Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ωριμότητα για την 1η δημοτικού - η κατάλληλη προετοιμασία?


Recommended Posts

Ειμαι πολυ ικανοποιημενη απο την αντιμετωπιση που ειχαμε απο το σχολειο στο θεμα που μας απασχολει.

Στο τελος Φεβρουαριου ειχαμε προσωπικη συναντηση με τον διευθυντη του σχολειου οπου κουβεντιασαμε για το θεμα που μας απασχολει.

Μεσα σε πολλα μας τονισε κατι που με επηρεασε πολυ.

Αν ο Αλεξανδρος μεινει πισω στο νηπιο ενω οι φιλοι του πανε στην πρωτη δημοτικου ειναι απο εμας μια δηλωση ως προς το παιδι οτι δεν το θεωρουμε ικανο να τα καταφερει οπως και οι υπολοιποι.Δεν του δειχνουμε εμπιστοσυνη.(οπως μου εγραψε και η Μαρια)Ισως λοιπον πρεπει να το παρακολουθουμε και αν εχει καποια ενδειξη θα μας το πει ο ιδιος.Ειπε ακομα πως εχει καλεσει καποιους γονεις που τα παιδια τους θα ειναι καλο να δουνε καποιον ειδικο για το αν θα παρακολουθησουν την πρωτη δημοτικου και πως ο Αλεξανδρος δεν ειναι ενα απο αυτα.

Μετα απο αυτο μπηκαμε και παλι σε σκεψεις......

Ελεγα απο μεσα μου ,ναι καλα αυτος εχει απειρα παιδια τι θα παρακολουθησει το δικο μου αν ειναι ετοιμο για την πρωτη?

Και ομως...Πριν λιγες ημερες μας εμημερωσε η δασκαλα του πως ειχε παρει οδηγια να τον ενημερωνει σχετικα με την προοδο του και να του πει την γνωμη της!!!!Ετσι και εγινε και μας ειπαν οτι τα παιδι δεν εχει κανενα μα κανενα θεμα που να τους επιτρεπει να το θεωρουν ανωριμο για το δημοτικο!!!

Ειναι πολυ ευχαριστημενοι απο την προοδο του.Δεν βαζει τα κλαματα με το παραμικρο(το δουλεψαμε ολοι αυτο,ΔΕν τρεχαμε με το παραμικρο κ.λ.π.)και σε πολλα μαθηματα οπως στα κομπιουτερ,στην μουσικη στην ζωγραφικη και στα γραμματα ειναι απο τους πρωτους!!!!!

Μας εχουν πεισει οτι δεν πρεπει να εχουμε τοσο αγχος και οτι θα τα καταφερει μια χαρα στην πρωτη δημοτικου!!!!

Αχ το παιδι μου θα παει στην πρωτη δεν ειναι υπεροχο?

Την κυριακη ενα κοριτσακι απο την ταξη του κανει το παρτυ της σε ενα παιδοτοπο και εχω κανει τα αδυνατα δυνατα για να τον παω εγω.Θελω να εχουμε επαφες με τους γονεις (κατι που δεν ειχαμε καταφερει μεχρι τωρα λογω του δικου μας παιδοτοπου :( )γιατι θα περασουν πολλα χρονια τα παιδια μας παρεα!!!!Δεν θα ειναι ομορφο να εχουμε καλη σχεση με καποιους απο αυτους?Να κανονιζουμε βολτες τις Κυριακες κ.λ.π.Ο Αλεξανδρος συχνα ζηταει τους φιλους του για παρεα (μοναχοπαιδι :roll: )

Αυτα τα νεα μας......

Σας ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας!!!Βοηθαει πολυ η κουβεντα οταν εχεις μπερδευτει!!!

Να εισαστε ολοι καλα!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

να σας πάνε όλα καλά Νινέττα :) στα ίδια πάνω κάτω είμαστε... μοναχοπαίδι κι ο δικός μας μέχρι πριν λίγο :wink:

 

έμεινα εκεί που λες οτι ζητάει φίλους,τα απογεύματα εμείς έχουμε δραματα,εγώ δουλεύω κι ο μπαμπας κρατάει και τα δυο,οποτε ειναι αδύνατον να τον πάει σε δραστηριότητες η επίσκεψη σε φιλους η ακομα και σε παιδοτοπο (μιλαω βασικα για τον χειμωνα που μολις περασε και ειχαμε το νεογεννητο). "μου λειπουν οι φίλοι μου" "δε θελω να παιξω μαζι σου θερλω να παιξω με τους φιλους μου"κλπ.... :(

 

τώρα που εφτιαξε ο καιρος και ξεπεταχτηκε η μικρη ειναι αλλιως :wink: ευτυχως...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ μανινα!!!!

Αντε,υπομονη για λιγο καιρο ακομα και σιγουρα θα μπουν ολα σε ρυθμο...

και παιδακια θα ερθουν στο σπιτι σας για παρεα στο μεγαλο,και βολτουλες εξω,και εσεις θα πατε σε καποιο παιδικο παρτυ....μια χαρα!

Link to comment
Share on other sites

Νινέττα, τώρα μόλις είδα το θέμα και είδα ότι μοιραζόμαστε την ίδια αγωνία. Χτες μάλιστα η μαμά της καλύτερης φίλης της κόρης μου (19-Δεκ) θα πρότεινε να μείνει η κόρη της άλλη μία χρονιά στο νηπιαγωγείο. Δε μιλήσαμε αναλυτικά, αλλά φαντάζομαι ότι για να το κάνει, το παιδί θα έδειχνε κάποια δείγματα ότι δεν είναι έτοιμο για το δημοτικό. Ο Αλέξανδρος από ότι διάβασα δεν έχει λόγω να μείνει στο δημοτικό.

 

Και εμένα η Αναστασία είναι μεν γεννημένη 24 Οκτ., αλλά είναι πρόωρη. Θα έπρεπε να γεννηθεί τον Ιανουάριο της επόμενης χρονιάς. Και ενώ η δασκάλα της μου λέει ότι είναι το αστεράκι της :oops:, είναι η πάγια τακτική των προώρων που έχουν γεννηθεί από τον Σεπτέμβριο και μετά, εκτός μεμονωμένων περιπτώσεων, να πηγαίνουν την επόμενη χρονιά σχολείο, καθώς θεωρούνται τα απολύτως μικρότερα παιδιά της τάξης τους. Θα περάσει πάντως διήμερο test στο Παίδων και εκείνοι θα βγάλουν το πόρισμα. Και ελπίζω να την αφήσουν να συνεχίσει γιατί φοβάμαι πολύ την απογοήτευσή της. Αλλιώτικα, καθόλου δεν θα με ένοιαζε να χάσει ένα χρόνο. Θα δούμε....

 

Πάντως, εγώ που ήμουν από τις μεγαλύτερες στην τάξη μου τα έβρισκα όλα τόσο εύκολα και δεν καταλάβαινα γιατί δυσκολεύονταν οι συμμαθητές μου. Ο άντρας μου που ήταν ο μικρότερος της τάξης, άριστος μαθητής μεν, αλλά αγωνιζόταν να τους προλάβει... Ξέρω εγώ, αξίζει να κάνουν αγώνα δρόμου; :?

.png,.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ελα ντε,αξιζει :roll: ?

Σημερα ηταν η ημερα συναντησης με την δασκαλα για αυτο τον μηνα.

Αν και μαζι της τα λεμε συχνα πυκνα ,πηγαμε με τον Λευτερη να τα ...ξαναπουμε!

Και παλι ηταν πολυ καθησυχαστικη!Ο Αλεξανδρος τα παει πολυ καλα!!!ειναι λεει σε σταδιο ωριμανσης,εχει φοβερα γρηγορη εξελιξη,τα"πιανει"γρηγορα,ειναι συνεργασιμος,απανταει γρηγορα και σωστα στις ερωτησεις της.Εχει καλη σχεση με ολα τα παιδια ενω εχει και πιο στενους φιλους....κ.λ.π.απο αυτα που σε κανουν να βουρκωνεις :oops::D

Ειδαμε και τις εγασιες του και το καμαρι μου κανει κατι ομορφες εργασιες......(εδω θα εβαζα ενα γελαστο smile με δακρια στα ματια μα δεν εχει :lol: )

Να σας πω! τα γιαουρτια και τις ντοματες μην τα πετατε οοοολες μαζι μια-μια :lol:

Τωρα πια εχουμε παρει την αποφαση να παει κανονικα στην πρωτη δημοτικου....ελπιζω να κανουμε καλα :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ελα ντε,αξιζει :roll: ?

Σημερα ηταν η ημερα συναντησης με την δασκαλα για αυτο τον μηνα.

Αν και μαζι της τα λεμε συχνα πυκνα ,πηγαμε με τον Λευτερη να τα ...ξαναπουμε!

Και παλι ηταν πολυ καθησυχαστικη!Ο Αλεξανδρος τα παει πολυ καλα!!!ειναι λεει σε σταδιο ωριμανσης,εχει φοβερα γρηγορη εξελιξη,τα"πιανει"γρηγορα,ειναι συνεργασιμος,απανταει γρηγορα και σωστα στις ερωτησεις της.Εχει καλη σχεση με ολα τα παιδια ενω εχει και πιο στενους φιλους....κ.λ.π.απο αυτα που σε κανουν να βουρκωνεις :oops::D

Ειδαμε και τις εγασιες του και το καμαρι μου κανει κατι ομορφες εργασιες......(εδω θα εβαζα ενα γελαστο smile με δακρια στα ματια μα δεν εχει :lol: )

Να σας πω! τα γιαουρτια και τις ντοματες μην τα πετατε οοοολες μαζι μια-μια :lol:

Τωρα πια εχουμε παρει την αποφαση να παει κανονικα στην πρωτη δημοτικου....ελπιζω να κανουμε καλα :roll:

 

Καλα κανετε..και να σου πω ενα μυστικο...μην τους ακους ολους αυτους που τα φερνουν μπαστουνια....δεν ειναι τελικα τοσο δυσκολα οσο λενε

Και εμας ετσι μας ειχαν φοβησει και τελικα οσες ξερω που εχουμε πρωτακια....μια χαρα τα καταφεραν και ολα τα υπολοιπα ηταν απλα υπερβολες..ακομα και τα βιβλια...μια χαρα :D

Link to comment
Share on other sites

Ναι καλε και ειλικρινα οσα παιδακια ξερω που φετος πηγαν πρωτη (και απο Αθηνα και απο επαρχια και σε δημοσια και ενα πιτσιρικι σε ιδιωτικο) κανενα μα κανενα δεν ειχε προβλημα ...

Και ολοι οι γονεις απο φοβισμενοι που ειμασταν βριζουμε ολους τους καλοθελητες που μας ειχαν ταραξει ..οι οποιοι πλεον ...αφου τους απανταμε οτι ολα μια χαρα τελικα..η απαντηση ειναι....Ναι τωρα ειναι μικρα...κατσε να δειτε του χρονου κτλ....αλλα εμεις πλεον τους εχουμε κανει συνδεση στο Καιρο :wink:

Τα πιτσιρικια πλεον ειναι πολυ πιο εξυπνα...και μια χαρα ανταπεξερχονται :wink:

Καλη σχολικη χρονια :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο γιος μου ο δεύτερος γεννήθηκε 27/12 τώρα πηγαίνει στη δευτέρα. Πέρσι στην πρώτη δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα, σχεδόν όλα τα παιδιά ξεκινάν από το ίδιο επίπεδο. Να φανταστείς ότι δεν τον προετοίμασα καθόλου στο νηπιαγωγείο όπως είχαν κάνει κάποιες μαμάδες και τα παιδιά τους ήξεραν σχεδόν όλα τα γράμματα. Το θεώρησα υπερβολή και εκτός αυτού ήθελα να τα μάθει με τον σύστημα του σχολείου για να μην μπερδεύεται. Φέτος πηγαίνει πιάνο και αγγλικά στην Α΄junior είναι ο πιο μικρός της τάξης γιατί δεν ήταν καν 7 όταν ξεκίνησε. Τον πήρε η καθηγήτρια δοκιμαστικά για ένα μήνα αλλά και εκεί επίσης τα πήγαινε καλά και τον συνέχισε. Μην στεναχωριέσαι και άσε το παιδί να σου δείξει τι μπορεί να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Νινέττα, κι εμενα ειναι ο γιος μου στην Α Δημοτικου, ειναι μαλλον ο μικρότερος στην τάξη του (γεννημενος Δεκέμβρη) - αλλά δεν συνάντησε καμια απολύτως δυσκολία. :D

Link to comment
Share on other sites

mama και anthoula σας ευχαριστω παρα πολυ!!

εχω μεγαλη αγωνια μα μετα τα σχολια σας ,και των υπολοιπων μαμαδων νιωθω αισιοδοξη

Να εισαστε καλα και εσεις και τα παιδια σας!

Link to comment
Share on other sites

vickyb θα ηθελα ναμαθω τι εγινε με το τεστ της κορης σου

κε με ποια εκλισεσ στο παιδων?

 

ο γιος μου γεννηθηκε στις 14/09/02 ενα μηνα προωρος κε

στο διεπιστημονικο κεντρο παιδι και υγιεια πανεπιστημιο αθηνων

αφου του εκαναν τα τεστ μου ειπαν οτι ειναι ανωριμος κ[/u]ε καλο θα ηταν να

επαναλαβει το νηπιαγωγειο.

την δευτερα θα επισκεφτω κε την νικολαου αναπτυξιολογο του παιδων

πεντελης .

εχω μπερδευτει

 

σε παρακαλω απαντησε μου

Link to comment
Share on other sites

σχετικα με τον δημητρη,

μου ειπαν να επαναλαβω το νηπιαγωγειο κε να του κανω

2 λογοθεραπειες , 2 εργοθεραπειες κε ενα λογοπεδικο την

εβδομαδα.

εχτεσ πηγα στην νικολαου του παιδων πεντελησ κε μου ειπε οτι

δεν μου δινει χαρτι για επαναληψη νηπιαγωγειου κε οτι με δυο

λογοθεραπειες την εβδομαδα θα μπορει να παει α/ δημοτικου.

 

καλο πασχα σε ολες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αχ! Τι κρίμα. Δεν είχα να ξαναμπεί στο topic και γι' αυτό δεν σου απάντησα.

 

Η κόρη μου, επειδή μεταφέρθηκε τη στιγμή που γεννήθηκε στη ΒΜΕΝ (μονάδα εντατικής νεογνών) στο Παίδων Αγίας Σοφίας, παρακολουθείται από ομάδα γιατρών αυτής της κλινικής. Μία από τις γιατρούς που μιλάω είναι η κα Μπούζα. Από τότε μέχρι σήμερα έχει περάσει πολλά tests. Είναι η πάγια τακτική τους για να προλάβουν πιθανά προβλήματα. Πέρσι την είδαν κλείνοντας τα 4, για φέτος ακόμα περιμένω να με ειδοποιήσουν... Και έτσι ακόμα δεν ξέρω πως θα τα πάει. Προχωρώ όμως κανονικά θεωρώντας (ελπίζοντας μάλλον σωστότερα) ότι θα πάει Δημοτικό.

 

Στο περσινό test μου είχαν πει ότι ίσως μελλοντικά χρειαστεί λογοθεραπεία. Επειδή είμαι περισσότερο της πρόληψης και όχι της αντιμετώπισης, την πήγα λογοθεραπεία και σε δύο μήνες (1 φορά εβδομαδιαίως) το παιδί διόρθωσε την ομιλία του. Ίσως βιάστηκα λίγο, αλλά το "μάθημα" ήταν διασκεδαστικό και δεν την επιβάρυνε σε κάτι.

 

Εάν θέλεις να με ρωτήσεις κάτι, αυτή τη φορά θα έχω το νου μου....

.png,.png
Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία νέα που έχω είναι ότι το test γίνεται στο Αττικό Νοσοκομείο και για να κλείσεις ραντεβού υπάρχουν 3 μήνες αναμονής! Εμείς προφανώς αργήσαμε. Θα τη γράψουμε στο δημοτικό και ο Θεός βοηθός να μη δείξουν τα αποτελέσματα του test κάτι διαφορετικό!

.png,.png
Link to comment
Share on other sites

  • 13 χρόνια μετά...

Βρήκα αυτό το θέμα ώστε να μην ανοίγω νέο.

Ο γιος μου ξεκίνησε Α δημοτικού, μόνο την χθεσινή ημέρα θα σας πω τι αντίκρισα όταν τον πήρα από τη μελέτη.

1. Είχε πάρει βιβλίο συμμαθητή του.

2. Είχε βάλει το μπουκάλι με το νερό χύμα μέσα στην τσάντα και βράχηκαν όλα.

3. Είχε αδειάσει όλη την κασετίνα και ήταν επίσης χύμα μέσα στην τσάντα του μαρκαδόροι , μολύβια, γόμες, ξυλομπογιές κτλ.

4. Είχε χάσει το αντισηπτικό του.

5. Είχε αλλάξει όλη την ημέρα μόνο δύο μάσκες.

Αυτά , μόνο για χθες....Εννοείται πως όλα τα παραπάνω τα έχουμε συζητήσει πριν πάει σχολείο. έτσι θα πάει όλη η χρονιά?? πόσος χρόνος χρειάζεται ώστε το παιδί να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα και αρχίσει να αντιλαμβάνεται πως είναι υπεύθυνος εκείνος για τα πράγματα του?? πόσο πρέπει να επιμείνω?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 19 λεπτά , kotsifikos είπε:

Βρήκα αυτό το θέμα ώστε να μην ανοίγω νέο.

Ο γιος μου ξεκίνησε Α δημοτικού, μόνο την χθεσινή ημέρα θα σας πω τι αντίκρισα όταν τον πήρα από τη μελέτη.

1. Είχε πάρει βιβλίο συμμαθητή του.

2. Είχε βάλει το μπουκάλι με το νερό χύμα μέσα στην τσάντα και βράχηκαν όλα.

3. Είχε αδειάσει όλη την κασετίνα και ήταν επίσης χύμα μέσα στην τσάντα του μαρκαδόροι , μολύβια, γόμες, ξυλομπογιές κτλ.

4. Είχε χάσει το αντισηπτικό του.

5. Είχε αλλάξει όλη την ημέρα μόνο δύο μάσκες.

Αυτά , μόνο για χθες....Εννοείται πως όλα τα παραπάνω τα έχουμε συζητήσει πριν πάει σχολείο. έτσι θα πάει όλη η χρονιά?? πόσος χρόνος χρειάζεται ώστε το παιδί να προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα και αρχίσει να αντιλαμβάνεται πως είναι υπεύθυνος εκείνος για τα πράγματα του?? πόσο πρέπει να επιμείνω?

Νομίζω ότι εσύ πρέπει να τα αναφέρεις ξανά και ξανά, να τον αφήνεις να μαζεύει μόνος του στο σπίτι την κασετίνα, να βρεί το σωστό βιβλίο την άλλη μέρα, να βγάλει τα βρεγμένα κλπ, ώστε να μάθει να το αντιμετωπίζει. Μπορεί να το αντιληφθεί, μπορεί και να αργήσει. Αλλά να είναι ο μοναδικός υπεύθυνος για αυτά! Στην τελική, κι εγώ θα ήθελα να είναι μαζεμενη η κασετίνα μέσα στην τσάντα, αλλά... και τί έγινε? αν δεν ενοχλεί εκείνον?

Είμαι σίγουρη, από όσα γράφεις τόσο καιρό, ότι όντως προσπαθείς να τον κάνεις υπεύθυνο και ότι δεν τρέχεις πίσω του να προλάβεις τα πάντα, απλά τα αναφέρω μιας και ρώτησες

Από την άλλη, ίσως να είναι καλύτερος από τη δικιά μου που είναι λίγο ψυχαναγκαστική με αυτά και δεν παίζει να πάρει λάθος βιβλίο κλπ. Δεν ταιριάζει σε 6χρονο αυτή η μανία να είναι όλα τέλεια στη θέση τους (όπου τη βολεύει φυσικά)

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, irin said:

Νομίζω ότι εσύ πρέπει να τα αναφέρεις ξανά και ξανά, να τον αφήνεις να μαζεύει μόνος του στο σπίτι την κασετίνα, να βρεί το σωστό βιβλίο την άλλη μέρα, να βγάλει τα βρεγμένα κλπ, ώστε να μάθει να το αντιμετωπίζει. Μπορεί να το αντιληφθεί, μπορεί και να αργήσει. Αλλά να είναι ο μοναδικός υπεύθυνος για αυτά! Στην τελική, κι εγώ θα ήθελα να είναι μαζεμενη η κασετίνα μέσα στην τσάντα, αλλά... και τί έγινε? αν δεν ενοχλεί εκείνον?

Είμαι σίγουρη, από όσα γράφεις τόσο καιρό, ότι όντως προσπαθείς να τον κάνεις υπεύθυνο και ότι δεν τρέχεις πίσω του να προλάβεις τα πάντα, απλά τα αναφέρω μιας και ρώτησες

Η αλήθεια είναι πως μόνος του μάζεψε την κασετίνα του στο σπίτι, μετά τον πήρα να στεγνώσουμε μαζί τα βιβλία που βράχηκαν, (ήταν και το ξένο μέσα σε αυτά). Σήμερα το πρωί που τον παρακολουθούσα έκλεισε το μπουκάλι με το νερό και το έβαλε στη θήκη του, απλά δεν θέλω  να χάσω το όριο και να γίνω τόσο φορτική ώστε να του δημιουργήσω αντιπάθεια για το σχολείο. Αυτή η επανάληψη ''εσύ είσαι υπεύθυνος '' φαντάζομαι δημιουργεί μία πίεση στο παιδί και ενδεχομένως λίγο να αποσυντονίζεται.

Το πιο πιθανό σενάριο είναι σήμερα να ζήσω την ίδια κατάσταση, πως θα το διαχειριστώ? Επανάληψη τα χθεσινά?? Από την άλλη σκέφτομαι αυτό που λες και εσύ, και τι έγινε αν η κασετίνα του είναι χύμα έτσι? θα δει πως δυσκολεύεται να βρει αυτά που θέλει και θα αρχίσει να τα μαζεύει κάποια στιγμή χωρίς να χρειάζεται να το υπενθυμίζω κάθε φορά.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 10 λεπτά , kotsifikos είπε:

Η αλήθεια είναι πως μόνος του μάζεψε την κασετίνα του στο σπίτι, μετά τον πήρα να στεγνώσουμε μαζί τα βιβλία που βράχηκαν, (ήταν και το ξένο μέσα σε αυτά). Σήμερα το πρωί που τον παρακολουθούσα έκλεισε το μπουκάλι με το νερό και το έβαλε στη θήκη του, απλά δεν θέλω  να χάσω το όριο και να γίνω τόσο φορτική ώστε να του δημιουργήσω αντιπάθεια για το σχολείο. Αυτή η επανάληψη ''εσύ είσαι υπεύθυνος '' φαντάζομαι δημιουργεί μία πίεση στο παιδί και ενδεχομένως λίγο να αποσυντονίζεται.

Το πιο πιθανό σενάριο είναι σήμερα να ζήσω την ίδια κατάσταση, πως θα το διαχειριστώ? Επανάληψη τα χθεσινά?? Από την άλλη σκέφτομαι αυτό που λες και εσύ, και τι έγινε αν η κασετίνα του είναι χύμα έτσι? θα δει πως δυσκολεύεται να βρει αυτά που θέλει και θα αρχίσει να τα μαζεύει κάποια στιγμή χωρίς να χρειάζεται να το υπενθυμίζω κάθε φορά.

Εφόσον βλέπεις ότι μετά ασχολείται, άφησέ τον λίγο χαλαρό. 

Το χύμα κι εμένα με ενοχλεί, στο τέλος τα μαζεύω εγώ γιατί δεν την παλεύω να τα βλέπω, όμως εγώ βγαίνω χαμένη από όλο αυτό. Υπάρχουν άνθρωποι που ζούν μια ζωή χύμα, και δεν έγινε και κάτι! 

Παρεπιπτόντως, μελέτη εννοείς στο σχολείο ή σε κέντρο μελέτης;

Αθήνα είστε; σε δημόσιο;

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , kotsifikos είπε:

Η αλήθεια είναι πως μόνος του μάζεψε την κασετίνα του στο σπίτι, μετά τον πήρα να στεγνώσουμε μαζί τα βιβλία που βράχηκαν, (ήταν και το ξένο μέσα σε αυτά). Σήμερα το πρωί που τον παρακολουθούσα έκλεισε το μπουκάλι με το νερό και το έβαλε στη θήκη του, απλά δεν θέλω  να χάσω το όριο και να γίνω τόσο φορτική ώστε να του δημιουργήσω αντιπάθεια για το σχολείο. Αυτή η επανάληψη ''εσύ είσαι υπεύθυνος '' φαντάζομαι δημιουργεί μία πίεση στο παιδί και ενδεχομένως λίγο να αποσυντονίζεται.

Το πιο πιθανό σενάριο είναι σήμερα να ζήσω την ίδια κατάσταση, πως θα το διαχειριστώ? Επανάληψη τα χθεσινά?? Από την άλλη σκέφτομαι αυτό που λες και εσύ, και τι έγινε αν η κασετίνα του είναι χύμα έτσι? θα δει πως δυσκολεύεται να βρει αυτά που θέλει και θα αρχίσει να τα μαζεύει κάποια στιγμή χωρίς να χρειάζεται να το υπενθυμίζω κάθε φορά.

 

Χρειάζεται πολλή επανάληψη, ξανά και ξανά....βάλε μια διαδικασία κάθε μέρα την ώρα που γυρίζετε σπίτι να αδειάζει όλη την τσάντα του, να βάζει στο γραφείο όσα χρειάζεται για την μελέτη, να πετάει ό,τι θέλει πέταμα (μάσκες, χαρτάκι, μπανανόφλουδες, αλουμινόχαρτα από σάντουιτς), να πηγαίνει στον νεροχύτη ό,τι χρειάζεται πλύσιμο (παγούρι, τάπερ κλπ) και να ξαναβάζει μέσα ό,τι χρειάζεται για την επόμενη μέρα αφού σιγουρευτεί ότι έχει τα πάντα όπως πρέπει, πχ να μην λείπει η γόμα (χάνονται συνέχεια), να είναι ξυσμένα τα μολύβια κλπ.

 

Η φράση "εσύ είσαι υπεύθυνος" δεν βοηθάει πολύ γιατί το παιδί χρειάζεται συγκεκριμένη καθοδήγηση με απλά λόγια, χωρίς να του αποδίδονται χαρακτηρισμοί (είτε αρνητικοί, είτε θετικοί).

 

Παραδείγματα :

  • Θύμισέ μου, τί χρειάζεται να έχεις στην κασετίνα σου κάθε μέρα?
  • Πριν κλείσεις την κασετίνα, σιγουρέψου ότι έχεις ξύσει τα μολύβια σου, είναι κρίμα να χάνεις χρόνο τελευταία στιγμή στην τάξη.
  • Τί χρειάζεσαι για την γλώσσα?
  • Πόσες μάσκες σου έχουν απομείνει για αύριο? Πόσες νομίζεις ότι χρειάζεσαι ακόμα?
  • Σου θυμίζω ότι τις χρησιμοποιημένες μάσκες μπορείς να τις πετάς, δεν χρειάζεται να τις φέρνεις στο σπίτι (δική μου κουβέντα χτες στον γιο μου -  Δ' Δημ:rolleyes:)

 

Όλα αυτά και άλλα παρόμοια κάθε μέρα, ξανά και ξανά ευτυχώς ή δυστυχώς. Τα ατυχήματα με τα χυμένα νερά κλπ είναι στο πρόγραμμα, όπως και τα χαμένα πράγματα. Όταν ξεκίνησε ο δικός μου δημοτικό, θυμάμαι ότι μας είχαν στείλει την λίστα με τα σχολικά και έγραφε πχ για το περιεχόμενο της κασετίνας "μία άσπρη γόμα, μια ξύστρα και 2 μολύβια". Πήγα και εγώ σαν το χαϊβάνι και αγόρασα ακριβώς όσα μας έγραφαν, χάθηκαν πριν το τέλος της πρώτης εβδομάδας, το πήρα χαμπάρι σε ώρα που είχαν κλείσει τα βιβλιοπωλεία και έτρεχα σε ένα σούπερ μάρκετ ΟΚ που είναι ανοιχτό ως τις 11.00' να αγοράσω πλήρες σετ γραφικών για να έχει για την επόμενη μέρα.

 

Τώρα πλέον έχω πολυσυσκευασίες στα πάντα, μολύβια, γόμες, ξύστρες, υπογραμμιστές, χαρακάκια, μέχρι και τετράδια ρεζέρβα έχω πάντα (τετράδια δεν έχουν χάσει ακόμα ευτυχώς).

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , Deena είπε:

 

Χρειάζεται πολλή επανάληψη, ξανά και ξανά....βάλε μια διαδικασία κάθε μέρα την ώρα που γυρίζετε σπίτι να αδειάζει όλη την τσάντα του, να βάζει στο γραφείο όσα χρειάζεται για την μελέτη, να πετάει ό,τι θέλει πέταμα (μάσκες, χαρτάκι, μπανανόφλουδες, αλουμινόχαρτα από σάντουιτς), να πηγαίνει στον νεροχύτη ό,τι χρειάζεται πλύσιμο (παγούρι, τάπερ κλπ) και να ξαναβάζει μέσα ό,τι χρειάζεται για την επόμενη μέρα αφού σιγουρευτεί ότι έχει τα πάντα όπως πρέπει, πχ να μην λείπει η γόμα (χάνονται συνέχεια), να είναι ξυσμένα τα μολύβια κλπ.

 

Η φράση "εσύ είσαι υπεύθυνος" δεν βοηθάει πολύ γιατί το παιδί χρειάζεται συγκεκριμένη καθοδήγηση με απλά λόγια, χωρίς να του αποδίδονται χαρακτηρισμοί (είτε αρνητικοί, είτε θετικοί).

 

Παραδείγματα :

  • Θύμισέ μου, τί χρειάζεται να έχεις στην κασετίνα σου κάθε μέρα?
  • Πριν κλείσεις την κασετίνα, σιγουρέψου ότι έχεις ξύσει τα μολύβια σου, είναι κρίμα να χάνεις χρόνο τελευταία στιγμή στην τάξη.
  • Τί χρειάζεσαι για την γλώσσα?
  • Πόσες μάσκες σου έχουν απομείνει για αύριο? Πόσες νομίζεις ότι χρειάζεσαι ακόμα?
  • Σου θυμίζω ότι τις χρησιμοποιημένες μάσκες μπορείς να τις πετάς, δεν χρειάζεται να τις φέρνεις στο σπίτι (δική μου κουβέντα χτες στον γιο μου -  Δ' Δημ:rolleyes:)

 

Όλα αυτά και άλλα παρόμοια κάθε μέρα, ξανά και ξανά ευτυχώς ή δυστυχώς. Τα ατυχήματα με τα χυμένα νερά κλπ είναι στο πρόγραμμα, όπως και τα χαμένα πράγματα. Όταν ξεκίνησε ο δικός μου δημοτικό, θυμάμαι ότι μας είχαν στείλει την λίστα με τα σχολικά και έγραφε πχ για το περιεχόμενο της κασετίνας "μία άσπρη γόμα, μια ξύστρα και 2 μολύβια". Πήγα και εγώ σαν το χαϊβάνι και αγόρασα ακριβώς όσα μας έγραφαν, χάθηκαν πριν το τέλος της πρώτης εβδομάδας, το πήρα χαμπάρι σε ώρα που είχαν κλείσει τα βιβλιοπωλεία και έτρεχα σε ένα σούπερ μάρκετ ΟΚ που είναι ανοιχτό ως τις 11.00' να αγοράσω πλήρες σετ γραφικών για να έχει για την επόμενη μέρα.

 

Τώρα πλέον έχω πολυσυσκευασίες στα πάντα, μολύβια, γόμες, ξύστρες, υπογραμμιστές, χαρακάκια, μέχρι και τετράδια ρεζέρβα έχω πάντα (τετράδια δεν έχουν χάσει ακόμα ευτυχώς).

 

Πολύ ωραία τα λες! Δεν τα κάνω δυστυχώς. Μπαίνω στο σπίτι με τα 2 παιδιά και χάνω τη μπάλα. Ξεκινάει το πανηγύρι και τα κάνω μόνη μου. Ούτε για πλύσιμο χεριών δεν μαζεύονται. Πρέπει να γινει όμως!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 8 λεπτά , irin είπε:

Πολύ ωραία τα λες! Δεν τα κάνω δυστυχώς. Μπαίνω στο σπίτι με τα 2 παιδιά και χάνω τη μπάλα. Ξεκινάει το πανηγύρι και τα κάνω μόνη μου. Ούτε για πλύσιμο χεριών δεν μαζεύονται. Πρέπει να γινει όμως!

 

Τα δικά μου όταν γυρίζουν τα παραλαμβάνει η γιαγιά και μένουν στο δικό της σπίτι 45' - 60' περίπου. Όταν γυρίζω εγώ έχουν χαλαρώσει σχετικά και είναι πιο δεκτικά. Και την όλη διαδικασία την κάνουμε ακριβώς πριν αρχίσουν διάβασμα, όχι με το μπαίνουμε σπίτι. Πιο πριν δηλαδή δεν ανοίγουμε τις τσάντες, εκτός αν δω ότι λείπει το παγούρι από την εξωτερική θήκη, οπότε κοιτάω μέσα μήπως έχει ανοίξει και έχουν γίνει μούσκεμα τα πάντα.

 

Πριν το διάβασμα όμως τις τσάντες τους τις αδειάζουν πλήρως, τους το λένε και στο σχολείο ξανά και ξανά κάθε χρόνο και το έχουν εμπεδώσει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...