Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

"""Μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο τηλέφωνο απο την επιτροπή του υπουργείου?"""

 

Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιο τηλέφωνο... Είσαστε σίγουρη ότι η αυξητική ορμόνη βγαίνει σε 2-3 μέρες. Κάναμε τις εξετάσεις την προηγούμενη Δευτέρα στο Great Ormond Street Hospital στην Αγγλία και ακόμα περιμένουμε τις απαντήσεις. Μας είπανε 7-10 ημέρες και βέβαια είμαστε ώς private patient.... Kαι καθόμαστε τώρα μια βδομάδα στην Αγγλία και περιμένουμε για τα αποτελέσματα!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αγαπητή Theodosi και όποιος άλλος γνωρίζει...,

 

Θα μπορούσατε σας παρακαλώ πολύ να μου πείτε με ποιον ενδοκρινολόγο συνεργάζεστε?? Ασχολείστε χρόνια με αυτά και σίγουρα θα μπορούσατε να μου δώσετε αρκετές πληροφορίες..Ακόμα αναμονή σήμερα μετράμε 7 ημέρες.....

Link to comment
Share on other sites

Εμείς βλέπουμε τον Κο Πέτρου στο Αγλαία Κυριακού, μας παρακολουθεί στα απογευματινά ιατρεία και έτσι γλιτώνουμε την ταλαιπωρία των πρωινών που γίνεται ο κακός χαμός, βέβαια πληρώνουμε 60 ευρώ την επίσκεψη αλλά τουλάχιστον δεν ταλαιπωρούμαστε εαν θλελεις μπορώ να σου δώσω στοιχεία του γιατρού.

Επίσης πολύ αμφιβάλλω αν τα αποτελέσματα των εξετάσεων για την αυξητική βγαίνουν σε 2-3 μέρες. Σίγουρα αν μιλάμε για εξετάσεις που γίνονται εκτός νοσοκομείου σαν εξωτερικός ασθενής τότε εντάξει αλλά οι δοκιμασίες πρόκλησης της αυξητικής που γίνονται με νοσηλεία στο νοσοκομείο καθυστερούν πάντοτε. Εγώ περίμενα τουλάχιστον ένα μήνα πρίν πάρω απαντήσεις και μάλιστα με είχαν στείλει και είχα πάει η ίδια τια αίματα σε άλλο νοσοκομείο γιατί τότε το παίδων δεν είχε τα κατάλληλα αντιδραστήρια και θα καθυστερούσαν ακόμη περισσότερο. Οσο αφορά την επιτροπή του υπουργείου υγείας κάνει περίπου ένα μήνα να βγεί η απόφαση και μετά την ταχυδρομούν οπότε παίζει ρόλο και το ταχυδρομείο.

Link to comment
Share on other sites

Τέλεια. Έιναι φοβερό πάντως δεν φτανει την ταλαιπωρία που έχεις μέχρι να κάνεις όλες τις εξετάσεις έχεις μετά να τρέξεις και για τα γραφειοκρατικά. Μόλις γυρίσουμε μέ το καλό θα το κοιτάξω. Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Λοιπόν θα γράψουμε βιβλίο. Εσυ για την αυξητική και εγώ για συγγενή καρδιοπαθεια

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήγαμε να πάρουμε την απάντηση από το νοσοκομείο... Τελικά ήταν έτσι όπως είχε προβλέψει ο χειρούργος του γιού μου κος Shore είναι χαμηλή η αυξητική ορμόνη και δεν έχει καμία σχέση με καρδιά. Μας είπανε ότι είναι στα 6 δεν ξέρω περισσότερα να σας πω γιατί δεν έχουμε πάρει το report ούτε και τις αναλύσεις. Θα ξεκινήσουμε να του χορηγούμε γεννοτροπίνη και αυτή θα τον βοηθήσει να πάρει βάρος να ψηλώσει και επιτέλους να μεγαλώσει. Το ερώτημα όμως είναι γιατί ένα χρόνο κανένας γιατρός στην Ελλάδα να μην δώσει σημασία στην ορμόνη αυτή, ενώ είχαμε κάνει την ίδια εξέταση και είχε δείξει ότι ήταν χαμηλή και όλοι να λένε ότι ευθύνεται η καρδιά.....Γιατί ένα χρόνο τώρα να ταλαιπωρούμε τον μικρό με υπερθερμιδικά γάλατα και άλλα σκεβάσματα για να πάρει βάρος και να του δίνουμε μεγάλη δόση διουρητικών (γιατί φοβόντουσαν ότι ευθύνετε η καρδούλα του) με αποτέλεσμα να μην του δώσουνε την σωστή θεραπεία για να μεγαλώσει....Γιατί...Γιατί...και ξέρετε πόσα άλλα γιατί έχω ΠΟΛΛΛΛΛΑΑΑ!!!!!!!!! Αλλά που θα βρώ το δίκιο μου και πόσα ακόμα δεν θα προσέξουνε.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κάλλιο αργά παρά ποτέ, τουλάχιστον βρέθηκε το πρόβλημα που δημιουργούσε την καθυστέρηση της ανάπτυξης στο παιδί και τώρα με την βοήθεια των γιατρών και του θεού και πάνω απ' όλα την δική σας που είστε κάθε στιγμή δίπλα του θα το ξεπεράσετε κι αυτό. Τώρα όσον αφορά τις διατριβές που έχω κάνει ξεπερνούν τα όρια της αυξητικής ορμόνης (υποφυσιογεννής νανισμός έτσι λέγεται) και φτάνουν στα όρια του σκελετικού συνδρόμου που έχει ο μικρός μου, περνάνε από σύνδρομο άσπεργκερ (μια ελαφριά μορφή αυτισμού) που έχει ο μεγάλος του γιός , φτάνουν στην εγκεφαλική παράλυση, ημιπληγία που έχει ο ανιψιός μου και καταλήγουν στην ανωριμότητα του λόγου που έχει η κόρη μου, και μή χειρότερα να λέμε δηλαδή.Οπότε όπως καταλαβαίνεις είμαι "σπουδαγμένη" εγώ. Σου εύχομαι τα καλύτερα για το μικρό σου και για ότι χρειαστείς θα χαρώ να σε βοηθήσω όπως μπορώ και αυτό το λέω με κάθε ειλικρίνεια.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Υπάρχουν ορισμένα ομοιοπαθητικά φάρμακα που είναι ειδικά για την ανάπτυξη. Ενα από τα γνωστότερα είναι η Baryta carbonica:

http://www.homeopathy.gr/homeopathy.php?remedy=baryta-carbonica

(ενδεικτικά αυτά, δεν χρειάζεται να είναι τέτοιος ο χαρακτήρας του παιδιού, αρκούν τα σωματικά συμπτώματα)

 

Νομίζω θα ήταν πολύ καλή ιδέα, παράλληλα με την αυξητική ορμόνη ή ότι άλλη θεραπεία ακολουθήσετε, να παίρνει και ομοιοπαθητικά φάρμακα. Μπορεί να βοηθηθεί πάρα πολύ, δεν έχετε τίποτα να χάσετε. Δεν διακόπτει άλλα φάρμακα (πχ αυξητική ορμόνη), δίνονται παράλληλα χωρίς πρόβλημα.

 

Θα πρότεινα επικοινωνία με κάποιον σχετικό παιδίατρο:

http://www.homeopathy.gr/doctors-homeopaths.php?specialty=pediatrician

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 3 months later...
  • 7 months later...

Με αφορμή το πρόβλημα μιας πολύ αγαπημένης ξαδέρφης μου ανοίγω αυτό το θέμα.

Ο γιος της είναι 11 χρονών και είναι κοντός για την ηλικία του. Έχει κάνει όλες τις εξετάσεις τις σχετικές με την αυξητική ορμόνη, εκτός από την τελευταία στην οποία φαίνεται ξεκάθαρα αν έχει έλλειψη ή όχι, γιατί είναι μια ταλαιπωρία για το παιδί. Άλλωστε ακόμη και έλλειψη να έχει δεν είναι διατεθειμένη να δώσει στο παιδί χημικό υποκατάστατο λόγω των παρενεργειών. Αναρωτιόμαστε λοιπόν μήπως υπάρχει κάποιος φυσικός τρόπος να δραστηριοποιηθεί η υπόφυση ώστε να εκκρίνεται περισσότερη αυξητική ορμόνη, είτε μέσω της διατροφής είτε άλλων εναλλακτικών μεθόδων. Έχει κάποιος παρόμοια εμπειρία; Το έχετε ψάξει καθόλου;

Σε μια γρηγορή ματιά βρήκα αυτό:http://www.livestrong.com/article/526830-foods-that-promote-hgh/

Πώς σας φαίνεται;

0A53p3.png

oC8dp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...

Υπάρχουν γονεις γονεις που παρακαλουθούν το παιδί τους για χαμιλό ανάστημα??

 

Μάλλον θα πρέπει να πάρουμε την απόφαση για θεραπεία με αυξηντική ορμόνη. αλλά έχουμε πολλούς δισταχμούς. Παλία αυτή η ορμόνη ήταν ζωοτικη προέλευση και προκάλεσε όλλές ασθένειες (τρελής αγελάδας και άλλα) και θανάτους. τώρα ακόμη γίνεται δικαστήρια στην Γαλλία για αυτο. Εδώ και 20 χρόνια χορηγήται συνθετική ορμόνη αλλά ιατρικές μελέτες δεν έχουν βγεί αρκετές ακόμη.

Τελικά είναι ασφαλείς η όχι η αυξηντική ορμόνη???????

 

Μία ευρωπαικη έρευνα έφτασε σε συμπέρασμα ότι το ποσοστό θανάτου σε πλυθισμό που είχε πάρει αυξηντική οπμόνη είναι μεγαλίτερο από σε αντίστοιχο φύσιολογικό πλυθισμό. Μέτα ήπαν ότι δεν είναι ακριβός ετσι, ναι μεν αλλά.

Τελικά τι κάνουμε εμείς με τα παιδία μας?? Τι κυνδινοί τώρα, όταν μεγαλώσουν, όταν γεράσουν??????????

Έχω αγχοθεί πολύ...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Είμαι 13 και κάνω θεραπεία με αυξητική ορμόνη...!

Εντάξει δεν είναι και τίποτα το σημαντικό..είναι ενέσεις που γίνονται κάθε βράδυ...

Υπάρχει πρόγραμμα για την δόση...

Είναι λίγο μπελαλίδικο γιατί πρέπει να αλλάζεις συχνά το φλακον με το υγρό...

Τα αποτελέσματα άρχισαν να φαίνονται παρόλο που άρχισα πριν από 6 μέρες..(πόντο αν πήρα) αλλά φαίνεται αλλαγή στο σώμα μου...φαίνομαι λίγο πιο λεπτή...

Είμαι πολύ χαρούμενη που κάνω την θεραπεία...

Για τις μαμάδες το λέω....είναι ΑΚΊΝΔΥΝΗ!!!!

Μόνο στους αθλητές που την παίρνουν για να αποκτήσουν περισσότερη μυική μάζα έχει παρενέργειες!

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητή Theodosi και όποιος άλλος γνωρίζει...,

 

Θα μπορούσατε σας παρακαλώ πολύ να μου πείτε με ποιον ενδοκρινολόγο συνεργάζεστε?? Ασχολείστε χρόνια με αυτά και σίγουρα θα μπορούσατε να μου δώσετε αρκετές πληροφορίες..Ακόμα αναμονή σήμερα μετράμε 7 ημέρες.....

Εγώ πάω στην Πάτρα...Στην Κυρία Σπηλιώτη...Ασχολείται χρόνια και είναι και υπεύθυνη για τις αυξητικές στην Ελλάδα...

Link to comment
Share on other sites

Εχω τρελαθει, εχω αναστατωθεί αλλα προσπαθω να ειμαι συγκρατημένη και αισιόδοξη. Η μικρούλα μου έκλεισε τα 2 πρωτη Ιουνιου. Η προτελευταία μέτρηση της έγινε τον Γεννάρη και η τελετυαία έγινε τώρα τον Μαιο όπου πήρε 1 μονο πόντο! Προβληματίστηκε ο γιατρός και όταν είδα το προσωπό του τον πίεσα να μου γράψει εξετάσεις. Μου έγραψε θυροειδικές και για κοιλιοκάκη. ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ οι θυροειδικές ήταν μια χαρα! τις εξετάσεις της κοιλιοκάκης προς το παρόν δεν την κάναμε διότι θέλαμ 180 ευρω (δεν γράφοντε) και 2ον θέλανε πολύ αίμα. Η μικρή μου είναι πολύ νευρικό παιδί και δύσκολα θα συνεργαζόταν. Μιλήσαμε στον γιατρό και μας είπ ότι για κοιλοκάκη του φένεται απίθανον. Εγω κάποια στιγμή θα της την κάνω όμως και κατά τον Αυγουστο θα την παω πάλι για μέτρηση :(. Ειναι 2 χρονών και έχει ύψος τώρα 83 πόντους. Εγώ φυσικά ειμαι κοντούλα 1,60 και ο άντρας μου 1,78. Βάρος είναι αδυνατούλα σαν κι εμενα ειναι 9,500κιλα. Θέλω να σας ρωτήσω κάνατε άλλες ορμονολογικές εξετάσεις εκτός του θυροειδή ακόμα και και αν βγήκαν καλες του θυροειδή?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και γιατι αγχωνεσαι?? θεωρητικα το παιδι θα γινει γυρω στο 1.65 (διπλασιζουμε το τωρινο υψος). Αφου εσυ εισαι 1.60 μια χαρα θα ειναι....Εγω πιο πολυ θα αγχωνομουν για τα 9.5 κιλα στα 2 χρονια.....αλλα ο γιατρος θα ξερει καλυτερα....Μπορεις να ρωτησεις δευτερη αποψη σε καποιον παιδοενδοκρινολογο.

Link to comment
Share on other sites

και γιατι αγχωνεσαι?? θεωρητικα το παιδι θα γινει γυρω στο 1.65 (διπλασιζουμε το τωρινο υψος). Αφου εσυ εισαι 1.60 μια χαρα θα ειναι....Εγω πιο πολυ θα αγχωνομουν για τα 9.5 κιλα στα 2 χρονια.....αλλα ο γιατρος θα ξερει καλυτερα....Μπορεις να ρωτησεις δευτερη αποψη σε καποιον παιδοενδοκρινολογο.

 

Και το βάρος τον προβληματίζει αλλα και εγω και ο αντρας μου ειμαστε αδύνατοι και ο γιος μου ο μεγαλος! 4 ετών και ειναι 14,500κιλα! Αυτο το χώνεψε γιατί και εμεις στις ηλικίες τους είμασταν καχεκτικά παιδιά :) απλα το υψος ηταν εκεινο που με τρόμαξε. Σ'ευχαριστώ πάντως για την απαντησή σου και για καλα σου λογια

Link to comment
Share on other sites

"""Μήπως γνωρίζει κανείς κάποιο τηλέφωνο απο την επιτροπή του υπουργείου?"""

 

Δυστυχώς δεν γνωρίζω κάποιο τηλέφωνο... Είσαστε σίγουρη ότι η αυξητική ορμόνη βγαίνει σε 2-3 μέρες. Κάναμε τις εξετάσεις την προηγούμενη Δευτέρα στο Great Ormond Street Hospital στην Αγγλία και ακόμα περιμένουμε τις απαντήσεις. Μας είπανε 7-10 ημέρες και βέβαια είμαστε ώς private patient.... Kαι καθόμαστε τώρα μια βδομάδα στην Αγγλία και περιμένουμε για τα αποτελέσματα!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Η έγκριση της αυξητικής μου βγήκε μετά από 3 εβδομάδες...Θα σας πάρουν από την εταιρία να σας ενημερώσουν! Το θέμα όμως είναι πώς αν το νοσοκομείο δεν έχει να σας χορηγήσει περιμένετε κι άλλο!:(

Link to comment
Share on other sites

Εχω τρελαθει, εχω αναστατωθεί αλλα προσπαθω να ειμαι συγκρατημένη και αισιόδοξη. Η μικρούλα μου έκλεισε τα 2 πρωτη Ιουνιου. Η προτελευταία μέτρηση της έγινε τον Γεννάρη και η τελετυαία έγινε τώρα τον Μαιο όπου πήρε 1 μονο πόντο! Προβληματίστηκε ο γιατρός και όταν είδα το προσωπό του τον πίεσα να μου γράψει εξετάσεις. Μου έγραψε θυροειδικές και για κοιλιοκάκη. ΔΟΞΑ ΤΟΝ ΘΕΟ οι θυροειδικές ήταν μια χαρα! τις εξετάσεις της κοιλιοκάκης προς το παρόν δεν την κάναμε διότι θέλαμ 180 ευρω (δεν γράφοντε) και 2ον θέλανε πολύ αίμα. Η μικρή μου είναι πολύ νευρικό παιδί και δύσκολα θα συνεργαζόταν. Μιλήσαμε στον γιατρό και μας είπ ότι για κοιλοκάκη του φένεται απίθανον. Εγω κάποια στιγμή θα της την κάνω όμως και κατά τον Αυγουστο θα την παω πάλι για μέτρηση :(. Ειναι 2 χρονών και έχει ύψος τώρα 83 πόντους. Εγώ φυσικά ειμαι κοντούλα 1,60 και ο άντρας μου 1,78. Βάρος είναι αδυνατούλα σαν κι εμενα ειναι 9,500κιλα. Θέλω να σας ρωτήσω κάνατε άλλες ορμονολογικές εξετάσεις εκτός του θυροειδή ακόμα και και αν βγήκαν καλες του θυροειδή?

 

Εγώ είχα κάνει μια εξέταση (δεν θυμάμαι πως λέγεται)! Είχα πάει στο νοσοκομείο, μου πήραν αίμα αρχικά, μου μέτρησαν την πίεση και μετά μου έβαλαν μου έβαλαν ένα πλαστικό στην φλέβα μου και μου έπαιρναν αίμα κάθε μισή ώρα (η μισή ώρα δεν είναι στάνταρ για όλους). Μετά μου έδωσαν δύο χάπια τα οποία προκαλούν πονοκέφαλο και τάση για εμετό (πρέπει να φας πλούσιο πρωινό για να αποφύγεις τον εμετό, για παράδειγμα τοστ με γάλα και ένα φρούτο). Έμενα δεν μου φάνηκε δύσκολο...ήταν και μικρότερα παιδιά από εμένα τεσσάρων χρονών (όσο γρηγορότερα τόσο καλύτερα).

Τώρα όσο αναφορά τον θυροειδή οι εξετάσεις μου δεν ήταν καλές, όμως αυτό δεν έχει να κάνει με την παραπάνω εξέταση! Για να φτιάξεις τον θυροειδή παίρνεις ένα χάπι κάθε πρωί μισή ώρα πριν το πρωινό! :) Πιστεύω να σας βοήθησα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Ο ανηψιός μου είναι 12 χρονών, 1,30 και κάπου 35 κιλά. Η μητέρα του, η κουνιάδα μου δλδ, πιστεύει πως είναι κληρονομικό, αφού και η ίδια είναι κοντούλα.

Βλέποντας όμως εγώ τις προάλλες το βίντεο αποφοίτησης του σχολείου του παρατήρησα πως ήταν το πιο μικρόσωμο παιδί σε όλη την τάξη. Υπάρχει περίπτωση να έχει διαταραχές με την αυξητική του ορμόνη; αν ναι πως να το πω στη μητέρα του ώστε να την κινητοποιήσω για να το ψάξει περαιτέρω;

Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...

13 ετων ο γιος μου και 1.41 ,πλεον ειμαστε για αυξητικη οπως εδειξαν οι εξετασεις .και ειναι εμφανες το χαμηλο αναστημα σε σχεση με τα αλλα παιδια του Γυμνασιου της ταξης του .Το αγχος μεγαλο εχει δεν εχει παρενεργειες τι θα γινει ειναι ακινδυνες δεν ειναι ,απο εμπειρια κανεις εδω 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...