Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΣΤΗΜΑ ISOFIX


Recommended Posts

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να μάθω πως μπορεί να καταλάβει κανείς αν το αμάξι του δέχεται καθισματάκια με το σύστημα isofix? Υπάρχει κάποιο σημείο που δένει και φαίνεται?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σας. Θα ήθελα να μάθω πως μπορεί να καταλάβει κανείς αν το αμάξι του δέχεται καθισματάκια με το σύστημα isofix? Υπάρχει κάποιο σημείο που δένει και φαίνεται?

Καλησπέρα,

Αν κοιτάξεις στα πίσω καθίσματα, εκεί περίπου που δένουν οι ζώνες, αν το αυτόκίνητο σας δέχεται isofix καθισματάκι, θα έχει κάποια καπάκια-τάπες που λογικά θα γράφουν επάνω isofix (έτσι τουλάχιστον είναι το δικό μας).Αν τα ανοίξεις θα δείς τις υποδοχές για την βάση isofix.Δες έπίσης εδώ http://isofix.pegperego.com/p.php?l=en&p=5 και αν βρείς το αυτοκίνητο σας, σημαίνει ότι δέχεται οποιοδήποτε κάθισμα isofix

z4X6p2.png

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μπορείς να ρωτήσεις στην αντιπροσωπεία του αυτοκινήτου που έχετε για το συγκεκριμένο μοντέλο.

Και το δικό μας έχει πάντως στις δύο πίσω θέσεις μια ετικετούλα που λέει ισοφιξ.

ΦΕΗ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βαλε στο google το μοντελο του αυτοκινητου σου και μετα την λεξη isofix και θα σου βγαλει πληροφοριες. Πολυ χρησιμο παντως,ουτε ζωνες βαλε-βγαλε ουτε τιποτα!! Και ειδικα εμενα με το τριθυρο αυτοκινητο με εχει βολεψει πολυ! Το κακο ειναι οτι ειναι χρησιμα μονο για 6-7 μηνες...

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω για ολες τις μαρκες,αλλα η peg perego εχει αυτο το συστημα το οποιο ουσιαστικα εχει μια βαση η οποια κουμπωνει στο καθισμα του αυτοκινητου και πανω στην βαση αυτη κουμπωνει το καθισματακι του μωρου. Μπορεις να μπεις στην σελιδα εχει σχετικο βιντεακι και λιστα μοντελων που εχουν υποδοχη για το συστημα.

http://isofix.pegperego.com/p.php?l=en

Ειναι χρησιμο μεχρι το παιδι να γινει 13 κιλα οκ παραπανω απο οσο ειπα πριν. Ισως μεχρι ενος ετους? Λογικα τοσο...Μετα μπαινει στο αλλο καθισματακι που κοιταει μπροστα και δενει με την ζωνη. Η βαση ειναι συμβατη μονο με το πρωτο καθισματακι απο 0+ που κοιταει προς τα πισω.

Link to comment
Share on other sites

Sorry παιδια παραπληροφορηση!! Στο συστημα isofix εφαρμοζουν και τα μεγαλυτερα καθισματακια της peg perego που ειναι για μεγαλυτερα παιδια. Λαθος μου :oops::oops: !! Αρα ειναι πολυ χρησιμο και για μετεπειτα !!

Link to comment
Share on other sites

Sorry παιδια παραπληροφορηση!! Στο συστημα isofix εφαρμοζουν και τα μεγαλυτερα καθισματακια της peg perego που ειναι για μεγαλυτερα παιδια. Λαθος μου :oops::oops: !! Αρα ειναι πολυ χρησιμο και για μετεπειτα !!

 

Diana Dee εχεις δει καθισματακια της πεγκ περεγκο για μεγαλυτερα [αιδακια? Εγω δεν εχω δει και με ενδιαφερει γιατι το ισιφιξ το εχω. Μπορειςε να μου πεις το καταστημα? ευχαριστωωωωωωωωωωω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπέρα!

 

Ο μπεμπάκος μου έχει φτάσει 11 μηνών και σε λίγο καιρό θα αλλάξουμε το βρεφικό κάθισμα αυτοκινήτου και ...χωρίς δεύτερη σκέψη θέλω να του πάρω πάλι ανάποδο -να κοιτάει πίσω- , εφόσον είναι και τα πιο ασφαλή!

 

Κατέληξα στο be safe (0-18kg) με συστημα isofix...

 

To αυτοκίνητο μου όμως (operl astra 2005) δεν το είχα παραγγείλει εξ'αρχης με το σύστημα αυτό και τώρα με ενημερώνουν από την αντιπροσωπεία πως ΔΕΝ είναι δυνατή η τοποθέτηση του! Η λύση που ευθαρσός μου πρότειναν είναι να αλλάξω αμάξι!;!

 

Διαβασά σε αναλογο θέμα του forum πως μια κοπέλα σε μάρκας ford αυτοκίνητο , το τοποθέτησε εκ των υστέρων...

 

Γνωρίζεται κάτι σχετικά;

Υπάρχει κάποια αλλη λύση;

Και αν όχι, το ανάποδο be safe μπαίνει στο πίσω κάθισμα ανάποδα , μόνο με ζώνες;

 

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Το σύστημα isofix είναι κάτι μπάρες στο σασί του αυτοκινήτου επάνω στις οποίες 'κλειδώνουν' οι βάσεις και τα καθισματάκια. Εφόσον δεν είναι στον σκελετό του οχήματος από την αρχή δεν είναι δυνατό να το βάλεις μετά. Τα αυτοκίνητα πριν το 2006 δεν το είχαν υποχρεωτικό ( το δικό μου είναι αγορασμένο τον Αύγουστο του 2005 και δυστυχώς δεν το έχει)

Μπορείς να δεις αν το καθισματάκι έχει βάση που πιάνει με ζώνες ( δεν υπάρχει άλλη λύση, ή ζώνες ή isofix) για να μπορείς να το βάζεις και να το βγάζεις εύκολα.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

εμεις εχουμε οπελ 15ετιας και το besafe που πηραμε ηταν χωρις το isofix...δεν καταλαβα, δεν βρηκες καθολου χωρις isofix ;;;:confused:

αυτο που εχουμε ειναι το izicombi Χ3....ελπιζω να το θυμαμαι σωστα:rolleyes: και το τοποθετησαμε στην εταιρεια γιατι ειναι λιγο πολυπλοκο....αν θες να βρω το τηλ τους...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

 

Ο μπεμπάκος μου έχει φτάσει 11 μηνών και σε λίγο καιρό θα αλλάξουμε το βρεφικό κάθισμα αυτοκινήτου και ...χωρίς δεύτερη σκέψη θέλω να του πάρω πάλι ανάποδο -να κοιτάει πίσω- , εφόσον είναι και τα πιο ασφαλή!

 

Κατέληξα στο be safe (0-18kg) με συστημα isofix...

 

To αυτοκίνητο μου όμως (operl astra 2005) δεν το είχα παραγγείλει εξ'αρχης με το σύστημα αυτό και τώρα με ενημερώνουν από την αντιπροσωπεία πως ΔΕΝ είναι δυνατή η τοποθέτηση του! Η λύση που ευθαρσός μου πρότειναν είναι να αλλάξω αμάξι!;!

 

Διαβασά σε αναλογο θέμα του forum πως μια κοπέλα σε μάρκας ford αυτοκίνητο , το τοποθέτησε εκ των υστέρων...

 

 

 

Γνωρίζεται κάτι σχετικά;

Υπάρχει κάποια αλλη λύση;

Και αν όχι, το ανάποδο be safe μπαίνει στο πίσω κάθισμα ανάποδα , μόνο με ζώνες;

 

Ευχαριστώ!

 

Σχετικά με την Opel και την υποστήριξη Isofix στην Opel Hellas έχουν δυστηχώς μαύρα μεσάνυχτα. Όταν το 2006 προσπάθησα να βάλω isofix υποδοχές σε ένα Opel combo tour 2005 ( το σασί μοιάζει με του corsa) κανένας τεχνικός ακόμα και απο τα κεντρικά δεν ήξερε τι πρέπει να κάνει στο αυτοκίνητο και τι εξάρτημα να παραγγελθεί απο αυτά που πρότεινε το σύστημα παραγγελιών τους για το αυτοκίνητο αυτό. Τελικά την λύση βρήκα με μόνοι μας και παραγείλαμε τις ειδικές μπάρες που τοποθετούνται κάτω απο το κάθισμα. την τοποθέτηση την κάναμε μόνοι μας μιας και ζήταγαν 90? και δεν ήξεραν και πώς μπαίνει για ποτέ κανείς δεν είχε ξαναβάλει σε κανένα κατάστημα στην Ελλάδα.

Το πιθανότερο είναι ότι αυτός που σου είπε ότι πρέπει να αλάξεις αμάξι ήταν άσχετος.

Ξεκίνα απο το τι γράφει το manual του αυτοκινήτου. Αν γράφει ότι μπορείς να βάλεις τότε γίνεται. Μετά επισκέψου μια αντιπροσωπεία και ζήτα πληροφορίες στο τμήμα αξεσουάρ. Εκεί ζήτα μια λίστα με όλα τα διαθέσιμα αξεσουάρ και εξαρτήματα για ισοφιξ. Ζήτα να δείς την φωτογραφία τους αν και δεν είναι και πολύ κατατοπιστηκές. Παράλληλα δες κάτω απο το πίσω κάθισμα αν ανασηκώνεται εάν υπάρχει κάπου υποδοχή για βίδες έστω και μία.

Θα χρειαστείς μια μπάρα για κάθε πλευρά πίσω και τις αντίστοιχες βίδες.

Κρατάω μια επιφύλαξη γιατί κατά το 2008 οι υποδοχές isofix ήταν μέσα στην πλάτη του καθίσματός και όχι κάτω απο αυτό στα νεώτερα αυτοκίνητα.

Αν σε βολεύει επισκέψου την Opel στα Γλυκά Νερά όπου με παρακάλεσαν και τους το δείξαμε το σύστημα εγκατεστημένο...

 

αν εξυπηρετεί μπορώ να βρώ και φωτό απο τις μπάρες...

Link to comment
Share on other sites

Kορίτσια

σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τις απαντήσεις σας!

 

εμεις εχουμε οπελ 15ετιας και το besafe που πηραμε ηταν χωρις το isofix...δεν καταλαβα, δεν βρηκες καθολου χωρις isofix ;;;:confused:

αυτο που εχουμε ειναι το izicombi Χ3....ελπιζω να το θυμαμαι σωστα:rolleyes: και το τοποθετησαμε στην εταιρεια γιατι ειναι λιγο πολυπλοκο....αν θες να βρω το τηλ τους...

 

Το κάθισμα σας είναι εώς 18kg και κοιτάει ανάποδα?

Αυτό θέλω και εγώ απλώς νόμιζα πως ΧΩΡΙΣ isofix

πρεπει να κοιτάει υποχρεωτικά μπροστά...

Μόνο αυτό θέλω να μου επιβεβαιώσεις και τα τηλ θα τα βρώ, μην σε κουράζω..

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Age μου

σε αυχαριστώ για τις πληροφορίες...

Η αλήθεια είναι ότι ταλαιπωρούμε 2 μήνες με την αντιπροσωπεία και ακρή δεν βγάζω!

Κοιτάξαμε μαζί τα αξεσουάρ τους και κάτι σε μπάρες δεν βρήκαμε...

Μετά κάτι -λένε- τους έδινε το on line συστημά τους, μετά το χάνανε(!),

μετά θα μου παρήγγελναν κάτι ζώνες, μετά τις ακύρωναν... χαμός!

Πράγματι είναι πολύ άσχετοι και παρ'ολη την φασαρία ακρη δεν έβγαλα!

Θα κοιτάξω το βιβλιαράκι του αμαξιού μου και με το που επιστρέψω από τις διακοπές θα πάω στα Γλυκά Νερά .... Εφόσον έχουν εκει μια ιδέα!

 

Σε ευχαριστώ πάντως πολύ!

Θα ενημέρω και για τις εξελίξεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

 

Ο μπεμπάκος μου έχει φτάσει 11 μηνών και σε λίγο καιρό θα αλλάξουμε το βρεφικό κάθισμα αυτοκινήτου και ...χωρίς δεύτερη σκέψη θέλω να του πάρω πάλι ανάποδο -να κοιτάει πίσω- , εφόσον είναι και τα πιο ασφαλή!

 

Κατέληξα στο be safe (0-18kg) με συστημα isofix...

 

To αυτοκίνητο μου όμως (operl astra 2005) δεν το είχα παραγγείλει εξ'αρχης με το σύστημα αυτό και τώρα με ενημερώνουν από την αντιπροσωπεία πως ΔΕΝ είναι δυνατή η τοποθέτηση του! Η λύση που ευθαρσός μου πρότειναν είναι να αλλάξω αμάξι!;!

 

Διαβασά σε αναλογο θέμα του forum πως μια κοπέλα σε μάρκας ford αυτοκίνητο , το τοποθέτησε εκ των υστέρων...

 

Γνωρίζεται κάτι σχετικά;

Υπάρχει κάποια αλλη λύση;

Και αν όχι, το ανάποδο be safe μπαίνει στο πίσω κάθισμα ανάποδα , μόνο με ζώνες;

 

Ευχαριστώ!

 

Να ρωτήσω, πώς θα χωρέσει το παιδάκι 11 μηνών σε καθισματάκι που να κοιτάει πίσω?έχω την εντύπωση πως τα καθισματάκια που κοιτάνε μπρος τα πίσω είναι συνήθως ως 9 κιλά μετά αναγκαστικά παίρνεις κανονικό που κοιτάει μπροστά, και δεν σημαίνει ότι αυτά που κοιτάνε μπροστά δεν είναι ασφαλή.

Link to comment
Share on other sites

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

...Τα ζωνάκια μας τα παράγγειλαν και εμάς αλλά δεν κάνουν. Μην τα πάρεις. Στις φωτογραφίες που δείχνει το σύστημά τους οι "μπάρες" δεν μοιάζουν καθόλου με μπάρες.

Μοιάζουν με ένα παραλληλόγραμμο απο σίδερο που βιδώνει σε 2 σημεία. Είναι φαρδύ όσο και η ιsofix βάση αν και στην φωτογραφία τα δείχνει πολύ μικρότερα...

Χρειάζεσαι ένα τέτοιο σίδερο για κάθε κάθισμα εκτός αν αποφασίσεις να βάλεις μόνο στην μια πλευρά. Μαζί παραγγέλνεις και μια βίδα για κάθε κάθισμα.

Στην μια πλευρά βιδώνεις την βίδα ενώ για την άλλη ξεβιδώνεις στο σημείο που το κούμπωμα της ζώνης ασφαλείας βιδώνει στο σασί κάτω απο το κάθισμα και ξαναβιδώνεις μπάρα και υποδοχή ζώνης με την ίδια βίδα που είχε για την ζώνη.

 

Αυτά για τα Opel εκείνης της εποχής, το isofix τότε δεν ήταν ακόμα standard και το υποστήριζαν προαιρετικά με τον τρόπο αυτό. Μετά που το έκαναν standard τό έβαλαν μέσα στην πλάτη του καθίσματος...

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω, πώς θα χωρέσει το παιδάκι 11 μηνών σε καθισματάκι που να κοιτάει πίσω?έχω την εντύπωση πως τα καθισματάκια που κοιτάνε μπρος τα πίσω είναι συνήθως ως 9 κιλά μετά αναγκαστικά παίρνεις κανονικό που κοιτάει μπροστά, και δεν σημαίνει ότι αυτά που κοιτάνε μπροστά δεν είναι ασφαλή.

 

Aυτό είναι απολύτως λάθος!

Καθισματάκια για παιδιά εως 4 ετών που να κοιτούν ανάποδα

(όπως και τα βρεφικά που λες, 0-9kg)

βγάζουν πολλές ετιαρίες...

Είναι στην επιλογή του γονέα ποιο θα επιλέξει...

Τα ανάποδα πάντως θεωρούνται 5 φορές πιο ασφαλή για τα παιδιά (εώς 4 ετών)!

 

Τα be safe τα θεωρώ -προσωπικά- απο τα καλύτερα!

Υπαρχει σχετικό θέμα με τίτλο "ανάποδα παιδικά καθίσματα", αν θέλεις να ρίξεις μια ματιά... έχει video, φωτό κτλ

Link to comment
Share on other sites

Age μου

σε αυχαριστώ για τις πληροφορίες...

Η αλήθεια είναι ότι ταλαιπωρούμε 2 μήνες με την αντιπροσωπεία και ακρή δεν βγάζω!

Κοιτάξαμε μαζί τα αξεσουάρ τους και κάτι σε μπάρες δεν βρήκαμε...

Μετά κάτι -λένε- τους έδινε το on line συστημά τους, μετά το χάνανε(!),

μετά θα μου παρήγγελναν κάτι ζώνες, μετά τις ακύρωναν... χαμός!

Πράγματι είναι πολύ άσχετοι και παρ'ολη την φασαρία ακρη δεν έβγαλα!

Θα κοιτάξω το βιβλιαράκι του αμαξιού μου και με το που επιστρέψω από τις διακοπές θα πάω στα Γλυκά Νερά .... Εφόσον έχουν εκει μια ιδέα!

 

Σε ευχαριστώ πάντως πολύ!

Θα ενημέρω και για τις εξελίξεις...

 

marimari μου κανει εντύπωση που δεν βρηκες άκρη με την αντιπροσωπεια . Λες αυτη που ειναι στην Μεταμόρφωση ?? Εμας μας κανανε τρελη εξυπηρετηση σε όλα ..να ναι καλά οι άνθρωποι!

Οσο για το ιzicombi X3 ασφαλως και μπαινει ανάποδα χωρις isofix . Απλα η εγκατασταση ειναι πιο πολύπλοκη. Επισης οσοι το έχουν με Isofix χρησιμευει μονο για εγκατάσταση ανάποδα , αν το γυριζουν και κοιτάει μπροστά κρατιεται μονο απο τις ζώνες. Πολυ καλή επιλογη το κάθισμα και απο αποψη ασφάλειας αλλά και άνεσης για το παιδί Ειναι πολύ ψηλο και ανετο προς το παρον με τα ποδαράκια της , και βλεπω πως έχει μεγαλη απόσταση απο την πλατη του καθισματος του αυτοκινητου και θεωρω πως αν δεν γίνει Φασουλας δεν θα χουμε θεμα...

 

edit edit Εννοεις την αντιπροσωπεια opel τωρα κατάλαβα .. Λεω κι εγω ??? Για την αντιπροσωπεια BESAFE δες εδω http://www.mobo.gr/eshop/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=34&Itemid=10034

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...