Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

μπορεί να θηλάζει ενα παιδάκι 3,5 ετών;


efi72

Recommended Posts

γεια σας

 

έχω ένα κοριτσάκι που είναι τώρα 3,5 ετών και εξακολουθεί να θηλάζει. δεν με ενοχλεί ούτε και δημιουργεί κανένα πρόβλημα όταν είμαστε έξω. Απλά ανησυχώ αν είναι πλέον καλό για την μικρή να θηλάζει τόσο μεγάλη, και πότε και πως ! θα μπορούσα να την σταματήσω;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλώς τες!

 

 

There is no upper limit to the duration of

breastfeeding and no evidence of psychologic

or developmental harm from breastfeeding

into the third year of life or longer.197

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

 

Από την Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιάτρων

 

Μπορείς να το τυπώσεις και να το μελετήσεις!

 

Το να αφήσεις το παιδί σου να αποθηλάσει μόνο του, είναι ένα μεγάλο δώρο!

 

Καλή συνέχεια! :)

Link to comment
Share on other sites

Απλά ανησυχώ αν είναι πλέον καλό για την μικρή να θηλάζει τόσο μεγάλη,

Δεν είναι μεγάλη για να θηλάζει! Είναι φυσιολογικό να θηλάζει σε αυτή την ηλικία! :)

 

 

και πότε και πως ! θα μπορούσα να την σταματήσω;

τα περισσότερα παιδιά αποθηλάζουν μόνα τους περίπου στα 4, 4 και λίγο αν και μερικά συνεχίζουν και είναι φυσιολογικό.

 

Η τακτική "δεν προσφέρω, δεν αρνούμαι" είναι μία καλή προσέγγιση για να αφήσεις το παιδί μόνο του να πάρει το δρόμο του όταν το επιθυμεί! :)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ

σήμερα βρήκα την ιστοσελίδα σας και ομολογώ ότι ενθουσιάστηκα! κοιτάω και τις συνταγές... γιατί μάλλον ανηκω στις άσχετες με την μαγειρική!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με την ευκαιρία αυτου του θέματος... θα ήθελα να ρωτήσω κάτι...

Πριν μερικές μέρες είδα μια μητέρα που έχει ένα γιο 3 ετών και το θηλάζει ακόμα. Δικό της θέμα είναι δε με απασχολεί αυτό. Απλά μου έκανε πολύ εντύπωση ότι το παιδί δεν ήθελε να πιει γάλα απλά θήλαζε κάθε μία με δύο ώρες σαν να το έκανε για πιπίλα. Η μητέρα μου είπε ότι αυτό το σύστημα το κάνει συνεχώς και ειδικά όταν το πέρνει αγκαλιά το ζητάει αμέσως. Τον τελευταίο μήνα όμως το κάνει συχνότερα από παλιά και μόλις το μαλώσουν ή είναι κουρασμένο ή θέλει έτσι απλά μια παρηγοριά το ζητάει... (ή βάζει όποτε μπορεί το χέρι του στο στήθος της μαμάς ακόμα και όταν είναι μπροστα σε κόσμο)

Είναι φυσιολογικό αυτό?

xH00.jpgZKiNp2.png

To deftero mikrouli sokolatoloukoumadaki mou gennh8hke stis 15/01/10

Link to comment
Share on other sites

Ολα αυτα που λες ο δικος μου τα κανει τωρα....ειτε απο συνηθεια, ειτε επειδη του αρεσει...φανταζομαι για τους ιδιους λογους τα κανει κι ενα παιδι 3 ετων!

 

Καλως ορισες Εφη!!! :D

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Κι εμένα η μπιμπουλίτσα μου τα ίδια κάνει...άλλωστε με το πιπίλισμα διατηρούμε κ την παραγωγή :D

Έφη καλώς όρισες....μανούλα να θηλάζει ακόμη το παιδάκι της που είναι 3,5 χωρίς να έχει συμβουλευτεί την αγλαία και τις λοιπές μανούλες μου φαίνεται θαύμα!!!

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι φυσιολογικό αυτό?

Είναι εντελώς φυσιολογικό. :)

Ο θηλασμός είναι μια στενή σωματική και συναισθηματική σχέση και προσφέρει στο παιδί πολύ περισσότερα από τροφή.

Το κακό είναι ότι αναρωτιώμαστε μόνο για το φυσιολογικό και δεν αναρωτιώμαστε για το πόσο αφύσικο είναι για ένα παιδί να μεγαλώνει χωρίς όλα αυτά...

 

ή βάζει όποτε μπορεί το χέρι του στο στήθος της μαμάς ακόμα και όταν είναι μπροστα σε κόσμο

τα περισσότερα μωρά κρατάνε το μπουκάλι τους μπροστά σε κόσμο και κανείς δεν αναρωτιέται που το κάνουν μπροστά σε κόσμο...

 

για τα μωρά το στήθος δεν έχει καμία σεξουαλική προέκταση, είναι σαν να πιάνουν ας πούμε την κοιλιά μας!

 

Σε άλλους πολιτισμούς που ο θηλασμός είναι ακόμη διαδεδομένος, όταν λένε (το έχουν κάνει οι ανθρωπολόγοι!) ότι στα μέρη μας οι άντρες επιθυμούν το στήθος μιας γυναίκας, οι γυναίκες εκεί ξεκαρδίζονται στα γέλια γιατί τους φαίνεται πολύ αστείο να συμπεριφέρεται ένας άνδρας σαν μωρό!

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι αναρωτιώμαστε μόνο για το φυσιολογικό και δεν αναρωτιώμαστε για το πόσο αφύσικο είναι για ένα παιδί να μεγαλώνει χωρίς όλα αυτά...

 

Πολύ σωστό αυτό! Γιατί όλοι ανησυχούν για τα παιδιά που θηλάζουν, και όχι γι'αυτά που δε θηλάζουν?

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή είναι φυσιολογικό ενα παιδί 3μιση χρονων να ζηταει το στηθος της μαμας του για πιπιλα ή απο συνηθεια και όχι για να πιει γάλα?

 

 

συγχωρειστε με , αλλά εμενα αυτό δεν μου αρέσει....

όπως δεν μου αρέσει να βλέπω και παιδιά με πιπιλα σε αυτη την ηλικία!

 

αγλαία θεωρεις αφύσικο που μεγάλωσα το παιδί μου χωρίς να έχει μάθει να χει για πιπίλα το στήθος μου?

ξέρω τα καλά του μητρικού θηλασμού ,αλλά άλλο το ένα,αλλο το αλλο!

if you want to make the world a better place, take a look at yourself and make that change!!!570057guwilak9ki.gif

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή είναι φυσιολογικό ενα παιδί 3μιση χρονων να ζηταει το στηθος της μαμας του για πιπιλα ή απο συνηθεια και όχι για να πιει γάλα?

Ναι είναι απόλυτα φυσιολογικό.

 

 

συγχωρειστε με , αλλά εμενα αυτό δεν μου αρέσει....

Δικαίωμά σου, αλλά ποιός είναι ο λόγος που δε σου αρέσει? Τι είναι αυτό που σε ενοχλεί?

 

αγλαία θεωρεις αφύσικο που μεγάλωσα το παιδί μου χωρίς να έχει μάθει να χει για πιπίλα το στήθος μου?

ξέρω τα καλά του μητρικού θηλασμού ,αλλά άλλο το ένα,αλλο το αλλο![/

 

Ένα απ'τα καλά του θηλασμού είναι οτι το παιδί μπορεί να παρηγορηθεί με το θηλασμό. Μάλλον δεν τα ξέρεις όλα τα καλά του θηλασμού.

Link to comment
Share on other sites

να παρηγορηθεί? όπως θα το παρηγορούσε η αγκαλιά μου?ποια η διαφορα?

 

 

απλά δεν μου αρέσει να βλέπω παιδάκια 3ετων να θηλάζουν.... ίσως επειδή έχω συνδιάσει τον θηλασμό με βρέφη και όχι με μεγαλύτερα παιδάκια.....

 

 

 

 

snowwhite έγραψε:

δηλαδή είναι φυσιολογικό ενα παιδί 3μιση χρονων να ζηταει το στηθος της μαμας του για πιπιλα ή απο συνηθεια και όχι για να πιει γάλα?

 

Ναι είναι απόλυτα φυσιολογικό.

 

όπως πιστευω ότι ένα παιδάκι 3μιση χρονών πρεπει να χει κόψει την πιπίλα,έτσι πιστευω ότι δεν είναι σωστο σε αυτη την ηλικια να ζητάει το στηθος της μαμας για πιπίλα!

if you want to make the world a better place, take a look at yourself and make that change!!!570057guwilak9ki.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να παρηγορηθεί? όπως θα το παρηγορούσε η αγκαλιά μου?ποια η διαφορα?

 

Για την μητέρα καμια , για το μωρό που θηλάζει ..τεράστια !

 

Δεν υπάρχει εδαφος για συζήτηση ...αλλα με τρωγε η γλώσσα να το πω

:oops:

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ

σήμερα βρήκα την ιστοσελίδα σας και ομολογώ ότι ενθουσιάστηκα! κοιτάω και τις συνταγές... γιατί μάλλον ανηκω στις άσχετες με την μαγειρική!

Ένα "καλωσήρθες"και από εμάς...χτες είχα τη γιορτή μου...χρόνια πολλά για σήμερα στις Αθανασίες μανούλες ή μανούλες to be!!!

I love mummy's milk!

 

squsqusvi20080821_-8_Konstantinoulis+is.png

oaNOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρώσω ότι είναι αξιοθαύμαστο και ακιέπαινο αυτό που κάνεις..μακάρι όλες οι μανούλες να το έβλεπαν έτσι και να πρόσφεραν αυτό το ανεκτίμητο δώρο στα παιδάκια τους...Εύχομαι και γω να έχω το κουράγιο και την υπομονή να το συνεχίσω για πολύ ακόμα...

I love mummy's milk!

 

squsqusvi20080821_-8_Konstantinoulis+is.png

oaNOp3.png

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή είναι φυσιολογικό ενα παιδί 3μιση χρονων να ζηταει το στηθος της μαμας του για πιπιλα ή απο συνηθεια και όχι για να πιει γάλα?

 

Ο θηλασμός καλύπτει φυσιολογικά μια σειρά αναγκών για κάθε ηλικία παιδιού

 

συγχωρειστε με , αλλά εμενα αυτό δεν μου αρέσει....

όπως δεν μου αρέσει να βλέπω και παιδιά με πιπιλα σε αυτη την ηλικία!

με ένα τόσο μεγάλο παιδί το συζητάς και βρίσκετε τη χρυσή τομή

 

αγλαία θεωρεις αφύσικο που μεγάλωσα το παιδί μου χωρίς να έχει μάθει να χει για πιπίλα το στήθος μου?

Τα παιδιά δεν γνωρίζουν καν την έννοια της πιπίλας, η πιπίλα είναι ένα κατασκεύασμα του ανθρώπου και κανένα μωρό δεν ξέρει ότι υπάχει πριν τη δοκιμάσει.

Τα μωρά μόνο θηλάζουν στο στήθος. Δεν το κάνουν πιπίλα γιατί δεν ξέρουν τι σημαίνει κάτι τέτοιο. Ο θηλασμός μπορεί να είναι θρεπτικός, μπορεί να είναι μη θρεπτικός.

Link to comment
Share on other sites

να παρηγορηθεί? όπως θα το παρηγορούσε η αγκαλιά μου?ποια η διαφορα?

Είναι εντελώς προφανές ότι η αγκαλιά από μόνη της δεν ικανοποιεί το ίδιο τα παιδιά. Όπως έλεγε και ο γιος μου: "τώρα θέλω μόνο να κλάψω" ή "τώρα θέλω μόνο αγκαλιά" αλλά ήταν φορές που χρειαζόταν και κάτι επιπλέον. Αν εσύ δεν ήθελες να προσφέρεις το επιπλέον δικαίωμά σου, όπως δικαίωμα του γιου μου είναι να το επιθυμεί και να το έχει αφού εγώ δεν είχα πρόβλημα.

 

απλά δεν μου αρέσει να βλέπω παιδάκια 3ετων να θηλάζουν.... ίσως επειδή έχω συνδιάσει τον θηλασμό με βρέφη και όχι με μεγαλύτερα παιδάκια.....

Η Αμερικάνικη Ακαδημία Παιδιάτρων διευκρινίζει:

 

There is no upper limit to the duration of

breastfeeding and no evidence of psychologic

or developmental harm from breastfeeding

into the third year of life or longer.197

 

και μεταφράζω:

 

Δεν υπάρχει άνω όριο θηλασμού και δεν υπάρχουν ενδείξεις ότι ο θηλασμός είναι βλαπτικός ψυχολογικά ή αναπτυξιακά στο τρίτο χρόνο της ζωής ή περισσότερο

 

Το πλήρες κείμενο είναι το άθρο που δημοσιεύτηκε στο επιστημονικό ιατρικό περιοδικό Pediatrics:

 

AMERICAN ACADEMY OF PEDIATRICS

POLICY STATEMENT

Organizational Principles to Guide and Define the Child Health Care System and/or Improve the Health of All Children

Section on Breastfeeding

Breastfeeding and the Use of Human Milk

 

που μπορείτε να το τυπώσετε και να το μελετήσετε από εδώ:

 

 

http://aappolicy.aappublications.org/cgi/reprint/pediatrics;115/2/496.pdf

 

 

όπως πιστευω ότι ένα παιδάκι 3μιση χρονών πρεπει να χει κόψει την πιπίλα,έτσι πιστευω ότι δεν είναι σωστο σε αυτη την ηλικια να ζητάει το στηθος της μαμας για πιπίλα!

τα πιστεύω σου βασίζονται στα κοινωνικά ερεθίσματα που παίρνεις σε μια κοινωνία που ο θηλασμός έχει εγκαταληφθεί και δεν έχουν σχέση με τις πραγματικές ανάγκες των παιδιών που έχουν μελετηθεί κι έχουν τεκμηριωθεί επιστημονικά.

 

Το άρθρο της Αμερικάνικης Ακαδημίας Παιδιάτρων είναι πολύ διευκρινιστικό.

Link to comment
Share on other sites

ο γιος της αδερφης μου ειναι 2,5 ετων κ θηλαζει -πιπιλαει οπως θελετε πειτε το!

οταν γκρινιαζει,οταν νυσταζει,οταν το γουσταρει τελος παντων σηκωνει τα χερια ψηλα κ ζηταει το στηθος της κι αυτην της το δινει απλοχερα!1

ολοι την κραζουν ακομα κι ο συζυγος της αλλα η δικη μου οικογενεια την στηριζουμε κ της λεμε ναι συνεχισε το οσο θελει το παιδι!!

 

εγω την χαιρομαι πραγματικα κ πιο πολυ γιατι δεν ντρεπεται κ θηλαζει κ οπου βρει.σε καφετερια,σε παιδοτοπους,σε πλατειες ,σε παγκακια,στα γκουντις παντου.

μπραβο στις μανουλες που θηλαζουν κ πανω απο ολα που δεν εχουν κομπλεξ!!!

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι αναρωτιώμαστε μόνο για το φυσιολογικό και δεν αναρωτιώμαστε για το πόσο αφύσικο είναι για ένα παιδί να μεγαλώνει χωρίς όλα αυτά...

 

Πολύ σωστό αυτό! Γιατί όλοι ανησυχούν για τα παιδιά που θηλάζουν, και όχι γι'αυτά που δε θηλάζουν?

Simfonw! :D

thimame otan eimouna eggios,sinandisa mia mama tis opias h kori eitan 1 etous tote.Kai mou eipe kapia pragmata yper tou thilazmou,kai opos dipote na thilasw kai egw to moro mou.tin apandisa:"oti mehri 6 minon,ama ehw gala,tha thilasw...."eiksera oti aytes pu "ehoun" gala thilazoun mehri 6 mino sinithos.Kai otan moy eipe oti akoma thilazi tin kori tis,paraksenevtika.Mou fenotan poly "megalo" pedi gia na thilazi akoma.

Thelw na pw,oti otan ta vlepis apo eksw to vlepis poli diaforetika.

Simera egw akoma thilazw ton gio mou,se liges meres klini 16 minon :D

Aglaia se eyharistw gia ayto :wink:

Link to comment
Share on other sites

τα πιστεύω σου βασίζονται στα κοινωνικά ερεθίσματα που παίρνεις σε μια κοινωνία που ο θηλασμός έχει εγκαταληφθεί και δεν έχουν σχέση με τις πραγματικές ανάγκες των παιδιών που έχουν μελετηθεί κι έχουν τεκμηριωθεί επιστημονικά.

 

πραγματικά έχει εγκαταλειφθεί ο θηλασμός και μου κάνει πραγματικά μεγάλη εντύπωση.Σε μια κοινωνία,κατά τα άλλα,προοδευτική με ανοιχτό μυαλό,πώς είναι δυνατόν κάτι τόσο σημαντικό να αντιμετωπίζεται με μεσαιωνικό συντηρητισμό και να υποθάλπεται η υποβάθμισή του???μου είναι αδιανόητο να γίνεται όλο αυτό για λόγους συμφερόντων...βγαίνω από τα ρούχα μου.Εγώ,πάντως,νιώθω πολύ περήφανη γι'αυτό.Οι περισσότεροι που τους το λέω με κοιτάζουν λες και βλέπουν εξωγήινο ή κάτι τέτοιο!Και είμαστε ακόμα στους 5 μήνες...Δηλαδή,τί θεωρούν πιο φυσικό από το μητρικό γάλα για να μεγαλώσει ένα μωρό?Τα σκ.....γαλα??? :?:?

I love mummy's milk!

 

squsqusvi20080821_-8_Konstantinoulis+is.png

oaNOp3.png

Link to comment
Share on other sites

.
Εγώ,πάντως,νιώθω πολύ περήφανη γι'αυτό.Οι περισσότεροι που τους το λέω με κοιτάζουν λες και βλέπουν εξωγήινο ή κάτι τέτοιο!Και είμαστε ακόμα στους 5 μήνες...Δηλαδή,τί θεωρούν πιο φυσικό από το μητρικό γάλα για να μεγαλώσει ένα μωρό?Τα σκ.....γαλα??? :?:?

 

να εισαι υπερηφανη!

ξερεις γιατι κοιταζουν ετσι?γιατι αυτες βαριοντουσαν να θηλασουν κ τουσ φαινεται περιεργο που δεν βαριεσαι κι εσυ.ζουνε σε μια παραπληροφορηση.

οσεσ μανουλεσ με ρωτουσαν αν θηλαζω κι ελεγα ναι γιαλιζε το ματι τουσ κι αμεσως μου λεγανε''α!εγω δεν ειχα γαλα,α!εγω δεν ειχα θηλες,α!εμενα το μωρο μου δεν το θελε κ 1000 δυο δικαιολογιες!τεσπα εγω δεν τις κριτικαρω αλλα δεν γουσταρω κι αυτες!

εγω θηλασα μονο 8 μηνες δυστυχως!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...