Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Α-ΤΕΣΤ ΚΑΙ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΙΑ


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΑΝ ΠΡΩΤΑΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΧΩ ΜΙΑ ΑΠΟΡΑ:

 

ΕΦΟΣΟΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ ΔΙΑΦΑΝΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ Α-ΤΕΣΤ???

ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ???

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΡΟΚΑΤΑΒΟΛΙΚΑ

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κάποιοι γιατροί θέλουν να είναι διασφαλισμένοι και επιλέγουν να κάνεις και τα δύο. Στον γιο μου αλλά και τώρα στα δίδυμα έκανα και τα δύο. Πιστεύω ότι είναι καλύτερο να ξοδέψεις κάτι παραπάνω και να έχεις αυτό που λέμε ήσυχο το κεφάλι σου παρά να αγχώνεσαι. Βέβαια εσύ θα επιλέξεις τι θα κάνεις. Η ώρα η καλή.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Asteroyla!

Από την προσωπική μου εμπειρία, αυτά τα δύο τεστ γίνονται παραλληλα (υποθέτω ότι λέγοντας Α-τεστ εννοείς το PAPP-A) και με βάση τα αποτελέσματα τους, προκύπτει κάποια πιθανότητα γέννησης παιδιού είτε με σύνδρομο Down είτε με τρισωμίες 18+13. Ο συνδυασμός των δύο τεστ δίνει σίγουρα καλύτερα αποτελέσματα. Τι σου είπε ο γιατρός σου;

tcyDp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ ΤΟ ΡΑΡΡΑ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΠΕΜΤΗ

ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΣΕ 3 ΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΟΥ ΘΑ ΞΑΝΑΠΑΩ ΘΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ Α-ΤΕΣΤ

ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΕΝΝΟΥΣΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΡΩΤΑΩ ΕΔΩ

 

 

dev129pr___.png

H3Otp3.pngfxwfyd91vycpqaes.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το Α-τεστ είναι άλλη εξέταση, γίνεται πράγματι μετά, εγώ δεν την έκανα, αφού η αυχενική και το Papp-a ήταν καλά και ο γιατρός μου είπε ότι δεν υπήρχε λόγος..εξαρτάται από τα αποτελέσματα της αυχενικής και papp-a.

Link to comment
Share on other sites

Η αξιοπιστία του PAPP-A είναι μεγαλύτερη από το ΤΕΣΤ-Α και έτσι σε περίπτωση που είναι καλή η αυχενική δεν κάνουν το τεστ-Α γιατί πολλές φορες το ΤΕΣΤ-Α μπορεί να σε μπερδέψει κιολας με τις μετρήσεις..το ΤΕΣΤ-Α το έκαναν παλιά, μέχρι το 2001.μετά επιλέγουν το PAPP-A

Link to comment
Share on other sites

Εγω τα έκανα όλα εκτος παρακέντηση χωρις να συντρέχει κάποιος λόγος ανησυχίας΄απλά ήταν υπέρ η γυναικολόγος μου.Νομίζω οτι δεν πρέπει να προβληματίζεσαι ετσι και αλλιως όλες οι εξετάσεις είναι ανώδυνες

2GxD.jpg2GxDp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...