Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΙΑΤΙΚΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ


nancy_pan

Recommended Posts

Καλησπέρα!!Θα ήθελα να μου πείτε την εμπειρία σας που θα μπορούσαμε να πάμε διακοπές τα Χριστούγεννα.(μένουμε Αθήνα).Έχουμε δύο παιδιά ένα θα είναι 7 ετών και το άλλο 10 μηνών!!ευχαριστώ:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καρπενησι,καλαβρυτα,Γιαννενα,Καστορια αν και απο ολα αυτα καλυτερα ειναι στα Καλαβρυτα γιατι και καλο δρομο εχει και πιο κοντα στην Αθηνα ασε που εχουν φτιαξει πολυ ωραια ξενοδοχεια

επισης πολυ ωραια ειναι και στην ανδριτσαινα, δυμιτσανα ειναι φοβερα

insekten-0042.gif

Link to comment
Share on other sites

Eπισης μπορειτε να πατε Πηλιο ειναι τελειο μερος αν χρειαστεις πληρ ειμαι απο εκει μπορω να σου πω ενα θα σου πω πρεπει να κλεισεις μεχρι τελη οκτωβρη μετα δε βρισκεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!Θα ήθελα να μου πείτε την εμπειρία σας που θα μπορούσαμε να πάμε διακοπές τα Χριστούγεννα.(μένουμε Αθήνα).Έχουμε δύο παιδιά ένα θα είναι 7 ετών και το άλλο 10 μηνών!!ευχαριστώ:P

 

Να σε ρωτησω κατι? Κι εμενα η κορη μου τα Χριστουγεννα θα ειναι 10 μηνων, αλλα μου φαινεται εξαιρετικα δυσκολο να την παρω και να παμε καπου οικογενειακως.. Αυτο που με κολλαει περισσοτερο ομως, ειναι πως πρεπει να μαγειρευω και για εκεινη, δεν μπορω ας πουμε να την παρω σε καποιο ταβερνακι και να φαει ο,τι τρωμε κι εμεις.. Κι ενταξει, πες για τη φουτοκρεμα και το γαλα πως υπαρχει λυση. Το απογευμα τρωει γιαουρτακι ή κρεμουλα οποτε και παλι δεν ειναι προβλημα, αλλα με τα αλεσμενα πως?? Εχεις στο μυαλο σου να μεινεις σε δωματιο με κουζινα?

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ιδέες πολλές έχουμε γράψει στο "Οικογενειακές χειμερινές αποδράσεις"!

thanks a lot!!!!απλά σκεφτόμουνα μήπως κάποιος έχει βρεθεί σε κάτι ιδιαίτερο λόγω των εορτών!!!Να κάνουν ίσως κάποιο πανηγύρι να γιορτάζουν πιο εθιμοτυπικά!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Να σε ρωτησω κατι? Κι εμενα η κορη μου τα Χριστουγεννα θα ειναι 10 μηνων, αλλα μου φαινεται εξαιρετικα δυσκολο να την παρω και να παμε καπου οικογενειακως.. Αυτο που με κολλαει περισσοτερο ομως, ειναι πως πρεπει να μαγειρευω και για εκεινη, δεν μπορω ας πουμε να την παρω σε καποιο ταβερνακι και να φαει ο,τι τρωμε κι εμεις.. Κι ενταξει, πες για τη φουτοκρεμα και το γαλα πως υπαρχει λυση. Το απογευμα τρωει γιαουρτακι ή κρεμουλα οποτε και παλι δεν ειναι προβλημα, αλλα με τα αλεσμενα πως?? Εχεις στο μυαλο σου να μεινεις σε δωματιο με κουζινα?

Έτσι ακριβώς το σκεφτόμουνα ή να έπερνα γκαζάκι μαζί μου!!!!όλα τα δωμάτια έχουν ψυγεία για να φυλάξουμε τα φρούτα , τα γιαουρτάκια κ.τ.λ.Φαντάζομαι πως είναι το 1ο.Με το πρώτο μας κι εμείς φύγαμε για σαββατοκύριακο μετά τα 4 του χρόνια περίπου από το άγχος μου.Ο καημένος ο μικρούλης από 2 μηνών γυρνάει!!!!:P

Link to comment
Share on other sites

Ναι το πρωτο μου ειναι και ηθελα να παμε καπου εστω κι ενα τριημερο τα πρωτα μας Χριστουγεννα ολοι μαζι! Κι εγω το σκεφτηκα για το γκαζακι αλλα δεν ξερω... Το μοσχαρακι κανει πολλη ωρα να βρασει και δεν ξερω αν θα με βολεψει το γκαζακι! Κι εγω θα κοιταξω να βρω με κουζινουλα καπου!

Να σου ζησουν τα μικρουλια σου.. Κι εγω 4 μηνων την πηγα διακοπες στο χωριο, αλλα τοτε επινε μονο γαλα κι ετσι μας βολεψε!

Αν βρεις καπου, πες μου να το εχω κατα νου γιατι απ' οσο ξερω τα Χριστουγεννα θεωρειται φουλ σεζον και δεν βρισκεις ευκολα!

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια εγώ κανόνισα να πάω σε ένα ξενοδοχείο στην Καστοριά που έχει εστιατόριο από κάτω..και ζήτησα αν μπορούν να μου μαγειρέψουν εκεί για την μικρούλα μου για τις 5 μέρες που θα πάμε και δεν μου έφεραν αντίρρηση..επι πληρωμής βέβαια...

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς καταγόμαστε από Γιάννενα και εκεί θα περάσουμε 10 μέρες τα Χριστούγεννα. Ένα τριήμερο όμως θα πάμε στο Συρράκο! Θα μείνουμε στον παραδοσιακό ξενώνα Casa Calda που μας σύστησαν φίλοι που τον έχουν επισκεφτεί.

Απ ότι είδα έχει "πέσει" το site τους, αλλά είδα φωτογραφίες εδώ: http://periigites.gr/index.php?module=pagesetter&func=viewpub&tid=5&pid=79

Και μου φαίνεται πολύ καλό!

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι το πρωτο μου ειναι και ηθελα να παμε καπου εστω κι ενα τριημερο τα πρωτα μας Χριστουγεννα ολοι μαζι! Κι εγω το σκεφτηκα για το γκαζακι αλλα δεν ξερω... Το μοσχαρακι κανει πολλη ωρα να βρασει και δεν ξερω αν θα με βολεψει το γκαζακι! Κι εγω θα κοιταξω να βρω με κουζινουλα καπου!

Να σου ζησουν τα μικρουλια σου.. Κι εγω 4 μηνων την πηγα διακοπες στο χωριο, αλλα τοτε επινε μονο γαλα κι ετσι μας βολεψε!

Αν βρεις καπου, πες μου να το εχω κατα νου γιατι απ' οσο ξερω τα Χριστουγεννα θεωρειται φουλ σεζον και δεν βρισκεις ευκολα!

 

Mπορείς από το σπίτι σου να έχεις βράσει τα φαγητάκια του, να τα βάλεις σε γυάλινα βαζάκια ανά μερίδα, να τα καταψύξεις και να τα πάρεις μαζί σου. Πίστευω κάπου θα βρεις να τα ζεσταίνεις! Εγώ το είχα κάνει αυτό και με είχε βολέψει αφάνταστα.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εμεις ειχαμε παρει μαζι το μουλτι και ζητουσαμε να μας ζεστανουν το φαγακι της κια μια μπριζα, γιασ να τα αλεθω!!!με ειχε βολεψει πολυ και οταν τελειωνε το φαγητο που της ειχα παρει-αν το ταξιδι ηταν πολυημερο-της επαιρνα παντα ψητο μοσχαρακι με βραστα λαχανικα η ρυζι...οποτε δεν υπηρχε μεγαλη παρεκλιση απο τα συνηθισμενα!!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς καταγόμαστε από Γιάννενα και εκεί θα περάσουμε 10 μέρες τα Χριστούγεννα. Ένα τριήμερο όμως θα πάμε στο Συρράκο! Θα μείνουμε στον παραδοσιακό ξενώνα Casa Calda που μας σύστησαν φίλοι που τον έχουν επισκεφτεί.

Απ ότι είδα έχει "πέσει" το site τους, αλλά είδα φωτογραφίες εδώ: http://periigites.gr/index.php?module=pagesetter&func=viewpub&tid=5&pid=79

Και μου φαίνεται πολύ καλό!

 

Ειχα παει αρχες Σεπτεμβρη στο Συρρακο για μια βαπτιση, και ειχα μεινει στον ξενωνα αυτό...

Είναι πολύ όμορφα και οι ιδιοκτητες φιλόξενοι, και η κυρια φτιαχνει κατι πιτες, μιαμ μιαμ!!

Το Συρρακο ειναι ονειρεμενο, όλα ηρεμα και χαλαρα!

 

Μου αρέσει να χαμογελώ να να βλέπω τον κόσμο μέσα από ροζ γυαλιά..!Μου φτιάχνει τη διάθεση

Link to comment
Share on other sites

ο ξενωνας που αναφερατε, στο συρρακο, ειναι εξαιρετικος! οι ιδιοκτητες πολυ καλοι, φιλικοι και εξυπηρετικοι. και αν ειστε γιαννενα δεν ειναι πολυ μακρια. ομως με παιδια δεν μπορεις να ευχαριστηθεις πιστευω αυτη την εκδρομη, γιατι χρειαζεται πολλη και καπου καπου δυσκολη πεζοπορια.

Link to comment
Share on other sites

Όσες θέλετε να ζήσετε σαν σε παραμύθι, ένα παραμυθένιο χωριό στη Δράμα σάς περιμένει για τα Χριστούγεννα, με πολλές δράσεις για τα παιδιά, όλες δωρεάν!

Επισκεφθείτε την ιστοσελίδα: ονειρούπολη

Είναι μία οικονομική πρόταση, στην Ελλάδα! Υπάρχουν πολλές ομορφιές στη γύρω περιοχή, για να συνδυάσετε με το ταξίδι στην Ονειρούπολη!

Όσες φορές πήγαμε, ενθουσιαστήκαμε οικογενειακώς!:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...