Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πιάτα από άλλες χώρες!!


evi_mik

Recommended Posts

Είπα να αρχίσουμε να μαζεύουμε και συνταγές από άλλες χώρες!!!

Θα ξεκινήσω με

 

ΤΗΓΑΝΙΤΟ ΡΥΖΙ

 

1/3 κούπας λάδι

4 μεγάλα αυγά χτυπημένα

1 κουτάλι της σούπας λάδι, επιπλέον

1 1/2 κουτάλι της σούπας ψιλοκομμένο τζίντζερ

3 σκελίδες σκόρδο

1 μεσαίο κρεμύδι ψιλοκομμένο

1 κούπα ψιλοκομμένο bacon

1 κουταλάκι του γλυκού ζάχαρη

5 ποτήρια mediun-grain (καρολίνο) άσπρο ρύζι

1 κουταλιά της σούπας oyster sauce

3 κουταλάκια του γλυκού Maggi Aromat

1 κουταλάκι του γλυκού σησαμέλαιο

 

 

Εκτέλεση

 

Ρίχνουμε λίγο λάδι στο τηγάνι (wok είναι το ιδανικό σκεύος αλλά όταν δεν έχω χρησιμοποιώ ένα αντικολλητικό) ίσα ίσα να γυαλίσει η επιφάνειά του.

Προσθέτουμε τα χτυπημένα αυγά και ανακατεύουμε διαρκώς με τον αναδευτήρα. Μοιάζει η ομελέτα να γίνεται κομματάκια.

Απομακρύνουμε από τη φωτιά και την τοποθετούμε σε χαρτί ώστε να "στραγγίξει".

Σκουπίζουμε το τηγάνι με λίγο χαρτί κουζίνας.

Προσθέτουμε λίγο λάδι και τσιγαρίζουμε μερικά λεπτά το τζίντζερ και το σκόρδο μέχρι να μοσχομυρίσουν.

Προσθέτουμε το κρεμμύδι και σοτάρουμε μέχρι να μαλακώσει και στη συνέχεια ρίχνουμε στο τηγάνι και το bacon.

Συνεχίζουμε το σωτάρισμα μέχρι να ροδίσει και ρίχνουμε τη ζάχαρη.

Τελικά προσθέτουμε το ρύζι, την ομελέτα, την oyster sauce, το Maggi και το σησαμέλαιο.

Τηγανίζουμε για περίπου 3-5 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Kasseler mit Rotkohl und Salzkartoffeln

 

Καπνιστές μπριζόλες με κόκκινο λάχανο και πατάτες βραστές :) Ένα νόστιμο , μυρωδάτο και χειμωνιάτικο φαγητό της Γερμανικής κουζίνας .Υλικά :

4 καπνιστές μπριζόλες (ανάλογα τα άτομα)

 

1 μέτριο κόκκινο λάχανο

2 μήλα

1 κρεμμύδι

2-3 φύλλα δάφνης

3-4 γαρύφαλλα (το μπαχαρικό!)

1 κουταλιά καστανή ζάχαρη

1 κουταλιά μαρμελάδα δαμάσκηνο (προαιρετικά)

2 κουταλιές ξύδι

1 φλιτζάνι κόκκινο κρασί

Αλάτι , πιπέρι , ελαιόλαδο ή βούτυρο ή μαγειρικό λίπος

 

Ξεκινάμε με το λάχανο , το καθαρίζουμε και το κόβουμε σε λωρίδες χοντρότερες απ΄οτι το κόβουμε για σαλάτα . Βάζουμε στην κατσαρόλα μας το ελαιόλαδο (ή βούτυρο) , προσθέτουμε το ψιλοκομμένο κρεμυδάκι και τέλος το λάχανο . Το γυρίζουμε να αχνιστεί καλά και μετά προσθέτουμε τα μήλα σε κομματάκια , την δαφνη , τα γαρύφαλλα , τη ζάχαρη , το ξύδι και το κρασί . Αλατοπιπερώνουμε , ανακατεύουμε καλά, χαμηλώνουμε την θερμοκρασία και αφήνουμε το φαγητό μας να μαγειρευτεί . Πότε πότε του ρίχνουμε μια ματιά και κάνα ανακάτεμα , δεν το αφήνουμε στην τύχη του :) Θα χρειαστεί περίπου 45 λεπτά με 1 ώρα να μαγειρευτεί . Τις μπριζόλες μπορείτε να τις ψήσετε στη σχάρα ή σε τηγάνι με σχάρα ή στον φούρνο . Εγώ τις ψήνω στο τηγάνι με ελάχιστο λάδι και για 3-4 λεπτά απο κάθε πλευρά . Στα ζουμάκια που αφήνουν οι μπριζόλες στο τηγάνι προσθέτω ένα φλιτζάνι κρασί ή/και ένα φλιτζάνι ζωμό λαχανικών . Αφήνω λίγο να βράσει και δένω την σαλτσούλα με λίγο βούτυρο ή ελάχιστο κορν φλάουρ . Ε , δεν νομίζω να χρειάζεται να πούμε και για τις πατάτες βραστές σε νερό με αλάτι :)

 

http://hungryforhungry.blogspot.com/2007/12/kasseler-mit-rotkohl-und-salzkartoffeln.html

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Kasseler με πατατοκροκέτες

 

Το Kasseler είναι χοιρινό κρέας καπνιστό και πλέον μπορούμε πολύ εύκολα να το βρούμε και στην Ελλάδα. Μπορούμε να το βρούμε σε μπριζόλα με κόκκαλο ή σε φέτες χωρίς κόκκαλο. Ανάλογα με τα ατομα υπολογίζουμε την ποσότητα .

Υλικά :

500 γρμ Kasseler ή μπριζόλες

1 κρεμμύδι

1 καρότο

1 φυλλο δαφνης

1 κλαράκι δεντρολίβανο

1 δοντάκι σκορδο

400 μλ ζωμό κρέατος

Λευκό κρασί

Πιπέρι και μπαχαρικά που μας αρέσουν .(οχι αλάτι!)

 

Πατατοκροκέτες :

4-5 μεγάλες πατάτες βρασμένες

1/2 κουπα γάλα περίππου

1 κουταλίτσα βούτυρο

Μαιντανό ψιλοκομένο

1 φλιτζάνι τυριά τριμμένα

1 αυγό

Αλάτι , πιπέρι και λιγο μοσχοκάρυδο

 

Εκτέλεση:

Κόβουμε σε μεγάλα κομμάτια τα καρότα και το κρεμμύδι , τα στρώνουμε σε ενα ταψί με ελάχιστο λαδάκι και προσθέτουμε τα υπόλοιπα υλικά και το κρέας , εκτος τον ζωμό και του κρασί . Ψήνουμε για 5-10 λεπτά σε δυνατή θερμοκρασία και μετα χαμηλώνουμε την θερμοκρασία (170 ) και προσθέτουμε το ζωμό τμηματικά . Αφήνουμε το φαγητό μας να ψηθεί όσο χρειαστεί , ελέγχοντας συχνά αν χρειάζεται ζωμό ή νεράκι . Μολις δούμε οτι είναι σχεδόν ετοιμο και αφου εχει "πιει" τα πολλά υγρά σβήνουμε με όσο κρασάκι θέλουμε . (Εγω προτιμησα λευκό κρασί να μην χαθεί η γευση του καπνιστού. ) Αφαιρούμε το κρέας μας και το τοποθετούμε σε σχάρα πάνω απο το ταψάκι . Το ψήνουμε για λίγο να ροδίσει πολύ ελαφρα (προσοχή μην σκληρύνει) και παράλληλα αφήνουμε τα υπολοιπα υλικά να "δεσουν". Στραγγίζουμε και πατάμε στο σουρωτηρι τα υλικά απο το ταψί μας και παιρνουμε μόνο το ζουμάκι . Τα βάζουμε σε κατσαρολίτσα , προσθέτουμε λιγο ακομα κρασάκι , λιγο βούτυρο και δένουμε την σάλτσα μας . Ισως χρειαστεί και λιγο κορν φλαουρ.

 

Για τις πατατοκροκέτες , βραζουμε τις πατατούλες , τις λιώνουμε ,προσθέτουμε τα υπολοιπα υλικά και ανακατεύουμε καλά . Αφηνουμε το μείγμα μας για λιγο στο ψυγείο να δέσει, πλάθουμε σε κυλινδρικό σχήμα (ειναι η κλασσική μορφή της Βέλγικης πατατοκροκέτας , αν θελετε μπορειτε να τις κάνετε και στρόγγυλες) και μετα πανάρουμε με αυγό - γαλέτα και τηγανίζουμε με μπόλικο λάδι .

Στο σερβίρισμα εγώ πρόσθεσα μαρμελάδα μύρτιλλα την οποια εβρασα λιγο και έσβησα με κονιάκ . Η μπανάνα τυλίχτηκε σε μπέικον καπνιστό και ψηθηκε για λιγα λεπτά στο γκριλ.

 

Η φωτο εδω http://hungryforhungry.blogspot.com/2007/06/kasseler.html

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν πείσω τον καλό μου, λέω να δοκιμάσω μία από τις δύο αύριο..

Εδώ στη Θεσσαλονίκη υπάρχει ένα μαγαζί Γερμανικό κοντά στο Praktiker που φέρνει διάφορα καλούδια από τα Βόρεια... :D

Link to comment
Share on other sites

Brownies

 

200 γρμ κουβερτούρα

4 αυγά

1 φλιτζάνι ζάχαρη

1 φλιτζάνι αλεύρι

1/2 φλιτζάνι βούτυρο

1 φλιτζάνι χοντροκομμένα καρύδια (προαιρετικά)

Ελαχιστο αλάτι (οσο πιάνουν τα δυο δάχτυλα )

 

Λιώνουμε την κουβερτούρα με το βούτυρο σε μπεν μαρί. Χτυπάμε τα αυγά με τη ζάχαρη και το αλάτι , προσθέτουμε τη σοκολάτα , το αλεύρι και τα καρύδια .

Βουτυρώνουμε μικρό ταψάκι και ψήνουμε στους 170 το πολυ μεχρι 25 λεπτά . Το μπράουνις πρεπει να ειναι υγρο μεσα και οχι να ξεραθεί σαν κεικ !

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

H την συνταγή για το ινδικό tandoori κοτόπουλο που τρελαίνομαι?

 

Αυτη δεν ξέρω ποσο γνήσια ειναι , με πειραματισμους εχω βρει την γεύση που ταιριάζει σε μας :D Να την γράψω ?

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Brownies

 

200 γρμ κουβερτούρα

4 αυγά

1 φλιτζάνι ζάχαρη

1 φλιτζάνι αλεύρι

1/2 φλιτζάνι βούτυρο

1 φλιτζάνι χοντροκομμένα καρύδια (προαιρετικά)

Ελαχιστο αλάτι (οσο πιάνουν τα δυο δάχτυλα )

 

Λιώνουμε την κουβερτούρα με το βούτυρο σε μπεν μαρί. Χτυπάμε τα αυγά με τη ζάχαρη και το αλάτι , προσθέτουμε τη σοκολάτα , το αλεύρι και τα καρύδια .

Βουτυρώνουμε μικρό ταψάκι και ψήνουμε στους 170 το πολυ μεχρι 25 λεπτά . Το μπράουνις πρεπει να ειναι υγρο μεσα και οχι να ξεραθεί σαν κεικ !

 

πωπω μου τρέχουν τα σάλια ήδη...με παγωτό μαζί...κόλαση...:oops:

 

Ερωτήσεις:

Αυτό το υγρό που ρίχνουνε από πάνω και το κάνει ζουμερό τι είναι?απλά λιωμένη επιπλέον κουβερτούρα?

 

1/2 φλυτζάνι βούτυρο πώς να το υπολογίσω αφού το κόβω από πλάκα? (χαζή ερώτηση το ξέρω)...

 

η συνταγή για πόσα άτομα είναι γιατί πολύ λίγες μου φάνηκαν οι ποσότητες...

 

το αλεύρι είναι ειδικό για φούσκωμα ή για όλες τις χρήσεις?

 

Σε ευχαριστώ Λαμπρινή!!

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

H την συνταγή για το ινδικό tandoori κοτόπουλο που τρελαίνομαι?

 

Αυτη δεν ξέρω ποσο γνήσια ειναι , με πειραματισμους εχω βρει την γεύση που ταιριάζει σε μας :D Να την γράψω ?

 

Γράψε γράψε γιατί εγώ βαριέμαι τους πειραματισμούς...σε εμπιστεύομαι!! :lol:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τάρτα μπρόκολο(Γαλλική συνταγή απο νύφη Γαλλίδα :D )

Υλικά

1 πακέτο σφολιάτα

1 ποτ'ηρι κρέμα γάλακτος

1 μπολ μπρόκολο

λίγο ροκφόρ

αλάτι -μοσχοκάρυδο

Απλώνετε λίγο βούτυρο σε μια ταρτιέρα και ρίχνετε το μπρόκολο(βρασμένο).Ρίχνετε λίγο αλατάκι και μοσχοκάρυδο.Σε ένα μπόλ ανακατεύετε την κρέμα με το ροκφόρ και άν θέλετε λίγο κασέρι και το ρίχνετε πάνω στο μπρόκολο.Απλώνετε απο πάνω τη σφολιάτα και κλείνετε γύρω γύρω στη μέση της σφολιάτας κάνετε μια τρύπα και ψήνετε για 20 λεπτά στους 180.

Link to comment
Share on other sites

Σπανάκι για συνοδευτικό(πάλι Γαλλική συνταγή)

Υλικά

¨οσο σπανάκι θέλετε(βρασμένο)

1μικρή κούπα κρέμα γάλακτος(για περίπου 8 μερίδες σπανάκι)

1 σκελίδα σκόρδο

μοσχοκάρυδο

 

Βάζετε λίγο ελαιόλαδο σε μια κατσαρόλα και προσθέτετε το σκόρδο ,μετά το σπανάκι αλάτι και το μοσχοκάρυδο, και αφού τσιγαριστούν λιγάκι ρίχνετε την κρέμα πέρνει μια βράση και είναι έτοιμο :!:

Link to comment
Share on other sites

 

Ερωτήσεις:

Αυτό το υγρό που ρίχνουνε από πάνω και το κάνει ζουμερό τι είναι?απλά λιωμένη επιπλέον κουβερτούρα?

Ζουμερο ειναι απο μονο του το μπραουνις ! Μεσα πρεπει να ειναι υγρο ... Συνηθως το σερβιρουν με σιροπι σοκολάτας . Μπορεις να φτιαξεις μονη σου με κουβερτουρα και κρεμα γαλακτος . Ισες ποσότητες τα λιωνεις και βουαλα :)

 

1/2 φλυτζάνι βούτυρο πώς να το υπολογίσω αφού το κόβω από πλάκα? (χαζή ερώτηση το ξέρω)...

Σωστο ...Περιπου 1/3 της πλάκας .

 

 

η συνταγή για πόσα άτομα είναι γιατί πολύ λίγες μου φάνηκαν οι ποσότητες...

 

το αλεύρι είναι ειδικό για φούσκωμα ή για όλες τις χρήσεις?

 

Δεν ειναι μεγαλη ποσότητα δοκιμασε το ετσι και ...διπλασιάζεις :lol:

Το μπράουνις δεν φουσκώνει , κανονικό απλο αλευράκι !

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σεδ ευχαριστώ Λαμπρινή!! Χρόνια το κυνηγάω αλλά νομίζω ότι ήρθε η ώρα να δοκιμάσω...φαίνεται και πολύ απλό (πιο απλό από τα μελομακάρονα που σκεφτόμουν να φτιάξω... :lol: )

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Κοτόπουλο tandoori

 

1 κοτοπουλο σε κομμάτια ή 2-3 στήθη κοτοπουλου

1 γιαουρτι

2-3 λεμόνια ή 5-6 κουταλιές σουπας ξύδι

Μειγμα μπαχαρικών

1 κουταλιά τζίτζερ

1 κουταλιά κολιαντρο

1-1,5 κουταλιά παπρικα

1-1,5 κουταλιά κύμινο

 

Ανακατεύουμε τα μπαχαρικά με το γιαούρτι , προσθέτουμε το χυμο των λεμονιών ή το ξύδι και πασαλειβουμε το κοτόπουλο . Αφηνουμε στο ψυγείο για 2-3 ώρες τουλάχιστον .

Ψηνουμε το κοτοπουλο στο φουρνο σε λαδοκολλα ή αν ειναι μονο κοματάκια απο το στήθος τα κανουμε σε αντικολητικό τηγάνι .

Σερβίρουμε με ρυζι μπασμάτι !

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοτόπουλο tandoori

 

1 κοτοπουλο σε κομμάτια ή 2-3 στήθη κοτοπουλου

1 γιαουρτι

2-3 λεμόνια ή 5-6 κουταλιές σουπας ξύδι

Μειγμα μπαχαρικών

1 κουταλιά τζίτζερ

1 κουταλιά κολιαντρο

1-1,5 κουταλιά παπρικα

1-1,5 κουταλιά κύμινο

 

Ανακατεύουμε τα μπαχαρικά με το γιαούρτι , προσθέτουμε το χυμο των λεμονιών ή το ξύδι και πασαλειβουμε το κοτόπουλο . Αφηνουμε στο ψυγείο για 2-3 ώρες τουλάχιστον .

Ψηνουμε το κοτοπουλο στο φουρνο σε λαδοκολλα ή αν ειναι μονο κοματάκια απο το στήθος τα κανουμε σε αντικολητικό τηγάνι .

Σερβίρουμε με ρυζι μπασμάτι !

 

Τέλειο και εύκολο ακούγεται! Ευχαριστώ!!

 

Απορίες: το τζίτζερ (που γενικά δεν το αντέχω) που το βρίσκω? σε μορφή μπαχαρικού δηλαδή η κουταλιά ή σε τι? γιατί το έχω δει και σε μαναβικα ολόκληρο...αλλα πως βγάζω απο εκει κουταλιά?

το κολιαντρο υποθέτω οτι ειναι αποξηραμένο μπαχαρικό ε...? :roll:

το μείγμα των μπαχαρικών τι είναι? άλλα επιπλέον? ή είναι ο τίτλος για αυτα που ακολουθούν?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το τζιντζερ υπάρχει και σε σκονη αποξηραμένο , θα βρεις στο σουπερ μαρκετ. Αλλιως αν παρεις φρέσκο πρεπει να το καθαρίσεις και να το τριψεις στο ψιλό του τριφτη !

 

Ο κόλιαντρος ειναι μπαχαρικό αποξηραμένο σε μπαλάκια . Μπορεις να το σπάσεις ελαφρά στο γουδί να ξεχυθουν τα αρώματα !

 

Δεν ειναι τιποτα το μειγμα ... ετσι το εγραψα . Η αληθεια ειναι ομως οτι κυκλοφορει και μειγμα για κοτοπουλο tandoori ..εχω δει εδω ..αλλα εγω δεν τα προτιμώ τα ετοιμα μειγματα :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

πατατοτηγανιτα(αλμυρό)

 

τσεχικο ειναι ...δεν λέγετε έτσι αλλα σας το μεταφράζω εγω απλα :wink:

 

περνουμε 4-5 πατάτες ωμές ξεφλουδισμένες

και τις τρίβουμε στον τριφτη στο χοντρό...

μετα τις στίβουμε καλα γιατί βγάζουν πολυ ζουμι....

αλευράκι για πηξει...

1-2 αυγα αναλόγως την ποσότητα, που θέλετε να κάνετε

αλάτι πιπέρι..

λιγο λάδι

σκόρδο αν θέλετε(εγω δεν βάζω)

κ μετά στο μιγμα ότι άλλο θέλετε....

ανακατευετε με το χερι.....

 

εγω π.χ βάζω φέτα , μπείκον κ λίγο πιπερία

 

το βαζετε στο τηγάνι με κουταλι της σουπας(1-2 κουταλιες για κάθε τηγανιτα) κ το απλωνετε σαν μικρές κρεπουλες, να γίνει ίσιο δηλ.

3-4 κομματάκι χωράνε σε κάθε τηγανια...

τηγανιζεται κ απο τις 2 πλευρες....

 

κορίτσια ειναι πολυ νόστιμο ....και σαν ορεκτικό...κ σαν συνοδευτικό

αλλά κ για κανονικο φαγητό....το τρωτε με οτι θέλετε :wink:

 

ελπιζω να σας αρεσει , ειναι πανεύκολο κ γρηγορο....

καλη επιτυχία :D

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο sabrina οι Γερμανοι -στο κρατήδιο που μένω -το λενε Reibekuchen και βαζουν πατάτα , κρεμυδι , αυγο και αλευρι . Το σερβίρουν συνήθως με πουρέ μήλου :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο sabrina οι Γερμανοι -στο κρατήδιο που μένω -το λενε Reibekuchen και βαζουν πατάτα , κρεμυδι , αυγο και αλευρι . Το σερβίρουν συνήθως με πουρέ μήλου :D

 

αχ χαιρομαι που το ξέρεις....

εγω που το έμαθα απο την πεθερα μου κ το κάνω στον άντρα μου

το τρωει με la vache qui rit ...

 

εγω το τρωω σκέτο με ψωμάκι ή με κανα κρεατικό!!!!

 

τσέχιχα δεν δεν ξέρω να το γραψω αλλά

λέγεται "μπράνμπροβι πλάτσκι"

κ ο νωόν νοητο..... :lol:

xWWzp2.png

675093qccdm00t72.pngEΓΧΡΩΜΗ TV----->ΑΣΠΡΟΜΑΥΡΗ ΖΩΗ...

 

Link to comment
Share on other sites

 

Ερωτήσεις:

Αυτό το υγρό που ρίχνουνε από πάνω και το κάνει ζουμερό τι είναι?απλά λιωμένη επιπλέον κουβερτούρα?

Ζουμερο ειναι απο μονο του το μπραουνις ! Μεσα πρεπει να ειναι υγρο ... Συνηθως το σερβιρουν με σιροπι σοκολάτας . Μπορεις να φτιαξεις μονη σου με κουβερτουρα και κρεμα γαλακτος . Ισες ποσότητες τα λιωνεις και βουαλα :)

 

1/2 φλυτζάνι βούτυρο πώς να το υπολογίσω αφού το κόβω από πλάκα? (χαζή ερώτηση το ξέρω)...

Σωστο ...Περιπου 1/3 της πλάκας .

 

 

η συνταγή για πόσα άτομα είναι γιατί πολύ λίγες μου φάνηκαν οι ποσότητες...

 

το αλεύρι είναι ειδικό για φούσκωμα ή για όλες τις χρήσεις?

 

Δεν ειναι μεγαλη ποσότητα δοκιμασε το ετσι και ...διπλασιάζεις :lol:

Το μπράουνις δεν φουσκώνει , κανονικό απλο αλευράκι !

 

Λαμπρινή μια ακόμη ερώτηση. Λέω να κάνω το brownies σε ένα τραπέζι που θα κάνω αλλά επειδή θα έχω ήδη να ετοιμάσω πολλά σκέφτομαι να το κάνω από την προηγούμενη μέρα και να φτιάξω μόνο το σιρόπι σοκολάτας με κρέμα γάλακτος την ίδια μέρα...λες να υπάρχει πρόβλημα? να γίνει στεγνό επειδή θα μείνει?να μπαγιατέψει?

λες να πρέπει να το ξαναζεστάνω το κεικ την επόμενη μέρα για να είναι ζουμερό μέσα πριν το σερβίρω? :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα αν το φτιάξεις απο την προηγούμενη . Μπορεις να το ζεστάνεις ελαφρά πριν το σερβίρεις αλλα και κρυο ειναι τελειο!

ΠΡΟΣΟΧΗ στο ψησιμο , μην το στεγνώσεις πολυ .

 

Καλη επιτυχία στο τραπέζι σου :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει κανένα απολύτως πρόβλημα αν το φτιάξεις απο την προηγούμενη . Μπορεις να το ζεστάνεις ελαφρά πριν το σερβίρεις αλλα και κρυο ειναι τελειο!

ΠΡΟΣΟΧΗ στο ψησιμο , μην το στεγνώσεις πολυ .

 

Καλη επιτυχία στο τραπέζι σου :D

 

Σε ευχαριστώ Λαμπρινή...και όσον αφορά το σιρόπι πρέπει να το κάνω την τελευταία στιγμή για να είναι οκ ή αν το κάνω και μια μέρα πριν και μετά το ζεστάνω δεν θα πάθει τίποτα?

(το ξέρω ότι για ένα τόσο απλό γλυκό τόσες ερωτήσεις είναι πολλές αλλά δεν θέλω να αποτύχω...) :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να το κανεις εκεινη την στιγμή γιατι και να το κανεις την προηγουμενη μερα , θα γινει στέρεο οποτε παλι θα το ζεστανεις ..δυο φορες την ιδια διαδικασία .

Δεν παιρνει ωρα , λιγο να ζεσταθει η κρεμα γάλατος και βαζεις μεσα την σοκολάτα . Μπορεις απο πριν να την εχεις κοψει πολυ μικρα κοματάκια για να λιωσει γρήγορα .

Μην ανησυχεις για τις ερωτήσεις , οτι χρειαστεις εδω ειμαι :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα να το κανεις εκεινη την στιγμή γιατι και να το κανεις την προηγουμενη μερα , θα γινει στέρεο οποτε παλι θα το ζεστανεις ..δυο φορες την ιδια διαδικασία .

Δεν παιρνει ωρα , λιγο να ζεσταθει η κρεμα γάλατος και βαζεις μεσα την σοκολάτα . Μπορεις απο πριν να την εχεις κοψει πολυ μικρα κοματάκια για να λιωσει γρήγορα .

Μην ανησυχεις για τις ερωτήσεις , οτι χρειαστεις εδω ειμαι :D

 

Ok τότε πέρνω το θάρρος και συνεχίζω :lol: ...

Όταν λες ίση ποσότητα κρέμα γάλακτος και κουβερτούρα τι εννοείς μιας και η κρέμα είναι σε συσκευασία των 250 ml ενώ η κουβερτούρα είναι σε γραμμάρια 125 gr το πακέτο...

Είναι σωστό να υποθέσω ότι 1γρ κουβ.=1ml κρέμας και έτσι να βάλω μια κρέμα γάλακτος ανά 250 gr κουβερτούρας για το σιρόπι? :roll:

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...