Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρακτικές συμβουλές απο γονείς, για γονείς


Recommended Posts

επισης τωρα που θυμαμαι!!

θα τονισω στις μαιες οτι πρωτη αγκαλια θα ειναι η δικη μου

δεν θα ξαναπαω να σαραντισω στην ππεθερα!

κ δεν θα ειμαι μακρυα απο τον συζ μου!

να ανοιγω τις τρυπες του μπιμπερο για να εχει καλυτερη ροη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν πρέπει να ξεχάσω να μην ΑΓΟΡΑΖΩ τόσα πράγματα θαρρείς και θα κλείσουν όλα τα μαγαζιά....!!!τα μαγαζιά είναι ανοιχτά πάντα και θα μας περιμένουν με χαρά απερίγραπτη..:mrgreen:

 

επίσης καθαρίζουμε το μωρό και κάτω απο τις αμασχάλες γιατί πιάνει χνουδάκι και συγκέονται και εκεί...:shock::?

 

πέρνουμε μια μπανιέρα λίγο μεγαλούτσικη και όχι 3..!!

 

(νομίζω θα μου ρθουν και άλλα στην πορεία αν κάτσω και σκεφτώ παραπάνω..)

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

ότι την πάνα αν δεν την βάλεις σωστά ''τις πρώτες μέρες'' και φεύγουν τα ούρα δεν φταίει η μάρκα της πάνας...αλλά ΕΣΥ

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Να μην αφήσω την παπαρο-πεθερά να έρθει στο μαιευτήριο, όπως κ όλο το συγγενολόι!!!

Να μην ξυπνάω το παιδί για να φάει, θα ξυπνήσει μόνο του, δεν είναι χαζό!!

Link to comment
Share on other sites

...να κοψω το μπιμπερο και την πιπιλα πριν αρχισει να το πολυκαταλαβαινει

 

...να μην αφησω παππουδες-γιαγιαδες να δημιουργουν "χουγια" στα παιδια-δηλαδη οτι παιδευομαι να εδραιωσω μερες και μερες να μου το γκρεμιζουν σε μια στιγμη

 

...να επιμεινω περισσοτερο στην εκπαιδευση της τουαλετας.Το παιδι ακομη κι αν ειναι ετοιμο, θα χρειαστει λιγη βοηθεια απο εμενα

 

 

Ειναι κι αλλα ομως αυτη τη στιγμη τα ξεχναω.Θα επανελθω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

...να του βάζω βαμβάκι στα αυτάκια πριν του κάνω μπάνιο, για να μη μου πάθει ωτίτιδα.

 

...να το πάρω αγκαλίτσα και να το θηλάσω αμέσως μόλις γεννηθεί.

 

(πολύ ωραία ιδέα αυτό το thread, alcyon).

Link to comment
Share on other sites

.......... σεσουάρ, απορροφητήρας και ηλεκτρική σκούπα (ότι πετυχαίνει από τα τρια....) για ανεξήγητη γκρίνια στους πρώτους μήνες. Ηρεμούν άμεσα και μετά ήρεμα αυτά, ήρεμη κι εγώ..... βγάζουμε άκρη για το τι θα κάνουμε παρακάτω. Κι αν δε σταματήσει άμεσα... τότε σίγουρα να ψάξω τη ρημάδα την πάνα για χιλιοστή φορά ακόμα κι αν την άλλαξα πριν 2 λεπτά!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να βγω την πρώτη βόλτα χωρίς το μωρό όσο το δυνατόν γρηγορότερα γίνεται, έστω και αν αυτή είναι για ένα δεκάλεπτο μέχρι το ψιλικατζίδικο της γειτονιάς ... αυτά τα μικρά time out είναι μεγάλες ανάσες και εξαιρετική τόνωση της φρεσκομανούλας ..

Δεν το έκανα την πρώτη φορά και το μετάνοιωσα, το έκανα όμως τη δεύτερη και με βοήθησε απίστευτα. Ένα καφεδάκι στα γρήγορα με φιλεναδίτσα εκτός σπιτιού πάντα είναι το καλύτερο αγχολυτικό. Δεν θα πάθει τίποτα το μωρό αν λείψει η μανούλα του για μία ή δύο ωρίτσες το πολύ ... το πιθανότερο να μην το αντιληφθεί καν γιατί τις πρώτες μέρες κοιμούνται συνεχώς :wink:

1aLup3.png

 

BtUIp3.png

Link to comment
Share on other sites

 

...να το πάρω αγκαλίτσα και να το θηλάσω αμέσως μόλις γεννηθεί.

 

 

Το σπουδαιοτερο....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

......... να κάνω μπάνιο το μωρό μου όταν εκείνο μπορεί και όχι όταν εγώ θέλω. Ένα μωρό που πεινάει ή νυστάζει δεν μπορεί να κάνει μπάνιο χωρίς να χαλάσει τον κόσμο.

 

Μου πήρε πολύ καιρό να το καταλάβω στα δίδυμα.... Είχα ακούσει την οδηγία από το μαιευτήριο... μπάνιο πριν το τελευταίο γεύμα. Τη μετέφρασα.... Μπάνιο ΑΚΡΙΒΩΣ πριν το τελευταίο γεύμα.... Φυσικά... χάλαγαν τον κόσμο... και φυσικά.... αφού θήλαζαν, άνοιγε το μάτι "γαρίδα" από την ταλαιπωρία.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

ότι την πάνα αν δεν την βάλεις σωστά ''τις πρώτες μέρες'' και φεύγουν τα ούρα δεν φταίει η μάρκα της πάνας...αλλά ΕΣΥ

 

Επίσης για ... μεγαλύτερα μωράκια...

αν υπάρχουν διαρροές, δε φταις εσύ αλλά το μέγεθος της πάνας ή η μάρκα της.

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

.............επίσης να μη ξεχάσω να αγοράσω αυτό το υπέροχο gadgetάκι με τις μεζουρίτσες για το γάλα σε σκόνη!! Θα γλιτώσουμε πολύυυυυυυυ γάλα χυμένο στο νεροχύτη!!

.............επίσης, μετά τον θηλασμό, κουμπώνουμε κορίτσια και καμιά μπλουζίτσα, μπιτζαμούλα, σουτιέν, και δεν βγαίνουμε έξω στο μπαλκόνι αν πρώτα δεν σιγουρευτούμε ότι το μεμέ μας δεν έχουν γίνει κοινό θέαμα και δεν έχουν ανάψει όλα τα φώτα γύρω απο το δικό μας σπίτι!!

.............επίσης, να μην φτάσουμε να μισούμε όλους τους γείτονες που έχουν σβηστά τα φώτα στις 03:00 τα ξημερώματα και ρίχνουν το ύπνο του δικαίου!Παιδιά δεν θέλαμε?? Ας το βουλώσουμε λοιπόν και ας κουνήσουμε με χάρη το μπιμπερό γιατί το βλαστάρι μας δεν καταλαβαίνει απο νύστα αλλά μόνο απο πείνα!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να μη γκρινιαζω για το οτι ειμαι αυπνη και κουρασμενη!!!!

 

οταν εκανα φικι φικι και χαιρομουνα, καλα ηταν???

 

κολυμπα τωρα και μη μιλας!!!!

 

A ρε fistikaki πολύ με έκανες και γέλασα 969356n04i0j45gk.gif

 

 

 

....να δοκιμάσω από την αρχή να βάζω ελαιόλαδο αντί για όοοολεεεες τις βιολογικές κρέμες συγκάματος !!!

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

.............επίσης, μετά τον θηλασμό, κουμπώνουμε κορίτσια και καμιά μπλουζίτσα, μπιτζαμούλα, σουτιέν, και δεν βγαίνουμε έξω στο μπαλκόνι αν πρώτα δεν σιγουρευτούμε ότι το μεμέ μας δεν έχουν γίνει κοινό θέαμα και δεν έχουν ανάψει όλα τα φώτα γύρω απο το δικό μας σπίτι!!

 

Αχ πως την έχω πατήσει έτσι με μπλούζα και σουτιέν ανοιχτό να μαζεύω ρούχα στο μπαλκόνι!!!!

 

......να μάθω να απαντάω στις βλακείες που μου λένε... π.χ όσο μικρότερο αρρωστήσει τόσο καλύτερα !

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

......... να κάνω μπάνιο το μωρό μου όταν εκείνο μπορεί και όχι όταν εγώ θέλω. Ένα μωρό που πεινάει ή νυστάζει δεν μπορεί να κάνει μπάνιο χωρίς να χαλάσει τον κόσμο.

 

Μου πήρε πολύ καιρό να το καταλάβω στα δίδυμα.... Είχα ακούσει την οδηγία από το μαιευτήριο... μπάνιο πριν το τελευταίο γεύμα. Τη μετέφρασα.... Μπάνιο ΑΚΡΙΒΩΣ πριν το τελευταίο γεύμα.... Φυσικά... χάλαγαν τον κόσμο... και φυσικά.... αφού θήλαζαν, άνοιγε το μάτι "γαρίδα" από την ταλαιπωρία.

 

Κοπελια αυτο δεν το καταλαβαινω????????δηλαδη??????τι πρεπει να κανουμε???

MZw9p3.png
Link to comment
Share on other sites

τουτ ' έστιν και σε ελεύθερη μετάφραση....μην αρπάζεις το παιδί την ώρα και που νυστάζει, και που το εχει κόψει λόρδα απο την πείνα και το χώσεις κάτω απο το νερό για να πάρει το αφρόλουτρό του και αφού φυσικά έχει χαλάσει το κόσμο με τις τσιρίδες του, το λιγότερο είναι να πάθεις νευρικό κλονισμό απο τα ντεσιμπέλ!, και στο καπάκι του χώσεις και το μπιμπερό ή το βυζί στο στόμα!!

Κάνε το καμιά ωρίτσα πρίν το τελευταίο γεύμα!

Link to comment
Share on other sites

τελειο τοπικ....να θυμηθω και εγω....

την αλλη φορα που θα γινω μανουλα δεν θα μπει κανεις στο δωματιο που θα θηλαζω για να μου δωσουν τις αχρηστες γνωμες τους...του στυλ:

κρατα το μωρο πιο ψηλα,κρατα το βυ..ι σου σταθερο....οχι ετσι αλλα ετσι και γιουβετσι..θα το σκασεις το μωρο...οι ρογες σου ειναι μικρες κλπ κλπ κλπ...

θυμηστε μου να τους πεταξω ολους εξω..

Link to comment
Share on other sites

τελειο τοπικ....να θυμηθω και εγω....

την αλλη φορα που θα γινω μανουλα δεν θα μπει κανεις στο δωματιο που θα θηλαζω για να μου δωσουν τις αχρηστες γνωμες τους...του στυλ:

κρατα το μωρο πιο ψηλα,κρατα το βυ..ι σου σταθερο....οχι ετσι αλλα ετσι και γιουβετσι..θα το σκασεις το μωρο...οι ρογες σου ειναι μικρες κλπ κλπ κλπ...

θυμηστε μου να τους πεταξω ολους εξω..

 

κι εμενα να μου το θυμισετε!!!!

Link to comment
Share on other sites

επισης για τα μωρα που μπουσουλανε να βαζουμε κρεμα συγκαματος στα γονατακια για να μη μελανιαζουν!

 

να μην ακουω τις απολυτες οδηγιες της παιδιατρου για τον θηλασμο αλλα την συμβουλο!

 

να μην ντυνω το μωρο σαν κρεμμυδι μπας κ κρυωσει.χειροτερα θα αρρωστησει!

Link to comment
Share on other sites

.......να μην θεωρώ δεδομένο ότι το παιδί θέλει αγκαλιά επειδή την θέλω εγώ!! Μπορεί να θέλει να μείνει και λίγο μακριά απο την υστερική με τις μπυτζάμες, το μαλλί σε μπερδεμένο κότσο και τα ασταμάτητα "γούτσου - γούτσου γιουβαρλάκι μου" μαμά του!!!

Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω άλλο παιδί να μην ξεχάσω......τα άλλα τρία και τον σύζυγο.

Γιατί είναι σίγουρο πως αν τύχει θα τζαζέψω (βλ. θα τα χάσω) :lol:

 

 

:lol::lol::lol:..3 εμοτικόν που επιτρέπεται και άλλα 23 απο μένα με χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

Διομήδης 27/09/05

Γιώργος 18/10/08

Πολυχρόνης 03/07/10

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...