Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μπορεί να θηλάζει ενα παιδάκι 3,5 ετών;


efi72

Recommended Posts

Θηλάσαμε μέχρι περίπου 3 μήνες πριν κλείσει τα 4. 

Δεν ακολούθησα κάποια τεχνική σε ύπνο θηλασμό κλπ. Όταν ήταν πολύ κουρασμένος κοιμόταν μόνος του ή όταν τον έβαζε κάποιος άλλος για ύπνο. Με τον μπαμπά του είχαμε τα μεγαλύτερα ποσοστά επιτυχίας.

Οι φορές που ξυπνούσε το βράδυ ήταν τυχαίες άλλες περισσοτερο αλλες καθόλου. Ίσως του λείπεις μέσα στη μέρα και σε ψάχνει το βράδυ.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, Hardim είπε:

Καλησπέρα στην ομάδα...αρκετά χρόνια μετά κ ελπίζω να υπάρχει κάποιος να απαντήσει έχω τις εξής απορίες..

Θηλάζω εδώ κ 3,5 χρόνια τον γιο μου και τα πάμε περίφημα..να επισημάνω ότι δεν θέλω,ούτε θέλει να αποθηλασω απλά θέλω κάποιες ιδέες σχετικά με τον βραδινό θηλασμό κ τον ύπνο..

Επειδη έχω αφήσει αρκετά ανεξέλεγκτα το πιπιλισμα κ τις φορές θηλασμου τώρα που αποφάσισα εδώ κ 2 βδομάδες να κόψω το συνεχομενο πιπιλισμα κ να πίνει γάλα το βράδυ πριν κοιμηθεί κ ας πιπιλισει λιγο..κ πάλι το πρωί,αντιμετωπίζω μεγάλη αλλαγή στις φορές που ξυπνάει το βραδυ..ποτέ δεν έχει κοιμηθεί σερι ΠΟΤΕ αλλά τουλάχιστον ξυπνουσε 2-3 φορές κ με αναζητουσε έβρισκε το στήθος κ κοιμοταν πάνω σε αυτο η δίπλα σε αυτό,αλλά ΚΟΙΜΟΤΑΝ, τώρα όμως με αυτήν την αλλαγή που προσπάθησα με αυτον τον τρόπο να κοιμόμαστε πιο πολλές ώρες σερί δυστυχως έχω αντίθετα αποτελέσματα ξυπνάει συνέχεια μπορεί κ κάθε 1-2 ώρες κ κάνουμε διαπραγματευση μες τη νύχτα για το στηθος,τον ξεγελάω με νερό,με αγκαλιά κ όλα τα καλά αλλά όπως κ να χει τον βλέπω είναι σε ένα μόνιμο άγχος ποτέ θα ξημερώσει για να ξαναπιάσει το στήθος..μες την νυχτα με ρωτάει τι ώρα είναι?αν έφτασε η ώρα δλδ το πρωί κ διάφοραα τετοια.. πιστεύα ότι θα ήταν πιο εύκολο αλλά μήπως τελικα μου γύρισε μπούμερανγκ?δεν ξεκουραζεται κανένας μας κ αυτό με στεναχωρεί..

θα ήθελα τις προσωπικές εμπειριες από εσάς που έχετε ζήσει κάτι αναλογο κ σε αυτές τις ηλικίες πάνω-κατω..

Ευχαριστώ πολυ και αναμένω.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Θα συμφωνήσω με αυτά που σου πρότεινε η @Mama_Anesti_, η αποφασιστικοτητα σου παίζει πολύ σημαντικό ρόλο. Κι εγώ αποθήλασα νωρίτερα τον πρώτο μου (29 μηνών) αλλά πιστεύω πως αν του εξηγήσεις λογικά θα το δεχτεί κάποια στιγμή. Σε εμάς δεν έπιασε ότι το γάλα κοιμάται γιατί είναι και πολύ ορθολογιστης χάχα αλλά δέχτηκε σταδιακά ότι το γάλα της μαμας τελειωνει, κουράζεται το στήθος να φτιάχνει γάλα γιατί δεν είναι πια μωράκι και τις πρώτες μέρες τον άφησα να θηλάσει αλλά για λίγο πχ μέχρι το δευτερο ρεφρέν από το νανουρισμα ή στα ενδιάμεσα ξυπνηματα για 10-20 δευτερολεπτα. Φυσικά τις πρώτες μέρες αντέδρασε όταν άλλαξε η ρουτίνα του, το πρώτο βράδυ έκλαψε κάνα δεκάλεπτο, το δεύτερο 3λεπτο, το τρίτο ένα λεπτό και από την επομενη το δέχθηκε, μπορεί σε κάποια ξυπνηματα επίσης να αντέδρασε λίγο αλλά όχι κάτι εντονο. Τον είχες προετοιμάσει λίγο καιρό πριν; Εφόσον δεν θέλεις να αποθηλάσεις αλλά θέλεις μόνο να σταματήσει το βράδυ, στη θέση σου θα ήμουν ειλικρινής μαζί του. Θα του έλεγα ότι κουράζομαι και εγώ και το στήθος και θέλω να κοιμηθω. Το πρωί θα μπορεί πάλι να πιει γάλα που το στήθος θα έχει γεμίσει. Είναι σε ηλικία που μπορεί να κατανοήσει την ανάγκη σου για ξεκούραση, ακόμη κι αν αντιδράσει μπορει να δεχθεί ότι είσαι άνθρωπος και θέλεις να κοιμηθείς. Μπορεί να φαίνεται ότι η κατάσταση χειροτερεύει αλλά είναι μια μεγάλη αλλαγή γι'αυτον, χρειάζεται λίγο χρόνο και μετά τα πράγματα θα είναι πολύ καλύτερα. Εξάλλου, είναι σε ηλικία που μπορεί να κοιμηθεί χωρίς πιπιλισμα απλά πρέπει να του δείξεις ότι μπορεί. Πες του ότι είσαι δίπλα του αν θέλει αγκαλίτσα ή χαδια στα ποδια/πλάτη κλπ ή νανουρισμα αλλά γάλα θα πιει το πρωί ή αν δέχεσαι να πιπιλησει λίγο μπορεί να θηλάσει μέχρι να πεις ένα τραγουδάκι (μικρό, ίσα ένα ρεφρέν πχ),το ίδιο και στα ξυπνηματα. 

 

 
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις...

Έχω προσπαθήσει όλα αυτά που λέτε κ ακόμα δεν έχει πιάσει τίποτα,βέβαια δεν θέλω να αποθηλασω δεν είναι αυτό το κίνητρο μου είναι απλά να κοιμηθώ το βράδυ χωρίς τόσο συχνή διακοπή ή ένα στόμα πάνω στο στήθος...

Το μόνο που δεν έχω κάνει είναι όταν ξυπνάει την νύχτα να του πω καμια ιστορία η παραμύθι για να τον νανούρισμα και αυτό γιατί πραγματικά σκουντουφλαω,εργάζομαι κιόλας νωρίς το πρωί.

Εντομεταξει μου κάνει κ το άλλο,αφού έρχεται το πρωί και κοιτάει τις γρίλιες πιάνει το στήθος κ φεύγει πάνω από αυτό μετά από κανένα δίωρο εκμεταλλευόμενος την τωρινή καραντίνα που είμαι σπίτι..και όταν σταματάει μετά έχω ένα αυτοκόλλητο χέρι πάνω του μέχρι πια να σηκωθώ από το κρεβάτι,αφού τον ρωτάει ο μπαμπάς του τι κάνεις εκεί και λέει"τελείωσα με το γάλα τώρα απλά το πιάνω γιατί μου αρέσει".

Τι να πω δεν ξέρω...μήπως δεν είναι έτοιμος ΚΑΘΟΛΟΥ όμως...

3 βδομάδες τώρα κ μόνο μια μέρα ξύπνησε το βράδυ 3 φορές κ δεν παραπονέθηκε πολύ, ίσα που το ζήτησε κ το αποδέχτηκε ότι δεν θα γινει..

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hardim είπε:

Καταρχήν ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις...

Έχω προσπαθήσει όλα αυτά που λέτε κ ακόμα δεν έχει πιάσει τίποτα,βέβαια δεν θέλω να αποθηλασω δεν είναι αυτό το κίνητρο μου είναι απλά να κοιμηθώ το βράδυ χωρίς τόσο συχνή διακοπή ή ένα στόμα πάνω στο στήθος...

Το μόνο που δεν έχω κάνει είναι όταν ξυπνάει την νύχτα να του πω καμια ιστορία η παραμύθι για να τον νανούρισμα και αυτό γιατί πραγματικά σκουντουφλαω,εργάζομαι κιόλας νωρίς το πρωί.

Εντομεταξει μου κάνει κ το άλλο,αφού έρχεται το πρωί και κοιτάει τις γρίλιες πιάνει το στήθος κ φεύγει πάνω από αυτό μετά από κανένα δίωρο εκμεταλλευόμενος την τωρινή καραντίνα που είμαι σπίτι..και όταν σταματάει μετά έχω ένα αυτοκόλλητο χέρι πάνω του μέχρι πια να σηκωθώ από το κρεβάτι,αφού τον ρωτάει ο μπαμπάς του τι κάνεις εκεί και λέει"τελείωσα με το γάλα τώρα απλά το πιάνω γιατί μου αρέσει".

Τι να πω δεν ξέρω...μήπως δεν είναι έτοιμος ΚΑΘΟΛΟΥ όμως...

3 βδομάδες τώρα κ μόνο μια μέρα ξύπνησε το βράδυ 3 φορές κ δεν παραπονέθηκε πολύ, ίσα που το ζήτησε κ το αποδέχτηκε ότι δεν θα γινει..

 

 

οπως κ με την πιπιλα ετσι κ το στηθος γινετε απλα κακια συνηθεια.... κ εγω εχω το ιδιο θεμα ειναι 27 μηνων . ξυπναει απλα για να πιπιλισει κ φυσικα στον υπνο του δεν νιωθει ουτε παραμυθια ουτε αγκαλια θελει μονο πιπιλισμα . αν το αρνηθω νευριαζει κ φυσικα αν πω κοιματε εφυγε οχι νευριαζει ακομα πιο πολυ.  

νομιζω οτι θελει απλα επιμονη να πεις οχι κ να ειναι οχι για να το ξεχασει καποια στιγμη νομιζω οτι κ μας θα μας παρει κανενα μηνα ξενυχτι. 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς έτσι...τώρα που βρίσκομαι σε αυτή την διαδικασία πώς είναι στο Μαδαγασκάρη που ο Άλεξ το λιοντάρι τους έβλεπε όλους μπριζόλες από την πείνα του, έτσι κ εμένα ο μικρός με βλέπει μόνο δύο β...α χαχχα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...