Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ωριμότητα για την 1η δημοτικού - η κατάλληλη προετοιμασία?


Recommended Posts

πρίν από 7 λεπτά , Deena είπε:

 

Τα δικά μου όταν γυρίζουν τα παραλαμβάνει η γιαγιά και μένουν στο δικό της σπίτι 45' - 60' περίπου. Όταν γυρίζω εγώ έχουν χαλαρώσει σχετικά και είναι πιο δεκτικά. Και την όλη διαδικασία την κάνουμε ακριβώς πριν αρχίσουν διάβασμα, όχι με το μπαίνουμε σπίτι. Πιο πριν δηλαδή δεν ανοίγουμε τις τσάντες, εκτός αν δω ότι λείπει το παγούρι από την εξωτερική θήκη, οπότε κοιτάω μέσα μήπως έχει ανοίξει και έχουν γίνει μούσκεμα τα πάντα.

 

Πριν το διάβασμα όμως τις τσάντες τους τις αδειάζουν πλήρως, τους το λένε και στο σχολείο ξανά και ξανά κάθε χρόνο και το έχουν εμπεδώσει.

ωρα αφιξης? εμενα 16.45

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

1 hour ago, kotsifikos είπε:

Βρήκα αυτό το θέμα ώστε να μην ανοίγω νέο.

Ο γιος μου ξεκίνησε Α δημοτικού, μόνο την χθεσινή ημέρα θα σας πω τι αντίκρισα όταν τον πήρα από τη μελέτη.

1. Είχε πάρει βιβλίο συμμαθητή του.

2. Είχε βάλει το μπουκάλι με το νερό χύμα μέσα στην τσάντα και βράχηκαν όλα.

3. Είχε αδειάσει όλη την κασετίνα και ήταν επίσης χύμα μέσα στην τσάντα του μαρκαδόροι , μολύβια, γόμες, ξυλομπογιές κτλ.

4. Είχε χάσει το αντισηπτικό του.

5. Είχε αλλάξει όλη την ημέρα μόνο δύο μάσκες.

Αυτά , μόνο για χθες....Εννοείται πως όλα τα παραπάνω τα έχουμε συζητήσει πριν πάει σχολείο. έτσι θα πάει όλη η χρονιά?? πόσος χρόνος χρειάζεται ώστε το παιδί να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα και αρχίσει να αντιλαμβάνεται πως είναι υπεύθυνος εκείνος για τα πράγματα του?? πόσο πρέπει να επιμείνω?

θα συμφωνησω με τα κοριτσια.σου εδωσαν πολυ καλες συμβουλες

ατυχηματα συμβαινουν,απο την στιγμη που τον βαζεις να βοηθα παιρνει το παραδειγμα.οπως ειναι πολυ σημαντικο να ετοιμαζουν μονα την τσαντα-κασετινα.να ξερουν τι εχουν μαζι

αν μετα την αδειαζει κ τον βολευει,δ σε πειραζει

συνηθως μεχρι τις γιορτες εχουν προσαρμοστει μια χαρα,μην ανησυχεις ομως,δ θα εχετε καθε μερα τετοια

εμενα τελειωσε την πρωτη κ μεχρι τελους μπορει καμια μερα να εφερνε το σακουλακι απο το κολατσιο σπιτι,η χρησιμοποιημενη μασκα,σκουπιδια δλδ,εχει ξεχασει 3-4φορες ολοκληρα πακετα απο χαρτομαντηλα η μωρομαντηλακια μικρα στην τουαλετα,αν θυμαμαι καλα το εκανε κ χθες:roll:

εγω θυμαμαι της ελεγα συχνα οτι στο δημοτικο πλεον ειναι πιο μεγαλη,κ δ μας ενημερωνει η κυρια τι κανουν,πχ για τα μαθηματα,εκει εφιστουσα την προσοχη της,στις αρχες ξεχνουσε κ το ντοσιε με τις εργασιες αλλα ευτυχως μενουμε διπλα στο σχολειο κ παντα προλαβαινα να παω

δ παυουν να ειναι παιδια,κ ειναι μεσα στο προγραμμα κ αυτα

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, irin said:

Παρεπιπτόντως, μελέτη εννοείς στο σχολείο ή σε κέντρο μελέτης;

Αθήνα είστε; σε δημόσιο;

Στο κέντρο μελέτης, Αθήνα είμαστε , σε δημόσιο.

Καταλήγω στο ότι πρώτα πρέπει πρώτα εγώ να βρω τα πατήματα μου και μετά να βοηθήσω το παιδί. Τώρα που διάβασα τις οδηγίες της @Deena συνειδητοποίησα πως δεν έξυσε τα μολύβια του εχθές...το ξέχασα εγώ! Τέλεια τα πηγαίνω !!:lol:

Link to comment
Share on other sites

α μην ανησυχεις ειδικα για τα μολυβια.απο οτι εχω διαπιστωσει απο συμμαθητες ειναι αγαπημενη ασχολια των παιδιων να σηκωνονται να ξυνουν το μολυβι,παρολο που καθημερινα ελεγχω να εχει 4ετοιμα,τουλ ενα γινεται μικροσκοπικο καθε βδομαδα:D

επισης μην παιρνετε με σχεδια,ξυνονται χαλια,απλα κλασικα κ μεταλλικη ξυστρα(ειχαμε πολλα με σχεδια απο δωρακια)

επισης ειμαι πολυ ξεχασιαρα:roll:αρκετες φορες,ναι μεν ειχε διαβασει οτι ειχε για ορθογραφια,αλλα δ την εβαζα να το γραψει:neutral:ακομη κ οταν ξεχασε να σημειωσει καποια ασκηση,δ εγινε κ κτ,την αλλη φορα ηταν πιο επιμελης να σημειωνει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

Στο κέντρο μελέτης, Αθήνα είμαστε , σε δημόσιο.

Καταλήγω στο ότι πρώτα πρέπει πρώτα εγώ να βρω τα πατήματα μου και μετά να βοηθήσω το παιδί. Τώρα που διάβασα τις οδηγίες της @Deena συνειδητοποίησα πως δεν έξυσε τα μολύβια του εχθές...το ξέχασα εγώ! Τέλεια τα πηγαίνω !!:lol:

Δεν ειχα σκεφτει οτι πρεπει να κοιταω τα μολυβια της κασετινας της. Αφου τα χρησιμοποιει στο σχολειο,αν χρειαστει ας τα ξυσει!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το ξύσιμο πρέπει να είναι μεγάλος πόνος στις δασκάλες γιατί και η δικιά μας το έγραφε, στη κασετίνα να υπάρχουν πάντα 2 καλά ξυσμένα μολύβια :grin:

 

Εμάς προς το παρόν είναι χαλαραααα. Δεν έχουν τίποτα για το σπίτι και έχουν δει εκτός της δασκάλας, την εικαστικό, την θεάτρου, τη μουσικό και τη γυμνάστρια. 

Γενικά τακτοποιημένη μου γύρισε και ήξερε τι πρέπει να έχει για σήμερα, αλλά χθες στο σχόλασμα 13:10 μου ήρθε με την ίδια μάσκα από το πρωί! Δεν ξέρω αν ασχολήθηκε κανείς να τους πει να αλλάξουν. Επίσης είχε μια ξυλομπογιά της διπλανής της.

Παγούρι βάζει πάντα σε εξωτερική θήκη.

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, vtgian said:

Αυτό με το ξύσιμο πρέπει να είναι μεγάλος πόνος στις δασκάλες γιατί και η δικιά μας το έγραφε, στη κασετίνα να υπάρχουν πάντα 2 καλά ξυσμένα μολύβια :grin:

 

Εμάς προς το παρόν είναι χαλαραααα. Δεν έχουν τίποτα για το σπίτι και έχουν δει εκτός της δασκάλας, την εικαστικό, την θεάτρου, τη μουσικό και τη γυμνάστρια. 

Γενικά τακτοποιημένη μου γύρισε και ήξερε τι πρέπει να έχει για σήμερα, αλλά χθες στο σχόλασμα 13:10 μου ήρθε με την ίδια μάσκα από το πρωί! Δεν ξέρω αν ασχολήθηκε κανείς να τους πει να αλλάξουν. Επίσης είχε μια ξυλομπογιά της διπλανής της.

Παγούρι βάζει πάντα σε εξωτερική θήκη.

 

Αυτό με τις μάσκες το κάνει και ο γιος μου, του είπα να αλλάζει σε κάθε διάλειμμα τελικά για να μη μπερδεύεται, δε νομίζω να ασχοληθεί κανείς.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , kotsifikos είπε:

Εχθές γύρισε χωρίς τη ζακέτα του, και με ξένη γόμα!!!! πολύ γελάω αλήθεια!:lol:

 

Εντάξει αυτά είναι πταίσματα, περύσι ο δικός μου κατάφερνε και έχανε γόμες μέσα στο σπίτι, τί να λέμε τώρα!

 

Πρέπει να χρησιμοποίησε γύρω στις 20 γόμες μέσα στη χρονιά, με 5 μήνες τηλεκπαίδευη!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο δικός μου βγήκε με ζακέτα άλλου παιδιού μια μέρα. εγω δεν του είχα δώσει καν ζακέτα, μας είναι άγνωστη η λέξη. μάλλον τα μπέρδεψε η δασκάλα. Ευτυχώς ήμασταν κ οι δυο γονείς κ το κατάλαβα, ο άντρας μου θα την έφερνε σπίτι κ δυο τινά θα συνέβαιναν: ή θα την πετούσε κάπου κουβάρι να τη βρω μετά από καιρό, ή θα κορόιδευε που του έδωσα ζακέτα ενώ δεν έχει κρύο κλπ κλπ κ θα αναρωτιόμουν τι εννοεί, γιατί η ζακέτα ούτως ή άλλως κάπου κουβάρι θα είχε καταλήξει. 

 

Και στο γυννασιο έχουμε ξεχασμένες ζακέτες κ πάντα αναρψτιεμαι πώς δεν τις ζητάν οι γονείς. 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Έσπερος είπε:

Ο δικός μου βγήκε με ζακέτα άλλου παιδιού μια μέρα. εγω δεν του είχα δώσει καν ζακέτα, μας είναι άγνωστη η λέξη. μάλλον τα μπέρδεψε η δασκάλα. Ευτυχώς ήμασταν κ οι δυο γονείς κ το κατάλαβα, ο άντρας μου θα την έφερνε σπίτι κ δυο τινά θα συνέβαιναν: ή θα την πετούσε κάπου κουβάρι να τη βρω μετά από καιρό, ή θα κορόιδευε που του έδωσα ζακέτα ενώ δεν έχει κρύο κλπ κλπ κ θα αναρωτιόμουν τι εννοεί, γιατί η ζακέτα ούτως ή άλλως κάπου κουβάρι θα είχε καταλήξει. 

 

Και στο γυννασιο έχουμε ξεχασμένες ζακέτες κ πάντα αναρψτιεμαι πώς δεν τις ζητάν οι γονείς. 

Έσπερος δλδ τέτοιο καιρό που έχει λίγο ψυχρά το πρωί κ μετά ζεσταίνει τι του βάζετε? Εγώ την βάζω μια κοντομανικη κ από πάνω μια λεπτή ζακετουλα. Εσείς δεν χρησιμοποιείται ποτέ ζακέτες?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 20 λεπτά , mama16 είπε:

Έσπερος δλδ τέτοιο καιρό που έχει λίγο ψυχρά το πρωί κ μετά ζεσταίνει τι του βάζετε? Εγώ την βάζω μια κοντομανικη κ από πάνω μια λεπτή ζακετουλα. Εσείς δεν χρησιμοποιείται ποτέ ζακέτες?

κοντομάνικο με ζακέτα μπορεί κ να μην έχει βάλει ποτέ. εδώ επειδή κ το καλοκαίρι φυσάει, είμαστε συνηθισμένοι στη δροσιά. Οπότε το πρωινό δν το θεωρώ ψυχρα. Το σχολείο δεν είναι ούτε 5 λεπτά, αλλά κ ανάγκη για ζακέτα να υπήρχε, δεν θα του την άφηνα εκεί αφού μετά δεν θε χρειαζόταν. Κι εγω που είμαι κρυουλιαρα, συνήθισα πρώτα στην Αγγλία κ μετά εδώ τις πολλές αλλαγές θερμοκρασίας μέσα στη μέρα. Ούτε εγω φοράω ζακέτα πχ το πρωί γις να περπατήσω δυο λεπτά από το αυτοκίνητο στο σχολείο κ για τα λίγα λεπτά της πρωινής συγκέντρωσης. Επίσης τον χειμώνα, αν δεν έχει υπερβολικά πολύ κρύο, από το γραφείο βγαίνω χωρίς μπουφάν για να πάω στην τάξη. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Έσπερος είπε:

κοντομάνικο με ζακέτα μπορεί κ να μην έχει βάλει ποτέ. εδώ επειδή κ το καλοκαίρι φυσάει, είμαστε συνηθισμένοι στη δροσιά. Οπότε το πρωινό δν το θεωρώ ψυχρα. Το σχολείο δεν είναι ούτε 5 λεπτά, αλλά κ ανάγκη για ζακέτα να υπήρχε, δεν θα του την άφηνα εκεί αφού μετά δεν θε χρειαζόταν. Κι εγω που είμαι κρυουλιαρα, συνήθισα πρώτα στην Αγγλία κ μετά εδώ τις πολλές αλλαγές θερμοκρασίας μέσα στη μέρα. Ούτε εγω φοράω ζακέτα πχ το πρωί γις να περπατήσω δυο λεπτά από το αυτοκίνητο στο σχολείο κ για τα λίγα λεπτά της πρωινής συγκέντρωσης. Επίσης τον χειμώνα, αν δεν έχει υπερβολικά πολύ κρύο, από το γραφείο βγαίνω χωρίς μπουφάν για να πάω στην τάξη. 

Καλά δεν ξέρω πως είναι η θερμοκρασία στο δικό σας μέρος, μπορεί να φυσάει αλλά να είναι πιο ζεστός αέρας. Την προηγούμενη εβδομάδα κ μέσα στο σπίτι εμείς μακρυμάνικα φορούσαμε, ιδιαίτερα βράδυ κ πρωί. Δεν υπήρχε περίπτωση να την στείλω χωρίς ζακέτα. Κ η ίδια η κόρη μου μου λέει να της βάλω γιατί της σηκώνεται η τρίχα (είναι γενικά κρυουλιαρα)!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 46 λεπτά , mama16 είπε:

Καλά δεν ξέρω πως είναι η θερμοκρασία στο δικό σας μέρος, μπορεί να φυσάει αλλά να είναι πιο ζεστός αέρας. Την προηγούμενη εβδομάδα κ μέσα στο σπίτι εμείς μακρυμάνικα φορούσαμε, ιδιαίτερα βράδυ κ πρωί. Δεν υπήρχε περίπτωση να την στείλω χωρίς ζακέτα. Κ η ίδια η κόρη μου μου λέει να της βάλω γιατί της σηκώνεται η τρίχα (είναι γενικά κρυουλιαρα)!

 ο βοριάς είναι παγωμένος αλλά το συνηθίζουμε. δεν είναι οτι κάνει τον καιρό να μοιάζει φθινόπωρο. αρκετά παιδάκια όντως τα φέρνουν με ζακέτα ενώ μάλιστα έρχονται με αυτοκίνητο. ο γιος μου πάντως είναι τόσο ζεστός που σκέφτομαι ώρες ώρες θερμόμετρο να του βαλω, όχι ζακέτα! 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Έσπερος said:

Ο δικός μου βγήκε με ζακέτα άλλου παιδιού μια μέρα. εγω δεν του είχα δώσει καν ζακέτα, μας είναι άγνωστη η λέξη. μάλλον τα μπέρδεψε η δασκάλα. Ευτυχώς ήμασταν κ οι δυο γονείς κ το κατάλαβα, ο άντρας μου θα την έφερνε σπίτι κ δυο τινά θα συνέβαιναν: ή θα την πετούσε κάπου κουβάρι να τη βρω μετά από καιρό, ή θα κορόιδευε που του έδωσα ζακέτα ενώ δεν έχει κρύο κλπ κλπ κ θα αναρωτιόμουν τι εννοεί, γιατί η ζακέτα ούτως ή άλλως κάπου κουβάρι θα είχε καταλήξει. 

 

Και στο γυννασιο έχουμε ξεχασμένες ζακέτες κ πάντα αναρψτιεμαι πώς δεν τις ζητάν οι γονείς. 

Δεν γράφουν ονόματα οι ζακέτες?

Από τις 13 και μετά που άνοιξε επίσημα το σχολείο, είχε ζέστη. Τις προηγούμενες μέρες όμως που τον πήγαινα εγώ, είχε 17 βαθμούς το πρωί! εννοείται όλοι τα φέρνανε με ζακέτες και κοντομάνικο από μέσα! Ούτε ένα δεν είδα χωρίς ζακέτα. Νομίζω αν δεν έφερνες, θα σου ζητούσαν οι δασκάλες να πας να φέρεις. Εγώ μια φορά που την άφησα στο αυτοκίνητο γιατί δεν ήμουν σίγουρη ότι χρειαζόταν , ρώτησα την βοηθό που μας άνοιξε μήπως να την φέρω και μου είπε ναι!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , Yovanna είπε:

Δεν γράφουν ονόματα οι ζακέτες?

Από τις 13 και μετά που άνοιξε επίσημα το σχολείο, είχε ζέστη. Τις προηγούμενες μέρες όμως που τον πήγαινα εγώ, είχε 17 βαθμούς το πρωί! εννοείται όλοι τα φέρνανε με ζακέτες και κοντομάνικο από μέσα! Ούτε ένα δεν είδα χωρίς ζακέτα. Νομίζω αν δεν έφερνες, θα σου ζητούσαν οι δασκάλες να πας να φέρεις. Εγώ μια φορά που την άφησα στο αυτοκίνητο γιατί δεν ήμουν σίγουρη ότι χρειαζόταν , ρώτησα την βοηθό που μας άνοιξε μήπως να την φέρω και μου είπε ναι!

δεν είχαμε τόσο κρύο σίγουρα. γιατί να ζητήσουν ζακέτα αφού την ώρα του διαλείμματος έχει ζέστη; πάντως το παιχνίδι κ τρέξιμο με ζακέτα είναι πιο επικίνδυνο. και στο σχολείο τα παιδιά αν πάθουν κάτι θα είναι από το μέσα, όχι το έξω! 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

δεν είχαμε τόσο κρύο σίγουρα. γιατί να ζητήσουν ζακέτα αφού την ώρα του διαλείμματος έχει ζέστη; πάντως το παιχνίδι κ τρέξιμο με ζακέτα είναι πιο επικίνδυνο. και στο σχολείο τα παιδιά αν πάθουν κάτι θα είναι από το μέσα, όχι το έξω! 

Στις 10 αρχίζει να ζεσταίνει αλλά πάλι όχι τελείως. Μετά τις 10:30 νομίζω είναι καλά όταν έχει κρύο το πρωί. Αλλά κ στην τάξη μέσα μπορεί να μην έχει 17 βαθμούς κελσίου αλλά κ 20-22 να έχει νομίζω το μανίκι χρειάζεται. Τουλάχιστον για μένα κ την κόρη μου σίγουρα

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 58 λεπτά , mama16 είπε:

Στις 10 αρχίζει να ζεσταίνει αλλά πάλι όχι τελείως. Μετά τις 10:30 νομίζω είναι καλά όταν έχει κρύο το πρωί. Αλλά κ στην τάξη μέσα μπορεί να μην έχει 17 βαθμούς κελσίου αλλά κ 20-22 να έχει νομίζω το μανίκι χρειάζεται. Τουλάχιστον για μένα κ την κόρη μου σίγουρα

καμία σχέση ο καιρός! τόσο βόρεια είστε; εδώ κ τις μέρες με τον πολύ αέρα δεν νομίζω να έπεσε κάτω από 20. 17 είναι όντως ψυχρα. Τα δικά μας που φοράνε ζακέτα για να έρθουν στο σχολείο με αυτοκίνητο είναι μάλλον υπερβολή! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , Έσπερος είπε:

καμία σχέση ο καιρός! τόσο βόρεια είστε; εδώ κ τις μέρες με τον πολύ αέρα δεν νομίζω να έπεσε κάτω από 20. 17 είναι όντως ψυχρα. Τα δικά μας που φοράνε ζακέτα για να έρθουν στο σχολείο με αυτοκίνητο είναι μάλλον υπερβολή! 

Όχι δεν είμαι βόρεια, κεντρικά είμαι αλλά την προηγούμενη εβδομάδα είχε αρκετή ψυχρά, όλη μέρα κυκλοφορούσα με λεπτή μακρυμάνικη κ μέσα στο σπίτι κ το βράδυ σκεπαζομουν κ με πικέ κουβερτουλα. Τώρα βέβαια ανέβηκε η θερμοκρασία πάλι, από την Τετάρτη περίπου

Link to comment
Share on other sites

On 9/19/2021 at 7:57 AM, Έσπερος said:

Και στο γυννασιο έχουμε ξεχασμένες ζακέτες κ πάντα αναρψτιεμαι πώς δεν τις ζητάν οι γονείς. 

Τι σε κάνει να πιστεύεις πως οι γονείς δεν τις αναζητούν?? θα πουν στα παιδιά 1-2-3-5-10 να θυμηθούν να πάρουν  την ζακέτα, και πιστεύεις θα το κάνουν?? ούτε για αστείο.

Link to comment
Share on other sites

Άσχετο, να σας ρωτήσω όσες γνωρίζετε.

 

Ο γιος μου συνεχίζει και επιστρέφει από το σχολείο-μελέτη, με τη τσάντα του στο μαύρο χάλι, όλα χύμα μέσα, πεταμένα μολύβια ξύστρες γόμες , τα μισά χαμένα κτλ, και αναρωτιέμαι, να τηλεφωνήσω στη μελέτη και να ζητήσω να τον καθοδηγήσουν ως προς αυτό?

Το δουλέψαμε μαζί  σπίτι, όμως σίγουρα θα χρειαστεί επανάληψη ώστε να κάνει συνήθεια αυτο το ''βάζεις  αυτό που χρησιμοποίησες στη θέση του βγάζεις το άλλο που θες''. Δεν είναι (μόνο) το πρόβλημα ότι κάθε βδομάδα θα θέλουμε ένα καλό ποσό για όλα αυτά τα αναλώσιμα ,  όμως κυρίως το ότι δε θα μάθει να έχει μία τάξη στις συνήθειες του ως προς το διάβασμα.  Δε ξέρω πως πρέπει αυτό να το διαχειριστώ.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , kotsifikos είπε:

Άσχετο, να σας ρωτήσω όσες γνωρίζετε.

 

Ο γιος μου συνεχίζει και επιστρέφει από το σχολείο-μελέτη, με τη τσάντα του στο μαύρο χάλι, όλα χύμα μέσα, πεταμένα μολύβια ξύστρες γόμες , τα μισά χαμένα κτλ, και αναρωτιέμαι, να τηλεφωνήσω στη μελέτη και να ζητήσω να τον καθοδηγήσουν ως προς αυτό?

Το δουλέψαμε μαζί  σπίτι, όμως σίγουρα θα χρειαστεί επανάληψη ώστε να κάνει συνήθεια αυτο το ''βάζεις  αυτό που χρησιμοποίησες στη θέση του βγάζεις το άλλο που θες''. Δεν είναι (μόνο) το πρόβλημα ότι κάθε βδομάδα θα θέλουμε ένα καλό ποσό για όλα αυτά τα αναλώσιμα ,  όμως κυρίως το ότι δε θα μάθει να έχει μία τάξη στις συνήθειες του ως προς το διάβασμα.  Δε ξέρω πως πρέπει αυτό να το διαχειριστώ.

 

Αυτά δουλεύονται εξαρχής και από το σχολείο και από το σπίτι. Στο σχολείο τους λένε τίποτα (τόσο η βασική δασκάλα όσο και του ολοημέρου); Εγώ αυτό θα ρωτούσα αρχικά.

Σίγουρα είναι αρχή ακόμα, οπότε μόνο πολύ επανάληψη μπορείς να κάνεις.

Από εκεί και πέρα, κάποια παιδιά είναι πάντα πιο "χύμα" από άλλα και όσο και να σπας εσύ τη χολή σου, απλά δε μπορείς να το διορθώσεις. Είναι σα να μη βλέπουν καν το χάος. 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, vtgian said:

 

Αυτά δουλεύονται εξαρχής και από το σχολείο και από το σπίτι. Στο σχολείο τους λένε τίποτα (τόσο η βασική δασκάλα όσο και του ολοημέρου); Εγώ αυτό θα ρωτούσα αρχικά.

Σίγουρα είναι αρχή ακόμα, οπότε μόνο πολύ επανάληψη μπορείς να κάνεις.

Από εκεί και πέρα, κάποια παιδιά είναι πάντα πιο "χύμα" από άλλα και όσο και να σπας εσύ τη χολή σου, απλά δε μπορείς να το διορθώσεις. Είναι σα να μη βλέπουν καν το χάος. 

Δεν το έχω συζητήσει ούτε με τη δασκάλα ούτε με το κέντρο μελέτης (δεν μένει ολοήμερο, πηγαίνει σε κέντρο μετά το σχολειο), δεν ξέρω όμως από που να ξεκινήσω, από τη άλλη σκέφτομαι (φοβάμαι) πως ο γιος μου είναι από αυτά τα παιδιά που είναι πιο χύμα. Αυτό που ξέρω για το κέντρο μελέτης, θεωρητικά τουλάχιστον, είναι πως φεύγοντας το παιδί είναι έτοιμο για την επόμενη ημέρα σχολείο, αυτό σημαίνει πως δεν θα πρέπει να ανοίγω την τσάντα του για να μαζεύουμε τα ασυμμάζευτα μετά, θα μπορούσα να μη τα έβλεπα ποτέ αυτά και να πήγαινε την επόμενη έτσι στο σχολείο.  Έχω έτσι και αλλιώς σκοπό να καθόμαστε να βλέπουμε μαζί τι έχει ετοιμάσει για την επομένη στο σχολείο έτσι ώστε να έχω μία εικόνα του τι συμβαίνει, όμως αυτό θα γίνεται 5-6 το απόγευμα , το παιδί είναι στο πόδι από τις 7 το πρωί, πόση όρεξη και διάθεση να έχει εκείνη τη στιγμή για κήρυγμα το καημένο?? Δεν είναι κρίμα αφού είναι στη μελέτη μέχρι αργά, και εφόσον πληρώνονται για αυτό , να πρέπει αυτά να γίνουν όταν γυρίσει σπίτι? Δεν ξέρω δηλαδή αν η ''απαίτηση '' μου είναι λογική ή όχι.

Θα κάνω όμως την προσπάθεια μου, ελπίζω να υπάρξει αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...