Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Με ποιά φρούτα ξεκινάμε και πως?


elena76

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 72
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εγώ ξεκίνησα με μισό μήλο,ένα αχλάδι,μισή μπαμάνα και 1 πορτοκάλι,μόλις κλείσαμε τον 4ο...την πρώτη μέρα φάγαμε 3 κουταλίτσες και γάλα,την δευτερη 6,την τρίτη 9 κτλ μέχρι που φτάσαμε τις 21 και δεν έδινα άλλο συμπλήρωμα.

το μόνο φρούτο που μου απαγόρευσε είναι η φράουλα.

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

εμεις παλι μολις κλεισαμε τον 5ο μηνα ξεκινησαμε κρεμα βανιλια της νουνου και μετα απο 1 βδομαδα φρουτοκρεμα η οποια περιλαμβανε μηλο,πορτοκαλι και μπισκοτα μιραντα!παντα με την καθοδηγηση του παιδιατρου μας.(ο οποιος ηταν και δικος μου παιδιατρος οποτε ειναι εμπειρος και του εχω απολυτη εμπιστοσυνη)μια χαρα την τρωει,ευτυχως.και την βοηθησε και στη δυσκοιλιοτητα και τωρα τα κανουμε καθε μερα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς ξεκινήσαμε με χυμό πορτοκάλι, κάθε μέρα από μία κουταλίτσα παραπάνω. Όταν έγιναν οι κουταλίτσες 10, έδωσα για 3 μέρες σκέτο μήλο, μετά μήλο πορτοκάλι, μετά μήλο πορτοκάλι αχλάδι και τώρα έχω προσθέσει και την μπανάνα. Μου είπε πως μπορώ να δοκιμάζω σιγά σιγά όλα τα φρούτα και δεν μου απαγόρευσε κάποιο. Εγώ θα μείνω σ' αυτά τα 4 αρχικά διότι έχουμε τώρα και την κρεατοχορτόσουπα, οπότε να μην το ζαλήσω το παιδί με πολλές διαφορετικές γεύσεις.

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

γουστάρω πολύ...

εμας ο παιδίατρος μας είναι "επιθετικός".

από την πρώτη μέρα μας έδωσε 1/2 μήλο, 1/2 μπανάνα και 1/2 αχλάδι.

από την πρώτη μέρα μας έδωσε κρέμα ρυζάλευρο με γέυση βανίλια και

από την πρώτη μερα μας έδωσε κρέας με κολοκύθι, πατάτα, καρότο.

 

από την πρώτη μερα του 5ου μήνα εννοώ.

 

τώρα.. αν την ενοχλούσε κάτι θα αφαιρούσαμε...υποθέτω

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

καλησπερα. ειμαι καινουργιο μελος και ισως να εχει ξανα γινει η ερωτηση.

 

Η μικρη μου ειναι 5 μηνων και ξεκιναμε φρουτοκρεμα. Η παιδιατρος μου ειπε να βαλω μισο μηλο μισο αχλαδι και μιση μπανανα.

 

Εχω ακουσει απο αλλες μαμαδες οτι ξεκινησαν ενα ενα φρουτο.

 

ειναι σωστο να την ξεκινησω και με τα τρια φρουτα μαζι?

 

εσεις πως ξεκινησατε?

Link to comment
Share on other sites

Kαι εμεις πηραμε οδηγιες για κρεμα βανιλια και φρουτοκρεμα μετα από δέκα μέρες.

Εμας η παιδιατρος ειπε τις πρωτες μερες 1/4μηλο +1/4αχλαδι, μετα απο 2-3 μερες +1/4μπανανα και μετα χυμο απο 1 πορτοκαλι. Το μηλο-αχλαδι δεν κανει λεει αλεργια. Αν φαει αυτα, παμε σε 1/2 φρουτα και αν ζητάει και αλλο σε ολοκληρα. Μετα αναλογα προσθετουμε και αλλα φρουτα αν ο μικρος φαινεται να μην χορταινει.

Βεβαια στον πρωτο, με αλλη παιδιατρο ειχαμε φαει αλλιως την κρεμα, πρωτα σκετο μηλο, μετα σκετο αχλαδι, σκετη μπανανα σκετο πορτοκαλι, ολα απο 3-4 μερες τουλαχιστον και μετα αρχισαν οι συνδυασμοι μηλο-αχλαδι, +μπανανα+πορτοκαλι με μερικες μερες ενδιαμεσα για να δουμε τυχον αλλεργιες.

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα,

 

εμένα η παιδίατρος μου τα έβαλε ένα ένα τα φρούτα, πρώτα το μήλο και να φάει πολύ λίγες κουταλιές, για να συνηθίζει και κάθε πέντε μέρες ένα νέο φρούτο. ξεκινήσαμε την φρουτόκρεμα φθινόπωρο οπότε το μήλο ήταν εποχής. και τώρα καλοκαιριάτικα μήλα δίνουν; (δεν ξέρω, ρωτάω) απλά είναι εντελώς εκτός εποχής και για μια σωστή και υγιεινή διατροφή όλοι συστήνουν φρούτα και λαχανικά πάντα της εποχής. Δεν το ξέρω όμως, ίσως επειδή είναι πιο ακίνδυνο το μήλο το κάνουν γιαυτό; δεν το έχω ψάξει....

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμεις ξεκινησαμε με μηλο μπανανα μαζι. Ομως εδω τρωνε πρωτα ενα μηνα λαχανικα και μετα παμε στα φρουτα (κρεμες δεν τρωνε και κρεας μετα τα φρουτα...)

 

εμας εδω ξεκινανε συνηθως στον 5ο με φρουτα το πρωι και κρεμα βανιλια το απογευμα και στον 6 μπαινει πρωτα η χορτοσουπα και μετα μια βδομαδα το κρεας.

Link to comment
Share on other sites

Εμεις ξεκινησαμε με αχλαδι μονο για τρεις μερες, την τεταρτη προσθεσαμε το μηλο και την πεμπτη την μπανανα.Το καναμε ετσι ενα-ενα τα φρουτα για τυχον δυσανεξια-αλεργια σε καποιο απο αυτα!

i55Ip3?r=1285530151
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ξεκινησαμε με μπανανα, μετα αχλαδι και τωρα ειμαστε στη φαση του μηλου!!! :) Απο βδομαδα θα αρχισουμε τους συνδυασμους μεταξυ αυτων των τριων και βλεπουμε...

Εμενα το ζουζουνι ειναι αλεργικο στο γαλα γιαυτο προχωραμε δειλα-δειλα...:)

Προς το παρον λατρεψε το μηλο χεχε

line_m121_beg_41_time_1262667600_text_ef20ece9eaf1fcf220eceff520f0f1dfe3eae7f0e1f220e5dfede1e9.gif

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΑ...ειμαι η μονη που της ειπε να ξεκινησουμε με μπανανα????

τι να κανω βρε κοριτσια..να την αρχισω απο μηλο?οι πιο πολυ διαβάζω οτι με μηλο-αχλαδι -μπανανα σας αρχισε.

η αλήθεια ειναι πως δεν τον εμπιστεύομαι καθόλου τον παιδίατρο μας..

μην μου πειτε να τον αλλάξω,δεν υπαρχει αλλος εδω που μενω..

μεχρι τωρα τον ρωταω διάφορα ,διαβαζω σχετικα εδω μεσα κ βγαζω ρεζουμέ.

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου ειπε ο παιδιατρος πρώτα αχλάδι, μετα απο 3 μερες μιση μπανανα κ μετα μισο μηλο! Τον ρωτησα αν πρέπει να βαζω νερο κ μου ειπε οχι,ομως εγω οταν τα αλέθω δεν γινονται κρεμα αν δεν βαλω νερο...εσεις τι κάνετε? :confused:

Link to comment
Share on other sites

κ εγω την ιδια απορία ειχα κ μου ειπε αν δεν αλέθεται να βαλω λιγο νερακι..

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Βρε Πεταλουδιτσα αυτο το λίγο ποσο πρέπει να ειναι? 1 κουτ. σουπας ας πουμε? Σημερα εκανα μια φρουτοκρεμα με 2 αχλάδια κ μιση μπανανα στην καθε μια, το νερο ενω εβαλα λιγο βγηκε αρκετο γιατι το αχλάδι εβγαλε τον ζουμο του, οποτε εγινε ενα περιποιημενο νερομπούλι που ουτε να το φτυσουν δεν ηθελαν!:cool:

Link to comment
Share on other sites

Βρε Πεταλουδιτσα αυτο το λίγο ποσο πρέπει να ειναι? 1 κουτ. σουπας ας πουμε? Σημερα εκανα μια φρουτοκρεμα με 2 αχλάδια κ μιση μπανανα στην καθε μια, το νερο ενω εβαλα λιγο βγηκε αρκετο γιατι το αχλάδι εβγαλε τον ζουμο του, οποτε εγινε ενα περιποιημενο νερομπούλι που ουτε να το φτυσουν δεν ηθελαν!:cool:

 

 

γιατι να βαλεις νερο στη φρουτοκρεμα;;;;

τα αχλαδια απο μονα τους βγαζουν πολλα υγρα μετα το αλεσμα......... κι η μπανανα τα δενει μια χαρα.....

Link to comment
Share on other sites

θα το δεις στην πραξη.οταν βαζεις αχλάδι που εχει νερο απο μονο του δεν θα χρειάζεται να προσθέσεις νερο..

βαλε αρχικα τα φρουτα να τα αλέσεις σκέτα κ αν δεις οτι ειναι εντάξει μην βαλεις νερο.

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

δεν καταλαβαινω..αφου δεν σου τα αλέθει στο τελος πως βγαινουν νερομπουμπουλα..?

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...