Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πιάτα από άλλες χώρες!!


evi_mik

Recommended Posts

Λοιπόν, όπως είπα και στο καφέ!

Έφτιαξα το tandoori. ναααααααααααααι!

Είναι εξαιρετικό και ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ. Δοκιμάστε το!

 

Κόλιανδρο επίσης υπάρχει σε σκόνη στα super market. :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπόν, όπως είπα και στο καφέ!

Έφτιαξα το tandoori. ναααααααααααααι!

Είναι εξαιρετικό και ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ. Δοκιμάστε το!

 

Κόλιανδρο επίσης υπάρχει σε σκόνη στα super market. :wink:

 

Τέλεια! Λέω να κάνω και αυτό το πιάτο στο τραπέζι που θα κάνω...μπορώ να το κάνω είτε με μπουτάκια είτε με στήθος έτσι?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ok τότε πέρνω το θάρρος και συνεχίζω :lol: ...

Όταν λες ίση ποσότητα κρέμα γάλακτος και κουβερτούρα τι εννοείς μιας και η κρέμα είναι σε συσκευασία των 250 ml ενώ η κουβερτούρα είναι σε γραμμάρια 125 gr το πακέτο...

Είναι σωστό να υποθέσω ότι 1γρ κουβ.=1ml κρέμας και έτσι να βάλω μια κρέμα γάλακτος ανά 250 gr κουβερτούρας για το σιρόπι? :roll:

 

Σωστα τα κατάλαβες :)

Εδω θα παιξεις και λιγο μονη σου . Αν βαλεις ισες ποσοτητες μολις κρυωσει θα σταθεροποιηθεί πολυ (ετσι κανω τρουφάκια και ganache- επικάλυψη) . Μπορεις να βάλεις 200 μλ κρεμα και 125 κουβερτούρα . Θα ειναι πιο ρευστο το αποτελεσμα .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ok τότε πέρνω το θάρρος και συνεχίζω :lol: ...

Όταν λες ίση ποσότητα κρέμα γάλακτος και κουβερτούρα τι εννοείς μιας και η κρέμα είναι σε συσκευασία των 250 ml ενώ η κουβερτούρα είναι σε γραμμάρια 125 gr το πακέτο...

Είναι σωστό να υποθέσω ότι 1γρ κουβ.=1ml κρέμας και έτσι να βάλω μια κρέμα γάλακτος ανά 250 gr κουβερτούρας για το σιρόπι? :roll:

 

Σωστα τα κατάλαβες :)

Εδω θα παιξεις και λιγο μονη σου . Αν βαλεις ισες ποσοτητες μολις κρυωσει θα σταθεροποιηθεί πολυ (ετσι κανω τρουφάκια και ganache- επικάλυψη) . Μπορεις να βάλεις 200 μλ κρεμα και 125 κουβερτούρα . Θα ειναι πιο ρευστο το αποτελεσμα .

 

Λαμπρινή sos!!!!

 

Έκανα το γλυκό και οκ αν και μου φαίνεται αρκετά γλυκό και αρκετά ανοικτόχρωμο (άλλη φορά θα βάζω πιο πολύ σοκολάτα και λιγότερη ζάχαρη) και είναι και στο κεντρό σχεδόν ωμό...όλα μια χαρά

πάω να κάνω το σιρόπι τώρα αλλά γίνεται χάλια...έβαλα 250ml κρέμα γάλακτος και 125 gr κουβερτούρα και το αποτέλεσμα είναι ενα πράγμα πολυ ρευστό σαν κακάο και στο χρώμα επίσης αντί να είναι σκούρο καφέ είναι σαν κακάο...πάω να λιώσω σκέτη κουβερτούρα για το σιρόπι αλλά βγαίνει πολύ πικτη...τι να κάνω??? :roll::roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε προλαβα? Δεν μπηκα καθολου χτες :(

Τι εγινε τα κατάφερες ? Εβαλες πολλη κρεμα γαλακτος αλλα οκ μπορεις να προσθέσεις λιγο κουβερτουρα . Στην αρχη φαινεται σαν κακάο μετα ομως γινετε μια χαρα ...ή δεν σου γινε ?

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όχι δεν με πρόλαβες αλλά όλα οκ!! :wink::wink:

 

λοιπόν ξεθεώθηκα!! (άσχετο! :lol: )

 

σοβαρά τώρα το γλυκό άρεσε σε όλους μόνο που είχε κάποιες παραλλαγές...πχ επειδή χτες όσο και αν το έψηνα το μέσα έμενε ωμό και δεν μου άρεσε έτσι τόσο ρευστό σαν σιρόπι οπότε το έψησα...αρκετά! :D μια χαρά ήταν αν και εμένα μου φάνηκε αρκετά γλυκό (ο βλάκας είχα βάλει λίγο παραπάνω ζάχαρη) οι υπόλοιποι δεν είχαν την ίδια άποψη και το συνόδεψα με ένα τέλειο παγωτό βανίλια ιταλικό (ξέρεις από αυτά που είναι κίτρινα και όχι άσπρες βανίλιες) και άρεσε...όσο για το σιρόπι χτες αν και πρόσθετα συνέχεια κουβερτούρα μέχρι να σκουρήνει τελικά σήμερα που πήγα να ζεστάνω το μπρίκι με το μίγμα από το ψυγείο άρπαξε η σοκολάτα και κάηκε και μύριζε αντί για σιρόπι καμένο και έτσι δεν το χρησιμοποίησα καν...πάντως είμαι περίεργη πως στο καλό γίνεται αυτό το ρευστό πικρό σκούρο σοκολατένιο σιρόπι... :roll:

 

κάναμε και το tandoori (μετά μια ταλαιπωρία για να βρούμε τα μπαχαρικά) και μάλιστα το αφήσαμε στο ψυγείο ολόκληρο το βράδυ πριν το ψήσουμε...ωραίο ήταν αλλά ρε γμτ κάπως αλλιώς είναι αυτό που τρώω στα ινδικά...αλλά εννοείται ότι μας άρεσε. :wink:

 

Για αυτό που στεναχωρήθηκα πολύ είναι ότι κάναμε τραπέζι για 6 αλλά μαγείρεψα για 16 και έτσι πέταξα ένα σωρό... :(

 

Λαμπρινή σε ευχαριστώ πολύ για όλα!!! :wink::wink:

Καλά Χριστούγεννα σε όλους!!! :D:D

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χαιρομαι που τελικα ολα πηγαν καλά με το τραπέζι :D

Το σιροπι το "γνησιο" ειναι αυτο . Συνήθως ομως σερβίρουν κακάο με ζάχαρη νερό και κάποια λιπαρή ουσία . Δεν ειναι κακό και αυτο αλλα ειναι κατι αλλο :wink:

 

Χαρά στο κουράγιο σου πάντως με την κοιλιά να κάνεις και τραπέζια ! Αντε και του χρονου ακομα καλύτερα :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα κουβερτούρα Παυλίδη αλλά έβαλα και για ζάχαρη 1 φλυτζάνα άσπρη ζάχαρη και λιγάκι παραπάνω γιατί οι φλυτζάνες μου ήταν μικρές οπότε πάντα βάζω κάτι παραπάνω για να φτάσω το μέγεθος μιας κανονικής φλυτζάνας...καλά με την δική μου γεύση δεν βγάζεις άκρη τώρα λόγω εγκυμοσύνης...κανείς άλλος δεν το βρήκε πολύ γλυκό οπότε μην δίνεις βάση...

καλά χωρίς την βοήθεια του άντρα μου δεν θα μπορούσα να κάνω τραπέζι ούτε κατά διάνοια...να ναι καλά το μωρό μου!

 

Άντε και του χρόνου! :D

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...