Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ωριμότητα για την 1η δημοτικού - η κατάλληλη προετοιμασία?


Recommended Posts

απο περιέργεια, το ποιηματάκι πόσο μικρό ήταν?

 

Το ποιηματάκι ήταν τέσσερις γραμμές, το έμαθε δεν είχε πρόβλημα...!

Αλλά σύν αυτό έπρεπε όλα μαζί μετά να τραγουδήσουν άλλα τρία με τέσσερα τραγουδάκια!! :shock: ...πολλά δεν είναι....δεν ξέρω.... :roll:

 

 

θα ήθελες να μας πείς ( ή να μου πείς με πμ) ποιός είναι ο παιδικός?

 

Είναι ο 2ος Παιδικός Σταθμός Ν.Ιωνίας (δημοτικός).

Η δασκάλα δεν είναι η διευθύντρια.

 

Κατα τ'άλλα δεν είχα παρατηρήσει κάτι άλλο...ήταν η πρώτη φορά που είδα τέτοια συμπεριφορα!!:oops:

 

Συγχωρήστε με άν ξέφυγα απο το θέμα μας....!! :roll:

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 119
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το προηγούμενο Σάββατο παρακολούθησα ένα σεμινάριο σχετικά με το θέμα "Σχολική ετοιμότητα - Ένταξη στο Δημοτικό" και αναφέρθηκαν τι δεξιότητες γλωσσικες , γνωστικές αλλά και κινητικές θα πρέπει να έχει αναπτύξει το παιδί για να γίνει ομαλά η ένταξή του στην Α΄ Δημοτικού που σημειωτέον έχει γίνει πολύ δύσκολη πλέον αφού τα παιδάκια περνάνε κατευθείαν από το παιχνίδι στα μαθήματα και μάλιστα άκουσα ότι διδάσκονται και την προπαίδεια μέχρι το 10!!!!!! :shock:

Θα ήθελα να σας αναφέρω μερικά από αυτά που ειπώθηκαν :

 

Σχολική ετοιμότητα είναι η κατάσταση στην οποία το παιδί έχει τις απαραίτητες γνώσεις και δεξιότητες για την ομαλή μετάβαση και φοίτησή του στο σχολείο.

Επίσης ο όρος σχολική ετοιμότητα περιλαμβάνει τη δυνατότητα του παιδιού να δεχτεί τα νέα γνωστικά αντικείμενα σε δομημένο πλαίσιο και με καθορισμένο ρυθμό, να προσαρμοστεί και να ξεπεράσει τις όποιες δυσκολίες συναντήσει στο νέο του περιβάλλον.

 

Κριτήρια σχολικής ετοιμότητας είναι:

η ηλικία

η φυσική του υγεία

η σωστή προσχολική εκπαίδευση

ο σωστός προφορικός λόγος

οι γνωστικές του ικανότητες

οι κινητικές του δεξιότητες

η συναισθηματική του ωριμότητα

τα περιβαλλοντικά ερεθίσματα

 

ανάπτυξη του προφορικού λόγου:

Να αρθρώνει σωστά όλα τα φωνήματα και τα συμφωνικά συμπλέγματα.

Να κατανοεί πλήρως τον προφορικό λόγο δηλ τις έννοιες, απλές και σύνθετες εντολές, ερωτήσεις, μεγάλες σε μήκος προτάσεις ή προτάσεις με πολύπλοκες συντακτικές δομές, ιστορίες γεγονότα και συζητήσεις.

Να αναπτύσει διαρκως το λεξιλόγιό του.

Να οργανώνει επαρκώς τον προφορικό του λόγο σε συντακτικο και γραμματικό επίπεδο δηλ : να παράγει ορθές συντακτικά προτάσεις και να χρησιμοποιεί σωστά τα άρθρα, τις αντωνυμίες τους χρόνους των ρημάτων κλπ.

Να περιγράφει εικόνες που βλέπει , να διηγείται γεγονότα και καταστάσεις.

Να αφηγείται ιστορίες φανταστικές.

Να διατυπώνει απλές σκέψεις του.

Να συμμετέχει σε συζητήσεις.

 

Θα πρέπει να έχει οπτική αντίληψη:

Να αναγνωρίζει και να ονομάζει τα χρώματα

Να αναγνωρίζει και να ονομάζει τα σχήματα και να κάνει οπτική διάκριση.

δηλ:Το παιδί όταν δεν έχει πρόβλημα στην οπτική διάκριση είναι ικανό να αναγνωρίζει γράμματα ή λέξεις σε διαφορετικές μορφές

πχ. Καίτη, ΚΑΙΤΗ, καιτη όλα να τα αναγνωρίσει για την ίδια λέξη/ έννοια!

( τα παιδιά με δυσκολίες στην οπτική αντίληψη παρουσιάζουν συνήθως πρόβλημα στην αντιγραφή)

 

Θα πρέπει να έχει οπτικοχωριτική αντίληψη-Προσανατολισμό στον χώρο:

Να γνωρίζει τα μέρη του σώματος

Να κατανοεί τις χωρογνωστικές έννοιες πχ.πάνω-κατω, μέσα-έξω,μπροστά-πίσω

Να διακρίνει το δεξιά με το αριστέρά στο σώμα του , στο χώρο και στο χαρτί

(τα παιδιά με οπτικο-γνωστικά προβλήματα είτε αφήνουν μεγάλα διαστήματα μεταξύ των λέξεων είτε δεν αφήνουν κανένα διάστημα και τα κολλάνε)

 

Θα πρέπει να ξέρει την διαδοχή - αλληλουχία - προσανατολισμό στο χρόνο:

Να μπορεί να ακολουθεί ένα ρυθμό

Να βάζει εικόνες σε μια σειρά φτιάχνοντας μια ιστορία με την σωστή χρονική σειρά

Να ξεχωρίζει την σειρά μέρα-νύχτας, πριν-τώρα-μετά

Να γνωρίζει την σειρά των εποχών

Να γνωρίζει τις ημέρες , να αντιλαμβάνεται το χτες-σήμερα-αύριο

(τα παιδιά με δυσκολία στην χρονική διαδοχή εμφανίζουν δυσκολίες στις αριθμητικές πράξεις και κυρίως στην αφαίρεση.)

 

Θα πρέπει να έχει αναπτύξει σωστά την λεπτή κινητικότητα-γραφοκινητικότητα-τον οπτικοκινητικό συντονισμό:

Λεπτή κινητικότητα είναι η δεξιότητα του παιδιού να κάνει λεπτές κινήσεις με το χέρι του.Από το νηπιαγωγείο θα πρέπει να καταφέρνει να κάνει την τριποδική σύλληψη του μολυβιού, να ζωγραφίζει με κινήσεις των δακτύλων και του καρπού και όχι με ολικές κινήσεις του ώμουκαι του αγκώνα.Θα πρέπει να χειρίζεται σωστά το ψαλίδι και να ζωγραφίζει σωστά μέσα στο περίγραμα του σχεδιου.

 

Επίσης πολύ βασικό ρόλο παίζει και η σωστή μνήμη, η οπτική και η ακουστική.

(να μπορεί να λέει απέξω και κανα ποίημα)

 

Αλλά το πιο ίσως σημαντικό που αναφέρθηκε το σεμινάριο ήταν η ψυχοκοινωνική του ετοιμότητα:

Από την ηλικία των 5 θα πρέπει να :

Ελέγχει τη συμπεριφορά και τα συναισθήματά του

Να μιλάει με αυτοπεποίθηση σε ενήλικες , να μπορεί να ζητάει βοήθεια και να εκφράζει συναισθήματα και ανάγκες

Να λύνει μικρά προβλήματα μόνο του (δεν θα είναι πάντα η μητέρα του δίπλα του στο σχολείο)

Να προσέχει τα πραγματά του και να τακτοποιεί τα παιχνίδια του και αργότερα την τσάντα του

Να σέβεται τα πράγματα των άλλων και να μοιράζεται πχ τα παιχνίδια του

Να σέβεται τους κανόνες των παιχνιδιών

Να μπορεί να δημιουργίσει φίλους

Να δοκιμάζει νέες δραστηριότητες

Να ακούει και να προσέχει τους άλλους που μιλούν

Να μπορεί να εργάζεται αποτελεσματικά μόνος του ή σε μικρές ομάδες

Να αποχωρίζεται άνετα τους δικούς του

Να γνωρίζει το ονοματεπώνυμό του αλλά και των γονιών του για να μπορεί να το πει σε κάποιον ενήλικά άμα παραστεί ανάγκη...

 

 

Αναφέρθηκαν και πολλά άλλα!!! όμως σε κάποια φάση εγώ σκεφτόμενη τον Νεκτάριο και τι ΔΕΝ μπορεί να κάνει απογοητεύτηκα !!!

Έφυγα από εκεί με την σκέψη ότι έχουμε ακόμη ένα τεράααστιο βουνό να ανέβουμε για να φτάσουμε κάποια στιγμή σε αυτό που λέγεται πρώτη δημοτικού... :oops:

 

Ελπίζω να σας βοήθησα εσας που έχεται παιδιά τυπικής ανάπτυξης να καταλάβετε σε τι θα χρειαστεί να βοηθήσετε το παιδάκι σας γιατί τα πράγματα έχουν δυσκολεψει πολύ και θελει πολύ πολύ προσοχή αγάπη και υπομονή από την δική σας πλευρά.

 

Καλό κουράγιο σε όλους μας, είτε ο σταυρός μας είναι μικροσκοπικός είτε τεράστιος!

 

Αγγελική

Link to comment
Share on other sites

Να σαι καλά Αγγελική που έχεις τη δύναμη να σκέφτεσαι και εμάς... σ'ευχαριστούμε πολύ.. Ο Νεκτάριος με σας δίπλα του είμαι σίγουρη ότι θα κατακτήσει πολλά..

Οι θησαυροί μου:

Δημήτρης 5,5 χρονών, Ματθαίος 22 μηνών

Link to comment
Share on other sites

Με τέτοια σούπερ μαμά που έχει βρε Αγγέλα…… :!: ….στάνταρ θα μιλήσει και θα έχει πολλές πολλές επιτυχίες στην ζωή του. :D:D

 

Μην χάνεις το κουράγιο σου και Keep Walking :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 months later...

 

πχ ένα παζλ, δεν είναι δημιουργικό - γιατί έχει μία λύση μόνο.

 

 

μερικές φορές έχει παραπάνω από μία!

 

ένα διάστημα ο γιος μου έκανε συνεχώς παλζ. Είχε και κάποια ξύλινα. Αυτά τα ξύλινα τα έκανε από την καλή αλλά τα έκανε και από την ανάποδη (χωρίς εικόνα, μόνο σχήματα).

 

Καλά τα γράφεις όλα τα παραπάνω Μαρία, θα σου πω την εμπειρία μου από συνάντηση γονέων δασκάλας στην αρχή του νηπιαγωγείου. Η δασκάλα τα είχε τις δύο προηγούμενες χρονιές. Η δουλειά που έκανε μαζί τους ήταν εξαιρετική, τόσο σε επίπεδο γενικού προγράμματος όπως το καταρτίζει η διεύθυνση κάθε χρόνο όσο και σε επίπεδο προσωπικής επικοινωνίας με τα παιδιά και των παιδιών μεταξύ τους. Κάποιοι γονείς λοιπόν, είχαν παράπονο γιατί στα προνήπεια δεν είχαν μάθει καλά τα γράμματα και τους αριθμούς!!! :shock:

 

Σημειώνω ότι είχαν γίνει όλα τα σχετικά, δηλαδή "ζωγραφίστε κάτι από Α" εδώ είναι το Α....

 

Το γράφω αυτό για να τονίσω ότι μερικές φορές οι γονείς πιέζουν τις δασκάλες προς κάποια κατεύθυνση χωρίς πραγματικά να ξέρουν τι είναι καλό για το παιδί τους...

Link to comment
Share on other sites

ένα παιδί που αισθάνεται ελευθερία στη σκέψη θα πάρει κάτι που αλλιώς είναι μονόπλευρο και έχει μία "λύση" και θα το χρησιμοποιήσει εντελώς δημιουργικά :wink:

 

για ένα παιδί όμως που έχει κάπως πιεστεί να σκέφτεται με συγκεκριμένο τρόπο (αριθμούς γράμματα σχήματα πρίν κάποια ηλικία που αυτό θα ήταν καλό) ένα πάζλ δεν θα είναι το καλύτερο για να του τονωθεί κάπως ο δημιουργικός τρόπος σκέψης.

:wink:

 

ναι η πίεση για γνώση ερχεται και απο πάρα πολύ μικρές ηλικίες....

και ναι έρχεται αρκετά και απο τους ίδιους τους γονείς και απο την όλη φιλοσοφία του άγχους για το ότι το παιδί μήπως δεν είναι αρκετά έξυπνο η ικανό....

απο το άγχος αυτό μήπως και είναι έτσι, θέλουν να διασφαλίσουν απο πρίν ότι όλα είναι καλά, ότι μπορεί όντως να μάθει, το παιδί τους ,γράμματα,....

το αποτέλεσμα είναι τα παιδιά πλέον να μην έχουν όρεξη για μάθηση και να βλέπουν τα πάντα (και για όλα τα χρόνια που ακολουθούν) σαν κάτι που πρέπει να κάνουν αντί κάτι που μπορεί να τους δώσει κάτι ή κάτι ενδιαφέρον.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

 

ναι η πίεση για γνώση ερχεται και απο πάρα πολύ μικρές ηλικίες....

και ναι έρχεται αρκετά και απο τους ίδιους τους γονείς και απο την όλη φιλοσοφία του άγχους για το ότι το παιδί μήπως δεν είναι αρκετά έξυπνο η ικανό....

απο το άγχος αυτό μήπως και είναι έτσι, θέλουν να διασφαλίσουν απο πρίν ότι όλα είναι καλά, ότι μπορεί όντως να μάθει, το παιδί τους ,γράμματα,....

το αποτέλεσμα είναι τα παιδιά πλέον να μην έχουν όρεξη για μάθηση και να βλέπουν τα πάντα (και για όλα τα χρόνια που ακολουθούν) σαν κάτι που πρέπει να κάνουν αντί κάτι που μπορεί να τους δώσει κάτι ή κάτι ενδιαφέρον.

 

έμαθα να διαβάζω παίζοντας με τη μητέρα μου την πρώτη χρονιά που πήγα παιδικό σταθμό. Θυμάμαι ακόμη που της κουβαλούσα μια στίβα βιβλία να μου τα διαβάσει... Όταν πηγα στον παιδικό σταθμό το βρηκε σαν μια καλή ευκαιρία να μου πει ότι σιγά σιγά καλό θα είναι να διαβάζω μόνη μου κάτι από τη στίβα! Τα περισσότερα γράμματα τα αναγνώριζα, θυμάμαι που προσπαθούσα να τα γράψω αλλά το χέρι μου δεν ήταν ικανό για τόσο καλά γράμματα. Πάντως η διαδικασία με ενθουσίαζε και ζήτησα τσάντα για το σχολείο! Το θυμάμαι ακόμη με πόση περηφάνια την κουβαλούσα με το τετράδιό μου με τους θησαυρούς.

 

Ακόμη και τώρα, τόσο πολλά χρόνια μετά, διαβάζω με το ιδιο κέφι.

 

Όταν είχα το γιο μου μωρό αναρωτιόμουν πώς θα γίνει κάτι παρόμοιο. Τελικά ο ίδιος με οδήγησε. Άρχισε πολύ νωρίς να ρωτά τα γράμματα και να βλέπει γράμματα παντού. Στο κούφωμα της πόρτας έβλεπε ένα Π, στο σκουπόξυλο που ακουμπούσε στον τοίχο ένα Ι, στο κουλούρι ένα Ο, στα ανοιχτά πόδια ένα Λ!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εμένα κορίτσια ο γιος μου είναι 5μιση και φέτος πάει νήπια. Έχω πράγματι μπερδευτεί για το τί πρέπει πραγματικά να κάνω μαζί του όσον αφορά τις προσχολικές δραστηριότητες εκτός φυσικά από κάποια παιχνίδια που δεν εννοώ αυτά γιατί παίζω μαζί του όσο μπορώ. Μια φίλη μου εργοθεραπεύτρια μου είχε πει πριν λίγους μήνες να μην του κάνω προετοιμασία με γράμματα και αριθμούς παρα μόνο πολύ χαλαρά μέσα από παιχνίδια γιατί ούτως ή άλλως θα τα κάνουν στην πρώτη.Φέτος η δασκάλα μου τόνισε ότι θα πρέπει να επιστήσω την προσοχή μου στο να κάνουμε λίγη δουλειά στο σπίτι να μάθει την αντιστοιχία αριθμών-αντικειμένων αλλά και γραφή γραμμάτων.Για να συμπληρώνουμε τη δουλειά που γίνεται στο σχολείο μια που είναι προετοιμασία για την πρώτη. Βέβαια η γυναίκα μου μιλησε με τον καλύτερο τρόπο και μου είπε να μην παρεξηγήσουμε αυτά που λέει και αγχωθούμε απλώς να κάνουμε λίγη περισσότερη δουλειά. Καλά εγώ το άκουσα το μεσημέρι και ξεκίνησα ήδη από το απόγευμα χωρίς να μεταδώσω βέβαια το άγχος μου και ουδεμία πίεση στο παιδί αλλά να σας πώ την αλήθεια αγχώθηκα που σκέφτηκα ότι ίσως θα έπρεπε ήδη να κάνει και να ξέρει περισσότερα και ότι από εδώ και πέρα θα πρέπει να κάνω μαζί του μια είδους προετοιμασία για την Πρώτη. Μάλλον χρειάζεται μια μέση λύση αλλά θα ήθελα να ακούσω και τις απόψεις σας!!!

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μια φίλη μου εργοθεραπεύτρια μου είχε πει πριν λίγους μήνες να μην του κάνω προετοιμασία με γράμματα και αριθμούς παρα μόνο πολύ χαλαρά μέσα από παιχνίδια γιατί ούτως ή άλλως θα τα κάνουν στην πρώτη

 

ακριβώς.

αυτό στην πράξη σημαίνει ότι δεν είναι στόχος να μάθει κάτι αυτή τη στιγμή.

στόχος είναι να αναπτύξεις την αγάπη για την γραπτή έκφραση.

αυτό μπορείς να το κάνεις παρατηρώντας μαζί του όταν βγαίνεται

ΠΟΥ υπάρχουν γράμματα.

ΟΧΙ τι σημαίνουν. θέλεις απλά να δείξεις ότι βοηθούν τους ανθρώπους -

σε τι βοηθάει μια πινακίδα στο δρόμο? (που δείχνει το δρόμο ή προς τα που είναι ένα χωριό)

η πινακίδα του αυτοκινήτου?

που έχει γράμματα πάνω - μέσα στο αυτοκίνητο?

τι θα γινόταν εάν δεν υπήρχαν?

δείτε που αλλού έχει γράμματα μέσα στο σπίτι. (να ψάξετε μαζί)

κάθε μέρα άλλο ντουλάπι άλλο δωμάτιο, άλλος δρόμος της γειτονιάς.

ταξιδέψτε με αυτά τα στοιχεία δώστε χώρο στη φαντασία. ! (τι θα γινόταν αν...)

 

για κατασκευή δώσε του μια αλφαβήτα φωτοτυπία, ή βγάλε φωτοτυπία ένα κομμάτι απο εφημερίδα σε μεγέθυνση. (όσο μεγαλύτερη γίνεται και σε διάφορα μεγέθη)

κόβεις τις λέξεις και τα γράμματα και του λες να κάνει ένα κολλάζ.

ΔΕΝ του λές ακόμα τι σημαίνουν, εκτός και εάν θέλει να μάθει και ρωτάει.

λίγα λίγα όχι όλα μαζί.

μπορείς να τα κάνεις τεράστια φωτοτυπία ή εσύ σε ένα χαρτί να κάνεις ένα τεράστιο γράμμα.

 

λογικά στο σχολείο όμως κάνουν τέτοια πράγματα, οπότε θα έλεγα να επικεντρωθείς στο περιβάλλον του, γειτονιά κτλ, και στο σπίτι στην αναζήτηση των λέξεων. φυσικά θα βοηθάς και θα λες" χμ... που να έχει εδώ - ξέρεις τι νομίζω ότι είχα δεί μια μέρα εδώ κάτι? για να δούμε μπορεί να κάνω και λάθος ... " και ψάχνετε.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρία μου σ'ευχαριστώ για τις ιδέες για τον τρόπο χειρισμού αυτής της προσχολικής ηλικίας όσον αφορά στην εκμ'αθηση. Όντως οι ιδέες σου είναι καλές και φαίνονται διασκεδαστικές και για το παιδί. Βέβαια κατόπιν συνάντησης μου με τη δασκάλα του μικρού αρχίσαμε να κάνουμε και λίγη ενασχόληση με γράμματα και αριθμούς στο χαλαρό βέβαια και χωρίς πίεση. Περισσότερο για να σπάσει λίγο το χεράκι του στη γραφή, δείχνοντας του πώς να γράφει το όνομα του (κάτι που του άρεσε) και ωθόντας τον να γράψει κάποιους αριθμούς όποιους αυτός θέλει αλλά και να μάθει την αντιστοιχεία αριθμών - αντικειμένων χωρίς βέβαια να ξεπερνάμε ακόμα τα 10 αντικείμενα για να μην αγχωθεί και μπερδευτεί. Χθες με ρώτησε αυτό που λες εσύ. Είδε σε ένα λεωφορείο το Δ που ξεκινούσε το όνομα της περιοχής και με ρώτησε ποιο γράμμα είναι και μου το έγραψε στο σπίτι. Του είπα και του είπα κανά δυο λεξούλες που ξεκινάνε από αυτό το γράμμα. Συμπερασματικά όπως είπες κι εσύ είναι καλό να ασχοληθεί λίγο για να αγαπήσει την όλη διαδικασία της γραφής, αλλά στο χαλαρό μέσα από το παιχνίδι και μέσα από μια κατάσταση χαλαρή χωρίς πίεση και άγχος για γρήγορη μάθηση και αναγκαστική προετοιμασία.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Θελω να κανω μια ερωτηση και ελπιζω να μην ειναι εξω απο το θεμα.

Ξερει κανεις τι πρεπει να κανει καποιος που θελει το παιδι του να ΜΗΝ παει στην πρωτη δημοτικου?για να το πω πιο σωστα να καθυστερησει για μια χρονια?

Θελω ο Αλεξανδρος να παει στο σχολειο μια χρονια αργοτερα να ξανακανει το νηπιο δηλαδη.Ποια ειναι η διαδικασια?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

 

Ο γιός μου είναι φέτος στη Α τάξη και καταλαβαίνω απόλητα τις ανησυχίες σας. Ένα έχω να σας πω ΜΗΝ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΕΣΤΕ και ΜΗΝ ΥΠΟΤΙΜΑΤΕ τα παιδιά σας. Είναι πολύ πιο έξυπνα από ότι νομίζετε, θα τα καταφέρουν καλύτερα από ότι φαντάζεστε και θα σας καταπλήξουν με τον τρόπο που σκέφτονται και δημιουργούν.

 

Μιλάω εκ πείρας γιατί εγώ από το άγχος μου μπήκα από μόνη μου σε ένα τρελό κύκλο σκέψεων και αμφιβολιών που μόνο κακό έχει φέρει.

 

Το τι νιώθει και πιστεύει η μαμά για το παιδί της το νιώθει και το πιστεύει το παιδί για τον εαυτό του.

 

Όταν στο τέλος επισκέφθηκα παιδοψυχολόγο (κοντά στα Χριστούγεννα) και άνοιξα τα μάτια μου και είδα ότι υπάρχουν κι άλλα σπουδαιότερα πράγματα στη ζωή του παιδιού μου εκτός από το ΑΡΙΣΤΑ τότςε έγινε το θαύμα.

 

Έγινε χαρούμενος, αγαπά τη μάθηση και ταξινομήσαμε το σχολείο γενικά σαν ένα από τα εκατό άλλα πράγματα που έχουν 5την ίδια σημασία.

 

Be cool!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Νινέττα !

αυτό που λες, είναι κάτι πάρα πολύ σημαντικό, μια πολύ μεγάλη απόφαση, η οποία απο ότι ξέρω δεν μπορεί να την πάρει ο γονιός αλλά θα πρέπει να υπάρχει γνωμοδότηση απο ειδικό συγκεκριμένο που να εξηγεί γιατί ένα παιδί

δεν είναι ικανό να παρακολουθήσει ακόμα την πρώτη δημοτικού.

 

απο ότι ξέρω εάν δεν υπάρχει λόγος ιατρικός/ψυχολογικός πολύ συγκεκριμένος (κάποια διαταραχή/σύνδρομο/αναπτυξιακά προβλήματα).

 

Γενικά κάτι τέτοιο θα σήμαινε ότι - θα αποχωριστεί τους φίλους του με τους οποίους ενδεχομένως να πήγαινε στο δημοτικό,

θα ξανακάνει τα όσα έκανε στο νήπιο, με άλλα παιδιά δίπλα του, και στην ερώτηση που θα σου κάνει που πήγαν τα άλλα παιδιά που ήξερα

(που αν δεν την κάνει θα πρεπει να την εξηγήσεις)

θα πρέπει να απαντήσεις ότι πήγαν στο άλλο σχολείο, και να πεις και γιατί εκείνος δεν πήγε σε αυτό το άλλο σχολείο.

κατα πάσα πιθανότητα θα νιώσει ενοχή ότι κάτι δεν εχει κανει σωστά

ότι και να πεις, και να το εξηγήσεις.

οι δραστηριότητες θα του είναι λογικα΄πολύ βαρετές αφού θα τις ξανακάνει, και θα νιώθει μοναξιά όντας μόνος του στον ίδιο χώρο που ήταν πρίν με τους φίλους του - η αντίθεση δηλαδή αυτή θα είναι αρκετά μεγάλη... και διαφορετική απο το αν πάει σε άλλο σχολείο.

 

αν είναι θα πρέπει δηλ. να πάει σε άλλο νηπιαγωγείο.... γνωρίζω οικογένεια που το έκαναν έτσι, όμως στο παιδί είχε διαγνωστεί ήπιας μορφής φάσμα αυτισμού.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σας πω τι γίνεται πρακτικά από την πλευρά του ΙΚΑ!!!(μιας και το έχω ψάξει αλλά για άλλους λόγους :oops: )

Κλείνει ο γονιός ραντεβού στο Κέντρο Παιδοψυχικής Υγιεινής του ΙΚΑ που βρίσκεται στην οδό Αραχώβης 17 και Ιπποκράτους γωνία στα τηλέφωνα 2103604929 και 2103641681 και τους λεει οτι θέλει να εξετάσουν το παιδί του παιδοψυχολόγος και παιδοψυχίατρος γιατί να δουν αν το παιδί είναι ώριμο συναισθηματικά, γνωστικά και αναπτυξιακά για να πάει στην Α δημοτικού και αν όχι να τους δώσουν το απαραίτητο έγγραφο για να πάρουν "επανάληψη νηπειαγωγείου"!!!

 

Ελπίζω να βοήθησα :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο Αλεξανδρος θα εχει με τα περισσοτερα παιδια της ταξης του σχεδον ενα χρονο διαφορα(και τωρα φυσικα εχει αυτην την διαφορα)για 19 ημερες ΜΟΝΟ δεν παει στο προνηπιο.τα περισσοτερα παιδια του λενε οτι ειναι μωρο γιατι τον βλεπουν πιο κοντο απο αυτα και πολλες φορες εχει πληγωθει απο αυτην την συμπεριφορα.ενα στοιχειο του οτι δεν ειναι στο ιδιο επιπεδο με τα υπολοιπα παιδια,ειναι οτι κανει ακομα λαθη στην ομιλια, και το σημαντικοτερο για μενα ειναι οτι ειναι πολυ ευαισθητο και υπευθυνο παιδι,αρκετα απαιτητικο απο τον εαυτο του και ντροπιαζεται ευκολα.αν παει στην πρωτη ταξη και νιωσει οτι δεν τα καταφερνει αυτο δεν εχει επιστροφη ετσι δεν ειναι?δεν θα γυρισει πισω.

Ολα αυτα δεν νομιζω οτι θα ισχυουν και του χρονου γιατι νομιζω οτι και ο λογος του θα βελτιωθει και θα εχει περισσοτερη σιγουρια για τον εαυτο του αφου δεν θα υπαρχει αυτη η δυσκολια.για να σας πω ενα παραδειγμα πριν λιγες ημερες με ρωτησε τι ειναι η μουτζα :shock: και τελικα μου εξιστορισε την αδικη "τιμωρια"που πηρε απο την δασκαλα του οταν τον εβαλε να κατσει στην καρεκλα της σκεψης γιατι τα παιδακια της ειπαν οτι...εριχνε μουτζες :shock:

ηταν λεει υπευθηνος να μην κανουν φασαρια ωστε να μιλησει για λιγο στο τηλεφωνο ,τα παιδια εκαναν φασαρια και ο δικος μου τους εκανε νοημα με το χερι να σταματησουν....ενω φυσικα τους το ελεγε και με λογια.Η παλαμη του ηταν ανοιχτη σαν στοπ (ετσι το κανει παντα)τα παιδια ελεγαν οτι τα μουτζωνει η δασκαλα τα ακουσε και νααααα ο Αλεξανδρος στην καρεκλα της σκεψης χωρις να εχει ιδεα τι κακο εκανε... :(

μπορει να ειναι λιγο αστοχο το παραδειγμα μα ειναι το πρωτο που μου'ρθε στο μυαλο για να σας πω για ποιον λογο πιστευω οτι ο Αλεξανδρος δεν εχει "ψηθει"ακομα στο σχολειο δεν εχει παει ουτε προνηπιο ουτε παιδικο σταθμο και δεν εχει πονηρεψει ακομα....ειναι περισσοτερο για ψυχολογικους λογους.

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις συζητήσει με τη νηπιαγωγό1; Ποια ε ίναι η αποψή της; Οταν λες ότι κάνει ακόμα λάθης στην ομιλία τι ακριβώς εννοείς; Γενικά πάντως βλέπω ότι εμείς οι μαμάδες που έχουμε παιδιά γεννημένα το τελευταίο τρίμηνο του έτους (ο γιος μου είναι Οκτώβριο γεννημένος) μας πιάνει ένα άγχος παραπάνω αν τα παιδιά μας θα είναι έτοιμα και αρκετά ώριμα αναπτυξιακά να αντιμετωπίσουν την πρόκληση του Δημοτικού.

Πάντως με γνωμοδότηση γιατρού και σχετικη αίτηση γονέων το παιδί μπορεί να επαναλάβει 1 φορά το νηπιαγωγείο. Και στη Λιλιπούπολη πάντως 2 παιδιά που φέτος επαλαμβάνουν το νηπιαγωγείο, συνεχίζουν σε άλλο νηπιαγωγείο με παρότρυνση των παιδαγωγών και ήταν μάλιστα απόλυτοι ως προς την αλλαγή νηπιαγωγείου για τους λόγους που αναφέρει και η Μαρία Στυλιανάκη. Είναι πάντως μια σημαντική απόφαση και θα πρέπει πρώτα να σιγουρευτείς αν είναι απαραίτητο να γίνει κάτι τέτοιο και αν όντως τα οφέλη που απορρέουν είναι περισσότερα. Πρώτη φορά πήγε φέτος στο νηπιαγωγείο;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ολες για τον χρονο σας!

Ναι, ειναι πρωτη φορα στο νηπιο και δεν εχει παει σε παιδικο σταθμο.

Τα λαθη που κανει ειναι σε εννοιες και σε λεξεις για παραδειγμα θα πει να ζουζουρεψουμε και οχι χουζουρεψουμε.κ.α.μπερδευει ακομα τον χρονο εχθες... προχθες.Γενικα απο τα παιδια που εχω δει οταν δουλευα σαν παιδαγωγος και αν τον κρινω σαν δασκαλα και οχι σαν μαμα θα ελεγα οτι αν ηταν στο προνηπιο θα ηταν απο τους πρωτους γιατι εχει πολυ καλη μνημη ,ειναι παααρα πολυ καλος στην ζωγραφικη,κανει λεπτομερειες.Ειναι πολυ καλος στο φανταστικο παιχνιδι και συνεργασιμος,θελει να ειναι αρχηγος στην σχεση με τους φιλους του και ειναι πολυ ευαισθητος.Για το νηπιο ομως θα ελεγα οτι πρεπει να βελτιωσει τον λογο του να εχει περισσοτερη υπομονη στην λεπτη του κινητικοτητα, και οτι ειναι ευερεθιστος.....

Η δασκαλα του μας λεει οτι ειναι καταπληκτικος :D:D:D

οτι πολλες φορες βλεπει οτι μπορει να σκεφτεται την ιδια στιγμη 2 διαφορετικα πραγματα :shock:

Μας εδωσε σε αυτο ενα παραδειγμα.Εκανε λεει μαθημα και εκανε μια ερωτηση στον Αλεξανδρο πανω σε αυτο που ελεγε σιγουρη οτι δεν προσεχε....της λεει κατι ασχετο για τον παππου του, και μετα την σωστη απαντηση :shock::D:roll: Αυτο παλι τι ειναι?

Θα δουμε λεει πως θα τα παει στο τελος της σχολικης χρονιας.Εχουμε συναντηση σε λιγες ημερες να δουμε τι θα μας πει...

Link to comment
Share on other sites

Η κόρη μου το Νοέμβριο έγινε 5 και του χρόνου θα πάει πρώτη Δημοτικού.

Είναι μικρή και στο ύψος και όντως θα φαίνεται πολύ μικρή ανάμεσα στα άλλα παιδιά αλλά δε με απασχόλησε να την κρατήσω πίσω. Πάει αρκετά χρόνια σε παιδικό σταθμό και είναι ώριμη για την ηλικία της όπως λένε οι δασκάλες της. Συναγωνίζεται πλήρως τα παιδιά που είναι ένα χρόνο μεγαλύτερά της άρα δε με ανησυχεί.

 

Νομίζω ότι η διαφορά φαίνεται την πρώτη δεύτερη χρονιά και μετά όλα είναι ΟΚ. Αν δεν υπάρχει σημαντικός λόγος γιατί να μείνει μια χρονιά πίσω?

 

Όσο για τις εργασίες στο σπίτι, βλέπω ότι όλοι οι εκπαιδευτικοί είναι χαλαροί και λένε ότι δε χρειάζεται να κάνεις κάτι στα νήπεια γιατί το παιδί όλα θα τα μάθει στην πρώτη. Έτσι μας λένε και στα νήπεια και γενικά δεν κάνουν πολλά πράγματα. Είμαι κι εγώ της άποψης να μην πιέζουμε τα παιδιά και για όλα υπάρχει η σωστή χρονική στιγμή και πρέπει να χαρούνε και να παίξουν κλπ κλπ.

 

Βλέπω όμως επίσης ότι όλοι οι εκπαιδευτικοί (δάσκαλοι κλπ) στα δικά τους παιδιά βγάζουν την ύλη της επόμενης χρονιάς!

 

Προσπαθόντας να κρατήσω ένα μέτρο, και να μην είμαι στα άκρα, άρχισα κι εγώ φέτος χαλαρά να παίζω με γράμματα αριθμούς και επειδή και η κόρη μου είναι αρκετά δεκτική κάνουμε διάφορα βιβλία προσχολικής ηλικίας γιατί και η ίδια το ζητάει και της αρέσει... στο χαλαρό πάντα όχι συστηματικά και μόνο όταν έχει όρεξη.

 

Παρόλα αυτά βλέπω με έκπληξη γύρω μου ότι ΟΛΟΙ προσπαθούν να μάθουν ότι περισσότερο μπορούνε στα παιδιά τους και πριν την ώρα τους.

 

Το βλέπω και από εδώ μέσα και το "άγχος" που ύπάρχει στο συγκεκριμένο ή άλλα θέματα αλλά και γύρω μου σε γνωστούς και φίλους.

 

Πολλά παιδιά της ηλικίας της κόρης μου 5 ετών, ξέρουν ήδη να διαβάζουν ενώ οι γονείς αυτών των παιδιών υποστηρίζουν ότι στο σπίτι δεν ασχολούνται καν! Βλέπω να ξέρουν πρόσθεση και διάφορα άλλα και μου είναι αδύνατο να φανταστώ ότι ένα παιδί ΞΕΡΕΙ να διαβάζει χωρίς ποτέ να έχει ασχοληθεί για αυτό το σκοπό κάποιος μαζί του.

 

Μένω έκπληκτη λοιπόν και λέω ότι ΔΥΣΤΥΧΩΣ υπάρχει από τώρα τρομερός ανταγωνισμός ανάμεσα στους γονείς σε πρώτη φάση.

Πολλά παιδιά στην πρώτη πάνε προετοιμασμένα είτε από γονείς ή από το σχολείο ξέροντας να διαβάζουν και κάνοντας ακόμα και πράξεις. Άρα πως να ΜΗΝ μπεις στο τριπάκι όταν θες για το δικό σου παιδί όχι να είναι πρώτο, αλλά να μην αισθάνεται άσχημα να μην κουράζεται και να πάρει το δρόμο του στο σχολείο ανάμεσα στους καλούς μαθητές?

 

Γιατί αν η μισή τάξη ξέρει να διαβάζει.. είναι προφανές πως θα νιώθει η άλλη μισή που πασχίζει να μάθει και μπαίνει σε αυτή τη διαδικασία πρώτη φορά.

 

Όπως και να έχει αν είναι προετοιμασμένο θα ζοριστεί πολύ λιγότερο στο διάβασμα, θα χρειάζεται λιγότερο χρόνο για τις εργασίες άρα θα έχει χρόνο για παιχνίδι, και θα έχει αρκετά ανεβασμένο ηθικό στην τάξη όταν νιώθει ότι είναι ανάμεσα στα παιδιά που τα ξέρουν και όχι σε αυτά που πασχίζουν να μάθουν.

Επειδή η αρχή είναι το ήμιση του παντώς θα κάνει μια καλή αρχή!

 

Αναγκαστικά λοιπόν και με μέτρο θα ακολουθήσεις το σύστημα είτε πιστεύεις ότι είναι σωστό είτε όχι.

 

Όπως πχ και με την ξένη γλώσσα. Είναι προφανές ότι τα παιδιά που αρχίζουν από τη πρώτη χαζεύουν και κάνουν 10 χρόνια να πάρουν πτυχίο ενώ αν αρχίσουν στο γυμνάσιο θα πάρουν πτυχίο σε 4 χρόνια. Αλλά παρόλα αυτά όταν όλα τα μικρά πάνε αγγλικά θα πρέπει να στείλεις και το δικό σου έτσι για να είναι μέσα στα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα βέβαια στα δημόσια αρχίζουν ξένη γλώσσα στην τρίτη δημοτικού και στην πέμπτη δεύτερη ξένη γλώσσα από ότι ξέρω (μάλλον για να διοριστούν μερικοί καθηγητές).

Έτσι στα ιδιωτικά μιας και πρέπει πάντα να κάνουν κάτι παραπάνω αρχίζουν γλώσσα στην πρώτη δημοτικού και δεύτερη γλώσσα στην τρίτη.

 

Τώρα πως μπορεί εάν παιδί στην τρίτη που καλά καλά δεν έχει προχωρήσει στα Ελληνικά να μάθει και δεύτερη ξένη γλώσσα χωρίς να πάνε τα λεφτά χαμένα... απορία το έχω!

Link to comment
Share on other sites

Νινέττα όπως ξέρεις κι εσύ τα παιδιά ωριμάζουν κι αλλάζουν πολύ μέσα σε μερικούς μήνες, οπότε έχετε 6 μήνες μπροστά σας για να εκτιμήσετε την κατάσταση και να πάρετε αποφάσεις. Ξέχασα να αναφέρω ότι και ο σχολικός σύμβουλος προσχολικής αγωγής μπορεί να εισηγηθεί επανάληψη της φοίτησης στο νηπιαγωγείο εφόσον και οι γονείς το επιθυμούν, έτσι δεν χρειάζεται να έχεις βεβαίωση ιατροπαιδικής υπηρεσίας.

Αλήθεια, θα συνεχίσει δημοτικό στο ίδιο σχολείο 0 Αλέξανδρος;

Link to comment
Share on other sites

maritsa,σε ευχαριστω πολυ.σημερα πηραμε τον ελεγχο προοδου του Αλεξανδρου.Εχει 14 ενοτητες οπως ακολουθω τις υποδειξεις,συμμετεχω σε ομαδικα παιχνιδια,ειμαι καλος ακροατης,υπακουω στους κανονες του σχολειου,συγκετρωνομαι σε αυτο που κανω κ.α στα 13 η δασκαλα του εχει βαλει ναι :D εκει ομως που θελει δουλεια ειναι στο ελεγχω τα συναισθηματα μου, οπου εχει βαλει ,μερικες φορες.(δεν εχει δηλαδη βαθμο μα ναι ,μερικες φορες και οχι ακομη). Στην κουβεντα που καναμε ,μας ελεγε πως δεν ειναι πισω στα μαθησιακα κομματια,ειναι ομως πολυ ευαισθητος και βαζει ευκολα τα κλαματα.Για παραδειγμα θα κλαψει οταν χασει σε ενα παιχνιδι,μας τονισε πως σε κανενα παιδακι δεν αρεσει να χανει ομως σε αυτην την ηλικια διαλεγουν αλλο τροπο θα πουνε δεν θελω να παιξω η ειμαι κουρασμενος κ.α.

και εμεις λεγαμε πως θα περιμενουμε να δουμε πως θα ειναι στο τελος της χρονιας ομως σημερα μας εστειλαν μια ανακοινωση που λεει πως για τον καλυτερο προγραμματισμο της επομενης σχολικης χρονιας θελουν να τους ενημερωσουμε μεχρι 7 Μαρτιου αν θα συνεχισει να φοιτα στο σχολειο τους.

ΔΕΝ ΕΧΩ ΙΔΕΑ.εδω δεν ξερω αν θα παει στο νηπιο η στην πρωτη τι να τους πω?θελω μια θεση στο νηπιαγωγειο και μια στην πρωτη να διαλεξω σε 6 μηνες?ααααχ τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ πάντως είχα κερδίσει χρονιά και είχα πάει ένα χρόνο νωρίτερα σχολείο.

Δεν ξέρω και δεν θυμάμαι κάν άν είχα προβλήματα λόγω του νεαρού της ηλικίας μου.

Μάλλον καλά τα πήγα!

 

Πιστεύω ότι κακώς ανησυχείς και εφόσον το παιδάκι σου δεν έχει κάποιο εξακριβωμένο διανοητικό πρόβλημα.

 

Άφησέ το να πάει κανονικά στο σχολείο του και θα προσαρμοστεί και θα τα πάει μια χαρά.

 

Προσωπικά αποφεύγω να μπαίνω στο τρυπάκι του ανταγωνισμού ή συγκριτισμού με άλλους γονείς και τα παιδιά τους, το θεωρώ τόσο άσκοπο!

Ούτε πιέζω την κόρη μου να μάθει λέξεις, είναι στο προνήπιο και μόνη της τα πηγαίνει περίφημα!!

 

Στο σπίτι φροντίζω να παίζω μαζί τους να ζωγραφίζουμε και να περνάμε ωραία.

 

Όσον αφορά την ξένη γλώσσα, είχα ξεκινήσει απο 2α δημοτικού Αγγλικά και πήρα το πρώτο μου πτυχίο στο Γυμνάσιο.

Τα είχα βαρεθεί και δεν μπορούσα να αρθρώσω λέξη...λέξη μιλάμε!!

Ασχέτως των πτυχίων!!

Όταν πλέον κατοίκισα μόνιμα Αγγλία κατάφερα να μάθω Αγγλικά...όσο περίεργο και άν ακούγεται αυτό.

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τον βρίσκω τον Αλέξανδρο Νινέττα, απ' ότι καταλαβαίνω λοιπόν ούτε η νηπιαγωγός βρίσκει ότι συντρέχει λόγος να επαναλάβει το νηπιαγωγείο. Να ξέρεις πάντως ότι οι δασκάλες στην Α΄Δημοτικού λαμβάνουν υπόψη τους το γεγονός ότι στην τάξη υπάρχουν παιδιά που είναι σχεδόν ένα χρόνο μικρότερα από τα άλλα και πιθανώς λιγότερο ώριμα στο μαθησιακό ή κοινωνικό και συναισθηματικό κομμάτι και μέχρι τα Χριστούγεννα θεωρείται περίοδος προσαρμογής του παιδιού στο πλαίσιο του σχολείου και στις απαιτήσεις του.

Τώρα σε ότι αφορά τις προθεσμίες αυτό συμβαίνει σε όλα τα σχολεία καθώς θέλουν να προγραμματίσουν τις εγγραφές τους, αλλά χρησιμοποιείται και λίγο σαν μοχλός πίεσης προς τους αναποφάσιστους γονείς. Πέρισυ που κοιτάζαμε τα δημοτικά σχολεία, όλα μας τόνιζαν ότι πρέπει να το αποφασίσουμε μέχρι τέλη Μαρτίου, μετά κλείνουν οι θέσεις και τα γνωστά, στο τέλος απ' όλα τα σχολεία μας έπαιρναν τηλέφωνο για την εγγραφή μέχρι το καλοκαίρι. Αλλωστε πολλοί γονείς περιμένουν και τις κληρώσεις από ιδιωτικά ή δημόσια πειραματικά σχολεία που γίνονται τέλη Μαϊου, οπότε δεν μπορούν να δεσμευτούν νωρίτερα με προκαταβολές. Μη σε αγχώνει λοιπόν αυτό και εξήγησε στον υπεύθυνο ότι δεν μπορείς να δεσμευτείς για την εγγραφή τόσο νωρίς.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια σας ευχαριστω πολυ!!

Οταν παω να παρω μια αποφαση,κατι γινεται και αλλαζω γνωμη :(:oops:

Να,εχθες στον παιδοτοπο, ηταν 2 μαμαδες που ελεγαν το ποσο δυσκολο εχει γινει το δημοτικο,πως στην πρωτη κιολας βαζουν στα παιδακια πολλες ασκησεις,δεν εχουν χρονο για παιχνιδι,κανουν πραγματα που παλια τα εκαναν στην δευτερα και στην τριτη....

Μαριτσα εσενα ο μικρος σου πρωτη δεν παει?πως ειναι τα πραγματα?ποσο χρονων πηγε?ειναι ετσι οπως μου λενε?

συγγνωμη για τις πολλες ερωτησεις εχω μπλεχτει και ψαχνω να βρω λυση.

φιλια πολλα και παλι ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...