Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γυναίκες, μητέρες, σύζυγοι, νοικοκυρές, εργαζόμενες...


Νίκη

Recommended Posts

Άνοιξα αυτό το τόπικ με σκοπό να δίνουμε συμβουλές η μία στην άλλη για απλά καθημερινά πράγματα όπως ποιο καθαριστικό έκανε θαύματα στα λίπη της κουζίνας :lol: ως και στα πιο σημαντικά όπως η οικονομία στο σπίτι, ο ελεύθερός μας χρόνος κ.ο.κ...

 

Δεν ξέρω αν θα σας φανεί ενδιαφέρον ή βολικό... Αλλά το θεώρησα καλή ιδέα... :D

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 54
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εγω θα δωσω μια συμβουλη για ολες τις γυναικες του παρεντς...

 

 

Αφιερωστε χρονο στον ευατο σας..... Εκτος απο μητερες, συζυγοι, εργαζομενες, νοικοκυρες, ειμαστε και γυναικες.............

 

Μια φορα την βδομαδα μια ωρα αρκει για να ανανεωθουμε.. Απο το να παμε κομμωτηριο, να κανουμε ενα πιλιγκ στο σπιτι, να γεμισουμε την μπανιερα και να βαλουμε αιθερια ελαια μεσα, μεχρι να παμε για shopping thearapy ή γυμναστηριο.....

 

Μην αφηνετε τον ευατο σας ειναι πολυ σημαντικος............. Αγαπηστε τον και φροντιστε τον...........

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Νικάκι!!!!!!!!!!!Σούπερ το τόπικ!!!! :D:D:D:D

 

Όντως έτσι είναι Νάντια, τον εαυτό μας δεν πρέπει ΄να τον παραμελούμε!!!

 

Μήπως θα ήταν καλό να βάζαμε πλάνο, για το πώς μπορούμε να κατανέμουμε τον χρόνο μας, ώστε να γίνονται όλα πιο άνετα και χωρίς τόσο άγχος;

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

....Kαι για τα λίπη ΕΝΑ είναι το καθαριστικό. Dr beckman το σπρέυ σε άσπρο μπουκαλάκι. Ψεκάζεις, αφήνεις, περνάς με σφουγγάρι και λάμπει ο φούρνος, οι σχάρες του.. από καφέ ασημί με μια κίνηση!! Αφου όποτε καθαρίζω το φούρνο νοιώθω ότι παίζω σε διαφήμιση. Φυσικά το χρησιμοποιώ και για άλλα πχ τα πλακάκια της κουζίνας, τον απορροφητήρα.. ακόμη και τις κατσαρόλες από κάτω που μαυρίζουν με τον καιρό.. απλά τέλειο!

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα ήταν καλό να βάζαμε πλάνο, για το πώς μπορούμε να κατανέμουμε τον χρόνο μας, ώστε να γίνονται όλα πιο άνετα και χωρίς τόσο άγχος;

 

 

Ματα πολυ σωστο και αυτο. Μπορουμε να παρουμε ενα ημερολογιο ανα ημερα και να γραφουμε τις υποχρεωσεις που εχουμε, τι θελουμε να κανουμε...

 

Φυσικα οταν τελειωνει η ημερα θα διαπιστωνουμε οτι απο αυτα που γραψαμε τα μισα καταφεραμε να κανουμε..

:lol::lol::lol:

Ετσι την αλλη φορα θα γραψουμε λιγοτερα..

 

Το μυστικο ειναι να γραφουμε οχι οσο εχουμε στο μυαλο μας να κανουμε, αλλα οσα πραγματικα μπορουμε να κανουμε. Ετσι θα εχουμε λιγοτερο αγχος........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

....Kαι για τα λίπη ΕΝΑ είναι το καθαριστικό. Dr beckman το σπρέυ σε άσπρο μπουκαλάκι. Ψεκάζεις, αφήνεις, περνάς με σφουγγάρι και λάμπει ο φούρνος, οι σχάρες του.. από καφέ ασημί με μια κίνηση!! Αφου όποτε καθαρίζω το φούρνο νοιώθω ότι παίζω σε διαφήμιση. Φυσικά το χρησιμοποιώ και για άλλα πχ τα πλακάκια της κουζίνας, τον απορροφητήρα.. ακόμη και τις κατσαρόλες από κάτω που μαυρίζουν με τον καιρό.. απλά τέλειο!

 

Θα το δοκιμάσω!

Αλήθεια ξέρεις εάν έχει αμμωνία?

 

Και η δική μου συμβουλή:

 

"Η μαμά μου η καλή καθαρίζει με Roli".

Λοιπόν οι μπανιέρες λάμπουν αμέσως χωρίς προσπάθεια! Δεν κιτρινίζει την μπανιέρα και τα είδη υγιεινής! Επισής και οι κατσαρόλες. Είχα τηγάνι που είχε γινει χάλια και έγινε καινούριο!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Νάντια μου σωστή η συμβουλή σου... πρέπει να αφιερώνουμε χρόνο και για εμάς. Είναι πολύ σημαντικό για την ψυχική μας υγεία και ισορροπία... Το να κρατάμε σημειώσεις, σωστό... Σχετικά με τις δουλειές και υποχρεώσεις μας.

 

Ματούλι σου άρεσε? Πολύ χαίρομαι... Αυτό με το πλάνο σωστό... να βρούμε τρόπους να είναι ο χρόνος μας πιο σωστά μοιρασμένος για να τα καταφέρνουμε καλύτερα... Όποια έχει κάποια ιδέα ας μας πει...

 

noni ευχαριστούμε... !! Θα το δοκιμάσω !

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

baduz δεν γράφει κάτι για αμμωνία..δεν ξέρω αν έχει.. Λέει μη καυστικό, χωρίς οσμές.

 

Ωραία, σε ευχαριστώ!

Θα παω να το παρω!!!!

 

Είναι η χειρότερη μου δουλειά μετά το πλύσιμο των πιάτων και θα με έχει σώσει...!

 

Σε ευχαριστώ!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ας μας πει κάποια που κάνει ανακύκλωση, πώς ακριβώς και σε ποιο σημείο του σπιτιού έχει τοποθετήσει τους χώρους που βάζει τα αντικείμενα ανακύκλωσης...

 

Συμβουλή: Κανένα καθαριστικό πιάτων από όσα έχω χρησιμοποιήσει δεν είναι καλύτερο από το Fairy... ειδικά το νέο που βγήκε που το πατάς και βγαίνει σε αφρό, βάζεις λίγο και κάνεις πολλά, πολλά πιάτα..

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Ας μας πει κάποια που κάνει ανακύκλωση, πώς ακριβώς και σε ποιο σημείο του σπιτιού έχει τοποθετήσει τους χώρους που βάζει τα αντικείμενα ανακύκλωσης...

 

έχουμε στο μπαλκόνι εναν μεγάλο καδο με πλαστική σακούλα μεσα στον οποιο πεταμε ολες τις συσκευασίες απο γυαλι, πλαστικό, τενεκεδένια, πλαστικό κλπ αφού πριν τα έχουμε καθαρίσει λιγακι με νερο. Οταν γεμίζει η σακούλα την πετάμε σε έναν από τους μπλε κάδους ανακύκλωσης που υπάρχουν σε πολλούς δήμους. Τόσο απλά. :wink:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Jen. ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Πράγματι, ακούγεται εύκολο, δεν αντιλέγω :)

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Ας μας πει κάποια που κάνει ανακύκλωση, πώς ακριβώς και σε ποιο σημείο του σπιτιού έχει τοποθετήσει τους χώρους που βάζει τα αντικείμενα ανακύκλωσης...

 

έχουμε στο μπαλκόνι εναν μεγάλο καδο με πλαστική σακούλα μεσα στον οποιο πεταμε ολες τις συσκευασίες απο γυαλι, πλαστικό, τενεκεδένια, πλαστικό κλπ αφού πριν τα έχουμε καθαρίσει λιγακι με νερο. Οταν γεμίζει η σακούλα την πετάμε σε έναν από τους μπλε κάδους ανακύκλωσης που υπάρχουν σε πολλούς δήμους. Τόσο απλά. :wink:

 

Έτσι ανακατεμένα? Εγώ τα συλλέγω χωριστά γιατί έτσι τα ζητάνε στην περιοχή μου. Βέβαια γεμίζω σακούλες το μπαλκόνι, δεν είναι ωραίο αισθητικά, αλλά τί να κάνω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ας μας πει κάποια που κάνει ανακύκλωση, πώς ακριβώς και σε ποιο σημείο του σπιτιού έχει τοποθετήσει τους χώρους που βάζει τα αντικείμενα ανακύκλωσης...

 

έχουμε στο μπαλκόνι εναν μεγάλο καδο με πλαστική σακούλα μεσα στον οποιο πεταμε ολες τις συσκευασίες απο γυαλι, πλαστικό, τενεκεδένια, πλαστικό κλπ αφού πριν τα έχουμε καθαρίσει λιγακι με νερο. Οταν γεμίζει η σακούλα την πετάμε σε έναν από τους μπλε κάδους ανακύκλωσης που υπάρχουν σε πολλούς δήμους. Τόσο απλά. :wink:

 

Έτσι ανακατεμένα? Εγώ τα συλλέγω χωριστά γιατί έτσι τα ζητάνε στην περιοχή μου. Βέβαια γεμίζω σακούλες το μπαλκόνι, δεν είναι ωραίο αισθητικά, αλλά τί να κάνω?

 

Δηλαδή πως τα ζητάνε στην περιοχή σου? Δεν έχετε τους γνωστούς μπλε κάδους? :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

πολύ ωραίο θέμα!!!

δώστε τα φώτα σας στις νέες μανούλες γιατί χανόμαστε!!!!!!

όντως το roli κάνει θαύματα..μου το είπε μια θεία και το δοκίμασα..super!!

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο Νίκη! σούπερ θεματάκι! :idea:

 

συμφωνώ με το ρολί! ειδικά σε κατσαρολικά είναι φοβερό!! επίσης και σε επίμονους λεκέδες σε μάρμαρα και πλακάκια!

 

Συμβουλή: για τζάμια αόρατα... καθαρίστε με εφημερίδα αντί για πανί ή χαρτί!! (εγω έχω βολευτεί τα μπλε οικολογικά πανάκια που καθαρίζουν μόνο με νερό! :) )

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι που σας άρεσε το θέμα... :D

 

Συμβουλή: Μην ξεχνάτε τον καθημερινό συστηματικό καθαρισμό του προσώπου σας.

 

Και επίσης, τώρα με τις εκπτώσεις προσοχή, μην παίρνετε πράγματα που δε χρειάζεστε πραγματικά απλά και μόνο επειδή η τιμή τους σας φάνηκε καλή.

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

Το ότι δεν έχουμε καμιά φορά που να αφήσουμε το παιδί δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να ασχοληθούμε με τον εαυτό μας.

Η μικρή μου γνωρίζει ότι όταν θέλουμε να πάμε στα μαγαζιά παίρνουμε το 3 με το 9 (λεωφορείο) και κατεβαίνουμε στην Σοφία. (στάση Αγία Σοφίας).

Επίσης γνωρίζει ότι για να γίνει η μαμά όμορφη πρέπει να καθίσουμε πολλές ώρες στο κομμωτήριο !!

Link to comment
Share on other sites

Επαγγελματικό μασάζ προσώπου:

 

Καθάρισε καλά το πρόσωπό σου, ξέπλυνε με χλιαρό νερό και ακούπισε ταμποναριστά με μια πετσέτα.

 

Βήμα πρώτο:

Πάρε μικρή ποσότητα κρέμας, ζέστανέ τη στα χέρια σου και άπλωσέ τη σε όλο το πρόσωπο. Ξεκίνα κάτω από κάθε μάτι με τις άκρες των δαχτύλων και κινήσου κυκλικά γύρω από τη βάση της μύτης και των ζυγωματικών. Μετά άλλαξε κατεύθυνση προς τους κροτάφους.

 

Βήμα δεύτερο:

Ένωσε τα χέρια κάτω από το πιγούνι (σαν να προσεύχεσαι) και ανέβασε τις άκρες των δαχτύλων προς τα πάνω, προς την εξωτερική γωνία των ματιών μέχρι τους κροτάφους. Για να κάνεις σωστά την κίνηση, χρησιμοποίησε το σαγόνι ως οδηγό.

 

Βήμα τρίτο:

Σταύρωσε τα χέρια και βάλε τις παλάμες στη γραμμή του σαγονιού (δηλαδή το δεξί χέρι στην αριστερή πλευρά του σαγονιού και αντίστροφα). Κατεύθυνε τα δάχτυλα από το σαγόνι προς το λαιμό και το ντεκολτέ. Όταν φτάσεις στη βάση του λαιμού, βάλε τα χέρια στην αρχική θέση και επανέλαβε.

 

Η μάσκα που μπορείτε εύκολα να φτιάξετε στο σπίτι μόνες (την έχω βάλει και στο συμβουλές ομορφιάς):

 

Ανακάτεψε 3 κουταλιές σκόνη γάλακτος και 1 κουταλιά μέλι μέχρι να δημιουργηθεί ένα ομοιογενές μείγμα. Βρέξε το πρόσωπο με ζεστό νερό και τρίψε το μείγμα για 15". Ξέπλυνε και συνέχισε το μασάζ.

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ

Είμαι πολύ φαν και υπέρ. Φανταστείτε ότι μαζεύω τα ανακυκλώσιμα στο γραφείο μου και τα πετάω στη γειτονιά μου.

Εμείς βάζουμε μία σακούλα σούπερ μάρκετ μέχρις στιγμής σε ένα μικρό ντουλάπι. τώρα που θα το χρησιμοποιήσουμε θα τη βάζω δίπλα στα κανονικά σκουπίδια.

 

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

Προηγείται ο εαυτός μας και τα παιδιά μας.

Αν τα τζάμια δεν αστράφτουν κάθε μέρα δεν πειράζει.

Αν όλα στο σπίτι δεν είναι τακτοποιημένα δεν πειράζει.

Αν το φαΐ δεν είναι σπέσιαλ κάθε μέρα δεν πειράζει.

Εμείς και τα παιδιά μας θέλουμε βόλτες και χρόνο μαζί.

Λυπάμαι κάθε φορά που πλένω πιάτα και το νινί μου λέει από δίπλα: "μαμά, γκαλιά" και του λέω "σε λίγο".

Προσπαθώ, λοιπόν, να του αφιερώνω περισσότερο χρόνο από ότι αφιερώνω στο σπίτι. Τα παιδιά χρειάζονται την προσοχή μας, όχι ένα σπίτι στην εντέλεια συνέχεια!!

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites

ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ

Είμαι πολύ φαν και υπέρ. Φανταστείτε ότι μαζεύω τα ανακυκλώσιμα στο γραφείο μου και τα πετάω στη γειτονιά μου.

Εμείς βάζουμε μία σακούλα σούπερ μάρκετ μέχρις στιγμής σε ένα μικρό ντουλάπι. τώρα που θα το χρησιμοποιήσουμε θα τη βάζω δίπλα στα κανονικά σκουπίδια.

 

ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ

Προηγείται ο εαυτός μας και τα παιδιά μας.

Αν τα τζάμια δεν αστράφτουν κάθε μέρα δεν πειράζει.

Αν όλα στο σπίτι δεν είναι τακτοποιημένα δεν πειράζει.

Αν το φαΐ δεν είναι σπέσιαλ κάθε μέρα δεν πειράζει.

Εμείς και τα παιδιά μας θέλουμε βόλτες και χρόνο μαζί.

Λυπάμαι κάθε φορά που πλένω πιάτα και το νινί μου λέει από δίπλα: "μαμά, γκαλιά" και του λέω "σε λίγο".

Προσπαθώ, λοιπόν, να του αφιερώνω περισσότερο χρόνο από ότι αφιερώνω στο σπίτι. Τα παιδιά χρειάζονται την προσοχή μας, όχι ένα σπίτι στην εντέλεια συνέχεια!!

 

 

επειδη εχω μια τρελα με την ταξη και την καθαριοτητα τωρα που εχω παιδακια προσπαθω να θυμαμαι αυτο που διαβασα καπου

PEOPLE BEFORE THINGS ( ΔΗΛ. ΠΡΟΤΕΡΑΙΟΤΗΤΑ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ)

Link to comment
Share on other sites

Ας μας πει κάποια που κάνει ανακύκλωση, πώς ακριβώς και σε ποιο σημείο του σπιτιού έχει τοποθετήσει τους χώρους που βάζει τα αντικείμενα ανακύκλωσης...

 

έχουμε στο μπαλκόνι εναν μεγάλο καδο με πλαστική σακούλα μεσα στον οποιο πεταμε ολες τις συσκευασίες απο γυαλι, πλαστικό, τενεκεδένια, πλαστικό κλπ αφού πριν τα έχουμε καθαρίσει λιγακι με νερο. Οταν γεμίζει η σακούλα την πετάμε σε έναν από τους μπλε κάδους ανακύκλωσης που υπάρχουν σε πολλούς δήμους. Τόσο απλά. :wink:

 

κι εγω το εκανα αυτο παλια ημουν πολυ της ανακυκλωσης...μεχρι που ειδα στην περιοχη μου και σε 1-2 αλλες να αδιαζουν τους μπλε καδους μεσα στα κανονικα απορριματοφορα και οχι σε αυτα για ανακυκλωση :shock::shock::evil::evil::evil:

Απο τοτε τα πεταω ολα μαζι, τουλαχοστον μεχρι να δω σωστη δουλεια στο δημο μου η να μετακομισω :?:roll:

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...