Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΙΟΡΤΕς ...Η ΧΑΡΑ ΤΗς ΥΠΕΡΒΟΛΗΣ


demi

Recommended Posts

Τελικα βρε μανουλες μηπως υπερβαλαμε σε ολους τους τομεις στις γιορτες η μονο εγω εχω ενα αισθημα κορεσμου απο τα παντα?

ας το παρουμε απο την αρχη ..πειτε μου ποσα δωρα και ρουχα ψωνισατε για τα παιδια σας ποσα ρουχα και ποσα σας φερανε συγγενεις και φιλοι...

Εγω καλυτερα να μην ξεκινησω γιατι χρειαζομαστε 2 ντουλαπα για τα ρουχα ,τα παιχνιδια εχουν κανει καταληψη ως και το σαλονι μας...παππουδογιαγιαδες θειες ,φιλοι ολοι κουβαλουσανε πραγματα.

με την μονη που συνενοηθηκα πληρως ηταν η νονα του παιδιου που συμφωνησαμε να του ψωνισουμε στις εκπτωσεις (το συγκεκριμενο μαγαζι κανει ως και 75%)και φυσικα ρουχα για του χρονου.

απο φαγητο?αθλιοτητα και το χειροτερο απο ολα ειναι οτι ξεφυγε ελαφρως και το παιδι με γλυκα και σοκολατες ..

τελικα γιατι ολη αυτη η υπερβολη?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Προχθές, βρέθηκα σε κάποιο σπίτι για εργασία.

 

Ήσαν πέντε παιδάκια και πήραν πέντε δώρα το καθένα από την οικοδέσποινα.Και δεν ήταν μικρής αξίας.

 

Απορίες; :?:?

Link to comment
Share on other sites

αραγε τα παιδια μας οταν μεγαλωσουν θα εκτιμουνε καποια πραγματα η θα τα θεωρουν δεδομενα?

Βεβαια να πω την μαυρη αληθεια αν και μεγαλωσα στερημενα δεν εκτιμουσα τα πραγματα που μου εφερναν.. :oops: δεν ξερω γιατι....

απλα αν καποιο παιχνιδι μου παθαινε κατι...ελεγα its ok δεν θα πεθανω κιολας ..και σας λεω οτι μου επαιρναν ελαχιστα..

ισως ειναι και στο παιδι..

απλα πραγματικα θα ηθελα να μαθω αν κανουμε κακο στα παιδια μας και τις συνεπειες..

Link to comment
Share on other sites

Το βασικότερο είναι να εκτιμούμε τα πάντα,από το πιο μικρό υλικό πράγμα μέχρι τη μεγαλύτερη ηθική αξία.

Αυτό πρέπει να διδάξουμε κ στα παιδιά μας.Κ το βασικότερο για μένα είναι να εισπάρξουν αυτές τις μέρες το νόημα,τα έθιμα,το πνεύμα των Χριστουγέννων..

Link to comment
Share on other sites

Εμείς τα δώρα του Άη-Βασίλη τα δίνουμε την Πρωτοχρονιά ! Επειδή φέτος ήταν η πρώτη φορά για τον μικρό που του είπαμε περί Αη Βασίλη κλπ , γράψαμε και γράμμα , περιμέναμε πως και πως να ξημερώσει Πρωτοχρονιά να βρεί το δώρο του . Φυσικά από τις παραμονές των Χριστουγέννων μέχρι τώρα ο μικρός δέχθηκε τόσα πολλά δώρα από παπούδες , συγγενείς ,φίλους οπότε όπως καταλαβαίνετε το δώρο του Άη - Βασίλη δεν του έκανε καμμία εντύπωση πια ! Είμαστε έτοιμοι να φύγουμε από το σπίτι για να χωρέσουν τα παιχνίδια !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά με υγεία! Εμείς λοιπόν, πήραμε τα δώρα του Αη Βασίλη (είχε ζητήσει ο μεγάλος την πολυθρόνα του μπομπ του σφουγγαράκη και ένα επιτραπέζιο, και ο μικρός ένα πειρατικό καράβι). Κατά τα άλλα.... η κατάσταση δεν ξέφυγε και πολύ στο θέμα παιχνίδια και ρούχα αλλά ξέφυγε τελείως στο θέμα γλυκά! Και ΟΚ τα παιχνίδια κάποια στιγμή τα μαζεύεις και τους τα εμφανίζεις αργότερα... και το χαίρονται κιόλας... με τα γλυκά? τι κάνεις??

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως, οπως και ο νατρας μου, ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ειμαστε υπερκαταναλωτικα οντα !!!

Κι εμενα με ανησυχει το θεμα αυτο ωρες ωρες.... Αλλά νομιζω οτι αν τους μιλαμε και γενικα τα διδαξουμε ηθικες αξιες κλπ, δεν θα υπαρχει προβλημα... Ετσι νομιζω... Μακαρι να ειναι ετσι... Θα δειξει... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Είμαστε έτοιμοι να φύγουμε από το σπίτι για να χωρέσουν τα παιχνίδια !

 

Εγώ κάθε φορά που μου κάνουν κι άλλον παιχνίδι δώρο στη μικρή απλώνω το χέρι σαν ζητιάνα και λέω : Παρακαλώ τον οβολόν σας.

Και όταν με ρωτάνερ μισο-έκπληκτοι, μισο-παρεξηγημένοι γιατί αυτό, πολύ απλά απαντάω:

Μα για το extra δωμάτιο που χρειάζεται να χτίσω για τα παιχνίδια του παιδιού.... που θα τα βάλω?

Link to comment
Share on other sites

Ε ρε ψηλη κι εσυ !!! Μην ξηγιέσαι ετσι !!!

 

Ενταξει εμενα μου αρεσουν πολυ τα δώρα και χαίρομαι τρελά όταν κάποιος σκέφτεται τα παιδάκια μου και τους κάνει δώρα !!! Εντάξει, τι να κάνουμε τώρα, τα δώρα για τα παιδιά είναι κλάσσικά... ή παιχνίδια θα είναι ή ρούχα... Με αυτούς που έχω το θάρρος όταν με ρωτάνε τι χρειαζόμαστε λέω αυτό ή εκείνο, αλλά ότι και να τους φέρουνε ευπρόσδεκτο είναι !!!

 

Και με την ευκαιρία να σας πω το καινούργιο μας "παιχνίδι" με την Αγγελιάννα... εφόσον έρχονται συνέχεια καινούργια παιχνίδια, μαζεύουμε τα παλιά και τα δίνουμε σε κάποιες οικογένειες εδω που εχουν πολλά παιδιά και καθόλου λεφτά !!! Η Αγγελιάννα το έχει παρει πολυ ομορφα αυτο και χαίρεται !!! Κι εγω βεβαια χαιρομαι διπλά και ειμαι και πολυ υπερηφανη !!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Ψιτ κοντή :D που'σαι?

Η πεθερά μου της πήρε 2-3 παιχνίδια και ο κουνιάδος μου το ίδιο.

Μετά εγώ είμαι υπερβολική?

 

Όπως το'πες υπάρχουν και παιδάκια που δεν έχουν τίποτα, λίγη αυτοσυγκράτηση δεν βλάπτει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ε γιαυτο σου λεω..... κι εγω πηρα της Αγγελιαννας περιπου 7 παιχνίδια !!! Όμως μαζεψα άλλα 17 (όχι χαλασμενα - αυτα τα πεταμε) και τα εδωσε σε μια οικογενεια που τα χρειαζοταν κι ετσι μειναμε ολοι ευχαριστημενοι !!!

Κανε αυτό !!! Γιατι να στερησεις την χαρα του δώρου ??? Κάντο διπλή χαρα !!! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...