Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

IBCLCs


aglaia

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 114
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • aglaia

    aglaia 16 δημοσιεύσεις

  • yogini

    yogini 10 δημοσιεύσεις

  • sofuka

    sofuka 8 δημοσιεύσεις

  • lst

    lst 7 δημοσιεύσεις

Εννοούσα ποιά είναι τα υπόλοιπα μέλη, εκτός από αυτά

που είναι νέα.

 

Η Αγλαϊα σίγουρα είναι :)

 

Τα είχα γράψει κάπου αλλά δεν θυμάμαι πια...

 

Μιλένα Ρούζκοβα, Γυναικολόγος, Ξάνθη 1997, 2002

Άννα Πατσούρου, Παιδίατρος, Θεσσαλονίκη 1997, 2003

Αγλαΐα Παπαδήμα, Δασολόγος, Θεσσαλονίκη 2001, 2006

Μπριγκίτε Σίγκνερ, Μαία, Νάξος 2007

Λώρη Ανν Γρηγοράκη, Βιολόγος, Νάξος 2007

Γιούλα Μέξη Μπουρνά, Νεογνολόγος, Αθήνα 2007

Αναστασία Καραθανάση, Παιδίατρος, Αθήνα ή Λάρισα 2007

Μαρία Φερτάκη, LLLL, Αθήνα 2007

Κατερίνα Μιχαηλίδου, LLLL, Αθήνα 2007

 

Για τις ημερομηνίες απόκτησης του πιστοποιητικού δεν είμαι σίγουρη, ελπίζω να μην έκανα κάποιο λάθος.

 

Το πιστοποιητικό έχει διάρκεια ισχύως 5 έτη, μετά γίνεται επαναπιστοποίηση.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα Παπαδήμα, Δασολόγος, Θεσσαλονίκη 2001, 2006

 

Δηλ. δε χρειάζεται η ειδικότητα να είναι σχετική με την ιατρική;

Και συ Αγλαϊα, ασκείς το επάγγελμα του δασολόγου;

Συγνώμη, για την αδιακρισία αλλά ο άντρας μου είναι δασολόγος κι ας μη θυμηθώ τις καλοκαιρινές διακοπές που έχω χάσει λόγω πρακτικής στο Περτούλι και συγχυστώ...

Πάντως, μου φαίνεται ότι ο θηλασμός έχει ασύγκριτα περισσότερο ενδιαφέρον από τα δάση και τη διευθέτηση ορεινών υδάτων (ελπίζω να το θυμάμαι και να το γράφω σωστά...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαΐα Παπαδήμα, Δασολόγος, Θεσσαλονίκη 2001, 2006

 

Πάντως, μου φαίνεται ότι ο θηλασμός έχει ασύγκριτα περισσότερο ενδιαφέρον από τα δάση και τη διευθέτηση ορεινών υδάτων (ελπίζω να το θυμάμαι και να το γράφω σωστά...)

 

Δανάη, σίγουρα για μας εδώ ο θηλασμός εχει περισσότερο ενδιαφέρον, αλλά και τα δάση και τα νερά (δεν έχω ιδέα τι είναι η διευθέτηση ορεινών υδάτων) χρειάζονται ανθρώπους με μεράκι και γνώσεις (όπως η Αγλαΐα) για να "επιβιώσουν", όπως ακριβώς και ο θηλασμός.

Η τεχνοκρατική κοινωνία μας υπερεκμεταλλεύται και καταργεί κάθε τι φυσικό (είτε είναι θηλασμός είτε είναι δάσος).

Δεν προσπαθώ να κάνω καμιά ανάλυση, απλά σκέφτομαι ότι για μένα είναι το ίδιο σημαντικά και ενδιαφέροντα (και φυσικά αλληλεπιδρώντα) ο θηλασμός και τα δάση (τι να την κάνω μια ανθρωπινη κοινωνία όπου όλα τα μέλη της θηλάζουν, αλλά δεν υπάρχει δάσος - σίγουρα είναι καλύτερη από τον να μην υπήρχε ούτε θηλασμός ούτε δάσος, αλλά αυτό δεν είναι αρκετό)

Συγγνώμη που σας κούρασα, απλά βρήκα αφορμή να εκφράσω τις περιβαλλοντικές ανησυχίες μου

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα Παπαδήμα, Δασολόγος, Θεσσαλονίκη 2001, 2006

 

Πάντως, μου φαίνεται ότι ο θηλασμός έχει ασύγκριτα περισσότερο ενδιαφέρον από τα δάση και τη διευθέτηση ορεινών υδάτων (ελπίζω να το θυμάμαι και να το γράφω σωστά...)

 

Δανάη, σίγουρα για μας εδώ ο θηλασμός εχει περισσότερο ενδιαφέρον, αλλά και τα δάση και τα νερά (δεν έχω ιδέα τι είναι η διευθέτηση ορεινών υδάτων) χρειάζονται ανθρώπους με μεράκι και γνώσεις (όπως η Αγλαΐα) για να "επιβιώσουν", όπως ακριβώς και ο θηλασμός.

Η τεχνοκρατική κοινωνία μας υπερεκμεταλλεύται και καταργεί κάθε τι φυσικό (είτε είναι θηλασμός είτε είναι δάσος).

Δεν προσπαθώ να κάνω καμιά ανάλυση, απλά σκέφτομαι ότι για μένα είναι το ίδιο σημαντικά και ενδιαφέροντα (και φυσικά αλληλεπιδρώντα) ο θηλασμός και τα δάση (τι να την κάνω μια ανθρωπινη κοινωνία όπου όλα τα μέλη της θηλάζουν, αλλά δεν υπάρχει δάσος - σίγουρα είναι καλύτερη από τον να μην υπήρχε ούτε θηλασμός ούτε δάσος, αλλά αυτό δεν είναι αρκετό)

Συγγνώμη που σας κούρασα, απλά βρήκα αφορμή να εκφράσω τις περιβαλλοντικές ανησυχίες μου

 

Κοίτα πώς κολλάει με τη βόλτα που έκανα σήμερα το πρωί, πήγαμε για συλλογή σπόρων που αργότερα θα τους φτιάξουμε σβώλους για να τους αφήσουμε στο δάσος ώστε να φυτρώσουν, μια άλλη μορφή αναδάσωσης πέρα από τη γνωστή με τα δενδρύλλια. Είχα τη μικρή στο σλινγκ όπου θήλαζε και αργότερα κοιμήθηκε, ενώ εγώ μάζευα σπόρους! :D

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

κι ας μη θυμηθώ τις καλοκαιρινές διακοπές που έχω χάσει λόγω πρακτικής στο Περτούλι και συγχυστώ...

 

offtopic.gif Περτούλι ΟΛΕ!!!

 

Eμείς εκεί πήγαμε φέτος το καλοκαίρι για να είναι δροσερά για την μπέμπα!! :lol::lol: (απαρνηθήκαμε τη Νάξο, αλλά χαλάλι)

Link to comment
Share on other sites

Είχα τη μικρή στο σλινγκ όπου θήλαζε και αργότερα κοιμήθηκε, ενώ εγώ μάζευα σπόρους! :D

 

Όπως ακριβώς έκαναν οι πρόγονοί μας, πρίν μάθουν να κυνηγούν και να καλλιεργούν (μάλλον χωρίς σλινγκ - είπαμε αυτό το"ανακάλυψε"ο Ρουβάς)

:lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δηλ. δε χρειάζεται η ειδικότητα να είναι σχετική με την ιατρική;

 

To 2001 που έδωσα εξετάσεις δεν χρειαζόταν, μετά από 2 ή 3 χρόνια άλλαξαν τα προαπαιτούμενα. Ακόμη και τώρα υπάρχει η δυνατότητα να γίνει κάποιος από άσχετο χώρο αλλά προαπαιτούνται πολλές ώρες πρακτικής. Οι μόνοι που μπορούν να ικανοποιήσουν αυτή την απαίτηση είναι οι Leaders της La Leche, για αυτό και σε κάποιους IBCLC βλέπεις το LLLL. Αυτή είναι η ιδιότητα που τους βοήθησε να γίνουν δεκτοί στις εξετάσεις.

 

Και συ Αγλαϊα, ασκείς το επάγγελμα του δασολόγου;

Ναι, αν και ασχολούμε με ένα πολύ περιορισμένο αντικείμενο, τη γενετική που έκανα στο μεταπτυχιακόλ.

 

Συγνώμη, για την αδιακρισία αλλά ο άντρας μου είναι δασολόγος κι ας μη θυμηθώ τις καλοκαιρινές διακοπές που έχω χάσει λόγω πρακτικής στο Περτούλι και συγχυστώ...

Εγώ πάντως καλά πέρασα στο Περτούλι! :lol: με πήγαινε ο άντρας μου, με έφερνε, έμενε και λίγες μέρες.

 

Πάντως, μου φαίνεται ότι ο θηλασμός έχει ασύγκριτα περισσότερο ενδιαφέρον από τα δάση και τη διευθέτηση ορεινών υδάτων (ελπίζω να το θυμάμαι και να το γράφω σωστά...)

:lol: Καλά το γράφεις!

Ο θηλασμός σαν ύλη είναι λιγότερο από ένα εξάμηνο στη Δασολογία, το βρίσκω λίγο περιορισμένο ως αντικείμενο αν και σίγουρα είναι πολύ περισσότερο ενδιαφέρον από αρκετά μαθήματα που έκανα στη σχολή!

 

Όταν διάβαζα για τις εξετάσεις IBCLC ξεκίνησα παράλληλα και το διάβασμα της γενετικής για το μεταπτυχιακό. Για ένα εξάμηνο περίπου τα διάβαζα παράλληλα, μετά συνέχισα ένα τρίμηνο με τις γενετικές. Δεν μπόρεσα να τα ξεχωρίσω σε λιγότερο ή περισσότερο ενδιαφέρονται ακόμη και τότε που θηλάζαμε.

 

Έχω την αίσθηση ότι το βιολογικό κομμάτι της Δασολογίας με βοήθησε στο να καταλαβαίνω πιο εύκολα τη φυσιολογία του θηλασμού. Γενικά θα έλεγα ότι είχε μειώσει κατά πολύ τα άγχη που έχουν οι μαμάδες όταν αποκτούν το πρώτο τους παιδί! Ειδικότερα η γενετική μου έχει δώσει την αίσθηση ότι υπάρχει μια λογική πίσω από το κάθε τι ακομη και όταν δεν την αντιλαμβανόμαστε. Επίσης μου έδωσε τη βεβαιότητα ότι στα γονίδιά μας είναι καταγεγραμμένο το πια τροφή πρέπει να παίρνουμε, οπότε ποτέ μα ποτέ δεν αναρωτήθηκα αν υπάρχει κάτι ισάξιο ή καλύτερο του μητρικού γλακακτος για ένα ανθρώπινο μωρό. Νομίζω ότι είναι μεγάλο πλεονέκτημα να ξεκινάει μια μητέρα με κάποιες βεβαιότητες και κάποια δεδομένα, έχει λιγότερες ανησυχίες και κυρίως είναι πολύ λιγότερο ευάλωτη στα σχόλια που ακούει.:wink:

Link to comment
Share on other sites

 

Eμείς εκεί πήγαμε φέτος το καλοκαίρι για να είναι δροσερά για την μπέμπα!! :lol::lol: (απαρνηθήκαμε τη Νάξο, αλλά χαλάλι)

 

:shock: Απαρνηθήκατε τη Νάξο! Φοβερό!

Εμείς μείναμε σταθεροί! :lol:

Link to comment
Share on other sites

[

Έχω την αίσθηση ότι το βιολογικό κομμάτι της Δασολογίας με βοήθησε στο να καταλαβαίνω πιο εύκολα τη φυσιολογία του θηλασμού. Γενικά θα έλεγα ότι είχε μειώσει κατά πολύ τα άγχη που έχουν οι μαμάδες όταν αποκτούν το πρώτο τους παιδί! Ειδικότερα η γενετική μου έχει δώσει την αίσθηση ότι υπάρχει μια λογική πίσω από το κάθε τι ακομη και όταν δεν την αντιλαμβανόμαστε. Επίσης μου έδωσε τη βεβαιότητα ότι στα γονίδιά μας είναι καταγεγραμμένο το πια τροφή πρέπει να παίρνουμε, οπότε ποτέ μα ποτέ δεν αναρωτήθηκα αν υπάρχει κάτι ισάξιο ή καλύτερο του μητρικού γλακακτος για ένα ανθρώπινο μωρό. Νομίζω ότι είναι μεγάλο πλεονέκτημα να ξεκινάει μια μητέρα με κάποιες βεβαιότητες και κάποια δεδομένα, έχει λιγότερες ανησυχίες και κυρίως είναι πολύ λιγότερο ευάλωτη στα σχόλια που ακούει.:wink:

Όταν διάβασα ότι έχεις σπουδάσει δασολογία σκέφτηκα "ουάου σε τι διαφορετικούς δρόμους μπορούν να μας οδηγήσουν οι σπουδές μας" αλλά ειλικρινά με έκανες να "δω" την επιστήμη σας με άλλη οπτική.

 

Επίσης, αγαπητές συμφορουμίτισσες, για να μην παρεξηγηθώ δεν είχα σε καμμιά περίπτωση την πρόθεση να υποβαθμίσω τη σημασία των δασών. Η σύγκριση εκ μέρους μου ήταν μάλλον αποτυχημένη

Link to comment
Share on other sites

Όταν διάβασα ότι έχεις σπουδάσει δασολογία σκέφτηκα "ουάου σε τι διαφορετικούς δρόμους μπορούν να μας οδηγήσουν οι σπουδές μας" αλλά ειλικρινά με έκανες να "δω" την επιστήμη σας με άλλη οπτική.

 

Νομίζω ότι οι περισσότεροι δασολόγοι δεν έχουν αυτή τη λογική που περιγράφω, γενικά με έβλεπαν σαν περίεργη. Άλλωστε οι περισσότεροι δεν αντέχουν τη γενετική, ίσως γι αυτό το λόγο. Εγώ πάλι από το πρώτο μάθημα της γενετικής έπαθα κάτι. Δεν ήταν το μοναδικό που με γοήτευσε αλλά ήταν αυτό που με έκανε να κολλήσω.

 

Η σύγκριση εκ μέρους μου ήταν μάλλον αποτυχημένη

Το αντίθετο, δεν φαντάζεσαι πόση κοινή λογική υπάρχει στο θηλασμό και στα δάση. Στη βιολογία αγρίων ζώων κάνουμε ψάρια, πουλιά και θηλαστικά. Σε όλα τα θηλαστικά αναφέρεται η περίδος θηλασμού ως ένα φυσικό στάδιο ανάπτυξης. Μετά από αυτό βλέπεις κάπως έναν που σπούδασε ιατρική και αγνοεί πόσο διαρκεί αυτό το στάδιο ανάπτυξης στον άνθρωπο. Ειδικότερα για μένα, δεν αμφέβαλλα ποτέ ότι το παιδί μου θα ξέρει πότε να αποθηλάσει. Μου φαινόταν εντελώς ηλίθια τα όσα άκουγα και δεν μπήκα ποτέ στον κόπο να τους απαντήσω.

 

Και μπορώ να σου βρω και πολλά άλλα χρήσιμα. Η στατιστική με βοήθησε να κατανοώ τις καμπύλες ανάπτυξης, τους μέσους όρους και τις τυπικές αποκλίσεις. Οπότε δεν αγχώθηκα ποτέ όταν ξεφεύγαμε πολύ από το μέσο όρο.

 

Θυμάμαι μια φορά που μέτρησε η παιδίατρος την κρανιακή περίμετρο και σκοτείνιασε το πρόσωπό της. Είχε ξεφύγει πολύ από το μέσο όρο.

Τη ρωτώ:

-Τί έπαθες;

-Άσε, τίποτα, θα δούμε την επόμενη φορά

-Το βρήκες πολύ, ε;

-Ε, κάπως

-Μην ανησυχείς!

-Γιατί;

-Γιατί έχει το κρανίο του μπαμπά του.

-Πώς το ξέρεις;

-Από το σχήμα και από τη συνολική διάπλαση, από τον υπέρηχο φαινότανε ότι έχει το δικό του κρανίο, το δικό είναι πολύ διαφορετικό, δες.

-Δίκιο έχεις...

 

Στο δε μεταπτυχιακό, η ερευνητική μεθοδολογία μου έδωσε πόντους και με βοήθησε όταν έκανα επαναπιστοποίηση ως σύμβουλος θηλασμού! :wink:

Link to comment
Share on other sites

 

Επίσης μου έδωσε τη βεβαιότητα ότι στα γονίδιά μας είναι καταγεγραμμένο το πια τροφή πρέπει να παίρνουμε, οπότε ποτέ μα ποτέ δεν αναρωτήθηκα αν υπάρχει κάτι ισάξιο ή καλύτερο του μητρικού γλακακτος για ένα ανθρώπινο μωρό. Νομίζω ότι είναι μεγάλο πλεονέκτημα να ξεκινάει μια μητέρα με κάποιες βεβαιότητες και κάποια δεδομένα, έχει λιγότερες ανησυχίες και κυρίως είναι πολύ λιγότερο ευάλωτη στα σχόλια που ακούει.:wink:

 

Αγλαία η άποψη που διατύπωσες πιο πάνω φαίνεται να έχει νευροβιολογική βάση και θα την αναλύσω όπως την ανέλυσα στον εαυτό μου όταν σκεφτόμουν το θηλασμό σαν κάτι αυτονόητο και δεδομένο.

 

Δεδομένο 1:Τα θηλάζοντα βρέφη παρουσιάζουν μεγαλύτερη γνωστική ανάπτυξη απο τα μή θηλάζοντα.Με άλλα λόγια είναι πιο ικανά σε μνημονικές,γλωσσικές,αντιληπτικές,νοητικές κ.α δοκιμασίες σε διάφορες ηλικίες αργότερα.Στα κλασσικά δε τέστ νοημοσύνης σκοράρουν πάντα υψηλότερα.

 

Δεδομένο 2:[b]Ο νευροβιολογικός μηχανισμός της μνήμης-μάθησης και η σχέση του με το ασβέστιο[/b].Οι διαδικασίες της μνήμης-μάθησης,δύο ανώτερες εγκεφαλικές λειτουργίες, μελετήθηκαν απο ένα νομπελίστα πλέον για αυτή την ανακάλυψη ψυχίατρο τον Έρικ Καντέλ.Το βιβλίο του "Νευροεπιστήμη και Συμπεριφορά"είναι το βασικό εγχειρίδιο της Νευροεπιστήμης σήμερα.Κυκλοφορεί απο τις Πανεπιστημιακές εκδόσεις Κρήτης.Θα προσπαθήσω να εξηγήσω,μη βαρέσετε αν σφάλλω σε κάποια βιοχημική λεπτομέρεια.Οι νευρώνες του εγκεφάλου(τα εγκεφαλικά κύτταρα)διασυνδέονται και επικοινωνούν μεταξύ τους μέσω συνάψεων(δεσμών).Κατά τη διάρκεια της μάθησης,κάποιοι νευρώνες δημιουργούν πιο ισχυρό δεσμό με κάποιους άλλους με αποτέλεσμα το προιόν της μάθησης να εντυπώνεται ανεξίτηλα ή έστω πιο ισχυρά στη μνήμη.Αν αρχίσω να μαθαίνω ποδήλατο σήμερα,και ενεργοποιηθούν 10.000π.χ. νευρώνες και αύριο πάλι κάνω ποδήλατο και ξαναενεργοποιηθούν,και μεθαύριο κ.ο.κ τότε οι νευρώνες αυτοί θα δημιουργήσουν ισχυρούς δεσμούς μεταξύ τους και εγώ θα έχω μάθει πλέον ποδήλατο και δεν θα ξεχνάω αυτή την ικανότητα.Το φαινόμενο αυτό καλείται μακρόχρονη ενδυνάμωση(long-term potentiation,LTP)και εννοεί τη σύσφιξη(ενδυνάμωση)για σημαντικό χρονικό διάστημα(μακρόχρονη)των συναπτικών δεσμών δύο νευρώνων.Πού στηρίζεται ο μηχανισμός αυτός(LTP);Σε μία αγαπημένη λέξη,στο ασβέστιο.Πού βρίσκεται το ασβέστιο κατά κύριο λόγο;Στο γάλα.Συγκεκριμένα,η εισροή ασβεστίου μέσα στην κύτταρική μεμβράνη,μέσω των νευρουποδοχέων ενεργοποιεί την μακρόχρονη ενδυνάμωση.Για να διατηρηθεί η ενδυνάμωση ,το ασβέστιο ,ενεργοποιεί άλλα στοιχεία(δεύτερους αγγελιοφόρους)που επαναλαμβάνουν τη διαδικασία στα επόμενα κύτταρα.Σταματώ με τις λεπτομέρειες γιατί θα ξεράσετε...Το ασβέστιο λοιπόν καθορίζει νευροβιολογικά τους μηχανισμούς της μνήμης και της μάθησης.Το ασβέστιο του γάλακτος στην περίπτωση των θηλαστικών που μόνο με αυτό τρέφονται στα αρχικά στάδια της υπαρξής τους.

 

Αν λοιπόν αποδεχτούμε:

1)τη αδιαμφισβήτητη γνωστική ανωτερότητα των θηλαζόντων βρεφών(σας έφτιαξα θηλάζουσες μητέρες;)

2)τη σχέση δύο βασικών γνωστικών λειτουργιών(μνήμης-μάθησης)με το ασβέστιο

3)τη διατροφή των θηλαστικών αποκλειστικά με γάλα κατά τα πρώτα στάδια της ανάπτυξής τους

 

ΤΟΤΕ δε θα ήταν παρακινδυνευμένο να υποθέσουμε οτι το ασβέστιο του μητρικού γάλακτος "κουμπώνει ",προσαρμόζεται κάλύτερα στους νευρουποδοχείς του εγκεφάλου και γι'αυτό τα παιδάκια του μητρικού γάλακτος θα είναι πάντα πιο "έξυπνα",γνωστικά ανώτερα απο αυτά της φόρμουλας.

 

Άντε πές τα τώρα εκεί που πρέπει αυτά....

 

Η φύση ξέρει πάντα καλύτερα,n'est pas?

:wink: Κορίτσια,είναι βράδυ και η πολλή νευροβιολογία κουραστική.Η Αγλαία φταίει που ανοίγει θέματα,τα παράπονά σας στην Αγλαία λοιπόν... :lol::lol::lol:

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

athoa το ασβεστιο είναι ένα στοιχειο.. Δεν είναι διαφορετικό του μητρικού ή του ξένου γαλακτος..

 

ίσως είναι άλλος ο λογος της καλύτερης αντιληψης των βρεφων που θηλαζουν

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

athoa το ασβεστιο είναι ένα στοιχειο.. Δεν είναι διαφορετικό του μητρικού ή του ξένου γαλακτος..

 

ίσως είναι άλλος ο λογος της καλύτερης αντιληψης των βρεφων που θηλαζουν

 

Εσένα θα ρωτήσω που είσαι και ειδικότερη επί της βιολογίας.Δηλαδή το ασβέστιο του μητρικού γάλακτος είναι το ίδιο με κάποιου άλλου.Τότε ποια είναι η διαφορά των δύο γαλάκιων;Σε τί συνίσταται;

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

ΤΟΤΕ δε θα ήταν παρακινδυνευμένο να υποθέσουμε οτι το ασβέστιο του μητρικού γάλακτος "κουμπώνει ",προσαρμόζεται κάλύτερα στους νευρουποδοχείς του εγκεφάλου και γι'αυτό τα παιδάκια του μητρικού γάλακτος θα είναι πάντα πιο "έξυπνα",γνωστικά ανώτερα απο αυτά της φόρμουλας.

 

Άντε πές τα τώρα εκεί που πρέπει αυτά....

 

Η φύση ξέρει πάντα καλύτερα,n'est pas?

:wink: Κορίτσια,είναι βράδυ και η πολλή νευροβιολογία κουραστική.Η Αγλαία φταίει που ανοίγει θέματα,τα παράπονά σας στην Αγλαία λοιπόν... :lol::lol::lol:

 

Βρε, athoa, ωραία τα λες, αλλά σε ό,τι αφορά το ασβέστιο, για να στηριχθεί η υπόθεσή σου, θα πρεπει να υπάρχουν δύο τύποι ιόντων ασβεστίου, ένας που προέρχεται από το μητρικό γάλα και ένας που προέρχεται από οπουδήποτε αλλού. Σε επίπεδο ιόντων (ή ας πω ατόμων για απλούστευση) δε νομίζω να υπάρχουν τέτοιες διαφορές. Σε ό,τι αφορά την εξυπνάδα των παιδιών που θηλάζουν δε νομίζω ότι έχει να κάνει με το ασβέστιο του μητρικού γάλακτος, αλλά με όλα τα υπόλοιπα στοιχεία τόσο του ίδιου του γάλακτος όσο και του θηλασμού γενικότερα.

Link to comment
Share on other sites

Και εκτος των άλλων αν ηταν διαφορετικό το ασβεστιο τα μωρά που τρεφονται με σκονη δε θα επιβιωναν.. Αν το ασβεστιο δεν μπορεί να περασει στις συνδεσεις.. γιοκ!

 

Η συσταση του γαλακτος ειναι διαφορετική.. Επίσης εγώ πιστευω πως τα μωρά που τρεφονται με ξενο γαλα κοιμουνται περισσοτερο (ληθαργος λεγεται) που αναγκαστικά δεχονται λιγοτερα ερεθισματα και έτσι φτιαχνουν και λιγοτερες συνδεσεις. Τωρα γιατα υπολοιπα χαρακτηριστικά του μητρικου θα μας πει η Αγλαΐα φανταζομαι..

  lazy.gif

Link to comment
Share on other sites

Βρε, athoa, ωραία τα λες, αλλά σε ό,τι αφορά το ασβέστιο, για να στηριχθεί η υπόθεσή σου, θα πρεπει να υπάρχουν δύο τύποι ιόντων ασβεστίου, ένας που προέρχεται από το μητρικό γάλα και ένας που προέρχεται από οπουδήποτε αλλού. Σε επίπεδο ιόντων (ή ας πω ατόμων για απλούστευση) δε νομίζω να υπάρχουν τέτοιες διαφορές. Σε ό,τι αφορά την εξυπνάδα των παιδιών που θηλάζουν δε νομίζω ότι έχει να κάνει με το ασβέστιο του μητρικού γάλακτος, αλλά με όλα τα υπόλοιπα στοιχεία τόσο του ίδιου του γάλακτος όσο και του θηλασμού γενικότερα.

 

Πιθανότατα.Υπόθεση ήταν...με βάση τα δεδομένα.Άλλά τελικά πού έγκειται η διαφορά του ενός γάλακτος με το άλλο.Στη σύσταση;Έχει πιο πολλά στοιχεία;Έχει διαφορετικά στοιχεία;Έχει πιο πολύ ασβέστιο ή λεω τώρα νάτριο ή κάλλιο;Γιατί το μητρικό γάλα είναι αναντικατάστατο;Η Αγλαία θα τα έχει μελετήσει αυτά...

Όχι πολλή χημεία,παρακαλώ,τρίτη δέσμη εδώ...Να καταλάβω και κάτι,είναι το θέμα.Μη μου γράψετε κανένα τύπο και δώ εφιάλτη.

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Το γάλα δεν είναι μόνο ασβέστιο. Σκέψου ότι το μητρικό γάλα παράγεται μέσα σε κύτταρα τα οποία εκκρίνονται σε αυτό (δηλαδή περιέχει και ζωντανά κύτταρα) και φυσικά οι αναλογίες των συστατικών είναι εκείνες που κάνουν τη διαφορά. Για να μην πούμε για τα αντισώματα. Η σκόνη έχει υποστεί τόση επεξεργασία για να είναι "κατάλληλη" για τα παιδιά μας που χάνει τα στοιχεία εκείνα, που την κάνουν κατάλληλη και ιδανική τροφή για τα ζωάκια στα οποία προορίζεται εξ αρχής, τα μοσχαράκια.

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία η άποψη που διατύπωσες πιο πάνω φαίνεται να έχει νευροβιολογική βάση και θα την αναλύσω όπως την ανέλυσα στον εαυτό μου όταν σκεφτόμουν το θηλασμό σαν κάτι αυτονόητο και δεδομένο.

 

Αχ, πολύ χαίρομαι όταν οι σκέψεις μου επιβεβαιώνονται επιστημονικά! Νιώθω ότι είμαι μπροστά από την επιστήμη! :lol:

 

 

 

Δεδομένο 2:[b]Ο νευροβιολογικός μηχανισμός της μνήμης-μάθησης και η σχέση του με το ασβέστιο[/b].Οι διαδικασίες της μνήμης-μάθησης,δύο ανώτερες εγκεφαλικές λειτουργίες, μελετήθηκαν απο ένα νομπελίστα πλέον για αυτή την ανακάλυψη ψυχίατρο τον Έρικ Καντέλ.Το βιβλίο του "Νευροεπιστήμη και Συμπεριφορά"είναι το βασικό εγχειρίδιο της Νευροεπιστήμης σήμερα.Κυκλοφορεί απο τις Πανεπιστημιακές εκδόσεις Κρήτης.

Ένα ένα μας τα λες!

 

 

 

Η φύση ξέρει πάντα καλύτερα,n'est pas?

:wink: Κορίτσια,είναι βράδυ και η πολλή νευροβιολογία κουραστική.Η Αγλαία φταίει που ανοίγει θέματα,τα παράπονά σας στην Αγλαία λοιπόν... :lol::lol::lol:

 

:lol:

 

Το βρήκα πολύ ενδιαφέρον! Κοίτα που η νευροβιολογία βραδιάτικα με αποσπά από αυτά που πρέπει να κάνω (ναι, ξενυχτώ για άλλους λόγους πάντα αλλά συνεχεια εδώ βρίσκομαι!)

Link to comment
Share on other sites

Και εκτος των άλλων αν ηταν διαφορετικό το ασβεστιο τα μωρά που τρεφονται με σκονη δε θα επιβιωναν.. Αν το ασβεστιο δεν μπορεί να περασει στις συνδεσεις.. γιοκ!

 

Όχι ,δεν είπα οτι το ένα περνάει και το άλλο όχι.Είπα οτι το ένα πιθανόν "κουμπώνει" στους νευρουποδοχείς καλύτερα απο τα άλλο.

 

Επίσης δεν αναφέρθηκα στα οφέλη του θηλασμού σε ψυχολογικό επίπεδο.Και προσωπικά,δεν φρονώ οτι η γνωστική αναωτερότητα των θηλαζόντων βρεφών οφείλεται μόνο σε επίπεδο ψυχολογίας και συναισθηματικού δεσμού.Πιστεύω οτι πρέπει να υπάρχει και μια πιο "υλιστική" δικαιολογία,που έχει σχέση με τη φύση και τους αλγορίθμους της.Όχι οτι φιλοδοξώ ,να τους αποκωδικοποιήσω..... :lol::lol: Άλλα είμαι σίγουρη οτι κάτι υπάρχει πέρα απο τον ψυχολογικό δεσμό.Θα μας πεί και η Αγλαία και θα διατυπώσω αύριο αν είναι μια σκέψη που έχω...

P203p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...