Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γάλα μετά το μητρικό


Recommended Posts

Γνώρισα μία κοπέλα που θήλαζε την μπέμπα της μέχρι ενός χρονών και μου είπε ότι έδωσε στο μωρό σαν πρώτο γάλα (εκτός μητρικού) φρέσκο κατσικίσιο και πριν χρονίσει...

 

Τί γνώμη έχετε γι αυτό;

Τί γάλα (μάρκα) ;

Μπορεί να το πάρει και πρίν τον χρόνο;

 

Το γράφω γιατί θα με βόλευε όταν λείπω >24 ώρες να έχουμε κάτι τέτοιο σαν λύση γιατί και ο άντρας μου (που με στηρίζει όσο κανένας στον θηλασμό) έχει λίγο απελπιστεί με το απόψυξη - ζέσταμα - δεν το θέλει - πέταμα - μας φτάνει το γάλα που έχουμε;

 

Και επίσης εγώ μπορώ να αντλώ αλλά να μην μεταφέρω πλέον το γάλα...

Μιλάω για 4 φορές τον μήνα περίπου!

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 61
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

θα σου απαντησω εγω:

δεν εχω ιδεα!!!!

αλλα αμα θες φρεσκο κατσικισιο μπορω να σου στειλω μια κατσικα!!!!

(αν δεν εχεις χωρο βαλτην στο μπαλκονι,ξερεις ποσες το κανουν εδω?)

:lol::lol::lol::lol:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

θα σου απαντησω εγω:

δεν εχω ιδεα!!!!

αλλα αμα θες φρεσκο κατσικισιο μπορω να σου στειλω μια κατσικα!!!!

(αν δεν εχεις χωρο βαλτην στο μπαλκονι,ξερεις ποσες το κανουν εδω?)

:lol::lol::lol::lol:

 

:lol:

Mου απάντησες στο 2ο σκέλος (τί μάρκα)

Ευχαρίστως αλλά ο μπαμπάς μου θα συγχιστεί γιατί θα του φάει τον κήπο. Άσε που θα πρέπει να μάθω να την αρμέγω...

Άραγε το Symphony κάνει; :lol:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Άσε που θα πρέπει να μάθω να την αρμέγω...

Άραγε το Symphony κάνει; :lol:

 

:lol::lol::lol::lol:

υπαρχουν ειδικα θηλαστρα για τις κατσικες με ISO 9001!!!

μην ανησυχεις!!!!

μετα η Αννουλα με το δικιο της θα λεει μεεεεεεεεεεεμ

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν ειδικα θηλαστρα για τις κατσικες με ISO 9001!!!

Καλά είπαμε να διευκολυνθούμε, όχι να δυσκολέψουμε την ζωή μας.

 

Θα επιστρέψω το Symphony και θα νοικιάσω κατσικίσιο;;;;;

 

ΥΓ Παλι το χ....με το θέμα :lol:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

υπαρχουν ειδικα θηλαστρα για τις κατσικες με ISO 9001!!!

Καλά είπαμε να διευκολυνθούμε, όχι να δυσκολέψουμε την ζωή μας.

 

Θα επιστρέψω το Symphony και θα νοικιάσω κατσικίσιο;;;;;

 

ΥΓ Παλι το χ....με το θέμα :lol:

 

:lol::lol::lol::lol:

ειπες κι εσυ να βαλεις 1 ποστ και στο κατεστρεψα η κακουργα μανα!!!

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Felinidoc εμένα η μαία μου στο σεμινάριο που κάναμε για το μητρικό θηλασμό μας είχε πει πως μετά το μητρικό το πιο κοντινό γάλα στον άνθρωπο είναι της γαϊδάρας ( :lol: μη γελάσεις αν ρωτήσεις θα δεις ότι την παλιά εποχή το θεωρούσαν ιδιαίτερα ευεργετικό, ακόμα και φάρμακο για πολλές ασθένειες) και μετά της κατσίκας. Γι' αυτό έχουμε πει με τον άνδρα μου όόόταν χρειαστεί να δώσουμε της μπέμπας κατσικίσιο. Ακόμα και γιαούρτι κατσικίσιο έχει..

 

Κατσικίσιο έχει πολύ καλό το "βέρο κρητικό" το οποίο είναι εδώ στην Κρήτη σε όλα τα super market και έχει λίγο μεγαλύτερη διάρκεια από το κλασικό φρέσκο που ξέρουμε.

 

Στην Αθήνα ξέρω - επειδή ο πατέρας μου τρελαίνεται για αυτό και το έχει ανακαλύψει - ότι φέρνει ο Βασιλόπουλος.

 

Εγώ δεν έχω δοκιμάσει, αλλά εμπιστεύομαι τους άντρες της οικογένειας..!! (Έχω και κάτι υπόλοιπα με τον δικό μου αποθηλασμό και φαίνεται μου βγαίνεουν ακόμα..)

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Γνώρισα μία κοπέλα που θήλαζε την μπέμπα της μέχρι ενός χρονών και μου είπε ότι έδωσε στο μωρό σαν πρώτο γάλα (εκτός μητρικού) φρέσκο κατσικίσιο και πριν χρονίσει...

 

Τί γνώμη έχετε γι αυτό;

Τί γάλα (μάρκα) ;

Μπορεί να το πάρει και πρίν τον χρόνο;

 

Το γράφω γιατί θα με βόλευε όταν λείπω >24 ώρες να έχουμε κάτι τέτοιο σαν λύση γιατί και ο άντρας μου (που με στηρίζει όσο κανένας στον θηλασμό) έχει λίγο απελπιστεί με το απόψυξη - ζέσταμα - δεν το θέλει - πέταμα - μας φτάνει το γάλα που έχουμε;

 

Και επίσης εγώ μπορώ να αντλώ αλλά να μην μεταφέρω πλέον το γάλα...

Μιλάω για 4 φορές τον μήνα περίπου!

 

felinidoc, σύμφωνα με το Jack Newman, τα μωρά που θηλάζουν έχουν πιο ώριμο πεπτικό σύστημα και μπορούν να πιούνε λίγο φρέσκο γάλα και πριν το 12ο μήνα (αναφέρει κάτι για μετά το 10 αν θυμάμαι). Επίσης το μητρικό γάλα επειδή περιέχει προβιοτικά βοηθάει την πέψη του φρέσκου.

 

Η κατανάλωση φρέσκου γάλακτος όσο το παιδί θηλάζει, κάνει πιο ομαλή την εισαγωγή του κι επειδή η ποσότητα συνολικά στη διατροφή του είναι μικρή, δεν είχει σημασία να είναι με πρόσθετο σίδηρο και με μειωμένες τις πρωτεΐνες και τα μεταλλικά στοιχεία (όπως το γάλα σκόνη). :wink:

Link to comment
Share on other sites

Άρα συμφωνείς να το δοκιμάσω και τώρα, και στην επιλογή (κατσικίσιο);

 

Γιατί για γαιδάρας δεν ξέρω αν υπάρχει στο εμπόριο!, κατερίνα μην σου μπαίνουν ιδέες!!! :lol:

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άρα συμφωνείς να το δοκιμάσω και τώρα, και στην επιλογή (κατσικίσιο);

 

Γιατί για γαιδάρας δεν ξέρω αν υπάρχει στο εμπόριο!, κατερίνα μην σου μπαίνουν ιδέες!!! :lol:

 

Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι το κατσικίσιο γάλα είναι πιο "φιλικό" στον ανθρώπινο οργανισμό από το αγελαδινό. Η ομοιοπαθητικός που παρακολουθούσε την Έλενα ήταν κατηγορηματική στο ότι θα έπρεπε να προτιμούμαι το κατσικίσιο γάλα. Όσο για μάρκες υπάρχει το Βέρο Κρητικό που πλέον το βρίσκεις εύκολα σε πολλές αλυσίδες αλλά και το ΕΒΟΛ, που είναι και βιολογικό και είναι και από την πατρίδα μου (Βόλος) απλά το βρίσκεις πιο δύσκολά.

Link to comment
Share on other sites

felinidoc ψηφιζω την κατσικουλα:

 

1. θα εχετε τζαμπα κοπρια

2.θα φτιαξετε γιαουρτι , τυρακι

3.θα μειωσετε τον ογκο των σκουπιδιων αν της δινεις τα λαχανικα που πανε στα σκουπιδια οποτε συμβαλεις στη διασωση του πλανητη!

 

βεβαια 1 λιτρο απο το γαλα της γαιδουρας κανει 100 ευρω!

 

η επιλογη ειναι δικη σου! :lol:

 

ειπες κι εσυ να βαλεις 1 ποστ και στο κατεστρεψα η κακουργα μανα!!!

 

κακουργα ! :lol::lol:

 

πλακα , πλακα και εγω νομιζω οτι το κατσικησιο ειναι καλυτερο! ειναι κατα μια εννοια και "υποαλλεργικο"!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άρα συμφωνείς να το δοκιμάσω και τώρα, και στην επιλογή (κατσικίσιο);

 

Συμφωνώ και προτείνω να πάρεις την καφέ κατσίκα!!! :lol:

 

Γιατί για γαιδάρας δεν ξέρω αν υπάρχει στο εμπόριο!, κατερίνα μην σου μπαίνουν ιδέες!!! :lol:

Νομίζω ότι είναι δύσκολο να σου κάτσει η γαϊδάρα να την αρμέξεις! άσε που κινδυνεύεις πολύ περισσότερο απο κλωτσιές... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Άρα συμφωνείς να το δοκιμάσω και τώρα, και στην επιλογή (κατσικίσιο);

 

Συμφωνώ και προτείνω να πάρεις την καφέ κατσίκα!!! :lol:

 

Γιατί για γαιδάρας δεν ξέρω αν υπάρχει στο εμπόριο!, κατερίνα μην σου μπαίνουν ιδέες!!! :lol:

Νομίζω ότι είναι δύσκολο να σου κάτσει η γαϊδάρα να την αρμέξεις! άσε που κινδυνεύεις πολύ περισσότερο απο κλωτσιές... :lol:

 

Εγώ έθεσα ένα ερώτημα και κοίτα που κατέληξε... :lol:

 

Λέω αρχικά να δοκιμάσω με ΕΒΟΛ ή Βέρα Κρητικό. Αν της μικρής δεν της αρέσει θα σας ενημερώσω...και ειδικά εσένα Κατερίνα μιας και προτάθηκες!

Αλήθεια πως θα μου την έστελνες; με κουριερ;;; :D

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Απλά για την συγκριση...

 

http://www.askdrsears.com/html/3/t032400.asp

 

προσεξε αυτό (βεβαια αν θυμαμαι καλά θα το δώσεις λιγες φορές τον μήνα)

 

How about goat's milk? Although goat's milk is discouraged for children under age 12 months because it lacks iron, folate and Vitamin B12, pasteurized and fortified goat's milk can be given to older children. If your child is allergic to or doesn't tolerate cow's milk, then he is likely to have similar problems with goat's milk, as they share many proteins and both have lactose.

 

απο αυτη την ιστοσελίδα

 

http://pediatrics.about.com/cs/weeklyquestion/a/020602_ask.htm

 

και

 

http://www.kellymom.com/nutrition/milk/milk-supplements.html#goat

 

Οσον αφορά πιο απο τα δύο, αν και ο παππούς μου είναι βέρος κρητικός :lol:

αν θυμαμαι καλά το ΕΒΟΛ είναι βιολογικό. Θα το προτιμούσα...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Το ζεσταίνουμε. :D

Ή με το μπιμπερό μέσα σε ζεστό νερό ή σε μπρικάκι, αλλά όσο χρειάζεται για να έρθει σε σωστή θερμοκρασία,-όχι και βράσιμο :wink:

Να το αφήνεις να πάρει θερμοκρασία δωματίου δεν μου ακούγεται καλή πρακτική :?

Αλλά ας μας πει και κανένας άλλος, πιο ειδικός ....

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...