Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διδυμα!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 75
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • Elli

    Elli 10 δημοσιεύσεις

  • BIZELI

    BIZELI 5 δημοσιεύσεις

  • Sophia

    Sophia 4 δημοσιεύσεις

  • GGeorge

    GGeorge 4 δημοσιεύσεις

Δυστυχώς όχι πάντα BIZELI.Απ'ό,τι έχω καταλάβει,εξαρτάται από το πότε θα διαγνωστεί,και δεν ξέρω αν στην Ελλάδα υπάρχει δυνατότητα αντιμετώπισης.Η γιατρός μας είχε πει για το Λονδίνο θυμάμαι...

 

Κατά καιρούς έχω διαβάσει περιστατικά όπως αυτό

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κατά καιρούς έχω διαβάσει περιστατικά όπως αυτό

 

Τί κρίμα που φιλικό μου ζευγάρι δεν είχαν την ίδια τύχη........... :cry::cry::cry:

 

elli και γιωργο εύχομαι να πάνε όλα καλά για εσας!

920035f02d.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστούμε πολύ όλους και όλες για το ένθερμο καλωσόρισμα. Μας έκανε να νοιώσουμε πολύ όμορφα. Η αλήθεια είναι ότι προσπαθούμε να σκεφτόμαστε θετικά και περιμέμουμε όλα να πάνε καλά. Είμαστε ενθουσιασμένοι στην ιδέα των διδύμων που άλλωστε ήταν και το κρυφό μας όνειρο. Δυκολευόμαστε πάντως ακόμα να το πιστέψουμε...

Γ+Μ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα γιωργο..... :lol:

ευχομαι να πανε ολα καλα μεχρι τελους!!!! :lol::lol:

δεν υπαρχει μεγαλυτερη ευτυχια απο τα παιδια!!!

:lol::lol::lol::lol::lol:

σαν μαμα διδυμων με ενα τρελο προγραμμα καθε μερα-δουλευω κιολας-εχω να σου πω, οτι με τα χαμογελα τους και τις αγκαλιτσες τους ξεχνας καθε προβλημα και δυσκολια!!!!

 

ηρθαν στη ζωη μας και η ζωη μας απεκτησε επιτελους νοημα!! :lol::lol:

 

ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΕΥΤΥΧΙΑ ΕΙΣ ΔΙΠΛΟΥΝ!!!

ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΟΙ!!!!!!

 

η μανουλα χρειαζεται μεγαλη στηριξη και απιστευτη βοηθεια!!!!!

στο λεω απο πειρα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητή Ελενα,

τα περιμένουμε πως και πως. Εχουμε χ....στεί από τη χαρά μας. Δε μας πτοεί καθόλου το μετά. Η πορεία της εγκυμοσύνης μας αγχώνει λίγο...

Γ+Μ

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε χ....στεί από τη χαρά μας.

:D:D:D

Πολλά διδυμάκια παίζουν τελευταία

Πράγματι!

Απορώ τι τρόπο έχουν οι άνδρες αυτοί κ τα "σπέρνουν"!!!

 

Δεν ξέρω αν τελικά ευθύνονται οι άνδρες:? .Μου φαίνεται άδικα δρέπουν δάφνες:D:D Κι εγώ στην αρχή μάλλον άδικα απείλησα τον δικό μου με στείρωση.. :D

Στα ομοζυγωτικά δίδυμα μάλλον χάρη σε τυχαίο γεγονός το αρχικό γονιμοποιημένο ωάριο χωρίζεται στα δύο.Στα ετεροζυγωτικά απλά στην ωορρηξία κατεβαίνουν 2 ωάρια...γεγονός για το οποίο ευθύνεται η γυναίκα...

Link to comment
Share on other sites

ακριβως!!!!θα συμφωνησω απολυτα με τον elli!!!

εμας ειναι διζυγωτικα και μας εξηγησε ο γιατρος , οτι ειναι σιγουρα απο μενα!!

εμεις βεβαια ειχαμε και κληρονομικοτητα-εγω ειμαι διδυμη παλι ετεροζυγωτικη !!! :lol::lol::lol:

 

και μαλιστα οταν λενε του αντρα μου ''πω πω μπραβο!!πως τα καταφερες ??να μας δωσεις την συνταγη!!''εκεινος απανταει οτι ειναι θεμα δικο μου και οχι δικο του!!!!! :lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σαν Γιώργος θέλω να σας πω ότι δεν δρέπω δάφνες. Η δική μας περίπτωση είναι καθαρά κληρονομική της Μαριάνθης. Γιαυτό όπως αναφέρω και σε προηγούμενο το περίμενε. Το ίδιο φαινόμενο είχε παρουσιαστεί στη συνονόματη γιαγιά της (3~4 δίδυμες κυήσεις). Μας το είπε ο γιατρός.

Τα διδυμάκια δεν είναι πολλά τώρα τελευταία. Απλά είναι όλα μαζεμένα στο παρόν θέμα συζήτησης.

Link to comment
Share on other sites

Σαν Γιώργος θέλω να σας πω ότι δεν δρέπω δάφνες. Η δική μας περίπτωση είναι καθαρά κληρονομική της Μαριάνθης. Γιαυτό όπως αναφέρω και σε προηγούμενο το περίμενε. Το ίδιο φαινόμενο είχε παρουσιαστεί στη συνονόματη γιαγιά της (3~4 δίδυμες κυήσεις). Μας το είπε ο γιατρός.

Τα διδυμάκια δεν είναι πολλά τώρα τελευταία. Απλά είναι όλα μαζεμένα στο παρόν θέμα συζήτησης.

 

GGeorge ελπίζω να είναι σαφές πως τα παραπάνω περί δαφνών ειπώθηκαν ως αστείο και όχι με σκοπό να σε θίξουν προσωπικά.Γι'αυτό χρησιμοποιούμε και τα emoticons...:wink:

Για την κληρονομικότητα έχω κι εγώ ακούσει,ωστόσο στην οικογένειά μου δεν υπήρχε παρόμοιο περιστατικό.Στου συζύγου μου όμως υπήρξε.:roll:

 

Λέγοντας πως τα περιστατικά των διδύμων κυήσεων φαίνονται αυξημένα,εννοείται πως καθένας το λέει με βάση το πλήθος των περιστατικών που συναντά στον περίγυρό του(πχ στον δικό μου και όχι συγγενικό εννοείται, είναι 4 αυτή τη στιγμή!)και όχι σε ένα thread με θέμα τα δίδυμα! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Aρα βασική αιτία είναι ή η κληρονομικότητα ή η πολύδυμη κύηση μέσω εξωσωματικής.Πάντως μπράβο σας,πολύ θα ήθελα κι γω να ήμουν διδυμομαμά!

Εγώ που λέτε φέτος είχα μαθητές τρίδυμα αδερφάκια!Πολύ πλάκα είχε!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Στην περίπτωση των εταιροζυγωτικών (που είναι και η μόνη που΄παρουσιάζει κληρονομική προδιάθεση) η μαμά κατεωάζει 2 ωάρια. Βεβαίως χρειάζεται καλή περιεκτηκότητα και κινητικότητα για να γονιμοποιηθούν και τα δύο. George υπάρχουν πάρα πολλά που μπορούν να συμβούν σε μία δίδυμη κύηση, γιατί μένουμε στο αρνητικό που είναι το σύνδρομο μετάγγισης?? Μπορεί και είναι μάλιστα αρκετά πιθανό μέχρι τη 11 εβδομάδα ο πλακούντας να διασταστεί δημιουργώντας το σημείο Τ και τελικά να έχουν δύο πλακούντες τα μωρά οπότε εξαλείφονται οι πιθανότητες για το σύνδρομο μετάγγισης. Περίμενε και μην αγχώνεσαι τα περισσότερα φαινόμενα είναι αντιμετωπίσημα με τον ένα τρόπο η τον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους!

 

Είμαι τελείως καινούριο μέλος στο φόρουμ αν και το διαβάζω καιρό τώρα.

Λίγες πληροφορίες για μας: είμαστε μια αγαπημένη οικογένεια από τη Θεσσαλονίκη που απαρτίζεται από μένα τη μαμά, τον μπαμπά και το Βασιλάκη, ο οποίος είναι σήμερα 16 μηνών.

Πριν λίγες εβδομάδες έκανα τεστ και ήταν θετικό. Σήμερα το πρωί πήγα στο νοσοκομείο για να κάνω έναν υπέρηχο γιατί είχα πολύ ναυτία εχθές πράγμα που δεν είχα καθόλου με το Βασίλη μου και εε, γενικά αισθανόμουνα πολύ διαφορετικά από την πρώτη φορά.

 

Μου ανακοίνωσαν λοιπόν ότι έχω διδυμάκια!! Σε δύο σάκους. Το ένα είναι λίγο μεγαλύτερο από το άλλο και ακούσαμε και την καρδούλα του. Για το άλλο λέει θα πρέπει να περιμένουμε λίγες μέρες ακόμα.

 

Εννοείται οτι έχουμε σοκαριστεί και εγώ και ο μπαμπάς αρκετά γιατι ούτε στη δικιά μου ούτε στη δικιά του οικογένεια υπάρχει ιστορικό.

Χρειαζόμαστε και οι δύο λίγο χρόνο για να χωνέψουμε τη νέα κατάσταση :shock:

 

Ελπίζουμε να βρούμε καλή παρέα εδώ και απαντήσεις στους προβληματισμούς που σίγουρα θα μας προκύψουν!!

sw61p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σας!

 

Nat-left, βλέπω από τα ticker σου ότι ηλικιακά τα παιδιά μας είναι περίπου το ίδιο σωστά? Εσείς τα περιμένατε τα διδυμάκια σας, εννοώ υπάρχει ιστορικό? Και πως, αν επιτρέπεται, ξεπερνιέται το σοκ :) ?

 

Ο άντρας μου έχει αγχωθεί τρομακτικά καθότι δουλεύουμε και οι δύο στον ιδιωτικό τομέα και ε.. μας έχει λούσει κρύος ιδρώτας σκεφτόμενοι το μέλλον..

 

Sigh..

 

Θα έπρεπε να είμαι παρα πολύ χαρούμενη, και είμαι, μη με παρεξηγείτε.. απλώς είμαστε σοκαρισμένοι γιατί δεν είμαστε οικονομικώς άνετα και δε ξέρουμε τι θα μας ξημερώσει.. και τρία παιδάκια ενώ θα είναι μια τρελή ευτυχία από τη μία δε ξέρουμε εάν μπορούμε να ανταπεξέλθουμε οικονομικώς από την άλλη. Ελπίζω αυτά που λέω να βγάζουν κάποιο νόημα? Γιατί αυτές τις μέρες μου φαίνεται ότι έχω χάσει τα λογικά μου!!!

 

Συγχωρήστε με για τις ανοησίες που λέω. Δεν ξέρω τι να κάνω και πού να μιλήσω που θα καταλάβουν τι εννοώ..

 

Anyway, ευχαριστώ και πάλι για το καλωσόρισμα και να είστε όλοι καλά!

sw61p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Spot,καταλαβαινω! Εγω ετρεμα οταν ακουσα για διδυμα...Κοντεψα να λιποθυμησω! Αν και υπηρχε ιστορικο, απο τη γιαγια.

Ευτυχως ημουν ξαπλα στον υπερηχο! Καλως ηρθες και

μη φοβασαι.

 

Να πανε ολα καλα και θα απολαυσεις δυο σπανιες χαρες και

απροσδοκητης ευτυχιας. Τα αλλα ολα βολευονται, μη στεναχωριεσαι.

Τακτοποιουνται ολα, ο χρονος, το οικονομικο, απολαυσε αυτο το διπλο δωρο...

 

Εχω 4 παιδια, αλλα εχω κολλημα με τα διδυμακια μου, τρελο,

απιστευτο!

Ειναι απολαυση και αυτο τελικα μενει. Ο δρομος θα φανει,

θα τον βρειτε! Δεν ειναι αδιεξοδος!

Πριν γράψεις, σκέψου!

Πριν κατακρίνεις, περίμενε!

Πριν προσευχηθείς, συγχώρα!

Πριν παραιτηθείς, προσπάθησε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...