Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημόσιο Σχολείο ή Ιδιωτικό και γιατί


Δημόσιο σχολείο ή Ιδιωτικό  

1.164

  1. 1. Δημόσιο σχολείο ή Ιδιωτικό

    • Δημόσιο
      554
    • Ιδιωτικό
      504


Recommended Posts

σε δημοσιο.πιστευω οτι υπαρχουν καλοι εκπαιδευτικοι κ αν παλι δεν προσφερουν κατι θα το προσφερω εγω..στην τελικη αν λειπει κατι απο το σχολειο με τα λεφτα που θα εδινα στο ιδιωτικο θα κανω μια ωραια δωρεα στο δημοσιο κ να η βιβλιοθηκη!φανταστειτε να το κανουμε ολοι αυτο!!;; γιατι να τα τρωνε οι καπιταλες;; με μια μικρη συμμετοχη 1-2 μηνιατικα κανουμε ενα σουπερ δημοσιο σχολειο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 762
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Από προσωπική εμπειρία θα πρότεινα το δημόσιο σχολείο (αν και δεν απορρίπτω το ιδιωτικό) για δύο βασικούς λόγους: α) οι εκπαιδευτικοί που πλέον το στελεχώνουν υποχρεούνται να περάσουν πρώτα από, πιστέψτε με, πολύ δύσκολες και απαιτητικές εξετάσεις (ΑΣΕΠ) και β) όλα τα σχολεία στην Ελλάδα εχουν λίγο- πολύ το ίδιο περιεχόμενο σπουδών, εφόσον όλα είναι στοχοκεντρικά (= εξετάσεις). Επομένως τα ιδιωτικά δεν προσφέρουν κάποια περισσότερη γνώση, αλλά διαφορετική ή σε πολλαπλά επίπεδα (κυρίως στον αθλητικό τομέα, καλλιτεχνικό κτλ). Μια συμβουλή γενικού περιεχομένου: πριν αποφασίσετε πού θα στείλετε το παιδί σας αναρωτηθείτε τι είναι αυτό που θέλετε να ΜΑΘΕΙ και ποιο σχολείο μπορεί να του το προσφέρει ΚΑΛΥΤΕΡΑ. Μην σας παραπλανούν τα φρου- φρου και αρώματα που είναι δυστυχώς χαρακτηριστικά της εποχής μας. Κοιτάξτε την ΟΥΣΙΑ των πραγμάτων και επιλέξτε αυτό που είναι πραγματικά ΧΡΗΣΙΜΟ για το παιδί σας.

Αν όλα τα παιδιά της γης πιάναν γερά τα χέρια

κορίτσια αγόρια στη σειρά και στήνανε χορό

ο κύκλος θα γινότανε πολύ πολύ μεγάλος

κι ολόκληρη τη Γη μας θ' αγκάλιαζε θαρρώ

Γ. Ρίτσος

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα και χρήματα να είχα τα παιδιά μου θα τα έστελνα σε δημόσιο σχολείο.Γιατί εγώ που πήγα εκεί όπως και πολλοί άλλοι τι πάθαμε.Αν το παιδί έχει θέληση για μάθηση όπου και να πάει θα είναι το ίδιο.Εγώ στο δημόσιο και ειδικά στο λύκειο που είναι δύσκολα τα πράγματα θυμάμαι τους καθηγητές μου με αγάπη και ας ήταν το κτήριο παλιό και ας κρυώναμε υπήρχε όμως αλληλεγγύη.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια.Παρα το οτι η μικρουλα μου ειναι 4ων μηνων ψηφιζω κι εγω δημοσιο.Η καλυτερη μου φιλη φοιτουσε σε ιδιωτικο και οταν ηρθε στο δημοσιο γυμνασιο(οπου και γνωριστηκαμε) ηταν ενα κακομαθημενο τουβλο που ολα της φαινοταν χαλαρα σε σχεση με οσα γνωριζε.Βλεπεις ειχε μαθει εντελως διαφορετικη αντιμετωπιση. Ηταν η κορη του γιατρου ταδε και ξαφνικα εγινε μια μαθητρια σαν ολες τις αλλες.Απο σημαιοφορος στο δημοτικο εμεινε σε 3 μαθηματα στο γυμνασιο.....Σημειωστε οτι η κοπελα αυτη δεν προχωρησε ουτε καν σε ιδιωτικο εκπαιδευτηριο!!!..Ενω πολλοι συμαθητες μου απο το δημοσιο εχουν παει πανεπιστημιο και με πολλα μαστερ σημερα ειναι γιατροι δικηγοροι πολ.μηχανικοικ.τ.λ .Δεν μου αρεσει να κακολογω τα ιδιωτικα σχολεια απλα τονιζω την ''καλη'' συμπεριφορα των δασκαλων απεναντι σε μαθητες μιας 'Α' ταξης .Τουλαχιστον εγω αυτη την εμπειρια εχω.Οι εχοντες χρημα και οντας γιατρος, δικηγορος, μεγαλοεπιχειρηματιας κ.τ.λ. απολαμβανεις αλλη συμπεριφορα . Επαναλαμβανω οτι αυτη ειναι εμπειρια που εχω εγω και δεν αναφερομαι γενικα για ολα τα ιδιωτικα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δημοσιο!!Πιστευω οτι θα πρεπει να προσπαθησουμε να βελτιωθει η κατασταση στα δημοσια σχολεια και οχι να καταφευγουμε στην ιδιωτικη εκπαιδευση.

Τα ιδιωτικα εχουν την ταση να χαιδευουν τα αυτια των γονιων απλα γιατι ειναι πελατες τους.Και να οι μεγαλες βαθμολογιες!!Και οταν ερθει η ωρα να συναγωνιστουν με τα αλλα παιδια του δημοσιου........απορουνε οι γονεις τους...καλα πως συνεβη αυτο, με τοσο καλους βαθμους!!!!

Ενω αντιθετα επειδη ακριβως δεν τους συναγωνιζονται επι ισοις οροις ,θα επρεπε να εχουν μεγαλυτερο ποσοστο επιτυχιας!!!Κι ομως...

Γι αυτο λοιπον και γι αλλους λογους που ηδη αναφερθηκαν ψηφιζω δημοσιο!

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ο μόνος λόγος να επιλέξω ιδιωτικό θα ήταν οι ημέρες που χάνονται στο δημόσιο λόγω απεργείας, συνελεύσεων κι οτιδήποτε άλλο σκεφτούν....

 

Για να είμαι ειλικρινής όμως, αν είχα την οικονομική δυνατότητα για πολύ καλό ιδιωτικό θα το έκανα...

LCizp3.pngI0Pwp3.png

Link to comment
Share on other sites

νομιζω οτι και εγω ιδιωτικο θα διαλεγα αν ειχα την οικονομικη δυνατοτητα.ετσι και αλλιως πληρωνεις τα παντα σε φροντιστηρια δεν ειναι δημοσιο το σχολειο σημερα αλλα δεν θελω τα παιδια μου να γινουν ξιπασμενα επειδη πανε σε ιδιωτικο γιατι αυτα συνηθως ετσι ειναι και πολυ μου τη σπαει. παντως ειδικα για το δημοτικο σχολειο το σκεφτομαι σοβαρα το ιδιωτικο γιατι ειναι και ευκολοτερο και με τα ωραρια ενω το δημοσιο τελειωνει 1. δηλαδη εγω που δουλευω τι θα το κανω το παιδι μετα? γιατι 6 χρονων δεν μπορει να γυριζει μονο του στο σπιτι ουτε και να μενει μονο του εως τις 4 που γυρναω εγω. παντως εχω αγχωθει με το θεμα και ακομη αποφαση δεν εχω παρει:roll:

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα τα ολοημερα πιστευω οτι ειναι μια πολυ καλη λυση.Π.χ εχω μια πελατισα η οποια δουλευει απο τις 9 το πρωι εως τις 3 το μεσημερι και εχει και τα 2 παιδακια της σε ολοημερο και τα περνει στις 4 το απογευμα διαβασμενα για την επομενη μερα.Ισως αυτη να ειναι η πιο σωστη κινηση εκ μερους των δημοσιων σχολειων.!!Αν και το ιδιωτικο σχολειο ειναι πολυ πιο κοντα στο σπιτι μας θα προτημισω να περπαταω 60 μετρα πιο μακρια για να παω το παιδι σχολειο . . .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ψηφίζω ΔΗΜΟΣΙΟ! Μπορεί το ΨΩΜΙ ΠΑΙΔΕΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ να ακούγεται πολύ "βαρύ" ή να απέχει μακράν από τη σημερινή πραγματικοτητα, παρά ταύτα όμως εγώ θέλω το παιδί μου ή τα παιδιά μου να φοιτήσουν σε δημόσιο σχολείο και να ξέρω πως το 12 ή το 18 που πήρε πραγματικά το άξιζε και δεν το πληρώσαμε (τουλάχιστον να μην έχω την υποψία). Εξάλλου, θεωρώ πως το παιδί μου θα ενταχθεί πιο ομαλά στην κοινωνία καθώς προθάλαμο αυτής αποτελεί το σχολείο και αν μη τι άλλο στο δημόσιο θα "μάθει" να στέκεται στα πόδια του! Σίγουρα, χρήματα θα φύγουν στα φροντιστήρια και σίγουρα κάποιοι καθηγητές μπορεί να μην ειναι τόσο καλοί (όχι όλοι) αλλά γνωρίζω παιδιά που πάνε σε ιδιωτικό σχολείο και συνάμα κάνουν και ιδιαίτερα στο σπίτι..αφού κάποιοι εκ των καθηγητών τους στο ιδιωτικό είναι "ανεπαρκείς". Θέλω το παιδί μου να έχει συμμαθητές και συμμαθήτριες παιδιά της γειτονιάς μας ακόμη και αλλοδαπούς (παιδάκια από την Αλβανία και άλλες χώρες) καθώς θα κληθεί αύριο να συνυπάρξει αρμονικά μαζί τους...Να έρθει πιο κοντά τους, να γίνει σωστός ανθρωπος χωρίς να κοιτάξει ποτε κανέναν αφ' υψηλού...ένα τέτοιο σχολείο που θα κάνει το παιδί μου ΑΝΘΡΩΠΟ είναι για εμένα το καλύτερο...και δεν με πειράζει...ας μην μου τον κάνει απαραίτητα γιατρό ή δικηγόρο...υπάρχουν και άλλα επαγγέλματα σε αυτή τη ζωή που μπορεί να ακολουθήσει και να είναι ευτυχισμένος!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ο μόνος λόγος να επιλέξω ιδιωτικό θα ήταν οι ημέρες που χάνονται στο δημόσιο λόγω απεργείας, συνελεύσεων κι οτιδήποτε άλλο σκεφτούν....

 

QUOTE]

 

τι εννοεις οτιδηποτε αλλο σκεφτουν;κ οι συνελευσεις γινονται απο ολους τους κλαδους.τα ιδωτικα δεν κλεινουν για συνελευση;

Link to comment
Share on other sites

Γυμνάσιο Λύκειο πήγα σε ένα από τα πιο γνωστά και ακριβά σχολεία.

 

Τα υπέρ:

  • Ποτέ απεργίες, καταλήψεις
  • πολύ υψηλού επιπέδου οι καθηγητές
  • απαγορεύονταν αυστηρά: το μακιγιάζ, τα έξαλα ντυσίματα, τα υπερβολικά χτενίσματα, κανένα απολύτως κόσμημα. Στην είσοδο υπήρχαν κάθε ημέρα 5 καλόγριες και όποιος ήταν εκτός του έδιναν κάτι φορεσιές ΑΙΣΧΟΣ!!! Οπότε ούτε πετροπλημένα ούτε σκισμένα τζιν.
  • πάντα σε πουσάρουν να έχεις υψηλούς στόχους
  • περίμεναν να πηγαίνουμε στις εκθέσεις ζωγραφικής, σε συναυλίες στον Παρνασσό (το Μέγαρο δεν είχε ολοκληρωθεί) και γενικά σε όλα τα πολιτιστικά, κάναμε συζητήσεις πάνω στις ειδήσεις (ποτέ πολιτικά διότι υπήρχαν και τέκνα πολιτευτών ή μεγάλα συμφέροντα)
  • είναι υψηλό το επίπεδο των γονέων και τα παιδιά έχουν αναγκαστικά πολλά ερεθίσματα από το σπίτι τους ήδη (και ναι αυτό είναι ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ)
  • εργαστήρια, κλειστό γυμναστήριο, γήπεδο μπάσκετ, βόλεϊ, κλπ αθλητικές εγκαταστάσεις, 3 αίθουσες μουσικής, 2 αίθουσες σινεμά,
  • ουσιαστική φύλαξη παιδιών: στο 1ο διάλειμμα τα απουσιολόγια ήταν στην γραμματεία και οι γονείς των παιδιών που έλειπαν ενημερωνόντουσαν ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ ακόμα και εάν έμεναν μόνιμα στο Παρίσι, και φυσικά για να βγεις έξω έπρεπε να περάσεις εκτός από τα γραφεία και το παρκινγκ έναν μαντρότοιχο 15 μέτρα.

Τα κατά:

  • κλίκες ανάλογα την οικονομική κατάσταση, το ντύσιμο (μάρκες), και φυσικά αν θα πας μαζί τους διακοπές (τα Χριστούγεννα θα πάμε στην Νέα Υόρκη, το Σαββατοκύριακο στην Πόλη, θα πάω να δω τον μπαμπά στην Γαλλία έχω να τον δω 4 χρόνια κλπ) που το κοριτσάκι του οικοδόμου και της κομμώτριας από την Νίκαια το καναν ξεπαρεού και ήταν μοναχό του. (όπως και εκείνα εξάλλου, μην αμφιβάλλετε γι αυτό)
  • οι φίλες ήταν μοιρασμένες στα 4 σημεία του ορίζοντα.
  • πολλή ώρα στα πήγαινε-έλα με το σχολικό (Νίκαια – Πεύκη)

ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΟΥΣΩ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΠΟ ΚΑΝΕΝΑΝ ΟΤΙ ΠΛΗΡΩΝΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΒΑΘΜΟΥΣ: ΣΤΟ ΙΔΙΩΤΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙΣ ΒΑΘΜΟ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΓΑΛΕΙ ΚΑΛΟΥΣ Ο ΠΟΠΟΣ ΣΟΥ & ΤΟ ΥΠΟΓΡΑΦΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

ΣΗΜ: τα ποσοστά επιτυχίας στο Πανεπιστήμιο είναι 98% (ποσοστό σχολείου κοινώς από τους 100 μαθητές οι 98 πέρασαν στις Πανελλήνιες)

 

Πρόπερσι πήγα Δημόσιο ΤΕΕ 2α και 3η λυκείου (ξανά στα γεράματα)

 

Τα υπέρ:

  • πιο χαλαρά τα παιδιά, αποδέχονται τους πάντες και τα πάντα
  • άμα σου βγει ο καθηγητής καλός είναι αστέρι (σύνολο καθηγητών 2, τα παιδιά δεν θεωρούσαν κανέναν καλό)

Τα κατά:

  • εμ δεν γίνεται μάθημα, μια οι καταλήψεις 1-2 μήνες( γιατί οι τυρόπιτες είναι στρογγυλές), μια εκλογές, μια συνέλευση καθηγητών, μια το ένα μια το άλλο 6ωρο και πολύ λέω!!!!
  • άμα σου βγει ο καθηγητής κακός είναι ΤΕΛΕΙΩΣ μακακας, διότι κανένας δεν τον κάνει καλά έχει την θεσούλα του και χεστηκε!!!!!! (τα παιδιά θεωρούσαν έναν κακό εγώ όμως τουλάχιστον 6 και αν θέλετε κάποια στιγμή θα σας πω και το γιατί τέτοια μεγάλη απόκλιση)
  • Παρότι ο δντης το προσπαθούσε τα παιδιά έφευγαν από όλα τα σημεία του σχολείου πολλές φορές με κίνδυνο της ζωή τους, και εννοείται ότι ενημερώνουν τον γονέα για τις απουσίες όταν σχεδόν μένει από απουσίες με επιστολή (την οποία τα παιδιά πετανε πριν την δουν οι γονείς αφού επιστρέφουν νωρίτερα)
  • οι γονείς στο μεγαλύτερο ποσοστό τους είναι τρομακτικά αδιάφοροι και για την πρόοδο των παιδιών τους και στο να τους μάθουν το κάτι άλλο (συγνώμη αλλά από ολόκληρη τάξη κανένα παιδί δεν ήξερε ούτε τα Οσκαρ & τα Νόμπελ της Ελλάδος, ούτε την Παξινού ή τον Κουν, γενικά καμία γενική παιδεία)
  • η εικόνα των παιδιών εμοιαζε με σκυλουδες με αποτελεσμα να χάνουν 3ωρο στον καθρεφτη αντι στον οφέλημο υπνο και ενα σχετικο ξεκατινιασμα τυπου νεξτ τοπ μοντελ

Παρόλα αυτά δεν ξέρω τι να διαλέξω διότι θυμαμαι οτι τα κατα του ιδιωτικού στην εφηβεία ήταν πολύ ζώρικα!!!!! (Παλι εγραψα εκθεση συγνώμη)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παρακαλώ γιατί είναι διαφορετικό το ΤΕΕ???? απο μυαλό ξουράφια ήταν αποδειξη οτι και αυτοι που αποφάσησαν εστω και "αργα" να στρωθουν κουτσά στραβά περασαν λογιστική εαρινο βεβαια και σε μακρινο μέρος αλλα πέρασαν (μονο 3 περάσαμε Αθήνα)

 

 

επίσης δεν συκγρινω γενιές σε πραγματα μη συγκρινόμενα (πλην της ενδυμασίας ίσως)

Θεωρείς δλλ οτι η δική μου γενιά (απολυτήριο 1989) και στο δημόσιο ηταν σνομπ????

εκατσα μετα απο 18 χρόνια ξανα στο θρανίο αλλα παρότι τα υπερ του ιδιωτικού είναι πολλά βλέπετε τι γραφω στο τέλος?????

 

θελω να πω τα παιδιά παιδιά είναι σε όλες τις εποχές και μέσες ακρες για το σχολείο τους ίδιους στόχους εχουν, περισσότερο κολάω στους γονείς αλλα αυτο είναι μεγάλη συζητηση (και είναι συζήτηση οχι γραπτος λόγος)

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το ξαναπώ: όταν ήμουν μαθήτρια γυμνασίου-λυκείου (σε δημόσιο) μου άρεσε πολύ που συχνά πυκνά δεν κάναμε μάθημα, που δεν με έπαιρναν είδηση στις κοπάνες κλπ κλπ. Τώρα, που έγινα μητέρα, καταλαβαίνω πόσο λάθος ήταν! Και καλά, εγω που δεν ήμουν καταπιεσμένη στο να βγαίνω, όταν την κοπανούσα, συνήθως το έκανα γιατι δεν είχα διαβάσει & γυρνούσα σπίτι. Αλλοι, γυρνούσαν απο εδώ & απο εκεί. Είχα μια συμμαθήτρια, 16 ετών τότε που τα είχε φτιάξει με έναν παντρεμένο & έφευγε τις ώρες του σχολείου για να τον συναντησει! Όταν ένας γονιός στέλνει το παιδί του σχολείο, πρέπει να είναι σίγουρος! Όχι να το μαζεύει απο τις καφετέριες (στην καλύτερη περίπτωση). Και εννοείται δεν είμαι υπερ του να μη βγαίνουν τα παιδιά, άλλωστε έβγαινα απο πολύ μικρή, απλά πιστευω πως αυτά μπορεί να τα κάνει ένας έφηβος μετά το σχολείο ή στις διακοπές.

Και μη μου πείτε οτι έτσι "ψήνεσαι" ή εντάσσεσαι πιο εύκολα στην κοινωνία ή στέκεσαι πιο εύκολα στα πόδια σου, γιατί δεν έχει καμία σχέση! Για εμένα τουλάχιστον το σχολείο δεν αποτέλεσε προθάλαμο της κοινωνίας που συνάντησα τελειώνοντας! Ούτε καν πλησίαζε!

Ας πάει κάποιος σε μια δουλειά & ας κάνει αυτά που κάναμε στο λύκειο και θα την κρατήσει για πολύ τη δουλειά του!!!

Όσο για τον ανταγωνισμό & το σνομπάρισμα & την κοροϊδία, αυτά υπάρχουν παντού! Σας πληροφορώ οτι το έχω ζήσει ωραιότατα στο δημόσιο γυμνάσιο που πήγαινα! Όταν ήμουν Α' γυμνασίου, η οικογενειά μου αντιμετώπισε κάποιες οικονομικές δυσκολίες & έτρωγα το δούλεμα του αιώνα για τα ρούχα που φορούσα & για το σπίτι που έμενα. Και απο παιδιά που έμεναν όπως & εγώ τότε στην Κυψέλη σε τριάρια, όχι απο τίποτα μεγιστάνες!

Τέλος πάντων, για να μη σας κουράζω, εγώ ελπίζω να τα καταφέρω να στείλω τα παιδιά μου σε ένα καλό ιδιωτικό σχολείο (και με το καλό δεν εννοώ ακριβό) που να μπορώ να ξέρω τι μου γίνεται!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα το ξαναπώ: όταν ήμουν μαθήτρια γυμνασίου-λυκείου (σε δημόσιο) μου άρεσε πολύ που συχνά πυκνά δεν κάναμε μάθημα, που δεν με έπαιρναν είδηση στις κοπάνες κλπ κλπ. Τώρα, που έγινα μητέρα, καταλαβαίνω πόσο λάθος ήταν! !

 

το να το σκαει ενα παιδι απο το σχολειο προσωπικα δεν το θεωρω τοσο προβλημα του σχολειου οσο δικο μου. αν το παιδι μου εχει αυτη την ταση κ την νοοτροπια κ αυτο που θελω ειναι ο δεσμοφυλακας τοτε το προβλημα ειναι δικο μου κ στο πως μεγαλωσα το παιδι μου.φυσικα κ απο το να φυγει εννοειται οτι θες τον μαντροτοιχο αλλα οταν παλι αυτος ο μαντροτοιχος φυγει δε σημαινει οτι το προβλημα του παιδιου λυθηκε κιολας

Link to comment
Share on other sites

Πήγα σε δημόσιο σχολείο όλες τις τάξεις. Είχα λίγους κορυφαίους καθηγητές τους οποίους θυμάμαι μέχρι σήμερα, με γνώσεις, όρεξη και μεταδοτικότητα όμως είχα και κάποιους άλλους αδιάφορους που δεν σου προκαλούσαν το ενδιαφέρον να παρακολουθήσεις και κάποιους που κυριολεκτικά κοιμόντουσαν μέσα στην τάξη (φιλόλογος να κοιμάται στην έδρα). Μετά το σχολείο που πήγα σε ιδιωτική σχολή ακριβή και με όνομα συνέβη ακριβώς το ίδιο: υπήρχαν οι πολύ καλοί και οι αδιάφοροι καθηγητές. Άρα όλα είναι σχετικά. Υπάρχουν καλά και κακά ιδιωτικά & δημόσια σχολεία. Για μένα σημαντικοί και καθοριστικοί είναι οι παράγοντες όπως η απόσταση από το σπίτι και οι φίλοι-συμμαθητές που θα είναι στη γειτονιά. Οπότε όχι μόνο το παιδί δεν θα ταλαιπωρείται σε πούλμαν και σχολικά αλλά θα ζήσει την παιδική και εφηβική ηλικία του με τους φίλους από το σχολείο παρέα όπως έκανα κι εγώ και έχω τις καλύτερες αναμνήσεις από τα σχολικά μου χρόνια. Βέβαια τώρα έχω μετακομίσει σε θεωρητικά καλύτερη περιοχή, αν ήμουν στην παλιά μου γειτονιά θα το ξανασκεφτόμουν γιατί πλέον δεν υπάρχουν Έλληνες μαθητές, αλλά θα σκεφτόμουν σαφώς και το οικονομικό που είναι too much για να το αντέξεις.

 

 

Link to comment
Share on other sites

το να το σκαει ενα παιδι απο το σχολειο προσωπικα δεν το θεωρω τοσο προβλημα του σχολειου οσο δικο μου. αν το παιδι μου εχει αυτη την ταση κ την νοοτροπια κ αυτο που θελω ειναι ο δεσμοφυλακας τοτε το προβλημα ειναι δικο μου κ στο πως μεγαλωσα το παιδι μου.φυσικα κ απο το να φυγει εννοειται οτι θες τον μαντροτοιχο αλλα οταν παλι αυτος ο μαντροτοιχος φυγει δε σημαινει οτι το προβλημα του παιδιου λυθηκε κιολας

 

Πλάκα μου κάνεις! Θες δλδ να μου πεις, οτι τα παιδιά που έκαναν κοπάνα στο σχολείο, και βάζω και τον εαυτό μου μέσα, είχαμε τάσεις φυγής, κακή νοοτροπία & μεγαλώσαμε με λάθος τρόπο!!! Όχι, δεν συνέβαινε τίποτα απο όλα αυτά! Απλά μπορούσαμε και το κάναμε! Και, ναι, εννοείται πως θα έπρεπε να είναι πρόβλημα του σχολείου το να λείπει ένα παιδί χωρίς να έχει ειδοποιηθεί ο γονέας! Στο σχολείο, οι καθηγητές, είναι υπεύθυνοι για τους μαθητές! Γι αυτό άλλωστε & είναι περιφραγμένοι χώροι. Αλλιώς να κάναμε μάθημα στα πάρκα και στις πλατείες! Και για πες μου, αν το παιδί σου κάνει κοπάνα -λέμε αν- & πάθει κάτι, σε ποιόν θα καταλογίσεις ευθύνες? Σε εσένα που το μεγάλωσες λάθος ή σε αυτούς που του επέτρεψαν να φύγει χωρίς να ειδοποιηθείς? Και εδώ μιλάμε για ανήλικα παιδιά που ακόμα & αν έχουν μεγαλώσει με αρχές (κατα τη γνώμη σου) είναι αυθόρμητα & μπορεί να την κάνουν τη σαχλαμάρα τους!

Θεωρώ οτι με το να θες να ξέρεις οτι το παιδί σου την ώρα του μαθήματος είναι στον ελεγχόμενο χώρο του σχολείου, δεν το φυλακίζεις! Απλά θες να το προστατεύσεις! Απο εκεί & πέρα, το τι θα κάνει το παιδί σου μετά το σχολείο, τότε, ναι, είναι δικό σου πρόβλημα!

Όσο για το τελευταίο σου σχόλιο με τον μαντρότοιχο, δεν το κατάλαβα, μπορείς να μου το εξηγήσεις?

Link to comment
Share on other sites

δεν μιλησα πουθενα για τάσεις φυγής, κακή νοοτροπία ,αν έχουν μεγαλώσει με αρχές τη κτλ..λεω οτι θα με απασχολουσε αν ΣΕ ΜΕΓΑΛΗ ΗΛΙΚΙΑ το παιδι μου εφευγε μονο του απο το σχολειο.εννοειται οτι θελω να ξερω τι συμβαινει κτλ. σ αυτη την περιπτωση προτιμω να δωσω λεφτα για σχολικο φυλακα παρα να πληρωσω το ιδιωτικο.για τον μαντροτοιχο εννοω οτι καποια στιγμη θα φυγει ,ειτε πρακτικα ειτε συμβολικα. το ζητουμενο για μενα ειναι να μαθει το παιδι οτι βλεπει την πορτα ανοιχτη κ δεν φευγει. κ εγω εφυγα οπως λες 1-2 φορες απο το σχολειο. φυσικα κ θα μπορουσε κατι να τυχει. ενιωθα ομως αρκετα ασχημα απο μονη μου κ δεν το ξανακανα, οχι γιατι το εμαθε κανεις απλα εγω δεν ενιωθα καλα

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω ΔΗΜΟΣΙΟ! Μπορεί το ΨΩΜΙ ΠΑΙΔΕΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ να ακούγεται πολύ "βαρύ" ή να απέχει μακράν από τη σημερινή πραγματικοτητα, παρά ταύτα όμως εγώ θέλω το παιδί μου ή τα παιδιά μου να φοιτήσουν σε δημόσιο σχολείο και να ξέρω πως το 12 ή το 18 που πήρε πραγματικά το άξιζε και δεν το πληρώσαμε (τουλάχιστον να μην έχω την υποψία). Εξάλλου, θεωρώ πως το παιδί μου θα ενταχθεί πιο ομαλά στην κοινωνία καθώς προθάλαμο αυτής αποτελεί το σχολείο και αν μη τι άλλο στο δημόσιο θα "μάθει" να στέκεται στα πόδια του! Σίγουρα, χρήματα θα φύγουν στα φροντιστήρια και σίγουρα κάποιοι καθηγητές μπορεί να μην ειναι τόσο καλοί (όχι όλοι) αλλά γνωρίζω παιδιά που πάνε σε ιδιωτικό σχολείο και συνάμα κάνουν και ιδιαίτερα στο σπίτι..αφού κάποιοι εκ των καθηγητών τους στο ιδιωτικό είναι "ανεπαρκείς". Θέλω το παιδί μου να έχει συμμαθητές και συμμαθήτριες παιδιά της γειτονιάς μας ακόμη και αλλοδαπούς (παιδάκια από την Αλβανία και άλλες χώρες) καθώς θα κληθεί αύριο να συνυπάρξει αρμονικά μαζί τους...Να έρθει πιο κοντά τους, να γίνει σωστός ανθρωπος χωρίς να κοιτάξει ποτε κανέναν αφ' υψηλού...ένα τέτοιο σχολείο που θα κάνει το παιδί μου ΑΝΘΡΩΠΟ είναι για εμένα το καλύτερο...και δεν με πειράζει...ας μην μου τον κάνει απαραίτητα γιατρό ή δικηγόρο...υπάρχουν και άλλα επαγγέλματα σε αυτή τη ζωή που μπορεί να ακολουθήσει και να είναι ευτυχισμένος!

 

Πόσο δίκιο έχεις....!!!

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω ΔΗΜΟΣΙΟ! Μπορεί το ΨΩΜΙ ΠΑΙΔΕΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ να ακούγεται πολύ "βαρύ" ή να απέχει μακράν από τη σημερινή πραγματικοτητα, παρά ταύτα όμως εγώ θέλω το παιδί μου ή τα παιδιά μου να φοιτήσουν σε δημόσιο σχολείο και να ξέρω πως το 12 ή το 18 που πήρε πραγματικά το άξιζε και δεν το πληρώσαμε (τουλάχιστον να μην έχω την υποψία). Εξάλλου, θεωρώ πως το παιδί μου θα ενταχθεί πιο ομαλά στην κοινωνία καθώς προθάλαμο αυτής αποτελεί το σχολείο και αν μη τι άλλο στο δημόσιο θα "μάθει" να στέκεται στα πόδια του! Σίγουρα, χρήματα θα φύγουν στα φροντιστήρια και σίγουρα κάποιοι καθηγητές μπορεί να μην ειναι τόσο καλοί (όχι όλοι) αλλά γνωρίζω παιδιά που πάνε σε ιδιωτικό σχολείο και συνάμα κάνουν και ιδιαίτερα στο σπίτι..αφού κάποιοι εκ των καθηγητών τους στο ιδιωτικό είναι "ανεπαρκείς". Θέλω το παιδί μου να έχει συμμαθητές και συμμαθήτριες παιδιά της γειτονιάς μας ακόμη και αλλοδαπούς (παιδάκια από την Αλβανία και άλλες χώρες) καθώς θα κληθεί αύριο να συνυπάρξει αρμονικά μαζί τους...Να έρθει πιο κοντά τους, να γίνει σωστός ανθρωπος χωρίς να κοιτάξει ποτε κανέναν αφ' υψηλού...ένα τέτοιο σχολείο που θα κάνει το παιδί μου ΑΝΘΡΩΠΟ είναι για εμένα το καλύτερο...και δεν με πειράζει...ας μην μου τον κάνει απαραίτητα γιατρό ή δικηγόρο...υπάρχουν και άλλα επαγγέλματα σε αυτή τη ζωή που μπορεί να ακολουθήσει και να είναι ευτυχισμένος!

 

εχεις απολυτο δικιο και εγω μαζι σου!!!

 

τι γινεται ομως βρε μαμαδες με τις απεργιες,τις συνελευσεις,το ωραριο...;;;

 

εμενα ειναι μικρος ακομα και ελπιζω μεχρι να ερθει η ωρα να παει δημοτικο να εχουν αλλαξει τα πραγματα...

 

και το ωραριο ειναι ενα θεμα...μεγαλο θα ελεγα...

 

οσο για τις κοπανες και αν ενα παιδι ειναι μεσα σε ολα πιστευω οτι εξαρταται απο το χαρακτηρα του καθαρα.

διακρισεις για το ρουχισμο συμβαινει και στα δημοσια σχολεια.

 

το ιδιωτικο το σκεφτομαι και σαν λυση...:?

(για αυτο ψηφισα και ιδιωτικο)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα! Εγώ ήμουν και συνεχίζω να είμαι υπερ του δημοσίου όχι μόνο στο σχολείο αλλά σε όλα! Δεν μπορώ ωστόσο να μην δω κα΄ποια καλά του ιδιωτικού όπως οι καλές κτηριακές υποδομές που παντελως απουσιαζουν απο τα δημόσια. Και μην το θεωρείτε αμελητέο, απλά σκεφτήτε πόσες ώρες καλέιται να περάσει το παιδί μέσα σε κα΄τι τάξεις μπουντρούμια και θα δείτε πόσο επηρεάζει την άνάπτυξη της προσωπικότητάς του! Βγαίνει απο το διαμέρισμα για να πάει να κλειστεί κάπου αλλού!!!!

Επίσης, τα πολλά εξωσχολικά ενδιαφέροντα όπως θέατρο, αθλητισμος, κοινωνικά δρώμενα, περιβάλλον κλπ με τα οποία ασχολείται το παιδί που θα πάει στο ιδιωτικό και όχι στο δημόσιο. Προσωπικά τα θεωρώ πολύ σημαντικά ίσως πιο σημαντικά απο όσα διδάσκονται στα σχολεία γιατί στην τελική όπου να και στείλεις το παιδί αν είναι να διαβάζει θα διαβάζει και αν είναι να σπουδάσει θα σπουδάσει. Άρα λοιπόν θέλω τουλάχιστον να έχει ανοιχτούς ορίζοντες κάτι που θεωρώ οτι το προσφέρει και η οικογένεια αλλά σίγουρα βοηθά και το σχολείο και κατά 99% όχι το δημόσιο γιατί και εγώ σε δημόσιο πήγα! Γινόταν εξαίτερη δουλεία στο μαθησιακό- γνωστικό κομμάτι αλλά δεν μας πρόσφερε τίποτα άλλο!

Για να μην κουράζω θεωρώ πολύ δύσκολη απόφαση το που θα στείλεις το παιδί σου γιατί το σχολείο για ένα παιδί είναι οτι η δουλειά για μας, δεν είναι μόνο η γνώση, αφιερώνει ένα μεγάλο μέρος της ζωής του εκεί!!!! Άρα πρέπει να ανοίγει η ψυχούλα του και όχι να κλείνει!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω ΔΗΜΟΣΙΟ! Μπορεί το ΨΩΜΙ ΠΑΙΔΕΙΑ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ να ακούγεται πολύ "βαρύ" ή να απέχει μακράν από τη σημερινή πραγματικοτητα, παρά ταύτα όμως εγώ θέλω το παιδί μου ή τα παιδιά μου να φοιτήσουν σε δημόσιο σχολείο και να ξέρω πως το 12 ή το 18 που πήρε πραγματικά το άξιζε και δεν το πληρώσαμε (τουλάχιστον να μην έχω την υποψία). Εξάλλου, θεωρώ πως το παιδί μου θα ενταχθεί πιο ομαλά στην κοινωνία καθώς προθάλαμο αυτής αποτελεί το σχολείο και αν μη τι άλλο στο δημόσιο θα "μάθει" να στέκεται στα πόδια του! Σίγουρα, χρήματα θα φύγουν στα φροντιστήρια και σίγουρα κάποιοι καθηγητές μπορεί να μην ειναι τόσο καλοί (όχι όλοι) αλλά γνωρίζω παιδιά που πάνε σε ιδιωτικό σχολείο και συνάμα κάνουν και ιδιαίτερα στο σπίτι..αφού κάποιοι εκ των καθηγητών τους στο ιδιωτικό είναι "ανεπαρκείς". Θέλω το παιδί μου να έχει συμμαθητές και συμμαθήτριες παιδιά της γειτονιάς μας ακόμη και αλλοδαπούς (παιδάκια από την Αλβανία και άλλες χώρες) καθώς θα κληθεί αύριο να συνυπάρξει αρμονικά μαζί τους...Να έρθει πιο κοντά τους, να γίνει σωστός ανθρωπος χωρίς να κοιτάξει ποτε κανέναν αφ' υψηλού...ένα τέτοιο σχολείο που θα κάνει το παιδί μου ΑΝΘΡΩΠΟ είναι για εμένα το καλύτερο...και δεν με πειράζει...ας μην μου τον κάνει απαραίτητα γιατρό ή δικηγόρο...υπάρχουν και άλλα επαγγέλματα σε αυτή τη ζωή που μπορεί να ακολουθήσει και να είναι ευτυχισμένος!

 

1. για να βγάλεις βαθμό στο ιδιωτικό (τουλάχιστον σε αυτό που πήγαινα εγώ) σου εβγαινε ο ποπός, δεν χαρίζαν του αγγέλου τους νερό στους βαθμούς. Εξάλλου στο τελος της χρονιάς μας εξεταζαν καθηγητές του δημοσίου

2. Δεν είχα κανενα προβλημα ενταξης στην κοινωνία, ίσα ίσα εχοντας περισσοτερες προσλαμβανουσες υπήρξα και πιο....ενσωματωμένη και πιο "ώριμη"

3. και στο δικό μου ιδιωτικό εκαναν πολλά παιδιά ιδιαίτερο: πως αλλιώς να γραψεις 19,8 για την ιατρική Αθηνών, 45' είναι το μαθημα και στο ιδιωτικο, δεν είναι θεος ο καθηγητης

4. χαχαχαχαχα αυτο με τους αλλοδαπούς πραγματικά με εκανε και γελασα!!!! :lol::lol::lol::lol:

στο σχολείο μου είχαμε κινέζους, αφρικανούς, γαλλους, γερμανούς (η διπλανη μου), ακόμα και παιδί με πιστοποιημένη μειωμένη νοημοσύνη (ναι ναι οπως το ακους & φαινόταν), επίσης ενα παιδάκι που επασχε απο καρκίνο και πεθανε 20 ημέρες μετα το τελος της 3ης γυμνασίου (αριστη μαθήτρια) οταν στην Νίκαια δεν είχαν καν δει κινέζο και κοροϊδευαν ως "ζαβα" τα μειωμένης αντίληψης!!!

5. εγω εγινα μουσικός, η φιλη μου μεταφράστρια, η διπλανη μου και παρα πολλές ακόμα μητέρες, δασκάλες ξένων γλωσσων δλδ καθημερινοι ανθρωποι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...