Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Συμπτωματα τοκετού (πως καταλάβατε ότι θα γεννήσετε;)


Recommended Posts

Κοριτσάκια μου,έχω αγχωθεί λίγο..Εδώ και 3 μέρες νιώθω περίεργα.Δηλαδή όταν περπατάω,νιώθω ένα βάρος εκεί κάτω στο κόκκαλο και που και που κατά τη διάρκεια της μέρας με πιάνει έντονος πόνος χαμηλά στην κοιλιά για λίγα δευτερόλεπτα και πονάει αρκετά η πλάτη μου...Φοβάμαι για τυχόν πρόωρο τοκετό αν και στην εξέταση Β επιπέδου δεν είχαμε τέτοιες ενδείξεις!Υπάρχει κάποια κοπέλα που είχε τέτοιες ενοχλήσεις τόσο νωρίς (σήμερα μπαίνω στην 32η εβδομάδα)??

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 139
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κοριτσάκια μου,έχω αγχωθεί λίγο..Εδώ και 3 μέρες νιώθω περίεργα.Δηλαδή όταν περπατάω,νιώθω ένα βάρος εκεί κάτω στο κόκκαλο και που και που κατά τη διάρκεια της μέρας με πιάνει έντονος πόνος χαμηλά στην κοιλιά για λίγα δευτερόλεπτα και πονάει αρκετά η πλάτη μου...Φοβάμαι για τυχόν πρόωρο τοκετό αν και στην εξέταση Β επιπέδου δεν είχαμε τέτοιες ενδείξεις!Υπάρχει κάποια κοπέλα που είχε τέτοιες ενοχλήσεις τόσο νωρίς (σήμερα μπαίνω στην 32η εβδομάδα)??

DOPPLER ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ?ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΑ ΤΟ ΜΩΡΟ.ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΝΟΙΩΘΩ ΜΟΝΟ ΧΑΜΗΛΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!

[COLOR=Black][URL="http://lb1m.lilypie.com/zqNYp3.png"]Αν είχα 100 καρδιές θα στις χάριζα.Έχω όμως μονάχα μία και στην χαρίζω 100 φορές.[/URL][/COLOR]
Link to comment
Share on other sites

DOPPLER ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ?ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΟ ΝΟΙΩΘΕΙΣ ΣΥΝΗΘΩΣ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΜΗΛΑ ΤΟ ΜΩΡΟ.ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΝΟΙΩΘΩ ΜΟΝΟ ΧΑΜΗΛΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ!!!

 

Ντόπλερ θα κάνω σε 10 μέρες δηλαδή την άλλη Δευτέρα!Μήπως γίνονται όλα αυτά γιατί το μωρό παίρνει θέση?

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια μου,έχω αγχωθεί λίγο..Εδώ και 3 μέρες νιώθω περίεργα.Δηλαδή όταν περπατάω,νιώθω ένα βάρος εκεί κάτω στο κόκκαλο και που και που κατά τη διάρκεια της μέρας με πιάνει έντονος πόνος χαμηλά στην κοιλιά για λίγα δευτερόλεπτα και πονάει αρκετά η πλάτη μου...Φοβάμαι για τυχόν πρόωρο τοκετό αν και στην εξέταση Β επιπέδου δεν είχαμε τέτοιες ενδείξεις!Υπάρχει κάποια κοπέλα που είχε τέτοιες ενοχλήσεις τόσο νωρίς (σήμερα μπαίνω στην 32η εβδομάδα)??

 

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να μιλήσεις με το γιατρό σου και να σε εξετάσει. Το βάρος το νιώθεις γιατι πλέον το παιδί είναι πιο μεγάλο και η πλάτη πονάει από το βάρος που έχεις πάρει. Όσο γα τον πόνο ίσως να είναι συσπάσεις. Συνήθως αυτές οι ΄συσπάσεις είναι προπαρασκευαστικές. Καλό θα ήταν να το κοιτάξεις. Εγώ είχα συσπάσεις από τον 7ο και πήρα yotopar γιατί ο γιατρός φοβήθηκε για πρόωρο τοκετό.

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να μιλήσεις με το γιατρό σου και να σε εξετάσει. Το βάρος το νιώθεις γιατι πλέον το παιδί είναι πιο μεγάλο και η πλάτη πονάει από το βάρος που έχεις πάρει. Όσο γα τον πόνο ίσως να είναι συσπάσεις. Συνήθως αυτές οι ΄συσπάσεις είναι προπαρασκευαστικές. Καλό θα ήταν να το κοιτάξεις. Εγώ είχα συσπάσεις από τον 7ο και πήρα yotopar γιατί ο γιατρός φοβήθηκε για πρόωρο τοκετό.

 

Θα τον πάρω ένα τηλέφωνο να δούμε τι θα μου πει...Ελπίζω να μην θέλει το νινί μου να βγει τόσο νωρίς!!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

σωστα.ΜΙΛΑ ΠΡΩΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΣΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΙ ΣΙΓΟΥΡΗ.ΚΑΙ'ΓΩ ΕΙΧΑ ΣΥΣΠΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ 7ο ΚΑΙ ΕΠΕΡΝΑ ΥΟTOPAR.ΑΛΛΑ ΟΛΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ.

[COLOR=Black][URL="http://lb1m.lilypie.com/zqNYp3.png"]Αν είχα 100 καρδιές θα στις χάριζα.Έχω όμως μονάχα μία και στην χαρίζω 100 φορές.[/URL][/COLOR]
Link to comment
Share on other sites

annoula και κοριτσια γεια σας κι απο μενα

ειχα συσπασεις απο 27 εβδ και τσιμπηματα 'πατηματα' χαμηλα και ειχε κοντυνει ο τραχηλος μου

φυσικα επαιρνα φαρμακα και ξεκουραση

τελικα αεχ φτασει 38 εβδ, εχοντας κοψει απο τις 34 τα φαρμακα και συσπασεις ΠΟΥΘΕΝΑ

πλεον αρχιζω και ανησυχω γιατι δε γενναω...

οποτε μην γχωνεσαι ειναι φυσιολογικα μεχρι ενος σημειου αυτα για την προετοιμασια της μητρας αλλα δε σημαινει οτι γεννας

βεβαια να αποφευγεις την κουραση και το πολυ περπατημα κυριως μεχρι την 36η εβδ

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

annoula και κοριτσια γεια σας κι απο μενα

ειχα συσπασεις απο 27 εβδ και τσιμπηματα 'πατηματα' χαμηλα και ειχε κοντυνει ο τραχηλος μου

φυσικα επαιρνα φαρμακα και ξεκουραση

τελικα αεχ φτασει 38 εβδ, εχοντας κοψει απο τις 34 τα φαρμακα και συσπασεις ΠΟΥΘΕΝΑ

πλεον αρχιζω και ανησυχω γιατι δε γενναω...

οποτε μην γχωνεσαι ειναι φυσιολογικα μεχρι ενος σημειου αυτα για την προετοιμασια της μητρας αλλα δε σημαινει οτι γεννας

βεβαια να αποφευγεις την κουραση και το πολυ περπατημα κυριως μεχρι την 36η εβδ

ΣΕ ΠΟΙΑ ΒΔΟΜΑΔΑ ΕΙΣΑΙ ΤΩΡΑ?ΠΟΤΕ ΕΧΕΙΣ ΠΗΤ?

[COLOR=Black][URL="http://lb1m.lilypie.com/zqNYp3.png"]Αν είχα 100 καρδιές θα στις χάριζα.Έχω όμως μονάχα μία και στην χαρίζω 100 φορές.[/URL][/COLOR]
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις κοριτσάκια!!!

ΑΝΝΟΥΛΑ ΤΟ 87 ΕΙΣΑΙ ΓΕΝΝΗΜΕΝΗ?

[COLOR=Black][URL="http://lb1m.lilypie.com/zqNYp3.png"]Αν είχα 100 καρδιές θα στις χάριζα.Έχω όμως μονάχα μία και στην χαρίζω 100 φορές.[/URL][/COLOR]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι!!!:)

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΙΔΙΟ.ΜΙΚΡΟΜΑΝΟΥΛΕΣ ΔΗΛΑΔΗ!!!!

[COLOR=Black][URL="http://lb1m.lilypie.com/zqNYp3.png"]Αν είχα 100 καρδιές θα στις χάριζα.Έχω όμως μονάχα μία και στην χαρίζω 100 φορές.[/URL][/COLOR]
Link to comment
Share on other sites

ria ειμαι αυριο 38 και περιμενω 25/12/2010

ο γιατρος ειπε περιμενουμε μεχρι 28/12

το θεμα ειναι οτι εδω και πανω απο 2 μηνες νομιζα οτι γενναω δε γενναω καθε μερα και τωρα τιποτα

ελπιζω μεχρι το αλλο σαββατο να εχω γεννησει...

Z57wp3.png dQOzp3.png

25/12/10 πήραμε το καλύτερο δώρο

Link to comment
Share on other sites

ria ειμαι αυριο 38 και περιμενω 25/12/2010

ο γιατρος ειπε περιμενουμε μεχρι 28/12

το θεμα ειναι οτι εδω και πανω απο 2 μηνες νομιζα οτι γενναω δε γενναω καθε μερα και τωρα τιποτα

ελπιζω μεχρι το αλλο σαββατο να εχω γεννησει...

ΕΓΩ ΕΧΩ 27/12 ΚΑΙ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΠΛΑΚΟΥΝΤΑ ΕΧΕΙ ΒΑΘΜΟ ΩΡΙΜΑΝΣΗΣ 3 ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ.ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΟΝΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ ΠΟΥ ΠΕΦΤΩ ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΤΟ ΝΟΙΩΘΩ.

[COLOR=Black][URL="http://lb1m.lilypie.com/zqNYp3.png"]Αν είχα 100 καρδιές θα στις χάριζα.Έχω όμως μονάχα μία και στην χαρίζω 100 φορές.[/URL][/COLOR]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ax κοριτσια μολυ θυμιζετε τις αγωνιες μου στην κορη μου!!! Λοιπον να σας πω κι εγω τα συμπτωματα μου. Απο τον 5ο ειχα συσπασεις βαση υπερυχογραφηματος κι επαιρνα πρεπαρ. 36η εβδομαδα τα εκοψα κ περιμενα να γεννησω...πουθενα η μικρη!!!! 3 μερες πριν την ΠΗΤ μου ξυπναω απο το μεσημεριανο μου υπνο με πονους χαμηλα σαν να θελω να παω τουαλετα για το 2ο ...να προσπαθω αλλα τιποτα. Ειχαμε τη φαεινη ιδεα να μετραμε αν τα πονακια που ενιωθα ηταν κατα τακτα χρονικα διαστηματα. Κ ναι!!!!!!!!!!!! τελικα καθε συγκεκριμενα λεπτα πονουσα κ μετα ο πονος εφευγε, κ μετα παλι απο την αρχη!!!!!!!Ξεκινησα με 10 λεπτα γυρω στις 4 το μεσημερι κ ξεκινησα με πονακια καθε 2 λεπτα γυρω στις 8 που ξεκινησα για το μαιευτηριο. Το θεμα ειναι οτι τα αρχικα πονακια ειναι πολυ ισχνα στον πονο κ δεν τα καταλαβαινεις. Εσυ περιμενεις να σφαδαζεις (βλεπε κ τις ταινιες) να ουρλιαζεις κ τα πονακια αυτα ειναι υπερ υποφερτα.Τα ουρλιαχτα κ οι πονοι ερχονται πολυ αργοτερα.Αν πονας παρα πολυ σημαινει οτι γεννας κ πολυ συντομα. Παντως επιεδη τωρα πια ξερω κ δεν αγχωνομαι για το ποτε γενναω (ο αντρας μου βεβαια ακομα σε καθε πονακι βαζει ζελε στα μαλλια κ περιμενει) σας λεω οτι τα απλα πονακια ή πιεσεις χαμηλα ή οτιδηποτε αλλο το οποιο συμβαινει μια φορα κ δεν επανερχεται σε συντομο χρονικο διαστημα να μη σας αγχωνει!!!!!!!Ετσι αγχωνομουν κι εγω σε καθε πονακι κ τελικα γεννησα 39η εβδομαδα!!!!!Καλη λευτερια σε ολες μας!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια ειμαι στην 33η εβδομαδα και εδω και 3 μερες ποναω ελαφρα χαμηλα πολυ χαμηλα σχεδον νομιζω πως ο πονος ειναι στο σημειο της ουριθρας!!ιοχι εξωτερικα.

!με ποναει και η μεση οταν αλλαζω πλευρο στον υπνο-και η πλατη απο αριστερα και το χερι αριστερα!φανταζομαι πως θα εχω πιαστει απο κρυο...γι αυτα τα συμπτωματα-αλλα με αγχωνει ο πονος χαμηλα.....ντοπλερ θα κανω σε 10 μερες!μηπως α ανησυχησω και να παω νωριτερα??

Link to comment
Share on other sites

tracy νομιζω οτι απλα το μωρο κατεβηκε γι αυτο νιωθεις την πιεση στην ουρηθρα.Ειναι λογικο το μωρο να κατεβαινει σιγα σιγα! Εχουμε βαρυνει κι ολας κ η πλατη μας ποναει ετσι κι αλλιως! Νομιζω παντως οτι ντοπλερ πρεπει να κανεις στην εβδομαδα που εισαι μεχρι 34η. Αργεις πολυ σε 10 μερες!!!!

RSvcp2.png wNVQp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια είμαι στην 39η εβδομάδα.Έχω κάτι πονάκια περιόδου αλλά τίποτα ακόμη.Ανυπομονώ να γεννήσω.Ο γιατρός μου είπε ότι είναι χαμηλά το παιδί αλλά ότι δεν έχει πάρει ακόμη θέση.θα γεννήσω φυσιολογικά?Υπάρχει περίπτωση να πάρει θέση τελευταία στιγμή?

Link to comment
Share on other sites

tracy νομιζω οτι απλα το μωρο κατεβηκε γι αυτο νιωθεις την πιεση στην ουρηθρα.Ειναι λογικο το μωρο να κατεβαινει σιγα σιγα! Εχουμε βαρυνει κι ολας κ η πλατη μας ποναει ετσι κι αλλιως! Νομιζω παντως οτι ντοπλερ πρεπει να κανεις στην εβδομαδα που εισαι μεχρι 34η. Αργεις πολυ σε 10 μερες!!!!

σ ευχαριστω πολυ για την απαντηση...;)

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΡΧΙΣΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΚΙΤΡΙΝΙΚΑΦΕ ΥΓΡΑ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ.ΠΟΝΑΚΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΛΕΤΕ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΗΜΕΡΑ?Η ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ 24ΩΡΑ? ΠΗΤ ΕΙΝΑΙ 23/12

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΑΡΧΙΣΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΚΙΤΡΙΝΙΚΑΦΕ ΥΓΡΑ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΕΤΟΙΜΑΖΟΜΑΙ.ΠΟΝΑΚΙΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ.ΛΕΤΕ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΣΗΜΕΡΑ?Η ΘΑ ΠΕΡΑΣΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ 24ΩΡΑ? ΠΗΤ ΕΙΝΑΙ 23/12

 

Καλησπέρα! Δεν ξέρω να σου πω για τα κιτρινοκαφέ υγρά, μπορώ να σου πω, όμως, τι συμπτωματα είχα εγώ, που γέννησα πριν απο 2 εβδομάδες. Το προηγούμενο βράδυ ειχα λίγο ανήσυχο ύπνο, ξυπνώντας πολλές φορές για τουαλέτα. Το πρωί άκουσα ένα μικρό κρακ και κατάλαβα λίγα περισσότερα υγρά στο εσώρουχο και ελαφρά πονάκια χαμηλά. Ε, μετά είδα λίγο ροζ στο εσωρουχο και ολα αυτά από τις 7 το πρωί μέχρι τις 10, που ξεκίνησα για το μαιευτήριο. Στο αυτοκίνητο ένιωσα να μου σπάνε τα νερά και στην είσοδο του ΙΑΣΩ νιώθω να τρέεεεχουν τα νερά στα πόδια μου!!! 15.50 γέννησα τον μπεμπούλη μου! Με το καλό και σε σένα εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Να ρωτήσω κάτι λίγο άσχετο...Άκουσα τη Μενεγάκη να λέει πως όταν γεννούσε κρατιόταν να μη φωνάζει για να μη λένε όσοι ήταν απέξω: άκου...η Μενεγάκη φωνάζει που γεννάει!!!!

Και μου δημιουργήθηκε η απορία...Ο κόσμος θα είναι έξω από την αίθουσα και θα ακούνε;;;Δε μαρέσει σαν ιδέα...:roll:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...