Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

:D

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΟΝΟΜΑΖΟΜΑΙ ΧΡΥΣΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ 3 ΕΤΩΝ.

θΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΤΕ ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ.Ο ΜΙΚΣΟς ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΩΤΙΤΙΔΑ ΕΔΩ ΚΑΙ 5 ΜΕΡΕΣ.ΠΗΡΑΜΕ ΑΝΤΙΒΙΩΣΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΝΩ ΤΟ ΑΥΤΑΚΙ ΤΟΥ ΠΑΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ,ΤΟΝ ΕΝΟΧΛΕΙ ΛΙΓΟΤΕΡΟ Ο ΠΥΡΕΤΟΣ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΑΣΑΝΣΕΡ.ΔΗΛΑΔΗ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΑΝΕΒΑΙΝΕΙ ΜΟΝΟΣ ΤΟΥ ΚΑΤΕΒΑΙΝΕΙ.ΜΗΠΩΣ ΕΙΧΑΤΕ ΚΑΝΙΑ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΩΤΙΤΙΔΕΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ???

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Χρύσα ο πυρετός στις ωτίτιδες κρατάει μέρες όμως σιγά σιγά πέφτει, ο γιατρός σου τι λεει?

 

geia sou roula.xtes pou irthe mou eipe oti i antiviosh dra meta to 4 24wro.eutuxws xtes itan to prwto vradi pou kimithike apuretos xwris antipiretiko kai paremeine etsi mexri shmera to mesimeri.

 

logika mou eipe oti apo simera den prepei na sikwsei allon pireto. :D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Κορίτσια ήθελα να ρωτήσω αν κάποια απο εσάς ξέρει:

 

Η κόρη μου κόλλησε κάποια ίωση την Πέμπτη

(μπορεί και την καινούργια Η1Ν1 ποιός ξέρει...)

 

και ήταν 2 μέρες με πυρετό 38,6

και την 3η μέρα της το γύρισε σε καταρροή και βήχα.

 

Εγώ με το φόβο της ωτίτιδας

ΤΗΣ ΑΛΛΑΞΑ ΤΑ ΦΩΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΣΤΗΝ ΜΥΤΗ!!!

 

Της έβαζα δηλαδή 10 ml ορό στο ένα ρουθουνάκι με σύριγγα- με δύναμη,

με αποτέλεσμα να της βγαίνει απο το άλλο ρουθούνι ο ορός με όλη την μύξα!....και το ευχαριστιόμουν!...

 

Εγώ τελοσπάντων ήμουν σίγουρη οτι έκανα το καλύτερο

και οτι με τέτοιο ξέπλυμα δεν θα πάθαινε ποτέ ωτίτιδα...

 

Έλα που όμως πήγαμε στον γιατρό χθές και της βρήκε ωτίτιδα!!!! :-( Και πήραμε αντιβίωση!!!! :-(:-(

 

 

Σήμερα "μου έχει κάτσει" μήπως το παιδί έχει κρεατάκια...

 

Ή μήπως έφταιγε ο υπερβολικός ορός...:confused:

Link to comment
Share on other sites

Οι ωτίτιδες θα εξαφανισθούν σύντομα. Σε εμάς αυτό συνέβη. Η κόρη μου μάλιστα έκανε κατευθείαν διάτρηση τυμπάνου (τρεις φορές)! Και τώρα τις θυμάμαι τις ωτίτιδες αμυδρά! Ένα πταίσμα στη ζωή των παιδιών μας.

Ορούς συνεχίζουν και βάζουν μόνα τους τώρα πια. Ποτέ δε χρησιμοποιήσαμε για τις βουλωμένες μυτούλες τους τίποτε άλλο, παρά μόνο ορό! :-)

Link to comment
Share on other sites

Τι συμπτωματα εχει η ωτιτιδα στα μικρα παιδια?

Εχει μουρμουρα αλλα οχι πυρετο. Σκαει και δοντι μαζι αλλα πως ξεχωριζω οτι δεν ειναι ωτιτιδα? Με βλεπω Πρωτοχρονιατικα παλι στον γιατρο να λυσει την απορια :?

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και απο εμένα , εμείς τον προηγούμενο μήνα κάναμε την πρώτη είχαμε μόνο χαμήλο πυρετό δεκατάκια και μετά άρχισε μόνη της και παραπονιόταν για το αυτί της δεν ήθελε να το ακουμπάμε και τελικά μέτα απο επισκεψη στον γιατρό απεφάνθη θετικά .Ιδιαίτερα γκρινιάρα δεν είναι η μικρή μου αλλά με την ωτίτιδα ξαφνικά εκεί που καθόταν έπιανε το αυτί και μουρμούριζε οπότε απο τον πόνο τα πιτσιρίκα γκρινιάζουν.:cry:

Link to comment
Share on other sites

Τι συμπτωματα εχει η ωτιτιδα στα μικρα παιδια?

Εχει μουρμουρα αλλα οχι πυρετο. Σκαει και δοντι μαζι αλλα πως ξεχωριζω οτι δεν ειναι ωτιτιδα? Με βλεπω Πρωτοχρονιατικα παλι στον γιατρο να λυσει την απορια :?

 

Εχω ακούσει οτι για να καταλάβεις ενα παιδί εαν έχει ωτίτιδα, φτάνει να του πιέσεις λίγο το αυτί (στην τρύπα του αυτιού) και αυτά πετάγονται απο τον πόνο...

 

Η κόρη μου μετά απο 2 μέρες πυρετό (38,6) συνέχιζε να έχει δέκατα χωρίς να της πέφτουν.Επίσης κατα τη διάρκεια της νύχτας υπήρχαν στιγμές που ξαφνικά άρχιζε να κλαίει χωρίς λόγο και μετά σταμάταγε. Μου φαινόταν περίεργο γιατί πάντα είχε γενικά πολύ ήσυχο ύπνο!

 

Πρέπει να της δημιουργήθηκε πάντως απο την ίωση που περάσαμε, απο την καταροή δηλαδή.

Πράγμα που με στεναχώρησε ιδιαιτέρως,

γιατί της έκανα συνέχεια πλύσεις στην μυτούλα της με πολύ ορό, ακριβώς για αυτό το λόγο, για να αποφύγουμε την ωτίτιδα...

αλλά δυστυχώς δεν την γλιτώσαμε :-(

 

Ο γιατρός μας είπε πάντως οτι κακώς της έβαζα τόσο πολύ,γιατί ο ορός μου είπε οτι χαλάει την φυσική βλενογόνο της μύτης!

 

Τι να πώ...

άλλοι γιατροί λένε άφθονο φυσιολογικό ορό!

Στην κόρη μου πάντως δεν έκανε τίποτα ο ορός!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω ακούσει οτι για να καταλάβεις ενα παιδί εαν έχει ωτίτιδα, φτάνει να του πιέσεις λίγο το αυτί (στην τρύπα του αυτιού) και αυτά πετάγονται απο τον πόνο...

Αυτο το ξερω και εγω αλλα να βασιζομαι μονο σε αυτο?

ΥΓ. Δοντακι ηταν τελικα.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Βαλτε μας κι εμας στο κλαμπ... :(

Λοιπον.. Η ιστορια εχει ως εξης:

 

Πριν απο δυο εβδομαδες η μικρη ξεκινησε μπουκωμα, βηχα και παραπονιοταν πως ποναει το αυτακι της. Πηγαμε παιδιατρο, διαπιστωσε ωτιτιδα και ξεκινησαμε αντιβιωση ceclor για 8 μερες μαζι με αερολιν για το βηχα και το "βρασιμο". Την Κυριακη τελειωσε η θεραπεια με τη ceclor οποτε συνεχιζουμε μονο με αερολιν γιατι ο βηχας και το βρασιμο καλα κρατουν. :?

Εχθες το βραδυ ομως...... απο τις 02:30 κι επειτα δεν κλεισαμε ματι και το παιδι ξαναπαραπονιοταν για το αυτι του... :roll: Ξαναπηγαμε σημερα παιδιατρο και μας ειπε πως εκανε υποτροπη η ωτιτιδα και πρεπει να ξεκινησουμε νεα αντιβιωση (augmentin) και ταυτοχρονα clarityne γιατι το μπουκωμα δεν υποχωρει με καμμια αλλη μεθοδο (φυσιολογικος ορος, physiomer bebe, σταγονες otrivin) οποτε και δεν βοηθα να αποσυμφορηθουν τα αυτια της. Τελος μας βρηκε και ακροαστικα οποτε μας αυξησε το αερολιν σε 2 puff ανα 6ωρο. Και φυσικα ντεπον οποτε παραπονιεται οτι ποναει.

Εσεις που εχετε εμπειρια απο ωτιτιδες... δωστε τις συμβουλες σας.. Ειναι 2,5 ετων και ειναι η πρωτη φορα που το παθαινουμε.

Διαφορα θα δουμε με το clarityne;

Οτιδηποτε νομιζετε πως θα φανει χρησιμο, ειναι ευπροσδεκτο!

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Βαλτε μας κι εμας στο κλαμπ... :(

Λοιπον.. Η ιστορια εχει ως εξης:

 

Πριν απο δυο εβδομαδες η μικρη ξεκινησε μπουκωμα, βηχα και παραπονιοταν πως ποναει το αυτακι της. Πηγαμε παιδιατρο, διαπιστωσε ωτιτιδα και ξεκινησαμε αντιβιωση ceclor για 8 μερες μαζι με αερολιν για το βηχα και το "βρασιμο". Την Κυριακη τελειωσε η θεραπεια με τη ceclor οποτε συνεχιζουμε μονο με αερολιν γιατι ο βηχας και το βρασιμο καλα κρατουν. :?

Εχθες το βραδυ ομως...... απο τις 02:30 κι επειτα δεν κλεισαμε ματι και το παιδι ξαναπαραπονιοταν για το αυτι του... :roll: Ξαναπηγαμε σημερα παιδιατρο και μας ειπε πως εκανε υποτροπη η ωτιτιδα και πρεπει να ξεκινησουμε νεα αντιβιωση (augmentin) και ταυτοχρονα clarityne γιατι το μπουκωμα δεν υποχωρει με καμμια αλλη μεθοδο (φυσιολογικος ορος, physiomer bebe, σταγονες otrivin) οποτε και δεν βοηθα να αποσυμφορηθουν τα αυτια της. Τελος μας βρηκε και ακροαστικα οποτε μας αυξησε το αερολιν σε 2 puff ανα 6ωρο. Και φυσικα ντεπον οποτε παραπονιεται οτι ποναει.

Εσεις που εχετε εμπειρια απο ωτιτιδες... δωστε τις συμβουλες σας.. Ειναι 2,5 ετων και ειναι η πρωτη φορα που το παθαινουμε.

Διαφορα θα δουμε με το clarityne;

Οτιδηποτε νομιζετε πως θα φανει χρησιμο, ειναι ευπροσδεκτο!

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων! :D

 

sweet february, καλή μου, δεν ξέρω αν θυμάσαι, αλλα εμείς πέρυσι κάναμε διατριβή στις ωτίτιδες. :( Θα σου επισημάνω κάποια πράγματα:

 

1) Όταν το παιδί έχει ωτίτιδα μαζί και με άλλα συμπτωματα, όπως βήχα, όταν τελειωνει η αντιβίωση και αν ο βήχας συνεχίζεται, το πηγαίνεις στο γιατρό για αξιολόγηση. Είναι πολύ πιθανόν να έχουν απλώς υποχωρήσει τα συμπτώματα, αλλά να παραμένει υγρό στο αυτί, οπότε στάνταρ θα υποτροπιάσει.

 

2) Την αξιολόγηση είναι προτιμότερο να την κάνει ωρλ κι όχι παιδίατρος. Ο ωρλ έχει τα μηχανήματα για να κάνει μια εξέταση που λέγεται τυμπανόγραμμα (εντελώς ανώδυνη και πολύ γρήγορη), που δείχνει αν υπάρχει κρυμμένο υγρό πίσω από το τύμπανο, που δεν φαίνεται με το ωτοσκόπιο.

 

3) Μία αντιβίωση που πιάνει πολύ καλά στις ωτίτιδες είναι η Procef - έχε το στο νου σου αν χρειαστεί να ξαναπάρετε για τον ίδιο λόγο (που εννοείται, στο απεύχομαι). Πιστεύω πάντως πως με την augmentin θα καθαρίσετε από όλα.

 

4) Είναι ζωτικής σημασίας να αποσυμφορηθεί η μύτη. Εμείς αυτο που ανέφερες δεν το έχουμε βάλει, έχουμε βάλει όμως διάφορα άλλα και τα βάζαμε παράλληλα με το οτριβίν. Μπορείς να τη μάθεις να φυσάει τη μυτούλα της? Θα βοηθήσει αρκετά.

 

5) Αφού το παιδί παίρνει πολλές μέρες συνεχόμενα αντιβίωση, καλό είναι να της δώσεις τα ένζυμα ultra levure, για να προστατέψεις το έντερο. Ρώτα το γιατρό, αλλά το θεωρώ απίθανο να έχει αντίρηση.

 

Αυτά προς το παρόν. Ό,τι άλλο θέλεις, με ρωτάς. Περαστικά σας!

Link to comment
Share on other sites

Βαλτε μας κι εμας στο κλαμπ... :(

Λοιπον.. Η ιστορια εχει ως εξης:

 

Πριν απο δυο εβδομαδες η μικρη ξεκινησε μπουκωμα, βηχα και παραπονιοταν πως ποναει το αυτακι της. Πηγαμε παιδιατρο, διαπιστωσε ωτιτιδα και ξεκινησαμε αντιβιωση ceclor για 8 μερες μαζι με αερολιν για το βηχα και το "βρασιμο". Την Κυριακη τελειωσε η θεραπεια με τη ceclor οποτε συνεχιζουμε μονο με αερολιν γιατι ο βηχας και το βρασιμο καλα κρατουν. :?

Εχθες το βραδυ ομως...... απο τις 02:30 κι επειτα δεν κλεισαμε ματι και το παιδι ξαναπαραπονιοταν για το αυτι του... :roll: Ξαναπηγαμε σημερα παιδιατρο και μας ειπε πως εκανε υποτροπη η ωτιτιδα και πρεπει να ξεκινησουμε νεα αντιβιωση (augmentin) και ταυτοχρονα clarityne γιατι το μπουκωμα δεν υποχωρει με καμμια αλλη μεθοδο (φυσιολογικος ορος, physiomer bebe, σταγονες otrivin) οποτε και δεν βοηθα να αποσυμφορηθουν τα αυτια της. Τελος μας βρηκε και ακροαστικα οποτε μας αυξησε το αερολιν σε 2 puff ανα 6ωρο. Και φυσικα ντεπον οποτε παραπονιεται οτι ποναει.

Εσεις που εχετε εμπειρια απο ωτιτιδες... δωστε τις συμβουλες σας.. Ειναι 2,5 ετων και ειναι η πρωτη φορα που το παθαινουμε.

Διαφορα θα δουμε με το clarityne;

Οτιδηποτε νομιζετε πως θα φανει χρησιμο, ειναι ευπροσδεκτο!

Ευχαριστω πολυ εκ των προτερων! :D

Καλησπέρα. Εμένα ο μεγάλος μου από ενός χρονού μέχρι και σήμερα πήρε 3 αντιβιώσεις και ήταν για ωτίτιδα. Πολύ επώδυνο για τα μικρά μας. Η αντιβίωση ήταν διαφορετική κάθε φορά και ήταν συνήθως 7ήμερη ή 10ήμερη. Υποτροπή μας έτυχε και εμάς πέρσι το γενάρη όμως εγώ νομίζω ότι ήταν άλλη ίωση. Έτσι πήραμε αντιβίωση για δεύτερη φορά μέσα στο ίδιο μήνα.

Εμένα όμως πάντοτε ανεβάζει πυρετό και δεν τρώει καθόλου. Δεν έχει μπούκωμα ή κάτι άλλο. Από την τρίτη ημέρα της αντιβίωσης σταματούσαν και οι πυρετοί.

Περαστικά σας!

You can buy your children everything in the world, but nothing will compare to the memories you make with them...

G0Xpp3.pngj0Hcp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας κοριτσια!

 

Αγγελινα η πρωτη που μου ηρθε στο μυαλο ησουν εσυ! Πολυτιμες οι συμβουλες σου και σε ευχαριστω και παλι. Η μυτη μας εμας δεν ξεβουλωνει ουτε με οτριβιν και γι' αυτο μας εδωσε το κλαριτιν. Ελπιζω να "δουλεψει"! Η πρωτη αντιβιωση που πηρε τελειωσε την Κυριακη αλλα δεν ηξερα πως επρεπε να την ξαναπαω εφοσον τα υπολοιπα συμπτωματα δεν ειχαν υποχωρησει. Εν τελει μου εδειξε το δρομο το παιδι.. Τις ultra levure πως τις δινω σε τοσο μικρο παιδακι; Να ανοιξω την καψουλα και να αδειασω το περιεχομενο στο στομα της; Να τις της δωσω μεσα στο φαγητο της;

 

Natassa_spyros η δικια μου (μην το γρουσουζευω κιολας), δεν ανεβασε καν δεκατα.. Θες επειδη ειμαι ψειρας (τη θερμομετρω 100 φορες τη μερα, να σκεφτεις δεν φευγω απο το σπιτι χωρις θερμομετρο), θες επειδη με το που κανει "αψου" παμε παιδιατρο, δεν ξερω να σου πω. Παντως πυρετο ως τωρα δεν εχει κανει.

 

Το βραδυ μας κυλησε καλυτερα απο το προχθεσινο. Ξυπνησε μονο 2 φορες αλλα ξανακοιμηθηκε σχετικα ευκολα.

Να ρωτησω και κατι τελευταιο βρε κοριτσια: Παιρνει 2 φαρμακα (αντιβιωση + κλαριτιν) και αμα ποναει της δινω και μιση δοση ντεπον. Λετε να παθει τιποτα το στομαχακι της; Π.χ. τωρα ηπιε 210 ml γαλα και μετα της εδωσα αντιβιωση και κλαριτιν. Αλλα μεχρι τις 10, δεν υπαρχει περιπτωση να φαει. Ειναι καλυμμενη ετσι;

Ευχαριστω και παλι ΠΟΛΥ για τις απαντησεις σας! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει είναι, μην ανησυχείς. ;)

 

Ο καλύτερος τρόπος να δίνεις τις κάψουλες, είναι να αναμιγνυεις το περιεχόμενο με μία κουταλιά υγρό ή φαγητό, αλλά όχι καυτό ούτε παγωμένο. Εγώ προτιμώ το γιαούρτι. Θέλει 2 ή 3 κάψουλες την ημέρα, δεν θυμάμαι ακριβως. Πάντως, αν στο ξανακάνει, να την πας κατευθείαν σε παιδοωρλ, κατά προτίμηση.

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτές οι ωτίτιδες!

Έχω δύο παιδάκια! Η "μεγάλη" μου κάνει ήπιες ωτίτιδες και όχι συχνά, αλλά με τον "μικρό" τα έχω δεί όλα (...όλα τα μεταμεσονύχτια επεισόδια διαφόρων τηλεοπτικών σειρών- αφού ξενυχτάμε αγκαλιά στον καναπέ!!!)

Πέρυσι κόντεψε να μπει στο χειρουργείο από γιατρό της άποψης "κόψτε, σκουπίστε, τελειώσατε" για να του ενσωματώσουν παροχετευτικά σωληνάκια στα τύμπανα, αλλά ως μάνα πάλεψα εναντίον! Αφού οι ωτίτιδες δεν ήταν συνεχής και υπήρχαν ημέρες με καλό τύμπανο δεν ήταν απαραίτητη αυτή η λύση!!!! Αυτό που ανακάλυψα μετά από πολλά μπουκάλια όλων των αντιβιώσεων στον μικρό, πολλές επισκέψεις σε παιδίατρους και "ωριλάδες"είναι πως η ωτίτιδες του προέρχονται από αλλεργικές ρινίτιδες που λόγω της ανατομίας των παιδιών μέχρι τεσσάρων - πέντε ετών περίπου, εύκολα διοχετεύουν υγρό στα αυτιά! Γιατρός δεν είμαι αλλά οι ωτίτιδες έχουν λιγοστέψει κατά πολύ στην μεγάλη μου και είναι πολύ ηπιότερες στον μικρό!

Γράφω για να δώσω θάρρος! Μου το είχε πεί ένας μόνο γιατρός αλλά βλέπω πως αποδεικνύεται σωστός! υπάρχει φως στο τούνελ της ωτίτιδας, και εμφανίζεται όσο ωριμάζει το ρινολαρυγγικό σύστημα προς την ηλικία των 4-5 ετών!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ αυτές οι ωτίτιδες...

Ταλαιπωριόμουν μέχρι τα 12 μου, με απόψεις του τύπου "κρύωσες, είναι βρεγμενα τα μαλλιά σου" κλπ.

Οι ωτίτιδες, σύμφωνα με τον γιατρό μου, δημιουργούνται από μικρόβια και κυρίως από έναν γαλακτοβάκιλλο, στατιστικά σε παραπάνω ποσοστά,σε όσα μωρά δεν έχουν θηλάσει. Ο καθένας γιατρός φυσικα, λέει τα δικά του, αφού μυτη,στόμα και αυτιά επικοινωνούν, αρα επικοινωνούν και τα μικρόβια από τις λοιμώξεις αναπνευστικού.

Πέρα απο αντιβιώσεις, θυμάμαι κάτι σταγονίτσες με κορτιζόνη, garamat, τις έλεγαν και ήταν πολύυυυυυυυ ανακουφιστικές.

Link to comment
Share on other sites

....όντως ο κάθε γιατρός λέει τα δικά του! το λιγότερο λοιπόν που έχουμε να κάνουμε ως γονείς είναι να ακούμε τους της κατάλληλης ειδικότητας τουλάχιστον αυτό το ξεσκαρτάρισμα έχουμε το δικαίωμα να το κάνουμε! τι δουλειά έχει πχ ένας γυναικολόγος να μου λέει για το αυτί του παιδιού μου? μόνο παιδιάτρους και Ω.Ρ.Λ. ακούω.... α και το ένστικτό μου! όσο για τον θηλασμό....... η κόρη μου που έχει το μικρό πρόβλημα θήλασε 4 μήνες και ο γιος μου που ταλαιπωρείται τόσο θήλασε 11 μήνες! άρα μάλλον δεν ισχύει!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα θήλασα και τα δύο το ίδιο, 6 μήνες, και ο μεγάλος πάθαινε συνέχεια ενώ ο μικρός μία φορά και απλά ήταν ερεθισμένο το τύμπανο, δεν είχε μαζέψει υγρό. Οπότε δεν πιστεύω ότι υπάρχει συσχετισμος θηλασμού-ευαισθησίας στα αυτιά.

 

Οι garamat εμάς δεν μας κάνανε τίποτα...:(

 

Όμως τώρα ο μεγάλος έχει να πάθει από το Μάρτιο...νομίζω πως ισχύει το ότι μεγαλώνοντας, ξεπερνιέται η ευαισθησία...ή τουλάχιστον, αυτό θέλω να ελπίζω! :cool:

Link to comment
Share on other sites

Εμάς πάντως και Παιδίατρος και ΩΡΛ μας είπαν το ίδιο πράγμα. Το παιδι έχει "ανατομικο" πρόβλημα. Ευσταχιανη σαλπιγγα.

Τα προβλήματα μας θα τελειώσουν όταν παει 5-6 χρόνων. Απο τα 2,5 και μετα, βέβαια, θα δούμε σημαντική βελτίωση.

Link to comment
Share on other sites

πάντως αυτή την ωτίτιδα που περνάει ο εχθές τριών χρόνων γιος μου την βλέπω ηπιότερη! μακάρι να ισχύει όντως το μεγαλώνοντας αλλάζει η ανατομία και υποχωρούν και σε αριθμό και σε συχνότητα οι παλιοωτητηδες!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Θα ήθελα λιγο τα φωτα σας. Ο μικρος μου, 3 ετων και πρωτη χρονια στον παιδικο, εχει κανει 3 συνεχομενες φορες ωτιτιδα. Τις 2 φορες απλα πονουσε στο αυτι και μονο την 1 εκανε πυρετο για μιση ημερα μεχρι να ξεκινησει Αugmentin.

Τωρα εχει μια εβδομαδα που τελειωσε την τελευταια δοση αντιβιωσης και εδω και 3 ημερες ειχε φοβερο μπουκωμα. Χθες, την 3η ημερα με μπουκωμα ανεβασε 38-39 πυρετο, που ανεβαινε ανα 7ωρο αλλα παρεμενε ευδιαθετος. Για το αυτι του παραπονεθηκε μονο οταν του εβαλα λιγο ορο στην μυτη με δυναμη και αυτο στιγμιαια.

Πειτε μου οτι δεν ειναι παλι ωτιτιδα...Μα ειναι δυνατον να μην ειχε κανει ποτε ωτιτιδα μεχρι φετος και τωρα να ειναι η 4η απανωτη φορα? Η αντιβιωση ειναι απαραιτητη με το που δουνε οι γιατροι ερεθισμένο το αυτι του ή μπορει το αυτι του να ειναι ερεθισμενο γιατι εχει συνεχεια μυξες? Επισης, ποτε δεν ειναι ερεθισμενο το ιδιο αυτι αλλα παει εναλλαξ, μια το αριστερο μετα το δεξι και ουτως καθεξης. Δειχνει κατι αυτο?

 

Θελω να παρω την γιατρο μου αλλα εχω την εντυπωση οτι δινει παρα πολυ ευκολα αντιβιωση και πραγματικα τον λυπαμαι. Θα κλεισουμε σχεδον 2μιση μηνες με αντιβιωσεις...

 

Επισης η γιατρος μου ειπε οτι οι ωτιτιδες σπανιως κανουν πυρετο. Ισχυει αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Αχ citron μου ποσο σε καταλαβαινω...

Κι εμεις περισυ με το που συνερχοταν απο τη μια ωτιτιδα πεφταμε στην αλλη!!! Σε καποια φαση δεν ηταν ουτε μηνας απο αντιβιωση σε αντιβιωση...

Εμενα η παιδιατρος μου εαν δεν εχει πυρετο δεν δινει αντιβιωση αλλα ποτε δεν μου εχει τυχει να μην ακολουθει και πυρετος παρα μονο μια φορα οταν ητανε μωρακι και τον ειχα παει για εμβολιο και το ειδε ο γιατρος οταν εξετασε τα αυτακια του...

Παντως ειναι θεμα ανατομιας καθως η ευσταχιανη σαλπιγγα στα παιδια εως 5 ετων ειναι πιο οριζοντια με αποτελεσμα να παθαινουν πιο συχνα ωτιτιδες και οντως ισχυει καθως ο γιος μου εχει να παθει ωτιτιδα απο περισυ το Φεβρουαριο...

Ορο στη μυτη βαζετε??? Επισης δεν θελει αποτομο φυσημα της μυτης...

Αντε περαστικα σας!!!

bjTVp2.pngDG1bp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...