Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθαρισμός αυτιού


Recommended Posts

καλημέρα!

 

Έχω μια κόρη 17 μηνών και εδώ και πολύ καιρό μας έλεγε η παιδίατρος ότι το ένα αυτάκι της έχει πολύ κερί. Βάλαμε κάτι σταγόνες, κάποια στιγμή καθάρισε το μισό, αλλά το τελευταίο διάστημα το κερί φαίνεται να είναι στερεό.

Έτσι πήγαμε σε ΩΡΥΛΑ , ο οποίος μας συνέστησε να της βάζουμε λαδάκι 3 φορές την ημέρα για 5 μέρες και να πάμε να το καθαρίσει.

Χτες πήγαμε στο ιατρείο του, αλλά δυστυχώς το κερί δεν είχε ρευστοποιηθεί και θα βάλουμε για άλλη μια βδομάδα λάδι, μπόλικο είπε, ώστε με μια κίνηση να μπορέσει να το αφαιρέσει.

Προσπάθησε και χτες, αλλά την πονούσε και δεν ήθελε να την ταλαιπωρήσει παραπάνω.

Για τον καθαρισμό έχει ένα πράγμα λεπτό, σαν βελόνα, το οποίο ρουφά στην ουσία ό,τι υπάρχει μέσα στο αυτί.

Εγώ ανησύχησα μήπως αυτό το πράγμα πονάει πολύ, αν και το έχω δει σε όλους τους γιατρούς.

Πείτε μου την γνώμη σας. Είναι σωστή η μέθοδος? Την έχετε ακολουθήσει ποτέ?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημερα.και της κουμπαρας μου η μικρη ειχε το ιδιο προβληματακι και ο ΩΡΥΛΑΣ χρησιμοποιησε την ιδια μεθοδο.βεβαια η μικρη ηταν μεγαλυτερη.Μετα ειχε πει στη μαμα της οτι πονεσε πολυ λιγο,πιο πολυ φοβηθηκε.περαστικα σας:!::P:grin:

Fa3Lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς μια από τα ίδια. Το εργαλειο που χρησιμοποιεί ο γιατρός δεν πονάει, αφού απλά ρουφάει ότι υπάρχει στο αυτί. Απλά επειδή τα παιδάκια δεν κάθονται κι ακούνητα, μπορεί να τα ενοχλήσει λίγο. Κι εμείς πήγαμε δύο φορές και την δεύτερη το έβγαλε στο δευτερόλεπτο.

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι ο τακτικός καθαρισμός του αυτιού (ρώτησε την παιδίατρο σχετικά) γιατί και να το βγάλει τώρα ο ΩΡΛ, σύντομα μπορεί να ξαναμαζέψει κερί και να τρέχετε πάλι να σας το αφαιρέσει.

[url=http://www.thebump.com/?utm_source=ticker&utm_medium=UBB&utm_campaign=tickers][img]http://global.thebump.com/tickers/ttc0e67.aspx[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

κι εμάς από 15μηνών το έχουμε κάνει πολλές φορές αυτό. Ποτέ δε μας είπαν για σταγόνες. Δεν το έβγαζε με μια κίνηση βέβαια και η μικρή ψιλοέκλαιγε αλλά περισσότερο είναι ο φόβος. Δε γίνεται αλλιώς.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Και εμείς κάναμε καθαρισμό στο αυτάκι μας 6 μηνών με την ίδια διαδικασία δηλ. πρώτα με το λαδάκι και μετά καθαρισμό Κατά την διάρκεια του καθαρισμού η μπέμπα έκλεγε πολύ. Ο γιατρός μας είπε πως ο καθαρισμός δεν ποναει καθόλου όμως τα μωράκια τρομάζουν από τον θόρυβο που κάνει το <σκουπακι> κιθαρισμού.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμεις το εχουμε κανει μια φορα στο μικρο,μαλιστα ειχε τοσο κερι που εκρυβε μια ωραια ωτιτιδα απο πισω...:?

ρωτησα αν φταιω εγω για το κερι στο αυτακι του μικρου.αλλα 2-3 γιατροι που ρωτησα αλλα και ο παιδιατρος μου,μου ειπαν οτι ειναι θεμα οργανισμου η παραγωγη κεριου.

απλα τωρα το ελεγχουμε με το παιδιατρο αλλα δεν εχει ξαναχρειαστει καθαρισμο με ωρλ αλλα μονο μια φορα με σταγονες και οκ.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες σας για τις απαντήσεις!

Δυστυχώς εμάς το κερί έχει στερεοποιηθεί και θέλει φουλ λάδι για 1 βδομάδα. Ελπίζω να ξεμπερδέψουμε αυτή τη φορά.

:-)

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλες σας για τις απαντήσεις!

Δυστυχώς εμάς το κερί έχει στερεοποιηθεί και θέλει φουλ λάδι για 1 βδομάδα. Ελπίζω να ξεμπερδέψουμε αυτή τη φορά.

:-)

Εμάς πάντως μας είπε λάδι 3 μέρες, αλλά όταν πήγαμε δεν ρούφηξε κάτι, παρά έριξε ζεστό νερό και μπεταντίν με ένα έμβολο στο κάθε αυτί και διαλύθηκε το κερί. Καλά περιττό να πω ότι μας μίσησε όλους ο μικρός, βλέπει λευκή ποδιά και του έρχεται ταμπλάς!

 

--

You came and changed the way I feel, no one could love you more

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα αν φταιω εγω για το κερι στο αυτακι του μικρου.αλλα 2-3 γιατροι που ρωτησα αλλα και ο παιδιατρος μου,μου ειπαν οτι ειναι θεμα οργανισμου η παραγωγη κεριου.

πολυ σωστα..

επειδη εγω κανω ''υπερπαραγωγη κεριου''σχεδον καθε δυο μηνες κανω καθαρισμο..ειναι θεμα οργανισμου και μονο!

Επισης δεν πρεπει να χρησιμοπουμε μπατονετες γιατι δημιουργουν ωτιτιδες.Οταν βουλωνει το αυτακι και γεμιζει κερι το καθαριζει ο γιατρος

Εμεις μονο εξωτερικα , με το βαμβακι .

QJZup3.png

 

bxuCp3.png

Link to comment
Share on other sites

....

Για τον καθαρισμό έχει ένα πράγμα λεπτό, σαν βελόνα, το οποίο ρουφά στην ουσία ό,τι υπάρχει μέσα στο αυτί.

Επειδή το έχω κάνει και εγώ αρκετές φορές δεν είναι ότι πονάει αλλά είναι ενοχλητικός ο θόρυβος της "σκουπίτσας" γι' αυτό και κλαίει η μικρή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέραας!Η μικρή μου παρατηρώ ότι βγάζει αρκετό κερί και συνήθως πετάγεται έξω σε κομματάκια.Δεν ήξερα γιατί συμβαίνει αυτό ούτε ότι υπάρχει μέθοδος καθαρισμού,τώρα το διάβασα στο τόπικ αυτό.Πως θα καταλάβω ότι χρειάζεται ΩΡΛ?Είναι κάτι ανησυχητικό?

Link to comment
Share on other sites

Η μπατονέτα απογερεύεται εντελώς. Το ότι εκρίνει πολύ κερί δεν είναι πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι όταν ο παιδιάτρος λόγω του κεριού δεν μπορεί να δει το τύμπανο. Τότε μόνο συνιστάται ο καθαρισμός από παιδοωρλ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή όσο κερί και να'χει χρειάζεται μηχάνημα;'Οχι με μπατονέτα?

 

Μπατονέτα ο ΩΡΥΛΑ μας την απαγόρεψε. Λέει σπρώχνει προς τα μέσα το κερί. Με μια πετσέτα λέει, όσο πάει το δάχτυλό μας μέσα. Αυτό.

Αν το μωρό σου είχε πρόβλημα θα στο έλεγε ο παιδίατρος που το παρακολουθεί. Εμάς σιγά σιγά άρχισε να γεμίζει, μόνο το ένα, και πριν 1 μήνα που την είδε είπε ότι είναι γεμάτο και καλύτερα να πάμε για καθαρισμό, γιατί μπορεί να το αισθάνεται βουλωμένο.

Μην ανησυχείς οπότε. Το άλλο της αυτί είναι μια χαρά.

Αυτό που έχει το κερί είχε πάθει και μια μικρή ωτίτιδα, ευτυχώς του εξω αυτιού όταν ήταν 2,5 μηνών. Ούτε που την ενοχλούσε καθόλου, εγώ απλά παρατήρησα ένα κίτρινο υγρό να βγαίνει από το αυτί και τότε είχαμε πάει πάλι σε ΩΡΥΛΑ και το είχε καθαρίσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Εμείς αλλάξαμε παιδίατρο από τον Σεπτέμβρη, λόγω αλλαγής πόλης. Από τον Σεπτέμβρη ο γιος μου παραπονέθηκε δύο φορές ότι πονούσε το αυτί του. Πήγαμε στον παιδίατρο, γιατί φοβήθηκα για ωτίτιδα, αλλά μας είπε ότι δεν είχε ωτίτιδα, αλλά είχε πολύ κερί το αυτί του και έπρεπε να του ρίξω λάδι στο αυτί του. Του έριξα μερικές φορές και πρέπει να σημειώσω, ότι δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μπατονέτα. Την προηγούμενη εβδομάδα, επισκεφθήκαμε ωρυλά, για άλλο λόγο για να δούμε αν έχει κρεατάκια. Κοίταξε και τα αυτιά του και μας είπε ότι ήταν γεμάτα κερί. Της είπα τι μου είχε πει ο παιδίατρος για το κερί, και με δούλευε για το λάδι. Κοινώς θα έπρεπε να είχα πάει σε ωρυλά πολύ νωρίτερα. Τρόμαξα από το τι έβγαλε από αυτιά του παιδιού μου. Και τον καημένο να προσπαθούμε να τον κρατήσουμε με το ζόρι. Το ένα το καθάρισε, το άλλο όχι τελείως και πρέπει να ξαναπάμε. Επίσης, μου είπε να ρίχνω οξυζενέ στα αυτιά του.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Να σας ρωτήσω κάτι?Με τι λαδάκι το καθαρίζετε?γιατί εμάς η παιδίατρος μας είπε να ρίξουμε 2-3 φορές τη βδομάδα baby oil για να βγει το κεράκι. Είναι 3+ μηνών τώρα αλλά η αλήθεια είναι πως δυσανασχέτησα λίγο με το baby oil. Την ρώτησα για ελαιόλαδο αλλά μου είπε πως δεν έχει το σωστό ph

6H9Vp2.pngT5mwp2.png

-When you love someone all saved up wishes start coming true-

 

-Όταν γίνεται μανούλα η καρδιά σου χτυπάει για πάντα έξω από το σώμα σου..-

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλησπερα κοριτσια.Το ιδιο προβλημα εχω κι εγω με τον μικρο μου.Του βαζω unisept σταγονες αλλα τιποτα.Το λαδακι το ζεσταινετε καθολου η κατευθειαν;ποσο βαζετε;τελικα ειναι baby oil;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

για τον οξυζενέ που ειπώθηκε παραπάνω, έβαζε κάποτε ο παππούς μου και είχε κάνει έγκαυμα μέσα στο αυτί του, λεπτομέρειες όμως δε θυμάμαι

 

 

Να σας ρωτήσω κάτι?Με τι λαδάκι το καθαρίζετε?γιατί εμάς η παιδίατρος μας είπε να ρίξουμε 2-3 φορές τη βδομάδα baby oil για να βγει το κεράκι. Είναι 3+ μηνών τώρα αλλά η αλήθεια είναι πως δυσανασχέτησα λίγο με το baby oil. Την ρώτησα για ελαιόλαδο αλλά μου είπε πως δεν έχει το σωστό ph

 

το baby oil είναι παράγωγο του πετρελαίου

το ελαιόλαδο είναι παράγωγο της ελίτσας μας!!!!!!!!

 

αυτά περί ph μου ακούγονται κουραφέξαλα.....

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...