Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με το μπάνιο!!


mininie

Recommended Posts

Κοριτσια αντιμετωπιζω παρομοιο θεμα με το koulouraki.

Το κοριτσακι μου ειναι 2 μηνων και πολυ ησυχο.κλαιει μονο για το γαλατακι της και αυτο την μερα κυριως.Μου κοιμαται 10ωρα ηδη και δεν παραπονιεται για πεινα.οταν ομως παω να την βγαλω απτο μπανακι αρχιζει να γκρινιαζει τρομερα και 3 στις 4 φορες σπαραζει στο κλαμα.δεν την εχουμε ξαναδει ποτε να κλαιει ετσι και στεναχωριομαστε πολυ με τον μπαμπα της.

δεν μπορω να βρω τι την τρομαζει.δεν ειναι πεινα γιατι την εχω κανει μπανιο σκασμενη στο γαλα,εχω και το μπιμπερο διπλα και δεν το θελει.περιττο να πω οτι κλαιει με αναφιλητα.την εχουμε μια ωρα μετα αγκαλια μεχρι να ηρεμησει,δεν πινει με ορεξη και κοιμαται εξαντλημενη απτο κλαμα.

την ωρα του μπανιου της αρεσει πολυ.μου χαμογελαει,της τραγουδω,κουναει χερια-ποδια με χαρα.στο δωματιο που την ντυνω εχω βαλει απτο γδυσιμο αιρ-κοντισιον παντα ναναι ζεστα.με το που την ακουμπαω ανασκελα να αρχισω να την ντυνω αρχιζει.στην καλυτερη την προλαβαινω αν την παρω αγκαλια οταν αρχιζει να γκρινιαζει.

πειτε μου τι μπορει να φταιει η τι κανω λαθος.

καθε βραδυ την ωρα του μπανιου την τρεμω.

ειμαστε τοσο χαρουμενες ολη μερα.

ευχαριστω εκ των προτερων.

 

Μηπως ειναι παγωμενη η επιφανεια που το ακουμπας;;; Για δοκιμασε να εχεις πετσετα απο κατω

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Διαφημίσεις


Γεια σας μανούλες!εμενα είναι κοντά 14,5 μηνών και ξαφνικά στο μπανάκι κλαίει και κάνει το πόδι της ότι θα σκαρφαλώσει και θα βγει.

Να τονίσω ότι τρελένεται για το μπάνιο και θέλω να πιστεύω ότι τέτοιες φτάσεις είναι οι εξαίρεση.

Κατά τη διάρκεια του μπάνιου μαθαίνουμε λεξούλες παίζουμε με χρωματιστά παίχνιδια και τα γνωστά!πολλες φορές δεν ήθελε να βγει!

Τη πρώτη φορά πού το έκανε της είχα πάρει ένα καινούργιο παιχνίδι και πίστεψα ότι ο θόρυβος που έκανε στο νερό ακουμπώντας στη μπανιέρα της ίσως και την τρόμαξε.σημερα που γράφω και ενώ εχθές κάναμε κανονικά μπάνιο πάλι τα ίδια.

Μιλάμε για πολύ κλάμα.

Τι μπορεί να συμβαίνει;

Από ότι διαβάζω εδώ είναι φάση.

Πάντως σήμερα κατάλαβα ότι ίσως νυστάζει ή πονάνε οι τραπεζίτες και δεν έχει όρεξη. Μπάνιο κάνουμε στις 19:00 και 19:40 κοιμάται όποτε δε τη καθυστερώ :)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μανούλες!εμενα είναι κοντά 14,5 μηνών και ξαφνικά στο μπανάκι κλαίει και κάνει το πόδι της ότι θα σκαρφαλώσει και θα βγει.

Να τονίσω ότι τρελένεται για το μπάνιο και θέλω να πιστεύω ότι τέτοιες φτάσεις είναι οι εξαίρεση.

Κατά τη διάρκεια του μπάνιου μαθαίνουμε λεξούλες παίζουμε με χρωματιστά παίχνιδια και τα γνωστά!πολλες φορές δεν ήθελε να βγει!

Τη πρώτη φορά πού το έκανε της είχα πάρει ένα καινούργιο παιχνίδι και πίστεψα ότι ο θόρυβος που έκανε στο νερό ακουμπώντας στη μπανιέρα της ίσως και την τρόμαξε.σημερα που γράφω και ενώ εχθές κάναμε κανονικά μπάνιο πάλι τα ίδια.

Μιλάμε για πολύ κλάμα.

Τι μπορεί να συμβαίνει;

Από ότι διαβάζω εδώ είναι φάση.

Πάντως σήμερα κατάλαβα ότι ίσως νυστάζει ή πονάνε οι τραπεζίτες και δεν έχει όρεξη. Μπάνιο κάνουμε στις 19:00 και 19:40 κοιμάται όποτε δε τη καθυστερώ :)

 

Θα δοκιμαζα να μεταφερω το μπανιο το πρωι η μετα το μεσημεριανο υπνο, μηπως βοηθησει. Επισης ισως ενα ντουζ ορθια αντι να κανει μεγαλο μπανιο;

Link to comment
Share on other sites

Θα δοκιμαζα να μεταφερω το μπανιο το πρωι η μετα το μεσημεριανο υπνο, μηπως βοηθησει. Επισης ισως ενα ντουζ ορθια αντι να κανει μεγαλο μπανιο;

 

Το έχουμε συνδιάσει με τον βραδυνό ύπνο το μπανάκι κατά τις 7 παρά.

Το ντουζ νομίζω ότι θα βοηθήσει περισσότερο!σημερα όρθια την έκανα!

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια μου έκανε και η κόρη μου στους 14 μήνες. Για 2-3 μήνες της φόραγα crocs για να μην έχουμε ατύχημα και κάναμε γρήγορο ντουζάκι.

Μετά της πέρασε φυσικά και δεν ήθελε πάλι να βγει από το μπάνιο :?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το έχουμε συνδιάσει με τον βραδυνό ύπνο το μπανάκι κατά τις 7 παρά.

Το ντουζ νομίζω ότι θα βοηθήσει περισσότερο!σημερα όρθια την έκανα!

 

Μπορει να είναι ήδη πολύ κουρασμένη, ή να καταλαβαίνει ότι πάει για ύπνο μετά και να θυμώνει.

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια μου έκανε και η κόρη μου στους 14 μήνες. Για 2-3 μήνες της φόραγα crocs για να μην έχουμε ατύχημα και κάναμε γρήγορο ντουζάκι.

Μετά της πέρασε φυσικά και δεν ήθελε πάλι να βγει από το μπάνιο :?

 

Πολύ περίεργο :(

Σήμερα πήγε πάλι να μου κάνει τα ίδια...δε νυσταζε υπερβολικά. Ήταν γενικά πολύ ευδιάθετη. Με το που κοιτάει το νερό και το μισό ποδαράκι μέσα άρχισε τη γκρινια( όχι κλάμα) και πήγε να σκαρφαλώσει για να βγει έξω. Τελικά τη ξεγέλασε με παιχνίδια ενώ ήταν όρθια και σιγά σιγά έκατσε.λες να έχει δει κανα όνειρο;;; βλακεία είπα ;;;!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά κάτι τέτοια τα αποκαλούμε "φάσεις" για να μην κουράζουμε και πολύ το μυαλουδάκι μας :lol:

Το πιθανότερο είναι να περάσει πάντως, δεν ξέρω αν θα αργήσετε όσο εμείς, πάντως δε θα είναι έτσι πάντα. Οπότε μη σε προβληματίζει και πολύ.

Μην τη ζορίσεις αν δε θέλει, κάνε της ένα διεκπαιρεωτικό ντουζάκι (ας είναι και 1 λεπτάκι) και βγάζε την έξω. Όταν το μπανάκι δεν είναι πια χαλαρωτικό, νομίζω πως δεν έχει νόημα να το προσπαθεις.

Τον "κενό" χρόνο που θα έχεις μπορείς να τον αξιοποιήσεις διαβάζοντάς της μια ιστορία πχ, αν κάθεται. Μπορείς και να ξεκινάς τη ρουτίνα σας λίγο πιο αργά.

 

(Σε εμάς ξεκίνησε όλο αυτό όταν 1-2 φορές της έφυγαν κακά στην μπανιέρα. Φάνηκε αγχωμένη και κλαψούριζε. Μετά δεν ήθελε καθόλου να κάνει μπάνιο)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...