Κωνσταντίνα2012

εγκυμοσύνη και ζαχαρο

6 δημοσιεύσεις σε αυτό το θέμα

καλησπερα ειμαι νεο μελος και θα ηθελα την βοήθεια σας... ειμαι εγκυος στο 2 μηνα και στη καμπύλη ζαχαρου ειχα λιγο ανεβασμενο το ζαχαρο... πριν την εγκυμοσύνη δεν ειχα ποτε ανεβασμενο ζαχαρο... η γιατρος μου μου εκοψε τα γλυκα το ψωμί το ρύζι και τα ζυμαρικά... μονο γαλακτοκομικά λαχανικα φρουτα και κρεας μου επιτρέπει... τι φαγητα μπορω να κανω εχω απελπιστηηη... 

Διαφημίσεις

Μην απελπιζεσαι!!!!!Απλα πρεπει να εχεις ενα συγκεκριμενο διαιτολογιο.Υπαρχουν διαιτολογοι ειδικευμενοι που μπορεις να απευθυνθεις και σε συνεργασια με το γιατρο σου να φτιαξετε μια διατροφη την οποια θα ακολουθεις χωρις αγχος και μπερδεματα και ολα θα πανε καλα.

Τι φαγητα να φτιαξεις δεν μπορω να σου πω.Νομιζω πως η καλυτερη λυση ειναι να απευθυνθεις σε ειδικους.

Καλη συνεχεια στην εγκυμοσυνη σου

2 ώρες πρίν, Κωνσταντίνα2012 είπε:

καλησπερα ειμαι νεο μελος και θα ηθελα την βοήθεια σας... ειμαι εγκυος στο 2 μηνα και στη καμπύλη ζαχαρου ειχα λιγο ανεβασμενο το ζαχαρο... πριν την εγκυμοσύνη δεν ειχα ποτε ανεβασμενο ζαχαρο... η γιατρος μου μου εκοψε τα γλυκα το ψωμί το ρύζι και τα ζυμαρικά... μονο γαλακτοκομικά λαχανικα φρουτα και κρεας μου επιτρέπει... τι φαγητα μπορω να κανω εχω απελπιστηηη... 

Καλησπέρα!με το καλό το μωράκι σου!σε καταλαβαίνω απόλυτα καθώς σε ολες τις εγκυμοσυνες ανεβασα ζαχαρο από την αρχη(άσχετα αν δεν είχαν καλή καταληξη).το καλύτερο είναι να απευθυνθείς σε ένδοκρινολογο διαβητολογο να σου δώσει μια ειδική διατροφη για διαβητη κυησης και να μετρας το ζαχαρο σου 4 φορές τη μερα.αυτο έκανα εγώ και πήγαινα κάθε εβδομαδα  εδειχνα τις μετρήσεις και μου έδινε καινούρια εβδομαδιαια διατροφή.σιγουρα είναι λίγο δύσκολο καθώς οι τροφές που περιορίζονται είναι πάρα πολλες που έχουμε συνηθίσει να τρώμε καθημερινά.ομως είναι μια παρα πολυ υγιεινή διατροφή.ο,τι καλύτερο δηλαδη!!ρύζι ζυμαρικα ψωμι πολύ περιορισμενα αλλα όχι έντελως..μπορεις να τρώς μικρη ποσοτητα αρκεί να είναι κατάλληλα συνδυασμένα με άλλες τροφές.φαντασου εγώ έτρωγα λιγα μακαρόνια ολικης με παρα πολύ κιμα και δεν μου ανέβαινε και μπορεί να έτρωγα όσπρια η αρακά και να ανέβαινε. Αυτα όμως πρέπει να στα πει καποιος ειδικός για σένα συγκεκριμένα γιατί κάθε οργανισμός είναι διαφορετικός.παντως μην απελπίζεσαι.δεν είναι τίποτα.να σκέφτεσαι το μωρακι που έρχεται!!αξίζει λίγη ταλαιπωρία..

Χρειάζεσαι διαιτολόγιο, δε δουλεύει τόσο απλοϊκά.

Με κάθε γεύμα, δικαιούσαι μία ποσότητα υδατανθράκων: π.χ. μία μικρή πατάτα ή μία φετα ψωμί ή ένα μικρό φλυτζάνι βρασμένο ρύζι/ζυμαρικά. Τα τρως μαζί με κρέας ή άλλο πρωτεϊνούχο τρόφιμο. 

Αν φας όσπρια, μόνο σαλάτα μαζί, όχι ψωμί.

Για σνακ τρως φρούτο αν θες, μία μερίδα (π.χ. ένα πορτοκάλι) αλλά να απέχει ένα δίωρο από το κυρίως γεύμα, όχι να φας πχ. σούπα με μία φέτα ψωμί και από πάνω κατευθείαν το φρούτο.

Γενικά πρέπει να πειραματιστείς μετρώντας ζάχαρο για να δεις πόσο είναι για σένα η μερίδα από κάθε υδατάνθρακα.

Φυσικά δεν τρως τίποτα με ζάχαρη, μέλι κλπ. Οχι χυμούς και όχι αλκοόλ.

Αφοβα όσα πράσινα λαχανικά θες.

Διαφημίσεις

@Κωνσταντίνα2012 συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου!! Κι εγώ τα ίδια παίρναμε και ο ενδοκρινολόγος μου μου έδωσε δίαιτα που ακολουθώ. Μια εβδομάδα μετά την διατροφή από 94 το έριξα στο 81!! Απλά η διατροφή σου πρέπει να περιλαμβάνει και υδατάνθρακες αλλά ολικής και αυτά περιορισμένα !! Εάν θες μπορώ να σου στείλω ένα πλάνο με γενικές οδηγίες !! 

Εγγραφείτε ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Για να δημοσιεύσετε ένα σχόλιο θα χρειαστεί να είστε εγγεγραμμένο μέλος. Είναι δωρεάν.

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Κάντε εγγραφή να συμμετάσχετε στις συζητήσεις - είναι εύκολη και γρήγορη!

Δημιουργήστε νέα εγγραφή

Σύνδεση

Έχετε ήδη έναν λογαριασμό χρήστη; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα