10 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

Καλησπερα!!Σημερα πηγα στον γυναικολογο μου και ανακαλυψα οτι εχω τραχηλιτιδα εδω και αρκετο καιρο.

Ο γυναικολογος μου μου ειπε οτι αφου κανω τεστ παπανικολαου και βγουν τα αποτελεσματα μετα θα πρεπει να κανω θεραπεια στο ιατρειο του με καποιο μηχανημα..εχει κανει καμια σας κατι τετοιο;κι αν ναι θελω να ρωτησω αν ποναει και τι ακριβως συμπεριλαμβανει αυτη η διαδικασια..;!

Διαφημίσεις

2 ώρες πρίν, ανωνυμος333 είπε:

Καλησπερα!!Σημερα πηγα στον γυναικολογο μου και ανακαλυψα οτι εχω τραχηλιτιδα εδω και αρκετο καιρο.

Ο γυναικολογος μου μου ειπε οτι αφου κανω τεστ παπανικολαου και βγουν τα αποτελεσματα μετα θα πρεπει να κανω θεραπεια στο ιατρειο του με καποιο μηχανημα..εχει κανει καμια σας κατι τετοιο;κι αν ναι θελω να ρωτησω αν ποναει και τι ακριβως συμπεριλαμβανει αυτη η διαδικασια..;!

http://www.iatronet.gr/ygeia/gynaikologia/article/29904/traxilitida-aities-symptwmata-kai-therapeia.html

Πώς είναι σίγουρος οτι θα κάνεις θεραπεια με μηχάνημα;;;

Τραχηλιτιδα είχα κ εγώ στο παρελθόν κ το αντιμετώπισα με αντιβίωση ,βέβαια η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.Μου κάνει εντύπωση οτι σου είπε κατευθείαν για θεραπεία με μηχάνημα στο ιατρείο του.

Σε περιπτώσεις HPV κάνουν αποξεση,δεν ξέρω αν εντασσεσαι σε αυτήν την περίπτωση.Χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία ξέρω ότι είναι από ενοχλητικό μέχρι κ να πονάς αλλά αυτο εξαρτάται κ απο την αντοχή που έχει κάποιος στον πόνο.

http://nemca.gr/τι-είναι-η-απόξεση-μήτρας/

Πάντως είδες τουλάχιστον ότι δεν οφειλόταν σε εγκυμοσύνη..Να βλέπεις τα πράγματα με ψυχραιμία :-P

αυτό άρεσε στην/στον 1 person

Καλημερα

Τι θεραπεια σου ειπε να κανεις;πως λεγεται και με τι μηχανημα ακριβως;;

Εξηγησε μας λιγο.Εγω ειχα τραχηλιτιδα πριν πολλα χρονια,πριν ακομα κανω παιδι και δε θυμαμαι να εκανα θεραπεια με "μηχανημα"

Δεν μου εξηγησε αναλυτικα να σου πω την αληθεια,απλα με εξετασε και ειδε την πληγη και μαλλον εκρινε οτι θελει θεραπεια με μηχανημα τι να πω..ειπε ομως οτι πρωτα θα κανω τεστ παπανικολαου να δουμε τα αποτελεσματα και μετα μαλλον θα κρινει τι θα κανουμε μετα..ισως να ηταν υποθετικο το "μηχανημα"

Δεν μπορω δυστυχως να σου απαντησω.παντως επειδη απ οτι καταλαβαινω μαλλον εισαι μικρη σχετικα σε ηλικια, μην αφηνεις αποριες μεσα σου.Ο γυναικολογος μας ειναι κατι πολυ προσωπικο και οφειλει να μας ενημερωνει και να μας εξηγει τα παντα....ο καταλληλος γιατρος για την καθεμια μας πρεπει να μας δινει αυτη τη σιγουρια και την ανεση.Οταν πας για το τεστ παπ ρωτησε  τον και μετα αν θελεις δωσε μας καποιες πληροφοριες γιατι εγω οπως σου ειπα δε θυμαμαι κατι τετοιο στη δικη μου περιπτωση

αυτό άρεσε στις/στους 2 people

Διαφημίσεις

Μήπως εννοούσε κρυοπηξία; Παγώνει σε πολλές θερμοκρασίες τους προβληματικούς ιστούς και αποβάλλονται από τον οργανισμό για να ανανεωθούν. Δεν είναι τίποτα, 5 λεπτά υπόθεση, ούτε πόνος, ούτε ενόχληση. Απλώς έχεις μετά για καμιά 10αριά μέρες αυξημένες εκκρίσεις. 

9 ώρες πρίν, Eleni-thess είπε:

Δεν μπορω δυστυχως να σου απαντησω.παντως επειδη απ οτι καταλαβαινω μαλλον εισαι μικρη σχετικα σε ηλικια, μην αφηνεις αποριες μεσα σου.Ο γυναικολογος μας ειναι κατι πολυ προσωπικο και οφειλει να μας ενημερωνει και να μας εξηγει τα παντα....ο καταλληλος γιατρος για την καθεμια μας πρεπει να μας δινει αυτη τη σιγουρια και την ανεση.Οταν πας για το τεστ παπ ρωτησε  τον και μετα αν θελεις δωσε μας καποιες πληροφοριες γιατι εγω οπως σου ειπα δε θυμαμαι κατι τετοιο στη δικη μου περιπτωση

Αναμενω το επομενο ραντεβου για να κανω το τεσπ παπ και να μου εξηγησει αναλυτικα την διαδικασια και να  σας την πω κι εσας..

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Μήπως εννοούσε κρυοπηξία; Παγώνει σε πολλές θερμοκρασίες τους προβληματικούς ιστούς και αποβάλλονται από τον οργανισμό για να ανανεωθούν. Δεν είναι τίποτα, 5 λεπτά υπόθεση, ούτε πόνος, ούτε ενόχληση. Απλώς έχεις μετά για καμιά 10αριά μέρες αυξημένες εκκρίσεις. 

Η αληθεια ειναι πως αυτο δεν το εχω ξανακουσει..θα ρωτησω τον γυναικολογο μου.

Ισως δεν ημουν και πολυ σαφης και φταιω εγω..η αληθεια ειναι οτι εχω μια πληγη στον τραχηλο η οποια ειναι σαν σχισμη και τρεχει αιμα..

Επεξεργάστηκαν by Eirini00

Ναι, απ' ό,τι είχα καταλάβει κι εγώ όταν το είχα, κάτι σαν πληγή ή φλεγμονή είναι. Εγώ δεν είχα κάποιο σύμπτωμα, είδε την πληγή και λίγο αίμα στο τεστ παπ και όταν βγήκαν τα αποτελέσματα και αποκλείστηκε κάτι άλλο παθολογικό, μου έκανε κρυοπηξία. Για το ιατρικό σκέλος δεν μπορώ να σου πω κάτι, ρωτάς τον γιατρό σου ή παίρνεις και μια άλλη γνώμη. Αλλά καθαρά πρακτικά, να ξέρεις ότι η κρυοπηξία δεν είναι τίποτα. Το τεστ παπ μου φαίνεται αρκετά πιο δυσάρεστο σαν αίσθηση, στην κρυοπηξία ούτε που είχα καταλάβει κάτι εκτός από ένα στιγμιαίο πάγωμα-μούδιασμα εσωτερικά. Μετά να καταλάβεις, είχα πάει για ψώνια, για καφέ και στο θέατρο. 

7 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ναι, απ' ό,τι είχα καταλάβει κι εγώ όταν το είχα, κάτι σαν πληγή ή φλεγμονή είναι. Εγώ δεν είχα κάποιο σύμπτωμα, είδε την πληγή και λίγο αίμα στο τεστ παπ και όταν βγήκαν τα αποτελέσματα και αποκλείστηκε κάτι άλλο παθολογικό, μου έκανε κρυοπηξία. Για το ιατρικό σκέλος δεν μπορώ να σου πω κάτι, ρωτάς τον γιατρό σου ή παίρνεις και μια άλλη γνώμη. Αλλά καθαρά πρακτικά, να ξέρεις ότι η κρυοπηξία δεν είναι τίποτα. Το τεστ παπ μου φαίνεται αρκετά πιο δυσάρεστο σαν αίσθηση, στην κρυοπηξία ούτε που είχα καταλάβει κάτι εκτός από ένα στιγμιαίο πάγωμα-μούδιασμα εσωτερικά. Μετά να καταλάβεις, είχα πάει για ψώνια, για καφέ και στο θέατρο. 

Ναι ακριβως αυτο!!Μαλλον εχεις δικιο και αυτο που θα μου κανει ειναι η κρυοπηξια..ελπιζω να μην πονεσει πολυ γιατι ειμαι κομματακι ευαισθητη.

Σε ευχαριστω πολυ!!Ελπιζω να μπορω να παω κι εγω μετα για ψωνια μηπως και παρηγορηθω λιγακι!!

Αν έχεις αμφιβολίες και φόβους, ρωτάς τον γιατρό σου να σου εξηγήσει ακριβώς τη διαδικασία. Πάντως να ξέρεις, δεν είναι κάτι που να θέλει παρηγοριά, η τραχηλίτιδα δεν είναι μόνιμη βλάβη! 

Διαφημίσεις

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα