Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

προβλημα με το περπατημα


Recommended Posts

κοριτσια καλησπερα.ο μικρος μου ειναι σχεδον 15 μηνων.πριν 1 μηνα περιπου αρχισε να κανει αρκετα βηματακια μονος του.ο παιδιατρος μου ειπε οτι πρεπει να του φοραω παπουτσακια.ετσι του πηρα ενα ζευγαρι ανατομικα kickers.απο τοτε που του φορεσα τα παπουτσια σιγα σιγα σταματησε να πολυπερπαταει μεσα στο σπιτι.αγχωθηκα λοιπον και σταματησα να του τα φοραω,για να δω τι θα κανει.ομως φαινεται σαν το μωρο να εχει κανει "ενα βημα πισω"στο περπατημα.ακομη και χωρις τα παπουτσια,δεν περπαταει μονος του-μονο οταν τον κραταμε ή οταν κρατιεται απο καποιο επιπλο.εχω αγχωθει και στεναχωρηθει πολυ...ειχατε καμια παρομοια εμπειρια?να σας πω επισης οτι δεν επεσε(ωστε να φοβηθει),και οταν βγαινουμε εξω προτιμαει να περπαταει απο το να καθεται στο καροτσι(αλλα παντα κρατωντας απο το χερι)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κοριτσι μου μην ανυσηχεις εμενα περπατησε 11 μηνων ο δικος μου αλλα τον εβαζα πολυ στη στρατα και στο παρκο τον βοηθησαν πολυ αυτα αλλα και μενα παπυτσια δεν ηθελε ιδιαιτερα και μου χε πει η παιδιατρος να του φοραω αλλα του εβαζα καλτσουλες με πατουσακια να μην γλιστραει αστον να περπατησει καλα χωρις παππουτσια και θα περπατησει πολυ πιο γρηγορα και με το χερακι που τον πιανεται βοηθαει πολυ οποτε μην ανυσηχεις αλλα περπατανε σε πολυ μεγαλυτερη ηλικια ολα καλα θα πανε μην ανυσηχεισ....:-)

Link to comment
Share on other sites

O δικός μου κοντεύει να κλείσει τους 15 μήνες και δεν περπατάει μόνος του. Στέκεται για λίγο χωρίς να στηρίζεται και στη συνέχεια πέφτει.

Κάνει βηματάκια αν τον πιάσεις από το χέρι , αλλά μέχρι εκεί.Αν είμαι μακρυά και τον φωνάξω , θα πέσει στα τέσσερα και θα έρθει σε χρόνο dt.

Επίσης όταν πιάνεται από κάπου προχωράει κανονικά.Δεν του αρέσει να φοράει παπούτσια , βγάζει συνέχεια και τις κάλτσες και κάτι παντοφλάκια που του πήρα που είναι από πάνω σαν κάλτσα και από κάτω σκληρό ,

θεώρησε ότι είναι παιχνίδι για τα δόντια , επομένως πήγαν τζάμπα!

Η παιδίατρος μου είπε ότι δυκολεύεται να ισορροπήσει επειδή είναι ψηλός...δεν ξέρω αν πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ , αλλά βλέπεω και ακούω για παιδάκια που περπατάνε από 9 μηνών και ξέρετε...με πιάνει αυτό το "το δικό μου παιδί γιατί αργεί?" :-(

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

O δικός μου κοντεύει να κλείσει τους 15 μήνες και δεν περπατάει μόνος του. Στέκεται για λίγο χωρίς να στηρίζεται και στη συνέχεια πέφτει.

Κάνει βηματάκια αν τον πιάσεις από το χέρι , αλλά μέχρι εκεί.Αν είμαι μακρυά και τον φωνάξω , θα πέσει στα τέσσερα και θα έρθει σε χρόνο dt.

Επίσης όταν πιάνεται από κάπου προχωράει κανονικά.Δεν του αρέσει να φοράει παπούτσια , βγάζει συνέχεια και τις κάλτσες και κάτι παντοφλάκια που του πήρα που είναι από πάνω σαν κάλτσα και από κάτω σκληρό ,

θεώρησε ότι είναι παιχνίδι για τα δόντια , επομένως πήγαν τζάμπα!

Η παιδίατρος μου είπε ότι δυκολεύεται να ισορροπήσει επειδή είναι ψηλός...δεν ξέρω αν πρέπει να αρχίσω να ανησυχώ , αλλά βλέπεω και ακούω για παιδάκια που περπατάνε από 9 μηνών και ξέρετε...με πιάνει αυτό το "το δικό μου παιδί γιατί αργεί?" :-(

 

Εγω ξερω χαρα μου οτι απαξ και το παιδι στεκεται ειτε κρατοντας εσας, ειτε επιπλα ειναι 1 βημα πριν περπατησει. Εμας το εκανε αυτο και σε 1 μηνα περπατουσε μονη της (σαν πλοιο που μπαταρει, αλλα ετσι ειναι ολα στην αρχη). Δεν βλεπω κατι ανησυχητικο. Και αν ειναι 15 μηνων τι εγινε? Το καθε παιδακι θελει τον χρονο του σε ολα. Δεν ειναι ολα ιδια. Γιαυτο οι γιατροι εχουν ενα μεσο ορο. Αλλα εμενα η γιατρος μου ειχε πει θυμαμαι να ανησυχησω ΜΟΝΟ αν δω οτι ΔΕΝ μπορει να σταθει στα ποδια της. Αυτο ισως σημαινει χαμηλο μυικο τονο. Αλλιως ειναι ηδη στον δρομο των πρωτων βηματων. Ειναι απλα θεμα χρονου.....:mrgreen: Να σου πω μετα γιατι θα ανησυχησεις? Γιατι 'αργει' να μιλησει......αχ εμεις οι μαναδες.....

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω ξερω χαρα μου οτι απαξ και το παιδι στεκεται ειτε κρατοντας εσας, ειτε επιπλα ειναι 1 βημα πριν περπατησει. Εμας το εκανε αυτο και σε 1 μηνα περπατουσε μονη της (σαν πλοιο που μπαταρει, αλλα ετσι ειναι ολα στην αρχη). Δεν βλεπω κατι ανησυχητικο. Και αν ειναι 15 μηνων τι εγινε? Το καθε παιδακι θελει τον χρονο του σε ολα. Δεν ειναι ολα ιδια. Γιαυτο οι γιατροι εχουν ενα μεσο ορο. Αλλα εμενα η γιατρος μου ειχε πει θυμαμαι να ανησυχησω ΜΟΝΟ αν δω οτι ΔΕΝ μπορει να σταθει στα ποδια της. Αυτο ισως σημαινει χαμηλο μυικο τονο. Αλλιως ειναι ηδη στον δρομο των πρωτων βηματων. Ειναι απλα θεμα χρονου.....:mrgreen: Να σου πω μετα γιατι θα ανησυχησεις? Γιατι 'αργει' να μιλησει......αχ εμεις οι μαναδες.....

 

Ευχαριστώ για την απάντηση σου.Θα πέριμένω , τι άλλο να κάνω.

Πάντως , αυτό με το "γιατί το δικό μου παιδί αργεί να..." , έχει και τα όρια του. Προσπαθώ να μην αγχώνομαι γιατί φαντάζομαι τι θα καολουθήσει στο μέλλον.

Πάντως έχω ακούσει και τα χίλια δυό κουφά .Παράδειγμα : Προχτές έπινα καφέ με κολλητή μου , η οποία έχει ένα αγοράκι στα 6 και μου έλεγε ότι το δικό της παιδί στους 12 μήνες ήξερε την αλφα-βήτα!!! Σιγά μη σου συμπλήρωσε και τη φορολογική σου δήλωση γλυκειά μου!!! :roll:

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...