Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μπορεί να θηλάζει ενα παιδάκι 3,5 ετών;


efi72

Recommended Posts

Το πλήρες κείμενο είναι το άθρο που δημοσιεύτηκε στο επιστημονικό ιατρικό περιοδικό Pediatrics:

 

AMERICAN ACADEMY OF PEDIATRICS

POLICY STATEMENT

Organizational Principles to Guide and Define the Child Health Care System and/or Improve the Health of All Children

Section on Breastfeeding

Breastfeeding and the Use of Human Milk

 

που μπορείτε να το τυπώσετε και να το μελετήσετε από εδώ:

 

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

 

 

Εδωσα αυτό το κείμενο στην ξαδέλφη μου και δυσανασχέτησε που είναι στα αγγλικά, αφού δεν ξέρει πολύ καλα, όπως και πολύς κόσμος.

 

Με αφορμή την ξαδέρφη μου, θα ήθελα να προτείνω στους συντονιστές του parents, να προσπαθήσουν να μεταφράσουν τα τόσο ενδιαφέροντα ενημερωτικά κείμενα.

Ακόμη και σε μορφή βιβλίου που να κυκλοφορήσει κανονικά από εκδοτικό οίκο - γιατί όχι;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


aglaia den katalavainw giati tosi pwrwsi??????????Kapoies manoules den antexoyn to thilasmo.Egw as poyme thilasa tin mikri moy 2 mines mono giati den eixa gala.Kopike ksafnika! alla kai na eixa,tha to ekova apo moni moy giati eixa FRIKAREI!!!!!!den ginetai na douleveis 12 wres kai sygxronws na thilazeis!! As to katalavoume ayto!!! An eisai apla sto spiti me to paidi mi exontas kapoia alli asxolia...fysika kai to kalytero einai na thilaseis!!!

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock: Ποιά πόρωση βλέπεις???

Η κοπέλα βοηθάει όσες θέλουν να θηλάσουν,είναι κακό αυτό?Επίσης βοηθάει και όσες θέλουν να αποθηλάσουν.

Δεν κατηγόρησε καμιά που δεν θέλει ή δεν μπορεί να θηλάσει.

 

Προσωπικα και 'γω δουλευω απο τον 4ο μηνα εφοσων θέτεις και αυτο το ζήτημα,( 9ωρο), αλλα δεν με εμποδισε να θηλασω,μίλα μόνο για τον εαυτό σου,υπάρχουν κοπελες που θηλάζουν και εργάζονται.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

:shock::shock::shock: Ποιά πόρωση βλέπεις???

Η κοπέλα βοηθάει όσες θέλουν να θηλάσουν,είναι κακό αυτό?Επίσης βοηθάει και όσες θέλουν να αποθηλάσουν.

Δεν κατηγόρησε καμιά που δεν θέλει ή δεν μπορεί να θηλάσει.

 

Προσωπικα και 'γω δουλευω απο τον 4ο μηνα εφοσων θέτεις και αυτο το ζήτημα,( 9ωρο), αλλα δεν με εμποδισε να θηλασω,μίλα μόνο για τον εαυτό σου,υπάρχουν κοπελες που θηλάζουν και εργάζονται.

Δεν απευθυνομουν σε εσενα ,αλλα εφοσον πηρες την πρωτοβουλια να απαντησεις ,σε ενημερωνω πως αν διαβασεις τι γράφω θα καταλαβεις οτι μιλαω ΜΟΝΟ για τον εαυτο μου! Να καταλαβαινουμε και τι διαβαζουμε εδω μεσα!!!!

Φυσικα και θα ηταν το καλυτερο να μπορουμε ολες να θηλαζουμε...αρκει να θελουμε!!!!!!!!!!!!!! το ποιο σωστο για το παιδι ειναι να ειναι καλη η ποιοτητα του γαλατος που θηλαζει,εαν δεν ειναι(με μια μανα εξαντλημενη σωματικα και ψυχικα)δεν εχει νοημα να θηλασει!!!!!!!!

[/url]

 

foxfoxabu20101022_-8_My+son+is.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

.Egw as poyme thilasa tin mikri moy 2 mines mono giati den eixa gala.Kopike ksafnika!

 

 

 

 

Σου απαντώ γιατί με αυτά που γράφεις μπορεί να μπερδέψεις και να αποπροσανατολίσεις νέες μανούλες που θέλουν να θηλάσουν.

Το γάλα όπως έχει γραφτεί άπειρες φορές στα τόπικ του θηλασμού δεν κόβεται ξαφνικά.

Οταν δίνουμε συμπλήρωμα μαζί με θηλασμό η γαλουχία υποχωρεί μέχρι να σταματήσει τελείως.

Δεν σε έκρινε κανείς, δικαιωμά σου να μη θέλεις να θηλάσεις,δεν είναι υποχρεωτικός ο θηλασμός.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

το ποιο σωστο για το παιδι ειναι να ειναι καλη η ποιοτητα του γαλατος που θηλαζει,εαν δεν ειναι(με μια μανα εξαντλημενη σωματικα και ψυχικα)δεν εχει νοημα να θηλασει!!!!!!!!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Επίσης δεν υπάρχει καλή ή κακή ποιότητα γάλακτος.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

aglaia den katalavainw giati tosi pwrwsi??????????Kapoies manoules den antexoyn to thilasmo.Egw as poyme thilasa tin mikri moy 2 mines mono giati den eixa gala.Kopike ksafnika! alla kai na eixa,tha to ekova apo moni moy giati eixa FRIKAREI!!!!!!den ginetai na douleveis 12 wres kai sygxronws na thilazeis!! As to katalavoume ayto!!! An eisai apla sto spiti me to paidi mi exontas kapoia alli asxolia...fysika kai to kalytero einai na thilaseis!!!

 

Προφανως τα τοπικς εδω απευθυνονται σε οσες θελουν να προσπαθησουν να θηλασουν και πιθανον αντιμετωπιζουν καποιο προβλημα ή εχουν καποια απορια.

Προφανως αν καποια δεν επιθυμει να θηλασει, μονο απο περιεργεια διαβαζει εδω.

Για μενα το οτι θηλασες ακομα και 2 μηνες ειναι πολυ καλο. Προσωπικα ειμαι οπαδος του απο το ολοτελα ....

Καθαρα για ενημερωτικους λογους εργαζομαι πολυ και θηλαζω κανονικοτατα.

Και πιστεψε με ειναι πολυ απαιτητικη η δουλεια μου.

Φυσικα και δεν εχουμε ολοι τις ιδιες αντοχες ουτε πιθανον και την ιδια επιθυμια.

Κανενας δεν ειναι εδω να κρινει κανεναν.

Προσωπικα δεν εχω την παραμικρη διαθεση να παραστησω την τελεια μητερα επειδη καταφερνω να εργαζομαι και να θηλαζω.

Επειδη ομως το τοπικ αφορα το θηλασμο και αυτες που θελουν να το κανουν, προσπαθουμε απο τις εμπειριες μας να βοηθησουμε ή και να διορθωνουμε τις λανθασμενες πληροφοριες που τυχον ακουνε οι μητερες.

Ας μη μιλαμε λοιπον για κακη ποιοτητα γαλακτος, γιατι κατι τετοιο δεν ισχυει, ουτε οτι η δουλεια εμποδιζει το θηλασμο. Υπαρχουν πολλες που εργαζονται και θηλαζουν και αλλες που ειναι στο σπιτι και δινουν μπουκαλι.

Η καθεμια επιλεγει τι θελει να κανει (το μωρο βεβαια δεν μπορει να επιλεξει δυστυχως) και ζηταει ή δεν ζηταει βοηθεια.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Κορίτσια καλημέρα παρόλο που είμαι κατά στη συγκεκριμένη εκπομπή για πολλούς και διάφορους λόγους χθες έτυχε και την είδα. Λέω για την νταντα άμεσης δράσης στο ΣΚΑΙ

Παρουσίαζε ένα κοριτσάκι 3 ετών που θήλαζε ακόμη σαν ένα προβληματικό παιδί. Μα είναι δυνατόν.

Δεν μου άρεσαν καθόλου τα σχόλια της «νταντάς».

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
Κορίτσια καλημέρα παρόλο που είμαι κατά στη συγκεκριμένη εκπομπή για πολλούς και διάφορους λόγους χθες έτυχε και την είδα. Λέω για την νταντα άμεσης δράσης στο ΣΚΑΙ

Παρουσίαζε ένα κοριτσάκι 3 ετών που θήλαζε ακόμη σαν ένα προβληματικό παιδί. Μα είναι δυνατόν.

Δεν μου άρεσαν καθόλου τα σχόλια της «νταντάς».

 

Καλά πολλές μέθοδοι της "νταντάς" είναι πολύ συζητήσιμες.....

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα κοριτσια!!!και συγχαρητηρια σε ολες σας!!!!!!εχω ενα αγορακι 19 μηνων και θηλαζουμε ακομη.ΔΥΣΤΥΧΩς σε 1 μηνα περιπου ισως και 2 ξεκιναω δουλεια και σε καμια εβδομαδα το πολυ θα αρχισουμε παιδικο σταθμο.....λοιπον εδω θελω τις πολυτιμες συμβουλες σας απο σας που λειπετε απο το σπιτι και συνεχιζετε να θηλαζετε.....θα μειωθουν οι θηλασμοι η θα αναπληρωνει τους θηλασμους οταν γυριζουμε σπιτθι?????ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΑΠΟΘΗΛΑΣΟΥΜΕ!!!1ΕΙΝΑΙ κινδυνος ο παιδικος σταθμος για τον θηλασμο????μηπως ειναι καλυτερα να παρω γυναικα?θα πρεπει τωρα στους 19 μηνες να παρω θηλαστρο?(δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει ποτε)Θελω να σημειωσω οτι ο μικος θηλαζει απεριοριστα!!!ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΑΣΩ ΚΑΙ ΓΩ ΣΤΑ 3ΜΙΣΗ ΚΑΙ ...χρονια θηλασμου???ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα παρόλο που είμαι κατά στη συγκεκριμένη εκπομπή για πολλούς και διάφορους λόγους χθες έτυχε και την είδα. Λέω για την νταντα άμεσης δράσης στο ΣΚΑΙ

Παρουσίαζε ένα κοριτσάκι 3 ετών που θήλαζε ακόμη σαν ένα προβληματικό παιδί. Μα είναι δυνατόν.

Δεν μου άρεσαν καθόλου τα σχόλια της «νταντάς».

 

Καλά πολλές μέθοδοι της "νταντάς" είναι πολύ συζητήσιμες.....

 

Off topic αλλά μια και αναφέρθηκε η "νταντά" δείτε εδώ μια ενδιαφέρουσα κριτική http://www.alfiekohn.org/parenting/supernanny.htm

Για περισσότερα άρθρα του ίδιου συγγραφέα εδώ: http://www.alfiekohn.com/articles.htm#null

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη που επανερχομαι αλλα δεν βρηκα κατι γιατην ηλικια του γιου μου στα ποστ που με παραπεμψατε.Θα ηθελα λοιπον την γνωμη σας ειμαστε 19μηνων...αρχιζουμε την επομενη εβδομαδα παιδικο σταθμο(λογω δουλειας σε 1-2μηνες) ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ απεριοριστα οποτε θελουμε και θελω εδω να ρωτησω πρεπει να ντλω γαλα για να διατηρηθει η γαλουχια τις ωρες που θα λειπω?????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τωρα που θα επιστρεψεις στην δουλεια απλα θα θηλαζεις οταν εισαι με το μωρο σου σπιτι πιθανον τον πρωτο καιρο να θηλζει περισοτερο καπως τις ωρες που εισαι σπιτι αλλα αν δεις οτι εχει κανει 3 θηλασμους μονο ολη μερα μπορεις πριν κοιμηθει να προσφερεις εσυ ενα παραπανω γευμα πριν παει για υπνο η αν περασουν πανω απο 2 ωρες να θηλασει μπορεις να προσφερεις εσυ χωρις να περιμενεις να το ζητησει καμοια φορα ξεχνιουνται λιγο με τα παιχνιδια η αλλα ερεθισματα

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη που επανερχομαι αλλα δεν βρηκα κατι γιατην ηλικια του γιου μου στα ποστ που με παραπεμψατε.Θα ηθελα λοιπον την γνωμη σας ειμαστε 19μηνων...αρχιζουμε την επομενη εβδομαδα παιδικο σταθμο(λογω δουλειας σε 1-2μηνες) ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ απεριοριστα οποτε θελουμε και θελω εδω να ρωτησω πρεπει να ντλω γαλα για να διατηρηθει η γαλουχια τις ωρες που θα λειπω?????

 

συγχαρητήρια καλή μου ..........

αν θέλεις περιέγραψέ μας το απεριόριστα.

το μωρό τρωει καλές ποσότητες στέρεας τροφής?

πόσες ώρες θα λείπεις?

επειδή το μωρό σου είναι μεγάλο θα μπορεί να τρωει τις στέρεες όσο λείπεις και να θηλάζεις επιστρέφοντας στο σπίτι.

το στήθος θα προσαρμοστεί στα νεα δεδομένα ίσως στην αρχή να πρήζεται λίγο οπότε θα μπορείς να βγάζεις λίγο με το χέρι για να ανακουφιστείς.

συνήθως στην ηλικία σας δεν χρειάζονται γάλα οπότε βάση ζήτησης θα προσαρμοστεί και η παραγωγή

δεν υπάρχει λόγος να αντλείς απλά και μόνο για να συντηρείς τη ζήτηση υψιλά...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κριστινα και marirenas daddy για το ενδιαφερον σας!!λοιπον τρωμε το πρωι την φρουτοκρεμα μας 1μηλο 1 αχλαδι μια μπανανα και μισο αβοκαντο(αλλες φορες ολη αλλες οχι)μεσημερι κοτοπουλο η ψαρι με λαζανικα και ρυζι η μακαρονακι(μοσχαρι-αυγο -αγελαδινο γαλα εχουμε αλλεργια) και το απογευμα που το τραβαω το γευμα λιγα λεπτα πριν κοιμηθει..κρεμα υποαλλεργικη.Τρωει πιστευω πολυ καλα.Θηλαζει ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ ΕΝΝΟΩ 3-4 φορες τηννυχτα...το πρωι οταν σηκωνεται μετα που θα τελειωσει την κρεμα πριν το μεσημεριανο υπνο...αν βαρεθει ..οταν τον λουζω(μην γελατε...μας εχει μεινει απο νεογεννητο αυτο το κουσουρι)οταν παω να τον ντυσω μετα το μπανιο..δεν δεχεται να τον πλησιασει κανεις τοτε μηπως και του παρει το στηθος.ΑΥΤΑ!περιμενω συμβουλες...οι θηλασμοι ειναι πολλοι εγω θα λειπω απο τις 8 μεχρι τις 3μιση.και μερικες νυχτες λογω βαρδιας

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ κριστινα και marirenas daddy για το ενδιαφερον σας!!λοιπον τρωμε το πρωι την φρουτοκρεμα μας 1μηλο 1 αχλαδι μια μπανανα και μισο αβοκαντο(αλλες φορες ολη αλλες οχι)μεσημερι κοτοπουλο η ψαρι με λαζανικα και ρυζι η μακαρονακι(μοσχαρι-αυγο -αγελαδινο γαλα εχουμε αλλεργια) και το απογευμα που το τραβαω το γευμα λιγα λεπτα πριν κοιμηθει..κρεμα υποαλλεργικη.Τρωει πιστευω πολυ καλα.Θηλαζει ΑΠΕΡΙΟΡΙΣΤΑ ΕΝΝΟΩ 3-4 φορες τηννυχτα...το πρωι οταν σηκωνεται μετα που θα τελειωσει την κρεμα πριν το μεσημεριανο υπνο...αν βαρεθει ..οταν τον λουζω(μην γελατε...μας εχει μεινει απο νεογεννητο αυτο το κουσουρι)οταν παω να τον ντυσω μετα το μπανιο..δεν δεχεται να τον πλησιασει κανεις τοτε μηπως και του παρει το στηθος.ΑΥΤΑ!περιμενω συμβουλες...οι θηλασμοι ειναι πολλοι εγω θα λειπω απο τις 8 μεχρι τις 3μιση.και μερικες νυχτες λογω βαρδιας

 

Για τις πρωινές απουσίες δεν πιστεύω ότι χρειάζεται να αντλείς.

το παιδί θα τρώει στέρεες όσο λείπεις

για το βράδυ όμως πιστεύω ότι θα χρειαστείς γάλα.

οπότε αν μπορείς να αντλείς μια φορά στη δουλειά για να έχεις γάλα για το βραδυνό τότε οκ.....

το σαββατοκύριακο θα θηλάζει όπως και όταν δεν δούλευες (έτσι κάνει και η δικιά μου.... ενώ τις καθημερινές έτρωγε μόνο στέρεες όσο έλειπα το σαββατοκύριακο θήλαζε και μεταξύ των γευμάτων και απαραίτητα το μεσημέρι πριν τον ύπνο,,,το μεσημεριανό το ζητάει ακόμα όταν είμαι σπίτι:D)

Link to comment
Share on other sites

ο γιος μου ειναι ισα με τυον δικο σου και πηγαινει παιδικο σταθμο απο 14 μηνων και ειχε παει για λιγο και μικροτερος.

 

καθολου δεν εχει χαλασει ο θηλασμος ουτε τωρα στην ηλικια που ειναι χρειαστηκαν ιδιαιτερες "ρυθμισεις" η θηλαστρο.

 

θηλαζει το πρωι πριν φυγει και αφου γυρισει, θηλαζει οσο και οποτε θελει.

αλλωστε κατα τις ωρες του παιδικου τρωει αλλα πραγματα και με πολη ορεξη μαλιστα.

ουτε ποτε εχει μπερδευτει να ζητησει γαλα απο τις δασκαλες.

 

το οτι θα αντιμετωπισει πιθανον καποιο θεμα προσαρμογης ειναι τελειως ασχετο με το θηλασμο, φυσιολογικο και αναμενομενο

 

και με γυναικα να τον αφησεις, παλι θα υπαρξει περιοδος προσαρμογης

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Έχω τον γιό μου 14 μηνών και θηλάζει συνεχώς,δε θέλω να σταματήσει αυτό το ταξίδι...

έγραψα εδώ για να παρακολουθήσω το θέμα και για να ξέρω τι να απαντήσω σε οποιοδήποτε μου πει κουβέντα...

Εξάλλου δε ντρέπομαι να το δηλώσω πως θηλάζω και σε ερώτηση τους μέχρι πότε τους απαντώ μέχρι όσο θέλει!!!!

Και φυσικά θηλάζουμε όπου και αν βρισκόμαστε!!!

Link to comment
Share on other sites

...οι θηλασμοι ειναι πολλοι εγω θα λειπω απο τις 8 μεχρι τις 3μιση.και μερικες νυχτες λογω βαρδιας

 

Μην ανησυχείς και δεν θα χρειαστεί να αποθηλάσεις.

Να τον θηλάζεις λίγο πριν φύγεις για τη δουλειά και να ξαναδίνεις όταν γυριζεις. Θα φτιάξετε μία νέα καθημερινή ρουτίνα. Ενδιάμεσα μέχρι τις 3μμ χωράνε 2 γεύματα στερεών τροφών. Φρούτο κατα τις 10.30 και μεσημεριανό γεύμα κατά τις 2μμ. Αν πεινάσει και ενδιάμεσα μπορεί να φαει ένα σνακ. Μπορεί να πάρει και κανέναν υπνάκο. Αν πάλι πάει στον παιδικό σταθμό θα είναι πολύ απασχολημένο με το να παίζει και ίσως δεν του λείψει το γάλα. Η δικιά μου δεν ζητάει ποτέ γαλα όταν λείω από το σπίτι. Ξέρει ότι το γάλα πάει πακέτο με την μαμά και δεν έχει η γιαγιά (που την κρατάει). Το βράδυ ίσως είναι πιο δύσκολα, αλλά σε αυτή την ηλικία μπορείς να αρχίσεις να δίνεις πριν τον ύπνο και το πρωί. Είναι δύσκολο να κόψει τους βραδινους θηλασμούς;

Γράψε μας πως τα πάτε.

 

41+mama

 

(εργαζόμενη θηλάζουσα μητέρα)

.pngy3DLp3.png
Link to comment
Share on other sites

πωπω ποσες μανουλες μου απαντησατε!!!!!σας ευχαριστω πολυ ολες σας ξεχωριστα!!!η σληθεια ειναι πως μου εχει γινει εμμονη ιδεα ο φοβος του αποθηλασμου τωρα που θα ξεκινησω δουλεια και σε 2-3μηνες με νυχτερινες βαρδιες...ΚΡΙΣΤΙΝΑ δεν εχω ξαναχρησιμοποιησει θηλαστρο που με συμβουλεψες για αντλησεις για να αφηνω γαλα για τις νυχτες..ελπιζω να βγει παντως καμια σταγονᨨ))(νοσοκομειακο λογικα θα χρειαστω ετσι?) ελπιζω ο μικρος μου να μην με προδωσει τωρα που θα ληψω απο κοντα του....σας ευχαριστω πολυ ολες σας!αν θυμηθω καμια απορια θα σας ξαναγραψω παλι....

Link to comment
Share on other sites

  • 9 χρόνια μετά...

Καλησπέρα στην ομάδα...αρκετά χρόνια μετά κ ελπίζω να υπάρχει κάποιος να απαντήσει έχω τις εξής απορίες..

Θηλάζω εδώ κ 3,5 χρόνια τον γιο μου και τα πάμε περίφημα..να επισημάνω ότι δεν θέλω,ούτε θέλει να αποθηλασω απλά θέλω κάποιες ιδέες σχετικά με τον βραδινό θηλασμό κ τον ύπνο..

Επειδη έχω αφήσει αρκετά ανεξέλεγκτα το πιπιλισμα κ τις φορές θηλασμου τώρα που αποφάσισα εδώ κ 2 βδομάδες να κόψω το συνεχομενο πιπιλισμα κ να πίνει γάλα το βράδυ πριν κοιμηθεί κ ας πιπιλισει λιγο..κ πάλι το πρωί,αντιμετωπίζω μεγάλη αλλαγή στις φορές που ξυπνάει το βραδυ..ποτέ δεν έχει κοιμηθεί σερι ΠΟΤΕ αλλά τουλάχιστον ξυπνουσε 2-3 φορές κ με αναζητουσε έβρισκε το στήθος κ κοιμοταν πάνω σε αυτο η δίπλα σε αυτό,αλλά ΚΟΙΜΟΤΑΝ, τώρα όμως με αυτήν την αλλαγή που προσπάθησα με αυτον τον τρόπο να κοιμόμαστε πιο πολλές ώρες σερί δυστυχως έχω αντίθετα αποτελέσματα ξυπνάει συνέχεια μπορεί κ κάθε 1-2 ώρες κ κάνουμε διαπραγματευση μες τη νύχτα για το στηθος,τον ξεγελάω με νερό,με αγκαλιά κ όλα τα καλά αλλά όπως κ να χει τον βλέπω είναι σε ένα μόνιμο άγχος ποτέ θα ξημερώσει για να ξαναπιάσει το στήθος..μες την νυχτα με ρωτάει τι ώρα είναι?αν έφτασε η ώρα δλδ το πρωί κ διάφοραα τετοια.. πιστεύα ότι θα ήταν πιο εύκολο αλλά μήπως τελικα μου γύρισε μπούμερανγκ?δεν ξεκουραζεται κανένας μας κ αυτό με στεναχωρεί..

θα ήθελα τις προσωπικές εμπειριες από εσάς που έχετε ζήσει κάτι αναλογο κ σε αυτές τις ηλικίες πάνω-κατω..

Ευχαριστώ πολυ και αναμένω.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Hardim είπε:

Καλησπέρα στην ομάδα...αρκετά χρόνια μετά κ ελπίζω να υπάρχει κάποιος να απαντήσει έχω τις εξής απορίες..

Θηλάζω εδώ κ 3,5 χρόνια τον γιο μου και τα πάμε περίφημα..να επισημάνω ότι δεν θέλω,ούτε θέλει να αποθηλασω απλά θέλω κάποιες ιδέες σχετικά με τον βραδινό θηλασμό κ τον ύπνο..

Επειδη έχω αφήσει αρκετά ανεξέλεγκτα το πιπιλισμα κ τις φορές θηλασμου τώρα που αποφάσισα εδώ κ 2 βδομάδες να κόψω το συνεχομενο πιπιλισμα κ να πίνει γάλα το βράδυ πριν κοιμηθεί κ ας πιπιλισει λιγο..κ πάλι το πρωί,αντιμετωπίζω μεγάλη αλλαγή στις φορές που ξυπνάει το βραδυ..ποτέ δεν έχει κοιμηθεί σερι ΠΟΤΕ αλλά τουλάχιστον ξυπνουσε 2-3 φορές κ με αναζητουσε έβρισκε το στήθος κ κοιμοταν πάνω σε αυτο η δίπλα σε αυτό,αλλά ΚΟΙΜΟΤΑΝ, τώρα όμως με αυτήν την αλλαγή που προσπάθησα με αυτον τον τρόπο να κοιμόμαστε πιο πολλές ώρες σερί δυστυχως έχω αντίθετα αποτελέσματα ξυπνάει συνέχεια μπορεί κ κάθε 1-2 ώρες κ κάνουμε διαπραγματευση μες τη νύχτα για το στηθος,τον ξεγελάω με νερό,με αγκαλιά κ όλα τα καλά αλλά όπως κ να χει τον βλέπω είναι σε ένα μόνιμο άγχος ποτέ θα ξημερώσει για να ξαναπιάσει το στήθος..μες την νυχτα με ρωτάει τι ώρα είναι?αν έφτασε η ώρα δλδ το πρωί κ διάφοραα τετοια.. πιστεύα ότι θα ήταν πιο εύκολο αλλά μήπως τελικα μου γύρισε μπούμερανγκ?δεν ξεκουραζεται κανένας μας κ αυτό με στεναχωρεί..

θα ήθελα τις προσωπικές εμπειριες από εσάς που έχετε ζήσει κάτι αναλογο κ σε αυτές τις ηλικίες πάνω-κατω..

Ευχαριστώ πολυ και αναμένω.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Δεν έχω ανάλογη εμπειρία, ο γιος μου αποθηλασε ομαλά στους 26 μήνες. Ηθελα μόνο να επισημανω πως ή δική σου αποφασιστικότητα παίζει κομβικό ρόλο στην όλη αλλαγή. Εμπειρικά γνωρίζω πως αν το παιδί είναι έτοιμο με μία μικρή αλλά σταθερή ώθηση θα μειώσει ή θα σταματήσει τους θηλασμούς. 

 

  Εγώ έλεγα πως το γάλα κοιμάται/ξεκουράζεται το βράδυ και το δεχόταν εύκολα ήταν όμως μικρότερο ηλικιακά. Εσύ αντίστοιχα θα μπορουσες να πεις ότι θέλεις να κοιμηθεις ή ότι είσαι πολύ κουρασμενη ή ότι το γάλα δεν είναι αρκετό πια. Ότι ειναι περισσότερο του χαρακτήρα σου. 

 

Θα μπορούσες να αποσυνδεσεις και τον ύπνο απ το θηλασμό, διαβάζοντας του ένα παραμυθακι πριν κοιμηθεί για να χαλαρώσει. Επίσης στα ενδιάμεσα ξυπνήματα μπορείς να δοκίμασεις να του πεις μία ιστορία χαμηλόφωνα αγκαλιτσα ίσα ίσα για να νανουριστει ξανά. Εγώ το έκανα και έπιανε. 

 

Το κλειδί είναι ή δική σου σταθερότητα και αποφασιστικότητα. Με αγάπη και υπομονή θα δεις πως θα προσαρμοστεί. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...