Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Νυκτερινή Ενούρηση


Recommended Posts

« Μην μαλώνεις και μην απειλείς το παιδί για την νυχτερινή ενούρηση. Μην το πιέζεις να το ξεπεράσει με το ζόρι. Φρόντισε να του εξηγήσεις ότι δεν φταίει και ότι γρήγορα θα αποκτήσει τον έλεγχο. Προσπάθησε να μπεις στη θέση του και να καταλάβεις αυτό που αισθάνεται. Φρόντισε να το καθησυχάσεις, να το στηρίξεις και να το ενισχύσεις. Μην επιτρέπεις να το κοροϊδεύουν τα άλλα μέλη της οικογένειας και ιδιαίτερα τα αδέλφια του »

Ως νυκτερινή ενούρηση ορίζεται η ακούσια απώλεια ούρων την νύκτα, μετά από το 5ο-6ο έτος της ηλικίας οπότε θα αναμένονταν ο πλήρης έλεγχος της λειτουργίας της κύστεως. Η ενούρηση χαρακτηρίζεται ως πρωτοπαθής νυκτερινή ενούρηση όταν συνεχίζεται από τη γέννηση και δευτεροπαθής νυκτερινή ενούρηση όταν αρχίζει μετά από περίοδο εγκράτειας

6 μηνών τουλάχιστον. Το ανθρώπινο σώμα κανονικά ελαττώνει την παραγωγή ούρων το βράδυ, όταν το παιδί κοιμάται, μέσω της αυξημένης παραγωγής μίας συγκεκριμένης ορμόνης, της βαζοπρεσσίνης, η οποία δίνει σήμα στα νεφρά να μειώσουν την παραγωγή ούρων το βράδυ. Στα ενουρητικά όμως άτομα, η παραγωγή βαζοπρεσσίνης δεν αυξάνεται το

βράδυ με αποτέλεσμα παραγωγή περίσσειας ούρων των οποίων ο όγκος υπερβαίνει τον όγκο της ουροδόχου κύστεως με αποτέλεσμα την ακούσια κένωσή της και κατά συνέπειαντο βρέξιμο του παιδιού.1 / 5

Νυκτερινή Ενούρηση

Φυσικά θα πρέπει να ερευνηθούν και κάποιες πιο σοβαρές καταστάσεις που ίσως ναυποκρύπτεται κάποιο σημαντικότερο πρόβλημα των νεφρών ή της ουροδόχου κύστεως τοοποίο θα πρέπει να διερευνηθεί και να λυθεί. Με εξαίρεση τις αλλεργικές παθήσεις, ηνυκτερινή ενούρηση είναι η πιο συχνή πάθηση της παιδικής ηλικίας. Κατά συνέπειαν είναιδύσκολο να αντιληφθεί κανείς γιατί η νυκτερινή ενούρηση παραδοσιακά αντιμετωπίζεται με

τέτοια έλλειψη ενδιαφέροντος από τους γιατρούς, τόσο από κλινικής απόψεως όσο και απόερευνητικής πλευράς. Οι γιατροί δεν δείχνουν μεγάλο ενδιαφέρον για μία πάθηση την οποίαοι ίδιοι θεωρούν αυτοϊώμενη και οφειλομένη σε λανθασμένη διαπαιδαγώγηση του παιδιού.Δεν υπήρχαν σοβαρές έρευνες για την αιτιολογία και την παθοφυσιολογία της νυκτερινής

ενουρήσεως ή για τις επιπτώσεις της, όπως οι ψυχολογικές συνέπειες τις οποίες βιώνει τοπαιδί.

Εκείνο που συμβαίνει είναι ότι υπάρχει μια περισσότερο αργοπορημένη ωρίμανση τωνμυϊκών μηχανισμών ελέγχου της κύστης. Σε μερικές περιπτώσεις η ενούρηση μπορεί ναείναι το αποτέλεσμα ορισμένων καταστάσεων έντασης και αισθημάτων του παιδιού που

χρειάζονται προσοχή.Υπάρχουν μερικοί λόγοι συναισθηματικής φύσης που μπορεί να

προκαλέσουν ενούρηση. Για παράδειγμα όταν ένα μικρό παιδί αρχίζει ξανά να βρέχει τοκρεβάτι του μετά από μερικούς μήνες ή χρόνια που είχε σταματήσει, αυτό μπορεί νασχετίζεται με νέους φόβους και ανασφάλειες που μπορεί τώρα να νιώθει τοπαιδί.Ορισμένες καταστάσεις ή γεγονότα μπορούν να προκαλέσουν στο παιδίανασφάλειες: οι μετακομίσεις σ' ένα καινούργιο περιβάλλον, ή απώλεια κάποιου μέλους τηςοικογένειας ή κάποιου αγαπημένου προσώπου, ή γέννηση ενός νέου παιδιού ή ο ερχομός

ενός νέου παιδιού στο σπίτι.

2 / 5

Νυκτερινή Ενούρηση

Η επαφή του παιδιού με την αγωγή της τουαλέτας και τις συνήθειες καθαριότητας των

ενηλίκων γίνεται σταδιακά. Συγκεκριμένα, ξεκινά από το τέλος του πρώτου έτους της ζωής

του οπότε το παιδί αρχίζει να αναπτύσσει την ικανότητα να ελέγχει τους σφιγκτήρες, τη

λειτουργία δηλαδή του εντέρου και της κύστης του, και ολοκληρώνεται γύρω στα τρία με

τέσσερα χρόνια. Αυτή η πορεία διαφέρει ωστόσο σημαντικά από παιδί σε παιδί καθώς

εξαρτάται αφενός μεν από τη νευρολογική ωρίμανση αλλά και από τα μηνύματα που

δέχεται κάθε παιδί από το περιβάλλον του. Τα περισσότερα παιδιά εξοικειώνονται με το

γιο-γιό και τους κανόνες χρήσης του, υπάρχει όμως και ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσοστό

παιδιών, που κυμαίνεται στο 10-15%, και που για διάφορους λόγους δυσκολεύονται να

τηρήσουν τους κανόνες που υπαγορεύει η εκπαίδευση της τουαλέτας και βρέχονται επάνω

τους κυρίως κατά τη διάρκεια του ύπνου. Η ενούρηση έχει χαρακτηριστεί ως το πιο συχνό

πρόβλημα των παιδιών και μάλιστα των αγοριών.

Πιθανά σωματικά αίτια

Μικρό μέγεθος της ουροδόχου κύστης , γενετικοί παράγοντες - κληρονομικότητα. Αν ο ένας

γονιός είχε πρόβλημα νυχτερινής ενούρησης ο κίνδυνος είναι για το παιδί 45%. Αν είχαν το

πρόβλημα και οι δύο γονείς ο κίνδυνος για το παιδί είναι 75%.Λοίμωξη της ουροδόχου

κύστης και των νεφρών,μειωμένη έκκριση της αντιδιουρητικής

ορμόνης,διαβήτης,υπερθυρεοειδισμός. Επίσης , Βαρύς ύπνος: Ο εγκέφαλος κοιμάται τόσο

βαθιά που αποτυγχάνει να ανταποκριθεί στα μηνύματα που του δίνει η ουροδόχος κύστη.

Έτσι η κύστη αδειάζει χωρίς να το συνειδητοποιήσει ο εγκέφαλος. Η χαμηλή ευαισθησία του

σφικτήρα,κατανάλωση τροφών που περιέχουν υψηλά επίπεδα χρωστικών και γλυκαντικών

ουσιών και δυσκοιλιότητα.

Πιθανά ψυχογενή αίτια

Αισθήματα ζήλιας απέναντι σε μικρότερο αδελφάκι,ανασφάλεια, αδικαιολόγητο

άγχος,ψυχοσυναισθηματική ανωριμότητα,προβλήματα επικοινωνίας και καυγάδες ανάμεσα

στα μέλη της οικογένειας,κοινωνική απομόνωση,φοβίες (Ζώα, φαντάσματα, κεραυνοί,

θάνατος) και φυσικά η μειωμένη αυτο-εκτίμηση.

Η αντιμετώπιση σε κάθε περίπτωση είναι βέβαια διαφορετική.

3 / 5

Νυκτερινή Ενούρηση

Στην πρώτη περίπτωση να το θεωρήσετε καταρχήν φυσιολογικό και να μην δώσετε

ιδιαίτερες διαστάσεις. Όλα τα παιδιά που βρίσκονται στη φάση της εκπαίδευσης

τουαλέτας κατά καιρούς βρέχονται επάνω τους τη νύχτα. Εάν συμβεί λοιπόν και στο παιδί

σας μην δημιουργήσετε θέμα, και μην το μαλώσετε ή το τιμωρήσετε. Φορέστε του για

κάποιο διάστημα τα αδιάβροχα βρακάκια που χρησιμοποιούσατε στη φάση της εκπαίδευσης

μέχρι να υποχωρήσει η εκδήλωση του συμπτώματος. Σε γενικές γραμμές έχετε υπόψη σας

ότι για διάστημα έως και δώδεκα μήνες αφότου άρχισε το παιδί να χρησιμοποιεί την

τουαλέτα , είναι αναμενόμενο να βραχεί κάποιες φορές. Η συχνότητα των ενουρήσεων

(πρέπει να) μειώνεται όσο το παιδί μεγαλώνει και μέχρι την ηλικία των πέντε ετών όπου

ενδεχομένως θα συνεχίσει να βρέχεται κάπου κάπου τη μέρα και λίγο περισσότερο τη

νύχτα. Να μην του δημιουργείτε ενοχές ή το κάνετε να νιώθει μειονεκτικά για το συμβάν της

ενούρησης.Προσπαθήστε να ξυπνάτε το παιδί για ένα διάστημα τριών τεσσάρων

εβδομάδων περίπου μια ώρα αφότου κοιμήθηκε για να ουρήσει.Δώστε του κίνητρα

επιβράβευσης για κάθε στεγνή νύχτα ώστε να ενισχύσετε τη θέληση του παιδιού να μην

βρέξει τα ρούχα ή το κρεβάτι του.Χρησιμοποιήστε κάποια συσκευή αφύπνισης η οποία

ενεργοποιείται μόλις το παιδί αρχίσει την ενούρηση στον ύπνο του. Έτσι το παιδί θα ξυπνά

και θα ολοκληρώνει την ούρηση στην τουαλέτα χωρίς τελικά να βρέχει (πολύ) το κρεβάτι

του.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Διαφημίσεις


ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΜΗΝΑ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΩ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΤΟ ΕΞΗΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΤΟΥΡΙΕΤΑΙ ΠΑΝΩ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ 6 ΧΡΟΝΩΝ ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΠΑΛΙΟΤΕΡΑ. ΙΔΙΩΣ ΤΗΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΣΧΕΔΟΝ ΜΕΡΑ ΠΑΡΑΜΕΡΑ. ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΤΕ ΟΛΗ ΤΗ ΝΥΧΤΑ ΝΑ ΑΛΛΑΖΩ ΣΕΝΤΟΝΙΑ. ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΤΝ ΣΗΚΩΝΟΥΜΕ ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΙΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΥΓΡΑ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ. ΦΟΒΑΜΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΑΓΧΩΘΕΙ ΜΕ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.

31-10-2003

31-10-2006

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Αν το συνεχίσει να ξέρεις οτι θα πρέπει να μιλήσεις με κάποιον ειδικό. Δε θέλω να σε τρομάξω αλλά σε συμβουλεύω να μην το περάσεις στο ντούκου.

Το παιδί μπορεί να έχει ζοριστεί με κάτι ή να έχει συμβεί κάτι στο σπίτι που να το επηρέασε.

Αυτό το πράγμα γίνεται υποσυνείδητα χωρίς το παιδί να το καταλαβαίνει.

Πολλοί γονείς συνήθως το αμελούν γιατί πιστεύουν οτι το παιδί τους βαριέται να σηκωθεί να πάει τουαλέττα. Δεν είναι όμως έτσι.

 

Εύχομαι να μη το συνεχίσει για πολύ και να κοπεί σύντομα, αλλά αν συνεχιστεί κοίταξε το και φρόντισε ποτέ μα ποτέ να μη μειώσεις, δείρεις ή φωνάξεις στο παιδί γι'αυτό το πράγμα.

Θέλει πολύ λεπτούς χειρισμούς το θέμα.

sj3dp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γειά σας,

σας παραθέτω τα παρακάτω λινκ αφορούν παιδιά

διαφορετικής ηλικίας αλλά ίσως να περιέχουν

πληροφορίες που μπορεί να σας είναι χρήσιμες.:-)

 

ΒΡΑΔΥΝΗ ΕΝΟΥΡΗΣΗ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20366&highlight=%CD%F5%F7%F4%E5%F1%E9%ED%DE+%E5%ED%EF%FD%F1%E7%F3%E7

Νυχτερινη ενουρηση. Τι να κανω?

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20723&highlight=%CD%F5%F7%F4%E5%F1%E9%ED%DE+%E5%ED%EF%FD%F1%E7%F3%E7

ΠΙΣΩΓΥΡΙΣΜΑ ΣΤΗ ΝΥΧΤΕΡΙΝΗ ΕΝΟΥΡΗΣΗ. ΜΑ ΓΙΑΤΙ?

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22376&highlight=%CD%F5%F7%F4%E5%F1%E9%ED%DE+%E5%ED%EF%FD%F1%E7%F3%E7

 

Νυκτερινή Ενούρηση

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40317&highlight=%CD%F5%F7%F4%E5%F1%E9%ED%DE+%E5%ED%EF%FD%F1%E7%F3%E7

 

ΝΥΧΤΕΡΙΝΗ ΕΝΟΥΡΗΣΗ

[/url]Νυχτερινη ενουρηση. Τι να κανω?

Bραδινή πάνα ! ( πώς κόβεται )

Πότε κόψατε την πάνα και πώς?

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Έχω διαβάσει απυρους προβληματισμούς γονέων και έχω μπει σε πάρα πολλά site μήπως βρω κάποια λύση.Έχω 2 παιδιά με μικρή σχέτικά διαφορά μεταξύ τους(στα 11 το ένα και 12 το άλλο).Δυστυχώς αντιμετωπίζουμε το πρόβλημα της νυχτερινής ενούρησης και με τα δύο.Το έχουμε συζητήσει επανηλημένος με παιδιάτρους και κανένας δε μας συμβούλεψε να καταφύγουμε σε κάποιο ειδικό(αντιθετα μάλιστα,να αποφύγουμε όσο γίνετε φαρμακευτίκη αγωγή).Η αλήθεια είναι ότι και ο μπαμπας τους το έκοψε σχετικα μεγάλος στην ηλικία των 7-8,αλλά κι εγώ αφού αδειαθέτησα για πρωτη φορά και μετά,στα 11μου δηλ.Φέτος της μεγάλης της έχει έρθει περίοδος και ήλπιζα ότι θα το κόψει οπως κι εγώ.Στην αρχή για 2-3 εβδομάδες δεν βράχηκε καθόλου αλλά τωρα πάλι αρχίσαμε το καθημερινό.Το ίδιο και ο μικρός.Γενικά το έχω συζητήσει μαζι τους και ισχύρίζονται ότι δεν το καταλαβαίνουν αλλά όταν κοιμόυνται σε ξένο σπίτι δεν κατουράνε.Έχω δοκιμάσει να τους σηκώνω εγώ επι 3 συνεχώμενα έτη μέχρι που κατάρευσα γιατί δεν κοιμόμουν,Έχω δοκιμάσει να μην πίνουν υγρά 2 ώρες πριν,τίποτα.Πρόσφατα αντέδρασα ένα πρωί πολύ ασχημά (λάθος μου και το μετάνοιωσα),γιατί έχω κουραστεί πλέον και δε θέλω να τους βάλω πάνα.Αποφάσισα να μην τους ξαναμαλώσω και τους βάζω ξυπνητήρι 2 ώρες μετα την κατάκλιση(γιατί τότε κατουράνε κατα το πλύστον),αλλά δεν το ακούνε κι ας είναι δίπλα τους.Θα το παλέψω λίγο ακόμα καιρό ετσί μπας και γίνει κάτι.Μετά δεν ξέρω....και το θέμα είναι ότι πάλι αλλη φορά βρέχονται κι άλλη όχι,ειδικά ο μικρός,γιατί η μεγάλη κάθε βράδυ πλέον.Γενικότερα κατουράνε 1 και μόνο 1 φορά όλη νύχτα,δεν ξέρω ότι και να πω δεν ξέρω.Έχω κουραστεί!

Συγκεκριμένα στη μεγάλη έχουμε εξετάσει θυρωειδή,διαβήτη κτλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

Αγαπητές μητέρες

 

Οι περισσότερες οικογένειες αναζητούν βοήθεια μετά τον 5ο χρόνο όταν είναι πλέον βέβαιο ότι η ενούρηση δεν ελέγχεται αυτόματα.

 

Ναι υπάρχει θεραπεία και δεν είναι απαραίτητο να περιμένετε άλλο!

 

Η συνδυασμένη αγωγή με αντιδιουρητική ορμόνη και εφαρμογή συναγερμού ενούρησης αλλάζει τα δεδομένα στον έλεγχο της ούρησης και οδηγεί τη συντριπτική πλειοψηφία των παιδιών σε απόλυτη θεραπεία χωρίς υποτροπές.

 

Είναι απαραίτητος ο απλός εργαστηριακός έλεγχος του σακχάρου και νατρίου του αίματος καθώς και γενική και καλλιέργεια ούρων για τον αποκλεισμό δευτεροπαθούς ενούρησης από άλλες αιτίες.

 

Με εκτίμηση

 

 

Μαρινόπουλος Γιάννης

Παιδοχειρουργός

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...