Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 227
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω το εξής... το παιδακι μου στο πίσω μέρος τους κεφαλιού κάτω δεξιά έχει εαν σαν καρούμπαλο χωρίς να έχει χτυπήσει  σαν να μεγαλώνει ανομοιόμορφο το κεφαλι. Ρώτησα την παιδιατρο και μου ειπε οτι πάντα διαφέρει η μία πλευρά από την άλλη... ρώτησα μια δεύτερη μου ειπε δεν βλέπει κάτι ανησυχητικό. Οταν τον χτενιζω όμως εγώ το βλέπω και αγχώνομαι.  Εαν ηταν κρανιοσυνοστεωση θα το καταλάβαινε εύκολα η παιδιατρος? Έχετε φωτο? 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
On 28/2/2018 at 10:28 ΠΜ, vassia_p είπε:

Καλημέρα σε όλες.

Ο μικρός μου κοντεύει 7 μηνών, γεννήθηκε με ιχθύαση και στον 4 μήνα περίπου, μετά από ερώτησή μου στον παιδίατρο, γιατί έβλεπα πώς κάτι δεν πάει καλά με το σχήμα του κεφαλιού του, μας είπε ότι είναι πλαγιοκεφαλία, μάλλον θέσης όμως, εφόσον δε γεννήθηκε έτσι. Από τότε μέχρι σήμερα έχει υπάρξει πολύ μεγάλη βελτίωση καθώς το παιδί αφού έχει αρχίσει πια και γυρίζει στο πλάι, κοιμάται κι από την άλλη πλευρά και έχει μειωθεί η εικόνα που παρουσίαζε.

Το συζητήσαμε και με τη δερματολόγο του, τον ξαναπήγαμε και στο τμήμα γενετικής του Αγ. Σοφία, στο Χωρέμειο, και μας είπαν ότι αν και μάλλον δεν είναι απαραίτητο, ας το δει κι ένας νευροχειρούργος. ΟΛΟΙ μας σύστησαν τον κ. Σφακιανό.

Πήγαμε τη Δευτέρα. Μου είπε να βγάλω τον μικρό μου από το καρότσι και να τον κρατήσω αγκαλιά, κοίταξε απλώς το παιδί, δε ζήτησε καμία εξέταση, κανένα ιστορικό, και μας είπε κατευθείαν ότι χρειάζεται επέμβαση!

Το δίλημμα με το σύζυγο είναι, να πάρουμε 2η γνώμη? Κι αν ο άλλος μας πει ότι δε χρειάζεται επέμβαση, επαναπαυόμαστε? Κι αν τελικά αργότερα υπάρχει θέμα νοητικό?

Από την άλλη, η τόσο απλή και αβίαστη πρόταση για επέμβαση, δεν ξέρω, μου φάνηκε "κάπως"! Και ήδη το παιδάκι μας ταλαιπωρείται από την πρώτη στιγμή της γέννησης!

 Ποια η γνώμη σας και ποιον άλλον θα μου συστήνατε?

Έχω ακούσει για τον κ. Ζέρρη, που συνεργάζεται με το ΙΑΣΩ και τον κ. Γιουρούκο. Πείτε μου μια γνώμη όσες έχετε εμπειρία, σας παρακαλώ, γιατί η επέμβαση, αν γίνει, θα πρέπει να προγραμματιστεί άμεσα!

εγω κοριτσια πηγα τοπαιδι μου το 2019 στον σφακιανο και με την ιδια μεθοδο του κοιταω ψιλαφιζω μου κανονισε χειρουργείο...αφου τον πηγα στον Σγουρο , τον Νικα , και τον Γιουρουκο ολοι με διαβεβαιωσαν οτι ειναι πλαγιοκεφαλία εκ θεσεως και να μην αφησω κανεναν να αγγιξει το κεφαλι του παιδιου .
 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...