Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΑΛΛΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΣΩ ΜΟΝΟ ΤΟΥ


Recommended Posts

Βρε κορίτσια έχω τον εξής προβληματισμό. Ο Δημητράκης μου αύριο κλείνει 14 μηνών και από 10 μηνών κάναμε τα πρώτα βήματα. Το πρόβλημα μου είναι ότι περπάταει το παιδί αλλά μετά από λίγα βήματα μπουρδοκλώνεται και πέφτει!Κοιτάει τα παππούτσια του ο κύριος και από τη χαρά του κάνει γρήγορα βήματα και πάρτον κάτω! Σαν σαλαμάκι πέφτει. Έτσι τον αφήνω μόνο στο χαλί γιατί φοβάμαι μη μου χτυπήσει στα πλακάκια. Νομίζω ότι τον περιορίζω έτσι τον καημένο και αισθάνομαι τύψεις. Σαν μεθυσμένος όμως πάει βρε κορίτσια τι να κάνω? Πότε πρέπει να τον αφήσω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η συμβουλη μου ειναι να στρωσεις οπως μπορεις ολο το σπιτι να βγαλεις καθε τι επικυνδυνο και να τον αφηνεις μονο του ανεξαρτητο. Ο δικος μου εκανε τα πρωτα του βηματακια ακριβως 9 μηνων και 3 εβδομαδων ακομα το θυμαμαι :D στην αρχη επεφτε συνεχεια αλλα τον αφηνα πολυ κατω μονο του με στρωμενο φυσικα το σπιτι απο 12 μηνων μετα απο πολυ περπατημα σταθεροποιηθηκε σιγα σιγα και τωρα που ειναι 15 τρεχει κανονικα και δεν πεφτει καθολου

Link to comment
Share on other sites

:-D

Η συμβουλη μου ειναι να στρωσεις οπως μπορεις ολο το σπιτι να βγαλεις καθε τι επικυνδυνο και να τον αφηνεις μονο του ανεξαρτητο. Ο δικος μου εκανε τα πρωτα του βηματακια ακριβως 9 μηνων και 3 εβδομαδων ακομα το θυμαμαι :D στην αρχη επεφτε συνεχεια αλλα τον αφηνα πολυ κατω μονο του με στρωμενο φυσικα το σπιτι απο 12 μηνων μετα απο πολυ περπατημα σταθεροποιηθηκε σιγα σιγα και τωρα που ειναι 15 τρεχει κανονικα και δεν πεφτει καθολου

:mrgreen::roll:Ευχαριστώ βρε katerina μου, αυτό σκέφτομαι να κάνω και ο Θεός βοηθός!Έχω αγχωθεί με αυτό το θέμα. Άσε που τώρα σε αυτή τη φάση θέλει να έιναι όλο κάτω και δεν κάθεται στο πάρκο, στην αγκαλιά στριφογυρνάει με αποτέλεσμα να έιναι κάτω στο χαλί περιορισμένος και εγώ σχεδόν δίπλα για να μην πέσει.

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις αρχισαμε να περπαταμε!!:Pοταν υπαρχει χωρος ειναι πιο ανετη και κανει και στροφες αλλα οταν φτανει σε σημειο που δεν ειναι στρωμενο κατω σταματαει και μπουσουλαει!!:P.καταλαβαινει οτι εκει δεν..παντος εμενα το σπιτι ειναι λιγο στενο με πολλα πραγματα και αγχωνομαι λιγο..βεβαια σιγα σιγα αρχιζω και το κανω πιο ασφαλες αλλα οπως και να χει...ποτε δεν ειναι 100% ασφαλες.το ιδανικοτερο θα ηταν μια μεγαλη αυλη με γκαζον!!εκει θα ειμασταν απιαστες!

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις αρχισαμε να περπαταμε!!:Pοταν υπαρχει χωρος ειναι πιο ανετη και κανει και στροφες αλλα οταν φτανει σε σημειο που δεν ειναι στρωμενο κατω σταματαει και μπουσουλαει!!:P.καταλαβαινει οτι εκει δεν..παντος εμενα το σπιτι ειναι λιγο στενο με πολλα πραγματα και αγχωνομαι λιγο..βεβαια σιγα σιγα αρχιζω και το κανω πιο ασφαλες αλλα οπως και να χει...ποτε δεν ειναι 100% ασφαλες.το ιδανικοτερο θα ηταν μια μεγαλη αυλη με γκαζον!!εκει θα ειμασταν απιαστες!
:shock::rolleyes: Αστα Χριστινάκι μου, ποτέ δεν είναι ασφαλές.όπως το λές.Και εμένα το ίδιο κάνει όταν πλησιάζει στο πλακάκι μερικές φορές ο πονηρός,πάει να μπουσουλήσει!Μου φαίνεται θα τον δέσω! (πλάκα κάνω μην παρεξηγηθώ)Άσε που δεν με ακούει, του κάνω παρατήρηση με το ύφος που πρέπει και εξηγώντας του ότι δεν πρέπει να πλησιάζει κάπου που θα χτυπήσει και αυτός γελάει!με κοροϊδεύει κανονικά!
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εμενα τωρα ετοιμαζεται να κανει βηματακια... πιστευω μεχρι τον 10ο,θα χουμε περπατησει και μεις... τι γινεται ομως, που σε λιγο ξεστρωνω χαλια??

 

σκεφτομαι, χωρις πλακα, να της παρω αυτα τα προσταυτευτικα που φορανε οι ποδηλατες για χερια, αγκωνες, γονατα και κανα κρανος....

Link to comment
Share on other sites

εμενα τωρα ετοιμαζεται να κανει βηματακια... πιστευω μεχρι τον 10ο,θα χουμε περπατησει και μεις... τι γινεται ομως, που σε λιγο ξεστρωνω χαλια??

 

σκεφτομαι, χωρις πλακα, να της παρω αυτα τα προσταυτευτικα που φορανε οι ποδηλατες για χερια, αγκωνες, γονατα και κανα κρανος....

 

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

lol-022.gif

 

 

συγνώμη ρε fistikaki είπες χωρίς πλάκα αλλά .........

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites

εμενα τωρα ετοιμαζεται να κανει βηματακια... πιστευω μεχρι τον 10ο,θα χουμε περπατησει και μεις... τι γινεται ομως, που σε λιγο ξεστρωνω χαλια??

 

σκεφτομαι, χωρις πλακα, να της παρω αυτα τα προσταυτευτικα που φορανε οι ποδηλατες για χερια, αγκωνες, γονατα και κανα κρανος....

:rolleyes: fistikaki εμένα μου είπε και η παιδίατρος μου να μην ξεστρώσω και μάλλον αυτό θα κάνω. Απο το να έχω συνεχώς το φόβο μην μου χτυπήσει κανένα κεφάλι,καλύτερα να βγάλω τη μπέμπελη που λένε και στο χωριό! Ωραία ιδέα τα προστατευτικά για τους ποδηλάτες βρε fistikaki,γέλασα πολύ!Τα φαντάζεσαι τα ζουζούνια μας ντυμένα έτσι?Εμένα έιναι και υπερικινητικός και αυτό με φοβίζει ακόμα περισσότερο.Τίποτα παιδί μου δέσιμο και προστατευτικά!
Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια...χαλαρώστε λίγο!:-D

αν δεν αφήσετε τα πιτσιρίκια να περπατήσουν -και ναι να πέσουν, να ξανασηκωθουν κλπ- πως θα το κατακτήσουν το άθλημα?:lol::roll:

Και στα παλάκακια να πέσουν δεν πρόκειται να πάθουν και τίποτα.Κανένα καρουμπαλάκι στη χειρότερη των περιπτώσεων. Δεν πέφτουν και από κανενα ύψος. Μόνο τις γωνίες να φοβάστε:wink:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

γμτ, γιατι γελατε?? μια φορα ειπα και γω στη ζωη μου να μη κανω πλακα, και δε πιστευετε!!!

 

αμα της καλυψω ζωτικα σημεια στο σωμα... δεν θα μαστε οκ??

 

καλα, να μη ξεστρωσω δε παιζει!! αυγουστος στη κολασμενη αττικη, θα λιωσουμε με τα χαλια!! ασε που βρωμανε, θελω να τα στειλω καθαριστηριο..

 

λοιπον... εληξε...

απο τον αλλο μηνα... φυστικακι - biker

Link to comment
Share on other sites

γμτ, γιατι γελατε?? μια φορα ειπα και γω στη ζωη μου να μη κανω πλακα, και δε πιστευετε!!!

 

αμα της καλυψω ζωτικα σημεια στο σωμα... δεν θα μαστε οκ??

 

καλα, να μη ξεστρωσω δε παιζει!! αυγουστος στη κολασμενη αττικη, θα λιωσουμε με τα χαλια!! ασε που βρωμανε, θελω να τα στειλω καθαριστηριο..

 

λοιπον... εληξε...

απο τον αλλο μηνα... φυστικακι - biker

:mrgreen: Λες να ξεστρώσουμε ε?Και τα δικά μου τα χαλιά όσο και να τα σκουπίζω θα χουν καμια δεκαριά κιλά σκόνη. Εξαρτάται πόσο θα αντέξω fistikaki και αν τον άλλο μήνα το καστοράκι μου περπατάει πιο σταθερά.
Link to comment
Share on other sites

εγω τον αφηνα να πεφτει γιατι το να πεσει στο ισωμα ενα μωρο και οχι σε καποια γωνια επιπλου δεν ειναι επικινδυνο. το αποτελεσμα ηταν να...μαθει να πεφτει. οταν πεφτει για παραδειγμα ανασκελα παντα κρατα το κεφαλι του ψηλα για να μη βρει στο πατωμα!

φυσικα και θα ξεστρωσετε απλως θα προσεχετε το μωρο οταν εχει καποιο επιπλο κοντα του που μπορει να χτυπησει ή όταν νυστάζει που τότε πέφτει συνέχεια.

όταν προστατευεις συνεχως το μωρο απο τα εμποδια κτλ και τρεχεις να το πιασεις για να μην πεσει δε μαθαινει τι ειναι επικινδυνο και τι πρεπει να αποφευγει. για παραδειγμα ο φουρνος, τον αφησα μια φορα να τον αγγιξει εν ωρα λειτουργιας και απο τοτε οταν τον δει αναμμενο δεν πλησιαζει, ουτε βεβαια επαθε τιποτα γιατι αμεσως τραβηξε το χερι του δεν ειναι χαζο το μωρο να ποναει και να κρατα το χερι του εκει να καεί!

επισης στη μπαλκονοπορτα σκονταφτε συνεχεια στη ραγα της, επεσε 10 φορες και τελικα εμαθε να την περνα χωρις ατυχηματα.

επισης απο τον καναπε επεσε 3 φορες (αν και εκει δεν τον αφησαμε βεβαια να πεσει απλως μας ξεφυγε) και τωρα κατεβαινει με τροπο για να μη πεφτει.

εγω εχω αλλο προβλημα, ειναι 13 μηνων και οταν περπαταμε στο δρομο μαζι δε θελει με τιποτα να τον κρατω απο το χερι ουτε καν στις διασταυρωσεις. επισης δεν περπαταει σαν ανθρωπος, τρεχει λες και τον κηνυγανε και ετσι πεφτει πιο ευκολα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εδώ νομίζω πως ισχύει το "αν δεν πέσει πως θα μάθει;"

 

Αν είσαι συνέχεια δίπλα του και τον πιάνεις, δεν θα μάθει να πέφτει σωστά, χωρίς να χτυπήσει, δλδ. να βάλει μπροστά τα χεράκια.

 

Δεν υπάρχει περίπτωση να έχει μεγαλώσει παιδί χωρίς τις απαραίτητες μελανιές και τα καρούμπαλα!! Άλλωστε, η φύση έχει προνοήσει. Το κεφαλάκι τους είναι ακόμα τόσο μαλακό, που τα χτυπήματα αυτά δεν είναι και τόσο σοβαρα. Αν φροντίσουμε να κάνουμε και το σπίτι σχετικά ασφαλές, τις γωνίες κυρίως (αυτές έτρεμα όταν ο Γιάννης άρχισε να περπατα), όλα θα είναι εντάξει. Ε, να έχουμε και λίγο το νου μας...:wink:

Link to comment
Share on other sites

εγω συμφωνω με την μικα.στο σπιτι τα προστατευουμε.οταν βγουμε εξω θα τα εχουμε αγκαλια?αρα στο σπιτι θα τα αφησουμε να εξασκηθουν κ ναμαθουν να ισσοροπουνε ετσι οταν θα ειμαστε σε αλλο μερος να μην φοβομαστε.

 

φυστικακι ελιωσα παλι!πολυ ωραιο το φυστικι σου Biker.αλλα ετσι οπως θα την ντυσεις θα της πηγαιναν κ πατινια!!!

Link to comment
Share on other sites

:twisted: Αυτές τις γωνίες τρέμω και εγώ περισσότερο. Μα τρέχουν κιόλας τα ζουζούνια για να προλάβουν να κάνουν τη ζημια πριν τα δεις!Πως να μην πέσουν λοιπόν?Αν είχα στο σπίτι παρκέ πιστεύω ότι δεν θα φόβόμουνα τόσο και όχι τίποτα άλλο αλλά δεν μπορώ να χαρώ και τα βηματάκια του με όλο αυτό το άγχος.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

εμένα ο μπέμπης μου άρχισε να σηκώνεται στον έβδομο μήνα και έκτοτε βάλαμε στο τραπεζάκι που έχει πολλές γωνίες ένα φελιζολ γύρω-γύρω, έτσι και να πέσει δεν καταλαβαίνει τίποτα. Και εγώ όμως έχω τους ίδιους φόβους γιατί τώρα είναι 9 και ετοιμάζετε να περπατήσει και αναρωτιέμαι τι να κάνω με το χαλί καολοκαιριάτικα. Φοβάμαι τα πλακάκια μην τυχόν κτυπήσει το κεφαλάκι του. Και είναι πολύ υπερκινιτικό το ζουζούνι μου

.png
Link to comment
Share on other sites

εμας παει σαν μεθυσμενη πανω απο μηνα που περπαταει, καλυτερα παντως περπαταει ξυπολυτη και οχι με τις καλτσες και σιγουρα οχι με παπουτσια.

Καλυψα εδω και μηνες το τραπεζι του σαλονιου με κουβερτα και απο πανω τραπεζομαντηλο και το περασα απο κατω και οσες φορες επεσε εκει, ηταν πολλες, δεν επαθε απολυτως τιποτα.

Τα χαλια αστα λιγο απλα φροντισε να μην υπαρχουν πραγματα πεταμενα κατω, τα παιχνιδια του ωστε να μην σκονταφτει εκει γιατι το μυαλο τους τωρα ειναι να τρεξουν και οχι τι ειναι κατω.

Οταν πεφτει η μικρη γελαμε και γελαει και αυτη ή κανουμε ηχους και μετα συνεχιζει.

Παιδια ειναι, κατα την γνωμη μου μη τα περιορισουμε, οσο γινεται ασφαλεια, μακρυα τα πραγματα που μπορουν να φτασουν ή σπανε, κλειστα ντουλαπια και συρταρια, ασφαλειες στις πορτες να μην κλεινουν.

Δοκιμασε μηπως να περπαταει ξυπολυτος. Εμας παντως παει πολυ καλυτερα ετσι.

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Εμένα σηκώθηκαν ΄7,5 μηνών και από τον 9 έκαναν τα πρώτα βήματα κρατώντας τά έπιπλα. Τους άφηνα και σκουντουφλούσαν γιατί πίστευα οτι αν δεν παίσουν δεν θα μάθουν να προσέχουν. Όταν πέφτουν από όρθιοι στο πάτωμα λένε οτι δεν παθαίνουν τίποτα... Πάντως για όποια ανησυχεί πολύ υπάρχουν κάτι ωραιότατα αφρολεξένια πάζλ από το jumbo που μπορείτε να βάλετε τώρα που φεύγουν τα χαλιά.

Link to comment
Share on other sites

τα παζλ τα χα παρει κ εγω!κ λεω τα χα γιατι μου τα χαλασε ολα!τωρα βεβαια περπατα χωρις να πεφτει αλλα αν καμια φορα γλιστρισει κ πεσει βαζει τα χερια πρωτα κατω!

ξερει να πεφτει το παιδακι μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το αγχος μην πεσει το ειχα κ εγω, απλα ημουν τυχερη χρονικα κ απλα εβαλα τα χαλια απο τελη Αυγουστου.. Αυτα τα παζλ τα ειχα κ εγω, αν κ δεν ειναι ευκολο να γεμησεις κ ολο το σπιτι με αυτα, ουτε να τα περιορισεις στα συγκεκριμενα τετραγωνικα.

Τα επιπλα βεβαια θα τραβηχτουν ολα στην ακρη κ οτι διακοσμητικα καλο να μαζευτουν. Υπαρχουν κα κατι ειδικες γωνιες για τα επιπλα, αν κ εμενα μου ξεκολλησαν ολα κ απλα μειναν οι κολλες να βγαζω απο τα επιπλα.

Καποια στιγμη θα πεσουν, ειναι αναποφευκτο. Απλα απο πισω συνεχεια καποιος να μαζευει οτι μενει... Αλλιως ομως πως θα μαθουν???

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω αλλο προβλημα, ειναι 13 μηνων και οταν περπαταμε στο δρομο μαζι δε θελει με τιποτα να τον κρατω απο το χερι ουτε καν στις διασταυρωσεις. επισης δεν περπαταει σαν ανθρωπος, τρεχει λες και τον κηνυγανε και ετσι πεφτει πιο ευκολα.

 

 

Kι εμείς το ίδιο πρόβλημα έχουμε. Πώς να τον κάνω να καταλάβει ότι πρέπει να κρατάει από το χέρι το μπαμπά ή τη μαμά όταν είμαστε έξω στο δρόμο;;;; Όλο μόνος του θέλει να περπατάει, να τρέχει σαν κυνηγημένος για την ακρίβεια κι εγώ φυσικά τρέχω από πίσω και τον παρακαλάω να μου πιάσει το χέρι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...