Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΠΕΔΕΣ ΘΗΛΕΣ


Recommended Posts

οι νιπλέτες κάνουν ότι ακριβώς και τα παμπερσ που λες την τραβάνε προς τα έξω αν θες στείλε μου με πμ το μαιλ σου να σου στείλω κάτι σχετκό που έχω.

 

και εγώ τις θηλές μου μέχρι τώρα ποτέ δεν τις είχα δει έξω πάντα εχεί είχα μία μικρή τρυπούλα... τώρα όμως...:shock: :shock:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • elzi32

    elzi32 8 δημοσιεύσεις

  • Pipi

    Pipi 6 δημοσιεύσεις

  • demmy

    demmy 4 δημοσιεύσεις

  • DimRous

    DimRous 3 δημοσιεύσεις

Καλησπερα κ απο μενα

Εχω κ γω μια απορια σχετικα με τιε επιπεδες..

Ο μπεμπης μου ειναι 8 ημερων κ τον θηλαζω αποκλειστικα με θηλες σιλικονης.

Η απορια μου λοιπον ειναι η εξης:ειναι καλο να βαζουμε τα επιθεματα για να μην τρεχει το γαλα η ξαναστελνει τις θηλες μεσα?θελω καποια στιγμη αν καταφερω να μην χρησημοποιω τις θηλες κ να τον βαζω κατευθειαν στο στηθος γινετε???αν ναι μετα απο ποσο καιρο βγαινουν προς τα εξω???

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια βοήθεια! Γέννησα την Τρίτη το μεσημέρι ένα υγιέστατο αγοράκι 2520 ! Δυστυχώς έχω κι εγώ επίπεδες θηλές και μικρό στήθος με αποτέλεσμα το μωρό ακόμα να μην έχει πιάσει καλά τις θηλές. Εκτός αυτού δεν έχω καν πρωτόγαλα... Είναι λογικό; Σε πόσες μέρες κατεβαίνει το γάλα;πρέπει να κάνω εγώ κάτι για να το βοηθήσω; Πριν μου φέρουν το παιδί τραβάω λίγο τις θηλές μου να βγουν έξω για να βοηθήσω το παιδί αλλά δεν δείχνει ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Όλη την ώρα κοιμάται ή όταν έχει τη θηλή στο στόμα απλά τη γλύφει. Υπάρχει περίπτωση να μην κατεβάσω καθόλου γάλα;;;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βοήθεια! Γέννησα την Τρίτη το μεσημέρι ένα υγιέστατο αγοράκι 2520 ! Δυστυχώς έχω κι εγώ επίπεδες θηλές και μικρό στήθος με αποτέλεσμα το μωρό ακόμα να μην έχει πιάσει καλά τις θηλές. Εκτός αυτού δεν έχω καν πρωτόγαλα... Είναι λογικό; Σε πόσες μέρες κατεβαίνει το γάλα;πρέπει να κάνω εγώ κάτι για να το βοηθήσω; Πριν μου φέρουν το παιδί τραβάω λίγο τις θηλές μου να βγουν έξω για να βοηθήσω το παιδί αλλά δεν δείχνει ιδιαίτερο ενδιαφέρον. Όλη την ώρα κοιμάται ή όταν έχει τη θηλή στο στόμα απλά τη γλύφει. Υπάρχει περίπτωση να μην κατεβάσω καθόλου γάλα;;;

 

Πρωτογαλα έπρεπε να έχεις απο τη στιγμη που γεννησες. Πως κατάλαβες οτι δεν έχεις;

Σου έδωσαν το μωρο να το θηλασεις μόλις γεννηθηκε; Έχει θηλασει καθόλου; Μήπως δεν δείχνει ενδιαφέρον για το στηθος και κοιμάται επειδη ειναι ναρκωμενο απο το ξένο γάλα;

 

Κανονικα το σχήμα της θηλης δεν παίζει κανένα ρολο, η θηλή κατα τη διάρκεια του θηλασμου βρίσκεται βαθιά μέσα στο στόμα του μωρου. Το σημείο που ασκείται όλη η δύναμη του θηλασμου βρίσκεται στη στοματικη κοιλότητα εκει που ενώνεται η σκληρή με τη μαλακή υπερωα. Όπως καταλαβαίνεις το σχήμα της θηλης σε εκείνο το σημείο δεν έχει σημασία.

Το πρόβλημα του να μην πιάνει την επίπεδη θηλή το μωρο συνηθώς οφείλεται στο μπουκάλι, στη σύγχυση θηλών δηλαδη.

Άλλο πρόβλημα ειναι το να έχεις γύρω σου ανθρωπους, μαιες, γιατρούς που πάντα κατι βρίσκουν προκειμένου να αποκλείσουν το θηλασμο, είσαι εύκολος στόχος δηλαδη!

 

Πριν το θηλασμο κανε το εξής:

-Στη φορα ενός νοητου σταυρού, πιάσε τη θηλή με τον αντιχειρα και τον δείκτη και τράβηξε την προς τα έξω. Επαναλαβε το και στον άλλο άξονα τη σταυρού για 1-2 λεπτα. Να το κανεις πριν θηλασεις και όσες φορές μέσα στην ημέρα μπορείς.

-Επίσης μπορείς πριν θηλασεις να χρησιμοποιείς θηλαστρο ίσα ίσα για να σου βγάλει τη θηλή έξω.

-Μπορείς να δοκιμασεις με ψευδοθηλες. Θα βάλεις το μωρο να θηλασει με ψευδοθηλες για 5 λεπτα και μετα βγαλε τις ψευδοθηλες και συνέχισε κανονικα.

 

Μετα απο τις πρωτες λίγες μέρες θηλασμου δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πρωτόγαλα κατάλαβα ότι δεν έχω γιατί δεν έσταζε αυτο το κίτρινο υγρό. Χτες που μου πίεσε το στήθος μια κοπέλα βγήκε μια σταγόνα ίσα ίσα. Σήμερα πριν μου φέρουν το παιδί μου φέραν το θήλαστρο αλλά όταν ήρθε το μωρό πάλι κοιμόταν και δεν ήθελε τη ρώγα μου... Οι μαίες εδώ μου είπαν ότι είναι κλειστοί οι πόροι μου και ότι το θήλαστρο θα βοηθ΄ησει να ανοίξουν... Δεν το βάζω κάτω. Αύριο που φεύγω θα προμηθευτω θήλαστρο να κάνω μόνη μου τη διεργασία. Απλά χρειάζομαι καθοδήγηση...

Link to comment
Share on other sites

Πρωτόγαλα κατάλαβα ότι δεν έχω γιατί δεν έσταζε αυτο το κίτρινο υγρό. Χτες που μου πίεσε το στήθος μια κοπέλα βγήκε μια σταγόνα ίσα ίσα. Σήμερα πριν μου φέρουν το παιδί μου φέραν το θήλαστρο αλλά όταν ήρθε το μωρό πάλι κοιμόταν και δεν ήθελε τη ρώγα μου... Οι μαίες εδώ μου είπαν ότι είναι κλειστοί οι πόροι μου και ότι το θήλαστρο θα βοηθ΄ησει να ανοίξουν... Δεν το βάζω κάτω. Αύριο που φεύγω θα προμηθευτω θήλαστρο να κάνω μόνη μου τη διεργασία. Απλά χρειάζομαι καθοδήγηση...

 

Να απαιτείς να σου φέρνουν το μωρο να θηλάζει. Γιατι δεν το έχεις μαζι σου;

Νοσοκομειακο θηλαστρο θα πρέπει να νοικιασεις απο το μαιευτήριο αλλα αν το μωρο θηλάζει δεν θα σου χρειαστεί.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Καλησπέρα σωτήρες!

Πάλι εδώ στα παλιά μου λημέρια, αφού με σας κατάφερα εγώ να θηλάζω 13 μήνες, γυρνώ τώρα για τη φίλη μου που γέννησε τη Δευτέρα και το μωρό δεν μπορεί να πιάσει με τίποτα τη θηλή της. Έχει πολύ μεγάλο στήθος και η θηλή της δεν είναι πολύ πεταχτή. Έκανε το λάθος και έδωσε στο μωρό πιπίλα από την αρχή, εκτός αυτού όμως μέχρι χθες –την τέταρτη μέρα- δεν είχε δώσει μπουκάλι (με δικό της γάλα), το μωρό κοιμόταν αρκετά, έβρεχε πάνες, έκανε κακά αλλά έχασε λίγο πάνω από το 10% και την φρικάρανε στο νοσοκομείο ότι το παιδί είναι πολύ μικρό και πρέπει να πάρει βάρος. Ευτυχώς κρατήθηκε και δεν έχει δώσει σταγόνα συμπλήρωμα. Τραβάει με ένα πανάρχαιο μεντέλα την 5η μέρα μετά από 3ωρο για 15 λεπτά στο κάθε στήθος και βγάζει 85ml σύνολο (ποσότητα που την ακούω και θέλω να κλάψω εγώ που αντίστοιχη μέρα έβγαζα 30 με το ζόρι).

Προσπαθήσαμε με θηλές σιληκόνης αλλά τίποτα.

Σήμερα 5η μέρα προσπαθήσαμε για κανα 2ωρο με το sns (καλά το είπα? Τα σωληνάκια στο στήθος) αλλά τζίφος. Η μόνη στάση που καταφέρνουμε να μείνει για λίγο στο στόμα της η θηλή είναι ξαπλωμένες στο πλάι, αλλά και πάλι πίνει λίγο (από τα σωληνάκια) και σταματάει.

Το μωρό δεν πιάνει τη θηλή και δεν κάνει θηλαστικές κινήσεις, τουλάχιστον όχι όπως τις ξέρω εγώ από την δικιά μου και από άλλο ένα μικρό που έχω παρακολουθήσει.

Αν χρειαστεί θα αντλεί και θα του δίνει με μπουκάλι, όμως υπάρχει κάτι άλλο που μπορούμε να κάνουμε να πιάσει το στήθος?

Αν αντλήσει, πως θα αυξάνεται η παραγωγή της καθώς θα μεγαλώνει το μωρό? Θα τραβάει πιο συχνά/πιο πολλή ώρα? Θα καταφέρει να εγκαταστήσει γαλουχία μόνο με νοσοκομειακό και χωρίς θηλασμό?

Θα συνεχίσω να διαβάζω εδώ μήπως βρω απαντήσεις αλλά με καταλαβαίνετε ελπίζω στο ότι με τη δικιά μου μικρή 13 μηνών και την πολύωρη βοήθεια στη λεχώνα δεν έχω πολύ χρόνο να ψάξω όσο θα ήθελα.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος

38η

Β. Το φύλο του βρέφους

κοριτσάκι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ)

ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία.

καμία

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.

Μέγιστη 6, ελαχιστη δεν ξέρω

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

οχι

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

1/10 γεννήθηκε 2600, 5/10 2370, 6/10 2530

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

7

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

μέχρι την τρίτη μέρα σε όλα προσπαθούσε, τέταρτη και πέμπτη πολλές αποτυχημένες προσπάθειες ακολουθούμενες από μητρικό από μπουκάλι

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

καθόλου ακόμα

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

-

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

μέχρι σήμερα μεντέλα όχι το στρογγυλό αλλά το οικιακό που συνδέεται κατευθείαν στο χωνί (παλιό μοντέλο). Σύντομα θα νοικιάσουμε μάλλον νοσοκομειακό διπλής της μεντέλα

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο - 5-6

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι - όλη μέρα ανα 3ωρο και το βράδυ 1-2 φορές?

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 15-20 λεπτά

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 6-8

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

3-5

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Link to comment
Share on other sites

δοκίμασε με ψευδοθηλές στη φίλη σου, κι γω πολύ μεγάλο στήθος και η μια θηλή καθόλου πεταχτή. Ζήτα στο μαιευτήριο (αλλά είπες 5η μέρα νομίζω, έχει βγεί?).

Μέχρι να πιάσει το παιδί γιατί δε νοικιάζει νοσοκομειακό? Είναι η δεύτερη καλύτερη λύση μετά το μωρό.

Θηλάζει πρίν από κάθε γεύμα με μπουκάλι?

Τί εννοείς δεν πιάνει καθόλου? Πχ κοιμάται? Εχει δοκιμάσει να βγάλει λίγες σταγόνες γάλα με το θήλαστρο και να τον βάλει στο στήθος?

Παίζει να πάρετε τηλ κάποια πιστοποιημένη σύμβουλο να δεί από κοντά μάνα και παιδί?

Από sns δεν ξέρω καθόλου, όμως έχω την αίσθηση είναι γιαόταν δεν έχεις αρκετό γάλα να καλύψεις το παιδί, αλλά αυτό κάνει θηλαστική κίνηση, μένει στο στήθος.

Δεν κατάλαβα τί ακριβώς εννοείς, αλλά δεν είμαι και η αρμόδια να σου δώσω λύσεις έτσι κι αλλιώς. Ηθελα μόνο να σου προτείνω αυτό με τις ψευδοθηλές που σε εμάς έκαναν ένα μικρό θαυματάκι κάποιες φορές...

 

Ναι θα μπορεί να ακολουθήσει το παιδί με συστηματικές αντλήσεις, υπάρχουν και άλλα τεχνάσματα πχ να βλέπεις το παιδί ενώ αντλείς κτλ αλλά αυτά δεν είναι της παρούσης, κατά τη γνώμη μου το θέμα είναι να θηλάσει απευθείας να ηρεμήσει η κοπέλα, κι ως τότε να αντλεί με νοσοκομειακό.

 

υγ από στάσεις δε μας βοήθησε καμμιά ιδιαίτερα, πέρα από την αγγαλιά χιαστί, (αν και για το μεγάλο στήθος μου είχαν συστήσει τη στάση μπάλα του ραγκμπυ αν θυμάμαι καλά).

Εμείς κάναμε την αγγαλιά χιαστί, (αν θυμάμαι καλά το όνομα...)που έχεις το μωρό αγγαλιά και δεν βαστάς το κεφάλι του αλλά στηρίζεται μόνο του στο χέρι σου. Είχα τη σύμβουλο αποπάνω μου και τον άντρα μου να βαστάνε το κεφάλι του παιδιού στη σωστή θέση, όμως ίσως σας είναι δύσκολο έτσι εσάς.

Μπορεί να δοκιμάσει να βαστάει το κεφάλι του ενώ το έχει αγγαλιά δηλ αριστερό χέρι δεξί στήθος.

Είσαι μεγάλη βοήθεια σε εκείνη και μπράβο σου!

Επεξεργάστηκαν by dimmi
πρόσθεσα το υστερόγραφο

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

elzi Η δική μου εμπειρία ίσως σας βοηθήσει μόνο όσον αφορά τις ψευδοθηλές.η μικρή μου δεν έπιανε στο νοσοκομείο σχεδόν καθόλου.δεν μπορούσε να πιάσει ούτε με τις ψευδοθηλές που αγόρασαμε γιατί ήταν μεγάλες για το στοματάκι της.για την ακρίβεια την βλέπαμε να ζορίζεται για να τις πιάσει,γιατί δεν χώρουσαν,ανοίγει το στόμα αλλα που να τις βάλει?ήταν νούμερο large.αν είναι αυτό το θέμα σας,θα δυσκολεύεται πόσο μάλλον αφού γεννήθηκε 2600,δηλαδή μικρούλα.εμείς ήμασταν 3300.μετα πήραμε άλλη μάρκα κ νούμερο small.και έπιασε αμέσως!νομίζω όμως ότι το πιο σημαντικό είναι το μέγεθος παρά η μάρκα.το μέγεθος βέβαια παίζει ρόλο για το μέγεθος της θηλης.αν η φίλη σου έχει μεγάλη θήκη ίσως να μην μπορεί να βάλει μικρή ψευδοθηλή.eγω έχω μικρή κ μπόρεσα.κ ακόμα ψιλόεπίπεδες είναι οι θηλές μου,το μωρό όμως πλέον πιάνει τη θηλαία άλω κ η θηλη βγαίνει έξω μετα το θηλασμό!

Προς το παρόν ας κόψει την πιπίλα.το βάρος και οι πανες μου φαίνονται καλά όμως θα σου τα πουν καλύτερα οι πιο ειδικές.

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ρε κορίτσια βοηθήστε λίγο,

κάνω αναζήτηση μετά από αναζήτηση εδώ και μία ώρα για να βρώ αυτό το περίφημο πρωτόκολλο αντλήσεων, αλλά μου βγαίνουν 5 σελίδες threads κάθε φορά. ψάχνω για οδηγίες σωστής εδραίωσης της γαλουχίας με αποκλειστική αντληση με νοσοκομειακό διπλό (για όσο χρειαστεί μέχρι να πιάσει η μικρή τη θηλή). δεν την παλεύω άλλο, αν και ενδιαφέροντα όσα μαθαίνω (λέτε να δώσω για πιστοποίηση να γίνω σύμβουλος? νιώθω πως μέχρι να θηλάσει η φίλη μου θα γράφω βιβλίο)...

από μία ομάδα θηλάζουσων εδώ στη ζάκυνθο μου είπαν ότι δεν υπάρχει πιστοποιημένη σύμβουλος στο νησί (για να έρθει να μας βοηθήσει). πως μπορώ να σιγουρευτώ ότι έτσι είναι? νιώθω πολύ ανίκανη που δεν μπορώ να τη βοηθήσω παραπάνω, γιατί από ότι διαβάζω οι θηλές της απλά είναι μεγάλες και όχι πολύ πεταχτές, σε συνδυασμό με μεγάλο στήθος, και αυτό δεν θα έπρεπε να είναι πρόβλημα.

 

ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

ρε κορίτσια βοηθήστε λίγο,

κάνω αναζήτηση μετά από αναζήτηση εδώ και μία ώρα για να βρώ αυτό το περίφημο πρωτόκολλο αντλήσεων, αλλά μου βγαίνουν 5 σελίδες threads κάθε φορά. ψάχνω για οδηγίες σωστής εδραίωσης της γαλουχίας με αποκλειστική αντληση με νοσοκομειακό διπλό (για όσο χρειαστεί μέχρι να πιάσει η μικρή τη θηλή). δεν την παλεύω άλλο, αν και ενδιαφέροντα όσα μαθαίνω (λέτε να δώσω για πιστοποίηση να γίνω σύμβουλος? νιώθω πως μέχρι να θηλάσει η φίλη μου θα γράφω βιβλίο)...

από μία ομάδα θηλάζουσων εδώ στη ζάκυνθο μου είπαν ότι δεν υπάρχει πιστοποιημένη σύμβουλος στο νησί (για να έρθει να μας βοηθήσει). πως μπορώ να σιγουρευτώ ότι έτσι είναι? νιώθω πολύ ανίκανη που δεν μπορώ να τη βοηθήσω παραπάνω, γιατί από ότι διαβάζω οι θηλές της απλά είναι μεγάλες και όχι πολύ πεταχτές, σε συνδυασμό με μεγάλο στήθος, και αυτό δεν θα έπρεπε να είναι πρόβλημα.

 

ευχαριστώ και πάλι

 

 

Για τον επαναγαλακτισμό με άντληση βρήκα αυτά:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=59853

http://www.mitrikosthilasmos.com/2010/09/blog-post_16.html

 

Για τις πιστοποιημένες συμβούλους εδώ: αν και με μια γρήγορη ματιά είδα ότι δεν υπάρχει στη Ζάκυνθο.

2IW7p3.png

xwifp2.png

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι,

Διάβασα το πρωτόκολλο επαναγαλακτισμού και ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω:

Όταν το μωρό θηλάζει, αυξάνει την παραγωγή με το να μένει περισσότερη ώρα και πιο συχνά στο στήθος για 1-2 μέρες μέχρι να αυξηθεί το γάλα και να του φτάσει για ένα διάστημα. Με συγκεκριμένο αριθμό αντλήσεων (πχ 8 ) συγκεκριμένης διάρκειας (πχ 20 λεπτά), πως αυξάνεται η παραγωγή παράλληλα με το μωρό που μεγαλώνει?

Η φίλη μου τραβάει με νοσοκομειακό εδώ και 4 μέρες και κάθε φορά βγάζει 100 μλ, ενώ το μωρό έχει πάρει 250 γρ και έχει δείξει μια δυο φορές σημάδια ανησυχίας μετά το τάισμα. Όταν θα φτάσει σε σημείο να μην της φτάνουν τα 100 μλ τι πρέπει να κάνει? Να αντλεί πιο συχνά? να αντλεί για περισσότερη ώρα? και αυτό για πόσες μέρες μέχρι να επανέλθει στην άντληση ανα 2-3ωρο?

Ευχαριστώ για τη βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα και πάλι,

ξέρει κανένα κορίτσι να μου απαντήσει? η παραγωγή της παραμένει λίγο πολύ στάσιμη.

 

Θα πρέπει να βάζει το μωράκι στο στήθος της 8 με 12 φορές το 24ώρο, διότι η παραγωγή του γάλακτος είναι ΠΡΟΣΦΟΡΑΣ και ΖΗΤΗΣΕΙΣ δηλαδή όσο πίο συχνά το αδείαζει το στήθος της τόσο πιο πολύ το γάλα της θα αύξάνει σε ποσότητα και ποιότητα!το γάλα αλλάζει απο μέρα σε μέρα ανάλογα με της ανάγκες του παιδιού!θα πρέπει να έχει ημερησίως 6 με 8 πάνες βρεγμένες και 3 κενώσεις!επίσης, υπάρχουν ενδείξεις όπου μπορεί μια μανούλα να καταλάβει εάν το μωράκι της πίνει γάλα όταν το θηλάζει!Αυτές είναι:

Απο το μωρό

1.όταν το μωρό θηλάζει το στόμα του ειναι υγρό

2.τα χεράκια του και τα ποδαράκια του είναι χαλαρά

3.καταπίνει ηχηρά

4.στην αρχή κάνει γρήγορες κινήσεις θηλασμού χωρίς παύσης ενώ στη συνέχεια γίνονται πιο ρυθμικές με μεσοδιαστήματα παύσης

Απο τη μητέρα

1.η μητέρα βρίσκεται σε κατάσταση ηρεμίας

2.πιθανή έκκριση γάλακτος απο το άλλο στήθος

3.το στήθος μαλακώνει κατά τη διάρκεια του θηλασμού

4.η θηλή διογκώνεται αλλά δεν αλλάζει σχήμα ούτε χρώμα

Ελπίζω να σε βοήθησα!!!καλη συνέχεια!!!:P

Δεν υπάρχει ασχήμια στην εγκυμοσύνη διότι, δεν υπάρχει ασχήμια στη μητρότητα.!

Link to comment
Share on other sites

infant σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου αλλά το πρόβλημά μας είναι ότι το παιδί δεν έχει πιάσει θηλή ακόμα και η κοπέλα αντλεί αποκλειστικά για την ώρα. το μωρό το βάζει στο στήθος για να εξοικειωθεί και στην προσπάθεια να πιάσει θηλή, αλλά μέχρι στιγμής τρέφεται μονο με μπουκάλι. η ερώτησή μου ήταν πως θα αυξήσει την παραγωγή με το θήλαστρο (βλέπε λίγο πιο πάνω).

Link to comment
Share on other sites

Επικοινωνησε με το μελος DimRous ισως σε βοηθηση στην αναζητηση συμβουλου στη Ζακυνθο.

Πώς παει το βαρος του μωρού? Το βασικό δεν ειναι ο θηλασμος, αλλά το να ειναι το μωρό υγιές.

Ισως θα πρεπει να ποσταρεις αλλού, στο θεμα που εισαι (επιπεδες θηλες) ίσως δεν το διαβαζουν όλοι (κι εγώ κατα λαθος το άνοιξα για να ειμαι ειλικρινής)

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

λοιπόν σύμβουλος στη Ζάκυνθο δεν υπάρχει, ούτε καν στην Πελοπόννησο, το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να ποστάρεις το θέμα στην ομάδα της Ζακύνθου στο facebook (είμαι μία απο τις συντονίστριες) όπου εκεί θα σου απαντήσουν αρκετές πιστοποιημένοι σύμβουλοι, για βοήθεια απο κοντά δεν έχω πρόβλημα ούτε εγώ ούτε η Κωνσταντίνα (έχει κάνει πλήρη επαναγαλακτισμό μετά απο 16 μήνες οπότε ξέρει απο αντλήσεις) να βοηθήσουμε και απο κοντά όσο μπορούμε, επίσης μία απο τις πιστοποιημένες συμβούλους της ομάδας θα έρθει στο νησί 24,25 Νοέμβρη για την διημερίδα θηλασμού που ετοιμάζουμε, οπότε μπορείτε να συνεχίσετε με τις συμβουλές μέσω της ομάδας και απο εδώ μέχρι να έρθει η κοπέλα. αν θες πάρε με τηλέφωνο (υπάρχει στα αρχεία της ομάδας) να τα πούμε και προσωπικός να βοηθήσουμε όπως μπορούμε.

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Ήθελα να έρθω την Πέμπτη στον παιδότοπο αλλά είχε γκρίνια η μικρή μου και δεν έγινε. Το μωρό της Αγγέλας στην ενδέκατη μέρα έχει ανακτήσει το βάρος γέννησης και λίγο παραπάνω. Σιγά σιγά πιάνει για λίγο τη θηλή. Για την παραγωγή της δεν είμαι σίγουρη πως πάει γιατί αντλεί πχ 200 μλ το πρωί (ενώ αντλούσε 100), αλλά κάνει 4-5 αντλήσεις /24ωρο, πράγμα που νομίζω θα προκαλέσει πρόβλημα στην πορεία. Θα δούμε πως πάει. Αν χρειαστεί τίποτα θα σας πάρουμε τηλ. Ανυπομονώ να σε γνωρίσω από κοντά!

Έλλη

Link to comment
Share on other sites

Δήμητρα σ'ευχαριστώ για την απάντηση. Ήθελα να έρθω την Πέμπτη στον παιδότοπο αλλά είχε γκρίνια η μικρή μου και δεν έγινε. Το μωρό της Αγγέλας στην ενδέκατη μέρα έχει ανακτήσει το βάρος γέννησης και λίγο παραπάνω. Σιγά σιγά πιάνει για λίγο τη θηλή. Για την παραγωγή της δεν είμαι σίγουρη πως πάει γιατί αντλεί πχ 200 μλ το πρωί (ενώ αντλούσε 100), αλλά κάνει 4-5 αντλήσεις /24ωρο, πράγμα που νομίζω θα προκαλέσει πρόβλημα στην πορεία. Θα δούμε πως πάει. Αν χρειαστεί τίποτα θα σας πάρουμε τηλ. Ανυπομονώ να σε γνωρίσω από κοντά!

Έλλη

οι 4-5 αντλήσεις είναι λίγες για να εδραιώσει τη γαλουχία της ξέρω οτι είναι δύσκολο μιας και η μαμά βιώνει μόνο την ταλαιπωρία και όχι τη γαλήνη και την ευτυχία του θηλασμού, όμως ακόμα και έτσι θα πρέπει να αισθάνεται διπλά περήφανη που ανασταίνει το παιδί της με το γάλα της. πρέπει να κάνει τουλάχιστον 8 όσοι δηλαδή και οι θηλασμοί που θα έκανε το μωρό. και σιγά σιγά να προσπαθήσει να επαναφέρει το μωρό στο στήθος. Ελπίζω να σε δω σε μία απο τις επόμενες συναντήσεις μας και βεβαίως στην εκδήλωση για την εβδομάδα μητρικού θηλασμού. Χρειάζεται οι θηλάζουσες μαμάδες να βοηθήσουμε τις καινούργιες. :-P:)

Link to comment
Share on other sites

οι 4-5 αντλήσεις είναι λίγες για να εδραιώσει τη γαλουχία της ξέρω οτι είναι δύσκολο μιας και η μαμά βιώνει μόνο την ταλαιπωρία και όχι τη γαλήνη και την ευτυχία του θηλασμού, όμως ακόμα και έτσι θα πρέπει να αισθάνεται διπλά περήφανη που ανασταίνει το παιδί της με το γάλα της. πρέπει να κάνει τουλάχιστον 8 όσοι δηλαδή και οι θηλασμοί που θα έκανε το μωρό. και σιγά σιγά να προσπαθήσει να επαναφέρει το μωρό στο στήθος. Ελπίζω να σε δω σε μία απο τις επόμενες συναντήσεις μας και βεβαίως στην εκδήλωση για την εβδομάδα μητρικού θηλασμού. Χρειάζεται οι θηλάζουσες μαμάδες να βοηθήσουμε τις καινούργιες. :-P:)

 

Της το έχω πει ότι είναι λίγες οι αντλήσεις, αλλά μάλλον έχει κουραστεί λίγο. Δεν είναι η πρώτη άλλωστε που ίσως πρέπει να πάθει για να μάθει στο θηλασμό - εγώ πχ η πολυδιαβασμένη στον 5ο για 3 βδομάδες έδινα 100 μλ/μέρα τις ώρες που έλειπα (έλα μωρέ, τι ζημιά να κάνει?) μέχρι που παραλίγο να μου κοπεί το γάλα και να φτύσω αίμα να ξαναανεβάσω παραγωγή με αντλήσεις και γλυκάνισο και άγχος τρομερό. Δεν φαντάζομαι να της κοπεί απ'τη μια μέρα στην άλλη, έτσι λογικά θα ζοριστεί λίγο με 12 αντλήσεις / 24ωρο, θα φάει γκρίνια και θα επανέλθει το γάλα ώστε να καλύψει το παιδί. Το ελπιδοφόρο είναι ότι η μικρή πιπιλάει όλο και περισσότερο και κατεβάζει και καμιά γουλιά που και που.

Θα τα πούμε κι από κοντά σύντομα.

 

ΥΓ. Δεν έχω φεϊσμπουκ, γι αυτό πες στην Κων/να να μου κάνει ένα τηλ αν ξαναβρεθείτε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα σας,ειμαι εγκυος για δευτερη φορα (23η εβδομαδα)και προμηθευτηκα απο το φαρμακειο το συστημα εξωθησης θηλων της avent(niplette) και τους διαμορφωτες η αλλιως ασπιδες θηλων της medela.Η απορια μου ειναι η εξης:Τους διαμορφωτες(που ασκουν ελαχιστη πιεση στις θηλες) τους φορας απο τον εβδομο μηνα και οχι νωριτερα για να μην προκληθουν προωρες συσπασεις...το niplette που κραταει εξω τη θηλη για οκτω ωρες τη μερα πως ειναι δυνατον να χρησιμοποιηται μεχρι τον εκτο μηνα χωρις φοβο συσπασεων;;;Ποιο απο τα δυο ειναι αποτελεσματικοτερο για επιπεδες θηλες;Υπαρχει καποια που τα χρησιμοποιησε ωστε να με κατατοπισει;Θελω τοσο πολυ να θηλασω το μωρο μου γιατι στο πρωτο απετυχα παταγοδως ( οχι μονο λογω θηλων).Ευχαριστω εκ των προτερων.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Καλησπερα σας,ειμαι εγκυος για δευτερη φορα (23η εβδομαδα)και προμηθευτηκα απο το φαρμακειο το συστημα εξωθησης θηλων της avent(niplette) και τους διαμορφωτες η αλλιως ασπιδες θηλων της medela.Η απορια μου ειναι η εξης:Τους διαμορφωτες(που ασκουν ελαχιστη πιεση στις θηλες) τους φορας απο τον εβδομο μηνα και οχι νωριτερα για να μην προκληθουν προωρες συσπασεις...το niplette που κραταει εξω τη θηλη για οκτω ωρες τη μερα πως ειναι δυνατον να χρησιμοποιηται μεχρι τον εκτο μηνα χωρις φοβο συσπασεων;;;Ποιο απο τα δυο ειναι αποτελεσματικοτερο για επιπεδες θηλες;Υπαρχει καποια που τα χρησιμοποιησε ωστε να με κατατοπισει;Θελω τοσο πολυ να θηλασω το μωρο μου γιατι στο πρωτο απετυχα παταγοδως ( οχι μονο λογω θηλων).Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Ο ερεθισμός του στήθους δεν προκαλεί συσπάσεις ικανές για τοκετό (αν ηταν έτσι θα χρησιμοποιοταν για πρόκληση τοκετού)! Κανένα απο το δυο δεν ειναι ικανό να προκαλέσει πρόωρο τοκετό, αντίθετα ειναι αποτελεσματικα για τις επίπεδες θηλές.

Ακόμη όμως και να μην τα χρησιμοποιήσεις, ενα μωρό που δεν θα παρει μπουκάλι στο μαιευτήριο μπορει να θηλάσει απο επίπεδες θηλές χωρίς πρόβλημα συνήθως.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...