Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Θα ήθελα τα φώτα σας από εσας τις πιο έμπειρες νοικοκυρές... Τι βάζετε στις ντουλάπες και στα συρτάρια όταν φυλάτε τα χειμωνιάτικα ρούχα?? Τι έιναι πιο αποτελεσματικό και μυρίζει και ωραία?? Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

oaiqp2.pngm9YLp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κοριτσάκι ,

 

εγώ λοιπόν επείδη ο καλός μου έχει έλλειψη g6pd και δεν επιτρέπεται ναφθαλίνη , καμφορά κ.ο.κ. αποξηραίνω δυόσμο και τον βάζω σε τούλι και μετά στις βαλίτσες και στις ντουλάπες..

οφείλω να ομολογήσω οτι κάνει δουλειά ...και μυρίζει δυόσμο .....

 

δοκίμασε το...

Link to comment
Share on other sites

εγω τα πλενω,βαζω μπολικο μαλακτικο και τα φυλαω σε'κεινες τις θαυματουργες σακουλες που τραβας τον αερα και κανεις τεραστια εξοικονομιση χωρου.Οταν τα βγαζω μοσχοβολαν.Επισης ρίχω μεσα και εκεινα που ειναι για τις ντουλαπες τα φακελακια.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το σπίτι σας θυμίζει παιδότοπο και τα παιδιά δεν μαζευουν τα παιχνίδια;

Λύση: Αφήστε τα παιδιά στο σύζηγο και πηγαίνετε για καφέ να ηρεμήσετε.

Η καλυτερη συμβουλη! :D

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα κοριτσάκι ,

 

εγώ λοιπόν επείδη ο καλός μου έχει έλλειψη g6pd και δεν επιτρέπεται ναφθαλίνη , καμφορά κ.ο.κ. αποξηραίνω δυόσμο και τον βάζω σε τούλι και μετά στις βαλίτσες και στις ντουλάπες..

οφείλω να ομολογήσω οτι κάνει δουλειά ...και μυρίζει δυόσμο .....

 

δοκίμασε το...

 

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΟ ΔΥΟΣΜΟ!!! :D:D

Η γλάστρα μας παράγει μπόλικο μπόλικο :D

Πάντως μέχρι τώρα χρησιμοποιούμε ξυλαράκια με αιθέρια έλαια κέδρου και είμαι πολύ ευχαριστημένη.

Μου έχουν πει και για μαύρο πιπέρι αλλά δεν το έχω δοκιμάσει. :roll:

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω ειμαι αθλια νοικοκυρα απλα θελω να διορθωσω για το μελι κατι που το ξερω επειδη εχουμε δικα μας μελισσια...

μην βαζετε ποτε το μελι στον φουρνο μικροκυματων...

το ζεστο νερακι φτανει για να παρει την αρχικη του οψη...

και γενικως προσπαθω να χρησιομοποιω ελαχιστα τον φουρνο μικροκυματων αν και το ομολογω ειναι τρομερη ευκολια :cry:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα κοριτσάκι ,

 

εγώ λοιπόν επείδη ο καλός μου έχει έλλειψη g6pd και δεν επιτρέπεται ναφθαλίνη , καμφορά κ.ο.κ. αποξηραίνω δυόσμο και τον βάζω σε τούλι και μετά στις βαλίτσες και στις ντουλάπες..

οφείλω να ομολογήσω οτι κάνει δουλειά ...και μυρίζει δυόσμο .....

 

δοκίμασε το...

 

κι εγω το ιδιο κανω γιατι το μωρο μας εχει ελειψη g6pd!!!

εγω το δυοσμο το βαζω σε πουγκακια για μπομπονιερες...

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εγω παντως εκτος απο το μπολικομαλακτικο που προαναφερατε, βαζω σαπουνι αρωματικο. μυριζουν ωραια οταν τα ξαναχρησιμοποιω και εμποδιζει ολα τα ζωιφια να εγκατασταθουν εκει! μου το ειχε πει μια γιαγια και μου αρεσε οταν το δοκιμασα :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Στην κατσαρόλα που βράζετε το νερό του μωρού και μαζεύονται άλατα κ.α. κατάλοιπα από το βράσιμο, βάλτε λίγες σταγόνες λεμόνι και αφήστε το για ένα λεπτό. Σαπουνίστε και τρίψτε απαλά με τη μαλακή πλευρά του σφουγγαριού. Θα λάμψει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

εκει που σιδερωνετε το σιδερο αποφασιζει να πει και να πεσει πανω στην σταμπα που εχει η μπλουζα.. να σου η σταμπα χαιρεταει απο το σιδερο.. κανενα αγχος!! τριψτε το σιδερο με αλουμινοχαρτο οσο ειναι ζεστο ως καυτο (προς αποφυγη ατυχηματος ας ειναι καλυτερα εκτος πριζας) και το σιδερο θα ερθει στην παλια του μορφη :wink: χωρις ανεπιθυμητες σταμπες!! (δοκιμασμενο.. λιγο υπομονη θελει στο τριψιμο)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις χρυσοχέρες!Λοιπόν εγώ που στη μαγειρική τα καταφέρνω αλλά από ζαχαροπλαστική είμαι τελείως σκράπας θα ήθελα να ρωτήσω τι δοσομετρητές (μάρκα και απο πού τους προμηθευτήκατε)χρησιμοποιείτε για υγρά γάλα, νερό κτλ και για στερεά αλεύρι κτλ γιατί νομίζω ότι πράγματι η ζαχαροπλαστική θέλει ακρίβεια...

Link to comment
Share on other sites

π πιο ευκολος δοσομετρητής για υγρά .... είναι ενα μπουκάλι που πίνου γάλα τα μωρά μας ! :)

για στερεά εχω μια γυάλινη κανάτα απο την Βεφα , που μετράει , αλέυρι ,ζάχαρη κ.τ.λ έχει διαφορετικές μετρήσεις σε 4 μεριές της κανάτας.

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

π πιο ευκολος δοσομετρητής για υγρά .... είναι ενα μπουκάλι που πίνου γάλα τα μωρά μας ! :)

για στερεά εχω μια γυάλινη κανάτα απο την Βεφα , που μετράει , αλέυρι ,ζάχαρη κ.τ.λ έχει διαφορετικές μετρήσεις σε 4 μεριές της κανάτας.

 

Αισθάνομαι πολύ πολύ πολύ περίφανη. Χρησιμοποιώ τους ίδιους δοσομετρητές με την καλύτερη μαγείρισσα του φόρουμ.

Όχι ότι το αποτέλεσμα είναι ίδιο με το δικό της, αλλά μια μέρα αισιοδοξώ να τη φτάσω. :lol::lol::lol::cool::cool::cool:

Link to comment
Share on other sites

π πιο ευκολος δοσομετρητής για υγρά .... είναι ενα μπουκάλι που πίνου γάλα τα μωρά μας ! :)

για στερεά εχω μια γυάλινη κανάτα απο την Βεφα , που μετράει , αλέυρι ,ζάχαρη κ.τ.λ έχει διαφορετικές μετρήσεις σε 4 μεριές της κανάτας.

 

.. Χρησιμοποιώ τους ίδιους δοσομετρητές με την καλύτερη μαγείρισσα του φόρουμ...

 

το άλλο με τον τοτό το ξέρεις !!! :lol:

 

και εγω χαίρομαι που χρησιμοποιούμε τους ιδιους δοσομετρητές Μαράκι μου ! :D

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites

εκει που σιδερωνετε το σιδερο αποφασιζει να πει και να πεσει πανω στην σταμπα που εχει η μπλουζα.. να σου η σταμπα χαιρεταει απο το σιδερο.. κανενα αγχος!! τριψτε το σιδερο με αλουμινοχαρτο οσο ειναι ζεστο ως καυτο (προς αποφυγη ατυχηματος ας ειναι καλυτερα εκτος πριζας) και το σιδερο θα ερθει στην παλια του μορφη :wink: χωρις ανεπιθυμητες σταμπες!! (δοκιμασμενο.. λιγο υπομονη θελει στο τριψιμο)

 

ειπα και εγώ, μήπως θα λεγες τρόπο να διορθωθεί η στάμπα! :shock::D:D

zRssp3.png

WTxwp3.png

Link to comment
Share on other sites

εκει που σιδερωνετε το σιδερο αποφασιζει να πει και να πεσει πανω στην σταμπα που εχει η μπλουζα.. να σου η σταμπα χαιρεταει απο το σιδερο.. κανενα αγχος!! τριψτε το σιδερο με αλουμινοχαρτο οσο ειναι ζεστο ως καυτο (προς αποφυγη ατυχηματος ας ειναι καλυτερα εκτος πριζας) και το σιδερο θα ερθει στην παλια του μορφη :wink: χωρις ανεπιθυμητες σταμπες!! (δοκιμασμενο.. λιγο υπομονη θελει στο τριψιμο)

 

ειπα και εγώ, μήπως θα λεγες τρόπο να διορθωθεί η στάμπα! :shock::D:D

 

υπάρχειιιιιιι.. εφοδιαζεσαι μαρκαδορους απο οοοοοοοολα τα χρωματα και αρχιζεις την ζωγραφικη.. ενταξει μπορει να μην εισαι και πικασσο αλλα κατι θα καταφερεις.. :P:P:P:P:P

Link to comment
Share on other sites

Το σπίτι σας θυμίζει παιδότοπο και τα παιδιά δεν μαζευουν τα παιχνίδια;

Λύση: Αφήστε τα παιδιά στο σύζηγο και πηγαίνετε για καφέ να ηρεμήσετε.

Η καλυτερη συμβουλη! :D

 

Η συμβουλή είναι καλή αρχικά αλλά όταν επιστρέψουμε σπίτι εκτός από παιδότοπο το σπίτι θα θυμίζει και βομβαρδισμένο τοπίο, ο σύζυγος άμαχος πληθυσμός και σεις θα σκέφτεστε: να μετακομίσω στην καφετέρια ή να παραγγείλω ΤΩΡΑ εκείνη την όμορφη άσπρη μπλούζα με τα μανίκια που δένουν πίσω; :roll::roll::roll:

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

για στερεά εχω μια γυάλινη κανάτα απο την Βεφα , που μετράει , αλέυρι ,ζάχαρη κ.τ.λ έχει διαφορετικές μετρήσεις σε 4 μεριές της κανάτας.[/color]

 

και'γω αυτήν χρησιμοποιω αλλα την χρησιμοποιω στα ΠΑΝΤΑ και στα υγρα.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...