Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

καποια που να γνωριζει απο βαφες μαλλιων??????help


Recommended Posts

βασικά συμφώνω με την angel306, ειδικά αν έχεις μακριά μαλλιά και τα βάφεις μόνη είναι μονόδρομος γιατί δεν κάνεις τα πάντα μέσα στο μπάνιο χάλια, ούτε στάζει κλπ

 

μια υποσημείωση : καμία βαφή-αφρός (έχω δοκιμάσει όλες της μάρκες σε καστανό ανοιχτό, Νο6) δεν καλύπτει τις λευκές τρίχες, τουλάχιστον τις δικές μου, ακόμα κι όταν κάνω ρίζα και αφήνω τη βαφή ΠΟΛΥ ώρα... :-(

 

Καμμία ε?

Άρα δεν το σκέφτομαι άλλο........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εδώ θα διαφωνήσω.....για χρόνια έβαφα τα μαλλιά μου με φυτική βαφή χωρίς αμμωνία που την πήγαινα μόνη μου στο κομμωτήριο και μου την πέρναγαν......το αποτέλεσμα καταπληκτικό (χρώμα, κάλυψη τα πάντα) και όλοι με ρωτούσαν τι βαφή είναι......η δε κομμώτρια όταν της ζητούσαν φυτική συνιστούσε αυτή τη μάρκα ενώ θα μπορούσε να πασσάρει κάτι άλλο που να το έχει κι αυτή γιατί είχε δει τη διαφορά στα δικά μου μαλλιά......

Δεν διαφωνώ οτι μπορεί εσύ να ήσουν ευχαριστημένη. Όμως εγώ σαν επαγγελματίας έχω μάθει να μη συμβιβάζομαι με τίποτα λιγότερο απο το τέλειο για τον πελάτη μου! Ο κάθε ένας πράττει όπως νομίζει καλύτερα.

 

Αμμωνία δεν είχε καθόλου!!!

Μα καθόλου και σου μιλάω εγγυημένα.....

Και που το ξέρεις??? Εσύ τις συσκευάζεις???

 

Δεν μύριζε καν και φυσικά δεν προκαλούσε αυτό το κάψιμο στο κεφάλι που προκαλούν οι κοινές βαφές....

Και ποιος είπε οτι όλες οι βαφές μυρίζουν ή προκαλούν φαγούρα ή τσούκσιμο??? Για όλα αυτά ευθύνονται η εταιρεία, η απόχρωση κάποιες φορές καθώς και ο πελάτης.....π.χ. πότε λούστηκε, αν έχει ξυστεί, αν παίρναι φάρμακα και χίλια δύο πράγματα.

Οπως καταλαβαίνεις επειδή εσένα σε έκαιγε για παράδειγμα η Χ εταιρεία, δεν σημαίνει οτι τους καίει όλους. Και να ξέρεις οτι περισσότερες πιθανότητες έχεις να σε πειράξει ένα προϊόν του εμπορίου απο ένα πραγματικά επαγγελματικό προϊόν.

 

Μπορεί να γνωρίζεις για το θέμα μια και είναι η δουλειά σου, αλλά οι ανακρίβειες δε βοηθάνε στη συζήτηση.....

Δεν νομίζω οτι μίλησα με ανακρίβειες.... Ίσα ίσα..... παρ'όλο που θα έπρεπε σαν επαγγελματίας να πω χίλια πράγματα κατά του να βάφεστε μόνες σας, εγώ αντιθετα επειδή κατανοώ τη δυσκολία της εποχής προσπάθησα να δώσω και πληροφορίες που πολλοί δεν γνωρίζουν και μπορεί να τους φανούν και χρήσιμες. Οπότε θα σε παρακαλούσα να ξαναδιαβάσεις αυτά που έγραψα ώστε να κατανοήσεις ακριβώς τι λέω. Ας μην είμαστε αντιδραστικοί και στενόμυαλοι σε όποιον δεν συμφωνεί μαζί μας.....

 

 

Στην κομμώτριά μου εξακολουθώ να πηγαίνω για κούρεμα.....δεν μπορώ πια όμως να διαθέτω και για βάψιμο(και η κοπέλα έχει μειώσει τιμές)....και φυσικά δεν μπορώ να περνάω κανονική βαφή μόνη μου.....

Τόσα χρόνια πρόσεχα, αλλά ή θα σταματήσω να τα βάφω ή θα φέρνω καμμιά φίλη που θα μου βάφει τα μισά γιατί δεν ξέρει.......μονόδρομος δηλαδή....

Μπορείς κάλιστα απο τη στιγμή που δυσκολεύεσαι ή να παρατείνεις λίγο την επανάληψη της βαφής σου (π.χ. αν τα έβαφες κάθε 30 μέρες κάντο κάθε 40. Στο σύνολο ενός έτους θα έχεις κάποιο κέρδος) ή να βάφεσαι ένα μήνα μόνη σου (ή να στα περνάει η αδερφή ή μια φίλη σου αν δεν μπορείς μόνη σου) και τον επόμενο να πηγαίνεις στην κομμώτρια σου ώστε να σε διορθώνει όσο μπορεί ώστε να έχεις ένα σωστό χρώμα και να μη χρειάζεται να συμβιβαστείς και τόσο με κάτι μέτριο.... Μήνα παρά μήνα δηλαδή...

 

Μετά από χρόνια χρήσης φυτικών βαφών, οργανικών σαμπουάν και όλα βιολογικά πίστεψέ με είναι δύσκολο να συμβιβαστώ με την ιδέα των χημικών.....αλλά η ανάγκη....κόβω από όπου μπορώ γιατί τα πράγματα αγρίεψαν....μόνο στα παιδιά επιμένω να αγοράζω αγνά προϊόντα......άσε που στις εποχές που ζούμε το άγχος (θα έχω αύριο δουλειά, θα τα βγάζω πέρα κ.λ.π.) κάνει πολύ περισσότερο κακό από κάθε χημικό.......

Πως αλλιώς να σου το πω να το καταλάβεις.... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΦΥΤΙΚΗ ΒΑΦΗ!!!! Ούτε αυτές στα φαρμακεία! Φυτικό είναι όταν πάρεις μια παπαρούνα για παράδειγμα, τη βράσεις και βάψεις με το χρώμα τα μαλλιά σου. Το κάνεις???? Όχι!

'Ολα τα άλλα μηδενός εξερουμένου ακόμη και της χένας, είναι χημικά επεξεργασμένα. Συνεπώς περιέχουν χημικά. Επίσης ότι σου καλύπτει λευκά μαλλιά έχει αμμωνία. Και ότι κυκλοφορεί ως "χωρίς αμμωνία" περιέχει ένα πολύ χαμηλό ποσοστό αμμωνίας και γι'αυτό δεν μπορεί ούτε να σου σκουρίνει τα μαλλιά, ούτε να στα ανοίξει, ούτε να σου αλλάξει χρώμα. Γι'αυτό λέμε ότι βάφουν ΜΟΝΟ στον ίδιο τόνο με το φυσικό σου.

Να ξέρεις οτι ο συνδυασμός οξυζενέ και αμμωνία είναι η απαραίτητη χημική ένωση ώστε να απελευθερωθούν τα χρωστικά της βαφής και να μπορέσουν αν εισχωρήσουν στην τρίχα.Αυτό το μαθαίνει και ο πιο άσχετος κομμωτής απο την πρώτη χρονιά φοίτησης του σε μια σχολή.

 

οπότε το φιλοσόφησα και το αποφάσισα.......και μεταξύ μας τώρα...δεν έχει περισσότερα χημικά η βαφή αφρός από τις βαφές των κομμωτηρίων... μη γελιόμαστε........

Ποτέ δεν είπα κάτι τέτοιο.....όλες το ίδιο χημικές είναι....

 

Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι σου λέω......

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ να συμφωνήσω ότι ο χαρακτηρισμός "φυτική" βαφή είναι λάθος........ένας λόγος όμως που χρησιμοποιείται είναι ακριβώς γιατί δεν έχει αμμωνία, παραμπέν και άλλα πολύ επικίνδυνα συστατικά που έχουν όλες οι άλλες βαφές....ελπίζω τώρα να έγινε πιο κατανοητό...βαφή χωρίς οξυζενέ δεν υπάρχει ειδικά στα ανοιχτά χρώματα....

αν όμως μια βαφή έχει ένα πολύ μικρό ποσοστό οξυζενέ είναι σαφώς καλύτερη και πιο ακίνδυνη από την άλλη που είναι τίγκα στο οξυζενέ......όποια βαφή έβαζα πριν τη φυτική και ανεξαρτήτων κατάστασης του κεφαλιού έκαιγε...αν δε, είχα πληγή ήταν ανυπόφορο...αν δε γίνεται σε όλους σημαίνει ότι εγώ είχα κάποια ευαισθησία, αλλά υπάρχουν και άλλες που έχουν πιο ευαίσθητο σκαλπ........η δε βρώμα απερίγραπτη...ακόμα και των κομμωτηρίων...βλέπεις τα έχω τα χρονάκια μου....είμαι 40 οπότε έχω δοκιμάσει πολλά μέχρι να καταλήξω...κι ενώ λάτρευα το ωραίο μου καστανό με τις ξανθές ανταύγειες που μόνο η κομμώτριά μου μπορούσε να κάνει το απαρνήθηκα...και σταμάτησα τις ανταύγιες επειδή δεν υπάρχει καθόλου "φυσικότερος" τρόπος να γίνουν (άσχετο, αλλά ο επαγγελματίας προφανώς φαίνεται στην ανταύγεια γιατί έχω δει και τις απαισιότερες ανταύγιες σε κάποιες)......

επίσης λόγω των λευκών κι όσο μεγαλώνω πολύ φοβάμαι πως το βάψιμο θα γίνεται όλο και συχνότερα για να καλύπτω τα λευκά.....

 

 

Στην δική μου κομμώτρια που πήγα πριν λίγο καιρό για κούρεμα και συζητούσαμε για βάψιμο, όχι μόνο δε με απέτρεψε από το να τα κάνω μόνη μου, αλλά μου έδωσε και συμβουλές....δε τη ρώτησα τότε για τον αφρό γιατί δεν είχα καν σκεφτεί να αλλάξω βαφή (όπως και δε θα αλλάξω τελικά)......αλλά επειδή μόνη μου δεν θα τα καταφέρω και ούτε καμμιά φίλη, μάλλον δε θα μπορέσω να κόψω αυτό το έξοδο.....

 

Πάντως μου κάνει εντύπωση που επιμένεις για τις "φυτικές" που έχουν μεν φυτικά στοιχεία εξ ου και το όνομα, αλλά και κάπως θα έπρεπε να λέγονται για να διαχωρίζονται από τις άλλες....μόνο σε αυτό το σημείο μίλησα για ανακρίβειες.....θες να το πάρω αλλιώς?

Το παίρνω....υπάρχουν λοιπόν οι πολύ επικίνδυνες βαφές και υπάρχουν και κάποιες που είναι πολύ λιγότερο επικίνδυνες.......

Δε θες τον όρο φυτικές πάω πάσο, αλλά πίστεψέ με το έχω ψάξει πάρα πολύ το θέμα και το γνωρίζω καλά....δεν είναι όλες καλές το ξέρω....αλλά αυτή που βρήκα εγώ είναι.....τα τελευταία χρόνια όλοι με ρωτάνε που βάφω τα μαλλιά μου γιατί έχουν απίθανο χρώμα...και σου ξαναλέω ακόμα και η κομμώτριά μου αυτή προτείνει...βλέπεις μου την περνάει τα τελευταία 6 χρόνια και την ξέρει καλά.....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ να συμφωνήσω ότι ο χαρακτηρισμός "φυτική" βαφή είναι λάθος........ένας λόγος όμως που χρησιμοποιείται είναι ακριβώς γιατί δεν έχει αμμωνία, παραμπέν και άλλα πολύ επικίνδυνα συστατικά που έχουν όλες οι άλλες βαφές....ελπίζω τώρα να έγινε πιο κατανοητό...βαφή χωρίς οξυζενέ δεν υπάρχει ειδικά στα ανοιχτά χρώματα....

 

Χαίρομαι που καταλαβαίνεις ακριβώς τι λέω. Όμως μην αυταπατάσαι και κυρίως μην αφήνεστε στα χέρια της κάθε εταιρείας που προκειμένου να πουλήσει, βαφτίζει τα προϊόντα της φυτικά και χωρίς αμμωνία.

 

αν όμως μια βαφή έχει ένα πολύ μικρό ποσοστό οξυζενέ είναι σαφώς καλύτερη και πιο ακίνδυνη από την άλλη που είναι τίγκα στο οξυζενέ......

Άκου να δεις τι γινεται εδώ και που μπερδεύεσαι.... Άλλο είναι η αμμωνία και άλλο πράγμα το οξυζενέ. Η αμμωνία διαφέρει ως προς την ποσότητα που περιέχεται σε κάθε βαφή. Μια γνωστή σε όλους μας εταιρεία ας πούμε, πολυεθνική έχει 9% αμμωνία. Είναι μεγάλο ποσοστό! Θυμάσαι σε προηγούμενο μήνυμα μου, που σας έλεγα να προσέξετε και μην πέφτετε στην παγίδα των γνωστών και μεγάλων εταιρειών??? Αυτές έχουν υψηλά ποσοστά αμμωνίας και άλλα πολλά..... Τα ξέρω απο πρώτο χέρι και ότι σας λέω δεν είναι λόγια του αέρα. Έχω δουλέψει και σε εταιρείες με κομμωτηριακά επαγγελματικά προϊόντα και ξέρω.

Το οξυζενέ τώρα, δεν αλλάζει. Η κάθε βαφή για να λειτουργήσει χρειάζεται μια πολύ συγκεκριμένη ποσότητα οξυζενε και αυτό αλλάζει απο εταιρεία σε εταιρεία. Οπότε όπως καταλαβαίνεις αυτό που λες οτι "αν όμως μια βαφή έχει ένα πολύ μικρό ποσοστό οξυζενέ είναι σαφώς καλύτερη και πιο ακίνδυνη από την άλλη που είναι τίγκα στο οξυζενέ" είναι εντελώς λάθος!

 

όποια βαφή έβαζα πριν τη φυτική και ανεξαρτήτων κατάστασης του κεφαλιού έκαιγε...αν δε, είχα πληγή στο θέμα πληγής ισχύει το ίδιο για όλο τον κόσμο ήταν ανυπόφορο...αν δε γίνεται σε όλους σημαίνει ότι εγώ είχα κάποια ευαισθησία, αλλά υπάρχουν και άλλες που έχουν πιο ευαίσθητο σκαλπ........η δε βρώμα απερίγραπτη...ακόμα και των κομμωτηρίων...βλέπεις τα έχω τα χρονάκια μου....είμαι 40 οπότε έχω δοκιμάσει πολλά μέχρι να καταλήξω...κι ενώ λάτρευα το ωραίο μου καστανό με τις ξανθές ανταύγειες που μόνο η κομμώτριά μου μπορούσε να κάνει το απαρνήθηκα...και σταμάτησα τις ανταύγιες επειδή δεν υπάρχει καθόλου "φυσικότερος" τρόπος να γίνουν (άσχετο, αλλά ο επαγγελματίας προφανώς φαίνεται στην ανταύγεια γιατί έχω δει και τις απαισιότερες ανταύγιες σε κάποιες)......

επίσης λόγω των λευκών κι όσο μεγαλώνω πολύ φοβάμαι πως το βάψιμο θα γίνεται όλο και συχνότερα για να καλύπτω τα λευκά.....

 

 

Στην δική μου κομμώτρια που πήγα πριν λίγο καιρό για κούρεμα και συζητούσαμε για βάψιμο, όχι μόνο δε με απέτρεψε από το να τα κάνω μόνη μου, αλλά μου έδωσε και συμβουλές....δε τη ρώτησα τότε για τον αφρό γιατί δεν είχα καν σκεφτεί να αλλάξω βαφή (όπως και δε θα αλλάξω τελικά)......αλλά επειδή μόνη μου δεν θα τα καταφέρω και ούτε καμμιά φίλη, μάλλον δε θα μπορέσω να κόψω αυτό το έξοδο.....

 

Πάντως μου κάνει εντύπωση που επιμένεις για τις "φυτικές" που έχουν μεν φυτικά στοιχεία εξ ου και το όνομα, αλλά και κάπως θα έπρεπε να λέγονται για να διαχωρίζονται από τις άλλες....μόνο σε αυτό το σημείο μίλησα για ανακρίβειες.....θες να το πάρω αλλιώς?

Το παίρνω....υπάρχουν λοιπόν οι πολύ επικίνδυνες βαφές και υπάρχουν και κάποιες που είναι πολύ λιγότερο επικίνδυνες.......

Δε θες τον όρο φυτικές πάω πάσο, αλλά πίστεψέ με το έχω ψάξει πάρα πολύ το θέμα και το γνωρίζω καλά....δεν είναι όλες καλές το ξέρω....αλλά αυτή που βρήκα εγώ είναι.....τα τελευταία χρόνια όλοι με ρωτάνε που βάφω τα μαλλιά μου γιατί έχουν απίθανο χρώμα...και σου ξαναλέω ακόμα και η κομμώτριά μου αυτή προτείνει...βλέπεις μου την περνάει τα τελευταία 6 χρόνια και την ξέρει καλά.....

 

Δεν αμφιβάλλω για το αν είναι καλή ή οχι βαφή που χρησιμοποιείς.

 

Έχεις σκεφτεί έστω το ενδεχόμενο να κάνεις μόνο ανταύγειες? Θα πηγαίνεις κάθε 4 μήνες κομμωτήριο..... και θα έχεις και ωραίο χρώμα εφ'όσον σου άρεσαν οι ανταύγειες που είχες. Επίσης να θυμάσαι ένα χρυσό κανόνα: όσο μεγαλώνουμε και αυξάνονται τα λευκά μαλλιά, πρέπει να ανοίγουμε το χρώμα των μαλλιών μας για να μην φαίνονται τόσο.

Φαντάσου ένα μαύρο μαλλί με άσπρες τρίχες... σαν τη μύγα μέσα στο γάλα είναι. Ενώ αν είσαι ξανθιά, έστω με ανταύγειες χάνεται λίγο το πράγμα και δεν πολυφαίνονται....

 

 

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο να τα ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου και μην σε πιάνουν κορόϊδο.;)

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως κορίτσια που λέτε για βαφές- αφρούς χρησιμοποιώ εδω και καιρό μια της koleston και γίνονται τα μαλλιά μου πολύ ωραία, καλύτερα και από όταν πήγαινα κομμωτήριο. Εχω λίγες άσπρες αλλά καλύπτονται.Κομμωτήριο πλεον πάω μόνο για κούρεμα, όλα τα άλλα σπίτι, ούτως ή άλλως ποτέ μου δεν πέτυχα κομμώτρια να με ικανοποιήσει πλήρως...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα σε ολους!!!!ευχομαι σε ολες υγεια,και ευτυχια με τις οικογενειες σας....να χαιρεστε τα παιδακια σας..με το καλο οσες περιμενετε τα μωρακια σας.....οσο καιρο ειμαι μελος εχω φαει κολλημα με το parents,ειναι τελειο βρισκεις λυσεις για ολα!!!!λοιπον κι εγω οπως καταλαβατε εχω προβλημα με τα μαλλια μου και περιμενω συμβουλες σας.....εκτος απο μαμαδες πρεπει να ειμαστε και ομορφες και να αισθανομαστε καλα με την εξωτερικη μας εμφανιση.......εχω μαλλι πλατινε ντεκαπαρισμενο(σχεδον καμμενο))χαχαχαχ!!!!!μεγαλη ταλαιπωρια....επειδη μαδαω και παω και στο τελος θα βαλω περουκα ειπα να σταματησω!!!!!λοιπον ψαχνω μια βαφη να βαφω μονο ριζα και να ταιριαζει με το υπολοιπο μαλλι αν οχι τελειως εστω λιγο!!!εχω δοκιμασει εωσ τωρα διαφορες βαφες αλλα βγαινουν μελι!!!και με 40 αρι οξυζενε!!!!δε ξερω τι να κανω ....εχω παθει ψυχοπλακωμα,νιωθω σα τερας!!!!:cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry::cry: ' alt='default_icon_cry.gif' alt=':cry:'> '>

 

νικουλινι που μενεις? σε βολευει ο πειραιας? ξερω ενα κομμωτηριο εξπερ στις βαφες και στις αποχρωσεις! δεν ξερω ποσο χρεωνουν αφου δεν τα εβαψα ποτε αλλα πχ μια κοπελιτσα που ηθελε να κανει το μαλλι της πλατινε με λιλα αποχρωση της το καναν τσακ μπαμ οπως ακριβως το ηθελε! αν ενδιαφερεσαι στειλε μου πμ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν αμφιβάλλω για το αν είναι καλή ή οχι βαφή που χρησιμοποιείς.

 

Έχεις σκεφτεί έστω το ενδεχόμενο να κάνεις μόνο ανταύγειες? Θα πηγαίνεις κάθε 4 μήνες κομμωτήριο..... και θα έχεις και ωραίο χρώμα εφ'όσον σου άρεσαν οι ανταύγειες που είχες. Επίσης να θυμάσαι ένα χρυσό κανόνα: όσο μεγαλώνουμε και αυξάνονται τα λευκά μαλλιά, πρέπει να ανοίγουμε το χρώμα των μαλλιών μας για να μην φαίνονται τόσο.

Φαντάσου ένα μαύρο μαλλί με άσπρες τρίχες... σαν τη μύγα μέσα στο γάλα είναι. Ενώ αν είσαι ξανθιά, έστω με ανταύγειες χάνεται λίγο το πράγμα και δεν πολυφαίνονται....

 

 

Ελπίζω να σε βοήθησα λίγο να τα ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου και μην σε πιάνουν κορόϊδο.;)

 

Δεν ξέρω που ακριβώς μπερδεύεσαι, αλλά σου εξήγησα ότι η βαφή που χρησιμοποιώ δεν έχει καθόλου αμμωνία....και δεν είναι θέμα να με κοροϊδέψει η εταιρία......πουλιέται ακριβώς επειδή δεν έχει αμμωνία παραμπέν και ρεζορκίνη που είναι και τα πιο επικίνδυνα συστατικά...

Καταρχήν δεν ανήκει σε καμμιά μεγάλη εταιρία και κατά δεύτερον δεν πουλιέται καν σε κομμωτήρια.....και είναι ίσως η μόνη βαφή που μπορεί να λέγεται φυτική (πληροί τις προϋποθέσεις, που σημαίνει λιγότερα χημικά και περισσότερα φυσικά συστατικά) που πραγματικά κάνει δουλειά.....

Το μαλλί μου δεν είναι σκούρο, είναι μάλλον προς το ξανθό σκούρο....οπότε δε θα βοηθούσαν περισσότερο οι ανταύγιες....άσε που θα έβαζα τα μαλλιά μου πάλι σε ταλαιπωρία...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Τελικά δοκίμασα τη βαφή σε αφρό.....την πήρα χτες από το σούπερ μάρκετ....ήρθα σπίτι και σε λίγα λεπτά την είχα απλώσει, εύκολα και ωραία......λέει πως δεν έχει αμμωνία, αλλά θα κρατήσω μια πισινή αφού επιμένει τόσο η manoulina.......πάντως δε μύριζε καθόλου...αντίθετα μύριζε όμορφα....την άφησα 30 λεπτά και μετά την έβγαλα...όσο στέγνωνα τα μαλλιά μου τα έβλεπα μια χαρά, αλλά περίμενα να σιγουρευτώ με το φως της μέρας ότι μου κάλυψε τα λευκά......και τα κάλυψε.....τα μαλλιά μου είναι τέλεια και μου λύθηκαν ειλικρινά τα χέρια......είμαι πολύ ευχαριστημένη.....δεν ξέρω αν πρέπει να γράψω τη μάρκα εδώ, αλλά θα δώσω ένα στοιχείο......είναι του κυρίου S........

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποίησα το 7 Ξανθό σκούρο, γιατί το ίδιο χρησιμοποιούσα στην προηγούμενη βαφή μου...μου φαίνεται λίγο πιο σκούρο το χρώμα, αλλά μπορεί να είναι και η ιδέα μου.....

Link to comment
Share on other sites

Τελικά δοκίμασα τη βαφή σε αφρό.....την πήρα χτες από το σούπερ μάρκετ....ήρθα σπίτι και σε λίγα λεπτά την είχα απλώσει, εύκολα και ωραία......λέει πως δεν έχει αμμωνία, αλλά θα κρατήσω μια πισινή αφού επιμένει τόσο η manoulina.......πάντως δε μύριζε καθόλου...αντίθετα μύριζε όμορφα....την άφησα 30 λεπτά και μετά την έβγαλα...όσο στέγνωνα τα μαλλιά μου τα έβλεπα μια χαρά, αλλά περίμενα να σιγουρευτώ με το φως της μέρας ότι μου κάλυψε τα λευκά......και τα κάλυψε.....τα μαλλιά μου είναι τέλεια και μου λύθηκαν ειλικρινά τα χέρια......είμαι πολύ ευχαριστημένη.....δεν ξέρω αν πρέπει να γράψω τη μάρκα εδώ, αλλά θα δώσω ένα στοιχείο......είναι του κυρίου S........

Και εγώ αυτή είχα πάρει αλλά ίσως παίζει ρόλο το χρώμα των μαλλιών.Εγώ εχω καστανό σκούρο χρώμα προς μαυρο..Στο μαύρο ο αφρός δεν έπιασε για να καλυψει τα λευκά.Ναι είναι βολικό καθώς δεν λερώνεις αλλά μου φάνηκε ακριβός ο αφρός για το αποτελεσμα που είχα.

U5gcp2.png

Eρωτεύτηκα!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ δεν είμαι κομμώτρια αλλά ΦΥΤΙΚΗ βαφή ΔΕΝ υπάρχει!!!!!!!!!

Δεν γίνεται!!!!!!!!!

Οι βαφες που έχουν ελάχιστη εως καθόλου αμμωνία ΔΕΝ ΑΝΟΙΓΟΥΝ το χρώμα!!!!!!!

Αν το φυσικο σας ειναι 5 κ βαζεται το 6 π.χ κ βγαίνει 6 κ όχι 5 τοτε εχει ΑΜΜΩΝΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω που ακριβώς μπερδεύεσαι, αλλά σου εξήγησα ότι η βαφή που χρησιμοποιώ δεν έχει καθόλου αμμωνία....και δεν είναι θέμα να με κοροϊδέψει η εταιρία......πουλιέται ακριβώς επειδή δεν έχει αμμωνία παραμπέν και ρεζορκίνη που είναι και τα πιο επικίνδυνα συστατικά...

Καταρχήν δεν ανήκει σε καμμιά μεγάλη εταιρία και κατά δεύτερον δεν πουλιέται καν σε κομμωτήρια.....και είναι ίσως η μόνη βαφή που μπορεί να λέγεται φυτική (πληροί τις προϋποθέσεις, που σημαίνει λιγότερα χημικά και περισσότερα φυσικά συστατικά) που πραγματικά κάνει δουλειά.....

Το μαλλί μου δεν είναι σκούρο, είναι μάλλον προς το ξανθό σκούρο....οπότε δε θα βοηθούσαν περισσότερο οι ανταύγιες....άσε που θα έβαζα τα μαλλιά μου πάλι σε ταλαιπωρία...

 

Sesame εχω συναδελφο χημικο και μου διαβασε τα συστατικα σε μαρκα "φυτικης" βαφης -επαγγελματικης μαλιστα- που ελεγε ξεκαθαρα οτι ΔΕΝ εχει αμμωνια (το ιδιο μου ελεγε και η πωλητρια) και ΔΕΝ μυριζε, και μου εκανε αλλεργια= στα συστατικα, ελεγε ρητα οτι ΕΧΕΙ αμμωνια, απλα δεν εγραφε "αμμωνια" αλλα την χημικη της ονομασια!!!!

Επισης, και του Κορρε που ειδα, εγραφε και παλι στα συστατικα αμμωνια, ενω και παλι η πωλητρια σε αλλο καταστημα μου ελεγε τα ιδια....το επεστρεψα και το πηραν πισω, ενω οταν εγραψα στο καταστημα μου απαντησαν οτι "προκειται για γαλακτωμα με αμμωνια και οχι σκετη αμμωνια"....:mad:

 

ΥΓ by the way, ειμαι σε απογνωση, δεν βρισκω βαφη που να μην μου κανει αλλεργια. Εχω κανει τεστ αλλεργιας σε DIACOLOR, Κορρε, Sanitint, Swarzkopf, και δυο αλλες φυτικες σε κομμωτηρια-ολες μου κοκκινησαν το δερμα κι εβγαλα φουσκαλες... Εχετε να μου προτεινετε καμμια αλλη καλη μαρκα ή θα γινω ασπρομαλλα?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Sesame εχω συναδελφο χημικο και μου διαβασε τα συστατικα σε μαρκα "φυτικης" βαφης -επαγγελματικης μαλιστα- που ελεγε ξεκαθαρα οτι ΔΕΝ εχει αμμωνια (το ιδιο μου ελεγε και η πωλητρια) και ΔΕΝ μυριζε, και μου εκανε αλλεργια= στα συστατικα, ελεγε ρητα οτι ΕΧΕΙ αμμωνια, απλα δεν εγραφε "αμμωνια" αλλα την χημικη της ονομασια!!!!

Επισης, και του Κορρε που ειδα, εγραφε και παλι στα συστατικα αμμωνια, ενω και παλι η πωλητρια σε αλλο καταστημα μου ελεγε τα ιδια....το επεστρεψα και το πηραν πισω, ενω οταν εγραψα στο καταστημα μου απαντησαν οτι "προκειται για γαλακτωμα με αμμωνια και οχι σκετη αμμωνια"....:mad:

 

ΥΓ by the way, ειμαι σε απογνωση, δεν βρισκω βαφη που να μην μου κανει αλλεργια. Εχω κανει τεστ αλλεργιας σε DIACOLOR, Κορρε, Sanitint, Swarzkopf, και δυο αλλες φυτικες σε κομμωτηρια-ολες μου κοκκινησαν το δερμα κι εβγαλα φουσκαλες... Εχετε να μου προτεινετε καμμια αλλη καλη μαρκα ή θα γινω ασπρομαλλα?????

 

Έχω φίλη χημικό που μου διάβασε τη δική μου........αυτή που χρησιμοποιούσα.....για εκείνη τη βαφή είμαι σίγουρη ότι δεν είχε αμμωνία.......κι όπως ξανάπα δεν είναι γνωστή μάρκα.....

Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...
On 8/3/2012 at 11:19 ΠΜ, sesame είπε:

 

Εδώ θα διαφωνήσω.....για χρόνια έβαφα τα μαλλιά μου με φυτική βαφή χωρίς αμμωνία που την πήγαινα μόνη μου στο κομμωτήριο και μου την πέρναγαν......το αποτέλεσμα καταπληκτικό (χρώμα, κάλυψη τα πάντα) και όλοι με ρωτούσαν τι βαφή είναι......η δε κομμώτρια όταν της ζητούσαν φυτική συνιστούσε αυτή τη μάρκα ενώ θα μπορούσε να πασσάρει κάτι άλλο που να το έχει κι αυτή γιατί είχε δει τη διαφορά στα δικά μου μαλλιά......

Αμμωνία δεν είχε καθόλου!!!

Μα καθόλου και σου μιλάω εγγυημένα.....

Δεν μύριζε καν και φυσικά δεν προκαλούσε αυτό το κάψιμο στο κεφάλι που προκαλούν οι κοινές βαφές....

Μπορεί να γνωρίζεις για το θέμα μια και είναι η δουλειά σου, αλλά οι ανακρίβειες δε βοηθάνε στη συζήτηση.....

Στην κομμώτριά μου εξακολουθώ να πηγαίνω για κούρεμα.....δεν μπορώ πια όμως να διαθέτω και για βάψιμο(και η κοπέλα έχει μειώσει τιμές)....και φυσικά δεν μπορώ να περνάω κανονική βαφή μόνη μου.....

Τόσα χρόνια πρόσεχα, αλλά ή θα σταματήσω να τα βάφω ή θα φέρνω καμμιά φίλη που θα μου βάφει τα μισά γιατί δεν ξέρει.......μονόδρομος δηλαδή....

Μετά από χρόνια χρήσης φυτικών βαφών, οργανικών σαμπουάν και όλα βιολογικά πίστεψέ με είναι δύσκολο να συμβιβαστώ με την ιδέα των χημικών.....αλλά η ανάγκη....κόβω από όπου μπορώ γιατί τα πράγματα αγρίεψαν....μόνο στα παιδιά επιμένω να αγοράζω αγνά προϊόντα......άσε που στις εποχές που ζούμε το άγχος (θα έχω αύριο δουλειά, θα τα βγάζω πέρα κ.λ.π.) κάνει πολύ περισσότερο κακό από κάθε χημικό.......οπότε το φιλοσόφησα και το αποφάσισα.......και μεταξύ μας τώρα...δεν έχει περισσότερα χημικά η βαφή αφρός από τις βαφές των κομμωτηρίων... μη γελιόμαστε........

Και εγω παλευω χρονια να πετυχω το χαλκινο που εκανα με την A...ta με του K..e αλλα δυστηχως δεν γινεται.αυτη η φυτικη βαφη που χρησιομοποιεις εσυ ποια ειναι.θυμαμαι οταν εκανα τη πρωτη βαφη  μολις πλησιαζε η ωρα να την ξεβγαλω ειχα μια ελαφρα ζαλαδα χωρις τιποτε αλλα.φοβηθηκα λοιπον και την αλλαξα με την δευτερη αλλα απο τοτε το ωραιο χαλκινο δεν το εχω πετυχει.τι αλλο να κανω???

Link to comment
Share on other sites

On 8/29/2021 at 9:32 AM, olivia2012 said:

Και εγω παλευω χρονια να πετυχω το χαλκινο που εκανα με την A...ta με του K..e αλλα δυστηχως δεν γινεται.αυτη η φυτικη βαφη που χρησιομοποιεις εσυ ποια ειναι.θυμαμαι οταν εκανα τη πρωτη βαφη  μολις πλησιαζε η ωρα να την ξεβγαλω ειχα μια ελαφρα ζαλαδα χωρις τιποτε αλλα.φοβηθηκα λοιπον και την αλλαξα με την δευτερη αλλα απο τοτε το ωραιο χαλκινο δεν το εχω πετυχει.τι αλλο να κανω???

Συνήθως αυτά τα χρώματα είναι συνδυασμοί βαφών και όχι μόνο ένα νούμερο, αν θες ένα συγκεκριμένο και δύσκολο χρώμα το πιο πιθανό είναι να μη το πετύχεις με την πρώτη φορά και να θέλει άλλη διαδικασία που μόνο μία κομμώτρια μπορεί να γνωρίζει. Μπορείς να πας σε ένα κομμωτήριο να ζητήσεις να σου κάνουν αυτό το χρώμα και έπειτα να σου πουν τι βαφή χρησιμοποίησαν (που μπορεί και να μη σου πουν) .Δεν είμαι του επαγγέλματος απλά έχουν περάσει όλα τα χρώματα από το κεφάλι μου και θυμάμαι πάντα πως η κάθε αλλαγή ήταν ολόκληρη διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

On 29/8/2021 at 9:32 ΠΜ, olivia2012 είπε:

Και εγω παλευω χρονια να πετυχω το χαλκινο που εκανα με την A...ta με του K..e αλλα δυστηχως δεν γινεται.αυτη η φυτικη βαφη που χρησιομοποιεις εσυ ποια ειναι.θυμαμαι οταν εκανα τη πρωτη βαφη  μολις πλησιαζε η ωρα να την ξεβγαλω ειχα μια ελαφρα ζαλαδα χωρις τιποτε αλλα.φοβηθηκα λοιπον και την αλλαξα με την δευτερη αλλα απο τοτε το ωραιο χαλκινο δεν το εχω πετυχει.τι αλλο να κανω???

9 χρόνια έχω τα μαλλιά μου χάλκινα,το τέλειο χρώμα(Αυτό που θέλεις δηλαδη) θα το πετύχεις μόνο σε κομμωτήριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 1/9/2021 at 1:47 ΜΜ, Mamaloulou είπε:

9 χρόνια έχω τα μαλλιά μου χάλκινα,το τέλειο χρώμα(Αυτό που θέλεις δηλαδη) θα το πετύχεις μόνο σε κομμωτήριο.

Τελει χρωμα πραγματικα.μπορεις νς μου ποια βαφη χρησιμοποιεις??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...