Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προσπάθεια για αύξηση στο γάλα.


Recommended Posts

τι να πω δεν ξέρω αυξήθηκαν οι θηλασμοί αλλά όχι και ο χρόνος δηλαδή θηλάζει 10-15 λεπτά και από τα δύο στήθη. μετά είναι νευρική δεν κοιμάται πολύ αλλά δεν θέλει και πιο πολύ να θηλάσει. Μου δίνει την εντύπωση πως επειδή δεν έχει πολύ γάλα τσατίζεται και τσιρίζει. Το στήθος μου δεν το αισθάνομαι γεμάτο όπως παλιότερα αλλά μερικές φορες όταν το πιέζω μετά τον θηλασμό πετάει γάλα σε πίδακα

 

Κόψε τη μαγιά μπύρας δεν σου χρειάζεται.... άσε το μωρό όσο θέλει στο ένα στήθος και μετά προσφέρεις το άλλο αν πεινάει ακόμα δίνεις ξανά το πρώτο γιατί όση ώρα θηλάζεις από το ένα το γάλα μαζεύεται στο άλλο. Μη περιμένεις να δείξει πεινασμένη με τα πρώτα σημάδια πείνας θήλαζε την για να είναι πιο συνεργάσιμη και ήρεμη έστω και αν αυτό συμβαίνει στο δίωρο. Αν το μωρό έχει αυξήσει θηλασμούς είναι πολύ φυσικό να μη νιώθεις το στήθος γεμάτο, αυτό συνέβαινε γιατί πριν θήλαζες ανά 4 ώρες οπότε συσσωρευόταν το γάλα. Είναι πολύ φυσικό να είναι το στήθος έτσι και εμένα έτσι είναι φουσκώνει εξαιρετικά σπάνια όταν έχω πάρα πολλές ώρες να θηλάσω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 146
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ευχαριστώ κοριτσια για τις συμβουλές σας. ενω μέχρι το απόγευμα τα πάμε σχετικά καλά από το απόγευμα και μετά τι να πω μας τρώει η γκρίνια αλλά δεν θηλαζει και πολύ με 5 -6 λεπτά τη φορά συνολικά τι να χορτάσει; χθες μου έκανε ένα πεντάωρο το βράδυ 10-3 πμ αλλα σήμερα από το πρωι ανα 2 ωρες και τωρα το απόγευμα απίστευτη γκρίνια... και ήταν ενα μωρό μαμ κακα και νάνι πολύ ήσυχο....θα δοκιμάσω χωρίς τη μαγια και θα δω μήπως αλλοιώθηκε η γεύση αν και τρώω απ όλα και ειναι μαθημένη..

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω κορίτσια διαβάζω για ατελείωτους θηλασμούς και μου φαίνονται απίστευτοι εγω δυο παιδια θήλασα αποκλειστικά και δεν είχα τέτοια τώρα με αυτό το πισωγύρισμα έχω απελπιστεί. Από το κακό στο χειρότερο μονίμως γκρινιάζει όταν τη βάζω στο στήθος ορμάει σαν τρελή και σε ένα δυο λεπτά το αφήνει και κλαίει την αλλάζω και πάλι τα ίδια παλεύουμε έτσι για κανένα δεκάλεπτο και τα παρατάμε...

Έχω απελπιστεί δεν ξέρω τι άλλο να την κάνω....

Link to comment
Share on other sites

Αmair, πώς πετάγεται το γάλα σε πίδακα μετά τον θηλασμό αν δεν έχεις αρκετό; Μήπως έχεις υπερπαραγωγή και πνίγεται το μωρό όταν κατεβαίνει το γάλα;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω, γιατί τη βάζω ρουφάει λίγο και μετά αρχίζει και κλαίει την αλλάζω πλευρά και ορμάει σαν να έχει να φάει ώρες. όταν κάνει τρεις ώρες το βράδυ να φάει μετά τρώει μια χαρά αλλά αυτά είναι έν α δύο γεύματα τη μέρα στα άλλα σκοτωμός. Δεν ξέρω τι να κάνω να προσπαθήσω να τραβήξω τις ώρες σε τρίωρα για να γεμίζει το στήθος; αλλά θα γεμίζει ή θα τα κάνω χειρότερα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ θα σου έλεγα να την βάζεις πιο νωρίς όχι πιο αργά. Αν στο δίωρο ορμάει όπως λες στο στήθος θήλασε 15-20 λεπτά νωρίτερα για να μην πεινάει τόσο και να έχει υπομονή, αν αφήσεις το τρίωρο φοβάμαι ότι θα είναι χειρότερα. Το πρωί λογικά δεν θα έπρεπε να σου κάνει έτσι γιατί η παραγωγή είναι στα φόρτε της ενώ το απόγευμα τα επίπεδα της προλακτίνης πέφτουν συνεπώς και η παραγωγή μειώνεται λίγο. Θα σε βοηθούσε να κοιμηθείς λίγο το μεσημέρι μαζί της αγκαλίτσα και να θηλάζεις. Μην έχεις ως παράδειγμα τα άλλα δυο παιδιά το κάθε παιδί έχει τα δικά του. Δες το σαν φάση που θα περάσει....

Link to comment
Share on other sites

Αν χρειάζεται αύξηση παραγωγής θέλει πιο συχνά όχι πιο αραιά. Είχα και γω μία εμπειρία με κλάματα στο στήθος όταν ήταν 4 μηνών. Τη θήλαζα μισοκοιμισμένη, περπατώντας όρθια και κουνώντας την για να ησυχάζει. Ξεγελάστηκε και σε μία εβδομάδα θήλαζε κανονικά πάλι.

 

ΚΡΙΣΤΙΝΑ με πρόλαβες και βλέπω ότι συμφωνούμε.

Link to comment
Share on other sites

Αν χρειάζεται αύξηση παραγωγής θέλει πιο συχνά όχι πιο αραιά. Είχα και γω μία εμπειρία με κλάματα στο στήθος όταν ήταν 4 μηνών. Τη θήλαζα μισοκοιμισμένη, περπατώντας όρθια και κουνώντας την για να ησυχάζει. Ξεγελάστηκε και σε μία εβδομάδα θήλαζε κανονικά πάλι.

 

ΚΡΙΣΤΙΝΑ με πρόλαβες και βλέπω ότι συμφωνούμε.

 

Και εμείς τα ίδια 4-5 μηνών, ακριβώς τα ίδια έκανα και εγώ κυρίως όρθια το απόγευμα. επίσης αν έκλεγε πολύ την ηρεμούσα πρώτα και μετά προσπαθούσα ξανά. Αν στο γεύμα δεν καθόταν παραπάνω απο 5-6 λεπτά σε 1 ώρα το πολύ την έβαζα ξανά στο στήθος και συνεργαζόταν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον κορίτσια τα πράγματα έφτιαξαν καταρχήν το παιδί ηρέμησε άρχισε να κοιμάται πάλι και να τρώει ανά τρίωρο σχεδόν βεβαια ακόμη ξυπνάει και ο βράδυ αλλά πιστεύω ότι θα φτιάξει και αυτό πάλι. Σήμερα φάγαμε και φρουτόκρεμα 1/2 μήλο 1/2 αχλάδι και μισή μπανάνα και μετά μισή ώρα θήλασε και πλήρες γεύμα μιλάμε για πείνα το παιδί όχι αστεία τα λέμε πάλι και ευχαριστώ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Kοριτσια θα ηθελα τη συμβουλη σας.Γεννησα πριν 2 εβδομαδες τα διδυμακια μου και νοικιασα απο οταν ημουν ακομη μεσα στο μαιευτηριο το θηλαστρο symfony μετα απο πολυ μελετη που ειχα ρηξει στις συζητησεις σας απο οταν ημουν εγκυος ακομη.Αυτο που δεν καταλαβαινω ομως ειναι οταν λετε χρονος διεγερσης ειναι οι γρηγορες θηλαστικες κινησεις που κανει στην αρχη?Εγω δεν εχω συγκεκριμενους χρονους οταν κανω αντλησεις.Ο χρονος περιπου (εχω το διπλο) που το χρησιμοποιω ειναι γυρω στα 10-15 λεπτα και σταματαω οταν δω οτι ακομα και οταν πιεζω το στηθος δε βγαζει σταγονα.

Επισης επςιδη απο την αρχη τα μωρα (και λογω χαμηλου βαρους)κουραζονταν και αποκοιμιουνταν στο στηθος δεν επερναν καλο βαρος κι ετσι πλεον αντλω και δινω με μιμπερο ολα τα γευματα τους και εχουμε δει παρα πολυ μεγαλη διαφορα στο βαρος τους.

Πλεον ομως εδω και 2 ημερες εχουν αυξηθει οι απαιτησεις τους και το γαλα που αντλω και απο τα στηθη ειναι 150-180ml και αναγκαζομαι να δινω συμπληρωμα στο 24ωρο 100-120ml ξενο στο καθενα.

Εχετε κατι να προτηνεται για να αυξησω λιγο τη παραγωγη?

rT3np3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eγώ μετά από 15 μέρες αποκλειστικής άντλησης αφού δυνάμωσε άρχισα να τον βάζω στο στήθος και σε μία εβδομάδα ακόμη έκοψα την άντληση τελείως. Τόσο μικρά που είναι μπορεί να μπουν εύκολα στο στήθος και θα σε καθοδηγήσουν αυτά πόσο γάλα θέλουν.

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια θα ηθελα τη συμβουλη σας.Γεννησα πριν 2 εβδομαδες τα διδυμακια μου και νοικιασα απο οταν ημουν ακομη μεσα στο μαιευτηριο το θηλαστρο symfony μετα απο πολυ μελετη που ειχα ρηξει στις συζητησεις σας απο οταν ημουν εγκυος ακομη.Αυτο που δεν καταλαβαινω ομως ειναι οταν λετε χρονος διεγερσης ειναι οι γρηγορες θηλαστικες κινησεις που κανει στην αρχη?Εγω δεν εχω συγκεκριμενους χρονους οταν κανω αντλησεις.Ο χρονος περιπου (εχω το διπλο) που το χρησιμοποιω ειναι γυρω στα 10-15 λεπτα και σταματαω οταν δω οτι ακομα και οταν πιεζω το στηθος δε βγαζει σταγονα.

Επισης επςιδη απο την αρχη τα μωρα (και λογω χαμηλου βαρους)κουραζονταν και αποκοιμιουνταν στο στηθος δεν επερναν καλο βαρος κι ετσι πλεον αντλω και δινω με μιμπερο ολα τα γευματα τους και εχουμε δει παρα πολυ μεγαλη διαφορα στο βαρος τους.

Πλεον ομως εδω και 2 ημερες εχουν αυξηθει οι απαιτησεις τους και το γαλα που αντλω και απο τα στηθη ειναι 150-180ml και αναγκαζομαι να δινω συμπληρωμα στο 24ωρο 100-120ml ξενο στο καθενα.

Εχετε κατι να προτηνεται για να αυξησω λιγο τη παραγωγη?

 

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!

ΤΟ SYMFONY ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ...ΤΟ ΕΙΧΑ ΝΟΙΚΙΑΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΑΛΛΑ ΤΟ ΝΟΙΚΙΑΣΑ ΑΡΓΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΛΙΓΟ.

Η ΔΙΕΓΕΡΣΗ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΓΡΗΓΟΡΕΣ ΘΥΛΑΣΤΙΚΕΣ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ.

ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΤΟ ΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΕΙΣ ΤΟΣΟ ΠΟΙΟ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ ΘΑ ΚΑΤΕΒΕΙ...

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΟΤΑΝ ΤΑ ΜΩΡΑΚΙΑ ΠΙΟΥΝ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΑΥΞΑΝΟΥΝ ΤΗΝ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥΣ ΠΟΛΥ ΣΥΝΤΟΜΑ.....ΕΜΕΝΑ Η ΜΠΕΜΠΑ ΜΟΥ ΣΤΙΣ 10ημερες ΤΙΣ ΕΔΙΝΑ 60γρ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 20ημερες ΗΘΕΛΕ 120γρ...!!!!

ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΧΡΟΝΟ!!!!

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΤΙΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΜΗΝ ΤΟ ΑΦΗΣΕΙΣ,ΟΠΩΣ ΕΓΩ ΠΟΥ ΤΟ ΕΧΩ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙ ΠΟΛΥ!!!!!ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ ΟΣΟ ΜΠΟΡΕΙΣ

 

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΟΥΝ ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Kοριτσια θα ηθελα τη συμβουλη σας.Γεννησα πριν 2 εβδομαδες τα διδυμακια μου και νοικιασα απο οταν ημουν ακομη μεσα στο μαιευτηριο το θηλαστρο symfony μετα απο πολυ μελετη που ειχα ρηξει στις συζητησεις σας απο οταν ημουν εγκυος ακομη.Αυτο που δεν καταλαβαινω ομως ειναι οταν λετε χρονος διεγερσης ειναι οι γρηγορες θηλαστικες κινησεις που κανει στην αρχη?Εγω δεν εχω συγκεκριμενους χρονους οταν κανω αντλησεις.Ο χρονος περιπου (εχω το διπλο) που το χρησιμοποιω ειναι γυρω στα 10-15 λεπτα και σταματαω οταν δω οτι ακομα και οταν πιεζω το στηθος δε βγαζει σταγονα.

Επισης επςιδη απο την αρχη τα μωρα (και λογω χαμηλου βαρους)κουραζονταν και αποκοιμιουνταν στο στηθος δεν επερναν καλο βαρος κι ετσι πλεον αντλω και δινω με μιμπερο ολα τα γευματα τους και εχουμε δει παρα πολυ μεγαλη διαφορα στο βαρος τους.

Πλεον ομως εδω και 2 ημερες εχουν αυξηθει οι απαιτησεις τους και το γαλα που αντλω και απο τα στηθη ειναι 150-180ml και αναγκαζομαι να δινω συμπληρωμα στο 24ωρο 100-120ml ξενο στο καθενα.

Εχετε κατι να προτηνεται για να αυξησω λιγο τη παραγωγη?

 

 

Να σου ζήσουν τα αγγελούδια σου!!! :Dτο γεγονός ότι κάνεις αντλήσεις για τα δίδυμα είναι αξιοθαύμαστο. Σαν διαδικασία όμως είναι και χρονοβόρο γιατί εκτός από την άντληση έχεις και πλυσίματα, αποστειρώσεις κλπ. Τώρα που τα μωράκια σου δυνάμωσαν θα μπορούσες να τα βάζεις στο στήθος και αν δεις ότι μετά τον θηλασμό συνεχίζουν να είναι ανήσυχα να δίνεις αντλημένο συμπλήρωμα. Έτσι δεν θα χρειάζεται να κάνεις τόσες πολλές αντλήσεις και αν συνεργαστείτε καλά ίσως και να τις κόψεις εντελώς. Πόσες αντλήσεις κάνεις τώρα? Αν οι αντλήσεις σου είναι 10-15 λεπτά θα πρέπει να κάνεις 8 την ημέρα. Νομίζω ότι και με την φροντίδα των διδύμων θα είναι αρκετά δύσκολο ενώ αν τις έβαζες στο στήθος και την παραγωγή θα βοηθούσες καλύτερα αλλά και κάποιες αντλήσεις θα γλίτωνες.....Για να αυξηθεί το γάλα πρέπει να αυξηθεί το ερέθισμα οπότε ή θα πρέπει να προσθέσεις κάποια άντληση ή θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος : 40+1 ημέρα

Β. Το φύλο του βρέφους : αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Καισαρική (ΚΤ)

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία : επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.: ειχε μέγιστο 11,5 αλλά δεν πήγε στη λάμπα

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.:οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

το μωρό γεννήθηκε 16/09/2009 με βάρος 3,860 ύψος 55 και το πήρα από το μαιευτήριο 3,500.

1η 21/09/2009 βάρος 3,630 ύψος 55

2η 6/10/2009 βάρος 4,070 ύψος 56

3η 29/10/2009 βάρος 5,000 ύψος 58

4η 21/11/2009 βάρος 5,950 ύψος 61

5η 23/12/2009 βάρος 7,000 ύψος 66

6η 23/01/2010 βάρος 7690 ύψος 69

7η 27/02/2010 βάρος 8,500 ύψος 72

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.: 5 αλλά μερικές φορές (ελάχιστες όμως) μπορεί και 4.

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει: στα 2 θηλάζει γιατί εργάζομαι. μπορεί και 3 αν μέχρι να φύγω για τη δουλειά σηκωθεί να φάει.συνήθως δηλαδή σηκώνεται κατά τις 7 και τον θηλαζω. αν όμως μέχρι τις 7,30 δεν έχει σηκωθεί τότε το βγάζω με το θήλαστρο

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα: από τις 23/01 και μεχρι τώρα πίνει ένα γεύμα ξένο γάλα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο): 180ml

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. έχω το personal lactaline της ameda

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο : 5-6 χωρίς τους 2 θηλασμούς

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι: 7,30πμ - 11πμ - 14μμ - 11μμ - 3πμ

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση: συνολικά και στα δύο στηθη διαρκεί περίπου 20 λεπτά

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. : περίπου 7 πάνες την ημέρα. μπορεί και παραπάνω.

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο: τουλάχιστον 4 φορές

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

από την πρώτη μέρα της γεννησής του το μωρό το θήλαζα αποκλειστικά και το είχα δίπλα μου σχεδόν όλη την ημέρα.

 

το μωρό παρουσίασε αλλεργία στα γαλακτοκομικά και είχε αίμα στα κακά του. με πάαααρα πολλες προσπάθειες από εμένα και με τη βοηθεια της παιδιάτρου μου, που είναι υπέρ του θηλασμού, κατάφερα μετά από τόσους μήνες το μωρό τωρα να είναι καλα και δεν έχει εμφανίσει αίμα εδώ και 3 βδομάδες. το χρώμα τους είναι άλλοτε πράσινο και άλλοτε κιτρινομουσταρδή με σποράκια. να προσθέσω επίσης ότι το συμπλήρωμά του ειναι υποαλλεργικό ΗΑ.

 

από τότε ουσιαστικά που έγινε 5 μηνών το γάλα μου μειώθηκε πάρα πολύ. οι αντλήσεις μου δηλαδή δεν είναι ιδιες με πριν. εκεί που έβγαζα 150-160ml τη φορά τώρα βγάζω 80ml-120ml. επίσης έχω παρατηρήσει ότι και στους θηλασμούς που κάνω το μωρό δεν χορταίνει πολύ. εκτός και αν έχω πάνω από 4 ώρες να βγάλω γάλα. οπότε και χορταίνει και για 3 ώρες είναι καλά. (τρώει κάθε 3 το πολύ 3 1/2 ώρες)

 

επίσης να προσθέσω ότι από την αρχή η περίοδος μου δεν έχει σταματήσει. έχω πολύ αίμα κάθε φορά που αδιαθετώ. μπορώ να πώ και πιο πολύ από πριν.

 

διάβασα σε κάποιο υπόμνημα για μαγιά μπύρας, τριγονέλα και γαϊδουράγκαρο. λοιπόν μαγιά μπύρας ξεκίνησα πριν 3 μέρες (12 ταμπλέτες την ημερα). όσο για τα άλλα πείτε μου σας παρακαλώ πόσα πρέπει να πίνω (να σας πώ ότι και τα δύο είναι σαν βότανα και όχι σε ταμπλετες)

 

σας παρακαλώ όποιος μπορεί να με βοηθήσει. θέλω τόσο πολύ να τον θηλάζω αποκλειστικά. νευριάζω πραγματικά όταν αναγκάζομαι να του δώσω ξένο γάλα. ακόμα και η κρεμα που του πήρα τώρα είναι άνθος ορύζης επίτηδες για να την φτιάχνω με δικό μου γάλα.

 

σας ευχαριστώ και περιμένω με μεγάλη αγωνία για οποιαδήποτε συμβουλή!!!!!!

 

__________________

Link to comment
Share on other sites

Πρώτον συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου. Δεν υπήρχε όμως λόγος να δώσεις συμπλήρωμα με τόσο βάρος που έπαιρνε το μωρό. Ακόμη και τώρα κάνεις το ίδιο λάθος. Χόρτασε, δεν χόρτασε, πόσες ώρες κρατάει μετά τον θηλασμό, κλπ. Ένα μωρό μπορεί όταν περνάει άλμα ανάπτυξης να θηλάζει πιο συχνά, π.χ. ανά δίωρο, για να αυξήσει την παραγωγή και μετά πάλι να αραιώσει. Ούτε και περιμένουμε 4 ώρες να "γεμίσει" το στήθος για να χορτάσει το μωρό. Κάνεις ακριβώς το αντίθετο από ότι χρειάζεται για να αυξηθεί η παραγωγή.

 

Το καλό είναι ότι κάνεις αρκετές αντλήσεις αλλά ίσως με λάθος θήλαστρο. Αν είχες νοσοκομειακό θήλαστρο θα ήταν πιο αποτελεσματικό. Προφανώς είχες πολύ γάλα για να καταφέρνεις να συνεχίζεις με αυτό το θήλαστρο.

 

Αν θες να αυξήσεις την παραγωγή σου θήλασε πιο συχνά όταν είσαι μαζί με το μωρό. Θήλασέ τον όποτε είναι ανήσυχος, μην μετράς με το ρολόι πόσο κρατάει, μην αναρωτιέσαι αν χόρτασε και σταδιακά μείωσε το συμπλήρωμα. Δεν χρειάζεται να πέφτει ξερός αφού φάει, άστον να γκρινιάξει να ξαναζητήσει μετά από λίγο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος : 40+1 ημέρα

Β. Το φύλο του βρέφους : αγόρι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Καισαρική (ΚΤ)

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία : επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.: ειχε μέγιστο 11,5 αλλά δεν πήγε στη λάμπα

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.:οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

το μωρό γεννήθηκε 16/09/2009 με βάρος 3,860 ύψος 55 και το πήρα από το μαιευτήριο 3,500.

1η 21/09/2009 βάρος 3,630 ύψος 55

2η 6/10/2009 βάρος 4,070 ύψος 56

3η 29/10/2009 βάρος 5,000 ύψος 58

4η 21/11/2009 βάρος 5,950 ύψος 61

5η 23/12/2009 βάρος 7,000 ύψος 66

6η 23/01/2010 βάρος 7690 ύψος 69

7η 27/02/2010 βάρος 8,500 ύψος 72

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.: 5 αλλά μερικές φορές (ελάχιστες όμως) μπορεί και 4.

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει: στα 2 θηλάζει γιατί εργάζομαι. μπορεί και 3 αν μέχρι να φύγω για τη δουλειά σηκωθεί να φάει.συνήθως δηλαδή σηκώνεται κατά τις 7 και τον θηλαζω. αν όμως μέχρι τις 7,30 δεν έχει σηκωθεί τότε το βγάζω με το θήλαστρο

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα: από τις 23/01 και μεχρι τώρα πίνει ένα γεύμα ξένο γάλα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο): 180ml

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. έχω το personal lactaline της ameda

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο : 5-6 χωρίς τους 2 θηλασμούς

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι: 7,30πμ - 11πμ - 14μμ - 11μμ - 3πμ

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση: συνολικά και στα δύο στηθη διαρκεί περίπου 20 λεπτά

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. : περίπου 7 πάνες την ημέρα. μπορεί και παραπάνω.

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο: τουλάχιστον 4 φορές

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

από την πρώτη μέρα της γεννησής του το μωρό το θήλαζα αποκλειστικά και το είχα δίπλα μου σχεδόν όλη την ημέρα.

 

το μωρό παρουσίασε αλλεργία στα γαλακτοκομικά και είχε αίμα στα κακά του. με πάαααρα πολλες προσπάθειες από εμένα και με τη βοηθεια της παιδιάτρου μου, που είναι υπέρ του θηλασμού, κατάφερα μετά από τόσους μήνες το μωρό τωρα να είναι καλα και δεν έχει εμφανίσει αίμα εδώ και 3 βδομάδες. το χρώμα τους είναι άλλοτε πράσινο και άλλοτε κιτρινομουσταρδή με σποράκια. να προσθέσω επίσης ότι το συμπλήρωμά του ειναι υποαλλεργικό ΗΑ.

 

από τότε ουσιαστικά που έγινε 5 μηνών το γάλα μου μειώθηκε πάρα πολύ. οι αντλήσεις μου δηλαδή δεν είναι ιδιες με πριν. εκεί που έβγαζα 150-160ml τη φορά τώρα βγάζω 80ml-120ml. επίσης έχω παρατηρήσει ότι και στους θηλασμούς που κάνω το μωρό δεν χορταίνει πολύ. εκτός και αν έχω πάνω από 4 ώρες να βγάλω γάλα. οπότε και χορταίνει και για 3 ώρες είναι καλά. (τρώει κάθε 3 το πολύ 3 1/2 ώρες)

 

επίσης να προσθέσω ότι από την αρχή η περίοδος μου δεν έχει σταματήσει. έχω πολύ αίμα κάθε φορά που αδιαθετώ. μπορώ να πώ και πιο πολύ από πριν.

 

διάβασα σε κάποιο υπόμνημα για μαγιά μπύρας, τριγονέλα και γαϊδουράγκαρο. λοιπόν μαγιά μπύρας ξεκίνησα πριν 3 μέρες (12 ταμπλέτες την ημερα). όσο για τα άλλα πείτε μου σας παρακαλώ πόσα πρέπει να πίνω (να σας πώ ότι και τα δύο είναι σαν βότανα και όχι σε ταμπλετες)

 

σας παρακαλώ όποιος μπορεί να με βοηθήσει. θέλω τόσο πολύ να τον θηλάζω αποκλειστικά. νευριάζω πραγματικά όταν αναγκάζομαι να του δώσω ξένο γάλα. ακόμα και η κρεμα που του πήρα τώρα είναι άνθος ορύζης επίτηδες για να την φτιάχνω με δικό μου γάλα.

 

σας ευχαριστώ και περιμένω με μεγάλη αγωνία για οποιαδήποτε συμβουλή!!!!!!

 

__________________

 

 

Μπορείς να μας γράψεις τι ποσότητα συνολικά βγάζεις με 4 αντλήσεις. Δηλ. Το μωρό κάνει έστω 5 γεύματα στα οποία θηλάζει 2-3 φορές άρα μένουν 3-2 γεύματα με μπουκάλι από τα οποία το ένα είναι με ξένο 180μλ? Αυτό το ξένο το δίνεις γιατί δεν καταφέρνεις να αντλήσεις αρκετή ποσότητα για τα υπόλοιπα γεύματα? Σαν σύνολο το ερέθισμα που δέχεται το στήθος είναι 2-3 θηλασμοί και 4 αντλήσεις(οι αντλήσεις όμως γίνονται με θήλαστρο το οποίο προορίζεται για περιστασιακή χρήση και όχι για αντικατάσταση γευμάτων άρα δεν δίνει επαρκές ερέθισμα στο στήθος). Πιστεύω πως αν αυξήσεις τους θηλασμούς οι παραγωγή θα αυξηθεί. Μην αφήνεις το στήθος να γεμίζει για 4 ώρες και να θηλάζεις μετά γιατί όση ώρα το στήθος μένει χωρίς ερέθισμα και πρήζεται το σώμα παίρνει μήνυμα για μείωση παραγωγής. Το βάρος και οι πάνες σας είναι εξαιρετικές. Η όποια μείωση στην παραγωγή οφείλεται στο θήλαστρο και στο γεγονός ότι οι θηλασμοί σε σχέση με τις αντλήσεις είναι λίγοι. Δηλ. Η παραγωγή σου στηρίζεται κατά ένα μεγάλο μέρος στο θήλαστρο που δεν έχει την δυνατότητα να δώσει επαρκές ερέθισμα στο στήθος. Άρα η λύση στην περίπτωσή σου είναι αυξάνεις τους θηλασμούς στο βαθμό που συνεργάζεται και το μωρό (π.χ το απόγευμα που είσαι σπίτι προσφέρεις στήθος συχνά όχι ανά 3-4 ώρες ίσως στο 2 ώρο) ή αν το μωρό δεν συνεργάζεται κάνεις τις απογευματινές αντλήσεις που είσαι σπίτι με ενα νοσοκομειακό θήλαστρο. Η δοσολογία για την μαγιά μπύρας είναι 3φορές Χ7 χάπια (των 300μγ) αλλά θα σου έλεγα να δοκιμάσεις πρώτα αυξάνοντας το ερέθισμα και αν δεις ότι δεν αποδίδει μόνο τότε να καταφύγεις σε συμπλήρωμα αύξησης γαλουχίας.

Link to comment
Share on other sites

καταρχήν σας ευχαρισώ πάρα πολύ για την αμεση απάντησή σας. το όλο θέμα με το συμπλήρωμα ξεκίνησε λόγω της δουλειάς. από την στιγμή που πήγα για δουλειά έπρεπε να αφήνω στην μητέρα μου γάλα.αποθήκευση δεν μπορούσα να κάνω για το λόγο της αλλεργίας που εμφάνισε το παιδί. θα μου ήταν άχρηστη δηλαδή...τα σαβ/κα που είμαι σπίτι με το παιδί δεν του δίνω καθόλου συμπλήρωμα...και τον βάζω κάθε 2-2 1/2 ώρες περίπου στο στήθος. το πρόβλημά μου είναι τις καθημερινές όπου το γάλα που αντλώ δεν φτάνει για τη μητέρα μου.

 

όταν πήρα το θήλαστρο της αμεντα μου είπαν ότι είναι νοσοκομειακό και το θυμαμαι γιατί τους ρώτησα επί τουτου. σας παρακαλώ πείτε μου ποιο θήλαστρο είναι καλό έτσι ώστε να μπορέσω να νοικιάσω άμεσα ένα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας γράψεις τι ποσότητα συνολικά βγάζεις με 4 αντλήσεις. Δηλ. Το μωρό κάνει έστω 5 γεύματα στα οποία θηλάζει 2-3 φορές άρα μένουν 3-2 γεύματα με μπουκάλι από τα οποία το ένα είναι με ξένο 180μλ? Αυτό το ξένο το δίνεις γιατί δεν καταφέρνεις να αντλήσεις αρκετή ποσότητα για τα υπόλοιπα γεύματα?

 

 

λοιπόν...η ποσοτητα που βγάζω περίπου είναι από 180 μέχρι και 360. δηλαδή 1-2 γεύματα. δυστυχώς δεν μπορώ να σου πώ ακριβώς γιατί σε κάθε τρίωρο δεν βγάζω την ίδια ποσότητα. μπορεί τη μια να βγάλω 60 και το επόμενο τρίωρο να βγάλω 120ml. οπότε να το ένα γεύμα.

 

η αλήθεια είναι ότι προσπαθώ πάρα πολύ και δεδομένου της αλλεργίας του μικρού είχα φτάσει σε οριακές καταστασεις γιατί δεν ξεραμε τι τον πειράζει οπότε και είχαμε αποκλείσει πολλές τροφές αρχικά. τώρα είμαστε καλά και σίγουροι οτι φταίνε τα γαλακτοκομικά και η διατροφή μου πλέον είναι κανονική. γιαυτό το λόγο στεναχωριέμαι που δεν μπορώ να του προσφέρω αποκλειστικό θηλασμό.

 

θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας πάντως και εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μας γράψεις τι ποσότητα συνολικά βγάζεις με 4 αντλήσεις. Δηλ. Το μωρό κάνει έστω 5 γεύματα στα οποία θηλάζει 2-3 φορές άρα μένουν 3-2 γεύματα με μπουκάλι από τα οποία το ένα είναι με ξένο 180μλ? Αυτό το ξένο το δίνεις γιατί δεν καταφέρνεις να αντλήσεις αρκετή ποσότητα για τα υπόλοιπα γεύματα?

 

 

λοιπόν...η ποσοτητα που βγάζω περίπου είναι από 180 μέχρι και 360. δηλαδή 1-2 γεύματα. δυστυχώς δεν μπορώ να σου πώ ακριβώς γιατί σε κάθε τρίωρο δεν βγάζω την ίδια ποσότητα. μπορεί τη μια να βγάλω 60 και το επόμενο τρίωρο να βγάλω 120ml. οπότε να το ένα γεύμα.

 

η αλήθεια είναι ότι προσπαθώ πάρα πολύ και δεδομένου της αλλεργίας του μικρού είχα φτάσει σε οριακές καταστασεις γιατί δεν ξεραμε τι τον πειράζει οπότε και είχαμε αποκλείσει πολλές τροφές αρχικά. τώρα είμαστε καλά και σίγουροι οτι φταίνε τα γαλακτοκομικά και η διατροφή μου πλέον είναι κανονική. γιαυτό το λόγο στεναχωριέμαι που δεν μπορώ να του προσφέρω αποκλειστικό θηλασμό.

 

θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας πάντως και εύχομαι να πάνε όλα καλά.

 

 

 

 

Γενικά για τα θήλαστρα δες εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=ξ20862

όταν ξεκίνησα επαναγαλακτισμό μου νοίκιασαν από το Μητέρα το personal γιατί μπορούσε να λειτουργήσει και με μπαταρίες (στην δουλειά αντλούσα σε χώρο χωρίς παροχή ρεύματος). Κοινώς με δούλεψαν καθώς και μόνο η λέξη personal υποδηλώνει χρήση μόνο από ένα άτομο άρα θα έπρεπε μόνο να πωλείτε ...... τα νοσοκομειακά γενικά είναι διαθέσιμα μόνο για ενοικίαση καθώς η τιμή τους για αγορά είναι απαγορευτική. Επειδή λοιπόν σε λίγο καιρό θα ξεκινήσετε και στέρεες (δειλά δειλά φαντάζομαι λόγω αλλεργίας) μπορείς να νοικιάσεις το symphony medela για να κάνεις καλύτερη δουλειά. Είναι διπλής άντλησης και δυνατό (δεν έχει καμία σχέση με αυτό που έχεις) άρα θα γλιτώνεις χρόνο και κόπο ενώ θα δίνεις καλύτερο ερέθισμα στο στήθος. Αν δεν είναι διαθέσιμο νοικιάζεις κάποιο άλλο νοσοκομειακό. Εγώ πάντως με το πρώτο δυσκολεύτηκα πάρα πολύ και αν συνέχιζα με αυτό δεν νομίζω να είχα καταφέρει πολλά πράγματα. Ευτυχώς μίλησα εγκαίρως με την Αγλαία και μου άνοιξε τα μάτια. Αυτό όμως που είναι καλύτερο απ’ολα είναι το μωρό. Προσπάθησε να αυξήσεις τα γεύματα του μωρού τις απογευματινές ώρες και παράλληλα αντλείς με νοσοκομειακό θήλαστρο για να αφήνεις περισσότερο γάλα δικό σου στο μωρό. Καλή συνέχεια εύχομαι

σαββατοκύριακο δεν αντλείς καθόλου? θα μπορούσες να κάνεις μια δύο αντλήσεις αυτές τις δυο μέρες για να έχεις γάλα καβάτζα....να κάνεις δηλ τράπεζα γάλακτος

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι με την κρέμα που θα δίνει η γιαγιά για να μην αγχώνεται και αυτήν και το νοσοκομειακό θήλαστρο θα κόψεις το συμπλήρωμα. Μπράβο σου πάντως για τη θέλησή σου. Εκείνη η άντληση στις 3 π.μ. τσακίζει κόκκαλα. Θα μπορούσες πιο εύκολα να θηλάζεις αλλά προτίμησες να αφήνεις γάλα για το μωρό.

 

Μην αγχώνεσαι πάντως για το αν πεινάει, τα μωρά όσο γάλα τους δώσεις το πίνουν και ας μην πεινάνε τόσο. Το πίνουν γιατί τους αρέσει να θηλάζουν, γιατί είναι γλυκό, κλπ. Αν τα βγάλεις βόλτα, ξεχνιούνται και δεν δείχνουν ότι πεινάνε. Όλα είναι σχετικά.

Link to comment
Share on other sites

καλη επιτυχια ευχομαι αν κ πιστευω πως ηδη την εχεις κ ολα θα πανε κ καλυτερα!!! συγχαρητηρια για τον κοπο σου κ την υπομονη σου!!! θα ηθελα να σου πω πως ελπιζω να το παρηγγειλες το θηλαστρο με διπλη αντληση! βολευει!!! καλη σοδεια κ παλι!!! ;) !!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα. Θα ήθελα την βοήθειά σας αν είναι δυνατόν. Έγραψα και στο θέμα με τον αποκλειστικό θηλασμό.

Λοιπόν, τα πράγματα έχουν ως εξής. Έχω ένα μωράκι 2 μηνών, θήλασα αποκλειστικά για 3 εβδομάδες περίπου μετά την γέννηση οπότε και μειώθηκε απότομα το γάλα (άγνωστοι οι λόγοι). Εδώ να σημειώσω ότι είμαι υπέρ του αποκλειστικού θηλασμού και στενοχωρήθηκα πολύ με όλα αυτά. Η παιδίατρος με παρότρυνε να δίνω ένα γεύμα στήθος, ένα μπουκάλι με αποτέλεσμα παραλίγο να μου σταματήσει το γάλα. Από μόνη μου άλλαξα αυτήν την τακτική και άρχισα να δίνω σε κάθε γεύμα στήθος και συμπλήρωμα περίπου 60ml γιατί το μωράκι μου έκλαιγε έντονα. Άλλαξα παιδίατρο για άλλους λόγους και ο νέος γιατρός ο οποίος είναι υπέρ του μητρικού θηλασμού, με παρότρυνε να θηλάσω αποκλειστικά και αυτό έκανα. Έφτασα σε σημείο αρκετές φορές να μην δίνω καθόλου συμπλήρωμα ή λίγο γύρω στα 20-30ml σε κάθε γεύμα. Η χαρά μου απερίγραπτη, η ζουζούνα μου τρισευτυχισμένη!!!!!!!!

Ξαφνικά εδώ και 2-3 μέρες το γάλα μου μειώθηκε επικίνδυνα σε σημείο να φοβάμαι ότι δεν πρόκειται να επανέλθει ξανά. Έχω πολύ λίγο γάλα και δεν μπορώ να καταλάβω το γιατί!!!!!!!!! Δεν έκανα κάτι διαφορετικό. Διάβασα κάποια θέματα από παρόμοια περιστατικά και από ότι φαντάζομαι μια από τις λύσεις είναι να γίνονται αντλήσεις με θήλαστρο. Επειδή έχω άσχημη εμπειρία από το μαιευτήριο με το θήλαστρο (πρήστηκαν οι θηλές μου υπερβολικά και υπέφερα μετά να θηλάσω το μωρό μου) φοβάμαι και μόνο στην ιδέα ότι θα πάθω πάλι τα ίδια. Υπάρχει κάποια άλλη λύση για να μην κοπεί και σε εμένα το γάλα; Θέλω πολύ να θηλάσω!!!!!!!!!! Βάζω το μωράκι μου στο στήθος αλλά είναι από τα μωρά που δεν ασχολούνται με σταγόνες, θέλουν ποσότητα και το αποτέλεσμα είναι να κλαίει απαρηγόρητη, να εκνευρίζεται και εγώ να της δίνω συμπλήρωμα γιατί δεν αντέχω να την βλέπω να υποφέρει.

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, τα πράγματα έχουν ως εξής. Έχω ένα μωράκι 2 μηνών, θήλασα αποκλειστικά για 3 εβδομάδες περίπου μετά την γέννηση οπότε και μειώθηκε απότομα το γάλα (άγνωστοι οι λόγοι).

 

Πώς κατάλαβες ότι μειώθηκε το γάλα;

Είσαι σίγουρη ότι μειώθηκε;

 

 

Η παιδίατρος με παρότρυνε να δίνω ένα γεύμα στήθος, ένα μπουκάλι με αποτέλεσμα παραλίγο να μου σταματήσει το γάλα.

Η παιδίατρος το ήξερε ότι με αυτή την τακτική θα σου σταματήσει το γάλα. Δεν έχει δει ποτέ στη ζωή της το γάλα να αυξάνεται με αυτή την τακτική, ούτε καν να μένει στάσιμο.

Άλλωστε είναι παράλογο να μπορεί να διατηρηθεί -πόσο μάλλον να αυξηθεί- η παραγωγή, με μείωση των θηλασμών.

 

 

 

Ξαφνικά εδώ και 2-3 μέρες το γάλα μου μειώθηκε επικίνδυνα

 

Είσαι σίγουρη ότι μειώθηκε;

Πώς το κατάλαβες;

 

 

σε σημείο να φοβάμαι ότι δεν πρόκειται να επανέλθει ξανά.

Εδώ και χιλιάδες χρόνια η γαλουχία αυξάνεται και μειώνεται στο διάστημα που διαρκεί γιατί αυξάνονται ή μειώνονται αντίστοιχα οι ανάγκες του μικρού που θηλάζει. Αν αυτό δεν ήταν κάτι που μπορούσε να συμβεί, τότε ο θηλασμός θα ήταν μια αποτυχημένη μέθοδος διατροφής και τα θηλαστικά θα είχαν εξαφανιστεί. Αντί όμως να εξαφανιστούν, έχουν επικρατήσει στον πλανήτη εδώ και περισσότερα από 60 εκατομύρια χρόνια.

 

Διάβασα κάποια θέματα από παρόμοια περιστατικά και από ότι φαντάζομαι μια από τις λύσεις είναι να γίνονται αντλήσεις με θήλαστρο.

 

Αν και το θήλαστρο χρησιμοποιείται συχνά για τον επαναγαλακτισμό, η δική σου περίπτωση δεν είναι αυτή και εκτιμώ ότι είναι η πιο λανθασμένη προσέγγιση που μπορείς να κάνεις.

 

Απάντησε αναλυτικά στις ερωτήσεις και τα ξαναλέμε:

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία καταρχήν σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για το ενδιαφέρον σου!!!!!! Σου παραθέτω τις απαντήσεις μου.....

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

40η εβδομάδα κύησης

 

Β. Το φύλο του βρέφους

Κοριτσάκι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

Καισαρική τομή

 

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

Επισκληρίδιος

 

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Όχι δεν εμφάνισε.

 

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

Όχι δεν νοσηλεύτηκε.

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

22/12/2009 (ημερομηνία γέννησης): 3500

26/12/2009 (ημερομηνία εξόδου από μαιευτήριο): 3350

4/1/2010: 3550

22/1/2010: 3810

5/2/2010: 4750

24/2/2010: 5550

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

5 γεύματα

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

Σε όλα τα γεύματα θηλάζει.

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

60-90ml

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

390ml

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

Δεν χρησιμοποιώ.

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.

7-8 πάνες.

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

4-5 κενώσεις.

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

Και πάλι σ' ευχαριστώ. Περιμένω απάντησή σου.

__________________

aYVcp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...