Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σουσάμι - Ταχίνι


NickyL

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Νικυ, ο παιδιατρος μου ειπε στο χρονο οτι μπορώ να δωσω το ταχινι με ψωμακι..

δεν το εχω κανει ακομα, αλλά ψωμακι με σουσαμι εχω δώσει από τον 9ο περιπου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μετά το χρόνο της έδωσα ταχίνι με μέλι και μπορώ να πω πως ξετρελλάθηκε. Α και επίσης ταχινόπιτα που είχε φάει μερικές φορές πάλι της άρεσε πολύ ... είπαμε είναι gourmet τύπος το κοριτσάκι μου :lol: !!!

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ. Οπότε ταχίνι μετά το χρόνο. Απλά προβληματίστικα για το σουσάμι... Από το ψωμάκι τους το βγάζω αλλά κάποια μας ξέφυγαν και τα βρήκα, ολόκληρα φυσικά στα κακά τους και φοβήθηκα μήπως τους κάνει κακό. Θα το καθηστερήσω όσο μπορώ λοιπόν.

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα κορίτσια,

 

η δικιά μου είναι τώρα 10 1/2 μηνών και της δίνω σκέτο ταχίνι (χωρίς μέλι) το βιολογικό απο περίπου 8 μηνών, μετά απο συμβουλή του γιατρού μου. Της βάζω στη φρουτόκρεμα 1 κουταλιά του γλυκού και της αρέσει πολύ. Το ταχίνι είναι σούπερ τροφή. Περιέχει μεγάλες ποσότητες ασβεστίου και σιδήρου απαραίτητες για τα μικρά μας. Επίσης πρόσεξα απο όταν ξεκίνησα το ταχίνι πήρε 3,5 πόντους σε 1,5 μήνα ενώ πρίν είχε πάρει μόνο 1 στο μήνα. Δεν ξέρω βέβαια μπορέι να ήταν και τυχαίο.

Επίσης πολύ πλούσια σε σίδηρο και ασβέστιο είναι και τα ξερά δαμάσκηνα-βερύκοκα.

 

Βέβαια καλύτερα είναι όσον αφορά το ταχίνι να ρωτήσεις το γιατρό σου, λόγω αλλεργιών.

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω της εδωσα πριν κανενα διμηνο αλλα μου εβγαλε σπυρακια...

κριμα γιατι ηταν μια παρα πολυ καλη επιλογη για απογευμα! δοκιμασε το μετα το χρονο ειναι παρα πολυ καλο!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

η κορη μου ειναι 1 ετους και 2 εβδομαδων και επειδη γενικα εχουμε δυσκολια με το να φαει καποιο δεκατιανο η κατι στερεο το απογευμα σκεφθηκα να δοκιμασω το ταχινι (χωρις μελι η αλλο προσμικτο) και θελω να ρωτησω πως να της το δωσω?

σκετο? και ποση ποσοτητα?

τρωει μονο αλεσμενη τροφη αρα που θα μπορουσα να της το προσθεσω..δεν εχω ιδεα.

Link to comment
Share on other sites

Εγω είχα δοκιμάσει να το βαλω στη φρουτοκρεμα, δεν της αρεσε κ πολύ. Μπορεις να το βαλεις σε κεικ, μηλοπιτες κ σκετο με ψωμι κ λιγο μελι

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

αχ το κακο ειναι οτι δεν τρωει σχεδον τιποτε αλλο εκτος του μεσημεριανου φαγητου και το γαλα του θηλασμου..δεν της δινω και δνε της εδινα ποτε κρεμες εμποριου και ετσι μου χει γινει πολυ δυσκολη με το δεκατιανο η με το απογευματινο..φρουτοκρεμα δεν τρωει καθολου και προσφατα που χω δοκιμασει αυτα τα επιδορπια γιαουρτακια ισα που τα δοκιμαζει και μετα αδιαφορει.. και τρωει μονο αλεσμενα συνεπως ουτε στο ψωμι θα το φαει..θα δοκιμασω να βαλω στη φρουτοκρεμα και θα δουμε..σκετο πχ ενα κουταλακι η κατι τετοιο μπορω να της δινω?

Link to comment
Share on other sites

Σκέτο είναι αρκετά πικρό για την δικιά μας γεύση. Τώρα το μωρό ίσως έχει άλλα γούστα. Μπορείς πάντως να το δοκιμάσεις.

Επίσης, η εταιρεία που το παράγει προτείνει συνταγές με ταχίνι σε φαγητά. Οπότε δοκίμασε να το βάλεις και στο μεσημεριανό. Μια μικρή κουταλιά είναι αρκετό.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα κορίτσια,

 

η δικιά μου είναι τώρα 10 1/2 μηνών και της δίνω σκέτο ταχίνι (χωρίς μέλι) το βιολογικό απο περίπου 8 μηνών, μετά απο συμβουλή του γιατρού μου. Της βάζω στη φρουτόκρεμα 1 κουταλιά του γλυκού και της αρέσει πολύ. Το ταχίνι είναι σούπερ τροφή. Περιέχει μεγάλες ποσότητες ασβεστίου και σιδήρου απαραίτητες για τα μικρά μας. Επίσης πρόσεξα απο όταν ξεκίνησα το ταχίνι πήρε 3,5 πόντους σε 1,5 μήνα ενώ πρίν είχε πάρει μόνο 1 στο μήνα. Δεν ξέρω βέβαια μπορέι να ήταν και τυχαίο.

Επίσης πολύ πλούσια σε σίδηρο και ασβέστιο είναι και τα ξερά δαμάσκηνα-βερύκοκα.

 

Βέβαια καλύτερα είναι όσον αφορά το ταχίνι να ρωτήσεις το γιατρό σου, λόγω αλλεργιών.

 

Μου αρεσει αυτο με το ταχινι, το θεωρω και εγω υπεροχη τροφη γεματη βιταμινες. Δεν το εχει δοκιμασει απευθειας ποτε, αλλα το εχει δοκιμασει μεσα απο το τσουρεκι μου.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εμείς ξεκινήσαμε ταχίνι μέσα στις φρουτόκρεμες και στους πουρέδες λαχανικών από τους 6 μήνες (μετά από άδεια της παιδιάτρου). Επειδή δεν τρώμε ζωικά, το ταχίνι είναι καλή πηγή ασβεστίου, καλού λίπους και πρωτεϊνης για το μωρό μας.

 

Τώρα που είναι ενάμιση έτους, τρώει το ταχίνι πάνω σε κομμάτια φρούτου ή με ψωμί ολικής άλεσης.

*Δεν έχουμε αλλεργίες οικογενειακώς και γενικά ο μικρός μου δεν έχει παρουσιάσει πρόβλημα με καμία τροφή, οπότε γι΄αυτό το έκανα νωρίς.

age.png

There are two lasting bequests we can give our children. One is roots. The other is wings. ~Hodding Carter, Jr.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

και εμενα η μικρη μου τρελλαινεται για το ταχινι, σχεδον καθε πρωι αυτο ζητα για πρωινο, ψωμακι με ταχινι και μελι...το γαλα μετα τον αποθηλασμο μας δεν το πολυπινει αλλα δε με απασχολει, διοτι το ασβεστιο το παιρνει απο το ταχινι και γενικα απο αλλες πηγες...τυρακι, γιαουρτακι, αποξηραμενα φρουτα, κασιους κ.α.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλησπερα κι απο μενα......

η μικρη μου εχει ενα θεμα με το βαρος της και γενικα ειναι ενα παρα πολυ κακοφαγο παιδι......

της δινω ομως εδω και καιρο ταχινι (αυτο με το μελι....) και τελευταια την εχει πιασει ενα κολλημα και θελει συνεχεια να τρωει.... της αρεσει σκετο και οχι σε ψωμακι πανω και τρωει 3-4 κουταλιες του γλυκου..... αν την αφησω θα φαει και 5 αλλα επειδη μου φαινεται υπερβολικα μεγαλη ποσοτητα για παιδι 21 μηνων δεν της δινω αλλη...... ξερει κανεις ποσο ταχινι μπορει να φαει ενα παιδι 21 μηνων και ποσο συχνα?????

Fm6D.jpg

LdHBp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

η μικρη μου ειναι οχτωμιση μηνων εχει στιγμα μεσογειακης αναιμιας και εχει πολυ χαμηλο αιματοκριτη .απλα θα ηθελα να ξερω αν μπορω να της δινω ταχινι (χωρις μελι) και αποξηραμενα φρουτα η πρεπει να περιμενω να γινει ενος χρονου .τρωει σχεδον τα παντα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, μαμαρυ είπε:

η μικρη μου ειναι οχτωμιση μηνων εχει στιγμα μεσογειακης αναιμιας και εχει πολυ χαμηλο αιματοκριτη .απλα θα ηθελα να ξερω αν μπορω να της δινω ταχινι (χωρις μελι) και αποξηραμενα φρουτα η πρεπει να περιμενω να γινει ενος χρονου .τρωει σχεδον τα παντα 

Καλύτερα θα ήταν να ρωτήσεις τον παιδίατρο σου γιατί ο καθένας εισάγει τροφές σε διαφορετικούς μήνες αλλά εγώ από 8 μηνών περίπου της έδινα της μικρής μου ταχίνι, μου το είχε συστήσει ο παιδογαστρεντερολογος για να παίρνει περισσότερες θερμίδες κ η γιατρός δεν έφερε αντίρρηση!

Link to comment
Share on other sites

To ταχίνι είναι ασφαλές και ταιριάζει πολύ με μπανάνα. Φροντίζεις να είναι καθαρό ταχίνι (όχι με μέλι, κακάο ή γλυκαντικά). Επειδή είναι αρκετά παχύρευστο και έχει την τάση να διαχωρίζεται, προσέχεις να είναι καλά ανακατεμένο και ιδανικά να είναι κάπως αραιωμένο. Εγώ για παράδειγμα το έβαζα στη φρουτόκρεμα. 

Επίσης καλό είναι όταν το εντάξεις στην διατροφή σας, να έχεις βάλει ήδη και ψάρι ώστε να διατηρείται καλή αναλογία λιπαρών (το ίδιο ισχύει και με το αβοκάντο).

Όπως αναφέρει και ο εθνικός διατροφικός οδηγός του 2018, δεν υπάρχει συγκεκριμένη σειρά με την οποία εντάσσουμε τροφές, μπορούμε να δώσουμε ό,τι θέλουμε, όποτε θέλουμε. Τα μόνα που αφήνουμε για μετά το έτος είναι φρέσκο γάλα, μέλι, πρόσθετα γλυκαντικά/ζάχαρη και αλάτι.

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, μαμαρυ είπε:

η μικρη μου ειναι οχτωμιση μηνων εχει στιγμα μεσογειακης αναιμιας και εχει πολυ χαμηλο αιματοκριτη .απλα θα ηθελα να ξερω αν μπορω να της δινω ταχινι (χωρις μελι) και αποξηραμενα φρουτα η πρεπει να περιμενω να γινει ενος χρονου .τρωει σχεδον τα παντα 

Μπορεις να ρωτησεις τον παιδιατρο, αλλα νομιζω πως δεν θα υπαρχει θεμα με το ταχινι (μπορεις να επιλεξεις ολικης για ακομη μεγαλυτερη θρεπτικη αξια). Επισης, μπορεις να δινεις βρωμη (με μπανανα αν θελεις) και πετιμεζι, που ειναι πλουσιο σε σιδηρο.

 
Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, μαμαρυ είπε:

η μικρη μου ειναι οχτωμιση μηνων εχει στιγμα μεσογειακης αναιμιας και εχει πολυ χαμηλο αιματοκριτη .απλα θα ηθελα να ξερω αν μπορω να της δινω ταχινι (χωρις μελι) και αποξηραμενα φρουτα η πρεπει να περιμενω να γινει ενος χρονου .τρωει σχεδον τα παντα 

ρωτα κ τον γιατρο σας,αλλα κ εγω τους εδινα

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Μπορεις να ρωτησεις τον παιδιατρο, αλλα νομιζω πως δεν θα υπαρχει θεμα με το ταχινι (μπορεις να επιλεξεις ολικης για ακομη μεγαλυτερη θρεπτικη αξια). Επισης, μπορεις να δινεις βρωμη (με μπανανα αν θελεις) και πετιμεζι, που ειναι πλουσιο σε σιδηρο.

Προσοχή : ΟΧΙ πετιμέζι πριν τους 12 μήνες . Μπορεί να κάνει την ίδια τοξική αντίδραση με το μέλι. Χωρίς παρεξήγηση , αλλά έδωσες όχι απλά λάθος οδηγία , αλλά ενδεχομένως επικίνδυνη ! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 44 λεπτά , Macgyver είπε:

Προσοχή : ΟΧΙ πετιμέζι πριν τους 12 μήνες . Μπορεί να κάνει την ίδια τοξική αντίδραση με το μέλι. Χωρίς παρεξήγηση , αλλά έδωσες όχι απλά λάθος οδηγία , αλλά ενδεχομένως επικίνδυνη ! 

Eμενα ο παιδιατρος μου το ειπε και του εδινα  :confused: : πετιμεζι ή μελασα. Τι εννοεις "τοξικη αντιδραση"; Απ'οσο γνωριζω η αποχη απο το μελι εχει να κανει με σπορους καποιου βακτηριου, με πιθανοτητα αλλαντιασης. To πετιμεζι δεν εχει καμια σχεση με το μελι και μετα απο μια γρηγορη ματια στο διαδικτυο, μπορει να δει κανεις οτι δεν συστηνεται πουθενα σαν επικινδυνο. Αντιθετως, συστηνεται για τα βρεφη (απο 6 μηνων) με θεματα ελλειψης σιδηρου. 

Επεξεργάστηκαν by Sentir...natureza
 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 24 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Eμενα ο παιδιατρος μου το ειπε και του εδινα  :confused: : πετιμεζι ή μελασα. Τι εννοεις "τοξικη αντιδραση"; Απ'οσο γνωριζω η αποχη απο το μελι εχει να κανει με σπορους καποιου βακτηριου, με πιθανοτητα αλλαντιασης. To πετιμεζι δεν εχει καμια σχεση με το μελι και μετα απο μια γρηγορη ματια στο διαδικτυο, μπορει να δει κανεις οτι δεν συστηνεται πουθενα σαν επικινδυνο. Αντιθετως, συστηνεται για τα βρεφη (απο 6 μηνων) με θεματα ελλειψης σιδηρου. 

Είναι φυσικο γλυκαντικό και προϊόν ζύμωσης . Έχουν ανιχνευτεί σε Μελασα/ Πετιμέζι βακτήρια που προκαλούν αλλαντίαση . Ουσιαστικά το βακτήριο απελευθερώνει τοξίνη στον οργανισμό . Το ξέρω ότι συστήνεται , αλλά κανονικά έχει απαγορευτεί από τον ΠΟΥ για χρήση σε βρέφη . 

Το καλό της υπόθεσης είναι ότι έχει ακόμα μικρότερο ποσοστό από το μέλι στην εμφάνιση του υπόπτου βακτηρίου . 

Ακομα και το μέλι όμως μπορείς να το δώσεις ως γλυκαντικό , αρκεί να το έχεις θερμάνει στους 60 βαθμούς για μισή ώρα τουλάχιστον . 

Χημικο τροφίμων έχουμε στην παρέα ; 

Θα μας το εξηγούσε καλύτερα 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , Macgyver είπε:

κανονικά έχει απαγορευτεί από τον ΠΟΥ για χρήση σε βρέφη . 

Mπορεις να παραθεσεις την πηγη, γιατι δεν μπορω να βρω επισημη οδηγια απο τον ΠΟΥ; Το μονο που εχω βρει ειναι παιδιατρικα αρθρα που συστηνουν 2 κουτ. της σουπας μελασα σε βρεφη για αποφυγη ελλειψης σιδηρου.

πρίν από 8 λεπτά , Macgyver είπε:

Ακομα και το μέλι όμως μπορείς να το δώσεις ως γλυκαντικό , αρκεί να το έχεις θερμάνει στους 60 βαθμούς για μισή ώρα τουλάχιστον . 

Αν ειναι να το ζεστανεις δινεις και ζαχαρη, γιατι μετα τους 40 βαθμους χανει ολες τις ουσιες. 

Παντως, ενας χημικος τροφιμων οντως θα μας διευκολυνε.

 
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 38 λεπτά , Sentir...natureza είπε:

Mπορεις να παραθεσεις την πηγη, γιατι δεν μπορω να βρω επισημη οδηγια απο τον ΠΟΥ; Το μονο που εχω βρει ειναι παιδιατρικα αρθρα που συστηνουν 2 κουτ. της σουπας μελασα σε βρεφη για αποφυγη ελλειψης σιδηρου.

Αν ειναι να το ζεστανεις δινεις και ζαχαρη, γιατι μετα τους 40 βαθμους χανει ολες τις ουσιες. 

Παντως, ενας χημικος τροφιμων οντως θα μας διευκολυνε.

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4261338/

αυτο το είχα ήδη αποθηκεύσει . Διάβασε το όλο σε παρακαλώ ! Θα σου βρω και του ΠΟΥ

Μεχρι 50 βαθμούς αναπτύσσει η ίδια η Κυψέλη όποτε ας μην είμαστε υπερβολικές ;) ναι , χάνονται κάποια θρεπτικα συστατικά αλλά όχι όλα ! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...