Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα κατοικίδια μας....


vazelaki

Recommended Posts

Καλημέρα και καλό μήνα! Εμείς έχουμε 2 ημιαιμα ποιμενικα έξω στην αυλή την Λιζα 1,5χρονων και τον Αρη 8μηνων που ειναι γιός της Λιζας, έχουμε και μέσα στο σπίτι 2 μικρά ενα ημίαιμο πομεράνιαν τον Αραπη (που είναι πολύ σκανταλιάρης) και τον μικρούλη μας κοκονι(αυτή είναι η ράτσα του) τον Μπουμπη που είναι 5μηνων δεν κρύβω ότι έχω αδυναμία στον Μπουμπη που πολλές φορές κάθεται δίπλα μου και βάζει το κεφαλάκι του πάνω στην κοιλιά μου και ακούει το μωρό και κάνει χμμ. Στο πατρικό μου έχω και την Φιωνα μου το ημίαιμο γκριφονακη μου που την λατρεύω αλλά δεν την βλέπω συχνά :-(

 

τι τελεια!! ενα σπιτι γεματο σκυλακια!! χαρα στην υπομονη σου που τα πριλαβαινεις κ τα 4 αλλα φανταζομαι τη χαρα που σου δινουν!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 173
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα και καλό μήνα κ από μένα!Εμείς έχουμε μια γάτούλα 3 χρονών, την Γλύκα στο σπίτι,και στο κτήμα δίπλα μας τα τρία της παιδάκια:την Τσέρυ,την Μάφι και την Τζίπσι!

Οι τέσσερις θησαυροί μου:Βασιλενια,Λιλιανα,Μαριος και Νεκτάριος!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Πολύ χαίρομαι που τόσες μαμάδες έχουν ζωάκια, κάθε λογής! Δεν υπάρχει καλύτερο πάγμα για ένα παιδί που έρχεται στην οικογένεια! Δεν το λέω μόνο από άποψη αντισωμάτων, αλλά και από παιδαγωγικής άποψης - σαν δασκάλα που είμαι - τα παιδάκια μαθαίνουν ΣΕΒΑΣΜΟ και αθώα συναισθήματα!!!! Τέλεια!!

Εμείς έχουμε μια σκυλίτσα ημίαιμη 8 κιλών εδώ και 6,5 χρόνια !!! Το Δεκέμβρη γίνεται 7.

Η μαμά μου μένει από πάνω μου (όλο εκεί είμαι) κι έχει: ένα σκυλάκι μαλτέζ μέσα στο σπίτι και 2 ψιψίνες στο μπαλκόνι (με λουράκια, εμβόλια, αποπαρασιτωμένες, στειρωμένες, όλα τα κομφόρ).

 

Το μόνο που δεν κάνω είναι να τις καθαρίζω και να τις χαϊδεύω γιατί μένουν έξω. Έχω και αυλή με κήπο και χώματα. Σας πληροφορώ είμαι στον 6ο μήνα και δεν κόλλησα τοξόπλασμα - το οποίο πιστεύω ότι έρχεται από τα κρέατα και τα λαχανικά που δεν πλένονται καλά. Έχω διαβάσει άπειρα σχόλια τύπου

" Δεν ξέρω πώς κόλλησα τοξόπλασμα και σιχαίνομαι τις γάτες." :mad::x:x

 

Μερικές περιμένουν ότι κολλάνε αν περάσει από μπροστά τους γάτα, ενώ πάνε έξω και τρώνε ωμές σαλάτες και κακοψημένα κρέατα και είναι ήσυχες.

 

ΠΡΟΣΟΧΗ!! :shock:

JXShp2.png
Link to comment
Share on other sites

τι τελεια!! ενα σπιτι γεματο σκυλακια!! χαρα στην υπομονη σου που τα πριλαβαινεις κ τα 4 αλλα φανταζομαι τη χαρα που σου δινουν!!

 

Ειναι όλα τους πολυ καλά τα μεγάλα έξω μας φυλάνε γιατι είμαστε λίγο ερημικά εδω που μένουμε και τα μικρά ειναι όλο παιχνίδια και χάδια :-D

waY5p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

ΕΓΩ ΕΧΩ ΓΑΤΟΥΛΑ ΤΟΝ ΜΠΟΥΛΙ ΕΙΝΑΙ ΚΟΝΤΑ 12ΧΡΟΝΩΝ ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΝΤΟΥΛΑΠΑ ΜΟΥ ΟΤΑΝ ΕΓΩ ΠΗΓΑΙΝΑ ΠΡΩΤΗ ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ...Η ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΗΤΑΝ Η ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΓΑΤΟΥΛΑ ..ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΝΤΑ 12ΧΡΟΝΙΑ ΑΧΩΡΙΣΤΑ ΦΙΛΑΡΑΚΙΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΩ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ!!!!

o0rgp3.png euUPp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Τι ακούμε Χριστέ μου!!! Άκου φταίει ο σκύλος για την αποβολή...

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, αρκεί να είναι εμβολιασμένο και αποπαρασιτωμένο, και να μην έρχεσαι σε επαφή με τα κόπρανα (κυρίως της γάτας) στην εγκυμοσύνη για το τοξόπλασμα. Κατά τα άλλα, δεν συντρέχει κίνδυνος. Αν είναι δυνατόν...

Εμείς έχουμε ένα ημίαιμο 27 κιλά πολύρατσο, αλλά πολύ όμορφο. Ζωηρό και αθλητικό. Τον είχα σχεδόν ένα χρόνο πριν μείνω έγκυος. Και τώρα ο μικρός μου έχει τρελλή αγάπη για το σκυλάκι και το αντίστροφο.

Με έχεις τρομάξει. Μπορούμε να κάνουμε κάποιες εξετάσεις για να δούμε αν η γάτα θα προκαλέσει πρόβλημα

Link to comment
Share on other sites

Εμείς έχουμε τον Τζονάκο, ένα γερμανικό μικρό σπιτς πολύ όμορφο, πολύ κακομαθημένο που κάνει όλα σκανταλιές! Τον έχουμε 4μιση χρόνια και σε 4 μήνες που περιμένουμε το μωράκι μας ελπίζω να αρχίσει να συμπαθεί τα μωρά! Είναι κάτι παραπάνω από πανέξυπνος και τον έχουμε σαν μωρό!

Ξερετε αν πρεπει να έχουν κάνει κάποια εμβολια τα σκυλάκια για να μην φερουν προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Με έχεις τρομάξει. Μπορούμε να κάνουμε κάποιες εξετάσεις για να δούμε αν η γάτα θα προκαλέσει πρόβλημα

 

Μπορεις να κανεις εξετασεις στη γατα αν εχει το τοξοπλασμα. Στην εγκυμοσυνη κανεις και η ιδια για τυχον αντισωματα....αν εχεις σημαινει οτι ειχες κολλησει παλια και δεν ειναι επικινδυνο πλεον γιατι η πρωτολοιμωξη πιθανως δημιουργει προβληματα στο εμβρυο.

Εγω ειχα παντα γατα και παντα σκυλο :) .... Αντισωματα δεν ειχα που σημαι ει οτι δεν ειχα κολησει ποτε . Και στις εγκυμοσυνες δεν μου δημιουργηθηκε κανενα προβλημα.

Ενημερωτικα το τοξοπλασμα κολαει, εκτος των αλλων αιτιων, μονο αν ερθεις σε επαφη με κοπρανα γατας....και δεν πλυνεις τα χερια σου....

Αν τα ζωακια ειναι εμβολιασμενα και κανεις και το σχετικο αποπαρασιτισμο , οι πιθανοτητες φτανουν πολυ κοντας στο μηδεν :)

Link to comment
Share on other sites

Με έχεις τρομάξει. Μπορούμε να κάνουμε κάποιες εξετάσεις για να δούμε αν η γάτα θα προκαλέσει πρόβλημα

 

Τον κλασσικο εμβολιασμο που προτεινει ο κτηνιατρος, τιποτα παραπανω. Βασικοι κανονες υγιεινης να τηρουνται και να μην δινουμε ωμα κρεατα στα ζωντανα!!!

Πιο risky ειναι να κολλησουμε κατι απο οχι καλα πλυμενα λαχανικα η οχι καλα μαγειρεμενα κρεατα παρα απο τα ζωακια.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με έχεις τρομάξει. Μπορούμε να κάνουμε κάποιες εξετάσεις για να δούμε αν η γάτα θα προκαλέσει πρόβλημα

 

Το θεωρώ υπερβολικά δύσκολο. Πρέπει να πιάνεις με τα χέρια σου τα κόπρανα της γάτας. Αν φοράς γάντια, και πλένεσαι καλά μετά δεν νομίζω ότι κινδυνεύεις. Ακόμα περισσότερο αν δεν τα πιάνεις καν (δηλαδή να καθαρίζει άλλος την άμμο της.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

τελεια φωτο αλλα εγω θα φοβομουν να αφησω τοοοοοσο μικρο παιδακι, τοοοοοοσο μεγαλο σκυλο σε τοοοοοοσο κοντινη αποσταση! :P

Και φαντασου ότι εχω και εγω σκυλακι!!!

Αλλα η κακια στιγμη ρε παιδια μπορει να τυχει στον καθενα!!!!

Link to comment
Share on other sites

τελεια φωτο αλλα εγω θα φοβομουν να αφησω τοοοοοσο μικρο παιδακι, τοοοοοοσο μεγαλο σκυλο σε τοοοοοοσο κοντινη αποσταση! :P

Και φαντασου ότι εχω και εγω σκυλακι!!!

Αλλα η κακια στιγμη ρε παιδια μπορει να τυχει στον καθενα!!!!

 

Εντάξει είμαστε δίπλα ακριβώς, δεν τους αφήνουμε ποτέ μόνους, γιατί σαν αδελφάκια μπορεί να τσακωθούν χαχα.

Πάντως το σκυλί δεν αντιδράει ποτέ, ό,τι και να του κάνει ο μικρός, μόνο τον γλύφει... Εδώ είναι περίπου 18 μηνών το παιδί.

jTosp2.png
Link to comment
Share on other sites

εσυ ξερεις σιγουρα καλυτερα!! :) . και το δικο μου δεν υπαρχει περιπτωση να επιτεθει σε καποιον...ειδικα στα παιδια μου. Αλλα τον ενα μου γιο που είναι λιγο αγαρμπος και πειραχτηρι , δεν τον αφηνω πολύ κοντα ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Τα δικά μας κατοικίδια είναι η Εβίτα και ο Μπούμπης 2 γατούλες ξανθιές στειρωμένες. Η Εβίτα αποφεύγει το γιο μου (2 χρονών) και ο Μπούμπης τον ανέχεται... Επίσης στην αυλή έχουμε άλλες τρεις γάτες, την Πάπυ, τον Νιάου και την Άσπρη επίσης στειρωμένες εμβολιασμένες αποπαρασιτωμένες!!! Ο μικρός μου τρελένεται να βλέπει και να παίζει με τα ζωάκια και εμείς προσπαθούμε να τον μάθουμε να τα σέβεται...

Link to comment
Share on other sites

AAAAAΧΧΧ!τα κατοικιδιά μας...εγώ έχω 1 βέλγικο λυκόσκυλο 30κιλών-ένα γκριφόν-τεριέ επίσης 30κιλά-μια καρδερίνα,είχα κ την λατρεία μου την γάτα μου αλλά μας αρρώστησε κ την κοιμήσαμε:cry:κ φυσικά το σπίτι μου είναι ανοιχτό σε όποιο ζωάκι βρώ στον δρόμο:-D:grin::-D

WF0Ip3.pngGDwep3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Τα ζώα έχουν ένστικτο...εγώ 1 μιση έτους ήμουν με μια βίτσα και έδερνα το ντοπερμαν που είχαμε (και όχι ότι κι ότι σκυλί φύλακας) και αυτό το κακόμοιρο καθόταν και τις έτρωγε γιατί αν κουνιόταν από την θέση του θα με έριχνε κάτω γιατί είχα κάτσει πάνω στην αλυσίδα του (!!!!!!)

Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις τι μπορεί να σου τύχει!

Τώρα εμείς έχουμε ένα γατάκι που έχει γίνει σαν αρκούδα!!!!

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα, εγω εχω στο σπίτι την ήρα(καθαρο Ροτβαιλερ) τον μπουκη και τον μαυρουλη(κοκονια που τα ειχαν παρατησει στο δρομο. Εμεινα εγκυος γεννησα και η κορη μου ειμαι σχεδον 2 χρονων και κοιμονται αγκαλιτσα απο την αρχη μεχρι τωρα. Ειδικα η Ηρα οταν κανει ζημιες η μπεμπα και παω να την μαλωσω, με το που λεω την λεξη κακο ερχετε κολαει τα μουτρα της στο προσωπο μου και μου δειχνει τα δοντια της. Ειναι 1 χρονων και αχωριστη με την μπεμπα. Ζυγιζει 40 κιλα τωρα και η μπεμπα την καβαλαει της τραβαει τα μουσουδια και η Ηρα την παιζει με τα ποδια. Περνανε τελια μαζι και δεν φοβαμαι. Ουτε σπυρακι δεν εχει βγαλει το παιδι μου ποτε. Αλλα ειναι εμβαλιασμενα και αποπαρασητωμενα με το μπανιο τους τα παντα για να εχω το κεφαλι μου ησυχο.:P

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Εγω εχω τον Πακο μου ένα αγοράκι πιτ μπουλακι που προστατεύει τη μαμά και τον μπαμπά ( εμένα και τον άντρα μου) :P κυνηγάμε τα γατάκια , τσακωνόμαστε με τα σκυλάκια , δε θέλουμε χάδια απο ξένους γιατί γριλιζουμε, αλλα τη κτηνιατρο τη φοβόμαστε! :P

mHOqp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Ο Τσίκο μας,ο «πρωτότοκός» μας. Είναι 6 χρονών, τον μαζέψαμε όταν ήταν ενός κι από τότε δεν μπορούμε να διανοηθούμε το σπίτι μας και τη ζωή μας χωρίς αυτόν. Τώρα περιμένουμε όλοι μαζί τον μπέμπη και μετά θα έχω 3 άντρες - έναν μικρό, έναν μεγάλο κι έναν χνουδωτό! :)

 

IMG_9758.jpg

IjoZp3.png6zCbp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Ο Ρουντις ενα μικροσωμο κανισακι 8 κιλα και 9 χρονων ο γερακος μου. Και ο Νικος ενα μεγαλωμο πιτμπουλ 30+κιλων και σχεδον 2 χρονων. Σαν αδερφακια φερονται κι ας ειναι και τα δυο αντρακια.

Link to comment
Share on other sites

×
×
  • Δημιουργία νέου...