Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ο μικρός μου ξεκίνησε βρεφονηπιακό

παρακολούθησε για 2 εβδομάδες συνεχόμενα και τελικά αρρώστησε

έκανε πυρετο για τρεις ημέρες μέχρι 38,2 και μετά συνέχισε μόνο με καταρροή έως σήμερα

έχουμε κλίσει 12 ημέρες με καταρροή χωρίς κάποιο άλλο σύμπτωμα, ταυτόχρονα αυτές τις ημέρες έσκασαν και δύο δοντάκια (πάνω γομφίοι) οι μυτουλες τους

δικαιολογείται τόσες ημέρες, μπορώ να τον ξαναστείλω βρεφονηπιακό ή θα πρέπει να ανησυχήσω και να τον δει ωρυλά

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλύτερα να το παλέψεις λίγο ακόμα με φυσιολογικό ορό και να του τραβάς τις μυξούλες να αναπνέει το παιδάκι, κι εμένα ο δικός μου όποτε έβγαζε καινούριο δοντάκι του έτρεχε η μυτούλα του χωρίς να έχει ΄κάποιο άλλο σύμπτωμα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι λογια να σου πω για να σε πεισω να μην ανησυχεις, να τον στειλεις κανονικα σχολειο και να μην τον ταλαιπωρησεις με αλλους γιατρους και νοσοκομεια....

 

Ξερω οτι ειναι δυσκολο γιατι κι εμενα την πρωτη φορα που συνεβη κανενας δεν μπορουσε να με κανει καλα, μεχρι που ενα βραδυ με εκραξε ο γιατρος γιατι την ειχα παρει και πηγαινα για το νοσοκομειο.

"Ελεος, τα δικα σας αγχη και ανασφαλειες δε θα τα ξεσπασετε στο παιδι" μου ειπε και με γυρισε πισω.

 

Λοιπον, αν ειναι η πρωτη του χρονια ετοιμασου ναεχει καταρροη ισως και βηχα ΟΛΟΝ τον καιρο σιγουρα μεχρι το Μαιο.

Πολυ φυσιολογικο ορο και τιποτα αλλο. Μην τραβας τις μυξες με καποιο πουαρ, δεν επιτρεπεται. Με ορο αντε και καμια μπατονετα προσεκτικα.

Αλλα θα βαζεις πολυ ορο, 4 φορες τη μερα σιγουρα, για να μη σου γυρισει σε ωτιτιδα. Και τα δοντακια επισης προκαλουν καταρροη.

Ευχομαι ολα καλα.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απαγορευονται οι συσκευες που τα αναρροφουν. Υπαρχουν καποιες δεν τα τραβανε, απλα ξεπλενουν τη μυτη. Αν ησυσκευη που εχεις ρουφαει τις βλεννες, σταματησε το αμεσως. Κανουν ζημια στη μυτητου παιδιου.

 

Δεν κρατησε απλα 12 μερες. Κραταει γενικως. Απο τον Αυγουστο που παει στον παιδικο, μονο λιγες μερες δεν εχει καταρροη. Αν προσεχεις και βαζεις συχνα ορο, τιποτα δεν παθαινουν. Πρεπει ομως να καθαριζεις συχνα τη μυτουλα για να μη μαζεψει και σου κανει κατι χειροτερο, οπως ωτιτιδα.

 

Εμενα ο γιατρος μου ακολουθωντας τις οδηγιες της αμερικανικης παιδιατρικης ακαδημιας, της εκανε 2 δοσεις αντιγριππικο. Το συστηνουν στα παιδια που πανε πρωτη φορα σε σχολειο, οποια ηλικια κι αν εχουν. Σωθηκαμε. Ουτε συχνα αρρωσταινει και οταν αρρωσταινει εχει δυο μερες 38, αντε 38,5.

 

Φιλεναδα μου που το προσεχε υπερβολικα το παιδι (δεν το πηγαινε πουθενα μην κολλησει τιποτα), πηγε πρωτη φορα υποχρεωτικα πλεον σχολειο στα 5 της και μουρλαθηκε το παιδακι στις αρρωστιες.

Προσωπικα δεν ειχα επιλογη και την εστειλα στο σταθμο, αλλα με λιγη επιμονη και προσοχη, ειναι ακμαιοτατη και χαρουμενη που παει στα παιδακια.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

ο δικός μου είχε κάνει πέρσι αντιγρυπικό δύο δόσεις αλλά φέτος του έκανε μία δόση

θα πρέπει να γίνεται πάντα σε δύο δόσεις

η συσκευή που έχω ρουφάει άρα μόνο άπλεο φυσιολογικό ορό; κάτι άλλο μπορώ να κάνω;

wWPdp2.png
Link to comment
Share on other sites

την πρωτη χρονια κανεις 2 δοσεις, τις επομενες μονο μια. Πολυ ορο, πολλα υγρα, να φυλας παντα τα αυτακια του απο το κρυο και τον αερα, το ζεστο μπανιο και οι εισπνοες πανω απο χαμομηλι που βραζει βοηθανε στην απομακρυνση των βλεννων απο τη μυτη.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...