Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μαζευουν τα παιχνιδια τους?


Recommended Posts

Ο μπουλουκος μου ειναι 18 μηνων και θα ηθελα να αρχιζει να μαζευει τα παιχνιδια του (γιατι εγω δεν το εκανα ποτε - εξακολουθω να μην μαζευω τα πραγματα μου και φυσικα βαριεμαι να μαζευω τα παιχνιδια του καθε βαρδυ). Πως μπορω να το μαθω να τα μαζευει? Μεχρι στιγμις αν τα μαζεψω οσο ειναι ξυπνιος τα θυμαται και θεωρει παιχνιδι να ξαναδειασει τα κουτια. Σε ενα αντιστοιχο αμερικανικο site οι μαμαδες ελεγαν για καποιο τραγουδακι. Υπαρχει κατι αντιστοιχο στα ελληνικα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


για τραγουδάκι δεν ξέρω...

αλλά εμείς έχουμε ξεκινήσει εδώ και κανά μήνα... (στην ηλικία σας δηλαδή) φιλότιμες προσπάθειες που τις περισσότερες φορές πιάνουν τόπο! αν είναι στις καλές του του λέω να τα μαζέψει και το κάνει...

αν δεν είναι καί τόσο σε φόρμα... αρχίζει το σκηνικό "υπόδειξη" :lol: δηλαδή...

βάλε το τουβλάκι το μπλε μέσα στο κουβαδάκι... μπράβοοοοο...

και το κόκκινο.... μπράααααβο!!

βάλε και την κατσικούλα στην τσάντα να κοιμηθεί κι αύριο το πρωί να είναι ξεκούραστη να παίξετε πάλι!!!! :lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις ,2 ετων,το ιδιο κανουμε.καθε βραδυ παιζουμε παιχνιδια μαζευοντας.τα βαζουμε γκολ στα καλαθια η για υπνο.συνηθως πιανει.αλλα και ολη τη μερα με βοθαει στο στρωσιμο του κρεβατιου ,στο πλυντηριο η στο απλωμα ρουχων

Link to comment
Share on other sites

Ο μπουλουκος μου ειναι 18 μηνων και θα ηθελα να αρχιζει να μαζευει τα παιχνιδια του (γιατι εγω δεν το εκανα ποτε - εξακολουθω να μην μαζευω τα πραγματα μου και φυσικα βαριεμαι να μαζευω τα παιχνιδια του καθε βαρδυ). Πως μπορω να το μαθω να τα μαζευει? Μεχρι στιγμις αν τα μαζεψω οσο ειναι ξυπνιος τα θυμαται και θεωρει παιχνιδι να ξαναδειασει τα κουτια. Σε ενα αντιστοιχο αμερικανικο site οι μαμαδες ελεγαν για καποιο τραγουδακι. Υπαρχει κατι αντιστοιχο στα ελληνικα?

 

mmdad πρέπει να έχεις υπόψη σου ότι τα παιδιά μιμούνται τη συμπεριφορά των μεγάλων. Συνεπώς, αν εσύ μαζεύεις τα πράγματά σου (και όχι μόνο τα παιχνίδια του), τότε κι αυτός για να σε μιμηθεί θα κάνει το ίδιο. Τότε, κάθε φορά που το κάνει, εσύ θα τον επιβραβεύεις με "μπράβο!!!!", παλαμάκια, "ζήτω!!" και τέτοια.

 

Αν όμως το παιδί σου βλέπει εσένα να τα αφήνεις αμάζευτα (τα δικά του ή και τα δικά σου), και σε ακούει (όλο και κάπου θα ξεχαστείς και θα το πεις ενώ ο μικρός είναι μπροστά) να λες ότι βαριέσαι να τα μαζεύεις, τότε θα ακολουθήσει το δικό σου παράδειγμα και θα τα αφήνει στην τύχη τους.

 

Σκέψου ότι δεν είναι δυνατόν να πείσεις οποιονδήποτε, ακόμη και ένα παιδί, να κάνει κάτι, όταν εσύ αυτό το κάτι δεν το πιστεύεις και δεν το εφαρμόζεις!

Link to comment
Share on other sites

τα παιδιά μιμούνται τη συμπεριφορά των μεγάλων. Συνεπώς, αν εσύ μαζεύεις τα πράγματά σου (και όχι μόνο τα παιχνίδια του), τότε κι αυτός για να σε μιμηθεί θα κάνει το ίδιο. Τότε, κάθε φορά που το κάνει, εσύ θα τον επιβραβεύεις με "μπράβο!!!!", παλαμάκια, "ζήτω!!" και τέτοια.

 

Αν όμως το παιδί σου βλέπει εσένα να τα αφήνεις αμάζευτα (τα δικά του ή και τα δικά σου), και σε ακούει (όλο και κάπου θα ξεχαστείς και θα το πεις ενώ ο μικρός είναι μπροστά) να λες ότι βαριέσαι να τα μαζεύεις, τότε θα ακολουθήσει το δικό σου παράδειγμα και θα τα αφήνει στην τύχη τους.

 

Σκέψου ότι δεν είναι δυνατόν να πείσεις οποιονδήποτε, ακόμη και ένα παιδί, να κάνει κάτι, όταν εσύ αυτό το κάτι δεν το πιστεύεις και δεν το εφαρμόζεις!

 

συμφωνω απόλυτα! ο αλέξανδρος μαζευει ηδη τα παιχνιδια του, και γενικα οταν του λέμε "βαλτο στη θέση του" επιστρέφει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ κρατάει ή βλέπει μπροστά του στην αρχική του θέση!

Και εγώ και ο αντρας μου ειμαστε πολύ τακτικοί, εχουμε μανια με την τάξη στο σπίτι και νομίζω οτι έχει γίνει συνήθεια και στο μικρό βλέποντάς μας.! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα συμφωνήσω με την katrin. Αν εσύ δίνεις το παράδειγμα θα σε ακολουθήσει. Εμείς ξεκινησαμε από 2 χρονών περίπου και τα μάζευε όταν είχε κέφια. Τώρα τα μισά βράδια τα μαζευει χωρις καν να το πω τα άλλα μισά τα μαζέυουμε ακόμα μαζί αλλά εγώ κάνω πως βοηθάω και στο τέλος τα έχει μαζεψει σχεδόν μόνος του.

Με βοηθάει όμως και σε άλλες δουλειες του σπιτιού όπως ειπε και η Alikoyla (π.χ. απλωμα άδειασμα πλυντηρίου πιάτων μάζεμα ρούχων κ.λ.π.)

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

τα παιδιά μιμούνται τη συμπεριφορά των μεγάλων. Συνεπώς, αν εσύ μαζεύεις τα πράγματά σου (και όχι μόνο τα παιχνίδια του), τότε κι αυτός για να σε μιμηθεί θα κάνει το ίδιο. Τότε, κάθε φορά που το κάνει, εσύ θα τον επιβραβεύεις με "μπράβο!!!!", παλαμάκια, "ζήτω!!" και τέτοια.

 

Αν όμως το παιδί σου βλέπει εσένα να τα αφήνεις αμάζευτα (τα δικά του ή και τα δικά σου), και σε ακούει (όλο και κάπου θα ξεχαστείς και θα το πεις ενώ ο μικρός είναι μπροστά) να λες ότι βαριέσαι να τα μαζεύεις, τότε θα ακολουθήσει το δικό σου παράδειγμα και θα τα αφήνει στην τύχη τους.

 

Σκέψου ότι δεν είναι δυνατόν να πείσεις οποιονδήποτε, ακόμη και ένα παιδί, να κάνει κάτι, όταν εσύ αυτό το κάτι δεν το πιστεύεις και δεν το εφαρμόζεις!

 

συμφωνω απόλυτα! ο αλέξανδρος μαζευει ηδη τα παιχνιδια του, και γενικα οταν του λέμε "βαλτο στη θέση του" επιστρέφει ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ κρατάει ή βλέπει μπροστά του στην αρχική του θέση!

Και εγώ και ο αντρας μου ειμαστε πολύ τακτικοί, εχουμε μανια με την τάξη στο σπίτι και νομίζω οτι έχει γίνει συνήθεια και στο μικρό βλέποντάς μας.! :lol:

 

μια από τα ίδια ακριβώς!! :D

 

όσο για τις δουλειές του σπιτιου;;; εκεί βοηθά αυτοβούλως! δεν είναι ανάγκη να του το ζητήσω!! μάλιστα έχουμε κλαματα άμα δεν του δώσω πχ τη σφουγγαρίστρα!!! :lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

 

όσο για τις δουλειές του σπιτιου;;; εκεί βοηθά αυτοβούλως! δεν είναι ανάγκη να του το ζητήσω!! μάλιστα έχουμε κλαματα άμα δεν του δώσω πχ τη σφουγγαρίστρα!!! :lol::lol::lol::lol:

 

 

μια απ τα ιδια με την ηλεκτρικη σκουπα...!!κλαμα και κακο οταν την βαζουμε στη θεση της....!

:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου επιτρέψτε με να διαφωνήσω, εγώ είμαι ακραία με την τάξη και γενικά δεν μπορώ να αισθάνομαι ότι θα γυρίσω από τη δουλειά και το σπίτι θα είναι ασυμάζευτο. ( με αποτέλεσμα εγώ συνεχώς κάτι να τακτοποιώ, τλπ ). Ο Θέοφιλος (3 ετών ) όμως ποτέ δεν έχει συμμαζέψει τα παιχνίδια του, παρόλλο που όταν το κάνω εγώ το ευχαριστιέται και μου λεει " ευχαριστώ μαμά που τα εκανες έτσι, μπάβο σου" και άλλα τέτοια.Όταν του το ζητάω λέει ή ότι είναι κουρασμένος ή ότι έίναι μικρός.

Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να αφησω το σπίτι και το δωμάτιο του σε χαώδη κατάσταση και τα μαζεύω συνέχεια εγώ.

Περιττό να σας πω τι γίνεται όταν έρχοντε φίλοι του στο σπίτι.Πλέον αναγκάζομαι και μαζευω κάποια παιχνίδια και τους αφηνω λίγα και "χοντρά".Δηλ. εξαρτήματα playmobil σήκωμα.

:cry::cry::cry:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

DALIA νομίζω πως δεν του δίνεις πολύ χρόνο!

αν αμέσως τρέχεις να μαζέψεις εσύ... το εκμεταλλεύεται!

με υπομονή κι επιμονή στρώνουν!! όλα έχουν σχέση με τη συμπεριφορά μας και την προσέγγισή μας αλλά πάντα έχει να κάνει και με το ίδιο το παιδί... καθένα είναι διαφορετικό...

 

mmdad εγώ του δίνω τα ρούχα από το πληντύριο να τα βάζει στη λεκάνη, στο μπαλκόνι τη βάζω κάπου ψηλά για να μην έχουμε αυτά που λες και απλά του δίνω το κουτί με τα μανταλάκια για να μου δίνει και "να με βοηθάει" :wink:

 

επίσης τρελένεται να βάζει πληντύριο!!! :lol: του τα ξεχωρίζω κι αυτός μου το γεμίζει!!

ας είναι καλά το παιδάκι μου!! πολύ με βοηθάει!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

βάλε το τουβλάκι το μπλε μέσα στο κουβαδάκι... μπράβοοοοο...

και το κόκκινο.... μπράααααβο!!

βάλε και την κατσικούλα στην τσάντα να κοιμηθεί κι αύριο το πρωί να είναι ξεκούραστη να παίξετε πάλι!!!! :lol::lol::lol::lol:

 

Και νόμιζα ότι μόνο εγώ κάνω ολόκληρη θεατρική παράσταση :lol::lol::lol: Τέλος πάντων και μένα ο μικρός μου (18 μηνών) μαζεύει τα παιχνίδια του αλλά πιο φανατικά μαζεύει οτιδήποτε άλλο αντιλαμβάνεται ότι είναι στη μέση :lol::lol::lol: Δηλ. δεν τολμάμε να βγάλουμε τα ρούχα μας ή τα παπούτσια μας μέσα στα επόμενα δυετερόλεπτα πρέπει να τα μαζέψουμε γιατί ασκεί κριτική....Το ίδιο κάνει και με τα δικά του παπούτσια. Εχθές γυρίσαμε από το σταθμό και ήθελε να κουβαλήσει την τσάντα του αλλά και τη δική μου, τελος πάντων τον άφησα και μόλις μπήκαμε σπίτι πήγε και έβαλε την τσάντα μου στο καλάθι που τις βάζω ή το κορυφαίο που έκανε προχθές σιδέρωνα και ξέρει ότι μόλις μαζευτούν λίγα ρούχα λέω στον μπαμπά του να τα τακτοποιήσει έτσι ώστε εγώ να συνεχίσω το σίδερο και έρχεται αρπάζει τα ρούχα και τρέχει να τα ''τακτοποιήσει'' (δηλ. ανοίγει τα συσρτάρια και τα πετάει μέσα). ΄΄Εχει πολύ πλάκα γιατί προσπαθεί να κάνει ότι και εμείς. Βέβαια η αλήθεια είναι ότι από μικρός που ήταν του έλεγα και εμείς είμαστε τακτικοί. Τώρα να σας πω την αλήθεια έχω αρχίσει και σκέφτομαι μήπως δεν είναι καλό και έχει αποκτήσει καμιά εμμονή :?:?:?

xZBdp3.png
Link to comment
Share on other sites

μπραβο χρυσαλιδα, ο μπομπιρας!!!!!

τυχερη νυφη!!!!!! :lol:

 

εμεις ειμαστε μικρα ακομα, μαλλον τη κορη την κοβω για νοικοκυρα αν ακι ακομα τρελαινεται να εκσφεδονιζει τα ρουχαλακια απο τα συρταρια!!!!

 

 

τον αλλον μπααααααα μαλλον θα κταστρεφει τα παντα :lol:

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

έχω αρχίσει και σκέφτομαι μήπως δεν είναι καλό και έχει αποκτήσει καμιά εμμονή :?:?:?
όχι καλέεεεε!!! χαίρονται να μας βοηθούν και να μας μιμούντε!!! μη φοβάσαι!!! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εμεις εχει καμμια βδομαδα που αρχισε να μαζευει τα παιχνιδια του!Κραταω εγω την τσαντα η το παιχνιδοκουτο και το χελιδονι τα μαζευει.Κι εμεις για υπνο τα βαζουμε :lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμεις για υπνο τα βαζουμε :lol::lol::lol::lol::lol::lol:
εμ αφού τους βγάζουνε το λάδι! να μην ξεκουραστούν κι αυτά τα καϋμένα; :lol::lol::lol::lol:

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εεε βεβαια!!!!!!Ασε ειναι και πολλα τα παιχνιδια και τα φερνει ενα-ενα!!!!!!!Και ρωταει σε καθε παιχνιδι.Κι'αυτο μαμα θα κοιμηθει;Καταλαβαινεις τωρα..... :!::!::!:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Μεγαλο θεμα αυτο με το μαζεμα των παιχνιδιων......

δεν μαζευει, δεν μαζευει και το σπιτι ειναι ενα ματσο χαλι.

Τα παραταει και λεει νυσταζω και φευγει.

Μια φορα τον μηνα μπορει να τα μαζεψει ή αν τις μετρησω μεχρι το 3 .

Τη απειλω χαχαχαχα ,τις λεω θα παω να παρω την μαυρη την σακουλα για τα σκουπιδια και θα τα πεταξω....

τσιριδες ,κλαμματα ΚΑΙ ΤΑ ΜΑΖΕΥΕΙ.

Αλλα τωρα ουτε αυτο πιανει γιατι καταλαβε οτι δεν τα πεταω ....

Link to comment
Share on other sites

.."βαλτε ταξη να ναι ολα καθαρα,βαλτε ταξη να μοιραζεται η δουλεια!"

 

δεν μπορω να πω τη μουσικη ,βαλτε δικια σας!

 

 

Mε μπερδεψες :confused: τραγουδακι να το κανω αυτο που εγραψες?

:roll:

Ε βρε θα γινουμε "ΦΟΙΒΟΣ" ΓΙΑ ΧΑΡΗ ΤΟΥΣ :mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...

Ηθελα να γραψω εναν καινουριο τροπο εδω και καποιες μερες να μαζευουμε τα παιχνιδια με ενθουσιασμο!Ναι ναι καλα ακουσατε...με ενθουσιασμο και διασκεδαση! Βαζουμε το benny hill και προσπαθουμε να προλαβουμε το τελος του τραγουδιου (φυσικα παντα το προλαβαινουμε :wink:) Δοκιμαστε το!

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza είπε:

Ηθελα να γραψω εναν καινουριο τροπο εδω και καποιες μερες να μαζευουμε τα παιχνιδια με ενθουσιασμο!Ναι ναι καλα ακουσατε...με ενθουσιασμο και διασκεδαση! Βαζουμε το benny hill και προσπαθουμε να προλαβουμε το τελος του τραγουδιου (φυσικα παντα το προλαβαινουμε :wink:) Δοκιμαστε το!

Ακουγεται καλο! Μολις επιστρεψουμε

απο διακοπες θα εφαρμοσω! Γενικα μαζευουν,η μεγαλη πιο ευκολα,ο μικρος μου λεει «να μαζεψεις εσυ!»  Αλλα καποιες φορες παθαινει αναλαμπες και εκει που λεει οχι ξεκιναει να μαζευει. Ή του λεω να σημαδευουμε το καλαθι για να παρουμε ποντους..

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τα πετάμε στα κουτια κ φωνάζουμε γκολ ή καλάθι. Βέβαια κάπου έχει μπερδευτεί το πότε είναι μάζεμα κ πότε απλα παιχνίδι.... εγω πάντως δεν έχω πάντα υπομονή να τα μαζεύουμε γιατί χαζολογαει πολύ πριν καταφέρουμε να πάμε για ύπνο, να πούμε καληνύχτα στη μαμά, τον μπαμπά, τα κουκλάκια, τα παπούτσια, τα έπιπλα, τις συσκευές κ ο,τι άλλο επινοήσουμε για να το πάρει απόφαση ότι όλοι κοιμούνται. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...