Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποτυχία θηλασμού - τι δεν πήγε καλά;


Recommended Posts

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους και σε όλες. Θα ήθελα να σας διηγηθώ την ιστορία της αποτυχίας μου στο θηλασμό του πρώτου μου παιδιού και να ακούσω γνώμες από άλλες μανούλες για το τι δεν πήγε καλά την πρώτη φορά. Σε λίγο καιρό περιμένω το δεύτερο παιδάκι μου και θα ήθελα αυτή τη φορά να τα καταφέρω. Πριν γεννήσω λοιπόν ήμουν (και συνεχίζω να είμαι) φανατική υπέρμαχος του θηλασμού και είχα βάλει σκοπό να θηλάσω αποκλειστικά το παιδί μου. Είχα πάει σε 3 μαθήματα θηλασμού πριν από τον τοκετό και είχα ενημερωθεί μέσω ίντερνετ για πολλές τεχνικές και μη λεπτομέρειες. Γέννησα στις 39+6 εβδομάδες ένα υγιέστατο κοριτσάκι βάρους 3930 και ύψους 53 εκ. Γέννησα φυσιολογικά και με το που βγήκε το μωρό, πριν ακόμα κόψουν το λώρο, μου το έδωσαν στην αγκαλιά μου και η μαία το έβαλε στο στήθος. Στη συνέχεια, αφού το έπλυναν και τελείωσαν με τα δικά μου το έφεραν στην αίθουσα ανάνηψης (λιγότερο από ώρα από τον τοκετό) και η μαία το έβαλε πάλι στο στήθος. Το μωρό έπιανε πάρα πολύ καλά και μάλιστα η μαία μου είπε πως θα τα πάω πολύ καλά γιατί κάνουμε καλή ομάδα με τη μικρή. Και τότε άρχισε ο γολγοθάς... η μικρή δεν ησύχαζε ποτέ και έκλαιγε 24 ώρες το 24ωρο. Δεν έκλαιγε μόνο όσο ήταν στο στήθος, όπου ρούφαγε συνέχεια χωρίς να την παίρνει ο ύπνος. Τις πρώτες ημέρες μετά τον τοκετό έβαζα το παιδί στο στήθος στις 8 το βράδυ, κάθε 30 λεπτά άλλαζα στήθος και σταμάταγα εξαντλημένη στις 11 το πρωί. Το μωρό δεν κοιμόταν πάνω από 3-4 ώρες σύνολο το 24ωρο και αυτό σε σπασμένα 20λεπτα. Η παιδίατρος μου έλεγε να το έχω όσο γίνεται στο στήθος για να αυξήσω την παραγωγή και αυτό έκανα. Στη βδομάδα πάνω που έβλεπα πως κάτι δεν πάει καλά έφερα πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού στο σπίτι. Μου είπε πως το μωρό πιάνει καλά αλλά δεν χορταίνει γιατί έχω λίγο γάλα και να το βάζω πολύ στο στήθος για να αυξήσω την παραγωγή. Ήπια τσάι θηλασμού, μαγιά μπύρας, χυμούς, έφαγα σούπες (ήταν και καλοκαίρι...), κουάκερ και ότι άλλο ματζούνι είχα ακούσει ότι μπορεί να αυξήσει την παραγωγή. Στις 10 ημέρες η μικρή ζύγιζε 3300, είχε ανεβάσει ίκτερο και συνέχιζε να κλαίει όλο το 24ωρο. Η παιδίατρος σύστησε να της δώσουμε δοκιμαστικά λίγο συμπλήρωμα για να δούμε αν όντως πεινάει έστω για λίγο καιρό. Της έφτιαξα 60 ml μετά από 40 λεπτά θηλασμού και τα ήπιε σε 2 λεπτά. Τις επόμενες ημέρες την τάιζα κάθε 2 ώρες, 30 λεπτά στο στήθος και μετά λίγο συμπλήρωμα σε κάθε γεύμα. Αφού πήρε λίγο τα πάνω της άρχισα να προσπαθώ να κόψω το συμπλήρωμα σε κάποια γεύματα. Όσο την είχα στο στήθος ρούφαγε, με το που την έβγαζα πλάνταζε στο κλάμα, ακόμα και αν είχαν περάσει ώρες. Ενδιάμεσα προσπαθούσα να βγάλω και με θήλαστρο για να αυξήσω την παραγωγή αλλά και για να της το δίνω ως συμπλήρωμα. Η μεγαλύτερη ποσότητα που κατάφερα να βγάλω ποτέ ήταν 20 ml και από τα δύο στήθη. Όλο αυτό το σκηνικό κράτησε 7 εβδομάδες, όπου στο τέλος θήλαζε και μετά από λίγη ώρα έκλαιγε οπότε ερχόταν το μπουκάλι. Μετά τις 7 εβδομάδες συνεχίσαμε μόνο με ξένο. Να σημειώσω πως όλον αυτόν τον καιρό το στήθος μου δεν πρήστηκε ποτέ, δεν λερώθηκα ποτέ με γάλα, δεν φορούσα καν επιθέματα θηλών και όταν πίεζα το στήθος το πολύ να έβγαζε μία σταγόνα γάλα μετά από πολλούς χειρισμούς. Επίσης να σας πω πως δεν έχω κανένα πρόβλημα υγείας, κανένα ορμονικό θέμα, δεν έχω θυροειδή και έμεινα έγκυος με φυσική σύλληψη (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο). Και ρωτάω λοιπόν: τι άλλο θα μπορούσα να κάνω; Υπάρχει κάτι που δεν έγινε σωστά ή απλά ανήκω σε αυτή τη σπάνια κατηγορία γυναικών που δεν έχουν γάλα; Θα ήθελα πραγματικά να ξαναπροσπαθήσω στο δεύτερο παιδάκι μου που περιμένω σε ένα μήνα, όμως νιώθω πολύ απαισιόδοξη!! Στο δεύτερο παιδί θα περάσω πάλι τα ίδια ή υπάρχει περίπτωση αυτή τη φορά τα πράγματα να είναι πιο εύκολα; Θα ήθελα τις συμβουλές σας!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 396
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

7 ώρες πρίν, CME2205 είπε:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους και σε όλες. Θα ήθελα να σας διηγηθώ την ιστορία της αποτυχίας μου στο θηλασμό του πρώτου μου παιδιού και να ακούσω γνώμες από άλλες μανούλες για το τι δεν πήγε καλά την πρώτη φορά. Σε λίγο καιρό περιμένω το δεύτερο παιδάκι μου και θα ήθελα αυτή τη φορά να τα καταφέρω. Πριν γεννήσω λοιπόν ήμουν (και συνεχίζω να είμαι) φανατική υπέρμαχος του θηλασμού και είχα βάλει σκοπό να θηλάσω αποκλειστικά το παιδί μου. Είχα πάει σε 3 μαθήματα θηλασμού πριν από τον τοκετό και είχα ενημερωθεί μέσω ίντερνετ για πολλές τεχνικές και μη λεπτομέρειες. Γέννησα στις 39+6 εβδομάδες ένα υγιέστατο κοριτσάκι βάρους 3930 και ύψους 53 εκ. Γέννησα φυσιολογικά και με το που βγήκε το μωρό, πριν ακόμα κόψουν το λώρο, μου το έδωσαν στην αγκαλιά μου και η μαία το έβαλε στο στήθος. Στη συνέχεια, αφού το έπλυναν και τελείωσαν με τα δικά μου το έφεραν στην αίθουσα ανάνηψης (λιγότερο από ώρα από τον τοκετό) και η μαία το έβαλε πάλι στο στήθος. Το μωρό έπιανε πάρα πολύ καλά και μάλιστα η μαία μου είπε πως θα τα πάω πολύ καλά γιατί κάνουμε καλή ομάδα με τη μικρή. Και τότε άρχισε ο γολγοθάς... η μικρή δεν ησύχαζε ποτέ και έκλαιγε 24 ώρες το 24ωρο. Δεν έκλαιγε μόνο όσο ήταν στο στήθος, όπου ρούφαγε συνέχεια χωρίς να την παίρνει ο ύπνος. Τις πρώτες ημέρες μετά τον τοκετό έβαζα το παιδί στο στήθος στις 8 το βράδυ, κάθε 30 λεπτά άλλαζα στήθος και σταμάταγα εξαντλημένη στις 11 το πρωί. Το μωρό δεν κοιμόταν πάνω από 3-4 ώρες σύνολο το 24ωρο και αυτό σε σπασμένα 20λεπτα. Η παιδίατρος μου έλεγε να το έχω όσο γίνεται στο στήθος για να αυξήσω την παραγωγή και αυτό έκανα. Στη βδομάδα πάνω που έβλεπα πως κάτι δεν πάει καλά έφερα πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού στο σπίτι. Μου είπε πως το μωρό πιάνει καλά αλλά δεν χορταίνει γιατί έχω λίγο γάλα και να το βάζω πολύ στο στήθος για να αυξήσω την παραγωγή. Ήπια τσάι θηλασμού, μαγιά μπύρας, χυμούς, έφαγα σούπες (ήταν και καλοκαίρι...), κουάκερ και ότι άλλο ματζούνι είχα ακούσει ότι μπορεί να αυξήσει την παραγωγή. Στις 10 ημέρες η μικρή ζύγιζε 3300, είχε ανεβάσει ίκτερο και συνέχιζε να κλαίει όλο το 24ωρο. Η παιδίατρος σύστησε να της δώσουμε δοκιμαστικά λίγο συμπλήρωμα για να δούμε αν όντως πεινάει έστω για λίγο καιρό. Της έφτιαξα 60 ml μετά από 40 λεπτά θηλασμού και τα ήπιε σε 2 λεπτά. Τις επόμενες ημέρες την τάιζα κάθε 2 ώρες, 30 λεπτά στο στήθος και μετά λίγο συμπλήρωμα σε κάθε γεύμα. Αφού πήρε λίγο τα πάνω της άρχισα να προσπαθώ να κόψω το συμπλήρωμα σε κάποια γεύματα. Όσο την είχα στο στήθος ρούφαγε, με το που την έβγαζα πλάνταζε στο κλάμα, ακόμα και αν είχαν περάσει ώρες. Ενδιάμεσα προσπαθούσα να βγάλω και με θήλαστρο για να αυξήσω την παραγωγή αλλά και για να της το δίνω ως συμπλήρωμα. Η μεγαλύτερη ποσότητα που κατάφερα να βγάλω ποτέ ήταν 20 ml και από τα δύο στήθη. Όλο αυτό το σκηνικό κράτησε 7 εβδομάδες, όπου στο τέλος θήλαζε και μετά από λίγη ώρα έκλαιγε οπότε ερχόταν το μπουκάλι. Μετά τις 7 εβδομάδες συνεχίσαμε μόνο με ξένο. Να σημειώσω πως όλον αυτόν τον καιρό το στήθος μου δεν πρήστηκε ποτέ, δεν λερώθηκα ποτέ με γάλα, δεν φορούσα καν επιθέματα θηλών και όταν πίεζα το στήθος το πολύ να έβγαζε μία σταγόνα γάλα μετά από πολλούς χειρισμούς. Επίσης να σας πω πως δεν έχω κανένα πρόβλημα υγείας, κανένα ορμονικό θέμα, δεν έχω θυροειδή και έμεινα έγκυος με φυσική σύλληψη (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο). Και ρωτάω λοιπόν: τι άλλο θα μπορούσα να κάνω; Υπάρχει κάτι που δεν έγινε σωστά ή απλά ανήκω σε αυτή τη σπάνια κατηγορία γυναικών που δεν έχουν γάλα; Θα ήθελα πραγματικά να ξαναπροσπαθήσω στο δεύτερο παιδάκι μου που περιμένω σε ένα μήνα, όμως νιώθω πολύ απαισιόδοξη!! Στο δεύτερο παιδί θα περάσω πάλι τα ίδια ή υπάρχει περίπτωση αυτή τη φορά τα πράγματα να είναι πιο εύκολα; Θα ήθελα τις συμβουλές σας!!

Καλημέρα, χρονια πολλά και συγχαρητηρια για την προςπαθεια σου. Δεν ειμαι ειδικός -μαλλον το αντίθετο-, ουτε φανατική υπέρμαχος του θηλασμού, απλα καταλαβαίνω οτι το μητρικό γάλα ειναι καλύτερο απο το ξένο, όταν φυσικά επαρκεί γιατι πολλές φορές ξεχνάμε οτι το βασικό ειναι να τραφεί το παιδί και επιςης να επιβιώσει κι η μητέρα απο αυτή τη διαδικασία. Δεν νομιζω οτι ολες οι γυναικες βιώνουν την ίδια εμπειρια όσον αφορά τον θηλασμό και ναι, υπαρχουν πολλές περιπτώσεις που δεν εχουν αρκετό γάλα. Η περιπτωση σου μου θυμίζει αρκετά την δικη μου -μωρο που ηταν ολη μερα στο στήθος και μόλις το έβγαζες έκλαιγε, λήψη συμπληρωμάτων και μαντζούνιων κτλ- με μονη διαφορα οτι εγω δεν τα έκανα ολα ολοσωστα απο την αρχη, μαλλον το αντίθετο με βάση τα όσα λέγονται και ακούγονται. Σε καθε περιπτωση εφάρμοσα απο την αρχη μεικτό σύστημα, αλλα κατάφερα να μειώσω πολυ το ξένο γάλα (1-2 μπουκάλια την ημέρα) γύρω στον 2-3 μηνα. Τωρα ειμαστε στον 4ο και λογω επιστροφής στην δουλειά ακολουθώ την αντίθετη πορεία. Το μωρο δεν έπαθε ποτε την λεγόμενη σύγχυση θηλων και πιπίλα επιςης δεν ήθελε παρόλο που προσπάθησα να του την δώσω. Παρόλο που το μωρο μου πήγε απο την αρχη πολυ καλα στο βάρος και την ανάπτυξη, εγω αισθανόμουν αποτυχημένη γιατι δεν κατάφερα η δεν προσπάθησα αρκετά (;) να το θηλασω αποκλειστικα. Όποτε παρόλο που δεν εχω καμια πρακτική συμβουλή να σου δώσω, σου εύχομαι αυτην την φορα να τα καταφέρεις, αλλα και να μην, δεν θα πρεπει να αισθάνεσαι άσχημα, αλλα να απολαύσεις και να χαρείς τα παιδάκια σου. Ηδη η ανατροφή των 2 ειναι δύσκολη υποθεση!! Καλες γιορτές!

Link to comment
Share on other sites

Από τη στιγμή που μπήκε μπουκάλι σε κάθε γεύμα συστηματικά, ο θηλασμός είχε τελειώσει. Θα ακούσεις ιστορίες όπου παρόλα αυτά πέτυχε, αλλά είναι το 1-2 %. Οπότε αυτό το κομμάτι δεν είναι μυστήριο. Το ερώτημα είναι τι πήγε στραβά στην αρχή, γιατί φυσικα απώλεια βάρους τόσο μεγάλη δεν είναι αποδεκτή ούτε φυσιολογική. Ο συνεχής θηλασμός στην αρχή είναι φυσιολογικός, η απώλεια βάρους επίσης, αλλά όχι στο βαθμό που περιγράφεις. Ισως θα έπρεπε να μιλήσετε με το γυναικολόγο σου ή και έναν ενδοκρινολόγο να δείτε αν κάποιο πρόβλημα υπάρχει ή αν ήταν ένα τυχαίο γεγονός (το έχω ακούσει και αυτό στην οικογένειά μου, να μην μπορεί μαμά να θηλάσει ένα μόνο παιδί γιατί δεν είχε γάλα, και δεν ήταν το πρώτο να τίθεται θέμα απειρίας).

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν, συγχαρητήρια για την προσπάθεια που έκανες να θηλασεις. Ο θηλασμός είναι δύσκολη υπόθεση, ειδικά τους πρώτους μηνες, κ θέλει τρομερή υπομονή, επιμονή κ στοχοπροσηλωση κ φυσικά πάρα πολλή υποστήριξη από το περιβάλλον. Εγώ θα σου απαντήσω μόνο με βάση την εμπειρία τη δική μου κ των γνωστών μου γιατί δεν είμαι ειδική επί του θέματος. Όλα τα μωρά τον πρώτο καιρό κλαίνε μόλις τα βγάλεις απτό στηθος, ακόμα κ αν έτρωγαν για ώρες. Τους αρέσει το πιπιλισμα -δυστυχως για εμάς που έχουμε κ άλλες δουλειές! Μήπως είχε χαλινο κ δεν το καταλαβατε; (Δύσκολο αλλά λέω). Δεν ξέρω τι έφταιξε στο πρώτο σου παιδάκι κ σίγουρα δε χρειάζεται να έχεις τύψεις, όμως λένε ότι η δεύτερη είναι μια εντελώς διαφορετική εγκυμοσύνη όπως κ ο τοκετός κ δε σημαίνει ότι θα γίνει το ίδιο με το θηλασμό. Επειδή θα έχεις ήδη ένα παιδι που θα χρειάζεται την προσοχή σου κ δε θα έχεις την πολυτέλεια να θηλάζεις επί ώρες το νεογέννητο όπως την πρώτη φορά, νομίζω ότι ίσως χρειαστεί να έχεις κοντά σου εξαρχής μια σύμβουλο θηλασμου να σε καθοδηγήσει με βάση τα νέα δεδομένα. Η πραγματικότητα είναι ότι όσο πιο πολύ θηλάζουν τόσο πιο πολύ γάλα υπάρχει. 

Πάντως κ εγώ δεν έβγαλα ποτέ φοβερή ποσότητα με το θηλαστρο, μέχρι 100ml κ απτά δύο στήθη, παρολο που θήλαζα κατά βούληση, δλδ σχεδόν κάθε μισή ώρα, σε αντίθεση με την κουμπάρα μου που θηλάζει ανα τρίωρο από την αρχή κ γεμίζει μπουκάλια με γαλα στο ψυγείο. 

Ο,τι κ αν γίνει σου εύχομαι μια τελειομηνη εγκυμοσύνη κ ένα γερό μωράκι κ να μη στεναχωριέσαι εκ των προτέρων για το θηλασμό, βλέποντας κ κάνοντας. Καλή χρονιά!

 

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα να χαιρεσαι το παιδακι σου κ με το καλο κ το δευτερο

Να σου πω μονο οτι κ η ψυχολογια παιζει πολυ μεγαλο ρολο,οποτε να μην το σκεφτεσαι απο τωρα απαισιοδοξα

Καθε εγκυμοσυνη,γεννα,κ μωρο ειναι δοαφορετικα

Κ γω τον χαλινο θα ρωτουσα αν ειχατε ελεγξει.

Κατα τα αλλα το μονο που εχω να πω για τον θηλασμο ειναι οτι για νεογεννητο θελουμε τουλ 8-10θηλασμους,οπου καταλαβαινουμε αν τρωει καλα,μετρωντας βρεγμενες πανες,6-8στις αρχες.

Επειδη θα ειναι δυσκολο με δυο παιδακια ενας υφασματινος μαρσιπος θα σε βοηθησει να φορας το δευτερο,να κοιμαται πανω σου κ να θηλαζεις ακομη κ σε μαραθωνιο,ενω θα μπορεις να ασχοληθεις κ με το πρωτο

Επισης ο θηλασμος σταματαει οταν αφηνει το μωρο το στηθος απο μονο,κ οχι στη μιση ωρα.

Αν το μωρο χρειαζεται συμπληρωμα αυτο θα το κρινει ο παιδιατρος που το παρακολουθει.ιδανικα καλο ειναι να ειναι αντλημενο μητρικο για να αυξησεις κ την παραγωγη σου.κ να το δωσεις με διαφορετικο τροπο κ οχι μπιμπερο,για αποφυγη συγχησης θηλων.οκ δ το παθαινουν ολα,αλλα συμβαινει

Καλυτερα οχι πιπιλα,για να μην χανει κ γευματα

Επισης τα μπιμπερο εχουν γρηγορη ροη οποτε μπορει να το πιει ασχετως πεινας

Υπαρχουν κ περιπτωσεις μαμαδων που θηλαζουν μακροχρονια αλλα ποτε δ αντλησαν μεγαλες ποσοτητες

Σιγουρα ομως τοσο νωρις χρειαζεσαι νοσοκομειακο

Επισης καλο ειναι να ρωτησεις εναν συμβουλο για το ποσο συχνα να κανεις τις εναλλαγες στηθους

Οσο για κτ που μπορεις να παρεις για την αυξηση παραγωγης νομιζω ειναι η δομπεριδονη.στην ουσια καποιο φαρμακο που δ εχει καμια σχεση με το θηλασμο,απλα εχει σαν "παρενεργεια" την παραγωγη γαλακτος

Επισης να βεβαιωνεσαι οτι οσο ειναι το μωρο στο στηθος πινει κ δ πιπιλαει.ειναι ιδιαιτερος ο τροπος που κουνιεται το πηγουνακι τους,κ το ακους να καταπινει

Δ ξερω αν το πρωτο συμπληρωμα που ειπιε επρεπε να ειναι 60μλ,αλλα σε μωρο που θηλαζει,το συμπληρωμα ειναι μικρη ποσοτητα κ συχνα.πχ 10θηλασμοι,8φορες συμπληρωμα.κ φυσικα αν το μωρο θελει να τρωει κ ανα μια ωρα αυτο ειναι νορμαλ.η να θηλαζει επι μια ωρα.

Απο κει κ περα απο τη στιγμη που μπηκε το μπιμπερο κ το συμπληρωμα,ειδικα αφου δ ηταν απο αντλησεις,η πορεια ηταν λιγο προδιεγεγραμμενη.οκ,υπαρχουν καποιες που κοβουν το συμπληρωμα κ αυξανουν την παραγωγη τους,αλλα δ τα καταφερνουν ολες

Εγω το τελευταιο που εχω να σχολιασω ειναξ να μην το βλεπεις σαν αποτυχια στο θηλασμο.εκανες την πρωτη σου προσπαθεια.θηλασες για 7εβδ με μεικτο.γτ να μην τα πας καλυτερη τη δευτερη φορα;εχεις μια δευτερη ευκαιρια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν κ γραφεις οτι γεννησες φυσιολογικα,το γραφω γτ ποτε δ ξερεις,αλλα κ για αλλες μαμαδες που μπορει να αντιμετωπισαν καποιο προβλημα στην αρχη του θηλασμου

Τα φαρμακα που δινουν απο οσο ξερω μετα την καισαρικη για να κανει συσπασεις η μητρα,μητροταν,δημιουργουν προβλημα στην παραγωγη γαλακτος.ειτε να αργησει να κατεβει,ειτε να ειναι "μειωμενο"

Συνηθως το γαλα κατεβαινει την τριτη μερα.μεχρι τοτε εχουμε μονο το πρωτογαλα,το οποιο ναι μεν ειναι λιγο αλλα τοσο αρκει για το μικρο στομαχακι των νεογεννητων.κ γι αυτο θελουν κ τοσο συχνο ταισμα

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλες πολύ για τις απαντήσεις σας. Το κριτήριο για να ξεκινήσει συμπλήρωμα δεν ήταν το κλάμα ή το πόση ώρα θήλαζε αλλά το γεγονός ότι 10 ημερών είχε χάσει 630 γραμμάρια αντί να πάρει, που είναι και πάνω από το επιτρεπόμενο 10%. Γεννήθηκε 3930, βγήκαμε από το μαιευτήριο 3600 και μία εβδομάδα μετά ήταν 3300. Επίσης ο ίκτερος ήταν άλλο ένα κριτήριο, αφού μας είπε η παιδίατρος ότι μία πιθανή αιτία ίκτερου είναι ο υποσιτισμός, ειδικά αν ο ίκτερος εμφανίζεται αρκετές ημέρες μετά τη γέννηση. Και χαλινό ελέγξαμε και δεν είχε πρόβλημα. @vicky86 θήλαζα αυστηρά το αργότερο κάθε 2 ώρες, δηλαδή τουλάχιστον 12 θηλασμούς το 24ωρο. Επίσης αυτό το μωρό ποτέ δεν άφησε το στήθος από μόνο του! Όσο το είχες ρουφούσε για ώρες ολόκληρες! Και όχι πιπίλισμα, το έβλεπες να προσπαθεί. Εκεί είχα κι εγώ απελπιστεί, έλεγα δεν μπορεί, κάποτε θα χορτάσει και θα σταματήσει, έστω για μισή ώρα! Ακόμα και η σύμβουλος θηλασμού που είχα φέρει στο σπίτι μου είπε πως το παιδί δεν χορταίνει με το θηλασμό. Είχε κάτσει 3 ώρες μαζί μας, με έμαθε να το κάνω και μπανάκι και διάφορα για τη φροντίδα, και τελικά κατέληξε και η ίδια στο συμπέρασμα ότι πεινάει συνέχεια. Βέβαια μου είχε πει ότι η παιδίατρος θα κρίνει αν χρειάζεται συμπλήρωμα.

@ΑΡΓΚ η μικρή είναι πλέον 19 μηνών και δεν υπάρχει κανένα ιατρικό θέμα ούτε και πρόβλημα με τη διατροφή, βάρος ή όρεξη, μόνο που είναι ένα ιδιαίτερα μεγαλόσωμο παιδί για την ηλικία της (όχι χοντρή, κυρίως πολύ ψηλή και ανεπτυγμένη) και από τον πρώτο μήνα μέχρι σήμερα είναι πάνω από τις καμπύλες (για την ακρίβεια έχει φτιάξει μια δική της καμπύλη από πάνω από τις υπόλοιπες). Αυτό δεν είναι παράξενο, γιατί εγώ είμαι 1.70 αλλά ο άντρας μου 1.98. Μία εξήγηση που έδωσε η παιδίατρος είναι πως ίσως οι μεταβολικές ανάγκες του συγκεκριμένου παιδιού να ήταν πολύ αυξημένες σε σχέση με αυτό που μπορούσα να της προσφέρω εγώ.

@Spirtoulito για το ψυχολογικό κομμάτι έχεις απόλυτο δίκιο. Είχα ακούσει κι εγώ πως δεν υπάρχει γυναίκα που δεν μπορεί να θηλάσει, μόνο που δεν θέλει και με είχε πάρει πολύ από κάτω γιατί αισθανόμουν ότι δεν μπορούσα να θρέψω σωστά το παιδί μου! Κατέληξα όμως στο συμπέρασμα πως καλό το μητρικό γάλα, όμως το σημαντικότερο πράγμα για να είναι ένα παιδί καλά είναι να είναι η μητέρα καλά. Σε αυτή τη φάση θέλω πολύ να θηλάσω, όμως δεν πρόκειται να τρελαθώ, προσπαθώ να είμαι πιο οργανωμένη. Ήθελα και αυτή τη φορά να πάω σε μαθήματα θηλασμού για να συζητήσω και από κοντά το θέμα, όμως δυστυχώς με τη μικρή δεν βρήκα το χρόνο και τώρα έχουν σταματήσει όλα λόγω γιορτών και δεν ξέρω αν θα προλάβω κανένα πριν γεννήσω! 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι έχω ακούσει λίγες περιπτώσεις γυναικών που δεν είχαν γάλα κ σύμβουλος θηλασμού έλεγε ότι πρέπει ανά μία ώρα να βάζουν το θηλαστρο μήπως κ αυξηθεί η παραγωγή.. Ίσως να είσαι από αυτές τις περιπτώσεις! Εγώ θα σε συμβουλευα όταν γεννηθεί με το καλό το δεύτερο να νοικιάσεις ένα νοσοκομειακό θηλαστρο για να προσπαθήσεις να αυξήσεις την παραγωγή αλλά κ να βλεπεις αν όντως έχεις γάλα. Η κάθε εγκυμοσύνη βέβαια είναι διαφορετική.. Μπορεί αυτή τη φορά να έχεις τόσο γάλα που να φτάνει να ταιζεις κ δεύτερο μωρό!!! Πάντως κ να μην μπορεσεις να θηλασεις δεν πειράζει, το σημαντικοτερο είναι να τρώει το μωρακι σ για να αναπτύσσεται σωστά!!

Link to comment
Share on other sites

Σ' τα έγραψαν πολύ ωραία τα κορίτσια, κι εγώ θα σου πω να το βλέπεις θετικά ότι έφτασες ως εκεί και τη δεύτερη φορά με περισσότερη συνειδητοποίηση και επιμονή θα το ξεπεράσεις κιόλας. Στις αρχές μαθαίνει και το νεογέννητο να θηλάζει αποτελεσματικά, δεν είναι κάτι που θα του έρθει "φυσικά" και ως διά μαγείας όπως ίσως λανθασμένα ακούμε εδώ κι εκεί, γι' αυτό είναι πολύ σημαντικό πάντα να μπαίνει στο στήθος και να το βοηθάς να πιάνει σωστά τη θηλή και να καταπίνει αποτελεσματικά. Αυτό θα σ το δείξει μόνο μια καλή σύμβουλος (γιατί δυστυχώς υπάρχουν και άπειρες στην πράξη) επί τω έργω, δηλ. την ώρα που θηλάζετε, και παράλληλα θα σου δείξει πώς να κάνεις μαλάξεις για να φτάνει περισσότερο γάλα στο μωράκι και να καταπίνει ουσιαστικά. Επίσης, θα σου δείξει πώς να συνθλίβεις με το χέρι το στήθος για να βγαίνουν σταγόνες γάλα προτού ακόμα το βάλεις το μωρό επάνω, ώστε να μην κάνει μόνο του τις πρώτες θηλαστικές κινήσεις χωρίς γάλα και να εκνευρίζεται. Βοηθάει τρομερά και κάνει τεράστια διαφορά, επίσης σου δίνει αυτοπεποίθηση γιατί βλέπεις το γάλα σου από την πρώτη στιγμή, από τις πρώτες μέρες του πρωτογάλακτος, και να ξέρεις πως πολλές γυναίκες εξάγουν πολύ μεγαλύτερες ποσότητες γάλακτος για τράπεζα ή συμπλήρωμα με το χέρι παρά με θήλαστρο. Θήλαστρο εννοείται μόνο νοσοκομειακό διπλής άντλησης εφόσον το χρειαστείς. Τίποτα μα τίποτα άλλο. 

Όσον αφορά πράγματα που ίσως φαίνονται λάθος όντως το συμπλήρωμα με μπιμπερό σε μεγάλη ποσότητα σε κάθε γεύμα είναι η αρχή του τέλους για κάθε θηλασμό. Επειδή και το δικό μου μωράκι δεν έπαιρνε βάρος για όλο το πρώτο 20ήμερο και είχα σύμβουλο δίπλα μου από την πρώτη στιγμή στο μαιευτήριο μέχρι να μπει ο θηλασμός σε σειρά, η μόνη ανάγκη συμπληρώματος ήταν με σύριγγα 10-20 μλ σε κάθε γεύμα μητρικό γάλα μετά από ορισμένους θηλασμούς μέχρι το μωρό να μάθει να θηλάζει αποτελεσματικά και να βγει από τον λήθαργο του ίκτερου ώστε να θηλάζει περισσότερη ποσότητα. Δηλαδή οι ποσότητες που περιγράφεις όντως θα έκαναν ένα μωράκι να ναρκωθεί απ' το γάλα, ειδικά αν υπήρχε και ίκτερος παράλληλα. Εμένα είχε ίκτερο, επομένως δεν θήλαζε πολύ αποτελεσματικά, ήταν πολύ πολύ μικρούλης, 2,5 κ., και το στόμα του δεν μπορούσε να πιάσει καλά τη μεγάλη θηλή και γενικώς είχε πολλές αντιξοότητες, αλλά τελικά το έμαθε. Το συμπλήρωμα το κρατήσαμε για 1 εβδομάδα περίπου μέχρι να αρχίσει να παίρνει 20 γρ. βάρους τη μέρα και μετά το μείωσε μόνος του ώσπου το έκοψε, επίσης κάναμε και πολλούς βραδινούς μαραθώνιους (για την ακρίβεια οι πρώτοι 3 μήνες ήταν μαραθώνιοι) για να το κόψει τελείως. Όλα αυτά είναι ερέθισμα για το στήθος και αυξάνουν την παραγωγή. Το θήλαστρο αντιθέτως δεν είναι και τόσο καλό ερέθισμα, ειδικά αν δεν είναι διπλής άντλησης νοσοκομειακό και δεν είναι και ενδεικτικό της παραγωγής σου. Πάρε σύμβουλο και μάθε να εξάγεις με το χέρι γάλα, ακόμα και τώρα θα βγάλεις σταγόνες αν το δοκιμάσεις (αλλά μην το δοκιμάσεις καθώς είναι τρόπος ήπιας πρόκλησης τοκετού). Οποιαδήποτε στιγμή αν γεννήσεις, γάλα θα υπάρχει. Με το καλό το μωράκι σου, όλα θα πάνε καλύτερα αυτή τη φορά!

Και φυσικά επειδή το πόσο συμπλήρωμα το απαντάει ο παιδίατρος, θα σου έλεγα βρες στην περιοχή σου παιδίατρο-σύμβουλο αν υπάρχει να μην έχετε θέματα αντικρουόμενων απόψεων που πιθανόν να υπονομεύσουν πολύ τον θηλασμό. Υπάρχει λύση που να εξυπηρετεί και τις δύο ανάγκες, πρόσληψη βάρους με παράλληλη σίτιση αποκλειστικά με θηλασμό, υπάρχουν χίλιοι τρόποι καλύτεροι από μπιμπερό για τις αρχές, κουταλάκι σίτισης, ποτηράκι σίτισης, sns, σύριγγα. Δεν υπάρχει λόγος να διαλέξει κανείς έναν που καθαρά υπονομεύει τον θηλασμό. Η διατροφή τα πρώτα χρόνια ζωής του βρέφους και του νηπίου είναι ιατρικό θέμα, έχει ιατρικές επιπτώσεις και προεκτάσεις, συνεπώς αν το θες πολύ και μπορείς βρες μια σωστή βοήθεια και όλα καλά θα εξελιχθούν, με το καλά να σημαίνει ότι θα κάνετε όλοι το βέλτιστο που εσείς μπορείτε για το συγκεκριμένο παιδί και αυτό θα είναι το ιδανικό γι' αυτό.

GCqDp3.png qpsdp2.png

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Josephine είπε:

Σ' τα έγραψαν πολύ ωραία τα κορίτσια, κι εγώ θα σου πω να το βλέπεις θετικά ότι έφτασες ως εκεί και τη δεύτερη φορά με περισσότερη συνειδητοποίηση και επιμονή θα το ξεπεράσεις κιόλας. Στις αρχές μαθαίνει και το νεογέννητο να θηλάζει αποτελεσματικά, δεν είναι κάτι που θα του έρθει "φυσικά" και ως διά μαγείας όπως ίσως λανθασμένα ακούμε εδώ κι εκεί, γι' αυτό είναι πολύ σημαντικό πάντα να μπαίνει στο στήθος και να το βοηθάς να πιάνει σωστά τη θηλή και να καταπίνει αποτελεσματικά. Αυτό θα σ το δείξει μόνο μια καλή σύμβουλος (γιατί δυστυχώς υπάρχουν και άπειρες στην πράξη) επί τω έργω, δηλ. την ώρα που θηλάζετε, και παράλληλα θα σου δείξει πώς να κάνεις μαλάξεις για να φτάνει περισσότερο γάλα στο μωράκι και να καταπίνει ουσιαστικά. Επίσης, θα σου δείξει πώς να συνθλίβεις με το χέρι το στήθος για να βγαίνουν σταγόνες γάλα προτού ακόμα το βάλεις το μωρό επάνω, ώστε να μην κάνει μόνο του τις πρώτες θηλαστικές κινήσεις χωρίς γάλα και να εκνευρίζεται. Βοηθάει τρομερά και κάνει τεράστια διαφορά, επίσης σου δίνει αυτοπεποίθηση γιατί βλέπεις το γάλα σου από την πρώτη στιγμή, από τις πρώτες μέρες του πρωτογάλακτος, και να ξέρεις πως πολλές γυναίκες εξάγουν πολύ μεγαλύτερες ποσότητες γάλακτος για τράπεζα ή συμπλήρωμα με το χέρι παρά με θήλαστρο. Θήλαστρο εννοείται μόνο νοσοκομειακό διπλής άντλησης εφόσον το χρειαστείς. Τίποτα μα τίποτα άλλο. 

Όσον αφορά πράγματα που ίσως φαίνονται λάθος όντως το συμπλήρωμα με μπιμπερό σε μεγάλη ποσότητα σε κάθε γεύμα είναι η αρχή του τέλους για κάθε θηλασμό. Επειδή και το δικό μου μωράκι δεν έπαιρνε βάρος για όλο το πρώτο 20ήμερο και είχα σύμβουλο δίπλα μου από την πρώτη στιγμή στο μαιευτήριο μέχρι να μπει ο θηλασμός σε σειρά, η μόνη ανάγκη συμπληρώματος ήταν με σύριγγα 10-20 μλ σε κάθε γεύμα μητρικό γάλα μετά από ορισμένους θηλασμούς μέχρι το μωρό να μάθει να θηλάζει αποτελεσματικά και να βγει από τον λήθαργο του ίκτερου ώστε να θηλάζει περισσότερη ποσότητα. Δηλαδή οι ποσότητες που περιγράφεις όντως θα έκαναν ένα μωράκι να ναρκωθεί απ' το γάλα, ειδικά αν υπήρχε και ίκτερος παράλληλα. Εμένα είχε ίκτερο, επομένως δεν θήλαζε πολύ αποτελεσματικά, ήταν πολύ πολύ μικρούλης, 2,5 κ., και το στόμα του δεν μπορούσε να πιάσει καλά τη μεγάλη θηλή και γενικώς είχε πολλές αντιξοότητες, αλλά τελικά το έμαθε. Το συμπλήρωμα το κρατήσαμε για 1 εβδομάδα περίπου μέχρι να αρχίσει να παίρνει 20 γρ. βάρους τη μέρα και μετά το μείωσε μόνος του ώσπου το έκοψε, επίσης κάναμε και πολλούς βραδινούς μαραθώνιους (για την ακρίβεια οι πρώτοι 3 μήνες ήταν μαραθώνιοι) για να το κόψει τελείως. Όλα αυτά είναι ερέθισμα για το στήθος και αυξάνουν την παραγωγή. Το θήλαστρο αντιθέτως δεν είναι και τόσο καλό ερέθισμα, ειδικά αν δεν είναι διπλής άντλησης νοσοκομειακό και δεν είναι και ενδεικτικό της παραγωγής σου. Πάρε σύμβουλο και μάθε να εξάγεις με το χέρι γάλα, ακόμα και τώρα θα βγάλεις σταγόνες αν το δοκιμάσεις (αλλά μην το δοκιμάσεις καθώς είναι τρόπος ήπιας πρόκλησης τοκετού). Οποιαδήποτε στιγμή αν γεννήσεις, γάλα θα υπάρχει. Με το καλό το μωράκι σου, όλα θα πάνε καλύτερα αυτή τη φορά!

Και φυσικά επειδή το πόσο συμπλήρωμα το απαντάει ο παιδίατρος, θα σου έλεγα βρες στην περιοχή σου παιδίατρο-σύμβουλο αν υπάρχει να μην έχετε θέματα αντικρουόμενων απόψεων που πιθανόν να υπονομεύσουν πολύ τον θηλασμό. Υπάρχει λύση που να εξυπηρετεί και τις δύο ανάγκες, πρόσληψη βάρους με παράλληλη σίτιση αποκλειστικά με θηλασμό, υπάρχουν χίλιοι τρόποι καλύτεροι από μπιμπερό για τις αρχές, κουταλάκι σίτισης, ποτηράκι σίτισης, sns, σύριγγα. Δεν υπάρχει λόγος να διαλέξει κανείς έναν που καθαρά υπονομεύει τον θηλασμό. Η διατροφή τα πρώτα χρόνια ζωής του βρέφους και του νηπίου είναι ιατρικό θέμα, έχει ιατρικές επιπτώσεις και προεκτάσεις, συνεπώς αν το θες πολύ και μπορείς βρες μια σωστή βοήθεια και όλα καλά θα εξελιχθούν, με το καλά να σημαίνει ότι θα κάνετε όλοι το βέλτιστο που εσείς μπορείτε για το συγκεκριμένο παιδί και αυτό θα είναι το ιδανικό γι' αυτό.

Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απαντηση. Ολα αυτα που λες μου τα εδειξε η συμβουλος που ειχα φερει στο σπιτι τις πρωτες ημερες. Το μονο ειναι οτι δεν ειχα νοσοκομειακο θηλαστρο αλλα απλο ηλεκτρικο. Επισης 60ml συμπληρωμα πηρε μονο την πρωτη φορα οπου μετα απο 2 ωρες συνεχομενες θηλασμου η παιδιατρος ηθελε να δει αν οντως πεινουσε ακομα. Μου ειπε πως αν φαεο 20-30ml τοτε δεν πειναει, απλα γκρινιαζει αν τη βγαλω απο το στηθος. Ολες τις επομενες φορες της εκανα 30ml και την αφηνα να πιει 20-25. Ομως ακομα και οταν διακοπηκς ο θηλασμος και πιναμε μονο ξενο, οι ποσοτητες που καταναλωνε ηταν πολυ μεγαλυτερες απο ενα μεσο παιδι. Δηλαδη σε ηλικια 2,5 μηνων αν την αφηνα να πιει οσο ηθελε (που συνηθως δεν την αφηνα) επινε σε 6-7 γευματα την ημερα απο 330ml ετοιμου γαλατος!!!

Παντως αυτη τη φορα θα προσπαθησω να ειμαι πιο ψυχραιμη! Μου ελεγε χθες ενας φιλος που η γυναικα του ειναι νεογνολογος οτι στο πρωτο τους παιδι ειχε πιεστει τοσο πολυ να το θηλασει που δεν τα καταφερε καθολου. Στο δευτερο πολυ καλυτερα ενω το τριτο το θηλασε πολυ ευκολα για πολυ καιρο! Αντε να δουμε....και παλι σας ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οσα προτεινουν τα κοριτσια ειναι πολυ σωστα.βοηθαει πολυ να ξεκινας με μαλαξεις ωστε να κατεβαινουν οι πρωτες σταγονες πριν πιασει το μωρο,αλλα κ κατα τη διαρκεια που θηλαζει

Επισης αν εχεις το χρονο κ την δυνατοτητα αν παλι βλεπεις οτι δ εχει παραγωγη μετα την τριτη μερα μπορεις να βαζεις ενδιαμεσα νοσοκομειακο θηλαστρο για εξτρα ερεθισμα.εστω 10'

Δ ξερω αν το πρωτο μπουκαλι με τα 60μλ ηταν ο σωστος τροπος για να δουμε αν πειναει ενα μωρο.βεβαια δ εχω κ καποιον αλλο τροπο να σου προτεινω.ξερω για τις πανες κ προσληψη βαρους 19γρ τη μερα

Επισης αυτο που λεει η αργκ ειναι πιθανο.ναι μεν δ εχεις γενικα καποιο θεμα ορμονολογικο,αλλα μπορει εκεινη την περιοδο να ειχαν απορρυθμιστει οι ορμονες σου

Το θετικο ειναι οτι καθε φορα ειναι διαφορετικα,κ κανεις δ μπορει να αποκλεισει το ενδεχομενο αυτη τη φορα να πανε ολα τελεια

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, CME2205 είπε:

Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απαντηση. Ολα αυτα που λες μου τα εδειξε η συμβουλος που ειχα φερει στο σπιτι τις πρωτες ημερες. Το μονο ειναι οτι δεν ειχα νοσοκομειακο θηλαστρο αλλα απλο ηλεκτρικο. Επισης 60ml συμπληρωμα πηρε μονο την πρωτη φορα οπου μετα απο 2 ωρες συνεχομενες θηλασμου η παιδιατρος ηθελε να δει αν οντως πεινουσε ακομα. Μου ειπε πως αν φαεο 20-30ml τοτε δεν πειναει, απλα γκρινιαζει αν τη βγαλω απο το στηθος. Ολες τις επομενες φορες της εκανα 30ml και την αφηνα να πιει 20-25. Ομως ακομα και οταν διακοπηκς ο θηλασμος και πιναμε μονο ξενο, οι ποσοτητες που καταναλωνε ηταν πολυ μεγαλυτερες απο ενα μεσο παιδι. Δηλαδη σε ηλικια 2,5 μηνων αν την αφηνα να πιει οσο ηθελε (που συνηθως δεν την αφηνα) επινε σε 6-7 γευματα την ημερα απο 330ml ετοιμου γαλατος!!!

Παντως αυτη τη φορα θα προσπαθησω να ειμαι πιο ψυχραιμη! Μου ελεγε χθες ενας φιλος που η γυναικα του ειναι νεογνολογος οτι στο πρωτο τους παιδι ειχε πιεστει τοσο πολυ να το θηλασει που δεν τα καταφερε καθολου. Στο δευτερο πολυ καλυτερα ενω το τριτο το θηλασε πολυ ευκολα για πολυ καιρο! Αντε να δουμε....και παλι σας ευχαριστω!!

ΑΝ δεν είχες νοσοκομειακο δεν εκανες τίποτα για την αύξηση παραγωγής οπότε ότι έκανε το μωρό από μόνο του.. Ακριβώς την ίδια ιστορία είχα στο πρώτο μου μωρό.. Μόνο που συμπλήρωμα έδωσα στους δύο μήνες.. Όταν πια είχε μείνει στάσιμο..στο βάρος το χαμένο της κλινικής  Και άρχισε να πηγαινει αλλού ή ιστορία.. Στο δεύτερο μωρό.. Ακόμα και σήμερα θηλάζουμε που είναι ενός χρόνου. Αλλά με νοσοκομειακο από την αρχή με 8 αντλήσεις τη μέρα γιατί ήδη από την τρίτη Τεταρτη μέρα φαινόταν ότι κάτι δεν πάει καλά. Σου έστειλα προσωπικό μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, CME2205 είπε:

Καλημέρα και σε ευχαριστώ πολύ για την απαντηση. Ολα αυτα που λες μου τα εδειξε η συμβουλος που ειχα φερει στο σπιτι τις πρωτες ημερες. Το μονο ειναι οτι δεν ειχα νοσοκομειακο θηλαστρο αλλα απλο ηλεκτρικο. Επισης 60ml συμπληρωμα πηρε μονο την πρωτη φορα οπου μετα απο 2 ωρες συνεχομενες θηλασμου η παιδιατρος ηθελε να δει αν οντως πεινουσε ακομα. Μου ειπε πως αν φαεο 20-30ml τοτε δεν πειναει, απλα γκρινιαζει αν τη βγαλω απο το στηθος. Ολες τις επομενες φορες της εκανα 30ml και την αφηνα να πιει 20-25. Ομως ακομα και οταν διακοπηκς ο θηλασμος και πιναμε μονο ξενο, οι ποσοτητες που καταναλωνε ηταν πολυ μεγαλυτερες απο ενα μεσο παιδι. Δηλαδη σε ηλικια 2,5 μηνων αν την αφηνα να πιει οσο ηθελε (που συνηθως δεν την αφηνα) επινε σε 6-7 γευματα την ημερα απο 330ml ετοιμου γαλατος!!!

Παντως αυτη τη φορα θα προσπαθησω να ειμαι πιο ψυχραιμη! Μου ελεγε χθες ενας φιλος που η γυναικα του ειναι νεογνολογος οτι στο πρωτο τους παιδι ειχε πιεστει τοσο πολυ να το θηλασει που δεν τα καταφερε καθολου. Στο δευτερο πολυ καλυτερα ενω το τριτο το θηλασε πολυ ευκολα για πολυ καιρο! Αντε να δουμε....και παλι σας ευχαριστω!!

 

Eπινε το μωρό 6-7 γεύματα των 330 ml το καθένα, διαβάζω καλά;;;;!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

On 27/12/2017 at 1:40 ΠΜ, CME2205 είπε:

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους και σε όλες. Θα ήθελα να σας διηγηθώ την ιστορία της αποτυχίας μου στο θηλασμό του πρώτου μου παιδιού και να ακούσω γνώμες από άλλες μανούλες για το τι δεν πήγε καλά την πρώτη φορά. Σε λίγο καιρό περιμένω το δεύτερο παιδάκι μου και θα ήθελα αυτή τη φορά να τα καταφέρω. Πριν γεννήσω λοιπόν ήμουν (και συνεχίζω να είμαι) φανατική υπέρμαχος του θηλασμού και είχα βάλει σκοπό να θηλάσω αποκλειστικά το παιδί μου. Είχα πάει σε 3 μαθήματα θηλασμού πριν από τον τοκετό και είχα ενημερωθεί μέσω ίντερνετ για πολλές τεχνικές και μη λεπτομέρειες. Γέννησα στις 39+6 εβδομάδες ένα υγιέστατο κοριτσάκι βάρους 3930 και ύψους 53 εκ. Γέννησα φυσιολογικά και με το που βγήκε το μωρό, πριν ακόμα κόψουν το λώρο, μου το έδωσαν στην αγκαλιά μου και η μαία το έβαλε στο στήθος. Στη συνέχεια, αφού το έπλυναν και τελείωσαν με τα δικά μου το έφεραν στην αίθουσα ανάνηψης (λιγότερο από ώρα από τον τοκετό) και η μαία το έβαλε πάλι στο στήθος. Το μωρό έπιανε πάρα πολύ καλά και μάλιστα η μαία μου είπε πως θα τα πάω πολύ καλά γιατί κάνουμε καλή ομάδα με τη μικρή. Και τότε άρχισε ο γολγοθάς... η μικρή δεν ησύχαζε ποτέ και έκλαιγε 24 ώρες το 24ωρο. Δεν έκλαιγε μόνο όσο ήταν στο στήθος, όπου ρούφαγε συνέχεια χωρίς να την παίρνει ο ύπνος. Τις πρώτες ημέρες μετά τον τοκετό έβαζα το παιδί στο στήθος στις 8 το βράδυ, κάθε 30 λεπτά άλλαζα στήθος και σταμάταγα εξαντλημένη στις 11 το πρωί. Το μωρό δεν κοιμόταν πάνω από 3-4 ώρες σύνολο το 24ωρο και αυτό σε σπασμένα 20λεπτα. Η παιδίατρος μου έλεγε να το έχω όσο γίνεται στο στήθος για να αυξήσω την παραγωγή και αυτό έκανα. Στη βδομάδα πάνω που έβλεπα πως κάτι δεν πάει καλά έφερα πιστοποιημένη σύμβουλο θηλασμού στο σπίτι. Μου είπε πως το μωρό πιάνει καλά αλλά δεν χορταίνει γιατί έχω λίγο γάλα και να το βάζω πολύ στο στήθος για να αυξήσω την παραγωγή. Ήπια τσάι θηλασμού, μαγιά μπύρας, χυμούς, έφαγα σούπες (ήταν και καλοκαίρι...), κουάκερ και ότι άλλο ματζούνι είχα ακούσει ότι μπορεί να αυξήσει την παραγωγή. Στις 10 ημέρες η μικρή ζύγιζε 3300, είχε ανεβάσει ίκτερο και συνέχιζε να κλαίει όλο το 24ωρο. Η παιδίατρος σύστησε να της δώσουμε δοκιμαστικά λίγο συμπλήρωμα για να δούμε αν όντως πεινάει έστω για λίγο καιρό. Της έφτιαξα 60 ml μετά από 40 λεπτά θηλασμού και τα ήπιε σε 2 λεπτά. Τις επόμενες ημέρες την τάιζα κάθε 2 ώρες, 30 λεπτά στο στήθος και μετά λίγο συμπλήρωμα σε κάθε γεύμα. Αφού πήρε λίγο τα πάνω της άρχισα να προσπαθώ να κόψω το συμπλήρωμα σε κάποια γεύματα. Όσο την είχα στο στήθος ρούφαγε, με το που την έβγαζα πλάνταζε στο κλάμα, ακόμα και αν είχαν περάσει ώρες. Ενδιάμεσα προσπαθούσα να βγάλω και με θήλαστρο για να αυξήσω την παραγωγή αλλά και για να της το δίνω ως συμπλήρωμα. Η μεγαλύτερη ποσότητα που κατάφερα να βγάλω ποτέ ήταν 20 ml και από τα δύο στήθη. Όλο αυτό το σκηνικό κράτησε 7 εβδομάδες, όπου στο τέλος θήλαζε και μετά από λίγη ώρα έκλαιγε οπότε ερχόταν το μπουκάλι. Μετά τις 7 εβδομάδες συνεχίσαμε μόνο με ξένο. Να σημειώσω πως όλον αυτόν τον καιρό το στήθος μου δεν πρήστηκε ποτέ, δεν λερώθηκα ποτέ με γάλα, δεν φορούσα καν επιθέματα θηλών και όταν πίεζα το στήθος το πολύ να έβγαζε μία σταγόνα γάλα μετά από πολλούς χειρισμούς. Επίσης να σας πω πως δεν έχω κανένα πρόβλημα υγείας, κανένα ορμονικό θέμα, δεν έχω θυροειδή και έμεινα έγκυος με φυσική σύλληψη (δεν ξέρω αν παίζει ρόλο). Και ρωτάω λοιπόν: τι άλλο θα μπορούσα να κάνω; Υπάρχει κάτι που δεν έγινε σωστά ή απλά ανήκω σε αυτή τη σπάνια κατηγορία γυναικών που δεν έχουν γάλα; Θα ήθελα πραγματικά να ξαναπροσπαθήσω στο δεύτερο παιδάκι μου που περιμένω σε ένα μήνα, όμως νιώθω πολύ απαισιόδοξη!! Στο δεύτερο παιδί θα περάσω πάλι τα ίδια ή υπάρχει περίπτωση αυτή τη φορά τα πράγματα να είναι πιο εύκολα; Θα ήθελα τις συμβουλές σας!!

Ο γιος μου κοντεύει τριών μηνών κι ακόμη θηλάζω. Τρώει μόνο ένα με δυο μπουκάλια συμπλήρωμα. Θα σου πω τι μου λένε εμένα οι γιατροί μου κι έχω σωθεί!!! Εξαρχής δεν τον άφηνα πάνω από 30' στο στήθος μου και τον τάιζα κάθε δυο ώρες. Οπότε μπήκε σε πρόγραμμα.. Γενικά μου λένε ότι αν πατάω το στήθος μου και δεν πετάγεται γάλα σημαίνει ότι εκείνη τη στιγμή δεν έχω αρκετή ποσότητα άρα του δίνω σκόνη ή, αν δε θέλω να δώσω ξένο γάλα, του δίνω χαμομήλι (λουλουδάκια αποξηραμένα) κι αν δεν το πίνει του βάζω μισό κοφτό κουταλάκι του γλυκού ζάχαρη στα 60ml. Κάνει καλό και στο στομάχι του.

Επεξεργάστηκαν by ΧρύσαΜ
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Eπινε το μωρό 6-7 γεύματα των 330 ml το καθένα, διαβάζω καλά;;;;!!!!

 

Κι ομως τοσο ετρωγε!! Και οταν το ειπα στην παιδιατρο μου ειπε να μην δινω πανω απο 250 ml σε καθε γευμα γιατι μετα κινδυνευουμε με αλλα προβληματα, καλυτερα να τρωει πιο συχνα αν θελει. Και γενικα ηταν παντα φαγανη αλλα προσεχω πολυ τι της δινω απο φαγητο (παντα υγειηνα, ποτε ζαχαρη, τηγανιτα κλπ) ομως εκει μπαινει ο παραγοντας γιαγια... αλλο θεμα αυτο ομως!!! Τωρα που μεγαλωσε εχει μειωσει παντως αισθητα τις ποσοτητες και ειδικα τον τελευταιο μηνα που εχω βγει σε αδεια και την εχω ολη μερα εγω (και κοπηκαν οι λιχουδιες της γιαγιας) ειναι παρα πολυ καλο το βαρος της πια.

@ΧρύσαΜ θα συμφωνησω με την @ΑΡΓΚ πολυ περιεργα μου φαινονται αυτα. Ειδικα αυτο με τη ζαχαρη μπορει να κανει πολυ μεγαλη ζημια σε ενα τοσο μικρο μωρο. Επισης αν περιμενα να πεταχτει γαλα απο το δικο μου στηθος, που μετα απο 5 λεπτα μαλαξεις της μαιας εβγαζε ισα ισα μια σταγονα, τοτε το μωρο δεν θα ειχε θηλασει ποτε!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Ο γιος μου κοντεύει τριών μηνών κι ακόμη θηλάζω. Τρώει μόνο ένα με δυο μπουκάλια συμπλήρωμα. Θα σου πω τι μου λένε εμένα οι γιατροί μου κι έχω σωθεί!!! Εξαρχής δεν τον άφηνα πάνω από 30' στο στήθος μου και τον τάιζα κάθε δυο ώρες. Οπότε μπήκε σε πρόγραμμα.. Γενικά μου λένε ότι αν πατάω το στήθος μου και δεν πετάγεται γάλα σημαίνει ότι εκείνη τη στιγμή δεν έχω αρκετή ποσότητα άρα του δίνω σκόνη ή, αν δε θέλω να δώσω ξένο γάλα, του δίνω χαμομήλι (λουλουδάκια αποξηραμένα) κι αν δεν το πίνει του βάζω μισό κοφτό κουταλάκι του γλυκού ζάχαρη στα 60ml. Κάνει καλό και στο στομάχι του.

Τραγικα λαθη πραγματικα

Αν βαλεις το μωρο στο στηθος θα σου κατεβασει γαλα η αν κανεις εσυ σωστες μαλαξεις.δ ειναι το στηθος ντουλαπι να εχει το γαλα απο πριν.δουλευει σαν εργοστασιο με την ζητηση

Δ νομιζω οτι το μωρο σου χρειαζεται συμπληρωμα

Μπραβο που με αυτα που ακους τα καταφερατε

Εισαι τυχερη που το μωρο σου ενω ταιζεται για 30' ανα διωρο τρωει καλα κ παιρνει βαρος.ετσι ημουν κ γω μωρο αλλα κ τα αδερφια μου.η μαμα μου μας θηλαζε με προγραμμα ανα τριωρο 10'στο ενα στηθος κ 10στο αλλο.με βαση τις οδηγιες των παιδιατρων πριν 30χρονια

Εμενα η κορη μου ηθελε να θηλαζεις τουλ 45'το πρωτο εξαμηνο.κ ανα μια ωρα το πρωτο τριμηνο.κ καποια μωρα κανουν κ μαραθωνιους θηλασμου 9ωρες σερι.ολα αυτα ειναι νορμαλ

Τωρα οσον αφορα το χαμομηλι αλλα κ τη ζαχαρη ψαξ'το λιγο καλυτερα γτ τπτ απο τα δυο δ κανει καλο στο στομαχακι του μωρου.ισα ισα μπορει να δημιουργησουν αλλα προβληματα

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Ο γιος μου κοντεύει τριών μηνών κι ακόμη θηλάζω. Τρώει μόνο ένα με δυο μπουκάλια συμπλήρωμα. Θα σου πω τι μου λένε εμένα οι γιατροί μου κι έχω σωθεί!!! Εξαρχής δεν τον άφηνα πάνω από 30' στο στήθος μου και τον τάιζα κάθε δυο ώρες. Οπότε μπήκε σε πρόγραμμα.. Γενικά μου λένε ότι αν πατάω το στήθος μου και δεν πετάγεται γάλα σημαίνει ότι εκείνη τη στιγμή δεν έχω αρκετή ποσότητα άρα του δίνω σκόνη ή, αν δε θέλω να δώσω ξένο γάλα, του δίνω χαμομήλι (λουλουδάκια αποξηραμένα) κι αν δεν το πίνει του βάζω μισό κοφτό κουταλάκι του γλυκού ζάχαρη στα 60ml. Κάνει καλό και στο στομάχι του.

Τραγικές οδηγίες γλυκιά μου..... οι οδηγίες του ΠΟΥ λένε ότι δεν κάνει να δίνουμε νερό.. για το λόγο ότι δεν έχει θερμίδες κ ότι γεμίζει στομάχι χωρίς θρεπτικά υλικά,... ; Δε θυμάμαι καλά, θα το ψάξω να το βρω,... 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, ΧρύσαΜ είπε:

Ο γιος μου κοντεύει τριών μηνών κι ακόμη θηλάζω. Τρώει μόνο ένα με δυο μπουκάλια συμπλήρωμα. Θα σου πω τι μου λένε εμένα οι γιατροί μου κι έχω σωθεί!!! Εξαρχής δεν τον άφηνα πάνω από 30' στο στήθος μου και τον τάιζα κάθε δυο ώρες. Οπότε μπήκε σε πρόγραμμα.. Γενικά μου λένε ότι αν πατάω το στήθος μου και δεν πετάγεται γάλα σημαίνει ότι εκείνη τη στιγμή δεν έχω αρκετή ποσότητα άρα του δίνω σκόνη ή, αν δε θέλω να δώσω ξένο γάλα, του δίνω χαμομήλι (λουλουδάκια αποξηραμένα) κι αν δεν το πίνει του βάζω μισό κοφτό κουταλάκι του γλυκού ζάχαρη στα 60ml. Κάνει καλό και στο στομάχι του.

Απίστευτο το τι σ έχουν συμβουλέψει να κάνεις κ απίστευτο ότι στο έχουν προτείνει γιατροί.. Πρώτον με το θηλασμό δεν γίνεται να μπεις σε πρόγραμμα, μπορεί να θέλει να πίνει κ ανά μία ώρα.. Δεύτερον το ότι δεν πετάγεται το γάλα δεν σημαίνει ότι δεν εχεις, εγώ πάντα όταν πατουσα το στήθος ποτέ δεν πετάχτηκε γάλα κ όμως εβγαζα 1 λίτρο σχεδόν την μέρα! Το ότι έχεις καταφέρει να θηλαζεις 3 μήνες παρά τις εντελώς λάθος οδηγίες σημαίνει ότι έχεις αρκετά μεγάλη παραγωγή! Το χαμομήλι δεν μπορώ να καταλαβω γιατί πρέπει να το δίνεις, πόσο μάλλον με ζάχαρη... Κ γιατί αυτό?? Για να το πίνει ευχάριστα?? Τόσο μικρό μωρακι μόνο γάλα ενδείκνυται να πίνει απ όσο ξέρω.. Ελπίζω να μην ήταν όλα αυτά συμβουλές από την παιδίατρο γιατί θέτει σε κίνδυνο μωρακια..

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Κοπέλα μου με συγχωρείς, αλλά όποιος σου λέει τέτοιες σαχλαμάρες, από θηλασμό ξέρει όσο εμείς από τη γεωλογία του πλανήτη Αρη.... και είναι θαύμα ότι θήλασες ως τώρα.

Οσο για τα χαμομήλια και τη ζάχαρη, μίλησε με τον παιδίατρό σου, γιατί βάζεις σε κίνδυνο και το καημένο το μωράκι.

Ο παιδίατρος μου το πρότεινε :wink::wink::wink:

Κορίτσια κι εγώ νόμιζα ότι μου έλεγαν βλακείες οι γιατροί που ρωτούσα, κι όμως το μωρό "σώθηκε" με αυτά που μου είπαν. Μαζί του βέβαια κι εγώ. Ανέφερα το τι έκανα και σε άλλες φίλες μου που είχαν το ίδιο πρόβλημα με εμένα και τους βγήκε σε καλό. Μπορεί να σας φαίνονται κουλά, αλλά είναι δοκιμασμένα και αποτελεσματικά :-):-):-)

Εννοείται πως δεν επιβάλω σε καμιά τη γνώμη μου, απλά όπως η καθεμιά σας, παραθέτω την εμπειρία μου.

Εγώ προσωπικά, αν ξανακάνω μωρό, το ίδιο τροπάρι θα ακολουθήσω.

 

Να πω ότι το μωρό μου παίρνει κανονικότατα βάρος, αρχες του μήνα ήταν ήδη 6,700 κιλά ενώ το ύψος του ειναι 65 εκατοστά!

 

Καλές γιορτές να έχουμε κορίτσια :-):-):-):-):-)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιατρος σου ειπε να δωσεις χαμομηλι με ζαχαρη σε μωρο 3μηνων;κ μαλιστα βοηθησε το μωρο;πως;εχεις διαβασει τις επιπτωσεις μπορει να εχει αυτο στην υγεια του μωρου σου;

Δ με νοιαζει για το θηλασμο,κανε οτι προγραμμα θες,δωσε ξενο,αλλα το χαμομηλι κ η ζαχαρη απαγορευονται κ σε μωρα που δ θηλαζουν.

Κ μενα η πεθερα μου εδινε μαυρο τσαι πριν 40χρονια αλλα δ σημαινει οτι ειναι σωστο

Σορρυ CME για το θεμα σου

Link to comment
Share on other sites

Απαράδεκτοι κ επικίνδυνοι παιδίατροι που πρέπει να τους αφαιρεθεί η άδεια. Κ μετά μου λέτε ότι ο παιδίατρος είναι υπεύθυνος για τη διατροφή του μωρού κ να μην ακούμε κανέναν άλλον. 

 

Χρύσα ακόμα νομίζω ότι κανεις πλάκα.

Επεξεργάστηκαν by Lenia16
Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια σοβαρά μιλάω!!! Καταρχήν, κι εμάς μωρά μας έδινε η μαμα μας χαμομήλι, όπως και ένα σωρό άλλες μαμάδες δίνουν!!! Τα βρεφικα χαμομήλια όμως έχουν πάρα πολύ ζάχαρη!!!

Εν πάση περιπτώσει, εγώ το έκανα, το κάνουν κι άλλες, πολλοί παιδίατροι το συστήνουν και δεν είναι πλάκα!!

Μάλιστα, επειδή τόσο καιρο συνομιλώ με πολλές μαμάδες, εντός και εκτός φόρουμ, να σας ενημερώσω ότι κι εκείνες είχαν φτιάξει πρόγραμμα στα μωρά τους με θηλασμό, άλλες θήλαζαν κάθε 2 ώρες, άλλες κάθε 3, και μάλιστα μερικές από αυτές είχαν και μια μαία στο σπίτι τους που τις βοηθούσε.

Ααα να συμπληρώσω επίσης ότι του έδωσα χαμομήλι μερικές φορές επειδή δε μπορούσε να κάνει κακά του και πονούσε πολύ. Μόλις το έπινε, μετά από λίγο ηρεμούσε..

Link to comment
Share on other sites

Με κάθε καλή διάθεση και χωρίς να θέλω να κρίνω τον τροπο σου,ζάχαρη σε μωρό κάτω του έτους απλά ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ!!!Με το ίδιο σκεπτικό θα βαλεισ και αλάτι στα φαγητά του αν δεν σου τρώει αργότερα τις στέρεες τροφές!

Κι εγώ συζητούσα ότι ξυπνάει η κόρη μου τα βραδιά αρκετές φορές και άκουσα ότι δίνουν στα μωρά τους βαλεριανα ή atarax που φέρνει υπνηλία!!!Τι έπρεπε;Να κάνω κι εγώ ότι κανουν;Η να φιλτράρω ότι ακούω;Γιατι ακούς ωραίες συμβουλές απο άλλες μανούλες,αλλα ακούς και κάτι μαργαριτάρια!!!

Μπορεις να δημιουργήσεις αν θες ενα προγράμμα για το μωρό σου,αυτο μπορει να σε οδηγήσει στον αποθηλασμο κάτι το οποίο ειναι σαφώς δικαίωμα σου.Εφοσον ομως ασχολείσαι με την τεχνολογία και το Ίντερνετ με μια απλή αναζήτησή θα δεις ότι ζάχαρη και αλάτι σε μωρά δεν επιτρέπεται.Μην βασίζεσαι στο ότι το κανουν άλλες μανούλες ή αν το έκαναν παλιότερα.Για παράδειγμα μου έχει αναφέρει η καποια μεγαλύτερη ότι για να πάρουν τα μωρά πιπίλα την βούταγε στο μέλι,παλιότερα δεν ήξεραν ότι αν το παιδί ειναι αλλεργικό στο μελι μπορει να μην προλάβεις ούτε στο νοσοκομείο να το πας(φτου φτου!!!).Σημερα που η επιστήμη έχει προχωρήσει και ξέρουν ότι το μέλι δεν επιτρέπεται κάτω του έτους ,ποιον πρέπει να ακούσω;Την επιστήμη;Η μια παλιότερη μανούλα που ήταν απλά τυχερή;

Στα γράφω Ειλικρινα με κάθε καλή διάθεση και σου ευχομαι ότι καλύτερο την νέα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...