Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Hpv και εμβολιασμός


Cate_cate

Recommended Posts

Καλημέρα είμαι καινούρια στο φόρουμ.

Είμαι 30 χρόνων και πριν 3 μήνες στο τεστ Παπ διαγνώστηκε ότι υπάρχει ο ιός hpv.

Έκανα τυποποίηση έχω τον τύπο 18 που θεωρείται υψηλού κινδύνου.

Μέχρι στιγμής έχω πάρει γνώμες από 4 γυναικολόγους και ένα δερματολόγο-αφροδεισιολογο.

Άλλοι γυναικολόγοι μου είπαν ότι οκ δεν έχεις κάτι απλά κάνουμε ένα τεστ Παπ ανά 6μηνο και περιμένουμε πότε θα κάνει αλλοίωση για να την κάψουμε ,άλλοι μου είπαν να κάνουμε κολποσκόπηση και αν είναι cin2 και πάνω τότε πρέπει να κάψουμε.

Στην τελευταία γυναικολόγο που πήγα ( Εύα Μαυρομάτη) μου έδωσε κάτι κρέμες (aldara για εξωτερική χρήση και siloffgyn ενδοκολπικα) μου έδωσε πολλές οδηγίες σχετικά με την διατροφή....με καπνισμα.... Μου είπε να κάνω περαιτέρω αιματολογικές εξετάσεις... κολποσκόπηση....τεστ Παπ ...καλλιέργεια υγρών και τέλος μου είπε να κάνω το εμβόλιο το καινούριο που έχει 9 στελέχη ώστε να προστατευτώ απ' τους υπόλοιπους τύπους.

Το θέμα μου είναι ότι ενώ ένιωσα τόσο άνετα μαζί της ήταν η μόνη γυναικολόγος που είπα αυτή θα εμπιστευτώ ότι μου πει θα κάνω....πάω στην φαρμακοποιό μου για το εμβόλιο και μου λέει όχι μην το κάνεις ...πάρε καλύτερα και άλλη μια γνώμη πριν κάνεις το εμβόλιο.

Έχω μπερδευτεί δεν ξέρω τι να κάνω. 

Υπάρχει άλλη κοπέλα που να έχει τον ιό και στην πορεία να έκανε το εμβόλιο?

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω ειχα το cin2 αλλα πηγε σε πολλους γυνεκολογους..κανενας δν μου ειπε ουτε για κρεμες η κατι αλλο ..απλα να προσεχω την υγεια μ την διατροφη μ το στρες ..και απλα το εκαψα ...1 μ ειπε δν θα κανω τπτ απλα θα το παρακουλουθω με τεστ παπ ..ο αλλος μ ειπε να κανουμε κολποσκοπηση οπου θα ριξει ενα υγρο και θα δειξει που θα χρειαστει να αφερεσουμε κοματι ..που το εκανα και βγηκε οτι εχω cin1 μετα πηγα στο τριτο με τα αποτελεσματα που ειχα και μου προτινε να αφερεσουμε μεγαλυτερο κοματι και να το καψουμε  για μεγαλυτερη προστασια που εκει διαπιστωθηκε οτι στο βαθος και σε αλλα σημεια ειχα cin2 υστερα απο λιγο εμεινα εγκυος που με διαπιστωσε οτι δν υπαρχει κανενας φοβος ..εγω θα σ ελεγα να το ψαξεις και αλλο ...αμα δν νιωθεις συγουρι για καποιον γιατρο....

Link to comment
Share on other sites

Το εμβόλιο εσύ Αγγελική το έχεις κάνει? Είμαι μπερδεμένη σχετικά με το εμβόλιο γιατί άλλοι γιατροί μου λένε να το κάνω άλλοι όχι κ η φαρμακοποιός μου είπε όχι να μην το κάνω

Link to comment
Share on other sites

οχι δεν το.εχω κανει...και ουτε μου το προτεινε κανενας ...και το κακο ειναι οτι δεν εχω κανει εμβολιο ουτε για  ηπατιτιδα  α και β ...οταν γεννησω θα τα κανω αλλα θα ρωτησω για αυτο το εμβολιο αν πρεπει να το κανω και αν ναι γτ δεν το εχω κανει..εγω εχω ξεκαθαρισει στον γιατρο μ οτι δν θα ανεχτω κοροιδεια και  αμελια ...και παλι καλα που το ανεφερες να το εχω υποψη μ να τον ρωτησω ...και ενα σ λεω γτ εχω θεματα με τους γιατρους ποτε μα ποτε δεν συμφωνουν σε ολα και σ αλλους δεκα να πας ολο και πιο πολυ θα μπερδευτης ..γτ ουτε αυτοι δν προκειτε να συμφωνησουν....απλα πες μου το εμβολιο αυτην την ονομασια εχει ???  

Link to comment
Share on other sites

On 4/1/2018 at 6:57 ΜΜ, Aggeliki21 είπε:

οχι δεν το.εχω κανει...και ουτε μου το προτεινε κανενας ...και το κακο ειναι οτι δεν εχω κανει εμβολιο ουτε για  ηπατιτιδα  α και β ...οταν γεννησω θα τα κανω αλλα θα ρωτησω για αυτο το εμβολιο αν πρεπει να το κανω και αν ναι γτ δεν το εχω κανει..εγω εχω ξεκαθαρισει στον γιατρο μ οτι δν θα ανεχτω κοροιδεια και  αμελια ...και παλι καλα που το ανεφερες να το εχω υποψη μ να τον ρωτησω ...και ενα σ λεω γτ εχω θεματα με τους γιατρους ποτε μα ποτε δεν συμφωνουν σε ολα και σ αλλους δεκα να πας ολο και πιο πολυ θα μπερδευτης ..γτ ουτε αυτοι δν προκειτε να συμφωνησουν....απλα πες μου το εμβολιο αυτην την ονομασια εχει ???  

Θα ήθελα να μου πεις τι σου είπε ο γιατρός σου όταν πας ... Είναι το εμβόλιο κατά του καρκίνου του τραχήλου της μήτρας.

Εύχομαι να πάνε όλα καλά με την εγκυμοσύνη και να χαίρεσαι τα παιδάκια σου με υγεία Αγγελικούλα μου :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 χρόνια μετά...

Γειά σας πριν λίγο καιρό έκανα τεστ ΠΑΠ και βγήκε αλλοίωση στο τραχηλο. Μου είπε ο γιατρός για hpv. Κάναμε κολποσκοπηση βιοψία και βγήκε cin2. Μου είπε να κάνουμε το λέιζερ loop. Μου είπε ότι δεν είναι τίποτα και να μην ανησυχώ ότι όλα καλά θα είμαι καλά δεν θα έχω κανένα θέμα. Εγώ όμως έχω τρελαθεί δεν κοιμάμαι δεν τρώω βλέπω εφιάλτες. Ειμαι πολύ χάλια. Δεν θέλω να το δείχνω και στους δικούς μου και να τους στεναχωρω αλλά έχω μονιμως ταχυκαρδία. Και φοβάμαι όπως κόλλησα στο τράχηλο μήπως μου βγει και στο στόμα. Είναι επικίνδυνο στο στόμα? Σας παρακαλώ ας απαντήσει κάποια που έχει περάσει κάτι παρόμοιο. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Ψ Υ Χ Ρ Α Ι Μ Ι Α.

Eίχα το ιδιο. Ακου τον γιατρο σου. Μην διαβαζεις στο ιντερνετ.

Κανε το λειζερ - τσεκαρε οτι χρησιμοποιείς προφύλαξη με τον συντροφο σου για να μην ξανακολλησεις (συνήθως απο εκει την πατάμε).

Τεστ παπ καθε 6 μηνες.

Θα πάνε όλα καλά.

Στο στόμα είναι σπανιότατο.

Μην καθυστερείς την επέμβαση, να την κανεις Α Μ Ε Σ Α.

8HQvp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση είμαι τρομοκρατημένη. Ξυπνάω το βράδυ με εφιάλτες και δεν μπορω να ξανά κοιμηθώ.  Και αν κάνω το λέιζερ και χρειαστεί να το ξανά κάνω? Εσυ μια φορά έκανες λέιζερ? Επηρεάζει μετά στη γονιμότητα? Την Τρίτη έχω κλείσει ραντεβού να το κάνω αλλά μέχρι τη Τρίτη δεν ξέρω τι θα κάνω. Εσύ cin2 είχες? 

Link to comment
Share on other sites

Για ένα μήνα αφού κάνω το λέιζερ απαγορεύεται η συνεύρεση με τον φίλο μου η παραπάνω? Και μετά για πόσο καιρό θα πρέπει να παίρνω προφυλάξεις? Ευχαριστώ και πάλι 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας. Είμαι 25.Πριν λίγο καιρό έκαναν το κλασικο μου τεστ ΠΑΠ και βρήκε αλλοίωση στο τραχηλο κάναμε κολποσκοπηση και βιοψία και βγήκε cin2. Είμαι τρομοκρατημένη. Ο γιατρός λέει να μην ανησυχω κι ότι το έχουν το 70% των γυναικών και ότι πλέον ειναι ρουτίνα. Την τρίτη θα πάω να κάνω loop. Ειμαι χαλια ψυχολογικά φοβάμαι. Αν κάνω λέιζερ μπορει να χρειαστεί να ξανά κάνω? Κινδυνεύω? Ας μου απαντήσει κάποια σας παρακαλώ δεν είμαι καλά. Ευχαριστώ 

Link to comment
Share on other sites

On 16/7/2020 at 4:02 ΜΜ, Girly123 είπε:

Είναι επικίνδυνο? Μπορει να πάθω τίποτα τώρα η στο μέλλον κι ας κάνω το λέιζερ κι ας πηγαίνω στο γυναικολόγο κάθε 6μηνο? 

Καλημέρα! Τώρα διάβασα τις αναρτήσεις σου και θέλω να σου πω πως σε καταλαβαίνω απόλυτα γιατί πέρασα κι εγώ πολύ δύσκολες μέρες με αυτό το θέμα. Για αρχή, το καλό είναι ότι το εντοπισες κι από εδώ και πέρα θα παρακολουθεισαι από τον γυναικολόγο σου όπως ορίζει εκείνος. Το λέιζερ δεν επηρεάζει τη γονιμότητα σου. Το μόνο θέμα σε αυτές τις περιπτώσεις είναι ότι ανάλογα με την βλάβη (το βάθος της) ενδέχεται να κοντύνει λιγάκι ο τράχηλος και σε ενδεχόμενη εγκυμοσύνη θα πρέπει να υπάρχει μια προσοχή παραπάνω. 

Link to comment
Share on other sites

On 7/16/2020 at 3:51 PM, Girly123 said:

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση είμαι τρομοκρατημένη. Ξυπνάω το βράδυ με εφιάλτες και δεν μπορω να ξανά κοιμηθώ.  Και αν κάνω το λέιζερ και χρειαστεί να το ξανά κάνω? Εσυ μια φορά έκανες λέιζερ? Επηρεάζει μετά στη γονιμότητα? Την Τρίτη έχω κλείσει ραντεβού να το κάνω αλλά μέχρι τη Τρίτη δεν ξέρω τι θα κάνω. Εσύ cin2 είχες? 

Μια φορά κάνεις γιατί να χρειαστεί να ξανακάνεις? Σου είπε κάτι τέτοιο ο γιατρός σου? Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια! 

Σχετικά με το συγκεκριμένο θέμα πριν πολλά πολλά χρόνια όντας πολύ μικρή και με μια και μοναδική σταθερή σχέση διαγνώστηκα με HPV. 

Τώρα στα 19 μου ήταν πολύ βαρύ για να το διαχειριστώ. Έχω αλλάξει από τότε περίπου 4 γυναικολόγους.  

Αρχικά δεν υπάρχει λόγος ταραχής. Όντως το μεγαλύτερο ποσοστό ανθρώπων είναι φορείς. Σε ορισμένους απλά λόγω ανοσοποιητικού χρειάζεται κάποιου είδους θεραπεία ή παρακολούθηση. 

-Εγώ προσωπικά πηγαίνω κάθε 6 μήνες για τεστ ΠΑΠ γιατί πάντα κάνει την εμφάνιση του στα αποτελέσματα.  

-Επιπλέον κάνω μια φορά το χρόνο κολποσκόπηση και έχει χρειαστεί να μου πάρουν 3 φορές δείγμα για βιοψία. Μην τρελαίνεστε με αυτό μικρά κομματάκια σαν τσίμπημα παίρνουν για να δουν αν έχει χρειάζεται περαιτέρω θεραπεία. Επιπλέον αυτό το κάνει η γυναικολόγος με τη συγκατάθεση μου για προληπτικούς λόγους όταν η αλλοίωση φαίνεται πιο έντονη.

-Το εμβόλιο το έχω κάνει για να προστατευτώ από τα υπόλοιπα στελέχη του ιού που είναι άσχετα από αυτό που έχω. Δεν αποτελεί συνεπώς θεραπεία για το υπάρχον.

-Μέχρι στιγμής δεν έχω κάνει ούτε λέιζερ ούτε τίποτα γιατί δεν υπάρχει σοβαρή αλλοίωση και για να μη λεπτύνει ο τράχηλος. Ουσιαστικά το τραβάει όσο μας παίρνει. Βέβαια από τότε έχουν περάσει 12 χρόνια.

-Τέλος υπάρχει μια νέα εξέταση που γίνεται ανά τρία χρόνια και την έκανα πρώτη φορά φέτος και πρέπει να γίνεται σε όσες γυναίκες έχουν διαγνωστεί. Δεν θυμάμαι τι κοιτάζει. Αυτό είναι η αλήθεια δεν το έχω ψάξει! 

Γενικά ωστόσο Η ΚΑΘΕ ΠΕΡΊΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΓΥΝΑΙΚΑ ΠΡΈΠΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΎΕΤΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΚΟΎΕΙ ΤΟ ΓΥΝΑΙΚΟΛΌΓΟ ΠΟΥ ΕΜΠΙΣΤΕΎΕΤΑΙ. 

Εγώ παραθέτω την εμπειρία μου και ειλικρινά πέρα από όσες γνώμες απόψεις που άκουγα, έκανα την προσωπική μου έρευνα και αποφάσισα εγώ το καλύτερο για τον εαυτό μου. 

Να κάνετε αυτό που θα σας κάνει να νιώσετε ασφάλεια!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...