Όλες οι δραστηριότητες

This stream auto-updates     

1. Τελευταία ώρα
  2. Σίγουρα θα το κάνει όταν είναι έτοιμος. Ίσως το κάνεις ηδη αλλά πιστεύω αξίζει να σημειωθεί πως είναι καλό να του μιλάς κι εσύ. Με χρωματισμένη φωνή μπορείς να τον ρωτάς διαφορά σαν να περιμένεις απάντηση. Πρόφερε καθαρά τις συλλαβές μπου, αμπου, αγκου κτλ καθώς σε κοιτάει. Και κάποια στιγμή θα δεις τα χειλακια του να σε μιμούνται. Να σου ζησει!
  3. Απο 6 μηνων και πανω ολα τα παιδια αντιμετωπιζονται το ιδιο.. Και στο λεω μετα βεβαιοτητας! Εκτος αν εχεις καποια επιατημονικη βαση για αυτο, την οποια θα ηθελα να διαβασω, αφου με ενδιαφέρει επαγγελματικα... Απλα ειναι πιο δύσκολο να το διαχειριστεις λογω αδυναμιας του παιδιού να επικοινωνησει τι νιωθει... Κανενας αλλος λογος δεν καθιστα επικινδυνο το μπουκωμα σε ενα παιδι 7 μηνων... Σε ενα βρεφος 5 μηνων ειναι πιο επικίνδυνο αφου κατα κυριο λογο αναπνεει απο τη μυτη αποκλειστικά... Απο τς 6 μηνες και μετα όμως αυτό παυει να ισχύει, αρα δεν υπάρχει κανενας κίνδυνος! Πως δηλαδή?? Στο ιδιο σπίτι??? Καλα, περα απο το οτι δεν παίζει να το δεχτεί ο πατερας μ, παραμενει και παλι το πρόβλημα οταν θα λείπει στο χωριο... Δεν ξερω... Μπορει να ειμαι υπερβολικη, αλλα επειδη και λογω επαγγελματος εχουν δει πολλα τα ματια μ που πολλοι δεν τα φανταζονται καν, φοβαμαι πολυ να αφησω το μωρο με ατομο που δεν γνωρίζω εστω και για μιση ωρα... Θα μου πεις οι γονεις που το κανουν ειναι ανευθυνοι??? Δεν λεω κατι τετοιο, αλλα εγω μια τέτοια συνθηκη δεν μπορώ να τη διαχειριστω...
  4. Mama_Anesti_

Θέλει συνέχεια αγκαλιά

Και γω πριν παιδιού και μέχρι να κόψει τον μεσημεριανό υπνο, χρειαζομουν αυτή την ηρεμη ώρα για να φορτισω μπαταρίες. Άλλες φορές κοιμομουν κι εγώ αλλες απλά χαλαρωνα ξαπλωμένη. Ομως ο μικρός δεν θέλει να ξαπλώνει αν δεν θέλει να κοιμηθεί και προτιμώ να σου πω την αλήθεια να ζωγραφισουμε, να φτιάξουμε ενα γλυκό μαζι ή να τον βάλω στην πισίνα του να παίξει απ το να του βάλω παιδικα. Εγώ ζηλεύω -με την καλή έννοια - που ο δικός σου μπορεί να παίξει μόνος και μάλιστα ώρα. Ο δικός μου το πολύ να παίξει δέκα λεπτά με δικά του παιχνίδια. Και στην ηλικία σας δεν καθόταν λεπτο μόνος. Αυτή ή συνεχόμενη αναζήτηση νέων δραστηριοτήτων είναι δυσκολη κάποιες φορές. Πάντως κι εγώ μέσα στη μέρα ξεκλεβω στιγμές για να κάνω κάτι για μένα. Δεν το βρίσκω κακό απ την στιγμή που δεν παραμελω το παιδί μου. Όταν το περιβάλλον που μεγαλώνει το παιδί είναι υγιές, δεν νομίζω πως τίθεται θέμα σύγκρισης. Ή κάθε μία μας κάνουμε το καλύτερο που μπορουμε. Οι αντοχές, ή υπομονη ή διάθεση είναι διαφορετικές, ακόμα και στην ίδια γυναίκα κατά την διάρκεια της μέρας.
  5. Today
  6. vicky86

Θέλει συνέχεια αγκαλιά

Δ νομιζω οτι μπορεις να πεις ποια προσφερει παραπανω σαν να συγκρινεις μηλα με πορτοκαλια Εκεινη θελει οταν παιζουν να μην ασχολειται με τπτ αλλο, γι αυτο κ επιμενει στην ωρα ηρεμιας Αν εκεινη ειναι ευχαριστημενη κ εσυ το ιδιο, κ τα παιδια σας με τις συνηθεις του ο καθενας, γτ πρεπει ολοι να κανουμε τα ιδια;
  7. Πάντως @anemoni1989 έχω ακούσει γονείς στην Αθήνα που δεν επιστεύονται άγνωστη νταντά για τους προφανείς λόγους και επιλέγουν μια λύση κάπως πιο ασφαλή: το παιδί είναι με την νταντά αλλά στο σπίτι των παππούδων, έτσι ώστε να υπάρχει μια επίβλεψη, αλλά να μην είναι και οι παππούδες δεσμευμένοι. Μήπως αφού τα ωράριά σας είναι περίεργα, απ' ό,τι καταλαβαίνω, σας βολεύει και κάτι τέτοιο;
  8. Μήπως έχει παλινδρόμηση; αυτό σχετίζεται με την αλλεργία συχνά. Πάντως δεν νομίζω ότι κάνει να αλλάζουμε γάλατα τόσο συχνά. Αλλά πρέπει να κάνεις κι εσύ σωστή αποχή αν θηλαζει κιόλας, για να καταλάβεις τι ακριβώς την ενοχλεί. Και αν θυμάμαι καλά θελει 3 εβδομαδες να καθαρίσει ο οργανισμός από όταν ξεκινήσεις την αποχή.
  9. Η παιδίατρος μου είπε , στην αρχή πήραμε χουμανα μετά φριζολακ κ τώρα αυτό . Βοαστηκα να βγάλω συμπεράσματα σήμερα που της το έδωσα ήθελε συνεχώς να ρευτη τα έβγαζε, έκλαιγε ( ούρλιαζε) και θα της το σταματήσω .
  10. Καλησπέρα κορίτσια!! Νοίκιασα προχθές το διπλό θηλαστρο της κίτρινης εταιρίας για να αυξήσω την παραγωγή μου κ προσπαθω να αντλώ 6-8 φορες. Θηλάζω το μωρο μου κ κατευθειαν αντλώ με το θηλαστρο. Όμως δεν προλαβαίνει να γεμίσει το στήθος με αποτέλεσμα να μην χορταίνει το μωρο. Να σημειώσω πως δεν παίρνει μπιμπερό το μωρο οποτε δε μπορω να του δίνω το αντλημένο. Εχει καμια απο εσάς παρόμοιο πρόβλημα;;
  11. @Pegodou για να μη βλαστημάς μια ζωή, ή τουλάχιστον σε όλη την παιδική ηλικία του παιδιού σου, αντιμετώπισε το πραγματικό πρόβλημα και όχι άσχετα θέματα. Δεν ακούγεται σαν το πρόβλημά σου να είναι η διατροφή του μωρού, αλλά η σχέση με τα πεθερικά. Που θα συνεχιστεί και μέσα στα χρόνια, από το αν το παιδί έπρεπε ή δεν έπρεπε να φάει παγωτό, να πάρει βάρος, να διαβάσει περισσότερο, να βάψει τα νύχια του και δεν ξέρω τι άλλο όσο μεγαλώνει. Ή εσύ θα καταλήξεις στον ψυχίατρο, ή θα πρέπει να βρεις τρόπο αντιμετώπισης. Θες να αγνοείς τα πεθερικά, να σου λένε το παιδί υποφέρει και να απαντάς "έφαγα μία καταπληκτική μπουγάτσα χτες, το ξέρετε το τάδε μαγαζί", θες να τους κόψεις την καλημέρα, να τους διαολοστείλεις; Πάντως να έχεις μπαμπούλα πάνω από το κεφάλι σου να κρίνει πώς μεγαλώνεις το παιδί σου και να προσπαθείς να βγάλεις άκρη, δεν γίνεται.
  12. Πω πω πραγματικα, σε ποσους σταθμους δεν συναντησα αυτη τη μυρωδια κλεισουρας, φαγητου κ σπιτιου που δεν αερίζεται! Κ απορούσα, ελεγα τους γονείς που έρχονται να τα πάρουν το μεσημέρι δεν τους ενοχλεί να πουν κτ; Πάντως, για τον προαυλισμο, στην ηλικία 1-1,5 ετους δεν είναι καθοριστικο το αν ενα παιδακι δεν λαμβανει απ τις 8 ωρες που περνάει εκει περα ερεθίσματα απ τη φυση κ το παιχνίδι εξω; Είναι απ τα πιο σημαντικά κριτήρια για μενα, κ παρ ολο που κ η διατροφή ειναι ουσιώδης στην παιδική ηλικία, θα τη θυσίαζα μπροστά στο καθημερινό παιχνιδι στην αυλή.
  13. Ναι, έτσι θηλάζουν τα νεογέννητα. Αυτό είναι το φυσιολογικό και θα συνεχιστεί μπορεί και μέχρι τους 3 μήνες.
  14. Αλλο το παιδί, άλλο το βρέφος. Ένα μωρό που δεν έχει χρονίσει είναι πολύ διαφορετική περίπτωση από ένα τρίχρονο. Όσο για τη babysitter, με τόσο μικρό παιδί και χωρίς συγγενείς, δεν την γλυτώνεις. Αν μιλάμε για ιδιωτικό υπάλληλο, υπάρχει πρόβλεψη για 4 μέρες ασθενείας προστατευόμενου μέλους αν θυμάμαι καλά, που δυστυχώς για μωρό σε βρεφονηπιακό σταθμό είναι απίθανο να φτάσουν.
  15. Ποσο δικιο εχει η @Sentir...natureza.. Ετσι ειναι ολα τα μωρα..συνηθωσ μολισ σαραντισουν στρωνει η κατασταση!!! Υπομονη κ κουραγιο!!! Απο τισ πιο ωραιεσ εμπειριεσ ο θηλασμοσ!!! Το να ηρεμει κ να μεγαλωνει απο το γαλα μου ηταν η μεγαλυτερη μοςυ ευχαριστηση..το πιο μεγαλο δεσιμο.. Προσπαθησε το κ δεν θα χασεισ...ολεσ μασ τα ιδια με σενα περασαμε!!!
  16. Κανονικά γάλατα δεν πρέπει να αλλάζουμε μόνες μας χωρίς οδηγία παιδιάτρου. Εγώ έδινα almiron pepti λόγω αλλεργίας και μετά almiron ha, πριν κάνουμε εισαγωγή γαλακτοκομικών, κι έκανα κι εγώ αποχή. Αλλά μόνο με οδηγίες, όχι με δική μουπρωτοβουλία.
  17. Έσπερος

Θέλει συνέχεια αγκαλιά

Εγώ πιστεύω ότι αυτό που κάνουμε λειτουργεί. Καμιά φοορά το παρακάνω με τον να τον αφήνω να παίζει μόνος του και ανοίγω χρονοβόρες δουλειές και προκύπτει λίγη γκρίνια, αλλά μέχρι εκεί. Αλλά επηρεάζομαι εύκολα γιατί πάντα έχω αμφιβολίες. Πχ τώρα μια φίλη με δύο παιδιά, το ένα σαν τον δικό μου και το άλλο μόλις 12 μήνες μικρότερο, μου έλεγε ότι τον μεγάλο την ώρα που θηλάζει τον βάζει στο πάρκο να παίξει και το μεσημέρι έχουν πρόγραμμα σαν οικογένεια ότι είναι ώρα ηρεμίας, και ο μεγάλος μπαίνει πάλι στην κούνια του και η μαμά του ξαπλώνει δίπλα και μιλάνε, τραγουδάνε κλπ, αλλά είναι στάνταρ ότι είναι ώρα για ήρεμο παιχνίδι. Εμένα αυτό που ακούγεται κάπως αυστηρό. Από την άλλη όμως η ίδια φίλη, πέρα από τις ώρες αυτές, που δεν είναι και πολλές, την υπόλοιπη μέρα είναι απόλυτα αφοσιωμένη στο παιχνίδι, είτε με το ένα παιδί, είτε με τα δύο μαζί, δεν κοιτάει να ξεκλέψει χρόνο για να τακτοποιήσει ή να μιλήσει στο τηλ ή να κάνει κάτι άλλο όπως εγώ πχ που σερφάρω ή διαβάζω βιβλία όταν ο μικρός συγκεντρωθεί σε ένα παιχνίδι δίπλα μου. Τελικά ποια από τις δύο προσφέρει περισσότερα στο παιδί της; Αναρωτιέμαι πολλές φορές.
  18. Anna3011

Θέλει συνέχεια αγκαλιά

Μα δεν έχεις κανένα λόγο να βγάλεις άκρη! Κάθε μαμά είναι διαφορετική και μεγαλώνει τα παιδιά της σύμφωνα με τα βιώματά της, τις πεπιθήσεις της, της στάσης της απέναντι στη ζωή, τις αντοχές της κτλ. Εσύ μεγαλώνεις ένα παιδί με ένα μοντέλο που προφανώς σε εξυπηρετεί, καλύπτει τις ανάγκες του παιδιού και όλης της οικογένειας. Αν τώρα για κάποιο λογο ζορίζεσαι μέσα σε αυτό ή νιώθεις ότι θα έπρεπε να αλλάξεις κάποια πράγματα, κάνε την αυτοκριτική σου και προχώρα σε αλλαγές.
  19. Γεια σου Κωνσταντίνα και εμείς το ίδιο θέμα λογικά έχουμε αλλεργία στο γάλα ή από τα δοντακια της θα δούμε την Δευτέρα που θα κάνουμε εξετάσεις. Εγώ θηλάζω αλλά λόγο κάποιον θεμάτων μου έδωσα ξένο το νοβακαλ ΧΑ και εγώ δεν ξέρω αν κάνει κιόλας για μωράκια με αλλεργία στα γαλακτοκομικά γιατί διαβάζω ότι έχει γάλα ,ναι βέβαια δεν είναι τόση ποσότητα . Νέα μανούλα είμαι και επιρεασμενη από πεθερά και κουνιάδα και έτσι δεν μπορώ να γνωρίζω τι είναι σωστό και το όχι η παιδίατρος μας δεν είναι και τοοσο σαφείς σε ότι μου λέει μια λέει δόντια μια αλλεργία στο γάλα μία μου λέει ότι αν φάω κάτι θα το δω την εποχή μέρα αν την πειράζει μια το ένα και μια το άλλο απ'όσο κατάλαβες. Εμένα αυτό το γάλα το πίνει αλλά το βγάζει χωρίς να ακούσω το γκρουκ δεν ξέρω το λόγο μήπως είναι δύσκολο να το χωνέψει ; Γενικά το πίνει και δεν κλαίει δεν έχει κάποια ενόχληση....
  20. Έσπερος

Θέλει συνέχεια αγκαλιά

Η οπτική του κάθε γονιού σίγουρα διαφέρει. Εγώ κρίνοντας από τον εαυτό μου, με μέτρο σύγκρισης τις συνειδητοποιημένες μαμάδες του φόρουμ εδώ, είμαι μάλλον υπερβολικά της αυτοαπασχόλησης. Με μέτρο σύγκρισης τις μαμάδες που γνωρίζω στην κανονική ζωή, παραέχω το παιδί μου "χαϊδεμένο" παραμελώντας τον εαυτό μου. Άντε να βγάλις άκρη!
  21. Εμένα ο γιος μου είναι 2 μηνών και δεν έχει αρχίσει ακομα να βγάζει φωνουλες ούτε να λέει αγκου. Τον ακούμε μόνο όταν κλαίει ή όταν γκρινιάζει... Να προσθέσω ότι είναι προωρος γεννημένος στις 36 εβδομάδες. Έχει συμβεί σε καμία άλλη από εσάς; Η αλήθεια είναι ότι ανησυχω λιγάκι γιατί έχει αργήσει...
  22. Καλημερα!!! Αυτο που λες με τα αντισωματα δεν ισχύει!! Δεν εχουν ημ/νια ληξης!!! Ωστοσο, καταλαβαίνω πως επειδη δεν εχει ερθει σε επαφη με πααααρα πολυ κοσμο όπως έρχεται στο σχολειο, για αυτό οταν πανε παιδικο ή νηπιο αρρωσταινουν συνεχεια!! Οπως και να χει, αρρωστοι ή οχι θα επιβιωσουμε!! Απο μια ιωση κανεις δεν πεθανε!!! Το θέμα ειναι μεχρι να "στρωσει", να αντεξουν τα νευρα μας!!!! :)
  23. Τα επίπεδα φυλλικού οξέως ανεβαίνουν γρήγορα όσο λαμβάνετε σχετικά σκευάσματα και πέφτουν εξίσου γρήγορα όταν τα σταματήσετε. Οι υψηλές τιμές δεν αξιολογούνται και οπωσδήποτε δεν είναι βλαπτικές για το έμβρυο. Ακολουθείστε τις οδηγίες του γυναικολόγου σας και μην αγχώνεστε!
  24. Σε ευχαριστώ και εσένα καλή μου , κορίτσια να ξέρατε πόσο με έχετε κάνει να νιώθω ήρεμη , θα απεχω μέχρι την εξέταση από τα γαλακτοκομικά, αν κ χθες έδωσα το νοβακαλ υποαλλεργικο το ήπιε στο 2 γεύμα της απλά έβγαλε πάνω στο τάισμα, ρεβοταν και πιο πολλές φορές δεν ξέρω αν έχει κάποια σημασία. Παρεμπιπτόντως αυτό που λέτε με την παρηγοριά το έχω καταλάβει γιατί η μικρή μου όταν θέλει να αεριστει η να κάνει κακά και δεν μπορεί ενώ ζορίζεται βάζει το χέρι στο στόμα η θέλει λίγο να φάει αν τα κάνει σταματάει το φαγητό της και ηρεμεί.. τώρα ξυπνήσαμε για φαγητό και ήθελε να αεριστει ήταν ανήσυχη .....
  25. ε ως τωρα εχει τα αντισωματα τα δικα σου μετα τους 7 μηνες αρχιζουν να φευγουν κ να αρρωσταινουν πιο ευκολα τα μωρα. θα σου πω απο της αδερφης μου τον πρωτο χρονο ηταν συνεχεια αρρωστος το χειμωνα οταν.λεμε συνεχεια συνεχεια. τον δευτερο χρονο αρρωστησε τρεις τεσσερις φορες . απο 4 αρων κ μετα μπορει να περασει κ χειμωνας χωρις μυξα . κ οταν λεμε χωρις μυξα τιποτα. ουτε καν φλεματακι. μεχρι να χτυσουν ομως ανοσοποιητικο αρρωσταινουν συνεχεια οσο σκληροτραχηλα κ αν ειναι
  26. Ε τι άλλο θέλεις όλα τα κάνετε! Δοκίμασε μουσικές καρέκλες αν μπορεί να παίξει, δεν το έχω κάνει αλλά πιστεύω θα το κατάφερνε η δική μου. Κρυφτό, uno (πολύ δυνατό κ δεν το περίμενα), κουκλοθέατρο, μπαλόνια με οσπρια μέσα να κάνουν θόρυβο, bowling. Α επίσης κάτι που έκανε μια φίλη μου για εκμάθηση των χρωμάτων αλλά μπορεί να απασχόλησει για πολλή ώρα: είχε πάρει χρωματιστά χαρτόνια, τα έβαζε στο πάτωμα κ έπρεπε να βάζει ο μικρός πάνω πράγματα αντίστοιχου χρώματος.
  27. Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις ιδέες σας. Κάποια παιχνίδια τα παίζουμε ήδη, κάποια λίγο διαφορετικά και κάποια θα τα δοκιμασω! Για το ψαλιδι, είχα στο νου μου το πλαστικό που είναι σχετικά ακίνδυνο για να κόβει πλαστελινες, ζυμαρακια κτλ. Αλλα δεν ξέρω αν μπορεί στην ηλικία του να το χειριστεί. Ναι έχεις δίκιο. Του έχω δικό του σίδερο παλιό χωρίς καλώδιο και σιδερωνει και κείνος, σ ενα καθαρο μπουκάλι για τα τζαμια του έχω βάλει νερό και καθαρίζει μαζί μου με ενα πανακι και γενικά τις δουλειές του σπιτιού τις προσαρμοζω αναλογα. Όμως είναι καλή ιδέα να συνοδευτεί με μία αντίστοιχη ιστορία! Ευχαριστώ! Ναι αυτά τα παίζουμε. Ζωγραφιζουμε με πινέλα, μαρκαδόρους και δαχτυλομπογιες στους τοίχους του δωματίου του και είναι αρκετά γλυκό το αποτελεσμα. Όπως και μαγνητακια με γράμματα και αριθμούς έχουμε και έτσι έχει μάθει να τα αναγνωρίζει. Τις χειροτεχνίες με τα ζυμαρικά και τα χαρτικά σίγουρα θα τα δοκιμασω. Ευχαριστώ! Το φανταστικό παιχνίδι είναι αστείρευτη πηγή. Μου έχουν κάνει φοβερη εντυπωση οι συσχετισμοί, το λεξιλόγιο και οι συνειρμοί. Είναι απίστευτο! Πολλές φορές μένω με το στόμα ανοιχτό με αυτά που συνδυάζει!
  1. Φόρτωση περισσότερων