Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλια και ασφάλεια


aglaia

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τώρα άρχισα να ασχολούμαι με το θέμα εμβόλια και είπα να σας μεταφέρω την εμπειρία από την ανηψιά μου. Όταν έκανε το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς που δεν είναι στα "υποχρεωτικά" παρουσίασε μεγάλες μελανιές σε όλο της το σώμα σε 2 μέρες... κατέληξε να νοσηλευτεί επειδή της είχαν πέσει τα αιμοπετάλια και στο τσακ γλύτωσε την μετάγγιση. Στο Παίδων την είπαν πως πάρα πολλά παιδιά είχαν προβλήματα από το συγκεκριμμένο εμβόλιο...

Θα μελετήσω γύρω από το θέμα και θα επανέλθω...

Πάντως σκέφτομαι συνεχώς πόσα πράγματα που όλοι τα θεωρούν δεδομένα έχω ανατρέψει από όταν σας γνώρισα....

- θηλασμός όσο και όποτε θέλει το μωρό (οι άλλοι κάθε 3 ώρες)

- θηλασμός από το ένα στήθος στο γεύμα (οι άλλοι 10 λεπτά από το ένα, 10 από το άλλο στο γεύμα)

- αποκλειστικός θηλασμός τουλάχιστον μέχρι τον χρόνο...γιατί όχι και 2 χρόνια (οι άλλοι 40 μέρες με το ζόρι και συμπλήρωμα)

- πιπίλα δεν χρειάζεται (οι άλλοι 15 πιπίλες)

- χαμομήλι δεν χρειάζεται (οι άλλοι χαμομήλι για τους κολικούς )

- το ριζάλευρο δεν προσφέρει τίποτα ( οι άλλοι τόνοι ριζάλευρου)

- οι κρέμες εμπορίου και τα επιδόρπια γιαουρτιού πρέπει να αποφεύγονται (οι άλλοι τόνοι από κρέμες εμπορίου και επιδόρπια γιαουρτιού) ...

να συνεχίσω?????????????????????????????????

Το επόμενο θα είναι για τα εμβόλια...περιττό να σας πω πως η μαμά μου (και δυστυχώς για εκείνες και οι φίλες μου )με κοιτάνε σαν εξωγήινη πλέον...

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

Φένια πολύ καλά τα λες. Θα ήθελα να προσθέσω και μερικά άλλα σημεία στη λίστα σου, αλλά μια και η συζήτηση στο φόρουμ αυτό περιστρέφεται γύρω από τα εμβόλια, θα αρκεστώ στο πιο σημαντικό, για μένα, σημείο:

- Μακριά απ' όλα τα παιδικά καλλυντικά που συστήνουν οι παιδίατροι. Είναι γεμάτα καρκινογόνες ουσίες. Είναι πραγματικά κρίμα να φορτώνουμε το τρυφερό δερματάκι των μωρών μας μ' αυτά τα επικίνδυνα χημικά. Επιλέξτε πιστοποιημένα βιολογικά καλλυντικά, τα πιο αγνά που θα βρείτε. Δεν χρειάζεται να καταξοδευτείτε: ένα αγνό σαπουνάκι, ένα λαδάκι χαμομηλιού ή καλέντουλας και ένα βάλσαμο ίσως, αρκούνε. Προσοχή, μακρυά από τα πανάκριβα "φυσικά" προϊόντα απάτες, π.χ. Κορρές, Mastic Spa. Αν ήμουνα δικηγόρος θα τους κινούσα αγωγή για σκανδαλωδη παραπλάνηση του κόσμου. Είναι εξίσου γεμάτα χημικά και καρκινογόνες ουσίες. Και τέλος, όχι στα χημικά μωρομάντηλα του εμπορίου (ένα βαμβακερό πανάκι βουτηγμένο σε νερό αρκεί), και αγνοήστε τη συμβουλή των παιδιάτρων για επάληψη των μωρών με diaper cream μετά από κάθε αλλαγή-τρελλάθηκα όταν το άκουσα, αυτό είναι πραγματικά εγκληματικό :)

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Δηλαδή δεν πρέπει να βάζουμε diaper cream σε κάθε αλλαγή? Έγω που της βάζω σε κάθε αλλαγή, αφού πρώτα την έχω πλίνει με νερο και σαπουνάκι και μου ψιλόσυγκέγεται αν δε βάζω καθόλου δε θαναι χειρότερα?

Το μπουμπουρίνι μου θηλάζει από τις 4 Ιουλίου 2008!!!

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε λαδάκι καλέντουλας ή χαμομηλιού μετά από κάθε αλλαγή και δες πώς θα τα πάει. Το diaper cream άσε το μόνο για τις περιπτώσεις συγκάμματος.

Και κάτι άλλο, σιγουρέψου ότι το σαπουνάκι που χρησιμοποιείς είναι πραγματικά αγνό, γιατί αν δεν είναι τότε μπορεί αυτό να δημιουργεί τον ερεθισμό.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα άρχισα να ασχολούμαι με το θέμα εμβόλια και είπα να σας μεταφέρω την εμπειρία από την ανηψιά μου. Όταν έκανε το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς που δεν είναι στα "υποχρεωτικά" παρουσίασε μεγάλες μελανιές σε όλο της το σώμα σε 2 μέρες... κατέληξε να νοσηλευτεί επειδή της είχαν πέσει τα αιμοπετάλια και στο τσακ γλύτωσε την μετάγγιση. Στο Παίδων την είπαν πως πάρα πολλά παιδιά είχαν προβλήματα από το συγκεκριμμένο εμβόλιο...

 

ευχαριστούμε Φένια...

κι όμως οι παιδίατροι επιμένουν ότι δεν υπάρχει καμία παρενέργεια και δεν ενημερώνουν καν τους γονείς ότι δεν είναι υποχρεωτικό... :?

 

με κοιτάνε σαν εξωγήινη πλέον...

:shock: δεν είσαι; :lol:

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να μου προτείνεις καποιο σαπουνάκι?Γιατί εγώ χρησιμοποιώ το proderm που είναι αφρόλουτρο και σαμπουάν μαζί.Δε νομίζω ότι είναι το πιο αγνό απαυτά που μου λες...Το λαδάκι καλέντουλας ή χαμομηλιού τοχουν τα φαρμακεία?

Το μπουμπουρίνι μου θηλάζει από τις 4 Ιουλίου 2008!!!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω και το ελαιόλαδο είναι θαυματουργό για την πρόληψη στην περιοχή της πάνας. Ενώ της βάζω σουντοκρίμ, όταν δω κοκκινιλίτσα της αρχίζω το λάδι κι αμέσως συνέρχεται!!!

yGcNzoc.jpgyGcNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα άρχισα να ασχολούμαι με το θέμα εμβόλια και είπα να σας μεταφέρω την εμπειρία από την ανηψιά μου. Όταν έκανε το εμβόλιο της ανεμοβλογιάς που δεν είναι στα "υποχρεωτικά" παρουσίασε μεγάλες μελανιές σε όλο της το σώμα σε 2 μέρες... κατέληξε να νοσηλευτεί επειδή της είχαν πέσει τα αιμοπετάλια και στο τσακ γλύτωσε την μετάγγιση. Στο Παίδων την είπαν πως πάρα πολλά παιδιά είχαν προβλήματα από το συγκεκριμμένο εμβόλιο...Θα μελετήσω γύρω από το θέμα και θα επανέλθω...

Πάντως σκέφτομαι συνεχώς πόσα πράγματα που όλοι τα θεωρούν δεδομένα έχω ανατρέψει από όταν σας γνώρισα....

- θηλασμός όσο και όποτε θέλει το μωρό (οι άλλοι κάθε 3 ώρες)

- θηλασμός από το ένα στήθος στο γεύμα (οι άλλοι 10 λεπτά από το ένα, 10 από το άλλο στο γεύμα)

- αποκλειστικός θηλασμός τουλάχιστον μέχρι τον χρόνο...γιατί όχι και 2 χρόνια (οι άλλοι 40 μέρες με το ζόρι και συμπλήρωμα)

 

- πιπίλα δεν χρειάζεται (οι άλλοι 15 πιπίλες)

- χαμομήλι δεν χρειάζεται (οι άλλοι χαμομήλι για τους κολικούς )

- το ριζάλευρο δεν προσφέρει τίποτα ( οι άλλοι τόνοι ριζάλευρου)

- οι κρέμες εμπορίου και τα επιδόρπια γιαουρτιού πρέπει να αποφεύγονται (οι άλλοι τόνοι από κρέμες εμπορίου και επιδόρπια γιαουρτιού) ...

να συνεχίσω?????????????????????????????????

Το επόμενο θα είναι για τα εμβόλια...περιττό να σας πω πως η μαμά μου (και δυστυχώς για εκείνες και οι φίλες μου )με κοιτάνε σαν εξωγήινη πλέον...

 

Συμφωνώ, και εγώ το ίδιο νιώθω. Μένω και σε χωριό και σκέφτομαι το μωρό που περιμένω να μην το εμβολιάσω καθόλου τουλάχιστον όσο θα θηλάζω. Σκέφτομαι σωστά? Δηλαδή τα αντισώματα για τις παιδικές αρρώστιες απο πού τα παίρνει? Εγώ δεν τις έχω περάσει όλες. Και πείτε λίγο τι παίζει με τα 3πλά 5απλά εμβόλια γιατί δεν έχω πολύ χρόνο για μελέτη.

Η κόρη μου έχει αλλεργία στο αυγό και στο τεστ που κάναμε στον αλλεργιολόγο για το mmr έδειξε αντίδραση. Αν της το κάναμε το πιθανότερο είναι πως θα τρέχαμε στο νοσοκομείο.

Στεναχωρέθηκα για την ανηψιά σου. Ταλαιπωρία που τράβηξε το καημένο.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορείς να μου προτείνεις καποιο σαπουνάκι?Γιατί εγώ χρησιμοποιώ το proderm που είναι αφρόλουτρο και σαμπουάν μαζί.Δε νομίζω ότι είναι το πιο αγνό απαυτά που μου λες...Το λαδάκι καλέντουλας ή χαμομηλιού τοχουν τα φαρμακεία?

 

Σίγουρα δεν είναι το πιο αγνό. Γενικά απέφυγε τα υγροσάπουνα, για να τα συντηρήσουν βάζουν αρκετά χημικά (Το ίδιο ισχύει και για τα σαμπουάν. Όταν είναι μικρό το μωράκι το αγνό σαπούνι ελαιόλαδου αρκεί για τα μαλλάκια του) . Εγώ μέχρι πρόσφατα χρησιμοποιούσα τα Weleda. Αλλά επειδή ήθελα να υποστηρίξω τα ελληνικά αγνά καλλυντικά και τις μικρές βιοτεχνίες, χάρηκα όταν μου σύστησαν το Ροζμαρίνο (http://www.rosmarino.gr/). Αν πάρεις τηλέφωνο την ιδιοκτήτρια, τη Μένη, θα σου δώσει πολύτιμες συμβουλές για τα κατάλληλα καλλυντικά για το μωράκι σου. Όλα τα καλλυντικά της έχουνε βάση το αγνό ελαιόλαδο, γιατί όπως είπε και η Filaki, είναι πραγματικά αποτελεσματικό και θεραπευτικό.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά νομίζω οτι όλες μας εδω μας κοιτάνε λίγο σαν ουφο οι γύρω μας :lol::lol:

Η πεθερά μου χτες μου λεει να του βάλεις στο χαμομήλι και λίγο ζάχαρη και εκεί έφριξα με είδε με ξινισμένη τη μουρη και μου λέει "καλά εσυ θα το έπινες έτσι σκέτο!!!!"...καλά μην πείτε τίποτα για το χαμομήλι...20 μλ έδωσα αλλα μετά μου είπε η σύμβουλος να το πίνω εγω και να περνάει μέσα απο το γάλα μου...anyway...

 

Πριν γεννήσω λιγες μερες ήμουν σε ενα ψιλικαντζίδικο και μπήκε μεσα μια μαμα με 2 μικρά παιδάκια, βγαίνοντας μου ειπε η ψιλικαντζού (θεια του άντρα μου) οτι η κυρία αυτή εχασε ενα μωράκι 6-7 μηνών απο εμβόλιο!!!!! Δεν ήξερε ποιο εμβόλιο αλλα του έκανε επιπλοκές στην καρδούλα του. :roll::roll:

Ωραια μας λένε οτι ειναι υποχρεωτικά κλτ...οτι ειναι περισσότεροι οι κίνδυνοι απο τον μην εμβολιασμό αλλα αν τύχεις επάνω στην επιπλοκή ποιος σου επιστρέφει το αγγελούδι σου πίσω;;;;

Και εμεις είμαστε στη φάση που το σκεφτόμαστε σοβαρά....εγω παιδί της ομοιοπαθητικής φυσικά....σκεφτόμουν στην αρχή να μην κάνω κανένα εμβόλιο, μετά λες κι αν...με τοσους πλέον παράνομους μετανάστες στη χώρα μας που ζουν σε συνθηκες εξαθλίωσης τι γίνεται....και έτσι λέμε να κάνουμε μερικά βασικά μονο και αυτά σε πιο light σχήμα.... :roll:

Link to comment
Share on other sites

θα σκασει βομβα.....

ειχα πει δεν θα πω αυτην την ιστορια αλλα ...αποφασησα να την πω:

εδω που μενω ζουσε μια οικογενεια , ειχαν 3 παιδια , εγω ημουν μεγαλητερη απο το τριτο ιση με το δευτερο....το αγορι το τριτο , 19 μηνων ....εγω τοτε ημουν 9 ...ηρθε η ωρα να κανει ενα εμβολιο (δεν θα πω ποιο - αληθεια αγλαια αν εχεις ινφο για αυτην την καταδικη στην αμερικη που ενοχοποιησε ο ΜΜΡ θα τις ηθελα....)

το παιδι γυρησε σπιτι παιξαμε με τα αδερφια του ολα καλα.... την επομενη αρχησε ο γολγοθας...

μαραμενο το μικρο με υψηλο πυρετο πηγε εσπευσμενα στο νοσοκομειο....εμειεν εκει 20 μερες..... γυρησε ενα φυτο ....

μετα απο χρονια λοιπον εμαθα...η παρενεργεια του εμβολιου αυτη αναγραφετε ακομα και τωρα στο χαρτακι , και παρουσιαζετε λενε μια στο εκατομμυριο,

(θα πω διαφορα ισως και μπερδεμενα ακομα και χρονολογικα γεγονοτα ...με συνεπαερνει και η συγγηνηση ενθημουμνηε αυτο το παιδι και ολη την οικογενεια)

το παιδι οσο ηταν στο νοσοκομειο ειχαν παει ανθρωποι της φαρμακευτηκης, ειχαν προσφερει διαφορα ηλικα αγαθα με την ¨στολη ¨του ενδιαφεροντος, οταν ο πατερας απειλησε με μυνησεις αρχισαν τα οργανα....

τεσπα εξαφανηστηκαν ....

οι γονεις αυτοι (και οι φιλοι μου) εζησαν ενα δραμα οπου και μετα απο 7 χρονια το παιδι .... κατελειξε....

οταν λοιπον τους ρωτησα το εγινε και πως κινηγησαν να βρεθει ο υπαιτιος μου ειπαν οτι υπηρχε ανοσια στο παιδι για την ασθαινεια αλλα δεν το ηξεραν με αποτελεσμα να ερθει το εμβολιο και να καταστρεψει εναν ζωντανο υγηη οργανισμο ,

ο γιατρος δεν ειχε ευθυνη, την ευθυνη τους ειπε ο ΔΙΚΗΓΟΡΟς ΤΟΥ ΓΙΑΤΡΟΥ την ειχαν αυτοι , σαν γονεις, γιατι δεν ειχαν κανει εξετασεις να δουν αν εχει ανοσια το παιδι τους και μην τους κανουν το εμβολιο,

την ευθυνη δεν την ειχε η εταιρια τους ειπαν οι ΔΙΚΗΓΟΡΟΙ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ, διοτι ηταν ευθυνη του γιατρου καταρχας, αλλα και αυτοι αναφερουν την παρενεργεια ταδε ακομα κι αν το παιδι δεν εχει νοσησει ....

κι ενα παιδι πεθανε με 7 βασανιστηκα χρονια παραμονης του σε αυτην την γη , με νοσοκομες, αποκλειστηκες,φαρμακα, και αλλα δυο παιδι στερημενα αλλα και ΒΕΒΑΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ στην οποια ΠΟΤΕ ΚΑΝΕΙς ΔΕΝ ΣΥΝΕΒΑΛΕ.....

 

σε μια ερευνα προσωπικη λοιπον του πατερα ανακαλυφθηκαν αλλα 8 περιστατικα την ιδια περιοδο στον νομο αττικης , τα οποια σαφως και δεν ακουσαμε ποτε, αλλα και πολλα περισσοτερα στην επαρχεια , κι αν τα βαλεις πανευρωπαικα μιλαμε για πανω απο 1000 περιστατηκα....

(σημειωνω εδω καμια σχεση με ομοιπαθητικη ο ανθρωπος ....και εναλλακτικες μεθοδους ....)

τα αντιστοιχα κρουσματα θανατου συγγρητηκα, απο νοσηση της ασθαινεις (επιμενω με βαση την προσωπικη του ερευνα και μονο ....) ηταν μηδεν....

 

ο ανθρωπος βαρεσε αρκετες φορες το κεφαλι του στο τοιχο....

εγω απο τοτε αρχησα να ερευνω κι εγω καποια πραγματα....

 

θα σας πω οτι , δεν μου αρεσει καποια πραγματα που γραφοντε εδω , γενικα στο φορουμ στους αντιρησιες εμβολιασμων , πραγματα που σπερνουν τον τρομο.... με περιστατικα πνευμονιοκκοκου , μινηγγηιτιδας κλπ κλπ και τρομαζουν οι μαναδες... αλλα περαν του οτι μπορει να μην εχει πεσει στην αντιλειψη μας σοβαροτατη παρενργεια απο εβολιασμο...(που αυτο δεν συμαινει ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ) περαν του οτι μπορει να μην αποδειχθει ..... και σιγουρα τα οπλα ενος γονεα δεν ειναι τοσο υσχηρα οπως μιας φαρμοκοβιομηχανιας....για να παλεψουν επι ισης ορης....(ασε που ο αλλος χανει το παιδι του ,,,θα τρεχει σε δικαστηρια? εκει πατανε κι ολας...ΜΕ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΔΕΝ ΠΑΙΖΕΙς ...ΚΑΙ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΛΑ ΤΙ ΛΕΝΕ ΠΟΥ ΕΞΑΠΟΛΕΙΟΥΝ τετοιου ειδους τσιτατα...)

αυτο δεν σημαινει οτι δεν εχουν παρενεργιες....

ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΓΟΝΤΕ....

ειχα πει και στο αλλο ποστ

θα σου πω κι εγω οτι μεσα σε καθε φαρμακο σε καθε εμβολιο...υπαρχουν καποια χαρτακια με παρενεργειες.... αν ο μη γεννητο συμβει κατι στην καθε εταιρια που παραγει το εμβολιο-φαρμακο υπαρχει και μια 100σελιδη αναφορα των ερευνητων -γιατρων με αλλες 3000 εγγεγραμενες παρενεργειες... της οποιες ουτε ο νομος ουτε κανεις αλλως δ εν τους υποχρεωνει να δημοσιοπποιουν και να αναφερουβν παντου....αυτο που κανουν ειναι να καταθετουν την αναφορα αυτην στον ΕΟΦ και ετσι...αν γηνει κατι να χουν καλημενα τα χνωτα τους νομικα...και να πουν αααα εμεις το ξεραμε να το χει και η αναφορα...

 

αυτο που πρεπει να συμβαινει ειναι καθε φορα που ειναι να γηνει ενα εμβολιο να καλει ο γιατρος την εταιρια να καταθετει το ιατρικο βιογραφικο του ασθαινη και μετα να προχωρα στην χωρηγηση του αφου παρει και την διαβεβαιωση της εταιριας που ρτο παραγει οτι ολα ειναι οκ!(σεναριο επιστημονικης φαντασιας ειναι αυτο!!!)

δεν σπερνω κανενα τρομο .... ουτε εχω το συνδρομο της κατασκοπιας...αλλα ειναι αδικο πχ καποιο μελος να ενοχοποιει ενα εμβολιο και να το κατηγορουμε, ειναι ασχημο να δεχομαστε επικρητηκες αποψεις για το ποιον μας...και στην τελικη αν καποιος ΞΕΡΕΙ και εχει αποφασησει ...εγω δεν πανα λεω οτι θελω....αφου ξερεις...γιατι τσιτωνεις? γιατι κατηγορεις....? .... αφου υπαρχειπληρη εμπιστοσυνη στο γιατρο σου .... και στο εθνικο προγραμμα εμβολιασμων....δεν πανα χοροποηδαω εγω ... αλα αληθεια ...γιατι θυμωνουν τοσο ?

 

προσφατα παλι ενα γνωστο μου παιδακι επαθε μυνηγγητιδα...και ηταν εμβολιασμενο.... γιατι αραγε?????

και παλι σας ζητω συγνωμη αλλα οπως ειχα πει και στο αλλο ποστ περαν των γνωσεων που μπορει να εχει ο καθενας η εμπειρια του ειναι κατι που συμβαλει καθορηστικα στις αποφασεις του...

καποις εχασε παιδι απο ιλαρα σαφως και θα θελει να προστατεψει το αλλο του παιδι απο ιλαρα...

καποιος εχασε ανυψι απο μυνηγγιτιδα σαφως και θα θελει να κανει στο παιδι του το αντιστοιχο εμβολιο ....

εγω εχασα φιλο απο εμβολιο , σαφως και δεν θα κανω εμβολια..... αφου μετα απο μελετη ανακαλυψα και πολλα πραγματα....

ο Συλογος προστασιας της υγειας μιλαει για τα εμβολια, αλλα αυτο που διαδηδει ειναι Ο ΚΑΘΕΝΑς ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΕΘΡΟς ΝΑ ΑΠΟΦΑΣΗΣΕΙ ΠΟΙΑ ΜΕΘΟΔΟ ΥΑΣΗς ΘΑ ΕΠΙΙΛΕΞΕΙ ..... αν ειμαστε ελευθεροι και αυτο οντως εντασετε στις ελευθεριες μας κανενας δεν θα κατηγορει τον αλλο .....

οριμη μελετη , σκεψη, εμπειριες , αποφαση!!!!

και παλι συγνωμη ...μακρηγορω!

Link to comment
Share on other sites

Μένω και σε χωριό και σκέφτομαι το μωρό που περιμένω να μην το εμβολιάσω καθόλου τουλάχιστον όσο θα θηλάζω. Σκέφτομαι σωστά? Δηλαδή τα αντισώματα για τις παιδικές αρρώστιες απο πού τα παίρνει?

 

Τυχερή που είσαι που μένεις σε χωριό! Το μωράκι σου θα πάρει τα απαραίτητα αντισώματα από το γάλα σου, την επαφή με τη φύση, τον καθαρό αέρα και φυσικά τον ήλιο.

Και, αντίθετα με την κοινή άποψη, μην φοβάστε τον πυρετό στα μωράκια και μην προσπαθείτε να τον καταπολεμήσετε με το παραμικρό. Αντίθετο, ο πυρετός είναι σημάδι ότι το σωματάκι του μωρού σας εργάζεται σκληρά να καταπολεμήσει ό,τι το καταπονεί. Οι καινούργιες έρευνες έδειξαν ότι ο πυρετός στα δυο πρώτα χρόνια της ζωής ενός παιδιού προσφέρει την πιο ισχυρή ανοσοποίηση.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

μου αρεσει που δεν ειμαι μονη παντως (ουφο εννοω) χαχαχχ

(αγλαια σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια αλλα με κανεις να κοκκινιζω ...κι εμεις σε ευχαριστουμε για τις συμβουλες ...ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΤΟ ΠΑΟΥΜΕ ΚΑΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ???? χαχαχαχαχχαευχαριστουμε ευχαριστουμε ευχαριστουμε....)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ξεχασα

επιδη το θεμα μας ειναι εμβολια και ασφαλεια εγω προτεινω σε οποιον θελει να εμβολιασει το παιδι του:

1. να κανει μια σειρα προοληπτικων εξετασεων που να δειχνουν κατα ποσο το παιδι εχει αναγγκη τον εμβολισμο και σε τι κατασταση ειναι το αναοσοποιητικο του(καθε ΣΟΒΑΡΟς γιατρος ξερει ποιες εξετασεις ειναι να κανει .... και θα σας τις προτεινει)

2 να κανει μια ερευνα στο περιβαλλον που κινητε το παιδι , (σταθμος , σχολειο της γειτωνιας) και ναμαθει ποια κρουσματα μεταδοτικων ασθαεινειων υπηρξαν τα τελευταια χρονια

3 να απευθυνθει στις υγειονομικες υπηρεσιες του τοπου του και να παρει γενικοτερα στοιχεια κρουσματων

4 να μιλησει με αλλους γιατρους οχι τον δικο του (πχ με καποιον ομοιπαθητικο, ολιστικο ηριδολογο) να παρει και αυτην την ¨αφορησμενη" γνωμη και αποψη

5 να ρωτησει και να μαθει ποιες αλλες μεθοδους (αν σε πριπτωση που δεν υπαρχει στην περιοχη του υψηλη συχνοτητα κρουσματων) προοληψης ,με φαρμακα μπορει να ακολουθησει ...(πχ σε επιδημια οστρακιας η ομοιπαθητικη δηνει προολοπτικα belladona )

6 οταν προχωρησει στον εμβολιασμο μπορει να δωσει πριν και μετα καποιο φαρμακο που μειωνει ή προστατευει απο τις παρενεργειες....

αφου λοιπον τα κανει ολα αυτα (κι αλλα πουμου διαφευγουν) μπορει να αποφασησει ορημα ηρεμα για το τι θα κανει!!!!

(η γνωμη μου παντα)

Link to comment
Share on other sites

Για να πω και εγώ τη γνώμη πάνω στο θέμα.

Δυστυχώς ακολούθησα το κρατικό πρόγραμμα εμβολιασμών στα δύο πρώτα παιδιά μου (στο δεύτερο τα εμβόλια είχαν πολλαπλασιαστεί), ευτυχώς χωρίς "αρνητικές συνέπειες" . Βέβαια, ΄ψάχνοντας στη συνέχεια για την άσθματική βρογχίτιδα και τις αλλεργίες που εμφάνιζε ο μεγάλος, μαντέψτε τι βρήκα. Ότι είναι υπεύθυνα και τα εμβόλια (δε λέω ότι αν δεν είχε εμβολιαστεί ή αν θήλαζε παραπάνω, δε θα εμφάνιζε αλλεργίες, αλλά σίγουρα οι πιθανότητες θα μειώνονταν). Τα εμβόλια προκαλούν τέτοια αναταραχή (ειδικά όταν γίνονται από πολύ νωρίς) στο ανοσοποιητικό σύστημα με αποτέλεσμα να αλλάζουν οι πληθυσμοί ορισμένων κυττάρων και να εμφανίζεται μια υπερευαισθησία στον οργανισμό σε διάφορα αντιγόνα. Όλα αυτά τα συζήτησα με την τότε παιδίατρό μας, και μαντέψτε τι μου είπε

Οι μελέτες αυτές δεν είναι εμπεριστατωμένες και δεν είναι αποδεκτές

Εγώ εκεί της είπα ότι είναι από έγκυρα περιοδικά. Εκεί η κουβέντα σταμάτησε. Διαβάζοντας και μερικά άλλα, προσωπικά, είχα αποφασίσει ότι αν έκανα κι άλλο παιδι (που το έκανα τελικά) θα το εμβολίαζα μετά τον 1ο χρόνο και φυσικά με την ενίσχυση ομοιοπαθητικών (τότε περίπου ανακάλυψα και την ομοιοπαθητική και είδα μεγάλη βέλτιωση στις αλλεργίες και πλήρη βελτίωση στο άσθμα).

Τελικά, νομίζω πως αν εμβολιαστεί, αυτό θα γίνει μετά τα 2 χρόνια και βλέπουμε μέχρι τότε

Link to comment
Share on other sites

Εχω και εγω μια τεραστια συγχηση πανω στο θεμα και δυστυχως δεν εχω το χρονο που θα ηθελα για να το ψαξω. Ο δικος μου κανει κανονικα τα πρωτα εμβολια σε λιγες μερες. Τι προτεινετε ? Να μην εμβολιαστει καθολου ? Ποιοι ειναι οι κυνδυνοι να τσιμπισει μια ασθενεια και ποιες οι πιθανοτητες να κανει παρενεργεια ? :cry:

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε λαδάκι καλέντουλας ή χαμομηλιού μετά από κάθε αλλαγή και δες πώς θα τα πάει. Το diaper cream άσε το μόνο για τις περιπτώσεις συγκάμματος.

Και κάτι άλλο, σιγουρέψου ότι το σαπουνάκι που χρησιμοποιείς είναι πραγματικά αγνό, γιατί αν δεν είναι τότε μπορεί αυτό να δημιουργεί τον ερεθισμό.

 

Ισχύει το ίδιο και για ερεθισμό στο λαιμουδάκι???

Τι να της βάλω??

vbHl.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Βέβαια, ΄ψάχνοντας στη συνέχεια για την άσθματική βρογχίτιδα και τις αλλεργίες που εμφάνιζε ο μεγάλος, μαντέψτε τι βρήκα. Ότι είναι υπεύθυνα και τα εμβόλια (δε λέω ότι αν δεν είχε εμβολιαστεί ή αν θήλαζε παραπάνω, δε θα εμφάνιζε αλλεργίες, αλλά σίγουρα οι πιθανότητες θα μειώνονταν).

 

Ίσως να το γνωρίζεις ήδη, αλλά σε πρόσφατη έρευνα ανακαλύφτηκε ότι ασθματικές επιπλοκές προκαλούνται και από την Καισαρική τομή.

http://news.bbc.co.uk/2/hi/health/7755439.stm

Στο φιλικό μας κύκλο όλα τα παιδάκια παρουσιάζουνε τέτοιες επιπλοκές όταν είναι άρρωστα και χρειάζονται μασκούλες κτλ, και πάντα πίστευα ότι αυτό οφείλεται στα εμβόλια. Τώρα όμως που διάβασα αυτή την έρευνα, σκέφτηκα ότι και όλα γεννήθηκαν με καισαρική!

Δεν λέω ότι σε μερικές περιπτώσεις δεν είναι απαραίτητη, αλλά οι περισσότερες φίλες μου την επέλεξαν. Κάποιες άλλες βρήκανε μια καλή αφορμή (πχ έχω μυωπία!), και κάποιες που ήθελαν να κάνουν φυσικό τοκετό κατέληξαν σε καισαρική γιατί ο γιατρός τους, ανυπόμονος, τους έκανε πρόκληση τοκετού, που φυσικά δεν δούλεψε.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει το ίδιο και για ερεθισμό στο λαιμουδάκι???

Τι να της βάλω??

 

Θυμάμαι ότι η αρωματοθεραπεύτρια που μου έκανε γιόγκα στην εγκυμοσύνη μας έλεγε ότι σε περιπτώσεις ερεθισμού του μωρού, οπουδήποτε στο σώμα, βάζουμε λάδι καλέντουλας. Δοκίμασε αυτό της Weleda, είναι πολύ καλό.

Φυσικά το ίδιο ισχύει και για μας.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Ισχύει το ίδιο και για ερεθισμό στο λαιμουδάκι???

Τι να της βάλω??

 

Θυμάμαι ότι η αρωματοθεραπεύτρια που μου έκανε γιόγκα στην εγκυμοσύνη μας έλεγε ότι σε περιπτώσεις ερεθισμού του μωρού, οπουδήποτε στο σώμα, βάζουμε λάδι καλέντουλας. Δοκίμασε αυτό της Weleda, είναι πολύ καλό.

Φυσικά το ίδιο ισχύει και για μας.

 

Που το βρίσκω?

vbHl.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Που το βρίσκω?

 

Κάποια φαρμακεία έχουνε Weleda, καθώς και τα περισσότερα καταστήματα που πουλάνε βιολογικά είδη.

 

Πήρα από ένα μαγαζί με βότανα και αιθέρια έλαια λαδάκι (φυτικό εκχύλισμα) καλέντουλας. Αναγράφει ότι είναι καθαρόνφυτικό εκχύλισμα το οποίο λαμβάνεται με εκχύλιση από το φυτό.

Συσκευασία: ΑΡΚΕΥΘΟΣ

Προέλευση: Ε.Ε.

 

Το ίδιο δεν είναι?

Της έβαλα στο λαιμουδάκι της απόψε...να μην φοβάμαι ε?? :?

vbHl.jpg.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...