Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αντλήσεις για διατήρηση παραγωγής


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω ένα κοριτσάκι 10 εβδομάδων και σε 2 εβδομάδες θα πρέπει να απουσιάσω για ένα ολόκληρο 24ωρο.

Σχετική τράπεζα υπάρχει για τη σίτιση της, η ερώτηση μου είναι πόσες αντλήσεις πρέπει να κάνω για να διατηρήσω την παραγωγή. Κάνει 8-9 γεύματα την ημέρα και θα είναι εξαιρετικά δύσκολο να κάνω τον αντίστοιχο αριθμό αντλήσεων. 

Όσον αφορά τον τύπο του θηλάστρου έχω το swing maxi της Medela. 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


To γάλα δεν θα μειωθεί σε ένα 24ωρο. Αλλα εσύ θα γίνεις χάλια και θα κινδυνέψεις να βρεθείς με φραγμένους πόρους. Οποτε βασικά αντλείς για δική σου ανακούφιση, όσο νιώθεις οτι χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, *Chrysa* είπε:

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω ένα κοριτσάκι 10 εβδομάδων και σε 2 εβδομάδες θα πρέπει να απουσιάσω για ένα ολόκληρο 24ωρο.

Σχετική τράπεζα υπάρχει για τη σίτιση της, η ερώτηση μου είναι πόσες αντλήσεις πρέπει να κάνω για να διατηρήσω την παραγωγή. Κάνει 8-9 γεύματα την ημέρα και θα είναι εξαιρετικά δύσκολο να κάνω τον αντίστοιχο αριθμό αντλήσεων. 

Όσον αφορά τον τύπο του θηλάστρου έχω το swing maxi της Medela. 

 

 

Για μία μέρα αν δεν μπορεσεις να βγαλεις 8 φορές δεν πειράζει αρκεί απ την επόμενη μέρα να βάζεις το μωρό συνέχεια στο στήθος ή να βγαλεις κ κανα 2 φορές με θηλαστρο... Όταν καταλαβαίνεις ότι πρηζετε πολύ το στήθος ας βγαζεις καλύτερα, 4-5 φορές θα μπορούσες??

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα!να ρωτησω κ γω κατι επι τη ευκαιρια.οταν ξανεις θηλαστρο μετα απο ποση ωρα πρεπει να προσφερεις στηθος ετσι ωστε το γαλα να ειναι θρεπτικο?

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

χρονια πολλα!να ρωτησω κ γω κατι επι τη ευκαιρια.οταν ξανεις θηλαστρο μετα απο ποση ωρα πρεπει να προσφερεις στηθος ετσι ωστε το γαλα να ειναι θρεπτικο?

Δε γνωρίζω να σου απαντήσω απλά θεωρητικά και υποθετικά μόνο νομίζω εξαρτάται απο την καθεμία ξεχωριστά κ  απο το ποσό γρήγορα γεμίζει το στήθος.Θα πρέπει όμως για να είναι πιο θρεπτικό κ οχι ξεδιψαστικο να γίνεται τάισμα κάθε φορά απο το ενα στήθος κ όχι κ απο τα δυο.Δλδ το πρώτο γάλα ειναι που ξεδιψαει κ στη συνέχεια γίνεται πιο λιπαρό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

11 ώρες πρίν, *Chrysa* είπε:

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω ένα κοριτσάκι 10 εβδομάδων και σε 2 εβδομάδες θα πρέπει να απουσιάσω για ένα ολόκληρο 24ωρο.

Σχετική τράπεζα υπάρχει για τη σίτιση της, η ερώτηση μου είναι πόσες αντλήσεις πρέπει να κάνω για να διατηρήσω την παραγωγή. Κάνει 8-9 γεύματα την ημέρα και θα είναι εξαιρετικά δύσκολο να κάνω τον αντίστοιχο αριθμό αντλήσεων. 

Όσον αφορά τον τύπο του θηλάστρου έχω το swing maxi της Medela. 

 

Πιστεύω πως το γαλα δεν θα μειωθεί για τοσο μικρο διάστημα. Μπορείς να αντλεις καθε τρεις ώρες κ οπότε νιώθεις δυσφορία.  

2 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

χρονια πολλα!να ρωτησω κ γω κατι επι τη ευκαιρια.οταν ξανεις θηλαστρο μετα απο ποση ωρα πρεπει να προσφερεις στηθος ετσι ωστε το γαλα να ειναι θρεπτικο?

Τον ορο "θρεπτικο " δεν τον κατάλαβα. 

 

Το θηλαστρο μπορεί να οδηγησει σε υπέρπαραγωγη. 

Για να βοηθήσουμε γραψε λιγο πόσο ειναι το μωρο,  πότε θηλάζεις, ποτε αντλεις κ για ποιο λογο,  περιστασιακη χρηση ή συστηματικη. 

Link to comment
Share on other sites

εννοω το λιπαρο κομματι του.κανω 3 φορες την ημερα με το symphony της medela.  θηλαζα με θηλη σιλικονηςπου τωρα σταδιακα σιγα σιγα το μωρο την εγκαταλειπει.κανω καταψυξη σε ο.τι περισσευει κ δινω μια η δυο φορες την ημερα ενα σνακ.ξεκινησα με σκοπο να συμπληρωνω μετα τη θηλη αλλα τωρα ο θηλασμος καλυπτει αρκετα τις αναγκες.δεν ξερω λοιπον εαν κανω θηλαστρο κ στο καπακι θηλασμο εαν το μωρο παιρνει αυτο που πρεπει.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 1 λεπτό , μαγιοπουλας είπε:

εννοω το λιπαρο κομματι του.κανω 3 φορες την ημερα με το symphony της medela.  θηλαζα με θηλη σιλικονηςπου τωρα σταδιακα σιγα σιγα το μωρο την εγκαταλειπει.κανω καταψυξη σε ο.τι περισσευει κ δινω μια η δυο φορες την ημερα ενα σνακ.ξεκινησα με σκοπο να συμπληρωνω μετα τη θηλη αλλα τωρα ο θηλασμος καλυπτει αρκετα τις αναγκες.δεν ξερω λοιπον εαν κανω θηλαστρο κ στο καπακι θηλασμο εαν το μωρο παιρνει αυτο που πρεπει.

Το θήλαστρο γτ το χρησιμοποιείς τώρα;Εννοώ υπάρχει κάποιο πρόβλημα,απουσιάζεις ή απο ανασφάλεια;

Link to comment
Share on other sites

θα πρεπει να εχω λιγο αποθεμα για καποιες ωρες που θα αρχισω σε λιγο να λειπω.ακονη ομως χρειαζεται να δινω ενα με δυο σνακ γιατι το μικρο δεν εχει αφησει εντελως ακομη τη θηλη σιλικο ης η οποια τροδοδοτει με λιγοτερο γαλα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 4 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

θα πρεπει να εχω λιγο αποθεμα για καποιες ωρες που θα αρχισω σε λιγο να λειπω.ακονη ομως χρειαζεται να δινω ενα με δυο σνακ γιατι το μικρο δεν εχει αφησει εντελως ακομη τη θηλη σιλικο ης η οποια τροδοδοτει με λιγοτερο γαλα.

Ωραία αφου το θέλεις για να φτιάξεις ουσιαστικά την αποθήκη σου θα πρότεινα να βάζεις πρώτα το μωρό να τρώει κ όταν τελειώσει το γεύμα του να συνεχίσεις με το θήλαστρο ( οχι για πολύ όμως).Ή βάζεις σε κάθε γεύμα στο ενα στηθος το μωρό στο άλλο το θήλαστρο.Βέβαια όλο αυτό θέλει προσοχή μην πάθεις καμία υπερπαραγωγή κ τρέχεις μετά.Στο λέω γτ κ εγώ έτσι έπαθα λόγω τραυματισμού κ επειδή δεν ήξερα κ άργησα να ρυθμισω την παραγωγή μου από το ενα στήθος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ τι θα πρεπει να προσεξω για να μην παθω υπερπαραγωγη?εχω νοικιασει το θηλαστρο εως τα τελη του μηνα.να το επιστρεψω λες κ να συνεχισω με το swing θηλαζοντας απο το ενα κ αντλωντας παραλληλα η μετα το θηλασμο με το αλλο?κ εγω το σκεφτομουν.ασε που δεν μου φαινεται το symphony πιο δυνατο απο το swing.η δευτερη χοανη ειναι το πλεονεκτημα.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να φτιάξεις τράπεζα, διαλέγεις μία φορά τη μέρα, συνήθως πρωί που έχεις και περισσότερο γάλα και το μωρό γκρινιάζει λιγότερο, και αντλείς μετά το θηλασμό. Οσο βγάλεις, αν είναι και 10 ml ωραία, τέλος, δεν ξανααντλείς. Σιγά σιγά θα γίνει π.χ. 30-40, που για να φτιάξεις μία τράπεζα έκτακτης ανάγκης είναι υπεραρκετό. Αν αντλείς πολλές φορές, ρισκάρεις  υπερπαραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

κ τι θα πρεπει να προσεξω για να μην παθω υπερπαραγωγη?εχω νοικιασει το θηλαστρο εως τα τελη του μηνα.να το επιστρεψω λες κ να συνεχισω με το swing θηλαζοντας απο το ενα κ αντλωντας παραλληλα η μετα το θηλασμο με το αλλο?κ εγω το σκεφτομουν.ασε που δεν μου φαινεται το symphony πιο δυνατο απο το swing.η δευτερη χοανη ειναι το πλεονεκτημα.

Αν κατάλαβα καλά το μωρο τρωει και κρέμα.  Θηλαζεις με ψευτοθηλες και πλέον δεν του δινεις δικο σου γαλα συμπλήρωμα. Τα ξανα λέω για μπερδεύτηκα λίγο.  

Για να βγάζεις περιστασιακα γαλα θα πρότεινα να αντλείς απ το στήθος που δεν θηλαζεις.  Το λιπαρο γάλα ειναι στο τέλος αλλα αυτο δεν σημαίνει πως το μωρό δεν χρειάζεται και το πιο "ελαφρύ".  Και το αντίστροφο.  Αν βγάζεις και Θηλαζεις απ το ιδιο στηθος θα οδηγηθείς σε υπερπαραγωγή, δηλαδη περισσότερο γαλα απο οσο θέλει το μωρό για να καλύψει τις ανάγκες του και δεν θα πίνει το λιπαρο. 

  Ασε λοιπόν το μωρό να ρυθμίσει την παραγωγή. Χρόνια πολλά! 

Link to comment
Share on other sites

χρονια πολλα κ σε σενα κ σε ολους.κ

χρονια πολλα κ σε σενα κ σε ολους!

δεν δινω κρεμα.ειναι μικρο το μωρο.αυτο θα κανω.θα αντλω ομως καθε μερα με το swing απο το αντιστροφο στηθος.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, μαγιοπουλας είπε:

χρονια πολλα κ σε σενα κ σε ολους.κ

χρονια πολλα κ σε σενα κ σε ολους!

δεν δινω κρεμα.ειναι μικρο το μωρο.αυτο θα κανω.θα αντλω ομως καθε μερα με το swing απο το αντιστροφο στηθος.

Και εγώ έτσι όπως στο έγραψε η @ΑΡΓΚ θα σου έλεγα.Εγώ το symphony είχα για 40 μέρες που το χρειάστηκα κ εμεινα απόλυτα ικανοποιημένη.Απ'όσο ξέρω όμως κ το swing ειναι της ίδιας δυναμικής.Και τα δυο ενδείκνυνται για μακροχρόνια χρήση.Εγώ απλά αυτό που έκανα κ είχα υπερπαραγωγή (δεν έπαθε κάτι το μωρό απλά έτρεχαν γάλατα παντού μετά) ήταν να αντλώ μετά από κάθε γεύμα.Έτσι όπως το προτείνει η Αργκ και έχοντας τώρα τη γνώση ετσι θα το έκανα κ εγώ !!Επι ευκαιρίας,να σου ζήσει το μωράκι σου!!!Ξέρω ότι έχεις προσπαθήσει πολύ..Να είναι γερό κ ευτυχισμένο και εσείς μαζί του!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να εισαι καλα!κ σε σενα κ σε ολες τις κοπελες τα καλυτερα!

θελει προσπαθεια κ καλους συμβουλους ο θηλασμος.ειμαι ομως πολυ οκανοποιημενη.απο χτες το βραδυ το μωρο θηλαζει αποκλειστικα απο το στηθος.δεν ζηταει την ψευδοθηλη.μπορω να αρχισω σποτομα την αντληση απο το αντιστροδο στηθος μετα η παραλληλα με το θηλαδμο η προκαλει αυτο προβλημα καπου?να σας πω κ τις ποσοτητρς.νε το symphonu βγαζω λοιπον σε αποσταση απο το θηλασμο τρεις φορες την ημερα συνολο κ απο τα δυο στη7η κατα μεσον ορο απο 90 εως 120 ml.ειναι οκ?

Link to comment
Share on other sites

Μπράβο που τα καταφέρατε!!θα δεις απο δω κ περα θα ειναι πολυ ωραία!!Κ εγω ετσι το εκανα.Από τη μια το μωρό απο την αλλη το θήλαστρο για να κερδίσω λιγο χρόνο ύπνου.Δεν έχεις πρόβλημα.Είσαι πάρα πολύ καλά με τις ποσότητες σε γάλα κ μάλιστα πολύ παραπάνω απ όσο χρειάζεται.Φαντάσου το στομάχι του είναι οσο η μπουνιά του οπότε το γάλα που βγάζεις είναι πολύ (ίσως να μη χρειάζεται κ τόσο),απλά το μπουκάλι είναι πιο εύκολο κ θα τρώει παραπάνω απο λαιμαργία κ οχι γτ το χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

δεν δινω μπιμπερο.θηλαζω,καταψυχω κ δινω δυο φορες την ημερα με ενεση απο το γαλα μου για ενισχυση.δεν ειμαστε ακομη 50 ημερων

 

Τότε κλείδωσε το θήλαστρο κάπου να μην το βλέπεις, και απλά θήλαζε .Και εσύ ταλαιπωρείσαι άδικα, και το μωρό μπερδεύεται. Ειναι πολύ νωρίς για θήλαστρο. Αν ξέρεις ότι στις επόμενες βδομάδες θα χρειαστεί να λείψεις, ξεκίνα με μία άντληση το πρωί μόνο, αλλά αν μιλάμε για μετά από ένα μήνα π.χ, άσε το για τώρα. Και κουράζεσαι, και με υπερπαραγωγή κινδυνεύεις και μπορεί τελικά το γάλα να μη χρειαστεί (δε ζει για πάντα στην κατάψυξη, και ποτέ το κατεψυγμένο δεν είναι σαν το φρέσκο, είναι λύση ανάγκης).

Link to comment
Share on other sites

θα το χρειαστω σε 10 ηνερες περιπου το σαββατο επιστρεφω το επαγγελματικο κ κρατω το swing.σκεφτομαι να κανω 3 φορες την ημερα απο το στηθος που δε θηλαζω.το μωτο γιατι να μπερδευτει?

κ βρε κοριτσια οταν πριν απο 25 ημερες οταν δεν μπρουσε να πιασει το παιδι κ εδινα κ τοτε λογω ικτερου,μου ειχε πει η συμβουλος να κανω θηλαστρο εξι με οκτω φορες τη μερα μετα το θηλασμο κ να δινω κ με συριγγα δεν ηταν υπερβολη?δεν κινδυνευα με υπερπαραγωγη?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι αν ξέρει κάποια κοπέλα να μου πει; Το πρώτο 40ήμερο που δεν έχει εδραιωθεί ακόμα ο θηλασμός αν δεν έχεις ιδιαίτερη παραγωγή αλλά το μωρό πιάνει καλά, αν χρησιμοποιήσεις θήλαστρο ενδιάμεσα στα γεύματα μπορείς να αυξήσεις την παραγωγή σου ή δεν έχει νόημα να το κάνεις;

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

θα το χρειαστω σε 10 ηνερες περιπου το σαββατο επιστρεφω το επαγγελματικο κ κρατω το swing.σκεφτομαι να κανω 3 φορες την ημερα απο το στηθος που δε θηλαζω.το μωτο γιατι να μπερδευτει?

κ βρε κοριτσια οταν πριν απο 25 ημερες οταν δεν μπρουσε να πιασει το παιδι κ εδινα κ τοτε λογω ικτερου,μου ειχε πει η συμβουλος να κανω θηλαστρο εξι με οκτω φορες τη μερα μετα το θηλασμο κ να δινω κ με συριγγα δεν ηταν υπερβολη?δεν κινδυνευα με υπερπαραγωγη?

 

Αν το μωρό δεν θήλαζε σωστά και έδινες με συριγγα, θα έπρεπε να βγάζεις καμιά δεκαριά φορές τη μέρα, οπότε όχι δεν υπήρχε πρόβλημα.

Αλλά να θηλάζεις τώρα κανονικά και να βγάζεις και άλλες πολλές φορές, είναι σα να βγάζεις γάλα για ενάμιση μωρό! 

Το μωρό θα μπερδευτεί αν καταλήγεις αντί να θηλάζεις κάποια γεύματα να τα δίνεις π.χ. με μπουκάλι. Θα μάθει να περιμένει το μπουκάλι. Αν μεγαλώσει λίγο ακόμη ή αν είναι μία φορά στις τόσες, δεν υπάρχει θέμα, αλλά εκεί μέχρι το τρίμηνο, το να το κάνεις συστηματικά είναι επικίνδυνο για το θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

θα το χρειαστω σε 10 ηνερες περιπου το σαββατο επιστρεφω το επαγγελματικο κ κρατω το swing.σκεφτομαι να κανω 3 φορες την ημερα απο το στηθος που δε θηλαζω.το μωτο γιατι να μπερδευτει?

κ βρε κοριτσια οταν πριν απο 25 ημερες οταν δεν μπρουσε να πιασει το παιδι κ εδινα κ τοτε λογω ικτερου,μου ειχε πει η συμβουλος να κανω θηλαστρο εξι με οκτω φορες τη μερα μετα το θηλασμο κ να δινω κ με συριγγα δεν ηταν υπερβολη?δεν κινδυνευα με υπερπαραγωγη?

Δ καταλαβα ακομη αν θα χρειαστεις μεγαλη τραπεζα,ισως οι 3φορες να ειναι πολυ,γτ βγαζεις αρκετο με τη μια

Πριν απο 25μερες ειχατε κ ικτερο,κ το μωρο δ επιανε,κ εδινες συμπληρωμα,οποτε χριαζοτανε να κρατησεις την παραγωγη σου γι αυτο κ σου ειπε 6-8φορες

Ακομη δ ειχε εδραιωθει κ ο θηλασμος,αν εβλεπες σημαδια υπερπαραγωγης τοτε θα μειωνες αντλησεις

14 ώρες πρίν, CME2205 είπε:

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι αν ξέρει κάποια κοπέλα να μου πει; Το πρώτο 40ήμερο που δεν έχει εδραιωθεί ακόμα ο θηλασμός αν δεν έχεις ιδιαίτερη παραγωγή αλλά το μωρό πιάνει καλά, αν χρησιμοποιήσεις θήλαστρο ενδιάμεσα στα γεύματα μπορείς να αυξήσεις την παραγωγή σου ή δεν έχει νόημα να το κάνεις;

Λογικα δ εχει νοημα.εχεις οσο χρειαζεται το μωρο,εφοσον θηλαζεις οσο συχνα θελει κ για οση ωρα θελει.αλλα αν χρησιμοποιεις κ θηλαστρο λογικο να αυξησεις την παραγωγη.αλλα θελει προσοχη να μην κανεις υπερπαραγωγη

Link to comment
Share on other sites

πως ξρχωριζεξς οτι προκειται για υπρπαραγωγη.εμεις κοντρυουμε τις 50 ημερες κ πια το στηθος μου δεν τρεζρι ποταμι με σταλες στο πατωμσ.αυτο σηναινει οτι εδραιωθηκε ο θηλασμος η ειναι ασχετο αυτο που λεω?

Link to comment
Share on other sites

Σχετικο ειναι

Στην εδραιωση στην ουσια δ τρεχει το γαλα,ειναι μαλακο το στηθος,παραγεται οποτε θηλαζει το μωρο,κ πρηζεσαι οταν περασει αρκετη ωρα χωρις θηλασμο.δλδ τωρα 50ημ αν δ θηλασει για 3-4ωρες θα πρηστεις

Αν εχεις υπερπαραγωγη τα κακα του μωρου θα ειναι πιο πρασινα κ αφρωδη.πρασινα κακα ομως εχουν κ σε αλλες περιπτωσεις

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...