Jump to content
➔ ParentsCafe.gr

Όλες οι δραστηριότητες

  1. Σήμερα
  2. Χθές
  3. Τελευταία εβδομάδα
  4. Νωρίτερα
  5. Μήπως το έχετε σε ιδιωτικό σταθμό-νηπιαγωγειο και γι'αυτο δεν έχετε συνειδητοποιήσει ότι είναι προνήπιο; Γιατί εκεί μπορείς να κάτσεις μέχρι να έρθει η ώρα του δημοτικού και απλά κάνεις το νηπιαγωγείο εκεί μέσα. Αν ναι, ρωτηστε εκεί, θα ξερουν
  6. Κατ'αρχας,λυπαμαι πολυ για το προβλημα υγειας του συζυγου σου. Για το θεμα της εξωσωματικης, σας ειπαν τι παραμετρους ειχε το σπερμα και το χαρακτηρισαν ''κακο''? Αυτο με το ιονοφορο ασβεστιο δεν το ξερα οτι το κανουν και εδω,μονο σε ξενα σαητ το εχω διαβασει. Τωρα τι σκεφτεστε να κανετε? Να προσπαθησετε ξανα με το σπερμα του συζυγου? Αν το σηκωνετε οικονομικα,αγοραστε αλλη μια παρτιδα ωαριων και δοκιμαστε. Αλλιως η χρηση δοτη δεν ειναι κατι κακο ή κατι ταμπου.
  7. Ευχαριστω πολύ για την απάντηση!! Η αλήθεια είναι τα είχα πολύ μπερδεμένα στο μυαλό μου και τώρα πλέον ξεκαθάρισα. Θα κάνω την αίτηση μόνο για τον μικρό μου που είναι 2 μισή.
  8. Τώρα λογικά το παιδάκι πάει προνηπιο, το Σεπτέμβριο του 24 νηπιο και τον Σεπτέμβρη του 25 α δημοτικού. Γτ ντε κ καλά να το πάτε το 24 α δημοτικού.? Όλα τα παιδάκια της ίδιας χρονολογία πάνε στην ίδια τάξη..
  9. Καλησπέρα τελικά γραφτήκαμε στην Jeanne D' arc. Aκούω πολύ αντιφατικά πράγματα, Εχουμε γονείς εδώ με πρόσφατες εμπειρίες;
  10. Καλησπέρα. Κάνατε σπερμοδιάγραμμα πρόσφατα να δείτε σε τί κατάσταση είναι το σπέρμα (εάν υπάρχει σπέρμα, δεν ξέρω πόσο δυνατές ήταν οι θεραπείες). Εάν το σπέρμα έχει προδιαγραφές γονιμοποίησης, θα ξαναδοκίμαζα με δικά μου ωάρια, εφόσον οι ορμονικές μου εξετάσεις το επέτρεπαν. Διαφορετικά, εφόσον ως φαίνεται είστε σύμφωνοι με το να κάνετε ένα παιδί το οποίο δεν είναι βιολογικά δικό σας , μπορείτε να προσπαθήσετε με δότη και άλλη δότρια, εάν φυσικά το επιτρέπουν και τα οικονομικά σας.
  11. mama16

    ΝΕΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ μετά τον τοκετό

    Απ' ότι έχω ακούσει μετά την εγκυμοσύνη είμαστε πιο γόνιμες.. Μπράβο πάντως που τόσο νωρίς μετά τη γέννα σκέφτεσαι να κάνεις κ άλλο αμέσως! Εμένα κ στις 3 εγκυμοσύνες τα πολύ πρώιμα συμπτώματα (πριν την αναμενόμενη περίοδο) ήταν πονακια στην κοιλιά, άλλοτε δεξιά κ άλλοτε αριστερά
  12. Καλημέρα. Ρώτησες για το ενδεχόμενο στην προκειμένη περίπτωση το πρόβλημα να ήταν τα ωάρια της δότριας και όχι το σπέρμα (ή έστω να ήταν συνδυαστικό το θέμα) . Στην γονιμοποίηση παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η δυναμική των ωαρίων. Συζήτησε το γιατί είναι πολύ σημαντικό αυτό.
  13. ninaki80

    Δεν με θέλει το παιδί μου??

    Προφανώς δεν ξεκινάς με νεύρα αλλά όταν δεις ότι ο πατέρας είναι πιο ελαστικος μπορείς απλά να βρεις μια μέση λύση ή να το πας πιο παιχνιδιάρικα το θέμα . Δηλαδή τα παιδιά τι θέλουν διπλωματία Κ παιχνίδι. Ξεκινά γαργάλημα κυνηγητά αστεία δωρακια τύπου θα σου διαβάσω το αγαπημένο σου παραμύθι αύριο θα έχεις το μεγαλύτερο κομμάτι κεικ . Γενικά στις διαφωνίες μπορείς να γίνεις εσύ ο χαρούμενος άνθρωπος Κ όχι αυτός που διατάζει. Ώστε Κ το παιδί να σε βλέπει αλλιώς. Γενικά κάνε συμφωνίες Κ με τον πατέρα Κ με το παιδί ώστε να μάθει να συζητάει.
  14. vicky86

    Βαρος μωρου 14 μηνών

    τι σε προβληματιζει;τα δικα μου ηταν πολυ πιο μικροκαμωμενα.ακομη κ η κορη που ειχε πολυ καλη αναπτυξη.σημασια εχει ποσο γεννηθηκαν κ να ακολουθουν την καμπυλη τους.παιζει ρολο κ η κληρονομικοτητα.σωστη διατροφη κ τα παιδια θα παρουν αυτο που πρεπει
  15. vicky86

    Προγεστερόνη και αίμα

    ειχες καποιο νεοτερο;πλησιαζει ο υπερηχος ευχομαι το ενα τουλ σπορακι σου να παει καλα! τα συμπτωματα ερχονται κ φευγουν δ δειχνει οτι κτ δ παει καλα αν κ δ ειχα παρει αντιβιωση ξερω οτι δινουν.να μην κολλησεις καποιο μικροβιο,αλλα δ ξερω να σου πω ακριβως λογικο κ το στομαχι σου να μην ειναι καλα με τοσα φαρμακα.να τρως καλα,κ να παρεις προβιοτικα γραψε μας ενημερωση οταν εχεις
  16. vicky86

    Δεν με θέλει το παιδί μου??

    το προβλημα σου δ ειναι οτι δ σε θελουν τα παιδια ειναι αναμενομενο σε μικρη ηλικια οταν ο μπαμπας λειπει πολυ,να κολανε πανω του οταν γυρναει το προβλημα ειναι με τον μεγαλο.κ οχι οτι δ εχει ορια.αλλα οτι το παιδι ειναι μπερδεμενο.αλλα λες εσυ,κ αλλα ο μπαμπας.φυσικα θα προτιμησει αυτον που λεει αυτο που θελει πρεπει να συζητησεις σοβαρα με τον μπαμπα.δ γινεται να βαζεις εσυ ορια κ να ερχεται κ να σε αναιρει.αλλα κ εσυ να μην επιμενεις σε πραγματα που ευκολα θα υποχωρουσες πχ αν εσυ επεμενες για υπνο στις 8,κ ο μπαμπας στις 12 υπαρχει κ μεση λυση αναφερω στα ακρα,σαν παραδειγμα να καθισετε να σκεφτειτε ο καθενας μονος τα αυστηρα ορια που βαζετε,κ αυτα που δ θα υποχωρησετε,να συζητησετε αναλυτικα κ να εχετε κοινη γραμμη
  17. sweety**

    Δεν με θέλει το παιδί μου??

    Προφανώς δεν ξεκινώ με νεύρα να πω κάτι αυτό συμβαίνει όταν δεν με ακούει με τπτ η τον σιγοντάρει κ ο μπαμπάς.
  18. Αν ζειτε στην Ελλαδα τοτε το παιδι θα επρεπε να πηγαινει στο προνηπιο απο τον Σεπτέμβριο 23. Απο τον Σεπτέμβριο 24 στο νηπιαγωγείο. Και απο τον Σεπτέμβριο 25 στην Α δημοτικου. Πηγαινει το παιδι σχολειο τωρα; Δεν υπαρχει το «χανει» κ «κερδιζει» χρονια
  19. Σε πια χώρα ζητε ? Το παιδί πάει σχολείο ? Αν πήγαινε σχολείο θα ξέρατε πολύ καλά ότι πλέον εδώ Κ πολλά χρόνια το σχολείο ορίζετε με τις χρονιές που γεννήθηκε το παιδί Κ όχι με τα γενέθλια του. Η εγγραφή στο προνήπιο πως έγινε ? Έχει γίνει αν έχει γίνει θα το ξέρατε.
  20. Τα παιδιά του 19 θα πάνε πρώτη το 2025-26. Το 2024 θα πάνε νήπιο κανονικά, δεν κατάλαβα γιατί έχετε μπερδευτεί. (Τώρα πάνε προνήπιο) Με τις ημερολογιακές χρονιές πάνε (όλα του 19 μαζι, όλα του 20 μαζι κλπ, δεν ισχύει πλέον το σύστημα με τον Μάρτη) και το παιδί δεν χάνει χρονιά, αντιθέτως κερδίζει, θα είναι από τα μικρότερα αφού δεν θα έχει κλείσει ακόμα τα 6 όταν θα πάει πρώτη το 2025. Κι εμάς του 19 είναι αλλά άνοιξη, εμάς "χάνει" χρονια, που θα είναι από τα μεγάλα
  21. ninaki80

    Δεν με θέλει το παιδί μου??

    Μήπως το λάθος είναι δικό σου που δεν έχετε βρει ένα κώδικα με τον πατέρα του παιδιού ώστε να μειωθούν οι διαφωνίες μπροστά στο παιδί? Πρέπει να βρείτε μια μέση λύση μεταξύ σας . Ώστε ούτε εσύ να νευριάζεις ουτε Κ ο πατέρας να αφήνει το παιδί ανεξέλεγκτο. Μήπως σαν γονείς έχετε πιάσει τα δύο άκρα? Δηλαδή εσύ νευριάζεις υπερβολικά Κ ο πατέρας είναι υπερβολικά στον κόσμο του ? Βρητε μια ενδιάμεση οδό. Στα παιδιά επίσης δεν βάζουμε όρια με νεύρα. Εκεί το έχεις χάσει το παιχνίδι αν είναι να γίνεσε εξαλλη Κ να λες όλο μη το όριο έχει χαθεί. Τα παιδιά θέλουν διπλωματία αν πεις πήγαινε για ύπνο είναι αργά επειδή το λέω εγώ . Ακόμα Κ ο πατέρας να μην είναι μπροστά το παιδί θα σε κάνει cansel
  22. kotsifikos

    Δεν με θέλει το παιδί μου??

    Ένα παιδί θα πρέπει να βλέπει πως υπάρχει σύμπνοια μεταξύ του μπαμπά και της μαμάς, το αντίθετο του δημιουργεί αναστάτωση (ανασφάλεια). Προφανώς και η στάση του άντρα σου δεν έχει σκοπό να σε ακυρώσει , σίγουρα κάποια ''όχι'' θα τα θεωρεί ασήμαντα και έτσι αντιδρά με αυτόν τον τρόπο, είναι όμως κάτι που πρέπει να σταματήσει. Το παιδάκι δεν έχει όρια όχι επειδή ο μπαμπάς του δεν του αρνείται κάτι, αλλά επειδή δεν υπάρχει μία κοινή γραμμή μεταξύ σας, αυτός είναι και ο κύριος λόγος που όταν είστε οι δυο σας δεν μπορεί να συνεργαστεί. Είναι ιδιαίτερα σημαντικό τα παιδιά να ξέρουν ότι οι γονείς τους είναι μαζί στις αποφάσεις. Μίλησε μαζί του, εξήγησε του τι συνέπειες μπορεί να έχει αυτό μελλοντικά, δεν γίνεται ο ένας να λέει άσπρο και ο άλλος μαύρο μπροστά στο παιδί. Εφόσον διαφωνεί με κάτι που λες μπορεί να σου μιλήσει ιδιαιτέρως και να σου εκφράσει τη δική του σκέψη-άποψη, εκεί να το συζητήσετε οι δυο σας και αποφασίσετε τι γραμμή θα ακολουθήσει.
  23. sweety**

    Δεν με θέλει το παιδί μου??

    Ήθελα να πω ότι ο μπαμπάς δεν του λέει ποτε όχι για τίποτα, ο μεγάλος μας γιος δεν έχει όρια πλέον, εγώ προσπαθώ να το κάνω και μπροστά του ο μπαμπάς αλλάζει τα πάντα.πχ εγώ λέω "ώρα για ύπνο η τώρα δεν γίνεται να φας πάλι γλυκό να πάρεις παιχνίδι " ο μπαμπάς θα πει μπροστά του Άστον θα πάει αργότερα γ ύπνο η θα του πάρει γλυκό αυτό έχει ως αποτέλεσμα να νευριαζω.και ο μικρός θεωρεί ότι είμαι η "κακια". Όταν είμαστε οι δύο μας κ ζητάει κάτι π δεν γίνεται μ απαντά αμέσως ο μπαμπάς όμως θα μ το κάνει όταν έρθει.. η ότι ο μπαμπάς δεν βάζει όρια μέσα στο σπίτι μπορεί και να αφήσει το παιδί να διαλύσει το σπίτι στην κυριολεξία ώστε να μην του στενοχωρησει ενώ εγώ δεν το δέχομαι, ο μικρός στραβωνει γτ σ λέει ο μπαμπάς με αφήνει εσύ όχι και επιμένει μέχρι τέλος να κάνει το δικό του και εγώ στο τέλος φωνάζω....είμαι απόλυτα ειλικρινής και αυθόρμητη μς το παιδί.
  24. Κορίτσια θέλω τα φώτα σας! Μετά από την πρώτη εγκυμοσύνη ο κύκλος μου έχει αλλάξει .Εχω 30 ημέρες κύκλο,η πρώτη ημέρα της τελευταίας μου περιόδου ήταν 2/3 η ωορηξια μου ήτανε στις 18 μαρτίου και το κατάλαβα από υγρό και πόνους κάτω χαμηλά ήρθαμε σε επαφή εκείνη την ημέρα και από τότε δεν έχω κανένα σύμπτωμα μόνο σήμερα που έχω κάτι πονάκια λίγα όμως τίποτα άλλο πότε λέτε να κάνω τεστ εγκυμοσύνης και ποτε μπορει να αρχίζουν τα συμπτώματα εμφυτευσης?
  25. Stakiss

    Συρος

    Καλημέρες! Για φέτος λέμε Σύρο! 2 παιδάκια 9 και 4. Πού να μείνουμε;
  26. Ellhpa

    Προγεστερόνη και αίμα

    Γεια σας εδώ και πολύ καιρό παρακολουθώ τη συζήτηση σας πολλές φορές έχω παρηγορηθεί!!! Εγώ έχω το εξής είμαι στην έκτη εβδομάδα και μία μέρα έγκυος από εξωσωματική βάλαμε δύο έμβρια έκανα το πρώτο υπέρηχο ένα ακούσαμε καρδιά το άλλο μου είπε ο γιατρός ότι είναι πάρα πολύ μικρό και υπάρχει περίπτωση να μην προχωρήσει!! Να σημειώσω ότι μία δύο μέρες πριν τον υπέρηχο είχα ροζ αίμα αλλά άκουσα καρδιά και καθήσυχάστηκα τώρα το θέμα είναι ότι έχω πάλι λίγο παίρνω3 ουτρατζεσταν και τρία συκλακουρ 1σικλοτζεστ και ένεση προλουτεξ. Όταν πήρα το γιατρό μου για το είπα για το αίμα μου είπε να πάρω αντιβίωση δεν μπορώ να καταλάβω γιατί μου το είπε αυτό? Είμαι στην τέταρτη μέρα αντιβίωσης έχω ακόμα άλλες τέσσερις μέρες αλλά το θέμα είναι ότι δεν αισθάνομαι καθόλου καλά με το στομάχι μου είμαι σε άθλια κατάσταση με τόση προγεστερόνη εκτός αυτού τα τραβήγματα που είχα χαμηλά έχουνε φύγει και φοβάμαι μην έχει γίνει κάτι κακό από τη μία είχα συμπτώματα χαμηλά και τώρα ξαφνικά ηρέμησαν όλα χαμηλά έχω όμως πόνος στο στήθος ζαλάδα αντωνία κούραση για αναγούλες δεν ξέρω βέβαια αν τα προκαλεί η προγεστερόνη μα τι να κάνω βρε κορίτσια λέτε να σταματήσει εγκυμοσύνη έχω υπέρηχο πρώτη του απρίλη
  27. ninaki80

    Δεν με θέλει το παιδί μου??

    Νομίζω το λάθος είναι ότι το σκεφτεσε έτσι .... βλέπω έναν ανταγωνισμό σου με τον πατέρα τους . Αυτό το διαισθανονται τα παιδιά. Τι σημαίνει έχει αδυναμία το πρώτο στον πατέρα του κ το έχω αποδεχθεί? Κ το δεύτερο κάνω τα πάντα Κ τελικά βλέπω μια πρόσκοληση στον πατέρα ? Ποιος δίνει σημασία σε τέτοια θέματα?... Το νορμάλ είναι να πετάς την σκούφια σου που τα παιδιά ξεκολλάνε Κ λίγο από πάνω σου όταν γυρνάει ο πατέρας τους... Όσο το βλέπεις έτσι τόσο τα παιδιά θα νιώθουν τον ανταγωνισμό οπότε θα πάνε με τον άνθρωπο που είναι πιο cool. Η πρόσκοληση δεν γίνετε με αυτόν που κάνει τα χατίρια. Γίνετε με αυτόν που είναι πιο ειλικρινής απέναντι τους Κ πιο αυθόρμητος .
  28. Γραφω και εγω για να δωσω κουραγιο στις κοπελες που οι αντρες τους αντιμετωπιζουν το ιδιο προβλημα μιλαω για την αζωοσπερμια και γιατι ηταν και για μενα απο τα πρωτα αρθρα που διαβασα οταν ανακαλυψαμε το προβλημα πριν 10 χρονια .Η ιστορια μου πολυ μεγαλή και μαλλον δεν ειμαι ετοιμη να την διηγηθω ακομα γιατι ηταν πολλες οι δυσκολες στιγμες ,ομως θα σας πω και ισως δωσω κουραγιο σε καποιες ,πως μετα απο 7 εμβρυομεταφορες ,αποβολες ,απειρα χαπια και ενεσεις ,πολλοι γιατροι ,πολυ απογοητευση και αλλα πολλα καταφερα να εχω στα χερια μου το γιο μου.. καλη δυναμη ευχομαι σε οσες προσπαθουν δεν ειναι ευκολος ο δρομος γι αυτο γραφω για να δωσω κουραγιο και φυσικα ευχομαι να τα καταφερουν οσο πιο γρηγορα γινεται.
  29. sweety**

    Δεν με θέλει το παιδί μου??

    Καλησπέρα σας, Έχω δύο αγοράκια ένα 6 ετών κ ένα 8 μηνων Το μεγάλο έχει αδυναμία στο μπαμπά κ το ξέρω το έχω αποδεχτεί όχι απλά αδυναμία χωρίς τον μπαμπά του δεν αντέχει!!! Θεωρούσα ότι αυτό συμβαίνει λόγω του όχι πέρασα επιλόχειος κατάθλιψη κ ήμουν απόμακρη ίσως? Κ μετά επειδή είμαι εγώ πιο αυστηρή κ ο.μπαμπας δεν Λέει ποτε όχι. Τώρα στο δεύτερο ήλπιζα ότι θα είναι διαφορετικά τα πράγματα. Είμαστε συνέχεια μαζί όλη μέρα (εφόσον δουλεύω κ από το σπιτι) τον μπαμπά του τον βλέπει λίγες ώρες κ πάλι εγώ τον φροντίζω. Δυστυχώς τις τελευταίες μέρες βλέπω μια πρόσκληση στον μπαμπά όταν τον βλέπει τραβιέται προς το μέρος του πολύ έντονα κ όταν τον περνώ από την αγκαλιά του η μ τον δίνει κλαίει με λυγμούς, προσπαθούσα να τον κοιμηθώ κ ενώ έκλαιγε μόλις ήρθε ο μπαμπάς στο κρεβάτι πήγε κατευθείαν πάνω του σταμάτησε το κλάμα κ κοιμήθηκε αμέσως Ειλικρινά αισθάνομαι απαίσια,είμαι όλη μέρα μαζί του αγκαλιά ,κάτω στο πάτωμα κ τώρα που μπούσουλαει κ να δείχνει τέτοια αποστροφή? Τι κάνω λάθος δλδ?? Είμαι να σκάσω....
  1. Φόρτωση περισσότερων
×
×
  • Δημιουργία νέου...