Jump to content
➔ ParentsCafe.gr

Όλες οι δραστηριότητες

  1. Χθές
  2. Αργούν πλέον να εμφανιστούν τα μηνύματα από καινούργια μέλη.. Μπορεί πλέον να έχεις βρει λύση... Όταν θηλάζεις δίνεις κ από τα δύο στήθη γάλα? Αν ναι να το διακόψεις κ σε κάθε θηλασμό να δίνεις μόνο απ' το ένα για να αποσυμφοριζεται. Δίνοντας κ τα δυο το μωρό μπορεί να τρώει μόνο το αραιό γάλα. Θα αλλάζεις στήθος μόνο αν δεις ότι για κάποια ώρα δεν καταπίνει καθόλου το μωρό κ δυσανασχετει κ θέλει κ αλλο. Αν θηλάζεις πολύ συχνά πχ ανά μία ώρα να ξανά δίνεις πάλι απ' το ίδιο στήθος. Να αλλάζεις στήθος αν έχουν περάσει 2 ώρες. Τώρα το ότι μπορεί να πρήζεται το βράδυ περισσότερο από την ημέρα δεν μου φαίνεται περίεργο. Μέσα στη μέρα θα το πιει. Αν ενώ θηλάζεις εξακολουθεί να είναι σε κάποια σημεία σκληρό κ με γρουμπουλακια μπορείς να πιέζεις σε εκείνα τα σημεία με το χέρι σου ώστε να αποσυμφοριστει από εκεί το γάλα.
  3. Μου θυμίζει την κόρη μου στην κινητικότητα. Από 13 μηνών μου έπιανε το χέρι για να περπατάει, έκανε μερικά βήματα τρέχοντας όταν ήταν 15-16 μηνών μόνη της κ από τότε ίσως φοβήθηκε κ αφέθηκε 19 μηνών. Εμένα με είχε φάει το άγχος. Από τότε όμως που περπάτησε δεν έπεσε ποτέ. Ήταν πολύ προσεχτική κ είχε αυξημένο το αίσθημα του φόβου. Πρώτη φορά που χτύπησε κ έβγαλε λίγο αίμα το γονατακι της ήταν κοντά στα 3. Έκλαιγε για μισή μέρα. Γενικά κ τώρα που είναι 7,5 σχεδόν αν πέσει κ δει αίμα κλαίει. Αλλά μια χαρά εξέλιξη είχε. Κ χοροπηδάει κ τρέχει κ σκαρφαλώνει αλλά όλα αυτά μέχρι εκεί που μπορεί. Δεν θα κάνει πολύ επικίνδυνα πράγματα πχ να πηδήξει από ύψος διπλάσιου του ύψους της όπως κάνουν αλλά η να σκαρφαλώσει ψηλά σε δέντρο!!! Αλλά κ εγώ είμαι πιο ήσυχη έτσι. Βλέπω παιδάκια που σε αυτήν την ηλικία έχουν κάνει 2-3 φορές ράμματα ή σπάσιμο, στραμπουληγμα χεριού. Η δικιά μου προς το παρόν δεν έχει χτυπήσει πιο σοβαρά
  4. Τελευταία εβδομάδα
  5. Μου πρότειναν στο fb ωραία ιδέα: ένα σκουπόξυλο οριζόντια που να το κρατάνε δύο άτομα και στη μέση κρεμασμένη η πινιάτα. Βολικό ακούγεται. Σε ένα πάρτυ που είχαμε πάει κρατούσε σκουπόξυλο ένα άτομο κάπως όρθιο/διαγώνιο, άβολο δηλαδη
  6. vicky86

    Πινιάτα

    ενταξει για παιδακια μιλαμε μεχρι τα 8 δ εχω συναντησει καποιο με τοση δυναμη.το ξανασταθεροποιεις μετα απο καθε χτυπημα απλα συνηθως ειναι πανδυσκολο να σπασουν.οποτε απλα παιρνει αρκετη ωρα
  7. Δεν θέλει πολλή δύναμη και κούραση αυτό ώστε να μένει σταθερό το χέρι του οταν χτυπάνε;
  8. vicky86

    Πινιάτα

    συνηθως την κραταει καποιος ψηλος
  9. Επαναφέρω το θέμα μετά από χρόνια, τώρα πλέον που οι πινιατες δεν είναι κάτι τοσο... εξωτικό από Αμερική κλπ για να ρωτήσω από πού τις κρεμάτε όταν κάνετε πάρτυ στο σπίτι!
  10. Καλημέρα σας, Η μικρή μου έφτασε 2 χρονών και 1 μηνός. Γράφω για να μοιραστώ τα νεότερα, για όσους πέσουν επάνω στο ποστ μου. Η μικρή πηγαίνει παιδικό από τον Ιούνιο... σε 2 μήνες δηλαδή θα κλείσει 1 χρόνο. Τελευταία φορά έγραψα τον Οκτώβριο και ξαναδιάβασα το ποστ, κάτι σαν ημερολόγιο.. Ξεκίνησε από τον Νοέμβριο και είχε λεξούλες παραπάνω και τον Δεκέμβριο με το που έφτασε τις 50+ λέξεις, ξεκίνησε και τις φράσεις δύο λέξεων (πάει μπαμπά, πάει νιάου κτλ). Αγόρασα ένα online μάθημα ας το πούμε λογοθεραπείας το οποίο δεν μπορώ να πω ότι στην περίπτωση της κόρης μου με βοήθησε πολύ, αλλά βρήκα κάποια τιπς πως να συμπεριφέρομαι σε προσπάθειές της να πει κάποια λέξη. Σημείωνα και τις λέξεις που λέει και μέχρι στιγμής έχουμε φτάσει τις 130-140 και μετράει μέχρι το 8. Όταν ήταν 23 μηνών τον Φεβρουάριο την πήγα στον παιδονευρολόγο που την είχε δει 15,5 μηνών για να αξιολογήσει την εξέλιξή της. Με το που μπήκαμε μέσα ο γιατρός άρχιζε να της κάνει γκριμάτσες με το πρόσωπό του όσο μας μίλαγε και η μικρή τον κοιτούσε απορημένη και κοιτούσε μία τον γιατρό και μία εμένα. Ήταν στην αγκαλιά του μπαμπα της, της προσέφερε το σφυράκι του και ενώ το κοίταζε δεν πήγαινε να το πάρει και μου το έδωσε εμένα ο γιατρός να της το δώσω και τότε το πήρε. Είναι αρκετά επιφυλακτική μου είπε σε μορφή ερώτησης. Επίσης αμέσως με ρώτησε αν μιλάει με 2 λέξεις μαζί. Του είπα πως έχει αρχίσει και λέει πάει μπαμπα, πάει μπάλα, όχι λαλα κτλ. και καμιά φορά και 3 μαζί και ότι λέει γύρω στις 70 λέξεις. Την βρήκε μου είπε εντός φυσιολογικής εξέλιξης, αλλά ως κορίτσι θα έπρεπε να είχε παραπάνω λέξεις. Κάποια στιγμή κάτι την ρώτησα και μου απάντησε ναι η μικρή και μου λέει ο γιατρός αααα σας απαντάει κιόλας? Και του λεω ναι μας απαντάει και με ναι και με όχι. Ο άντρας μου τον ρώτησε με στόμφο ότι γιατρέ η γυναίκα μου θεωρεί εδώ και καιρό ότι κάτι έχει το παιδί κάποια αναπτυξιακή διαταραχή, εσείς μπορείτε να δείτε τώρα κάτι τέτοιο;Ο γιατρός μας είπε ότι παίρνουμε πάντα πολύ σοβαρά τις σκέψεις των γονιών αλλά να υπάρχει και μέτρο. Ο γιατρός ρώτησε τι πιστεύει ο άντρας μου και του απάντησε ο σύζυγος, ότι εγώ δεν βλέπω κάτι που να με κάνει να κινητοποιηθώ και ότι απλά το κάνω όλο αυτό για να είναι πιο ήρεμη η γυναίκα μου. Παρακολουθούμε τότε μας είπε και καλώς κάνατε και μου το επισημάνατε και για αυτό το λόγο θα ήθελα να την ξαναδώ όταν πάει 2,5 δηλαδή τον Οκτώβριο. Του είπα να ελέγξει το κινητικό της κομμάτι, διότι επ'ουδενί δεν είναι το παιδί κατσίκι όπως βλέπω σε παιδικές χαρές άλλα δίχρονα. Μου επανέλαβε ότι οι χαλαρές αρθρώσεις ίσως παίζουν τον ρόλο τους και ότι απλά να την πηγαίνουμε συχνά σε δραστηριότητες έστω και απλό περπάτημα. Η μικρή τρέχει, είναι προσεκτική, όταν αισθάνεται ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι σηκώνει το χέρι της να κρατηθεί από εμάς αν είμαστε δίπλα της ή μας φωνάζει και συνεχίζει μόνη της. Ξεκίνησε και ένα πολύ ωραίο για την ψυχολογία μου, περπατάει καμιά φορά στις μύτες των ποδιών... αντιλαμβάνεστε ότι μία μαμά με τις ανησυχίες τις δικές μου εξεπλάγην δυσάρεστα. Έχει κανά 1,5 μήνα που το κάνει καμιά φορά μέσα στη μέρα. Η κόρη του αδερφού μου το κάνει συνέχεια ακόμα και τώρα που είναι 6 έως αλλά όπως έχουν πει και οι ορθοπεδικοί που την είδαν είναι δαχτυλοβάμων και θα φύγει αργότερα. Εγώ φυσικά ζορίστηκα και με αυτό και απλά το παρακολουθώ. Σε κανά μήνα θα ξεκινήσω προσπάθειες για να βγάλουμε την πάνα. Δεν ξέρω πως θα πάει αυτό θα δούμε. Θα ήθελα όμως αν θέλετε να μου εξηγήσετε και κάτι. Απλά ενημερωτικά γιατί εμένα με ξενίζει, κλασσικά ο άντρας μου, μου λεει ότι έτσι είναι τώρα και είναι ο χαρακτήρας της. Η μικρή αν και της αρέσουν οι αγκαλιές, την ζητάει κιόλας λέει λια λια και σηκώνει χεράκια για να την πάρεις αγκαλιά, ή αν της πεις πάρε αγκαλιά την μαμα θα έρθει με τα χέρια ανοιχτά εντούτοις τα χέρια δεν τα κλείνει, δεν σε κάνει αυτό που λέμε κλειστή αγκαλιά, αν της πω πάρε σφιχτή αγκαλιά την μαμά θα απλώσει και το χεράκι της στον ώμο μου. Φιλιά από μόνη της δεν δίνει, πρέπει να της το πεις και τότε το κάνει. Κανονικό φιλί δίνει και σούφρωμα τα χείλια και ακούγεται ο ήχος αλλά μόνη της να σε φιλήσει δεν το κάνει. έρχεται εκεί που είμαι καθιστή και χαιδεύεται στο πόδι μου και της χαιδεύω το κεφάλι. Επίσης όταν γυρνάμε από δουλειά ή εγώ ή ο μπαμπάς της και μας βλέπει, απλά μας κοιτάει χαμογελαστή, ούτε έρχεται για αγκαλιά. Πρέπει να της το πεις, τύπου έλα εδώ να σε πάρω μια αγκαλιά και να έρθει. Όταν έρχεται κάποιος στο σπίτι, αν τον βλέπει πιο συχνά είναι μαζί του πιο παιχνιδιάρα, αν όχι είναι πιο κλειστή και δεν μιλάει και τόσο. Σαν να ντρέπεται. Σας ευχαριστω,
  11. Νωρίτερα
  12. Lux97

    Αποκόλληση σάκου

    Καλησπέρα σας, Πόσες είχατε αποκόλληση σάκου και στο τέλος πήγαν όλα καλά; Είμαι 27 χρονων και έγκυος 14w 6d. Είχα αιμορραγία πριν 2 εβδομάδες και τώρα πάλι έβγαλα αίμα αλλά κάπως καφέ... Ο γιατρός χθες είδε τα δύο αιματωματα σε καλύτερη κατάσταση. Το πάνω είναι δίπλα στην άκρη του πλακούντα και είναι μικρό... Το κάτω είναι δίπλα στον τράχηλο και είναι λίγο πιο μεγάλο. Μου είπε ότι ενδεχομένως να δω αίμα γιατί είναι πολύ κοντά στον τράχηλο αλλά δεν το περίμενα τόσο σύντομο...Ο πλακούντας είναι οκ και ανεβαίνει σιγά σιγά λέει. Λέτε έτσι να "αδειάσει" το αιμάτωμα; ή θα γίνει χειρότερο;... είμαι ξαπλωμένη όσο μπορώ και παίρνω 2 utrogestan και 2 μαγνήσιο την ημέρα. Επίσης έχω και συνάχι και κάθε φορά αγχώνομαι μην κάνω κακό στο παιδί... προσπαθώ να διαχειρίζομαι το άγχος και να σκέφτομαι θετικά... Είναι η πρώτη μου εγκυμοσύνη και το θέλω πάρα πολύ....
  13. Κορίτσια καλημέρα! Όπως έχω ξαναγράψει έχω ήδη ένα παιδάκι 3 ετών και εδώ και 14 περίπου μήνες προσπαθούμε για δεύτερο. Έχουμε κάνει με τον σύζυγο όλες τις εξετάσεις και χθες έκανα την σαλπιγγογραφία που υπολειπόταν. Οι σάλπιγγες είναι μεν διαβατές, αλλά ο ακτινολόγος μας εξήγησε ότι έχει κάποια κλίση η μήτρα μου προς τα αριστερά και πάνω ακριβώς στην κλίση έχει "πέσει" η ουλή της καισαρικής, η οποία εμπόδιζε την εισροή του σκιαγραφικού στην μήτρα. Αρχικά δεν ανησύχησα, γιατί όλοι οι γιατροί που με είχαν εξετάσει υπερηχογραφικά, είχαν κάνει λόγο για άριστη εικόνα της μήτρας, ωστόσο, όσο περνάει ο καιρός ανησυχώ μήπως είναι κάτι σοβαρότερο. Δυστυχώς έχω την άλλη εβδομάδα ραντεβού με τον γυναικολόγο μου και με έχει ήδη φάει η αγωνία. Αν και δεν είναι ιδιαίτερα σύνηθες, μήπως υπάρχει κάποια κοπέλα με αντίστοιχη περίπτωση;
  14. Μήπως το έχετε σε ιδιωτικό σταθμό-νηπιαγωγειο και γι'αυτο δεν έχετε συνειδητοποιήσει ότι είναι προνήπιο; Γιατί εκεί μπορείς να κάτσεις μέχρι να έρθει η ώρα του δημοτικού και απλά κάνεις το νηπιαγωγείο εκεί μέσα. Αν ναι, ρωτηστε εκεί, θα ξερουν
  15. Καλησπέρα σε όλους!! Έχω ένα πρόβλημα με το θηλασμό κ δεν μπόρεσα να βρω αντίστοιχο θέμα οποτε συγχωρέστε με αν έχει ειπωθεί ξανά.. Λοιπόν έχω ένα μπέμπη 2,5 μηνών κ πλέον θηλάζουμε αποκλειστικά. Λέω «πλέον» γιατί για ενάμιση μήνα περίπου έδινα ένα μπουκαλι συμπλήρωμα το βραδυ ξένο γάλα λόγω πιέσεων από το περιβάλλον μου ότι το μωρό πειναει κ κλαίει επειδή δεν του φτάνει το γάλα μου. Τελοσπαντων ενημερώθηκα κ διάβασα παραπάνω, το μετάνιωσα κ το έκοψα τελείως το ξένο. Το θέμα μου είναι τώρα πως εκεί που πίστεψα πως εδραιώθηκε ο θηλασμός κ η παραγωγή μου, το αριστερό μου στήθος έχει κάποιες μέρες που ενδιάμεσα στους θηλασμούς γεμίζει φουλ, πρηζεται κ πονάει. Κ συνήθως συμβαίνει το βραδυ που ο μπέμπης κοιμαται περισσότερες ώρες σερί. Η αλήθεια είναι πως αφού δεν ξυπνάει το μωρό δεν ξυπνάω κ εγώ για να το αδειάσω με θήλαστρο αλλα μάλλον θα βάζω ξυπνητήρι από δω κ πέρα για να τραβάω λίγο ισα να αποσυμφωρηθει. Να σημειώσω πως τα κακά του τελευταία είναι πολύ υδαρη, σχεδόν χωρίς καθόλου σποράκια, με πολλες βλέννες κ πρασινωπα (καμια φορά τελείως πράσινα). Τι μπορεί να έχει γίνει τώρα? Γιατί συμβαίνει αυτό κ τι μπορώ να κάνω ώστε να μην έχω υπερπαραγωγή αλλα ούτε κ να τη μειώσω?? Υπάρχει περίπτωση να φτιάξει από μόνο του αν δεν κάνω τίποτα? Κ πως επηρεάζεται το μωρό?? Σας παρακαλώ τα φώτα σας, έχω πελαγώσει!!
  16. Κατ'αρχας,λυπαμαι πολυ για το προβλημα υγειας του συζυγου σου. Για το θεμα της εξωσωματικης, σας ειπαν τι παραμετρους ειχε το σπερμα και το χαρακτηρισαν ''κακο''? Αυτο με το ιονοφορο ασβεστιο δεν το ξερα οτι το κανουν και εδω,μονο σε ξενα σαητ το εχω διαβασει. Τωρα τι σκεφτεστε να κανετε? Να προσπαθησετε ξανα με το σπερμα του συζυγου? Αν το σηκωνετε οικονομικα,αγοραστε αλλη μια παρτιδα ωαριων και δοκιμαστε. Αλλιως η χρηση δοτη δεν ειναι κατι κακο ή κατι ταμπου.
  17. Ευχαριστω πολύ για την απάντηση!! Η αλήθεια είναι τα είχα πολύ μπερδεμένα στο μυαλό μου και τώρα πλέον ξεκαθάρισα. Θα κάνω την αίτηση μόνο για τον μικρό μου που είναι 2 μισή.
  18. Τώρα λογικά το παιδάκι πάει προνηπιο, το Σεπτέμβριο του 24 νηπιο και τον Σεπτέμβρη του 25 α δημοτικού. Γτ ντε κ καλά να το πάτε το 24 α δημοτικού.? Όλα τα παιδάκια της ίδιας χρονολογία πάνε στην ίδια τάξη..
  19. Καλησπέρα τελικά γραφτήκαμε στην Jeanne D' arc. Aκούω πολύ αντιφατικά πράγματα, Εχουμε γονείς εδώ με πρόσφατες εμπειρίες;
  20. Καλησπέρα κορίτσια! Θα ήθελα τη γνώμη σας! Η κόρη μου 8 χρονων από αρχές Φεβρουαρίου μέχρι κ σημερα έχει κολησει 4 φορες γαστρεντερίτιδα. Τις 3 είχε τα ιδια συμπτωματα κ ο γιος μου 6 χρονων. Κ σκεφτομαι είναι δυνατόν μέσα σε 2 μήνες 4 φορες γαστρεντερίτιδα? Μήπως να κανω κάποιες εξετάσεις? Έχουν τα κλασσικά συμπτωματα εμετο κ διαροια για ένα αντε 2 24ωρα ξ μετα είναι μια χαρα! Ο ανδρας που να σας πω πως είναι κ γιατρος με λεει υπερβολικη κ πως ειναι παιδια κ κολανε ιωσεις αλλα εγω αγχωνομαι μου φαίνεται πολύ σύντομο το διάστημα.
  21. Καλησπέρα. Κάνατε σπερμοδιάγραμμα πρόσφατα να δείτε σε τί κατάσταση είναι το σπέρμα (εάν υπάρχει σπέρμα, δεν ξέρω πόσο δυνατές ήταν οι θεραπείες). Εάν το σπέρμα έχει προδιαγραφές γονιμοποίησης, θα ξαναδοκίμαζα με δικά μου ωάρια, εφόσον οι ορμονικές μου εξετάσεις το επέτρεπαν. Διαφορετικά, εφόσον ως φαίνεται είστε σύμφωνοι με το να κάνετε ένα παιδί το οποίο δεν είναι βιολογικά δικό σας , μπορείτε να προσπαθήσετε με δότη και άλλη δότρια, εάν φυσικά το επιτρέπουν και τα οικονομικά σας.
  22. mama16

    ΝΕΑ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ μετά τον τοκετό

    Απ' ότι έχω ακούσει μετά την εγκυμοσύνη είμαστε πιο γόνιμες.. Μπράβο πάντως που τόσο νωρίς μετά τη γέννα σκέφτεσαι να κάνεις κ άλλο αμέσως! Εμένα κ στις 3 εγκυμοσύνες τα πολύ πρώιμα συμπτώματα (πριν την αναμενόμενη περίοδο) ήταν πονακια στην κοιλιά, άλλοτε δεξιά κ άλλοτε αριστερά
  23. Καλημέρα. Ρώτησες για το ενδεχόμενο στην προκειμένη περίπτωση το πρόβλημα να ήταν τα ωάρια της δότριας και όχι το σπέρμα (ή έστω να ήταν συνδυαστικό το θέμα) . Στην γονιμοποίηση παίζει πολύ σημαντικό ρόλο η δυναμική των ωαρίων. Συζήτησε το γιατί είναι πολύ σημαντικό αυτό.
  24. ninaki80

    Δεν με θέλει το παιδί μου??

    Προφανώς δεν ξεκινάς με νεύρα αλλά όταν δεις ότι ο πατέρας είναι πιο ελαστικος μπορείς απλά να βρεις μια μέση λύση ή να το πας πιο παιχνιδιάρικα το θέμα . Δηλαδή τα παιδιά τι θέλουν διπλωματία Κ παιχνίδι. Ξεκινά γαργάλημα κυνηγητά αστεία δωρακια τύπου θα σου διαβάσω το αγαπημένο σου παραμύθι αύριο θα έχεις το μεγαλύτερο κομμάτι κεικ . Γενικά στις διαφωνίες μπορείς να γίνεις εσύ ο χαρούμενος άνθρωπος Κ όχι αυτός που διατάζει. Ώστε Κ το παιδί να σε βλέπει αλλιώς. Γενικά κάνε συμφωνίες Κ με τον πατέρα Κ με το παιδί ώστε να μάθει να συζητάει.
  25. vicky86

    Βαρος μωρου 14 μηνών

    τι σε προβληματιζει;τα δικα μου ηταν πολυ πιο μικροκαμωμενα.ακομη κ η κορη που ειχε πολυ καλη αναπτυξη.σημασια εχει ποσο γεννηθηκαν κ να ακολουθουν την καμπυλη τους.παιζει ρολο κ η κληρονομικοτητα.σωστη διατροφη κ τα παιδια θα παρουν αυτο που πρεπει
  26. vicky86

    Προγεστερόνη και αίμα

    ειχες καποιο νεοτερο;πλησιαζει ο υπερηχος ευχομαι το ενα τουλ σπορακι σου να παει καλα! τα συμπτωματα ερχονται κ φευγουν δ δειχνει οτι κτ δ παει καλα αν κ δ ειχα παρει αντιβιωση ξερω οτι δινουν.να μην κολλησεις καποιο μικροβιο,αλλα δ ξερω να σου πω ακριβως λογικο κ το στομαχι σου να μην ειναι καλα με τοσα φαρμακα.να τρως καλα,κ να παρεις προβιοτικα γραψε μας ενημερωση οταν εχεις
  27. vicky86

    Δεν με θέλει το παιδί μου??

    το προβλημα σου δ ειναι οτι δ σε θελουν τα παιδια ειναι αναμενομενο σε μικρη ηλικια οταν ο μπαμπας λειπει πολυ,να κολανε πανω του οταν γυρναει το προβλημα ειναι με τον μεγαλο.κ οχι οτι δ εχει ορια.αλλα οτι το παιδι ειναι μπερδεμενο.αλλα λες εσυ,κ αλλα ο μπαμπας.φυσικα θα προτιμησει αυτον που λεει αυτο που θελει πρεπει να συζητησεις σοβαρα με τον μπαμπα.δ γινεται να βαζεις εσυ ορια κ να ερχεται κ να σε αναιρει.αλλα κ εσυ να μην επιμενεις σε πραγματα που ευκολα θα υποχωρουσες πχ αν εσυ επεμενες για υπνο στις 8,κ ο μπαμπας στις 12 υπαρχει κ μεση λυση αναφερω στα ακρα,σαν παραδειγμα να καθισετε να σκεφτειτε ο καθενας μονος τα αυστηρα ορια που βαζετε,κ αυτα που δ θα υποχωρησετε,να συζητησετε αναλυτικα κ να εχετε κοινη γραμμη
  28. sweety**

    Δεν με θέλει το παιδί μου??

    Προφανώς δεν ξεκινώ με νεύρα να πω κάτι αυτό συμβαίνει όταν δεν με ακούει με τπτ η τον σιγοντάρει κ ο μπαμπάς.
  1. Φόρτωση περισσότερων
×
×
  • Δημιουργία νέου...