Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

συνδρομο down


magoufis

Recommended Posts

Τοτε γιατι γινεται ο προγεννητικός ελεγχος, τα υπέρηχα οι αμνιο κλπ? Επρεπε μετα το θετικο τεστ , να μην πατησουμε σε γιατρο , να περιμενουμε να περασει ο καιρος , να παμε να γεννησουμε κι ας βγει οτι θέλει. :roll:

 

Αυτό ακριβώς είχε κάνει εκείνη η Νιγηριανή που γέννησε τα σιαμαία στο Αλεξάνδρα, που σίγουρα όλοι τα θυμόμαστε και που πέθαναν και τα δυο

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ευχαριστω κοριτσια για τα λογια σας.ημουνα 13εβ. και 4 ημερ. οταν το μαθαμε.αποφασισαμε να διακοψουμε την κυηση γιατι κατι τετοιο πιστευω θα ηταν κακο να υπαρχει στη ζωη μας.εφ οσον υπαρχουν σημερα εξετασεις μπορεις και να αποφυγεις κατι που δεν θελεις.δεν θα ηθελα η κορη μου 4 ετων σημερα να εχει ενα τετοιο αδερφακι και να σπαραζει η καρδια μας βλεπωντας το.παντως ο γυναικολογος μου με διαβεβαιωσε πως ηταν ενα τυχαιο συμβαν και πως δεν θα ξανασυμβει.εχουν περασει μονο 3 μηνες απο τοτε και η κορη μου συναιχως μου ζηταει αδερφακι,και θελω πολυ να εχει ενα, γιατι εγω ειμαι μοναχοκορη και με χωρισμενουσ γονεις απο 3 ετων.δεν θελω η μικρη μου να μινει μονη οπως εγω!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου πεις πως τα καταφερες και το εκανες το μωρο σου 08-08-08 εε?? :D

 

Αν και είμαστε off topic. Έτυχε, η γιατρός μου ήθελε να μπω 07/08 προς ξημερώματα 08/08 για να γεννήσω με πρόκληση, όμως εγώ ήθελα να μπω στις 08/08 για να γεννήσω στις 09/08/08 (με βόλευε η άδεια του άντρα μου). Τελικά όμως με πιάσανε οι πόνοι και γέννησα τα ξημερώματα 08/08/08 και το δίωρο που περίμενε ο άντρας μου έξω από την ανάνηψη, είδε δεκάδες γυναίκες που είχανε ραντεβού για καισαρική για αυτή την ημερομηνία γιατί ήταν λεει η τυχερή ημερομηνία των κινέζων και η έναρξη των Ολυμπιακών αγώνων....... :roll:

Η γυναικολόγος μου το πήρε χαμπάρι όταν σαράντησα

 

...και να φανταστείτε ΓΝΩΣΤΗ αναπτυξιολόγος μου είχε πει να ΚΑΝΩ ΕΚΤΡΩΣΗ :evil::twisted::roll:

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Οταν ειπα τη γνωμη μου ηθελα να ξεκινησω να γραφω ενα κατεβατο εξηγωντας την αποψη μου. μετανοιωσα και απλα εγραψα οτι εγραψα.

την αποψη μας σε αυτο το τοσο επωδυνο θεμα ΙΣΩΣ θα ηταν επιτρεπτο να την λεγαμε αν μας τη ζητουσε ΠΡΙΝ γινει οτι εγινε.

τωρα η κοπελα εχει προχωρησει με οποιο κοστος στη ζωη της και το βρισκω ακαιρο, ακυρο δε ξερω πως να το εκφρασω το να της λεμε α και ου και οι αλλοι αυτο η εκεινο. τις παραθεσεις των φωτο ursa πραγματικα δε μπορω να καταλαβω γιατι?????

ursa δεν ειναι ετσι κοπελα μου....αλλα κ ετσι να ειναι δε μπορει να γυρνας να της λες οτι ειπες! αν η αδερφη σου το ειχε αποφασισει τοσο σκληρα θα μιλουσες? και επειδη φανταζομαι οτι το εκανες για τους λοιπους που θα διαβασουν αργοτερα ισως να ανοιγες ενα αλλο τοπικ :wink:

Link to comment
Share on other sites

magoufi μην το συζητάς! Ξεκινήστε για δεύτερο παιδάκι με θετική σκέψη. Πιθανότητες για το κακό πάντα υπάρχουν, αλλά είναι μόνο πιθανότητες! κάντε και τις εξετάσεις σας εγκαίρως να ηρεμήσετε κι όλα καλά! :D

κι εγώ πάντως στην θέση σας το ίδιο θα είχα κάνει...και δεν θα το συζήταγα

ssttaa

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα μιλήσω από την πλευρά ενός ατόμου με ειδικές ανάγκες που είμαι...και θα αναρωτηθώ θα ήθελα να ζήσω γιατί αν υπήρχαν τότε οι σημερινές εξετάσεις και δυνατότητες η μητέρα μου προφανώς θα είχε κάνει έκτρωση!!!!

Δεν διαγνώστηκε όμως το πρόβλημα και εγώ είμαι εδώ!!!

Είμαι εργαζόμενη ,μητέρα,σύζυγος όπως όλες σας και λίγο δυνατότερη από εσας γιατί από μωρό έμαθα να αντιμετωπίζω τον φόβο ,την αρρώστια ,τον πόνο....προσπαθώ να θυμηθώ αν ταλαιπωρήθηκα σαν παιδί...οχι.

Γιατί για μένα ήταν κάτι που ήταν δεδομένο είχα μάθει να ζώ με αυτό ..θυμάμαι όμως πολλές φορές την αγωνια και τον φόβο στα μάτια της μητέρας μου και του μπαμπα και τους χαμογελούσα να δουν ότι εγώ είμαι οκ!!!!!!

Είμαι πια 35 και αν με ρωτούσες ,ναι θα ηθελα να ζήσω μια χαρά ήταν η ζωή μου και είναι, μια φυσιολογικη ζωή ( σχεδόν ) όπως όλων.

Θα μιλήσω τώρα σαν μητέρα ...έκανα προγεννητικο αν το παιδί που κυοφορούσα είχε << την ασθενεια μου>> ήταν καλα αν έβγαινε θετικο ναι θα έκανα έκτρωση γιατι εγώ δεν είμαι τόσο δυνατη όσο η μητέρα μου γιατί δεν θα άντεχα να το βλέπω να πονάει και να τρέχει στα νοσοκομεία ,ίσως ακούγετε εγωιστικο ίσως και να είναι ...τις περισσότερες φορές δεν είναι ότι σκεφτόμαστε μόνο το παιδί που θα έχει πρόβλημα αλλά και αν εμείς μπορούμε έχουμε την δύναμη να το αντιμετωπίσουμε.

Link to comment
Share on other sites

MSM2 μακάρι όλοι να είχαμε τη δύναμη σου.Αυτά που γράφεις είναι εμπειρίες της ζωής σου και όχι εικασίες για το τι θα κάναμε αν συνεβαινε κάτι, και αυτό τους δίνει μεγαλη αξια......

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά θαυμάζω τους ανθρώπους , που γνωρίζοντας ότι έχουν παιδί με πρόβλημα, αποφασίζουν να το φέρουν στη ζωή...

(έχω πρόσφατο παράδειγμα στο φιλικό μου περιβάλλον..)

Τους θαυμάζω για τη δύναμη που έχουν μέσα τους....

 

Αν μου τύχαινε όμως...δεν ξέρω ειλικρινά αν θα προχωρούσα...δεν ξέρω αν είμαι τόσο δυνατή...

 

ΜSM2 να χαίρεσαι την οικογένειά σου...πραγματικά οι άνθρωποι με ειδικές ανάγκες έχουν πολύ δύναμη μέσα τους...(έχω δουλέψει με ΑΜΕΑ και ξέρω...)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ κορίτσια ...απλά ήθελα να δείξω ότι είναι πόλυ σύνθετη και απίστευτα δύσκολη απόφαση το αν θα διακοψείς μια κύηση και πάντα πονάει πολύ.. και φυσικά ποτέ δεν θα κατηγορούσα οποιαδήποτε έπαιρνε απόφαση να το κάνει!!!!!

Αngela ολοί έχουμε απίστευτα αποθέματα δύναμης ...να μην χρειαστούν ποτε είναι το θέμα και το ευχομαι σε όλες :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

gia sas koritsia..sunfwnw me thn afrodith.

sas diavazw kai me exete egxwsei para poli:(..eimai 25 etwn k mono 9 ebdomadwn nabalei o theos to xeri tou na einai to paidaki mou gero(an k den exoume tpt klironomiko down)! exw fugei apo tin doulia mou kai to kako einai oti to exoun mathei olloi:?! ti na pw de kserw

Link to comment
Share on other sites

εγώ είμαι έγκυος στο δεύτερο παιδάκι μου και όπως και στο πρώτο δεν έκανα άμνιο ή τροφοβλάστη. Έκανα ολες τις υπόλοιπες εξετάσεις που βγήκαν καλές και από εκεί και πέρα κάνω το σταυρό μου!!! είναι δύσκολη απόφαση να κρατήσει κάποιος ένα παιδάκι που ξέρει εξ΄ αρχής ότι θα έχει πρόβλημα, κακά τα ψέμματα. Μπράβο σε όσους το κάνουν, θεωρώ ότι είναι καλύτεροι άνθρωποι από εμένα. Όμως εγώ νομίζω ότι δεν θα το έκανα. και λέω νομίζω γιατί είμαι έξω από το χορό.

να μου πεις, και τώρα δεν έχεις άγχος? Τρέμω για κάθε τι που ακούω και σταυροκοπιέμαι και για αυτό που έχω αγκαλιά και γι αυτό που έχω στην κοιλιά. προσέυχομαι και εύχομαι να μην μου δώσει ο Θεός τέτοια δοκιμασία, και δεν αναφέρομαι μόνο στα σύνδρομα αλλά σε οποιαδήποτε σοβαρη γενετική ανωμαλία.

Καλή δύναμη σε όλους τους γονείς, μακάρι ο Θεός να μας 'χαρίσει' τα παιδάκια που μας στέλνει και να μας αξιώσει να τα δούμε να μεγαλώνουν γερά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...