Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ


Agapi6

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 176
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Φέτος εγω agapi θα δοκιμάσω αυτήν την συνταγή μοιάζει με τσουρεκοκείκ!

 

Βασιλόπιτα της Θεοδώρας

 

Υλικά

 

1 1/2 ποτήρι (νερού) ζάχαρη

1 1/2 ποτήρι (νερού) γάλα χλιαρό

1 συσκευασία βούτυρο ή μαργαρίνη των 250 gr.(προτιμώ βούτυρο)

6 αυγά

1 κουταλάκι του γλυκού μαχλέπι (τριμμένο)

100 gr. μαγιά (ξερή ή νωπή)

ξύσμα από ένα πορτοκάλι και λίγο χυμό

 

Εκτέλεση

 

Χτυπάτε στο μίξερ τα αυγά την ζάχαρη και το βούτυρο (σε θερμοκρασία δωματίου) μέχρι να ασπρίσουν.

 

Σε λίγο χλιαρό χυμό πορτοκαλιού (περίπου δύο κουταλιές της σούπας) λιώνετε την μαγιά, μαζί με δύο κουταλιές (της σούπας) από το χλιαρό γάλα, την αφήνετε να φουσκώσει, ενώ συνεχίζεται στο μίξερ το κτύπημα των πιο πάνω υλικών προσθέτοντας και το ξύσμα πορτοκαλιού και το μαχλέπι.

 

Αφού φουσκώσει η μαγιά την ρίχνετε στο μίξερ εναλάξ με το κοσκινισμένο αλεύρι, και το υπόλοιπο χλιαρό γάλα, χτυπάτε τόσο ώστε να αναμειχθούν τα υλικά.

 

Βάζετε σε ένα ταψάκι Νο 34 ή σε δύο μικρότερα. Το σκέπαζετε και το αφήνετε να φουσκώσει.

 

Ψήνετε σε προθερμασμένο φούρνο 180°C.

 

Λίγα μυστικά ακόμα

Την γαρνίρετε είτε με αμύγδαλα απρισμένα γράφοντας την χρονολογία και αλείφοντας την επιφάνεια με κρόκο αυγού (διαλυμένο σε λίγο νερό), ή οταν την βγάλετε από τον φούρνο με άχνη ζάχαρη ή με άσπρη σοκολάτα κάνοντας σχέδια.

 

Καλή επιτυχία! :) 

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

ΒΑΣΙΛΟΠΙΤΑ

(μια πολύ νόστιμη βασιλόπιτα, σαν κέικ.)

 

ΥΛΙΚΑ

600 γρ. ζάχαρη

600 γρ. αλεύρι

300 γρ. βούτυρο(τύπου κερκύρας)

300 γρ. γάλα κρύο

6 αβγά

3/4 κ.γ. σόδα μαγειρική

1 φλυτζανάκι κονιάκ

1 βανίλια

ξύσμα πορτοκαλιού

 

ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Χτυπάμε το βούτυρο μέχρι να ασπρίσει καλά και μετά ρίχνουμε τη ζάχαρη και τα δουλεύουμε καλά.

Χωρίζουμε τα αβγά και ρίχνουμε τους κρόκους έναν ένα. Στη συνέχεια προσθέτουςμ το μισό γάλα και μετά όλο το αλεύρι.

Συνεχίζουμε ανακατεύοντας και προσθέτουμε το υπόλοιπο γάλα μέσα στο οποίο έχουμε βάλει το κρεμόριο και τα ασπράδια των αβγών, χτυπημένα μαρέγκα.

Τελευταία προσθέτουμε τη σόδα με το κονιάκ.

Βάζουμε σε βουτυρωμένη φόρμα και ψήνουμε για περίπου 1 ώρα στους 200°.

 

Βαθμος δυσκολίας : 0

Χρονος ετοιμασίας :1.30'

Καλή επιτυχία

 

Και αυτή είναι μια καλσική συνταγή που φτιάχνει η μαμά μου χρόνια. :)

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Βασιλοπιτα (συνταγή του Στέλιου Παρλιάρου)

 

Υλικά

 

250 γρ. βούτυρο

250 γρ. ζάχαρη άχνη

6 αυγά

300 γρ. αποξηραμένα φρούτα (βερύκοκα, δαμάσκηνα κλπ)

200 μλ αμαρέττο (ή ρούμι, ή μαστίχα)

125 γρ. αμύγδαλα τριμένα στο μούλτι (να γίνουν σκόνη)

125 γρ. φυστίκι Αιγίνης τριμένα στο μούλτι (σκόνη και αυτά)

250 γρ. αλεύρι

1 κ.γ. μπέικιν

 

Εκτέλεση

Από την προηγούμενη μέρα βάζουμε τα αποξηραμένα φρούτα σε ένα μπολ μαζί με το αμαρέττο και τα αφήνουμε να μαλακώσουν.

Χτυπάμε πολύ καλά το βούτυρο με την άχνη. Προσθέτουμε ένα ένα τα αυγά και μετά τα αποξηραμένα φρούτα που τα έχουμε λιώσει πρώτα στο μούλτι (να γίνουν σαν κρέμα). Ανακατεύουμε το μπέικιν στο αλεύρι και προσθέτουμε αργά στο μίγμα, ανακατεύοντας. Τέλος προσθέτουμε το αμύγδαλο και το φυστίκι και ανακατεύουμε λίγο ακόμα

Βάζουμε το μίγμα να ψηθεί (ο Παρλιάρος το έβαλε σε τσέρκι με αλουμινόχαρτο για πάτο) στους 180 βαθμούς για μία ώρα περίπου.

Οταν το βγάλουμε και ξεφορμάρουμε πασπαλίζουμε την βασιλόπιτα με ζάχαρη άχνη και βάζουμε το νόμισμα (βασικό! μην το ξεχάσετε! :D )

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ!!!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Φέτος εγω agapi θα δοκιμάσω αυτήν την συνταγή μοιάζει με τσουρεκοκείκ!



 

Και ΄γω αυτή λέω να κάνω μιας και μοιάζει με τσουρέκι και είναι και πιο εύκολη η συνταγή.

Αφροδίτη την είδα στις συνταγές της παρέας και σε είδα που έγραφες οτι αυτή θα κάνεις φέτος. Θα κάνω απόψε κιολας και κάτι μελομακάρονα που βρήκα εκεί. :D

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φέτος εγω agapi θα δοκιμάσω αυτήν την συνταγή μοιάζει με τσουρεκοκείκ!



 

Και ΄γω αυτή λέω να κάνω μιας και μοιάζει με τσουρέκι και είναι και πιο εύκολη η συνταγή.

Αφροδίτη την είδα στις συνταγές της παρέας και σε είδα που έγραφες οτι αυτή θα κάνεις φέτος. Θα κάνω απόψε κιολας και κάτι μελομακάρονα που βρήκα εκεί. :D

 

ωραία Ελένη !!! φτιάχτην εσύ απόψε να μου πεις εντυπώσεις !!! :D

μελομακάρονα ποιά συνταγή θα φτιάξεις ; δες αυτη που λέει "μελομακάρονα της Ευδοκίας" μοναδική ! :D

Καλή επιτυχία σε όλα & του χρονου!

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

αυθεντικη πολιτικη συνταγη της γιαγιας μου

δειτε εδω

http://www.greekmasa.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1177&Itemid=49

 

ειναι φοβερη!!

 

Επειδή βρηκα και παλι την πορτα κλειστή , δεν την αντιγράφεις και δω να χουμε να πορευομαστε ? :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Φέτος εγω agapi θα δοκιμάσω αυτήν την συνταγή μοιάζει με τσουρεκοκείκ!



 

Και ΄γω αυτή λέω να κάνω μιας και μοιάζει με τσουρέκι και είναι και πιο εύκολη η συνταγή.

Αφροδίτη την είδα στις συνταγές της παρέας και σε είδα που έγραφες οτι αυτή θα κάνεις φέτος. Θα κάνω απόψε κιολας και κάτι μελομακάρονα που βρήκα εκεί. :D

 

ωραία Ελένη !!! φτιάχτην εσύ απόψε να μου πεις εντυπώσεις !!! :D

μελομακάρονα ποιά συνταγή θα φτιάξεις ; δες αυτη που λέει "μελομακάρονα της Ευδοκίας" μοναδική ! :D

Καλή επιτυχία σε όλα & του χρονου!

 

Aφροδίτη,έφτιαξα τα μελομακάρονα 3 αλλά δεν έμεινα ικανοποιημένη γιατί τα θέλω πιο μελωμένα.Αυτά είναι γι΄αυτούς που τα προτιμούν τραγανά.

Η γεύση καλή.Θα δοκιμάσω κι αυτά που λες αλλά θα αφαιρέσω ένα ποτήρι αλεύρι και θα προσθέσω σιμιγδάλι γιατί μ΄αρέσει.

Σήμερα έκανα και κανταίφι,οπότε η Βασιλόπιτα από βδομάδα.

Αύριο λέω να κάνω δίπλες.

Χρόνια Πολλά και του χρόνου να ΄μαστε καλά να κάνουμε περισσότερα!

716217ybmeeuyfgz.gif

Μανόλης:9/9/95_Νίκος:8/12/06

Link to comment
Share on other sites

αυθεντικη πολιτικη συνταγη της γιαγιας μου

δειτε εδω

http://www.greekmasa.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=1177&Itemid=49

 

ειναι φοβερη!!

 

Επειδή βρηκα και παλι την πορτα κλειστή , δεν την αντιγράφεις και δω να χουμε να πορευομαστε ? :D

 

πολυ ευχαριστως να τη γραψω

λοιπον:

Βασιλόπιτα πολίτικη της γιαγιας

 

P1010479.jpg

 

Παραδοσιακή και μυρωδάτη πολίτικη συνταγή της γιαγιάς. Μοσχομυρίζει όλη η γειτονιά.

Δεν αμελουμε να βαλουμε το μαυρο σουσαμι γιατι θεωρείται ότι φερνει γουρι.

 

Υλικά:

 

1 κιλό αλεύρι

250γρ βούτυρο τούβλο κατά προτίμηση super fresco

350γρ ζάχαρη

4 αυγά που θα τα έχουμε εκτός ψυγείου

75 γρ νωπή μαγιά

1/4 κ.γ μαστίχα

1 κ.γ μαχλεπι

1 φλιτζάνι γάλα βρασμένο με 2 κουταλιές γλυκάνισο ή ποσότητα κατά προτίμηση

2 κ.σ γάλα για να διαλύσουμε τη μαγιά

1-2 κρόκους αυγών για άλειμμα

Μαύρο και άσπρο σουσάμι για το πασπάλισμα

 

Εκτέλεση:

 

Διαλύουμε τη μαγιά στις 2 κουταλιές από το γάλα με λίγο από το αλεύρι και λίγη από τη ζάχαρη και αφήνουμε το μίγμα να φουσκώσει.

Αφού φουσκώσει βάζουμε όλα τα υλικά στο μίξερ το βούτυρο χλιαρό και σιγά σιγά όλα τα άλλα και χτυπάμε μέχρι να ξεκολλάει η ζύμη από τα τοιχώματα.

Την αφήνουμε να φουσκώσει και μετά βάζουμε σε ταψάκια αβουτύρωτα με πάχος το ζυμάρι μας 1μιση δάχτυλο

Αφήνουμε και πάλι λίγο στα ταψάκια να φουσκώσει.

Αλείφουμε με τον κροκό και πασπαλίζουμε με τα σουσάμια.

Αν θέλουμε με λίγο αλεύρι και νερό φτιάχνουμε ένα ζυμάρι ίσα για να στολίσουμε την πίτα μας με τη χρονολογία.δε χρησιμοποιουμε το ζυμαρι της πιτας γιατι μαυριζει ενώ με αυτόν τον τροπο παραμενει λευκο, βεβαια δεν τρωγεται.

Ψήνουμε στους 160β. μέχρι να ροδίσει καλά.

Βγάζουμε τις πίτες από τα ταψάκια αφού έχουν κρυώσει .

Βαζουμε το κερμα τυλιγμενο σε αλουμινοχαρτο.

 

Καλή επιτυχία και καλή χρονιά!!!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ!!! Ριτα79 τι μου θύμισες. Έτσι ακριβώς ήταν και η βασιλόπιτα της γιαγιάς μου και ήταν πεντανόστιμη. Με έβαλες στον πειρασμό να την δοκιμάσω.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

να τη φτιαξεις φετος!!εμεις την εχουμε για γουρι ,η μητερα μου αρνειται κατηγορηματικα να κοψουμε οποιαδηποτε αλλη βασιλοπιτα :lol:

φετος που της ειπα να δοκιμασω να κανω καμμια αλλη συνταγη μου ειπε οτι αν δεν τη φτιαξω εγω θα τη φτιαξει εκεινη ..ειναι παραδοση για το σπιτι μας βλεπεις...οποτε τι να κανω? ενεδωσα και παλι :lol:

η αληθεια ειναι οτι τρελαινεται και ο καλος μου!!

καλη επιτυχια!!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

να τη φτιαξεις φετος!!εμεις την εχουμε για γουρι ,η μητερα μου αρνειται κατηγορηματικα να κοψουμε οποιαδηποτε αλλη βασιλοπιτα :lol:

φετος που της ειπα να δοκιμασω να κανω καμμια αλλη συνταγη μου ειπε οτι αν δεν τη φτιαξω εγω θα τη φτιαξει εκεινη ..ειναι παραδοση για το σπιτι μας βλεπεις...οποτε τι να κανω? ενεδωσα και παλι :lol:

η αληθεια ειναι οτι τρελαινεται και ο καλος μου!!

καλη επιτυχια!!

 

θα την φτιάξω. Σε ευχαριστώ πολύ να είσαι καλά και Καλά Χριστούγεννα.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Βασιλόπιτα Κρουασάν

3678scan0009tl1.jpg

Υλικά

 

3 1/2 κούπες αλευρι

2 κουταλιές μαγιά ξηρή

1/3 της κούπας ζάχαρη

1 κουταλάκι αλάτι

1 κούπα γάλα χλιαρό

2 κουταλιές βούτηρο λιωμένο

1 αυγό και ένα κροκάδι

1/2 κουπα ζάχαρη

1 κουταλιά κανέλα

1/2 κουπα κερασάκια γλασέ κομμένα

1/2 κουπα καρύδια χοντροκομένα

1/3 κούπας βούτηρο μαλακό

 

Εκτέλεση

 

Σε ένα μεγάλο μπώλ ανακατέψτε το αλευρι με τη μαγιά, τη ζάχαρη και το αλάτι. Ανοιξτε ένα λάκκο στο κέντρο και ρίξτε μέσα το χλιαρό γάλα, το βούτηρο, το αυγό και το κροκάδι. Ζυμώνετε βάζοντας λίγο λίγο το αλευρι μέχρι να γίνει μια ζύμη απαλή. Σκεπάστε τη ζύμη και αφήστε την να ξεκουραστεί 5'

Στο μεταξύ ανακατέψτε σε ένα μπώλ τη ζάχαρη, την κανέλα, τα κερασάκια και τα καρύδια. Αφήστε τα στην άκρη.

Χωρίστε τη ζύμη σε 3 ισα μέρη.

Ανοίξτε κάθε μέρος σε χοντρό φύλλο με διαμετρο 30 εκ.

Τοποθετήστε το πρώτο φύλλο σε ένα ταψάκι αντικολλητικό. Απλώστε στην επιφάνεια του το μισό μαλακό βούτηρο και πασπαλίστε με το μισό μίγμα των καρυδιών.

Τοποθετήστε τώρα το δεύτερο φύλλο, απλώστε το υπόλοιπο βούτηρο και πασπαλίστε με το υπόλοιπο μιγμα καρυδιών.

Τοποθετήστε μετά το τρίτο φύλλο και βάλτε στο κέντρο του ένα μικρό πιατάκι διαμέτρου 5 εκ.

Με ένα κοφτερό μαχαίρι κόψτε ξεκινώντας απο το πιατάκι προς την περιφέρεια 16 κομμάτια.

Στρίψτε κάθε κομμάτι στριφογυρίζοντας το 3 φορές σε σπιράλ.

Αφαιρέστε το πιατάκι.

Σκεπάστε με πλαστική μεμβράνη και αφήστε το να φουσκώσει 15-40 λεπτά ή όσο χρειαστεί για να διπλασιαστεί σε όγκο.

Χτυπήστε ελαφριά το ασπράδι με ένα κουταλάκι ζάχαρη και αλείψτε την επιφάνεια της πίττας.

Ψήστε σε 180 για 25 λεπτά περίπου μέχρι να ροδίσει η επιφάνεια.

Όταν κρυώσει στολίστε την με κερασάκια γλυκά στο κέντρο.

 

Καλή επιτυχία!

 

πηγή : http://www.sintagespareas.gr

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

Βασιλόπιτα πολίτικη της γιαγιας[/color]

 

Παραδοσιακή και μυρωδάτη πολίτικη συνταγή της γιαγιάς. Μοσχομυρίζει όλη η γειτονιά.

Δεν αμελουμε να βαλουμε το μαυρο σουσαμι γιατι θεωρείται ότι φερνει γουρι.

 

Υλικά:

 

1 κιλό αλεύρι

250γρ βούτυρο τούβλο κατά προτίμηση super fresco

350γρ ζάχαρη

4 αυγά που θα τα έχουμε εκτός ψυγείου

75 γρ νωπή μαγιά

1/4 κ.γ μαστίχα

1 κ.γ μαχλεπι

1 φλιτζάνι γάλα βρασμένο με 2 κουταλιές γλυκάνισο ή ποσότητα κατά προτίμηση

2 κ.σ γάλα για να διαλύσουμε τη μαγιά

1-2 κρόκους αυγών για άλειμμα

Μαύρο και άσπρο σουσάμι για το πασπάλισμα

 

Εκτέλεση:

 

Διαλύουμε τη μαγιά στις 2 κουταλιές από το γάλα με λίγο από το αλεύρι και λίγη από τη ζάχαρη και αφήνουμε το μίγμα να φουσκώσει.

Αφού φουσκώσει βάζουμε όλα τα υλικά στο μίξερ το βούτυρο χλιαρό και σιγά σιγά όλα τα άλλα και χτυπάμε μέχρι να ξεκολλάει η ζύμη από τα τοιχώματα.

Την αφήνουμε να φουσκώσει και μετά βάζουμε σε ταψάκια αβουτύρωτα με πάχος το ζυμάρι μας 1μιση δάχτυλο

Αφήνουμε και πάλι λίγο στα ταψάκια να φουσκώσει.

Αλείφουμε με τον κροκό και πασπαλίζουμε με τα σουσάμια.

Αν θέλουμε με λίγο αλεύρι και νερό φτιάχνουμε ένα ζυμάρι ίσα για να στολίσουμε την πίτα μας με τη χρονολογία.δε χρησιμοποιουμε το ζυμαρι της πιτας γιατι μαυριζει ενώ με αυτόν τον τροπο παραμενει λευκο, βεβαια δεν τρωγεται.

Ψήνουμε στους 160β. μέχρι να ροδίσει καλά.

Βγάζουμε τις πίτες από τα ταψάκια αφού έχουν κρυώσει .

Βαζουμε το κερμα τυλιγμενο σε αλουμινοχαρτο.

 

Καλή επιτυχία και καλή χρονιά!!!

 

Απλά τέλεια!!!

Την έκανα σήμερα και δεν κάνω τον κόπο να δοκιμάσω καμία άλλη!!

Μία μικρή επισύμανση: Επειδή μου αρέσει πολύ να τρώω το "2009" έβαλα και ζάχαρη άχνη στο ζυμάρι με νερό + αλεύρι και έγινε πολύ νόστιμο.

Την πάτησα κάπου όμως, και στη μέση... έπεσε. Μήπως δεν έπρεπε να ανοίξω τον φούρνο; Μήπως έκανα κάτι άλλο λάθος.

Πεσ μας περίπου πόση ώρα θέλει ψήσιμο για σιγουριά.

Επίσης, θέλω να κάνω και μία μεγάλη για την γιορτή του γιου μου. Θα πρέπει να την κάνω κατά τις 30/12 για να την κόψουμε Πρωτοχρονιά. Καμία ιδέα πως θα διατηρηθεί και δεν θα ξεραθεί;

ZS95p3.png  hcT0p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μαριλινα και του χρονου!!!

χαιρομαι που σου αρεσε.

λοιπον για το ψησιμο θελει γυρω στα 40-45 λεπτα στον αερα στους 160 βαθμους βεβαια ειναι και αναλογα το φουρνο για αυτο να τη δεις να ροδισει καλα.

για το ξεφουσκωμα που λες στο κεντρο ισως παιζει ρολο οτι ανοιξες το φουρνο αλλα το σημαντικοτερο ειναι να μην ξεπερναει το ζυμαρι ωμο στο ταψι (πριν το δευτερο φουσκωμα) το 1 εναμιση δαχτυλο σε παχος.. ξαπλωτο δαχτυλο εννοειται :lol: .αν ειναι περισσοτερο δε θα εχει δυναμη ο φουρνος να στη φουσκωσει και θα πεσει.

ροσο για την πιτα που θες να φτιαξεις στις 30/12 δεν υπαρχει κανενα προβλημα εγω να φανταστεις τις φτιαχνω σημερα που εχω τον αντρα μου σπιτι για την παραμονη μιας και με το μωρο μονη τις αλλες μερες δε θα προλαβω.

απλα θα την καλυψεις μολις κρυωσει καλα με πλαστικη μεμβρανη.

να χαιρεσαι το γιο σου!!

HKTLp3.pngNQ8bp3.png
Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να δοκιμάσω την συνταγή Maryp-Παρλιάρου!

 

Θα την κάνω και θα σας πω!

 

Καλή Πρωτοχρονιά και καλή επιτυχία στις πιτούλες σας! :wink:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να δοκιμάσω την συνταγή Maryp-Παρλιάρου!

 

Θα την κάνω και θα σας πω!

 

Καλή Πρωτοχρονιά και καλή επιτυχία στις πιτούλες σας! :wink:

 

την έφτιαξα χτες. θα φτιάξω και το τσουρεκοκέικ θα κάνει ο άντρας μου το test drive και θα αποφασίσω! :lol::lol::lol::lol::lol:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ λέω να δοκιμάσω την συνταγή Maryp-Παρλιάρου!

 

Θα την κάνω και θα σας πω!

 

Καλή Πρωτοχρονιά και καλή επιτυχία στις πιτούλες σας! :wink:

 

 

K εγω αυτη λεω να φτιαξω φετος...οσες την

φτιαξατε για πειτε εντυπωσεις....

Link to comment
Share on other sites

είναι ωραία... διαφορετική απ' οτι έχουμε συνηθίσει!

 

 

 

πρεπει να εχει πολυ αρωμα λογο των φρουτων...

αλλα στη γευση ειναι γλυκια? καταλαβαινεις τα φρουτα?

Link to comment
Share on other sites

έχει γεύση γλυκιά λόγω των φρούτων και πικραμύγδαλου λόγω του αμαρέττο! (ο άντρας μου δεν θέλει να την σερβίρουμε σε άλλους! :lol::lol::lol: τη θέλει όλη δική του)

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...