Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΠΕΔΕΣ ΘΗΛΕΣ


Recommended Posts

demmy πρωτον χαιρετισματα στην λαρισα κατα το υμιση ειμαι απο τα τρικαλα τωρα οσον αφορα το θηλαστρο δεν θυμαμαι πως το λεγαν εχει 10χρ. να το χρησιμοποιησω γιατι στο τριτο μου εκανα διακοπη μολις γεννησα αλλα ηταν δυσκολο σαν βεντουζα εφαπτε στο στηθος και με ενα αλλο εξαρτημα που ειχε τραβουσα συνεχωμενα προς τα κατω το αλα εβγαινε στο μπουκαλι βιδωνε η ρωγα απο πανω και το δινα στο μωρο απευθειας και το στηθος πονουσε και το χερι μου απο την κινηση αυτο το εφτιαχνα καθε 3 ωρες την ωρα που θα ταιζα καμια φορα ομως και εκτακτα αν γεμιζε το στηθος και αποθηκευα το γαλα μεχρι την ωρα του ταισματος τωρα ομως εχουν βγει πιο πρακτικα μηχανηματα οπως ενα ηλεκτρικο το εφαπτεις και κανει την δουλεια μονο του με βοηθιτικες ρωγες δεν μπορεις να θηλασεις?sorry αν δεν σε βοηθησα αλλα τα εχω ξεχασει εκει που ξεπεδιασα ξανα απο την αρχη τωρα

πολυτεκνη μαμα 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 83
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • elzi32

    elzi32 8 δημοσιεύσεις

  • Pipi

    Pipi 6 δημοσιεύσεις

  • demmy

    demmy 4 δημοσιεύσεις

  • DimRous

    DimRous 3 δημοσιεύσεις

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ,ΘΑ ΡΙΞΩ ΜΙΑ ΜΑΤΙΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΓΡΑΨΑΤΕ!ΘΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΟΠΩΣ ΜΟΥ ΛΕΤΕ,ΠΡΟΣΕΧΩΝΤΑΣ ΔΗΛΑΔΗ ΤΗ ΘΕΣΗ,ΙΣΩΣ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΙ ΨΕΥΔΟΘΗΛΕΣ ΑΡΧΙΚΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΩΣ ΕΣΧΑΤΗ ΛΥΣΗ!!!ΕΚΤΟΣ ΤΩΝ ΑΛΛΩΝ ΑΠ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΣΤΟΙΧΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΚΡΙΜΑ ΝΑ ΤΟ ΠΛΗΡΩΣΩ ΑΝ ΔΕΝ ΜΟΥ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ!ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΑΥΤΗ ΤΗ ΦΟΡΑ!!!ΑΝ ΠΑΛΙ ΤΑ ΔΩ ΣΚΟΥΡΑ,ΕΛΠΙΖΩ ΣΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ!!!

Link to comment
Share on other sites

Επειδή κι εγώ την πάτησα την πρώτη φορά μπορείς να κάνεις το εξής. Νοίκιασε το θήλαστρο (νοσοκομειακό) λίγες μέρες πριν γεννήσεις για να μην το ψάχνεις τελευταία στιγμή αν παρ' ελπίδα το χρειαστείς. Πάρε κι ένα ζευγάρι ψευδοθηλές και πήγαινε όπως σε πάει το μωρό. Αν πιάσει τη θηλή, επιστρέφεις το θήλαστρο (αν το επιστρέψεις σε λιγότερο από μήνα δεν στον χρεώνουν όλο) και δεν χρησιμοποιείς τις ψευδοθηλές (11€ έχουν οι ακριβότερες). Οπότε λίγο το κακό. Αν πιάσει την ψευδοθηλή, μπορείς μετά να περάσεις στο απ' ευθείας στήθος. Για όλα υπάρχει λύση. Άσε το θήλαστρο σαν τελευταία επιλογή. Και το κυριότερο, πήγαινε να γεννήσεις με αυτοπεποίθηση ότι θα καταφέρεις να θηλάσεις ότι κι αν γίνει και μην τα παρατάς από τώρα. Με το καλό σου εύχομαι κι όλα να πάνε καλά!

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γεια σας και παλι. τωρα πια ειμαι μαμα μιας μπεμπας 2 μηνων. τελικα καταφερα να θηλασω χωρις θηλες σιλικονης και τετοια! ισως βοηθησε οτι ειχα νοικιασει ενα θηλαστρο (swing medela) και οι θηλες μου πια δεν εχουν προβλημα. θηλαζω κανονικα......... :P:P

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

κοριτσια καλησπερα

 

η μικρη μου ειναι μολις 13 ημερων και θηλαζει αποκλειστικα

απο την πρωτη μερα στο μαιευτηριο επιασε πολυ ευκολα την δεξια μου θηλη ενω την αριστερη με τιποτα(ειναι λιγο επιπεδη οχι σε τραγικο βαθμο ομως)

με αποτελέσμα για ενα ολοκληρο 48ωρο να τρωει μονο απο το ενα στηθος αυτο να πληγωθει και να ματωσει και ετσι με τις μαιες εκει καταληξαμε στις θηλες σιλικονης

(η αλλη λυση ηταν συμπληρωμα- κατι το οποιο αρνηθηκα- καθως ηταν ενα μικρο μωρακι 2600γρ και επρεπε να παρει βαρος και μην χανει γευματα)

το μωρο τις δεχτηκε αμεσως και θηλαζει με αυτες χωρις κανενα προβλημα εως και σημερα

 

αποψε το βραδυ βλεποντας και τις δυο θηλες μου πλεον να εξεχουν αρκετα και το στηθος μου να εχει μαλακωσει πια ειπα να δοκιμασω να δωσω στηθος χωρις ψευδοθηλες

το αποτελεσμα ηταν η μπεμπα να πιασει αμεσως το στηθος αρκετα ευκολα αλλα να δυσανασχετει μολις ξεκινησε να θηλαζει και να πεταει το στηθος και να κλαιει

προσπαθησα περιπου 10 λεπτα αλλα τιποτα νευριασε πολυ και εκλαιγε ασταματητα μεχρι που εβαλα τη θηλη σιλικονης και ξεκινησε να τρωει

τι να κανω υπαρχει τροπος να πιασει τις δικες μου θηλες ή πρεπει να συνεχισω να θηλαζω με τις ψευτικες?

μηπως πρεπει να εδραιωθει η γαλουχια πρωτα και πως θα το καταλαβω?

αν καποια απο εσας ειχε αναλογο προβλημα ας με βοηθησει σας παρακαλωωωωωω

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια καλησπερα

 

η μικρη μου ειναι μολις 13 ημερων και θηλαζει αποκλειστικα

απο την πρωτη μερα στο μαιευτηριο επιασε πολυ ευκολα την δεξια μου θηλη ενω την αριστερη με τιποτα(ειναι λιγο επιπεδη οχι σε τραγικο βαθμο ομως)

με αποτελέσμα για ενα ολοκληρο 48ωρο να τρωει μονο απο το ενα στηθος αυτο να πληγωθει και να ματωσει και ετσι με τις μαιες εκει καταληξαμε στις θηλες σιλικονης

(η αλλη λυση ηταν συμπληρωμα- κατι το οποιο αρνηθηκα- καθως ηταν ενα μικρο μωρακι 2600γρ και επρεπε να παρει βαρος και μην χανει γευματα)

το μωρο τις δεχτηκε αμεσως και θηλαζει με αυτες χωρις κανενα προβλημα εως και σημερα

 

αποψε το βραδυ βλεποντας και τις δυο θηλες μου πλεον να εξεχουν αρκετα και το στηθος μου να εχει μαλακωσει πια ειπα να δοκιμασω να δωσω στηθος χωρις ψευδοθηλες

το αποτελεσμα ηταν η μπεμπα να πιασει αμεσως το στηθος αρκετα ευκολα αλλα να δυσανασχετει μολις ξεκινησε να θηλαζει και να πεταει το στηθος και να κλαιει

προσπαθησα περιπου 10 λεπτα αλλα τιποτα νευριασε πολυ και εκλαιγε ασταματητα μεχρι που εβαλα τη θηλη σιλικονης και ξεκινησε να τρωει

τι να κανω υπαρχει τροπος να πιασει τις δικες μου θηλες ή πρεπει να συνεχισω να θηλαζω με τις ψευτικες?

μηπως πρεπει να εδραιωθει η γαλουχια πρωτα και πως θα το καταλαβω?

αν καποια απο εσας ειχε αναλογο προβλημα ας με βοηθησει σας παρακαλωωωωωω

 

γεια σου!!

 

θα σου πω τη δικη μας εμπειρια μηπως και σε βοηθησω!!

εμεις ξεκινησαμε της ψευδοθηλες γιατι εγω δεν αντεχα τον πονο, η μικρη ηταν αρκετα μικρη και εμας (2800), και δεν επιανε και παρα πολυ σωστα.

τελος παντων μεχρι τις 50 μερες δεν ειχα προσπαθησει να τις κοψω,μετα ηρθε μια συμβουλος θηλασμου και μας ειδε και μας βοηθησε λιγο ωστε να αρχισουμε να θηλαζουμε χωρις.να μη στα πολυλογω η μικρη μου εκανε ακριβως οτι και η δικια σου, επιανε για λιγο και μετα τσιριζε και ηθελε την ψευδοθηλη. προσπαθησαμε για λιγο ετσι ομως μετα επαθε και μια συγχυση θηλων και για μια ολοκληρη μερα δεν επιανε ουτε στηθος ουτε ψευδοθηλη,στο τελος οταν τελικα αρχισε να ξαναπιανει αυτο εγινε μονο με τις ψευδοθηλες και ετσι συνεχισαμε ετσι!

δυστυχως ομως σε εμας οι ψευδοθηλες κανανε κακο, γιατι σε ορισμενα μωρακια επηρεαζουν την ποσοτητα πσοσληψης του γαλακτος,με συνεπεια τη μειωμενη παραγωγη και φυσικα τη μικρη προσληψη βαρους.

οταν η μικρη πηγε 4,5 μηνων προσπαθησα παλι να κοψω τις ψευδοθηλες, σαν εσχατη προσπαθεια για αυξηση του βαρους ωστε να μη δωσω ξενο γαλα, τοτε ωντας και εγω πιο αποφασισμενη και η μικρη λιγο πιο συνεργασιμη τα καταφεραμε,σταδιακα. 2 εβδομαδες θηλαζαμε μισα-μισα,οταν εκλαιγε της εβαζα τη θηλη και μετα απο λιγο την εβγαζα παλι,καπως ετσι σιγα σιγα τις κοψαμε.

σε καμια περιπτωση δε στα λεω αυτα για να σε τρομαξω, εσεις μπορει να μην εχετε κανενα προβλημα και ολα να ειναι μια χαρα, σου γραφω απλως τη δικια μας εμπειρια!

εγω θα σου προτεινα να συνεχιζεις να προσπαθεις, χωρις ομως να πιεζεις παρα πολυ το μωρακι σου ,ωστε να μη συνδιασει το στηθος με αρνητικα συναισθηματα (λογια της συμβουλου μου). επισης καλο θα ηταν να μιλησεις και η ιδια με μια συμβουλο θηλασμου ωστε να σου πει τη γνωμη της και για την ηλικια που βρισκεστε, πως να το αντιμετωπισεις καλυτερα και ισως μερικα κολπακια για να "δελεαζεις" το μωρο να πιανει το στηθος χωρις ψευδοθηλη!!

 

ελπιζω να σε βοηθησα και να μη σε μπερδεψα χειροτερα!!! :wink:

καλη συνεχεια και καλο κουραγιο!!!

ymjE.jpg8APHp3.png

Είσαι ο άγγελος μου!!

Link to comment
Share on other sites

Θα σου απαντήσω και εγώ με βάση την δικιά μου εμπειρία. Ευτυχως ήμουν πιο τυχερή από την ds..:)

Και εμένα οι θηλές μου δεν ήταν πολύ καλές, δεν τις λές επίπεδες αλλά δεν εξήχαν και πολύ.. Μάλιστα όπως και σε εσένα το πρόβλημα ήταν πιο έντονο στην μια από αυτές. Στο μαιευτήριο ξεκίνησα και θήλαζα με ψευδοθηλές και όλα καλά γενικά. Δοκίμασα κάποιες φορές στην αρχή να τις βγάλω αλλά το μωρό δυσκολευόταν οπότε εγκατέλειψα την προσπάθεια, και δεν είχα και πολλές αντοχές να το παλέψω λίγο παραπάνω. Και πορευόμασταν έτσι. Περίπου στον μήνα, θηλάζαμε κανονικά και έκανε το μωρό ένα διαλειμματάκι και σκέφτομαι εγώ , δε την βγάζω να δω τι θα κάνει, και το μωρό σε πληροφορώ δεν είχε κανένα πρόβλημα! Συνέχιζε να τρώει κανονικά! Τόσο απλά!;):)

Μετά για κάποιες μέρες ακόμα πότε θηλάζαμε με τις ψευδοθηλές και πότε χωρίς ώσπου τις κόψαμε οριστικά. Τώρα πια οι θηλές μου είναι πολύ καλές, το μωρό μόνο του τις τράβηξε έξω πολύ πιο αποτελεσματικα από ότι στην αρχή που χρησιμοποιούσα τις ψευδοθηλές.

Από όσο θυμάμαι, δέχτηκε καλυτερα το στήθος σε φάση που δεν ήταν και τελείως πεινασμένος η νευριασμένος ή γενικά δεν δυσκολευόταν. Εμένα έπιασε το να του βάζω στην αρχή τις θηλές και σε κάποιο ανύποπτο χρόνο χωρίς να τον σηκώσω, τις έβγαζα και συνέχιζε το γευμα του..;)Ολο και περισσότερο και σιγά σιγά προσαρμόστηκε.

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια σας ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σας

τελικα συνεχισα την προσπαθεια να δινω στηθος χωρις ψευδοθηλες και οπως και εσεις καποιες φορες τρωει με αυτες και καποιες χωρις

τελικα σημερα σε ολα τα γευματα τρωει χωρις αυτες μακαρι να συνεχισουμε ετσι

και παλι σας ευχαριστω για τη βοηθεια σας!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κοριτσια για να μην τρεχω τελευταια στιγμη!!!!

Τι ψευδοθηλες να εχω μαζι μου στο μαιευτηριο σιλικονης ή καοτσουκ?

Εχω επιπεδες θηλες και φοραω κατι κοχυλια τωρα μηπως τις βοηθησω λιγο για να βγουν εξω.

Ποιες ομως να παρω ειμαι και ασχετη!!!!!:roll:

1260345600.jpg
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια για να μην τρεχω τελευταια στιγμη!!!!

Τι ψευδοθηλες να εχω μαζι μου στο μαιευτηριο σιλικονης ή καοτσουκ?

Εχω επιπεδες θηλες και φοραω κατι κοχυλια τωρα μηπως τις βοηθησω λιγο για να βγουν εξω.

Ποιες ομως να παρω ειμαι και ασχετη!!!!!:roll:

 

Εγώ είχα πάρει τις chicco από σιλικόνη. Τότε του τις είχα πάρει δεν ήξερα τι κυκλοφορεί και τις βρήκα μπροστά μου και τις πήρα χωρις να πολυψάξω. Μην αγχώνεσαι! Δεν νομίζω ότι έχει ιδιαιτερη διαφορά ότι και να πάρεις.

Αυτό που ξέρω από τις πιπίλες είναι ότι αυτές που είναι από σιλικόνη είναι πιο ευαίσθητες, μπορεί πιο ευκολα να κοπούν, δεν ξέρω αν ισχυει αυτο ετσι ακριβώς, αλλά λένε ότι όταν τα παιδιά βγάλουν δοντάκια καλύτερα είναι οι πιπίλες από καουτσούκ. Αλλά τώρα που θα είναι νεογέννητο είναι το ίδιο λογικά..

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να πας στο Λητώ και να πάρεις της Medela το μικρό μέγεθος (small).

Βασικά εγώ προτείνω να μην πάρεις καθόλου και να προσπαθήσεις να πιάσει το μωρό. Οι θηλές είναι η εύκολη λύση και μετά για να τις κόψεις είναι λιγάκι δύσκολο χώρια ότι υπάρχει πιθανότητα η παρατεταμμένη χρήση τους να σου μειώσει το γάλα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω χρησιμοποιήσει ό,τι κυκλοφορεί στην αγορά από ψευδοθηλές! :)

Δε νομίζω να κυκλοφορούν ψευδοθηλες από καουτσούκ, μόνο σιλικόνης έχω δει.

Της chicco για λίγο καιρό τις χρησιμοποίησα, αλλά μου φάνηκαν σκληρές και κάπως χονδροκομμένες. Κατέληξα στις ψευδοθηλές της medela (αυτές ήταν και οι πρώτες που χρησιμοποιησα), είναι πολύ λεπτές και νιώθεις τις κινήσεις που κάνει το μωρό με το στοματάκι του. Το μόνο κακό ότι μερικές φορες γλιστράνε από τη θέση τους. Πάντως μην αγχώνεσαι, αν πράγματι χρειάζεσαι ψευδοθηλές θα σου δώσουν στο μαιευτήριο,θα τις αποστειρωνουν και θα στις φέρνουν κάθε φορά μαζί με το μωρό, δε χρειάζεται να πάρεις μαζί σου. Και αυτές θα στις δώσουν όταν βγεις από το μαιευτήριο. Θα πρέπει να τις αλλάζεις κάθε δυο μήνες max.

Κανα δυο μήνες τώρα κι εμείς θηλάζουμε χωρίς ψευδοθηλές σε κάποια γεύματα. Τώρα που έχει μεγαλώσει ο ζουζουνάκος μου ρουφάει με τόση δύναμη, που νομίζω ότι θα καταπιει και την ψευδοθηλή! Και κάποιες φορές ενώ θηλάζει γυρίζει αποτομα το κεφάλι του από την άλλη μερια (είναι και κουτσομπόλης, έτσι και ακούσει θορυβο, γυρίζει να δει τι συμβαίνει) και κρατάει την ψευδοθηλή στο στόμα! Πολύ γέλιο!

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

εχω μια φιλη η οποια γεννησε πριν 7 ημερες και εχει το εξης προβλημα: η κοπελα εχει επιπεδες θηλες και το μωρο δεν μπορει να πιασει και να θηλασει. ο γιατρος της δεν της ειχε πει ουτε μια φορα οτι εχει τετοιο θεμα, στο Μητερα δεν ασχοληθηκε κανεις μαζι της ουτε για να της δειξουν τα στοιχειωδη του θηλασμου με αποτελεσμα το μωρακι να τρεφεται με μπουκαλι. η κοπελα εχει παρει θηλες σιλικονης αλλα το μωρο παλι δυσκολευεται αφου ρουφαει τη θηλη σιλικονης αδεια γιατι η θηλη της μαμας δεν φτανει. η κοπελα αποφασισε να κανει αντλησεις με θηλαστρο προκειμενου το μωρο να φαει μητρικο γαλα εστω και με αυτο τον τροπο. θελω να ρωτησω μεχρι ποτε μπορει να "θηλαζει" ετσι το μωρακι; θα μπορουσε να την επισκεφθει ενας συμβουλος γαλουχιας στο σπιτι ή ειναι πλεον αργα;

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα, Χρονια πολλα και Καλή χρονια σε όλες! Πλέον μετράω αντίστροφα μέχρι τον τοκετό. Δυστυχώς οι θηλές μου είναι εισέλθουσες. Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να θηλάσω τον μπέμπη? Η μαία του γιατρού μου μου είπε οτι πλέον αφου ειμαι στην 36η εβδομάδα μπορώ να χρησιμοποιώ το pumper μια φορα την ημέρα ωστε να τις τραβήξω προς τα έξω. Επισης να βάζω Purelan. Ειναι σωστή τακτική? Τι γνώμη έχετε με την εμπειρία σας?

age.png

 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου μανούλα:D!Καλός να δεχτείς το μωράκι σου:D!Αυτό που σου είπε η μαία σου μπορεί να σε βοηθήσει.Εμένα με βοήθησε ο μικρός μου:mrgreen:.Είχα πρόβλημα στο αριστερό στήθος (γενικά το αριστερό μου είχε πρόβλημα:roll:) και με τον καιρό μου το έστρωσε.Κάνε αυτό που σου είπε η μαία σούμα είσαι έτοιμη γιατί εγώ ταλαιπωρήθηκα λίγο.Θήλαζα από το δεξί και έκανα θήλαστρο στο αριστερό και αυτό μου δημιούργησε άλλο πρόβλημα:rolleyes:...

Link to comment
Share on other sites

γεννησα πριν 5 μηνες τον μπεμπεκο μου. οι θηλές μου και εμένα εισεχουσες... θα σου ελεγα να κάνεις ότι μπορείς για να τις τραβήξεις έξω από τώρα αφου σου επιτρεπει και ο γιατρος. εγω περιμενα μετα τη γεννα (δεν το είχα ψαξει και πολύ, ειχα και μια ηλιθια γυναικολογο που δεν ηξερε την τυφλα της), το αποτέλεσμα ο μικρος δεν επιανε το στήθος, χρησιμοποίησα θηλές σιλικόνης και μπόρεσε να πιασει και να τραβήξει, κατα το πιπίλισμα τις τράβηξε ο ίδιος και τις έβγαλε. περιττό να νου πω ότι πόναγα και μάτωσα παρά τις θηλές σιλικόνης. να σημειώσω ότι μάτωσα όχι γιατί ο μικρός δεν θηλαζε καλά αλλά επείδη οι θηλές βγήκαν έξω απότομα (έτσι μου είπαν μαίες και γυναικολόγος) μάλιστα μου εξήγησε ο γιατρός ότι κάποιες ίνες τραβήχτηκαν γιαυτό πληγώθηκα ετσι.... τελικά δεν μου κατέβασε ο μικρός πολύ γαλατάκι και κατέληξα να κάνω επαναγαλακτισμό και να αντλώ αποκλειστικα. εντάξει καλά τα καταφέραμε αλλά πιστέυω ότι αν είχα προετοιμαστεί καλύτερα θα καταφέρναμε τον απευθείας θηλασμό.

 

να σου πω ότι αυτή είναι η δικιά μου εμπειρία και τα δικά μου συμπεράσματα, μπορεί να κάνω και λάθος, μπορεί η δικιά σου περίπτωση να είναι διαφορετική.

πάντως μία σύμβουλος θλασμου μου είχε προτείνει τις νιπλέτες μακάρι να την είχα ακούσει...

πάντως τώρα οι θηλές μου με το θήλαστρο είναι τόσο έξω που τις κοιτάω καλά καλά.... κα δεν τις βλέπω να ξαναμπάινουν προς τα μέσα, καλά μαντάτα για το επόμενο παιδάκι...

με το καλό!!!

Link to comment
Share on other sites

Με το καλο το μωρακι σου γερο και δυνατο.

Εχω 2 παιδια και δεν θυλασα ουτε για 5 δευτερολεπτα οτι και να εκανα δεν τα καταφερα προσπαθησα και με θυλαστρο και με ψευτικες θυλες τιποτα.

το στηθος μου μετα απο καθε γεννα νομιζα θα σκασει ερχοτανε η μαια της κλινικης να με βοηθησει μηπως και θυλασω εστω και λιγο αλλα τιποτα.

Σου ευχομαι να τα καταφερεις.

Τα τρία θεμέλια της ζωής είναι:

να έχεις κάτι να κάνεις, κάτι να αγαπάς, και κάτι να ελπίζεις.

Link to comment
Share on other sites

καταρχας οι θηλες σου ειναι εισεχουσες η επιπεδες?αλλο το ενα και αλλο το αλλο. οταν ειναι εισεχουσες σε κατασταση ερεθισμου γυρνανε προς τα μεσα.αυτο συμβαινει σε σενα? εγω με μια θηλη εισεχουσα και μια επιπεδη,ενα τσουβαλι υπομονη και την απιστευτη στηριξη και βοηθεια των κοριτσιων εδω θηλαζω αποκλειστικα το μικρο μου. αυτο που λενε οτι το μωρο διαμορφωνει το στηθος ισχυει. το παιδακι σου θα σου βγαλει τις θηλες προς τα εξω,να εισαι σιγουρη. συνηθιζω να λεω πως αφου καταφερα να θηλασω εγω,ολες οι γυναικες μπορουν!

με το καλο το μωρακι σου!

tt1108c2.aspx

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας κορίτσια!

tingerbell> μαλλον ειναι εισεχουσες .. προς τα εξω μια φορα δεν τις εχω δει! Ελπίζω να μπορέσει να θηλάσει βγαζοντας τις θηλές έξω. Να σου ζήσει το bebe σου!

vivi> λυπάμαι που δεν μπόρεσες να θηλάσεις.. θελω να θηλάσω μόνο και μόνο για να πάρει ο μπεμπης τα θρεπτικά στοιχεία και αντισώματα που πρέπει

xrisa2 > τον γιατρό μου τον ίδιο δεν τον ρώτησα για αυτό αλλα την μαία του και μου είπε οτι αφού πλέον μπήκα στον μήνα μου μπορώ να χρησιμοποιώ το Pumper ( αυτο το εργαλείο που με απαλή αναρρόφηση τραβά προς τα έξω την θηλή) μια φορα την ημέρα (γιατί μπορεί να προκαλέσουν συσπάσεις). Εγω λέω να το κάνω βράδυ παρα βράδυ. Οι νιπλέτες που λές τί είναι? Δεν έχω ιδεά. Για δως μου τα φώτα σου..

age.png

 

Link to comment
Share on other sites

ριξε μια ματια εδω:

http://www.perithilasmou.gr/articles/breastfeeding-problems/264-epipedes-eisexouses-anestrammens-thiles.html

 

το μωρο θηλαζει την αλω και οχι την θηλη..απλα τις πρωτες μερες ειναι λιγο πιο δυσκολο για εσενα..δεν ειναι ομως ακατορθωτο..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...