Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ινομυώματα κ εξωσωματική


Recommended Posts

καλημέρα.γράφω για πρώτη φορά.

Δυστυχώς στο club της εξωσωματικής λόγω προβλήματος του συζύγου. Και ενώ πήραμε την απόφαση μετά από 3 χρόνια και με δεδομένο οτι εγώ δεν είχα γυναικολογικό πρόβλημα ποτέ, μόνο ένα μικρό ινιμύωμα εξωτερικό πριν δυο χρόνια παρουσιάστηκε το οποίο δεν απασχολούσε, πάμε στον γυναικολόγο μου να το συζητήσουμε για εξωσωματική και στην εξέταση λέει ότι το ινομύωμα εχεί γίνει 5,5εκ και έχουν δημιουργηθεί αλλα 3-4 μικρότερα.χρειάζεται επέμβαση γιατί κανένα κέντρο δεν θα σας δεχτεί έτσι, λέει.

Πήγα και σε δεύτερο γιατρό, ινομυωματώδης μήτρα μας λέει, προτείνει υστεροσκόπηση κ αν δεν είναι στο ενδομήτριο αυτά τα μικρότερα να κάνουμε μια προσπάθεια εξωσωματικής πάντα με ρίσκο αιμοραγίας ή πρόωρου τοκετού όμως αν επιτευχθεί εγκυμοσύνη.

Έχει κάνει κάποια κοπέλα εξωσωματικη με ινομυώματα? είναι όντως τόσο επικίνδυνη η εγκυμοσύνη με ινιμυώματα? θα θελα τις εμπειρίες σας και τη γνώμη σας αν ξέρετε κάτι σχετικό.

Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Δεν ξερω αν μπορω να σε βοηθησω, εχω κι εγω ενα μεγαλο ινομυωμα εκτος μητρας αλλα το παιδακι μου το εχω κανει με φυσιολογικη συλληψη. Το ινομυωμα μου ηταν στην αρχη της εγκυμοσυνης σαν το δικο σου περιπου (6 εκ.) και πριν γεννησω ηταν γυρω στα 11 εκ. Αυξανονται λογω των ορμονων της εγκυμοσυνης αλλα μετα τη γεννα επανερχονται μετα απο ενα χρονικο διαστημα. Η εγκυμοσυνη δεν ηταν τοσο ευκολη, ειχα λιγους πονους αλλα τιποτα το φοβερο. Ουτε προωρα γεννησα ουτε τιποτα. Ξεχασα να σου πω οτι κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης ειχα βγαλει αλλα δυο μικρα ινομυωματα μεσα στη μητρα που μετα εξαφανιστηκαν.

Τωρα ειμαι παλι εγκυος με μια πολυ καλυτερη εγκυμοσυνη ως τωρα και δεν μου εχει δημιουργησει κανενα προβλημα. Εγω αφου ειχα γυρισει πολλους γιατρους που μου ελεγαν να το βγαλω ευτυχως πηγα και στο χασιακο που μου ειπε οτι δεν χρειαζεται. Μαλιστα μου ειπε οτι μια τετοια επεμβαση θα μειωνε την γονιμοτητα μου και να το ξανασκεφτω αφου τελειωσω με τα παιδια που θελω να κανω.

Τωρα για εξωσωματικη δεν ξερω, παντως δεν χανεις τιποτα να το ψαξεις λιγο ακομα. Εγω τον Χασιακο, οπως και απειρες κοπελες εδω, τον εμπιστευομαι απολυτα.

f1OTp2.png

pNHkp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Με το καλό το παιδάκι σου. ισως χρειάζεται και άλλο ψάξιμο,τι να πω, έχεις δίκιο. Είμαι όμως από Θεσσαλονική και αυτός ο Χασιακός που λές είναι μάλλον Αθήνα...ε?

 

Ευχαριστώ πάντως

Link to comment
Share on other sites

Έχω δύο εξωτερικά με το ένα μεγάλο σχεδόν 6εκ όπως είπα, το άλλο μικρότερο 2,5 εκ και ένα-δυο ακόμη που με τον υπέρηχο δεν φαίνεται καθαρά αν είναι εξωτερικά γι αυτό ο γιατρός είπε να κάνουμε την υστεροσκόπηση να δούμε αν πάνε προς τα μέσα ή προς τα έξω..

Τι να πω, το θέμα είναι ότι πρέπει να κάνω εξωσωματική αλλιώς με φυσική σύλληψη θα το πάλευα όπως εσύ...ξέρω και άλλες κοπέλες με τη δική σου περίπτωση, ακόμη και γω μέσα στα ινομυώματα μεγάλωσα όταν με γέννησε η μητέρα μου.

Μπέρδεμα...:confused:

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον. Να είσαι καλά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εμενα η μαμα μου με ινομυωματα. Ειναι σιγουρα και κληρονομικο τελικα.

Ευχομαι ολα να σου πανε καλα και να αποκτησεις ενα παιδακι πιο συντομα απ'οτι φανταζεσαι!!!

Να μας ενημερωνεις για τις εξελιξεις... να εισαι καλα

f1OTp2.png

pNHkp2.png

Link to comment
Share on other sites

ok, ευχαριστώ για την ευχή. μάλλον θα επισκεφτώ κανέναν εξωσωματικό γιατρό εδώ στη Θεσ/νικη, να μου πει και αυτός τη γνώμα του...:rolleyes: πάντως θα θελα να αποφύγω την επέμβαση, δεν ξέρω πάλι..ξέρω περιπτώσεις που μετά από επέμβαση, κοπέλες έμειναν αμέσως έγκυοι..μαλλον όμως αυτές είχαν μεγάλα εσωτερικά ινομυώματα και εμπόδιζαν τη σύλληψη.

Σίγουρα κληρονομικά έιναι. όλοι μου το έχουν πει..

 

Είμαστε και μέσα στι καλοκαίρι και οι γιατροί φεύγουν διακοπές..!Αν έχω νεότερα θα ενημερώσω!

 

Να είσαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου βρήκαν με τον υπέρηχο 2 μικρά μέσα στην μήτρα , 10 + 12 χιλ. Εκανα υστεροσκοπηση να τα δει...αλλά δεν τα πείραξε...ελπίζω να μην υπάρξει πρόβλημα στην εξωσωματική μου.

Link to comment
Share on other sites

Η θέση και το μέγεθος του κάθε ινομυώματος είναι αυτά που θα οδηγήσουν ένα γιατρό να τα βγάλει ή όχι. Όντως αν δεν είναι σε καλή θέση, μπορεί να εμποδίζει την σύλληψη ακόμη και με εξωσωματική, οπότε θα πρέπει να αφαιρεθούν. Αλλά και στην περίπτωση εγκυμοσύνης οι κίνδυνοι που σου ανέφεραν είναι αληθινοί. Όπως και να είναι μόνο ένας καλός γιατρός μπορεί να αποφασίσει κάτι τέτοιο. Στη Θεσσαλονίκη θα σου πρότεινα να δεις τον Πάντο και τον Γκριμπίζη. Όχι για εξωσωματική αλλά για να σου πούνε αν πρέπει να τα βγάλεις ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω κανει και αφαιρεση ινομυωματων πριν 5 χρονια και φετος εκανα εξωσωματικη λογω προβληματος με το σπερμα.Τα ινομυωματα που ειχα αφαιρεσει ηταν ενα πολυ μεγαλο 10εκ εξω απο τη μητρα και 2-3 μικροτερα. Πριν την εξωσωματικη ειχα παλι 2 ινομυωματα, 2 με 2.5 εκατοστα εξωτερικα. Εμεινα εγκυος με την 1η προσπαθεια και λογω των φαρμακων αυξηθηκαν πολυ γρηγορα στα 7 εκατοστα το 1 και 4εκ το αλλο. Ευτυχως ομως μετα το 1ο 3μηνο σταματησαν να μεγαλωνουν αντιθετως μικρυναν και λιγο. Ολα μεχρι στιγμης πανε καλα. Σου ευχομαι καλη επιτυχια σε οτι και αν αποφασισεις.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις...

vanessa, νομίζω ότι είμαι πιο κόντά στη δική σου περίπτωση, γιατί και μεις πρόβλημα με το σπέρμα έχουμε γι αυτό και η εξωσωματική. τώρα όμως είναι και τα ινομυώματα..τι να πω.φαύλος κύκλος...κι αν τα αφαιρέσω και βγουν άλλα? θα έχω το δικό σου παράδειγμα να ελπίζω...εύχομαι όλα να σας πάνε καλά!

dinad, νομίζω ότι τα δικά σου ειναι πολυ πολυ μικρά. σίγουρα δεν ενοχλούν.καλή επιτυχία με την εξωσωματική.

dawn, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...από βδομάδα θα πάω για υστεροσκόπηση να τα δούμε.θα πάω στον Σαραβέλο, εδώ στη Θεσ/νικη, μου τον συνέστησαν συγγενεις με παρόμοιο πρόβλημα που έμειναν ευχαριστημένοι...

Θα σας ενημερώσω για την εξέλιξη και βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω κανει και αφαιρεση ινομυωματων πριν 5 χρονια και φετος εκανα εξωσωματικη λογω προβληματος με το σπερμα.Τα ινομυωματα που ειχα αφαιρεσει ηταν ενα πολυ μεγαλο 10εκ εξω απο τη μητρα και 2-3 μικροτερα. Πριν την εξωσωματικη ειχα παλι 2 ινομυωματα, 2 με 2.5 εκατοστα εξωτερικα. Εμεινα εγκυος με την 1η προσπαθεια και λογω των φαρμακων αυξηθηκαν πολυ γρηγορα στα 7 εκατοστα το 1 και 4εκ το αλλο. Ευτυχως ομως μετα το 1ο 3μηνο σταματησαν να μεγαλωνουν αντιθετως μικρυναν και λιγο. Ολα μεχρι στιγμης πανε καλα. Σου ευχομαι καλη επιτυχια σε οτι και αν αποφασισεις.

Πάντως ενώ οι γιατροί λένε ότι δεν μικραίνουν ποτέ τα ινομυώματα αλλά μόνο μεγαλώνουν, το έχω ακούσει και από άλλες κοπέλες ότι τους έχουν μικρύνει και μάλιστα σε περίοδο εγκυμοσύνης! μυστήριο η φύση!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...