Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

HELP με Ν3655/2008-μείωση εισφορών για νέες μητέρες-ΤΣΜΕΔΕ!!


Recommended Posts

Όπως για το ΤΕΒΕ, έτσι και για το ΤΣΜΕΔΕ (το ταμείο των μηχανικών) ισχύει από 3-4-2008 σύμφωνα με το Ν.3655/3.4.2008 μείωση κατά 50% των εισφορών στους κλάδους Κύριας Σύνταξης και Ειδικής Προσαύξησης στις μητέρες ασφαλισμένες κατά τους πρώτους 12 μήνες που έπονται εκείνου της γέννησης του παιδιού.

 

Δείτε κι εδώ:

http://www.tsmede.gr/ann_info.asp?ann_id=37

 

ΘΕΜΑ : Μείωση κατά 50% των ασφαλιστικών εισφορών

Με το Ν.3655/3.4.2008 προβλέπεται η μείωση κατά 50% των εισφορών στους κλάδους Κύριας Σύνταξης και Ειδικής Προσαύξησης στις μητέρες ασφαλισμένες κατά τους πρώτους 12 μήνες που έπονται εκείνου της γέννησης του παιδιού.

 

π.χ. Ημερομηνία γέννησης 2/5/2008, από 1/6/2008 έως 30/5/2009 έχει έκπτωση ΚΣ και Ειδική Προσαύξηση

 

Η έκπτωση στην Ειδική Προσαύξηση είναι το 50% του 12% της πρώτης ασφαλιστικής κατηγορίας όπως αυτή διαμορφώνεται εκάστοτε (ν.3518/06 αρ.4 παρ.2)

 

π.χ. Ειδική Προσαύξηση (6/8/2008) 81,57 X 50% = 40,78 ευρώ

 

Η ΕΚΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ

 

Για να πραγματοποιηθεί η μείωση οι ενδιαφερόμενες πρέπει να προσκομίσουν στο Ταμείο ληξιαρχική πράξη γέννησης.

 

Οι γυναίκες που απέκτησαν παιδιά πριν την ψήφιση του Ν.3655/08 ήτοι πριν 3/4/2008 δικαιούνται μειωμένη καταβολή απο 3/4/2008 και για όσο χρονικό διάστημα υπολείπεται μέχρι την συμπλήρωση 12μηνου μετά το μήνα που έλαβε χώρα ο τοκετός.

 

π.χ. τοκετός 2/2/2008 : έκπτωση από 3/4/2008 έως 28/2/2009

 

 

Άντε να δούμε πότε θα αξιωθούμε όλοι/ες μας, να διεκδικούμε -και αν απολαμβάνουμε- τα δικαιώματα μας. Είμαι τόσο αγανακτισμένη. Τόσο καιρό από το ΤΣΜΕΔΕ δεν έμαθα τίποτα, καλά που το ανακάλυψα μόνη μου, και άντε τώρα να τρέχω να παίρνω επιστροφή από τις κρατήσεις, μετά από 3 (!!!) χρόνια-όπως μου είπαν... Αίσχος! :evil:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το θέμα έχει αναφερθεί πολλές φορές εδώ στο φορουμ και ισχύει και για το ΤΣΜΕΔΕ και για τον ΟΑΕΕ και για όλα τα ταμεία που υπάγονται στο Υπουργείο Απασχόλησης...τουλάχιστον αυτό αναφέρει ο νόμος Ν.3655/3.4.2008.

 

Η υπηρεσία μου όμως (είμαι δημόσιος υπάλληλος) αν και της έχω πάει όλα τα απαραίτητα έγγραφα για να ενημερωθεί δυστυχώς δεν ήξερε τίποτα μέχρι τώρα και προσπαθεί να βγάλει άκρη με το ΤΣΜΕΔΕ έτσι ώστε να μην μου κρατάνε το 100% αλλά το 505 από την κύρια σύνταξη...ελπίζω να μην έχω προβλήματα στο τέλος... :(

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γιεα χαρά σε όλους!

 

Σας παρακαλώ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ας με βιηθήσει γιατί είναι επείγον.

 

Σύμφωνα με τον νόμο 3655/2008 (ΦΕΚ 58/Α'/3-4-2008) οι νέες μητέρες ασφαλισμένες στο ΤΣΜΕΔΕ, ΟΑΕΕ, ΙΚΑ κλπ δικαιούνται μείωση των εργοδοτικών εισφορών 50% για το πρώτο έτος μετά την γέννηση του παιδιού.

Συγκεκριμένα ο νόμος γράφει:

Οι εισφορές του κλάδου κύριας σύνταξης με τις

οποίες βαρύνονται οι γυναίκες ασφαλισμένες Φορέων

Κύριας Ασφάλισης αρμοδιότητας του Υπουργείου Απα−

σχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας μειώνονται κατά

50%, κατά το δωδεκάμηνο απασχόλησης που ακολουθεί

το μήνα του τοκετού. Για τους κλάδους κύριας ασφά−

λισης−σύνταξης αυτοαπασχολουμένων, που προβλέ−

πεται καταβολή μειωμένων εισφορών από άλλη αιτία,

δεν επιτρέπεται η σώρευση μειώσεων αλλά ισχύει το

μεγαλύτερο ποσοστό μείωσης.

Σε περίπτωση λήψης επιδόματος λοχείας, η ανωτέ−

ρω μείωση των ασφαλιστικών εισφορών κλάδου κύριας

σύνταξης χωρεί κατά το δωδεκάμηνο που έπεται της

λήξης της επιδότησης λόγω λοχείας.

 

Εγώ είμαι μηχανικός του Δημοσίου (έγκυος 8 μηνών) και έτσι η μείωση αυτή πρέπει να γίνει από το γραφείο μισθοδοσίας της υπηρεσίας μου. Αλλά αυτοί διαφωνούν με την εφαρμογή του νόμου καθώς επικοινώνησαν με το υπουργείο εργασίας, του οποίου την απάντηση αναμένουν και γραπτώς σύντομα, και το οποίο προφορικά τους είπε ότι αυτός ο νόμος πρέπει να εφαρμόζεται μόνο σε νέες μητέρες που εργάζονται κανονικά μετά την γέννα του παιδιού τους και δεν χρησιμοποιούν δηλαδή το 9μηνο ανατροφής και μόνο σε αυτούς τους μηχανικούς του δημοσίου που έχουν και κρατήσεις ΙΚΑ (αλήθεια ποιοι είναι αυτοί?)!!!!! Όλα αυτά πουθενά δεν αναγράφονται αλλά από το γραφείο μισθοδοσίας μου είναι σχεδόν βέβεαιοι ότι δεν το διακιούμαι και κυρίως γιατί ο νόμος αναφέρει ότι αφορά "ασφαλισμένες Φορέων Κύριας Ασφάλισης αρμοδιότητας του Υπουργείου Απασχόλησης και Κοινωνικής Προστασίας" και θεωρούν ότι το ΤΣΜΕΔΕ δεν είναι αρμοδιότητος του Υπουργείου Απασχόλησης.!!!

 

Θα τρελαθώ γιατί όλες αυτές οι ερμηνείες μου φαίνονται εντελώς αυθαίρετες και ίσα ίσα το ΤΣΜΕΔΕ μου είχε πει ότι φυσικά το δικαιούμαι και οι κρατήσεις πρεπει να αναπροσαρμοστούν από την υπηρεσία μου μόλις πάω την ληξιαρχική πράξη γέννησης του παιδιού μου. Η υπηρεσία μου από την άλλη δεν έχει τρόπο να μειώσει στο σύστημα της κατά 50% τις κρατήσεις μου και έτσι το ψάχνει ενταντικά και πιστεύει ότι ακόμη και στην τελική αν δικαιούμαι την μείωση των κρατήσεων τότε δεν πρέπει να γίνει από την υπηρεσία αλλά το ΤΣΜΕΔΕ να μου επιστρέψει κάποια χρήματα. Αυτό φυσικά γίνεται μόνο στους ελευθερους επαγγελματίες κάτι που πλέον δεν είμαι και θεωρώ ότι πρέπει να βρουν τρόπο στο συστημα τους να κάνουν αυτήν την μείωση.

 

ΕΛΕΟΣ ΕΧΩ ΤΣΑΤΙΣΤΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΜΕ ΟΛΑ ΑΥΤΑ γιατί θεωρούσα ότι η εφαρμογή του νόμου αυτού θα ήταν μια πολύ απλή διαδικασία και δεν μπορώ με την κοιλιά τούρλα να τρέχω τώρα σε ΤΣΜΕΔΕ, υπηρεσίες και υπουργεία....εξάλλου ξέρω τόσο κόσμο νέες μητέρες που έχουν κάνει χρήση κανονικά αυτού του νόμου κάνοντας παράλληλα και χρήση του 9μηνου...

 

Εχω πελαγώσει...

 

Για αυτό σας παρακαλαώ αν κάποιος ξέρει κάτι σχετικά ας πει την άποψη του και ας με βοηθήσει...

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων! :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω που κολλάνε αφου το λεει ξεκαθαρα!!!

εγω κανω χρηση της 9μηνης αδειας (ανηκω στο υπουργειο παιδειας, ειμαι καθηγητρια) και επιδη το εμαθα καθυστερημενα δεν μου κρατανε καθολου τους αντιστοιχους κλαδους ωστε να συμψηφιστουν.

Ειναι υποχρεωμενη να σου κανουν τη μειωση αλλωστε αυτο ειναι θεμα του ΤΣΜΕΔΕ και οχι της υπηρεσιας σου. Η αποφαση αυτη ισχυει για ολα τα ταμεια απλα το ΤΣΜΕΔΕ εφαρμοζει το νομο. Αν θες μπορεις να κανεις μια ερωτηση με εγγραφο, φαξ, email στο ΤΣΜΕΔΕ και να περιμενεις απαντηση ή να πας απο εκει.

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ngeo23 σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...το λινκ που έβαλες δεν μου ανοίγει όμως...

μόλις μίλησα και με ΤΣΜΕΔΕ και μου είπαν ότι καλά κάνει η υπηρεσία μου και περιμένει έγγραφη απάντηση απο το Υπ. Απασχόλησης...γενικά μου είπαν δεν το έχει εφαρμόσει το ΤΣΜΕΔΕ σε πολλές μισθωτούς μηχανικούς αυτό και μάλλον είμαι από τις πρώτες αλλά θεωρούν ότι το 9μηνο δεν πρέπει να μπλέκεται μιας και σε αυτούς τους 9 μήνες οι κρατήσεις μου γίνονται κανονικά άσχετα που δεν πηγαίνω δουλεια θεωρούμαι απασχολούμενη...άλλωστε μου είπαν την προωωθηση της μητρότητας θα ηταν αυτός ο νομος αν έβαζε τέτοιους όρους...

παρόλα αυτά εγώ τώρα πρέπει να περιμένω το Υπ. Απασχόλησης να απαντήσει στην υπηρεσία μου...

αρμόδια για την μείωση των κρατήσεων είναι το τμήμα μισθοδοσίας της υπηρεσίας μου και οχι το ΤΣΜΕΔΕ το οποίο απλά θα δώσει την εντολή...η δε υπηρεσία μου δεν θέλει από ότι κατάλαβα να κάνει κάτι γιατί το μηχανογραφικό τους σύστημα δεν υποστηρίζει αυτήν την μείωση 50% και δεν ξέρουν πως να το κανουν!!! και πετάνε το μπαλάκι να μου κάνει την μείωση το ΤΣΜΕΔΕ και να μου επιστρέψει αυτό τα λεφτά!! Κάτι το οποίο φυσικά γίνεται μόνο για τους ελευθερους επαγγελματίες και κάνει κανα 2 χρόνια να εφαρμοστεί...ουφ θα σκάσω!!

 

Ξέρεις κάνεις μήπως ποιο είναι το κατάλληλο τμήμα του Υπουργείου απασχόλησης με το οποίο πρέπει να μιλήσω σχετικά με αυτόν τον νόμο?? :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη αλλα μου φαινεται απιστευτο αυτο που λες, και εγω δημοσιος υπαλληλος και εσυ και να μην ισχυουν τα ιδια...θα μου πεις, εσυ παιρνεις λογικα επιδομα 500? που δε μου το δινουν εμενα οποτε τι να πω, δε βγαζεις ακρη.

κατσε να το ξανακανω το link

http://www.tsmede.gr/ann_info.asp?ann_id=37

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη αλλα μου φαινεται απιστευτο αυτο που λες, και εγω δημοσιος υπαλληλος και εσυ και να μην ισχυουν τα ιδια...θα μου πεις, εσυ παιρνεις λογικα επιδομα 500? που δε μου το δινουν εμενα οποτε τι να πω, δε βγαζεις ακρη.

κατσε να το ξανακανω το link

http://www.tsmede.gr/ann_info.asp?ann_id=37

 

ναι το έχω δει το λινκ και το ίδιο μου παραθεσαν με εμαιλ απο το τσμεδε αλλά δεν τους φτάνει αυτό...αστα να πανε τα έχω πάρει άσχημα... :mad:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

οκ εβγαλα άκρη με υπουργείο απασχολησης απο τα τηλέφωνα (φοβερό και αυτό εξεπλάγην πολύ θετικά) και μου είπαν προφορικά ότι και φυσικά το διακιούμαι ασχέτως 9μηνου και ότι το εγγραφο θα απαντηθει και γραπτως προς την υπηρεσια μου...τωρα πασχει η εφαρμογή του νομου!! πρεπει δηλαδη να πεισθει η υπηρεσια μου να μου μειωσει τις κρατησεις αυτη και να μην πεταξει το μπαλακι στο ΤΣΜΕΔΕ που θα κανουν να επιστρεψουν λεφτα χρονια...αχ τι τραβαμε! :?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 months later...

Κορίτσια καλησπέρα!Εγώ που έχω ασφάλιση ΤΣΜΕΔΕ είμαι ελεύθερος επαγγελματίας (κόβω δελτίο παροχής υπηρεσιών) το δικαιούμαι?

Το μπουμπουρίνι μου θηλάζει από τις 4 Ιουλίου 2008!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Μυρτώ!!! Μόνο που και γω σήμερα το διάβασα γέννησα τον Ιούλιο του 2008 και ενώ πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ ληξιαρχική πράξη γέννησης του μωρού για βιβλιάριο υγείας 1) δεν μου είπαν τίποτα για μειωμένες εισφορές και 2)όταν μουρθε το χαρτί να πληρώσω την εισφορά του 6μήνου τον Οκτώβριο 2008 ήταν ολόκληρο το ποσό. :evil: Τι πρέπει να κάνω τουλαχιστον για να πληρώσω το 50% τώρα τον Απρίλιο? Αναδρομικά μπόρω να πάρω τα λέφτα που έδωσα τον Οκτ.από το Τσμεδε?Διάβασα ότι και συ δεν το έμαθες έγκαιρα τα πήρες τελικά αναδρομικά?

Το μπουμπουρίνι μου θηλάζει από τις 4 Ιουλίου 2008!!!

Link to comment
Share on other sites

Χα,χα,εγώ είμαι ανίατη περίπτωση αναβλητικότητας, όχι δεν τα πήρα αφού ούτε καν τα ζήτησα! Δικαιούμαι μόνο 3 μήνες βέβαια αλλά γιατί να μην τα πάρω...Πάντως, ναι, θα τα πάρεις αναδρομικά, το πότε είναι ένα άλλο θέμα!

 

Αρχιτέκτονας είσαι;

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι πολιτικός μηχανικός?Έσυ?Πάντως θα τους πάρω αύριο τηλέφωνο και θα σε ενημερώσω αν ενδιαφέρεσαι φυσικά :) Θα περάσω και από κει κάποια στιγμή.Σας διαβάζω στην ενότητα θηλασμός Καφέ au lait!Από κει πρωτο διαβασα γι'αυτό το νόμο ναστε καλά :D

Το μπουμπουρίνι μου θηλάζει από τις 4 Ιουλίου 2008!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ο νομος το λεει, θα τα παρουμε αναδρομικα, δε χανονται οποτε μην ανησυχειτε

και εγω Δεκεμβρη /2008 ΤΕΒΕ Αγ Δημητριου και μυριζαν ακομα τα νυχια τους.

Οσο για την επιστροφη, ε θα περιμενω μηνες!!!!

 

 

ελπιζω συντομα να βγαλετε ακρη

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας!!

Προς απλή πληροφόρηση....

Μέχρι σήμερα 20/07/2009, και το θέμα δεν εχει ξεκαθαριστει ακομα.

Με ενημέρωσαν απο την εταιρία που δουλεύω (που παρεπιπτοντως, σε κάτι τέτοια θέματα είναι πολύ τυπικοί), πως κι αυτοι περιμένουν να πάρουν μια γραπτη απάντηση και για τις ασφαλισμένες του ΤΣΜΕΔΕ, αλλά και του ΙΚΑ.

Βεβαια μου ειπαν πως δεν υπαρχει περίπτωση να χασω τα χρήματα που δικαιούμαι και όποτε ισχυσει ο νόμος θα τα πάρω αναδρομικά.

 

Ελπίζω σύντομα να μάθουμε τα καλά νέα!!

[url=http://lilypie.com][img]http://b1.lilypie.com/xpGNp2/.png[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, για τις ελεύθερες επαγγελαματίες:

Η μείωση ισχύει για 1 χρόνο που ξεκινάει από τον μήνα γέννησης του παιδιού.

πχ για μένα από Απρίλη σε Απρίλη. Επειδή είχα ήδη πληρώσει το τρέχον εξάμηνο όταν πήγα στο ΤΣΜΕΔΕ για να ασφαλίσω το μωρό μου είπαν ότι, για τους 3 μήνες που δικαιούμαι μείωση μέσα στο τρέχον εξάμηνο πρέπει να κάνω αίτηση επιστροφής (θα τα παρω το λιγότερο σε 2 χρόνια πίσω, γκρρρρρ). Αν δεν το είχα πληρώσει, θα μου το αφαιρούσαν.

Για τα επόμενα εξάμηνα, θεωρητικά θα μου έρθει το ποσό μειωμένο, αλλά αν όχι να πάω από κει να το τακτοποιήσω.

Αυτά

KbCJp2.pngEYukp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μήπως ισχύει για όλες? Γιατί όταν πήρα στο ταμείο όπου πληρώνω κρατήσεις για τη σύνταξη (ώστε να διευκρινήσω κάτι για τον ΟΑΕΔ) μου είπαν "να ξέρεις μόνο ότι με το νέο νόμο μπορείς να πληρώνεις χαμηλότερες εισφορές για έναν χρόνο από τη λήξη της άδειας λοχείας. Μίλα με τον εργοδότη".

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Ξανα-φέρνω το θέμα...

Εγώ είμαι στο Δημόσιο και έχω ΤΣΜΕΔΕ. Ξέρει καμία κοπέλα πως πρέπει να κινηθώ για να πάρω τα χρήματα? Μου είπαν από τη μισθοδοσία μου, ότι πρέπει να πάω στο ΤΣΜΕΔΕ να τα ζητήσω πίσω, γιατί έχει περάσει καιρός και δεν μπορώ να το κάνω από την υπηρεσία μου (εχω γεννήσει Οκτώβρη του 08 - αλλά τώρα έμαθα για τον νόμο αυτό). Στα δίνουν πίσω ή θα κάνω την αίτηση και δεν θα τα πάρω ποτέ??

--αντίστοιχα είχα κάνει αίτηση το 2007 για κάποια ασφάλιστρα που μου είχαν κρατήσει διπλά, και ακομη δεν τα έχω πάρει--(δεν τα έχω κινηγήσει κιόλας γιατί με τόσα τρεχάματα τα είχα ξεχάσει!!!

Τωρα το πήρα απόφαση θα πάω και για τις δυο υποθέσεις, απλά αν ξέρει κάποια να μου πει την διαδικασία για το ΤΣΜΕΔΕ και αν έχω ελπίδα...!!??

Please help!! όλα όλα πρέπει να είναι πάνω από 1000 ευρώ..

y9qxp2.pngGgOLp3.png
Link to comment
Share on other sites

δικαιούμαστε να πληρώνουμε τις μισές εισφορές για ένα χρόνο μετά τη γέννηση του παιδιού..ούτε εγώ το ήξερα και το έκανα εκ των υστέρω (μην αφήσεις να παρέλθει διετία)

τα χαρτιά είναι τα εξής

ληξιαρχική πράξη γέννησης

οι αποδείξεις πληρωμης του ΤΣΜΕΔΕ

αίτηση που σου δίνουν εκεί...

 

νομίζω ότι για να τα πάρουμε πίσω θα περιμένουμε γύρω στα 2-3 χρόνια..

κάλλιο αργά παρά ποτέ όμως! τι να τους τα χαρίσουμε??

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...